in BLESSURE AAN JE RELIGIE I Olga Commandeur is niet meer Zelfvertrouwen moet terug IK ZIT NU MET SCHEMA’S IN HET HOOFD ir- door Pieter Mui Boze Geels Rekbare principes ^y p B 4 I Jan Korevaar en den, iver- Breda idhove Heette negen i Wee Kort geleden nog droeg een afknapper op ander terrein bij aan het rijpingsproces van de atlete. Een poging om op het CIOS in Arnhem als leerling te worden aangeno men mislukte. Uit 300 kandidates kwamen 45 „gelukkigen” te voorschijn. Olga Com mandeur werd uitgeloot. Zelfs bemidde ling van Johan van der Haar, door de Nederlandse Sport Federatie aangewezen voor de maatschappelijke begeleiding van topsporters, mocht niet baten. „Dat ik niet naar het CIOS kon vond ik wel erg. Vorig jaar heb ik mijn havo-diploma gehaald en sinds september werk ik halve dagen op kantoor. Ik baalde verleden jaar van leren, maar ik wil nu toch iets ac tievers doen. Maar ja, misschien heeft het zo moeten wezen. Nu ga ik proberen vol gend jaar op de Sportacademie in Amster dam te komen. Mijn broer gaat daar in september al heen en samen met hem wil ik alvast wat theorie studeren. En ach, de academie biedt toch meer dan het CIOS”. Hoe jong zij ook was bij het veroveren van de Europese titel, verdedigen kan Olga dat kampioenschap dit jaar niet meer. Ze is vier maanden te oud om nog mee te mogen doen aan de tweejaarlijkse titelstrijd die in augustus in de Sovjet-Unie wordt georga niseerd. Samen met een zwager heeft de Suomi-atlete, ze is de jongste van vijf kin deren, de afgelopen maanden veel gelopen in een naburig wandelpark. „Ik ben wel vijf kilo te zwaar geweest na vorig jaar, maar ik heb veel aan conditie gedaan. Als het goed is komt dat er deze zomer wel uit. En anders volgend jaar, dat moet je maar afwachten”. Of neem Ruud Geels. Ik mag hem graag, als voetballer, als goalgetter, als Ajacied en als mens. Maar zijn gemel de, buitengewoon grote woede over de wijze waarop Ajax hem aan zijn con tract houdt waardoor hij niet naar An derlecht kan, kan ik om de waarheid te zeggen niet au sérieux nemen. Hoe is de situatie? Geels is de gevierde doel puntenmaker in een van ’s werelds be- faamdste voetbalclubs, die na enkele jaren van malaise weer op de weg terug is, dankzij een door alle spelers hoge lijk gewaardeerde trainer die voor het landskampioenschap en Europa-Cup- voetbal zorgde. In die club slaagde Ruud Geels erin drie keer Europees topscorer te worden, waardoor zijn prijs natuurlijk behoorlijk omhoog ging. Reden waarom hij nu weer naar .Anderlecht wil, na eerst via Brugge naar Ajax te zijn gekomen, waar hij dus pas zijn top bereikte. Anderlecht heeft 1.4 miljoen gulden geboden, maar Ajax wil Geels niet laten gaan, en hoeft hem ook niet te laten gaan, om dat hij nog een contract van een jaar heeft. Ruud Geels is nu zo boos, dat hij gezegd heeft dit ene jaar nog te zullen volmaken, maar dan naar de amateurs beeld dat je elke zondag in Spakenburg naar de kerk mag, als je dan maar op tijd weer in het Ajax-stadion bent, of in de bus. Ik heb inderdaad het gevoel dat het veel moeilijker is nu aan de top te komen. Twee jaar geleden ging het allemaal spelender wijs. Nu zit ik veel meer met schema’s in Tekenend voor 'de uitzonderlijke klasse van Olga Commandeur is echter dat zij kort geleden bijna zonder training het clubrecord verspringen op 5 meter 78 bracht. En dat zij nog een hoogte van 1,60 meter overbrugde. „Ja, dat snap ik zelf ook niet. Twee jaar geleden heb ik eens 33* en ofh ak kun net de 9189| i het em.Mi aak is mt. Belangrijk is dat het zelfvertrouwen moet terugkomen. Daarom heb ik tests gedaan op korte afstanden. Honderd, tweehonderd en driehonderd meter en een keer de achthonderd. Maar als je aan die laatste afstand meedoet, zeggen ze al van tevoren: ga je weer twee minuut twee lopen? Of ze noemen tijden die daar nog onder liggen. Daar word ik echt ziek van. mijn hoofd. En de mensen verwachten wat van je. Er is inderdaad een hoop veran derd. Als je moet terugkomen denk je toch vaak: zal ik het nog kunnen? Vandaar die kleine wedstrijdjes, want je bent een tijd weggeweest”. De belangstelling van de Atletiekunie hield het vorig jaar niet over. Alleen de voorzitter van de jeugdcommissie, Joop van Drunen, informeerde van tijd tot tijd naar het verloop van haar herstel. Het huidige rumoer binnen de KNAU gaat dan ook goeddeels aan haar voorbij. Juist de benoeming van haar trainer Hans Keizer als vakgroepspecialist speelt daar een be langrijke rol in. „Ik kan het allemaal niet volgen hoor. Wie nou tegen wie is en zo. Hans is mijn trainer en daar hou ik me maar aan vast”. Maar ook dat is betrekkelijk, want Olga Commandeur is niet meer de schuchtere, makkelijk te beïnvloeden atlete van twee jaar terug. „Toen was ik nog jong, nou ja, nu ook nog wel”, lacht de 18-jarige sport vrouw. „Er zal toch wel een tijd komen dat Hans Keizer geen tijd meer voor me heeft Hij is bijna klaar met zijn studie als arts. Bovendien wordt hij coach voor de mid den-afstand Maar los daarvan, het kan nooit kwaad als je zelf wat inbreng hebt Je moet toch zelfstandig worden. Je moet zelf kunnen bepalen wat je kunt en wat niet”. Die onafhankelijker instelling han teert zij nu ook in contacten met persmen sen. „Je hebt er zelf niks aan, aan die gesprekken. Bovendien krijg je altijd de zelfde vragen. Je hebt op een gegeven moment niks meer te vertellen. En van een paar teleurstellende ervaringen leer je ook". Welke mogelijkheid acht u zelf het meest waarschijnlijk? Voor het C-elftal heeft Ajax geen Spakenburger nodig, daar koop je geen (tamelijk) dure spe lers voor. De eerste mogelijkheid ver valt dus. De tweede mogelijkheid mag niet helemaal uitgesloten worden ge acht, als Ajax Jaan toch maar als een „pinch-hitter” beschouwt, als een bruikbare wisselspeler, een Tahamata zal ik maar zeggen. Maar ja, je zal zien dat je net op de zondagmiddagen al door met 1-0 achterstaat, een kwartier voor het eind, en wat dan? Ivic: „Jaan, ga je even warm lopen!” Jaan: „Wat voor dag is het dan vandaag?”. Ivic: „Zaterdag, geloof ik, of maandag”. Jaan: „Nee hoor, volgens mij is het vandaag zondag, ik blijf rustig zitten!”. Nee, die tweede mogelijkheid zie ik ook niet zo erg zitten, het zou er op neerko men dat Ajax een speler koopt die om de week door een blessure aan zijn religie is uitgeschakeld' genezingsproces niet ten goede. Intensieve behandeling door Hans Glas, fysiothera peut bij eredivisieclub Telstar, hielp het IJmuidense talent wel weer op de been maar verder dan de 2 minuut 8 seconden reikte verleden jaar haar kunnen niet. Ze brak met haar Haarlemse trainer Pieter van Liempt. „Het klikte niet meer tussen ons. Alles moest zo verschrikkelijk se rieus, lachen was er niet bij”. Voor zover ik die Ajax-bestuursleden ken hebben ze op Jaans eis wat vaag gemompeld:.Natuurlijk jongen, als jij naar de kerk moet, houden we je na tuurlijk niet tegen”. En ondertussen hebben ze gedacht: „Als jij maar een maal de kans krijgt mee te spelen, dan 'zullen we nog wel eens zien hoe rek baar je religieuze principes zijn We leggen je wel uit dat dominees ook op zondag hun brood verdienen, op de kansel, en waarom zou een eenvoudige voetballer dan niet mogen wat de do minee wel mag? Trouwens, Joop Kore vaar van FC Den Haag huldigt ook al jarenlang zijn principes als Jehovage tuige, dus niet groeten voor de vlag, en niet in het Nederlands elftal, maar wel hands maken en slidings, en dat zijn toch de dingen waar het op aankomt. We verzinnen wel wat voor je, bijvoor contract moeten tekenen, als hij ver moeden kon dat weggaan zijn liefste wens zou worden. Voor Geels ligt het anders. Hij ging van Telstar naar Feyenoord, van Feyenoord naar Go Ahead Eagles, van Go Ahead Eagles naar FC Brugge en van FC Brugge weer naar Ajax, dus je kan niet zeggen dat hij nooit iets an ders heeft gezien. Bovendien: is geld alleenzaligmakend? Wat me wel eens verontrust, bij al die verhalen van spe lers die zo nodig moeten omdat ze elders meer kunnen verdienen, is dat de werkomstandigheden blijkbaar zo weinig voor hen meetellen. Ik zeg niet eens „clubliefde", maar werkomstan digheden. Voetballen in een der be roemdste clubs ter wereld, in een der leefbaarste steden ter wereld, moet toch niet de grootste straf zijn die iemand opgelegd krijgt als hij ook nog kan trainen ondereen van de aardigste trainers ter wereld. Ik ken tientallen journalisten die met gemak terecht zouden kunnen bij aildere kranten, weekbladen of tijd schriften waar ze aanzienlijk meer zou den kunnen verdienen, maar die dal niet doen omdat ze zich meer thuis voelen bij hun eigen, minder draag krachtige krant. Ik ken ook vele schrij vers die het dubbele of driedubbele zouden kunnen verdienen als zij hun werkterrein van de literatuur zouden verleggen naar de reclame of de journa listiek, maar ik ken maar heel weinig voetballers (het type Jongbloed. Addy Brouwers) voor wie het Grote Geld niet alleenzaligmakend is. Het prototype was natuurlijk Abe Lenstra, die een Italiaanse, blanco, door hem zelf in te rullen cheque retourneerde, zoals het verhaal wil. Je moet zulke dingen ook weer niet overdrijven natuurlijk, maar wie zich volledig door het geld laat regeren is maar een half mens. STOPPER acht trainingen voor hoogspringen gehad, maar techniek heb ik amper. Het zit zeker in me. De vijfkamp heb ik destijds laten schieten, omdat ik wat rugproblemen had. maar dat is over. Misschien dat ik dit jaar een keer een vijfkamp zal doen. De 800 meter, die de 200 heeft vervangen is wel in mijn voordeel maar daar staat tegenover dat ik de techniek van het hordenlopen en kogelstoten helemaal niet beheers. Dat ko gelstoten heeft me nooit zo gelegen. Maar dat kwam misshien omdat ik er niet goed in was. Als de prestaties komen verandert dat wel, denk ik". Brugman. Die man schoot me door het hoofd toen ik de hoorn had neergelegd. Praten als Brugman was ervoor nodig geweest om Olga Commandeur over te halen. Een verhaal in de krant. Waar dat nou wel voor nodig was. Eerst moesten de resultaten maar eens komen, dan kon er altijd nog gepraat worden. De IJmuidense atlete heeft haar lesje wel geleerd. Een verloren seizoen gunde haar alle tijd „om na te denken”. Over het grandioze jaar dat daaraan voorafging. Over de blessures waarmee ze kampte en de naweeën daarvan. Over de publiciteitsor- kaan die over haar heen viel. Over het afbreken van een loopbaan in de sport die haar op 16-jarige leeftijd een Europees kampioenschap en een wereldrecord opleverde. Stoppen op een moment dat atletiekminnend Nederland eindelijk weer eens een ster in wording aanschouwde. „Aan het eind van de vorige zomer zag ik het inderdaad helemaal niet meer zitten”, herinnert de opgeruimde IJmuidense zich Ik had er geen zin meer in. Laat in het seizoen heb ik een keertje een tijd van twee minuut acht gelopen (ruim zes seconden boven haar jeugd-wereldrecord), maar 1976 stelde niets voor”. Een bewering die 'de 800-meter loopster doeltreffend illus treert als ze zich later-in het gesprek ver spreekt. „Vorig jaar liet ik maar alles met me doen. Iedereen stond ik maarte woord. Alles vond ik best”. Om gelijk in de lach te Schieten: „Nee, ik bedoelde natuurlijk in |1975. Je ziet, het afgelopen seizoen sla ik maar meteen over”. Tekenend voor de hoog opgeschoten atlete met haar fraaie blonde lokken. Na een seizoen met hoogte punten die elkaar voortdurend overtrof fen, ging Olga Commandeur op sportief terrein door diepe dalen. Een combinatie die voor onstandvastige types dodelijk is. Olga Commandeur ontsnapte eraan, ter nauwernood. „Ja, 1975. Het leek wel of er nietq fout kon gaan. Een toch was mijn voorbereiding in de winter niet zo best. Dan had ik weer dit, dan weer dat. In m’n trainingsschoenen kreeg ik steunzolen want ik had last van een doorgezakte voet. Gunstig was in elk geval dat het weer dat jaar erg meewerkte, het was lekker warm”. Op Papendal en elders snelde de jonge Suomi-atlete van de ene overwinning naar de andere. Tactisch gezien was het niet allemaal hoge-school- werk, maar wat deed dat ertoe. De tegen standsters werden er gewoon uitgelopen. Eind augustus waren de Europese kampi oenschappen voor de jeugd in Athene. „Eigenlijk heb ik alleen in de laatste we ken vóór dat kampioenschap hard ge traind". Olga’s reuzeschreden voerden haar ook daar als eerste over de eind streep. Nog een paar weken later vestigde zij in België met een tijd van 2.01,6 een nieuw jeugd-wereldrecord op de 800 meter. Een tijd die voor Nederland ook een nieuwe seniorentopper betekende. Dat record had zeven jaar stand gehouden en was opgete kend door een andere Suomi-atlete, Ilja Keizer, wier man Hans nu begeleider is van Olga Commandeur. Al met al een triomfreeks die optimisten deed veronder stellen dat er in Montreal „toch zeker een medaille in moest zitten”. Maar net als een andere topper van dat atletiekseizoen, Frank Nusse, beleefde de sterke hardloop- ster de Olympische Spelen slechts via de televisie. Tijdens het schaatsen begin '76 maakte ze een val op het ijs en bëlandde op haar linkerknie. „Het was in januari. Ik weet nog goed dat mijn moeder in het ziekenhuis tegen de dokter zei: Ja, maar ze moet naar de Olym pische Spelen. Het antwoord was dat ik dat maar moest vergeten. Dat vond ik toen niet leuk natuurlijk, maar ik ben het allang vergeten. Bovendien, ik zou er toch niks gemaakt hebben. Ik heb nog tijd genoeg voor me”. Het scheurtje in de meniscus moest met rust genezen. Een val met de brommer een paar weken later kwam het Jc/ol De journalistieke arbeid aan de be richtgeving over mogelijke transfers van spelers, mogelijke aankopen van clubs, en de onverkwikkelijke onder- handelingen tussen spelers en be stuursleden over een nieuw of aange past contract, lijkt me van dezelfde orde van grootte als de journalistieke arbeid aan de rubriek: „Wat de sterren zeggen”. Het is allemaal „wind en En gelse nothing”, zoals Multatuli in een van zijn prachtboeken schreef. Neem bijvoorbeeld Jaan de Graaf. Amateur- mtemational en voorhoedespeler van IJsselmeervogels. Anderlecht was „in the picture” voör hem, RWD Molen beek en Ajax schijnen ook belangstel ling te hebben. De Graaf (Jaan dus, niet te verwarren met Jan, dat is zijn broer) heeft zelfs een gesprek met penning meester Timman van Ajax gehad, en schijnt daarover het volgende te heb ben gezegd: „Ik heb hem te verstaan gegeven dat ik eraan vasthoud om uit principe niet op zondag te voetballen. Bij Ajax zouden ze dat voor lief nemen. Wilt u wel geloven dat ik helemaal kan wegdromen als ik zoiets lees? Het aanbod van Anderlecht heeft Jaan al afgewezen, ik neem aan dat het niet zo hoog was dat hét tegen zijn principes indruiste, dus we mogen rustig aanne men dat Ajax eventueel wat meer wil betalen. Nu zijn er drie mogelijkheden Ajax wil graag enkele honderdduizen den guldens betalen om het C-elftal te versterken, dat immers op zaterdag pleegt te spelen. Ajax besluit zijn thuiswedstrijden voortaan op zaterdagavond te spelen zodat Jaan in ieder geval in de thuiswedstrijden kan worden opgesteld, en in enkele uitwed strijden, zoals tegen PSV. NAC en Go Ahead Eagles. Ajax denkt, laat 'm nou eerst maar tekenen, dan zien we dat van die vervloekte zondag te zijner tijd wel! over te stappen, zodat Ajax geen cent meer voor hem zou kunnen vangen! Stel nu even dat u voorzitter van Ajax ,was, zou u, in een periode van herstel en opbouw, uw Europee? top scorer dan laten gaan? Het vertrek van Cruijff en Neeskens is desastreus ge bleken. het vertrek van Krol en Geels zoki opnieuw een terugval veroorzaken Houden dus. Maar hoe? Een redelijke loonsverhoging (8 percent of zoiets?) lijkt meniet onredelijk gezien het con tract dat Geels nog een jaar aan Ajax bindt Want dat vind ik het tamelijk irritante in zulk soort affaires: de spe Iers pezen op lange contracten waar mee zij hun toekomst kunnen verzeke- ren, ook bij blessures en een eventueel teruglopende vorm (Ruud Krol zeven jaar, Ruud Geels vier jaar), maar zodra alles op rolletjes loopt en er een kans is om via een transfer wat extra’s onder tafel te krijgen, willen ze van dat con tract af en beginnen ze moord en brand te roepen. Behalve als het ze van pas komt natuurlijk. Van der Korput bijvoor beeld wil niet door Feyenoord inge ruild worden voor Aad Mansveld en beroept zich daarvoor op het contract dat hij nog heeft. Dat is zijn goed recht. Contract is contract. Maar dat geldt dan natuurlijk ook voor de club, die langjarige contracten sluit om zich voor langere duur van een speler te kunnen verzekeren. Als een der partij en bij ondertekening van het contract toch al van plan is het als een vodje papier te beschouwen zodra hem dat uitkomt, kun je net zo goed geen con tracten afsluiten. Althans geen langja rige contracten Ik begrijp best aat Ruud Krol wey wil, daar niet van. Van de oudgediende Ajacieden is hij overigens toch minder oud dan Suurbier, want de eerste, ver loren Europa-Cupfinale tegen Panathi- naikos heeft hij niet meegemaakt, al hoewel hij in het seizoen 1969-1970 als opvolger van Theo van Duivenbode al alle 34 competitiewedstrijden in het eerste meespeelde. Hij heeft, met ande re woorden, niet alles meegemaakt maar toch genoeg om ook nog wel eens stadions met 90.000 mensen te willen proeven, voor het te laat is. Maar hij had natuurlijk nooit een zevenjarig V’ - Wi

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 35