ina 1 er X FRITS BAREND EN HENK VAN DORP STOPPEN MET DE FC AVONDROOD Fl r i KT ui- Joost Nuissl Belachelijk maken Schilperoort De heren Frits Barend en Henk van Dorp hebben het druk. Het als sportjourna listen opererende duo is moeilijk te pakken te krijgen, want dén vertoeven zij in het buitenland voor een interview, de andere keer zitten ze in vergadering bij het weekblad Vrij Nederland, waarvoor zij een sportrubriek verzorgen. Maar dan is de afspraak er toch. Op Schiphol kan een ontmoeting geregeld worden, vlak voordat beide heren in het vliegtuig stappen, op weg naar weer een onderwerp voor het VARA-televisiesportprogramma „FC Avondrood”, dat dinsdag na drie jaar af scheid neemt van de vaderlandse beeldbuis. Over hun bestemming doen Barend en Van Dorp nogal geheimzinnig. We houden het voorlopig dan maar op Bestemming Onbekend, maar later in het Schiphol selfservice-restaurant „De Wijde Wereld” zegt Frits Barend: „Ach, laat ik het maar zeggen ook. Het maakt niet zoveel uit. Voor de laatste FC Avondrood gaan we naar Johan Cruijff in Barcelona. In die drie jaar dat we op de televisie zijn geweest hebben we hem nog niet in ons programma gehad en hij wilde wel” - I W lel- im ng n; •an: J eer :en ren ijd vee Op de afgelopen VARA-vereni- gingsraad werd duidelijk dat de VA RA nog een opening hield voor een item van jullie in het nieuwe informa tieve magazine, waarvan jullie dan, als de actualiteit daarom vraagt, ge bruik kunnen maken. Henk van Dorp: „We hebben hele maal geen contact met de VARA. Een heleboel mensen bij die omroep kun nen ons dan ook wel doodkijken. We zijn natuurlijk ook wel een stelletje eigenwijze flikkers. We mogen alles doen voor ons programma als we maar binnen een bepaald budget blij ven en dat steekt natuurlijk. Er zijn VARA-mensen die een hoop moeite moeten doen om gedaan te krijgen wat ze willen en dan komen daar even twee free-lancers die helemaal doen waar ze zin in hebben. Dat geeft sche ve ogen”. Frits Barend: „In sportjournalis tieke kringen worden we vaak ver- van vertelkunst, maar er zitten grappi ge vondsten bij. Aan de andere kant zijn de onderwerpen en de „plots" (voor zover aanwezig) vaak te alle daags om te beschrijven. Zij het begrij pelijk vanuit zijn vak, legt Schilper oort naar onze smaak te veel de nadruk op zijn status van „bekende Nederlan der", (met de bijbehorende feestavond- jes in de provincie), terwijl daarweinig belangstelling voor andere dingen te genover staat Het is natuurlijk zijn zaak al? hij in zijn vrije tijd niets liever doet dan thuis zitten, maar je kunt je afvragen of hij over die huiselijkheid een heel boek moet vullen. Zo besluit hij alle zeven reisverhalen met de mededeling dat wij „wel moeten beseffen dat die verhalen zijn geschreven door iemand die maar het liefste in de tuin zit met een boek op de knieën." We bedoelen maar: Doe dat dan en verspil er verder geen papier aan! Henk van Dorp: „Ja, we houden er niet van om zoals bij TROS-Aktua zenuwachtig naar de telex te lopen Het aantrekkelijke van zijn verhaal tjes is, dat ze heel duidelijk niet de pretentie hebben u te doen schuddebui ken. Ze zijn simpel geschreven, een beetje bescheiden eigenlijk, en vaak wordt in een enkel, schijnbaar alle daags zinnetje een gehele denkwereld of maatschappelijke situatie vastge legd. De verhaaltrant is, misschien juist door dat gebrek aan pretentie, onstuitbaar humoristisch. Zo zelfs, dat je, zodra je in de stemming bent geko men, zit te schaterlachen om de krank zinnige situaties die achter die zo alle daags aandoende taal zijn verstopt. Maar humor is niet te beschrijven. Aan de neiging om hieronder te gaan citeren zullen we niet tegemoet komen, op het weergeven van één beginnetje na. dat typerend is voor Nuissl’s stijl „Er was eens een man zo desperaat op zoek naar het geluk, dat hij het niet kon vinden. Hij kreeg dan ook ver schrikkelijk de pest in, verliet huis en haard, trok de woestijn in en riep daar zo hard als hij kon: „grote boze we reld!" En toen „grote boze rolwereld’" En nog harder: „snert!" Daarna kroop het beste werken. Cameraman Fred Brinkman had nog nooit een voetbal- onderwerp gemaakt. Zijn eerste klus voor ons was een special over Nico Jansen. Toen hij in de Kuip kwam keek hij zijn ogen uit. Hij stelde zijn camera achter het doel van Feyen- oord-keeper Treytel op en besefte daarna pas dat hij Nico Jansen moest hebben en dat die dus nauwelijks in de buurt van zijn eigen goal te vinden was. Prachtig en moet je hem nou zien. Dat gaat ontzettend lekker”. Terug naar de onderwerpen van FC Avondrood, waarvan het controver siële interview van Barend en Van Dorp met iemand uit de sportwereld altijd één van de belangrijkste is. Henk van Dorp: „We wilden ge woon kijken of er een cliché-bericht bestond”. Frits Barend: „Dat doen we dan gewoon voor ons eigen plezier”. Toen de piraten nog piraten waren, maakten Frits Barend en Henk van Dorp voor Veronica een sportpro gramma op de zondagochtend: „Spor tief zijn en beter worden”. Het ver haal wil dat na het vertrek van beide heren, de Telegraaf adopteerde het programma, de luistercijfers omhoog schoten. Henk van Dorp: „Bij Veronica za ten we tegenover Duys op Hilversum 3 en we hadden toch zo’n twee miljoen luisteraars. En dat na ons vertrek de luistercijfers omhoog schoten is be slist niet waar. Wij hadden een be paald publiek en dat is gewoon blij ven luisteren”. Frits Barend: „We zijn bij Veronica weggegaan omdat we vonden dat die bom bij het schip van Radio Noordzee niet kon. Daar konden we het beslist niet mee eens zijn. We zijn nog een tijdje blijven hangen, maar het was niets meer. Toen zijn we weggegaan” Het maakt nogal wat verschil of je nu bij de commerciële piraat Veroni ca zit of bij de arbeidersomroep VA RA, lijkt ons. Henk van Dorp: „Veronica en VA RA maakte voor ons geen verschil om bij te werken. Zowel bij Veronica als bij de VARA kunnen we binnen het budget doen waar we zin in hebben, dus dat maakte niets uit”. Zou er ooit nog een terugkeer naar Veronica, sinds de legalisering offici eel VOO geheten, in zitten? ro lde Ie n en- en- ide er- «8> >en Van geheel andere aard zijn de Ver haaltjes van Joost Nuissl, verschenen bij uitgeverij Come Zelen (St Odi- hënberg) Het is Nuissl’s prozadebuut 3 Henk van Dorp: „We wilden eens kijken of er een cliché-bericht be stond. Een jaar lang hebben we steeds in onze uitzending het bericht gehad: Tom Okker verloor in de tweede ron de van het prof-tennistoemooi in Dal las van Haldeman in die en die set standen. En steeds lieten we Okker in een of ander prof-tennistoernooi in de tweede ronde verliezen van iemand die betrokken was bij het Watergate- schandaal. Niemand heeft daar ooit op gereageerd. Het was zo normaal dat Okker in de tweede ronde verloor, dat niemand er op lette of er wel echt was gespeeld en tegen wie Okker nou in feite had gespeeld. Pas toen hij hier in Rotterdam speelde kregen we van de organisatie te horen dat hij hele maal niet had verloren, maar dat we hem tegen een Watergate-betrokkene hadden laten spelen, hadden ze hele maal niet in de gaten”. Heeft zoiets nog een functie ook? Frits Barend: „Als ze eerst Henk Terlingen terughalen en Rob Out er uit schoppen dan zouden we daar eventueel over na willen denken. Henk Terlingen hebben ze werkelijk op een schandalige manier behandeld en dat moet dan eerst even rechtgezet worden”. Henk van Dorp: „Maar ze halen Terlingen niet terug en schoppen Out er niet uit. Dus een terugkeer zal ook niet gebeuren”. Frits Barend. „Het is misschien wel waar dat die manier van interviewen een beetje is uitgewerkt, maar als we terugkomen met het programma dan zit het er misschien ook wel niet meer in”. Het hoge woord is eruit. Als uitsmij ter dus Nederlands voetbalwonder in FC Avondrood, dat in de laatste uit zending ook aandacht zal besteden aan de verkiezing van de beste en de slechtste scheidsrechter van het jaar. Het afscheid van FC Avondrood. Een definitief afscheid? Henk van Dorp: „We stoppen er minstens een jaar mee omdat we nu wel eens wat rust wilden hebben. Dan gaan we op ons gemak bekijken of we met het programma doorgaan of niet. Televisie vreet aan je en naast het werk voor Vrij Nederland werd het gewoon wat te veel”. Frits Barend: „Ja, we zouden eens over een andere formule na kunnen gaan denken. Soms waren we tevre den over onze uitzendingen, maar vaak ook niet”. Henk van Dorp: „De eerste twee jaar die we deden waren niet zo best. Pas het laatste jaar werd het een eenheid”. Is het niet een beetje vreemd, dat als je zelf het gevoel hebt dat je pas in het laatste jaar een beetje met je programma goed gaat draaien, dat je dan ook prompt stopt? Het lijkt ons dat een tv-maker die net de juiste formule voor zijn uitzending gevon den heeft er niet meteen mee kapt. Henk van Dorp: „Het gaat er niet om dat we bewust een goed program ma aan de kant willen zetten, maar meer om privé-overwegingen. Ik heb twee kinderen die me eigenlijk ook we] eens willen zien en met de combi natie VARA-Vrij Nederland was dat bijna onmogelijk. We moesten één van de twee laten schieten en dat is dan FC Avondrood geworden, omdat we de schrijvende journalistiek zeker niet los wilden laten. En als het ons uitstekend bevalt, dan komt FC Avondrood misschien helemaal wel niet terug. Dat laten we voorlopig maar in het midden. We zien wel”. Vaak zie je dat journalisten voor twee verschillende werkgevers op hetzelfde terrein werken, dat ze vaak voor beiden hetzelfde onderwerp ge bruiken. Zien we in Vrij Nederland binnenkort een verhaal met Cruijff staan? Frits Barend: „Het is een schande dat journalisten hetzelfde onderwerp voor verschillende dingen gebruiken. Voor één van de twee blijft in die gevallen altijd de rest over en dat kan natuurlijk niet, want op die manier doe je er altijd één tekort”. Henk van Dorp: „We hebben dat altijd bewust proberen te vermijden. We hebben wel eens bijvoorbeeld voor de VARA drie jaar geleden een bepaald onderwerp gedaan, waarvan we veel later vonden dat het ook leuk zou zijn voor Vrij Nederland, of an dersom. En dat gebruikten we dan ook, maar dan pas twee of drie jaar later”. guisd. Maar dat is geloof ik inherent aan het vak. In de sportwereld wordt vaak zoveel geluld. Mensen blazen altijd van alles op. Als Ton van Duinhoven met een Jamin-spot een smak geld verdient dan hoor je daar bijna niemand over, maar als Cruijff eens een keertje reclame draagt dan dreigt er een nationale ramp uit te breken. Alles wordt vaak uit zijn ver band getrokken”. Met jullie tv-programma ben je nau welijks actueel gebonden. Dat geeft een wat ruimere vrijheid van werken. om dan op het eind van je programma vlug het laatste nieuws voor te lezen. We gaan steeds meer becommentarië ren en dat vinden de mensen mis schien ook wel leuk”. Dan zegt Henk van Dorp plotseling: „Mag ik je pen en blocnote even heb ben” en hij schrijft drie namen op: geluid: George Bosaers, camera: Fred Brinkman, cutter: Frans Meiland. Van Dorp: „Wil je die drie namen in ieder geval in je verhaal zetten. Dat zijn de mensen waar we vast mee samenwerken en die nemen een groot deel van het succes van het program ma voor hun rekening. We werken sinds een jaar samen en dat scheelt enorm. Een vaste ploeg is toch zeker m boekvorm beslaande uit precies twee dozijn korte verhaaltjes, waarvan er een paar al m dagbladen en tijd schriften zijn verschenen, en welke hier van prachtige pentekeningen zijn voorzien door Rob Vlaanderen Als het in dit kleine land niet zo bedonderd was gesteld met de muziek KEES SCHILPEROORT moeite gehad met het bedwingen van lachstuvpen JOOST NUISSL en amusementindustrie, zou het stuk ken eenvoudiger zijn u een beeld te hij opgelucht in een grot en bleef daar geruime tijd zitten, zodat er geruime tijd niets van hem vernomen werd". Nuissl’s verhaaltjes zorgen stuk voor stuk voor veel leesgenot, hebben alle een originele „plot” en worden dan ook van harte aanbevolen. Henk van Dorp: „We stoppen er helemaal mee. Ben Elkerbout van de VARA heeft nog van alles geprobeerd om ons programma op de buis te houden, maar we hebben hem duide lijk gemaakt dat we er gewoon een tijd mee wilden stoppen. En dat houdt in dat we dus ook niet in dat nieuwe informatieve magazine willen gaan zitten. We denken heel anders over tv- maken dan bijvoorbeeld de mensen van Achter het Nieuws. Dus daar wil len we ook niets mee te maken heb ben. Wij maken tv op onze eigen ma nier en dat past in geen enkel ander programma. Als ik naar de Ombuds man kijk en naar ons eigen program ma dan zie ik het verschil, dan zijn we toch met heel iets anders bezig”. Frits Barend: „Een Gerrit Komrij die in een van onze uitzendingen het voetbal volkomen belachelijk maakt, dat had voor ons een functie. En dat dan vlak na het gesprek dat we had den met de heren Molenaar van AZ. Bovendien was Komrij nog erg gees tig ook. De Molenaars hebben er enorm om moeten lachen. En dat voor mensen die vreselijk veel geld in dat voetballen hebben gestoken. Dat is toch prima”. Henk van Dorp: „Ik wil onszelf niet met bijvoorbeeld Koot en Bie vergelij ken, maar het gaat geloof ik wel een beetje die kant op. Die denken ook heel anders over televisie dan andere mensen en dat heeft volgens mij best zin”. Evenals jullie programma lijken jullie zelf ook een beetje buitenbeen tjes bij de VARA. Kees Schilperoort, de kogelronde spelletjesleider wiens baggervette lachbuien onveranderlijk volgen op kwinkslagen van eigen makelij, heeft een boek geschreven. Het heet (houdt u vast) „Met bloedverwanten en dieren in automobielen naar feesten en kroegen" en het heeft de pretentie heel leuk te zijn. Zo blijkt althans uit de achter flap, waarop Schilperoorts dochter Ma rion Franqoise heeft laten afdrukken dat haar de tranen over de wangen biggelen. „En dat kan bij u nu ook gebeuren”, schrijft ze. Wij hebben doorgaans moeite met dergelijke jubelende aanbevelingen, zeker wanneer het om humor gaat. Met loodzware mondhoeken hebben we dan ook de strijd met de nationale grapjas aangebonden. En het moet ons van het hart: de verhaaltjes zijn eigenlijk best aardig. Het zijn korte schetsjes, een soort van cursiefjes, over de onderwer pen die in de titel worden genoemd. Behalve over die onderwerpen zijn er nog hoofdstukjes over rijmen en over reizen. Wanneer we de verhaaltjes „aardig" noemen, bedoelen we ook niet meer dan dat. Het zijn geen meesterwerken geven van de sfeer die Nuissl’s liedjes en verhaaltjes omgeeft. In dat geval zou u namelijk zijn allereerste lang speelplaat, „Er staat wat te gebeuren al jaren kennen. Nu kent u vermoede lijk slechts die paar hitjes van hem, die weliswaar aardig zijn, maar die slechts een fractie vertellen van wat Joost Nuissl presteert. Kortom, het boek met de lange titel, uitgegeven door Centripress (Bussum), is bepaald geen „must”, al zullen Schil peroorts fans er geen kwaad woord over willen horen. Wijzelf hebben geen mensen bij de VARA

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33