STEM-MIG HOLLAND FESTIVAL Dansaanbod in vele opzichten interessant Kleine rol voor toneel F Acqua Femina V t Wl Jl cm iiil Het dertigste Holland Fes tival, dat gehouden wordt van 1 tot en met 23 juni, staat in het teken van de menselij ke stem. Na het Amerika- festival van vorig jaar heeft de organisatie opnieuw ge kozen voor een thematische programma-opzet, omdat zonder een centraal thema het kanaliseren van het oe verloze aanbod van solisten, ensembles en orkesten al moeilijk genoeg is. Ook nu kan er niet naar volledigheid worden gestreefd. Het zal een ieder gemakkelijk vallen lacunes aan te wijzen; per slot van rekening is kwanti tatief gezien het aandeel van de vocale muziek in de mu ziekgeschiedenis verreweg het grootst. Evenmin trou wens als vorig jaar zijn alle programma’s aan het thema onderworpen. 4 F .*5 rL - M v.L S W I IV melding van me l Cathy Berberian, hier in A la Recherche de la Musique perdu komt met een speciaal programma, VocaLectuRe- cital. Fascinerend ballet levert The Joy ce Trisler Danscompany. Hier Jac queline Buglisi (links) en Maggy Gorrill in Little Red Riding Hood, waarvoor muziek van Duke El lington werd gebruikt. Een traan voor elke Roos is de titel van een theatercollage van protestli teratuur van vrouwen en het is Na tascha Emanuels die er met haar Een kunstmatig strottehoofd zal gebruikt worden in Humdrum en Hullaba loo, waarin Chaim Levano in samenwerking met het Instituut voor Foneti sche Wetenschappen van de Universiteit van Amsterdam „de roerselen van het menselijk strottehoofd uit de nabije historie opdiept". Chaim Levano heeft de Dada-be- weging en de roerselen van het men selijk strottehoofd uit de nabije his torie opgediept met hulp van het Instituut voor Fonetische Weten schappen van de Universiteit van Amsterdam. Humdrum and Hulla baloo gaat op 13 juni in Amsterdam van start. Robert Heppener heeft zich laten inspireren door de bijzondere moge lijkheden van de ronde Lutherse Kerk in Amsterdam en daarvoor vrouwenkabaret maakt. een koorwerk geschreven (Amster dam,. 19 juni). Michael Oldfield is in ieder geval aanwezig, maar wellicht speelt hij zelf de gitaarsoli uit zijn eigen compositie Tubular Bells, die dankzij de medewerking van het Re- sidentie-Orkest wellicht tot een even waardevolle als zeldzame combina tie van symf onie-orkest en popgroep kan leiden. Op 3 juni in Den Haag. In de internationale muziekwereld is Luciano Berio nog steeds één van de meest vooraanstaanden. Hij diri geert het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest op 23 juni in Rotter dam tijdens de opvoering van zijn laatste grote werk, Coro, een compo sitie voor koor en orkest op teksten van onder andere Pablo Neruda. Zijn deelname aan het Holland festi val was al vaker een hoogtepunt. Speciaal voor dit festival maakte de veelzijdige Italiaanse sopraan Cathy Berberian een nieuwe show, VocaLectuRecital geheten, die zon der meer een originele bijdrage aan het stemthema zal blijken te zijn. 8 juni in Den Haag. ■x Tot slot van deze opsomming, het enige danswerk in dit Holland Festi val, dat op de menselijke stem geba seerd is: Acqua Femina van Jiri Kylian op muziek van Arne Nord heim. Als tegenwicht tegen al het Amerikaanse geweld, mag Kylian een voorbeeld geven van moderne dans in Europa. Gezien zijn vorige produkties bij het Nederlands Dans Theater, Novembersteps en Stoolga- me is dit Europese aspect bij hem in goede handen. Een spectaculaire bijdrage belooft vooral For Colored Girls te worden, een theatergedicht rond het groeien de negerprobleem in Amerika, dat een der grootste successen van het New Yorkse toneelseizoen is. Oz Scott heeft de regie en Paula Moss verzorgde de choreografie. De ens cenering is eenvoudig gehouden, maar de voorstelling moet een grote dramatische kracht uitstralen. Er zijn natuurlijk nog wel andere vormen van moderne dans waar het Holland Festival dit jaar niets aan doet, maar de nieuwe aspecten die er deze keer bij elkaar gebracht zijn maken in ieder geval dat wat de dans betreft veelbelovend Over het Mickery-projekt Vox Po- puli valt nog weinig te vertellen. De ondertitel luidt: Reconstructie van een heiligverklaring en naar ver luidt zal het slachtoffer Van Agt heten Het idee is van Ritsaert ten Cate die ook hei projekt leidt De drie eenakters van Samuel Beckett zouden onder auspiciën van de Theaterunie zijn uitgebracht CRM zag echter geen kans de nodige subsidiegelden ervoor te verstrek ken en daarom kon deze bijdrage aan het festival niet doorgaan Alles bij elkaar dus wat mager En dat terwijl de menselijke stem bij deze vorm van kunst toch geen gering aandeel heeft. Overblijven twee klassieke pro dukties van het Birmingham Reper tory Theatre (Measure for measure van Shakespeare en The Devil is an Ass van diens tijdgenoot Ben Jon son), Vox Populi, Vox Dei door Mic kery Workshop en For Colored Girls door het New York Shakespeare Festival. For Colored Girls, een theatergedicht rond het opgroeiende Amerikaanse negermeisje, is een van de grootste successen van het lopende New Yorkse toneelseizoen. De stem wordt wel het „schoonste muziekinstrument” genoemd. Het is in ieder geval het meest directe ar tistieke en emotionele expressiemid del waarover de mens beschikt. Min of meer verwant met het centrale thema „de stem” zijn 155 van de 180 manifestaties; een record-aantal uit voeringen in de dertigjarige ge schiedenis van het Holland Festival. Vocale muziek staat bij 80 van de 95 concerten uit het aanbod van het festival voorop. Bij de invulling van het programma heeft men rekening gehouden met de positie van de vrouw (vooral in het theater- en dansprogramma), en aandacht ge schonken aan de nieuwe Nederland se muziek. Liefst 25 werken van 18 Nederlandse componisten worden, voor het merendeel voor de eerste maal, uitgevoerd. Opera en mu ziektheater nemen hierbij een voor name plaats in. Zo zullen de opera „Axel” van Jan van Vlijmen en Reinbert de Leeuw (première op 10 juni in Schevenin- gen) en een voorproef van Peter Schats Houdini (première 12 juni in Amsterdam) tot klinken komen. Een derde muziektheaterproductie be treft een bewerking die Lodewijk de Boer en Willem Breuker maakten van „De Knop”, een eenakter van Harry Mulisch over de atoombom- bedreiging. Het werkstuk gaat op 11 juni in Utrecht in première. Overigens wordt de grote lijn van het muziekhistorisch overzicht van Europese vocale muziek niet losge laten. De koorconcerten nemen niet voor niets zo’n belangrijk deel van het programma in. Er is gestreefd door middel van het laten opvoeren van een serie hoogtepunten uit de historie van het componeren voor de In grote lijnen zal een overzicht worden gegeven van de ontwikke ling van de Europese vocale muziek van de middeleeuwen tot vandaag. Dat gebeurt vooral -binnen de op bouw van de afzonderlijke pro gramma’s. De ruime opzet van het thema maakte het wel gewenst een aantal facetten te bundelen in on derverdelingen of mini-festivals. Zo' zijn er rond onderwerpen als experi menteel stemgebruik, poëzie, mini mal music en folkzang speciale acti viteiten voorbereid. staat het hier al bekende „Speeds” en „Biography” en in een derde voorstelling komt ze met een werk geïnspireerd op Mondriaan. Measure for Measure is in het sei zoen 1976/77 in ons land nog opge- voerd door het Zuidelijk Toneel Glo be. Het is een luchthartig blijspel waarin een hertog zich als monnik vermomd onder het volk begeeft. De tweede produktie van het gezel schap uit Birmingham, The Devil is an Ass, is een levendige satire van Ben Jonson ook de auteur van Vol- pone Jonson's stukken genieten heel wat minder belangstelling dan die tvan Shakespeare, maar ver dienen eigenlijk een beter lot. Kostuumontwerp vuil Peter Far mer voor twee hofdames in de eer ste acte van Giselle, dat wondt (ingevoerd door het National» Ballet Het dansaanbod in het festival is om verschillende redenen interes sant. Ten eerste is er een romantisch ballet, Giselle, uitgevoerd door Het Nationale Ballet, uit de tijd (1841) dat men nog echt geloofde in de romantiek. Daartegenover brengt het Nederlands Dans Theater een nieuw werk op romantische mu ziekjes van Mendelssohn, Lieder oh- ne Worte, in de choreografie van Hans van Manen. Deze choreograaf gebruikt de laatste tijd vrijwel uit sluitend romantische muziek en schijnt daar volkomen gelukkig mee te zijn, ook al krijgt zijn werk wel erg het karakter van sierkunst. Maar Van Manen kan ook wel voor een verrassing zorgen, dat heeft hij al vaker gedaan. De grap dat de Lieder ohne Worte voor piano gecomponeerd zijn en dus niets met de menselijke stem (waar dit festival toch over gaat) te maken hebben, is als verrassing voorlopig wat te dun. Over Giselle valt nog te zeggen dat Het Nationale Ballet op dit moment bezig is aan een nieuwe instudering van dit werk door dé Engelsman Peter Wright, een versie die hij ook al instudeerde in Stuttgart, Londen en Canada. Toen het Nationale bal let van Canada dit werk in 1975 hier uitvoerde, kwam het over als helder, accuraat en nogal mechanisch. Totaal nieuw voor Nederland is The Joyce Trisler Dans-company die een voorstelling brengt onder de titel „The Spirit of Dennishawn”. De Dennishawn school werd in 1915 in New York gesticht door Ruth St. Dennis en Ted Shawn. Het was één van de eerste belangrijke scholen voor de moderne dans in Amerika en het is dan ook uiterst interessant om iets gereconstrueerd te krijgen van de wijze van werken die er aan deze school werd toegepast: Om de gedachten te bepalen zou men kun nen stellen dat Ruth St. Dennis zich erg aangetrokken voelde tot de Oos terse dans met een accent op reli gieuze idealen, terwijl Ted Shawn onder andere Amerikaans Indiaan se dansen onderzocht en vooral het accent legde op manlijke kracht. De later zo beroemde Martha Graham begon haar carrière als leerling van deze Dennishawn school. Tegenover het beginpunt van de Amerikaanse moderne dans stelt het Holland Festival twee voorbeel den van de nieuwste ontwikkelingen daar. Een paar jaar geleden moch ten we al kennis maken (ook tijdens een Holland Festival) met werk van Alwin Nikolais, die er van houdt om met voorwerpen en objecten te dan sen: lappen .zakken, stokken, licht (zaklantaarns). Het gaat er daarbij natuurlijk altijd om hoe mensen op die dingen reageren. Alwin Nikolais werkte in een achterbuurt van New York met kinderen uit die achter buurt en vormt nog steeds één van de kleurigste en boeiendste mensen die er rondlopen in de dans wereld. Hij laat die kinderen experimente ren met de dingen die ze in de studio vinden maar ook met elektronische muziek en met licht. Eén van zijn leerlingen is Carolyn Carlson die nu al enige tijd haar werkterrein heeft overgebracht naar de Parijse Opera, waar ze de kans kreeg om met leerlingen van die opera een aantal van haar niet geringe ideeën te realiseren Ook dit is totaal nieuw voor Nederland. Nog een facet van de nieuwste ontwikke lingen in Amerika vormt Jennifer Muller. Ze is hier al bekend door haar avondvullende „Strangers" bij het Nederlands Dans Theater en door wat ander werk. Nu komt ze hier met haar eigen groep en wel met drie verschillende program ma’s. Zij richt zich doorgaans met een enorme vitaliteit op situaties in de maatschappij. Eén van haar programma’s heet „Beach” en gaat over drie aspecten van het strand Het natuurlijke as peet; zand, schelpen, vogels, water de mogelijkheid om ei aan sport te doen en als derde de aantrekkmgs kracht van het strand voor enorme hoeveelheden mensen (waar ze dan ook veel figuranten voor nodig heeft). In een andere voorstelling TONEEL NEEMT EEN uiterst be scheiden plaats in bij het Holland Festival ’77. Er stonden aanvanke lijk slechts zes produkties op het programma en daarvan is er op het laatste moment één geschrapt. Dat ging om drie éénakters van Beckett: Toen, Niet Ik en Spel. Jammer, want de menselijke stem, het Holland Festivalthema van nu, komt juist in die eenakters voortreffelijk tot uiting. stem een zinvol beeld te bieden van de ontwikkeling daarvan. Er komen Byzantijnse en Gregoriaanse één stemmigheid, de vroege polyfonie van Dufay en Ockeghem, maar ook de Sefardische liederen uit de Spaanse Renaissance met sterke Moorse invloeden, de Venetiaanse dubbelkorigheid en het aangrijpen de Italiaanse eenstemmige liefdes lied met al zijn gekruide dissonan ten aan bod. Zo verzorgen het Colle gium Vocale Gent en het Amster damse Musica Antiqua een nieuwe Monteverdi-vespercollage (eerste uitvoering 7 juni in Rotterdam). Het Birmingham Repertory Theatre speelt The Devil is an Ass, een levendige satire rond duivels en verdorvenheid van Shakespeare's tijdge noot Ben Jonson. Liefst twaalf voorstellingen geven Jennifer Muller (fotoland the Works Haat choreografieën richten zich een enorme vitaliteit op situaties in de maatschappij

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29