Thans 28 kinderen uit school in ziekenhuis Bevrijde jongen uit Bovensmilde: pistool bedreigd het weer F a Volgens medische statistieken: BROMFIETS IS GEVAARLIJKSTE EN AUTO VEILIGSTE VERVOERMIDDEL en dan dit nog Den Uyl: nog geen afspraak met koningin „Jeugdtand verzorging is in gevaar „Ik werd eenmaal met Rotterdam krijgt eerste integraal kankercentrum ff H h ft z, Pr< Voor consultatie: Brand: schade drie ton V Drie bestuursleden B.M. ook in hoger beroep veroordeeld Meer geld voor 2 8 M F 1 19 7 7 7 A T E R D A G 7 BINNEN- EN BUITENLAND Niet bombarderen Hoge post Omstreden leerstoel Minister ontslagen Onlusten Stille wenk Spionnen Vrijlating bepleit Vergelijking trein werden vrijgemaakt en geo pend en dat afval naar buiten gegooid werd. Uit de ramen hin gen even later donkere lappen, vermoedelijk dekens die gelucht werden. 1 J gec mü do( Sp£ de bin Pai Haldeman onthult Optimaal (Vervolg van pagina 1) De gekaapte trein bij De Punt kreeg gisteren aan het eind van de middag een schoonmaakbeurt Even na vijf uur gistermiddag na men ooggetuigen waar dat een aantal geblindeerde ramen van de Internationaal UTRECHT (ANP). Van de auto, de motorfiets en de brommer is de personenauto het veiligste vervoermiddel. De motorfiets lijkt na 1972 - toen voor de berijders ervan de helm verplicht werd gesteld het geleidelijk minder gevaarlijk te worden. De bromfiets is nu, berekend per afgelegde kilometer, het gevaarlijkste vervoermiddel geworden. Wel is na 1973 een lichte verbetering waarneembaar. Effecten BOVENSMILDE (ANP). - „In het begin vonden wij het nogal brutaal, maar ze waren later best aardig voor ons”. Dat zegt de 11- jarige Paul Leertouwer uit Bovensmilde. Gisterochtend werd hij samen met zijn mede-leerlingen bevrijd uit de bezette school en ’s middags kwam hij alleen al laconiek een kijkje nemen bij de bezette school waar nog steeds vier leerkrachten worden vastge houden Schedelfracturen I 5 voor optimale behandeling zorgen Kaaptrein kreeg schoonmaakbeurt (Van onze parlementsredactie) WEERRAPPORTEN h. bew 24 I I 1 1 I I Berekend naar het aantal vervoermidde- De regering-Carter heeft de afgelopen week twee vooraanstaande vertegenwoor digers van de oppositie in Chili ontvangen. De vroegere christen democratische presi dent Eduardo Frei sprak woensdag met vice-president Walter Mondale en onder minister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher ontving gisteren de verban nen socialistische ex-minister van Buiten landse Zaken Clodomiro Almeyda Waar nemers zien in dit diplomatiek ongebrui kelijke gebaar een „stille wenk” in de richting van het militaire regime in Chili. DEN HAAG. (ANP) Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren drie bestuursle den van de Belangenvereniging Minderja rigen (BM) veroordeeld tot 100,- boete voor het bezet houden van een kamer op het ministerie van Justitie in Den Haag in maart vorig jaar. De uitspraak is conform de eis van de procureur-generaal en beves tigt het vonnis van de rechtbank De effecten van de maatregelen ter ver groting van de verkeersveiligheid, zoals het verplichte gebruik van valhelmen voor berijders van motoren en brommers, de veiligheidsgordels en de snelheidsbeper king, komen niet alle tot uitdrukking in het aantal verkeersslachtoffers, maar ook in de aard van hun verwondingen. het ziekenhuis belandt, lijkt sinds 1973 duidelijk te dalen Een veel grotere doelmatigheid zal ook ontstaan door alle kennis op dit gebied te bundelen, die in de ziekenhuizen en andere instellin- Per 100.000 bromfietsen werden er in 196911970 gemiddeld 432 bromfietsberij ders in het ziekenhuis opgenomen (met alle soorten letsels), in 1973 waren dat er 514 en in 1975 nog 427. Per miljard afgeleg de kilometers waren deze aantallen res pectievelijk 1427, 2004 en 1848 gen bestaan Op het ogenblik weet men nog zeer weinig van het aan tal behandelde gevallen en van de soorten van kankers die in de di verse ziekenhuizen en inrichtingen worden bestreden En de bunde ling zal, naar de oprichters menen, ook ten goede komen aan de vroe ge opsporing van kanker en daar door meer bewustwording bij de bevolking geven Als er straks meer integrale kankercentra zijn, zullen de activiteiten van alle cen tra in samenwerking worden ge bracht Het hoofd van de jeugdbeweging in de Sovjet-Unle (Komsomol), de 49-jarige Jev- geni Tjazjelnikov, is benoemd tot leider van de propaganda-afdeling van het cen trale partijcomité. Over het algemeen wordt Jevgeni beschouwd als een bescher meling van partijleider Leonid Breznjev, die hem in 1968 naar Moskou heeft ge haald om leider van de Komsomol te wor den In zijn nieuwe functie heeft hij het toezicht op de media en op de voorlichting binnen de partij Op de Columbia universiteit van New York zijn de bittere herinneringen aan de oorlog in Vietnam nog niet verdwenen. Ze zijn zelfs sterker dan ooit opgeleefd nu er plannen zijn om een leerstoel te geven aan de gewezen minister van Buitenlandse Za ken Henry Kissinger. Studenten hebben 1400 handtekeningen verzameld voor een petitie, waarin zij zich verzetten tegen de benoeming van Kissinger. Ook hebben 145 hoogleraren en docenten een protestpetitie ondertekend. De oud-stafchef van het Witte Huis, H R. Haldeman, heeft bekendgemaakt dat hij later dit jaar een boek zal publiceren over het Watergate-schandaal. „Ik meen nu dat ik de uitleg van president Nixon over het in dé doofpot stoppen moet recht zetten”, aldus Haldeman die vermoedelijk volgen de maand de gevangenis ingaat om zijn Watergatestraf uit te zitten. Op het centrale hoogland van West-Irian zijn Indonesische parachutisten afgewor pen om een opstand van stammen te on derdrukken Aan de opstand zijn ernstige botsingen tussen politie en leden van de Dani-stam in de Baliemvallei voorafge gaan, waarbij zes politiemannen en min stens 20 inwoners zijn gedood Onderzocht wordt of de verboden beweging Vrij Pa poea, die een onafhankelijk West-Irian wil, bij de opstand betrokken is. Amnesty International dringt er bij de Zuidkoreaanse regering op aan ruim hon derd strijders voor burgerlijke vrijheden, die de afgelopen zes weken zijn gearres teerd, vrij te laten. Amnesty eist tevens de vrijlating van alle politieke gevangenen, afschaffing van martelingen en herstel van persvrijheid en onafhankelijke recht spraak 1 i i I 1 i 1. bew. 1. bew 1 bew. onbew onbew 1. bew onbew. h. bew. onbew. 1. bew. onbew. onbew onbew. onbew. geh. bew onbew 1. bew. geh. bew. 1. bew. zw. bew 1. bew onbew. onbew. regen onbew onbew. zw. bew h. bew zw. bew. 1. bew zw bew 1. bew onbew. h. bew. zw- bew onbew. 1. bew 1. bew h. bew. onbew ono w n wzw wnw rio n no ri n n nnw DRACHTEN (ANP). De brandweer van Drachten heeft gistermiddag kunnen voorkomen dat een brand in een garage- loods van het transport bedrijf Holwerda in Drachten oversloeg naar een naastgele gen gebouw waarin een grote hoeveelheid gevaarlijke chemicaliën lag opgeslagen. De brand ontstond in de garage van het transportbedrijf toen slijpvonken in een met benzine gevulde plastic emmer terecht kwamen. Het gebouw ging met de gehele inventaris verloren. Twee auto’s, waaron der een old-thner, werden een prooi van de vlammen. De schade wordt op 300.000 geschat. De personenauto’s springen er zoals ge zegd het gunstigst uit: in 1969)1970 per 100.000 auto’s 445 gewonden in het zieken huis en 246 in 1975 en per miljard kilome ters 136 in 1969/1970 en 77 in 1975. E< staj; heb mai met hen spel E ges ste Po< tek 241 geli Joe wei der dip aar doe vici Sal Op stai gev var har ver H he« nie rad D met met mo< beic dan Liki Art I mi EF se W gisi din bui hot Si 197/ spei stee niel (Van onze parlementsredactie) I de 1 tin Ier tin ru Ne ja< i EF vo Or be he 17 15 20 21 17 19 18 14 18 22 17 20 19 23 20 22 16 18 23 21 22 21 22 16 17 12 22 ono w o no ono nnw o ozo z nnw nw o ono nno zzo wzw no zzo Amsterdam De Bilt Deelen Eeldc Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Ziirich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis De Oegandese minister van Gezondheid, I Henry Kyeinba, is wegens misbruik van staatsgelden ontslagen. Ren onderzoek zou hebben uitgewezen dat hij „een dikke ban- k rekening in het buitenland hoeft”. Presi dent Amin maakte het ontslag bekend tijdens de ontvangst van de Oogandese delegatie die is teruggekeerd van de verga- I during van de Wereldguzondheidsorgani-1 satie (WHO) in Genève. Waar de minister! nu is, werd niet gezegd. De conferentie over humanitair recht in Genève heeft besloten tot een verbod van bombardementen op burgerbevolking en van andere methoden van oorlogvoering die de burgerbevolking, of goederen die onmisbaar zijn voor haar voortbestaan, in gevaar brengen. Het verbod werd aan vaard met 77 stemmen voor, één tegen (Frankrijk) en 16 onthoudingen Frankrijk meende dat het verbod onrealistisch kan blijken, met name als militaire doelen te midden van de burgerbevolking liggen Het verbod geldt zowel bombardementen met conventionele als met kernwapens teren telefonisch in contact met het be leidscentrum Zij bleven toen dezelfde ei sen stelten die zij maandag in brieven aan media en het ministerie van Justitie be kendmaakten Van de vrijgelaten schoolkinderen zijn er inmiddels 28 in het ziekenhuis opgeno men. Aanvankelijk waren het er 26 maar in de loop van gisteren was opname voor nog twee kinderen nodig. Over het psychisch effect van de gijze ling op de kinderen verklaarde de psychia- In de afgelopen week zijn bij de jacht op spionnen in het noorden van de Bondsre publiek acht mensen aangehouden die ver dacht worden van spionage voor de DDR. Volgens het Openbaar Ministerie in Karls ruhe houden de spionagezaken geen ver band met elkaar en ook niet met de zaak- Grünert. Grünert, een hoge Westduitse re chercheur, werd vorige week op verden king van spionage voor Oost-Duitsland aangehouden. Het aantal „communisti sche agenten", dat in de afgelopen drie weken in West-Duitsland is gearres teerd, is hiermee tot 14 gestegen den aanwezig zijn, komen er ge specialiseerde centra. Doel is in het algemeen de strijd tegen volks- ziekte-nummer-twee te verhevi gen, zodat er genezing wordt be reikt voor meer dan de 40 procent van de gevallen, waarin nu resul taat wordt bereikt. Bekend feit is dat een op de vijf Nederlanders kans maakt op het krijgen van een of andere vorm van kanker Integrale kankercentra kunnen Bij de bestuurders en overige inzitten den van personenauto’s doet zich daaren tegen volgens dr. Hoogendoorn een ver heugende daling voor in alle categorieën letsels. Ook de vrees, dat door het gebruik van de autogordel het aantal letsels van de nekwervels zou stijgen, wordt door de ziekenhuisstatistieken niet bewaarheid Het aantal opnamen wegens letsels van de ruggewervels neemt zelfs af Vooruitzichten voor maandag In het algemeen veel bewolking met slechts hier en daar wat regen. Overdag koeler. Weer in binnen- en buitenland voerd. Dit programma voorziet in het zo snel en zo effectief mogelijk toepassen van de nieuwe mogelijk heden om kanker te voorkomen en te genezen en voor zoveel mogelijk patiënten en mogelijke patiënten Ook voorziet het nationale pro gramma in internationale samen werking, waardoor met name nieuwe vindingen uit de Verenigde Staten snel in ons land kunnen worden gebruikt. Naast de inte grale centra, waar alle mogehjkhe- no o ozo n o nno o ono ono ono Het waren de eerste zichtbare tekenen van teven bij de trein sinds in de nacht en vroege ochtend alle gegijzelde schoolkin deren in Bovensmile en een van hun on derwijzers waren vrijgelaten. De situatie rond de bezette school in Bovensmilde was in de loop van gisteren nauwelijks veranderd. Mariniers en mare chaussee kregen het even druk met de fouillering van Zuidmolukse bruiloftsgan- gers die in een stoet van twintig auto’s achter een bruidspaar reden. De tien Molukse treinkapers bleven gis- Daartoe gaan in Rotterdam sa menwerken het Rotterdams Radio Therapeutisch Instituut (bekehd als de Daniel den Hoedkliniek), de medische faculteit van de Eras mus Universiteit, het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt, de GG en GD en de ziekenhuizen (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Het eerste van een aantal zogenaamde inte grale kankercentra voor ons land wordt in Rotterdam opgericht en zal in september gaan werken. Een dergelijk centrum houdt in dat preventie en bestrijding van en voorlichting over kanker regio naal worden aangepakt Daardoor kan de patiënt rekenen op een behandeling waarbij alle beschik bare kennis tot zijn recht komt. Het integraal kankercentrum Deze conclusies trekt dr. D Hoogen doorn van de Stichting Medische Registra tie op grond van gegevens over in zieken huizen opgenomen verkeersslachtoffers. In het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde Vermeldt hij ook het merk waardige" feit, dat de aantallen fietsers, die in ziekenhuizen worden opgenomen in bijna alle ongevalscatogorieen regel ma tig stijgen, terwijl bij voetgangers het te gen overgestelde het geval bijkt te zijn. Paul zit in de zesde klas van schoolhoofd E. van Vliet. „Die heeft zich ontzettend voor ons ingespannen”. Na de roerende ontvangst thuis kan Paul heel nuchter praten over de gebeurtenissen van de afge lopen week „Het is wel eens voorgekomen dat een van ons een klap kreeg, maar die was nooit hard. Dat gebeurde dan ’s avonds als we niet snel genoeg gingen slapen”. De onder wijzers en onderwijzeressen waren erg aardig volgens Paul, maar ook zij werden wel eens een beetje boos. „Vooral als we. iets deden dat we niet mochten”. Eenmaal heeft een van de Zuidmolukse bezetters een pistool op Paul gericht. Dat gebeurde toen hij ’s nachts naar de w c, ging Een van de Zuidmolukkers wilde ook naar de w c. en schrok toen die bezet was. Volgens Paul is er nooit geschoten van uit het overblijflokaal waar de kinderen zaten. „Daarom ben ik ook nooit zo ge- Zo is het aantal ziekenhuisopnamen we gens schedelbreuken in de categorie brom fietsers sinds 1975 afgenomen en in 1975 zelfs zeer sterk gedaald, van gemiddeld 31 per 100.000 bromfietsen en 101 per miljard met brommers afgelegde kilometers in de jaren 1969/1970, tot respectievelijk 19 en 83 in 1975. Dr. Hoogendoorn noemt deze daling des te opmerkelijker, waar het aan tal overige en inwendige letsels bij brom fietsers toeneemt Ook het aantal brom fietsers dat met een' hersenschudding in schrokken" „Na zo’n schietpartij liepen de overvallers een beetje te lachen” De kinderen moesten zich overdag bezig houden met tekenen en spelen. Al het tekenpapier is opgegaan en het speelgoed heeft geen lang leven in de overbevolkte overblijfruimte gehad. „Er waren veel te veel kinderen”, aldus Paul. Paul heeft tijdens de bezetting niet ge huild. zegt hij zelf. Dat deden volgens hem wel sommige kinderen van de lagere klas sen, maar die werden dan getroost door de onderwijzers. De nachten waren over het algemeen rustig, alleen werden wij vrij vroeg wakker, zo zegt Paul. Paul zegt dat hij zelf sliep toen hij vanmorgen naar buiten werd gedragen. Hoe voelt hij zich nu ongeveer twaalf uur na zijn bevrijding? Paul haalt zijn schouders op. „Ik ben weer wat uitgerust. „Alleen voel ik me nog een beetje duizelig”, zegt hij, en hij loopt weer verder. Bij bestuurders en duo-passagiers van motorfietsen is sprake van een opmerkelij ke daling van het aantal schedelfracturen, een - minder opvallende daling van het aantal opnamen wegens overige fracturen en inwendig letsel. len, gebeuren er nog altijd de meeste onge lukken met motorfietsen. Maar per mil jard af gelegde kilometers vallen er minder gewonden: na een stijging in de periode 1969/1970-1972 van 1568 tot 1838 was het aantal motorfietsberijders en duopassa- giers dat gewond in een ziekenhuis werd opgenomen in 1975 gedaald tot 1220 per miljard „reizigerskilometers”. ugi net vonnis van ae recntoanK bibliotheken Op 31 maart 1976 bleven de BM’ers na afloop van een gesprek met staatssecreta ris Zeevalking zitten in een zaaltje van het ministerie. Zij weigerden weg te gaan, om zo Zeevalking tot een verder gesprek te dwingen. Na drie kwartier kwam de poli tie, die de bezetters het pand uitdroeg. Zij kregen een proces-verbaal wegens lokaal vredebreuk De BM is een vakbond voor kinderen die in tehuizen verblijven. In die hoedanigheid is zij gesprekspartner van het ministerie van Justitie, die verantwoordelijk is voor de rijksinrichtingen voor minderjarigen. De BM wil op eigen wijze in die inrichtin gen kunnen werken om de belangen van de daar verblijvende minderjarigen te kunnen behartigen. UTRECHT (ANP) Zowel het aan tal als het percentage kinderen dat deelneemt aan de schooltandverzor- ging, is vorig jaar flink gedaald. De directeur van de Nederlandse Vereni ging voor Sociale Tandheelkunde, de heer T G. J. Kuiperes, zegt in zijn jaarverslag over 1976 dat de georgani seerde jeugdtandverzorging hierdoor wordt bedreigd en verschillende ge meenten hun financiële medewerking beëindigen Van de ruim 1.2 miljoen leerlingen van de 8516 aan de schooltandverzor- ging deelnemende scholen, deden er in het schooljaar 1975/1976 ruim 606.000 niet mee. Vijftig procent dus, terwijl dat percentage in 1965/1966 nog maar 33,8 was. De gemiddelde kosten per deelnemend kind stegen van f 72,80 in 1974/1975 tot ƒ92,92 in 1975/1976 en ze worden voor het lopende schooljaar begroot op 101,05. Als een van de oorzaken voor het teruglopen van de belangstelling noemt de heer Kuiperes de bijdrage, die wordt gevraagd aan de ouders, dié niet bij een ziekenfonds zijn verzekerd. De zieken fondsen betaalden in 1974/1975 van de totale kosten 57 procent, particulieren 11,5 en gemeenten 30 procent. Ook het toenemend aantal vestigin gen van tandartsen heeft volgens de heer Kuiperes Invloed op het deelne- merspercentage. In plaatsen waar zich „nieuwe” tandartsen vestigden, loopt het percentage leerlingen dat deel neemt aan de schooltandverzorging soms sterk terug. Dit proces wordt vol geus de heer Kuiperes soms duhielijk door die tandartsen gestimuleerd Hij zou dat op zichzelf niet erg vinden als ook zij prioriteit gaven aan de verzor ging van de jeugd, maar uit talrijke onderzoeken blijkt dat dat met hel ge val Is. Veel praktizerende tandartsen zegt hij houden nauwelijks of met een patiëntenadministratie bij, waardoor het vrijwel niet mogelijk is te bevorde ren, dat een kind zich regelmatig aan onderzoek en behandeling onderwerpt. Aangezien georganiseerde jeugdtand verzorging er in de regel goed in slaagt, dat aan haar toevertrouwde kinderen met een gesaneerd gebit de basisschool verlaten, is de Vereniging voor Sociale Tandheelkunde „bepaald niet geluk kig'" met de zuigkracht die van de tan dartsen uitgaat op de georganiseerde jeugdtandverzorging. DEN HAAG. Er zal meer geld worden uitgetrokken voor de personeelsbezetting op bibliotheken. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft van het kabinet toestem ming gekregen om meer rekening te hou den met de spreiding van het gemeentelij ke of provinciale bibliotheekwerk over fili alen Hij beantwoordt hiermee de kritiek die is geleverd op zijn oude ontwerp voor steun aan bibliotheken dat vorig jaar de cember werd ingediend. Het gaat hier om een voorlopige regeling; na 1981 zal een definitieve regeling worden ingevoerd ZONDAG 29 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.29 uur onder 21.47 uur Maan op 17.21 uur onder 3.26 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 12.31 uur en uur Laagwater 7.53 uur en 20.41 uur MAANDAG 30 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.28 uur onder 21.48 uur Maan op 18 40 uur onder 3 55 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 0.59 uur en 13.31 uur Laagwater 8.58 uur en 21.39 uur DINSDAG 31 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.27 uur onder 2.1.49 uur Maan op 20.01 uur onder 4.30 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 1 54 uur en 14.23 uur Laagwater 9.53 uur en 22.31 uur Ken gezin uit Bovensmilde is herenigd in de hus die voorde bezette school stond om de gegijzelde kinderen op te halen ter dr G. W Mulder dat dit nog maanden en misschien jaren de kinderen kan ach tervolgen. „Dat hebben we ook in Wijster gezien", aldus de psychiater De zenuwarts dr. A. Pen in Bovensmilde heeft gisteren zijn waardering uitgespro ken voor de wijze waarop de vrijgelaten gegijzelde kinderen en hun ouders in het speciaal daarvoor ingericht opvangcen trum zijn opgevartgen door de daar aanwe zige onderwijskrachten. Twee kinderen van dr. Pen waren eveneens gegijzeld. Rotterdam zal zich in eerste in stantie richten op het Rijnmondge- biéd, daarna ook op het westen van Noord-Brabant en op Zeeland. De bedoeling is dat er zulke centra komen voor gebieden van onge veer 2 miljoen inwoners. Ook in Amsterdam en Groningen zijn voorbereidingen aan de gang. Deze centra worden opgericht in het kader van het nationale kan- kerprogramma, dat onder de door de regering ingestelde Nationale Commissie Kankerbestrijdingsor- gahisatie (NCKO) wordt uitge- DEN HAAG Premier Den Uyl en minister Van Agt van Justitie (sinds don derdag fractievoorzitters van respectieve lijk de PvdA en het CDA) hebben nog geen afspraak kunnen maken voor consultatie bij koningin Juliana. Den Uyl zei gister avond op zijn wekelijkse persconferentie het niet uit te sluiten dat zij dinsdag of woensdag naar de koningin zullen gaan. Hij liet dit echter helemaal afhangen van de ontwikkeling in de beide gijzelings zaken. Den Uyl dacht niet dat het opschorten van de consultatie die normaal gespro ken gisteren had moeten plaatsvinden noodzakelijkerwijs de duur van de kabi netsformatie zal verlengen. „Ook al zou den wij vandaag zijn gegaan, dat zat het er toch al niet in dat de koningin voor de helft van de volgende week een formateur of een informateur had benoemd”, aldus de premier. Aantal uren zon 0 tot 8. Minimum tempera tuur 9 graden. Maximum temperatuur 16 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur. 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal. 60 procent o, ■as Eü 21 20 21 18 20 17 20 20 20 21 19 - 23

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2