WELKOM VOOR ARAFA T Podgorni zou niet langer als president fungeren WEINIG HOOP OP SUCCESVOL SLOT NOORD-ZUID-DIALOOG EEG-commissie wil meer geld 1 Dienstplicht gemakkelijker te weigeren Vorster wil geen druk op Rhodesië Volkenmoord in Argentinië aangeklaagd op tribunaal In West-Duitsland: DOOR REGERINGSGETROUWE TROEPEN EN CUBAANSE MILITAIREN Protesten tegen benoeming vooral afkomstig van Likoed-partij Troeven Solidariteitskomitee dringt aan op isoleren junta Druk uitoefenen Grondstoffen Ambassade Tsjaad in Brussel bezet Omstreden Standpunten 3 19 7 7 ZATERDAG 28 MEI BINNEN- EN BUITENLAND it el jn en nk len leit (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. De politieke come-back waar Mosje Dajan van ml lit (door Fred Sanders) DEN HAAG/PARIJS. Maandag, bijna een half jaar na de oorspronkelijk geplande datum, beginnen vertegenwoordigers van 19 ontwikkelingslanden, zeven rijke landen en de Europese Gemeenschap blijven- verzetten tegen het krachtige, in- aan de laatste ronde van de Noord-Zuiddialoog. Enkele dagen voordat deze confrontatie plaatsvindt, is nog absoluut onduidelijk of de 27 delegaties er woensdag 1 juni, de laatste dag van de ministersconfe- renn detie, in zullen zijn geslaagd een akkoord te bereiken over de belangrijkste onderwerpen die in Parijs sinds april 1975 aan de orde zijn. Opstand in Angola onderdrukt 1 AGOSTINHO NETO Politieke rol Dajan lijkt nu uitgespeeld Sinds zijn aftreden in het voorjaar van 1974 heeft Dajan met de gedachte ge speeld over te stappen naar de Likoed en steeds heeft hij die gedachte als politiek niet opportuun verworpen. MOSKOU (AFP). In Moskou heerste gisteren de mening dat Nikolai Podgorni, dinsdag beroofd van zijn zetel in het polit- buro, zijn overgebleven functie als staats hoofd niet meer uitoefent. Het presidium van de Opperste Sovjet heeft gisteren het ontwerp voor een nieuwe grondwet goedgekeurd, aldus radio-Moskou. De tekst zal op 4 juni in alle bladen van de Sovjet-Unie worden gepubliceerd. Daaruit blijkt dat de betalingsverplich tingen komend jaar met 23,8 percent zul len stijgen. De EEG zal, aldus deze begro ting, komend jaar aan de negen lidstaten ruim 33 miljard gulden gaan kosten. De Nederlandse rijksbegroting omvatte vorig jaar ongeveer 2‘A maal dit bedrag. Als alles gaat zoals voorzien is, zal de EEG komend jaar haar feitelijke uitgaven volledig uit „eigen inkomsten” betalen. Ongeveer de helft van die eigen inkomsten bestaat uit douanerechten en landbouw- heffingen. Op het partijcongres in februari had Dajan al een vergeefse poging gedaan steun te krijgen voor zijn standpunt' over de westoever. De leiding van de Arbeiders- In oktober van dit jaar zal de Opperste Sovjet in een buitengewone zitting de defi nitieve tekst goedkeuren, nadat het ont werp op nationale schaal is besproken. Gerustgesteld bleef Dajan in de partij, deelde in het verlies bij de verkiezingen en verklaarde in de verkiezingsnacht zelf dat het helemaal niet zo ongezond is voor de Arbeiderspartij om een paar jaar in de oppositie te zitten. Des te groter was de schok toen nauwe lijks een week later dezelfde Dajan meen de in het landsbelang een aanbod van Begin om minister van Buitenlandse Za ken te worden, niet te kunnen weigeren. dichterbij gekomen. Mede op hevig aandringen van Neder land (in deze voor een keer gesteund door Frankrijk) besloot de EEG-top in Rome, op 27 maart, dat er „een gemeenschappe lijk fonds zou moeten zijn”. Een zeer sub tiele formulering, die de tegenstanders van het fonds, met name de Britten en West- duitsers, alle mogelijkheden liet zich te MPLA en oud-minister van Binnenland se Zaken en José van Dunen, de politieke commissaris van het Angolese leger, gel den reeds lang als de leiders van de stroming. Beiden werden vorige week uit het centrale comité van de MPLA gezet na te zijn beschuldigd van het zaaien van tweedracht en racisme. Het Solidariteits Komitee wil doormid del van deze actie druk uitoefenen op de Europese en Latijns-Amerikaanse rege ringen om de junta internationaal te iso leren. n n n 8 ie n BRUSSEL (ANP). De Europese Com missie, het „dagelijks bestuur” van de EEG, heeft gisteren in Brussel de Europe se begroting voor 1978 gepresenteerd. pen >or- jen esi- met ier- •ren >an- ten- aar- rui- de hili. ■an 'or- on- :ige de :ge- lin- cht Pa- wil, R hij ver dat het en- :ijn j de hon den, rres- is de nen, rstel *eht- n k n te n. •n !W de Ze er an Ia ën en de 45 tie t op sre- ver- DR. irls- ver- aak- a re den and ilsti- drie •res- le v- ar n- »n T- V, e- et ig In Angola wordt dit in verband ge bracht met zwarte radicalen die staan tegenover de pro-Russische vleugel van de MPLA, waarvan de leiding wordt ove rheerst door mulatten. Nito Alves, de guerrillaleider van de in Argentinië, zoals die naar voren kwam uit de getuigenverklaringen op het tribu naal „Aanklacht tegen de volkenmoord”, dat gisteren in de Vrije Universiteit van Amsterdam werd gehouden. Dat hij binnen de Arbeiderspartij ooit nog aan bod zou komen, leek niet waar schijnlijk. Zijn vroegere vriend en knecht Sjimon Peres nam na Dajans aftreden in 1974 maar al te graag de kans waar om zijn vroegere meester terzijde te schuiven. In Israel keren het opportunisme en de hem aangewreven onbetrouwbaarheid zich tegen hem. Dajan is omstreden, de held van 1967 is de hoofdschuldige van de oorlog in 1973, een superhavik, die lak heeft aan alles en iedereen. Zij vertelden dat Cubaanse soldaten in pantserwagens de orde in het cen trum van de stad hadden hersteld, weg versperringen hadden opgeworpen en de weinige burgers die zich op straat gewaagd hadden, hadden gefouilleerd. Daarom was men bereid om Dajan schrif telijk te beloven dat over de westoever geen beslissingen zouden worden geno men voordat nieuwe verkiezingen zouden worden gehouden, met als inzet al dan niet opgeven van de westelijke Jordaanoever. Met de stemmen van de CDU-CSU-op- positie tegen besloot het parlement dat jongens die dienst willen weigeren in het vervolg niet meer allerlei argumenten hoe ven aan te voeren om niet daadwerkelijk te dienen. Volgens minister van Defensie Georg Leber wordt door de nieuwe proce dure de sterkte van de Bundeswehr niet verzwakt. De defensiewoordvoerder van de oppo sitie, Manfred Wörner, was van mening dat de nieuwe wet in feite betekent dat de dienstplicht wordt afgeschaft. Hij gelooft dat de verdedigingskracht van de Bonds republiek door deze maatregel in gevaar wordt gebracht en kondigde aan dat oppo sitie alles zal doen om te verhinderen dat de wet in praktijk treedt. me landen volledig afhankelijk van de onberekenbare stijgingen en dalingen van de internationale grondstoffenmarkten, worden, en dat ze dan ook nog niet hebben wat een geplande economische ontwikke- aanvaard. De EEG, in Parijs vertegen- - - - Ook hoopt het SKAN deze regeringen te bewegen hun invloed aan te wenden om in Argentinië volledige naleving van de grondwet af te dwingen, in het bijzonder artikel 23. Daarin staat dat „iedereen die op grond van de staat van beleg door de uitvoerende macht zonder proces en zon der aanklacht gevangen wordt gehouden, kan verkiezen het land te verlaten Dit niet uit ideologische motieven, want met zijn uitspraken dat Israel geen centi meter van de westelijke Jordaanoever moet opgeven, had hij ook binnen de Ar beiderspartij bondgenoten, al stond hij dan volgens eigen zeggen dichter bij de Likoed dan bij de linkervleugel van de Arbeiderspartij Toen de verkiezingsdatum naderde, be sloot Dajan zijn politieke troeven uit te spelen: hij overwoog publiekelijk om over te stappen naar de Likoed, omdat hij principiële bezwaren had tegen de formu le die de Arbeiderspartij hanteerde, te weten territoriale concessies op alle fron ten, ook op de westoever. aanvaard. De EEG, in Parijs vertegen- hng ernstig bemoeilijkt. Daarom wordt woordigd door de Britse minister van Bui- gedacht aan een afspraak dat in grond- tenlandse Zaken David Owen en zijn on- derminister Frank Judd, speelt met een ternationaal beheerde fonds waar de arme landen naar streven. Naast de kwestie van het fonds spelen in de grondstoffenpolitiek nog andere pro blemen. Allereerst de wens van de arme landen dat, ook.zonder fonds bij de vast stelling van grondstoffenprijzen, maatre- gelen worden getroffen om hun inkomsten de bel te stabiliseren. Zoals bekend, zijn veel ar- De spanningen in de MPLA zijn sinds enige tijd opgelopen door uitdijende campagnes van drie pro-Westerse guerri- lagroeperingen tegen het marxistisch be wind van Neto en de aanwezigheid van de 18.000 Cubaanse soldaten die het staande houden. De opstand van gisteren was het eerste zichtbare teken dat de situatie een explosief karakter heeft ge kregen. (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN. De Westduitse Bondsdag heeft een wet aangenomen die het moge lijk maakt dat dienstplichtigen in de toe komst nagenoeg kunnen kiezen of zij in het leger willen dan wel vervangende dienstplicht vervullen. In het eerste geval duurt dat vijftien maanden, in het tweede achttien. De bijeenkomst was georganiseerd door het Solidariteits Komitee Argentinië-Ne- derland om de aandacht te vestigen op de schending van de mensenrechten die in dit Zuidamerikaanse land aan de gang is se dert het Argentijnse leger op 24 maart 1976 de macht overnam van Isabel Peron. Guevara noemde de Argentijnse junta „de wreedste regering die Latijns Amerika ooit heeft gekend”. „De juridische struc tuur van dit ogenblik is een regelrechte schending van de grondwet”, aldus Gueva ra. „Iedere politieke activiteit is verboden en wordt met gevangenisstraf beant woord. Op deelname aan een staking staat een gevangenisstraf van tien jaar. Tallo zen worden door de junta zonder aan klacht en zonder vorm van proces gevan gen gezet. De volledige isolatie van die gevangenschap (geen bezoek, geen post, geen kranten) maakt het voor de junta gemakkelijk hen geruisloos te doen ver dwijnen. De 30.000 mensen die in de loop van het afgelopen jaar spoorloos verdwe nen, zijn hoogstwaarschijnlijk allen ver moord door de junta” LISSABON/JOHANNESBURG (UPU DPA/AFP). Angolese getrouwe troe pen, gesteund door Cubaanse militairen, hebben gisteren de onderdrukking van een militaire opstand in de gelederen van de Angolese volksbevrijdingsbewe ging MPLA voor zich opgeëist. Daar zijn omvangrijke gevechten in de straten van de hoofdstad Loeanda aan voorafge gaan. Er zouden doden en gewonden zijn gevallen. „De situatie is weer normaal,” deelde radio-Loeanda gisteravond mee. Het ra diobericht maakte er melding van dat de MPLA en de strijdkrachten zich volledig achter president Agostinho Neto hadden geplaatst. „Wij verzoeken de soldaten terug te keren naar hun legerplaatsen en de MPLA-strijders waakzaam te blijven partij wilde niet dat Dajan voor de ver kiezingen zou overstappen naar de Likoed. Dat zou, ondanks het feit dat Dajan een gedroomd heeft sinds hij drie jaar geleden van de troon van het confroversiële^figuur is^ stemmen kosten, ministerie van Defensie werd gestoten, gaat waarschijnlijk toch niet door. Het zijn niet de verontwaardigde reacties uit zijn eigen Arbeider spartij, die Dajans politieke voortbestaan onzeker maken, maar juist de heftige tegenstand die hij in het rechtse kamp ontmoet, zowel binnen de Likoed als de niet minder rechtse Nationaal-Religieuze Partij. om alle oproerkraaiers de pas af te snij den,” aldus de uitzending. De opstand was in de nacht van don derdag op vrijdag ontketend door solda ten die de vrijlating eisten van twee lei ders van de zwarte nationalistische vleu gel van de MPLA. Beiden waren uit het centrale comité van de MPLA gezet en gedetineerd, nadat zij vorige week in het openbaar kritiek hadden geoefend op de groeiende Cubaanse en Russische in vloed op alle niveaus van het landsbe stuur. Inwoners van Loeanda hadden verteld dat in de omgeving van het presidentiële paleis en het hoofdkwartier van het leger de hele nacht flink was geschoten en dat de gevechten zich hadden verspreid over andere stadsdelen tegen het aanbreken van de dag. De opstandelingen hadden zich aan vankelijk meester kunnen maken van de radiozender en hadden öpgeroepen tot een massale betoging van steun voor „volksmacht”. voordat van een „faillissement” van betrokken land aan de orde is) aan te trekken en hulpacties voor te stellen. Een procedurevoorstel dus, waar de ar me landen op zich geen cent wijzer van De laatste officiële decreten die zijn op gesteld door het presidium van de Opper ste Sovjet dragen sinds 24 mei niet meer Podgorni’s handtekening. De laatste hand tekening van het staatshoofd verscheen op 24 mei in de Pravda en was gezet onder een gelukwenstelegrpm aan president Tito van Joego-Slavië, die 85 jaar werd. Op 24 mei werd Podgorni uit het politburo verwij derd. Gisteren bood een aantal nieuwe diplomaten in Moskou hun geloofsbrieven aan. Zij werden niet in ontvangst genomen door president Podgorni, maar door een vice-voorzitter van de Opperste Sovjet, Sabir Niazbekov, tevens voorzitter van de Opperste Sovjet van de republiek Kazak stan. Waarnemers in Moskou hebben erop gewezen dat zelfs toen Podgorni in maart van dit jaar op bezoek was in Afrika, zijn handtekening bleef staan onder intussen verschenen decreten. ld, an on in •si nd ‘S<‘ i-a lor* Die onderwerpen zijn: Het probleem van de steeds zwaardere schuldenlast van een groot aantal ontwik kelingslanden; De grondstoffenpolitiek, het streven van de arme landen door middel van een gemeenschappelijk fonds buffervoorra den aan te leggen van de belangrijkste grondstoffen, zodat de prijzen die de arme landen voor die grondstoffen ontvangen, stabiel kunnen blijven; Energievraagstukken, de wens van de westerse landeri om betrokken te worden bij de prijsvaststelling en het beheer van de olievoorraden in de olie-exporterende landen. Inzake de schuldenkwestie hadden de arme landen aanvankelijk geëist dat de rijke landen (en ook - dat maakte het probleem nog groter - banken en bedrijven in de rijke landen) aan een aantal van de meest getroffen ontwikkelingslanden kwijtschelding van alle schulden zouden verlenen. Dat voorstel is door de rijke landen afgewezen. Tijdens de voorberei dingen op ambtelijk niveau zijn de rijke landen wel gekomen met een voorstel om het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank bepaalde bevoegdheden te ge ven om al in een vroeg stadium (dus ruim En zo is er een grote paradox. Diegenen in Israel die juist bij Begin op matiging aandringen, binnen en buiten de Likoed, verwerpen Dajan als een immorele keuze van een onbetrouwbare havik, terwijl de voorstanders van de harde lijn Dajan als bondgenoot van een groot Israel toejui chen. Zondagavond zal de Likoed beslissen of Dajan Buitenlandse Zaken krijgt. Waar schijnlijk lijkt het niet meer, zeker niet nu de liberale fractie binnen de Likoed op Dajan een beroep heeft gedaan zijn kandi datuur in te trekken. En als Dajan deze keer faalt, dan moet gevreesd worden dat zijn politieke loopbaan definitief is afgelo pen. Dajan heeft zelf al gezegd er niet om te zullen rouwen, als de keuze nu op iemand anders valt. eisten van de rijke landen dat ook de andere, reeds genoemde onderwerpen, waarop de Derde Wereld wat te vragen had en de rijke landen iets te bieden, bij de conferentie in Parijs zouden worden be trokken. Vooruitgang op één terrein, bij voorbeeld de energie, zou niet mogelijk zijn zonder vooruitgang op de andere ter reinen. Die binding heeft ertoe geleid dat de vorderingen de afgelopen twee jaar zeer gering waren en traag verliepen. In de energiecommissie heeft de afgelo pen twee jaar weinig anders plaatsgevon den dan een intensieve en, volgens de deelnemers, vaak hoogstaande uitwisse ling van ideeën en analyses van de inter nationale energiesituatie. Men heeft ei kaars standpunten leren kennen, zoals het standpunt van de olielanden dat de econo mische inzinking, die in 1974 begon, hele maal niet, zoals in het Westen wordt be weerd, veroorzaakt was door de olieprijs stijgingen. Verder hebben de olieproducenten ge probeerd het Westen ervan te overtuigen dat, gezien de slinkende olievoorraden, meer inspanning nodig is om alternatieve energiebronnen te ontdekken. Al met al zullen de resultaten van de slotzitting van de Noord-Zuiddialoog, die in december zes maanden werd uitgesteld om de nieuwe Amerikaanse regering-Car- ter de gelegenheid te geven zijn stempel te drukken op de Amerikaanse inbreng in de onderhandelingen, waarschijnlijk erg ma ger zijn. Carter geldt weliswaar als een voorstander van meer ontwikkelingssa menwerking, maar zijn standpunten be ginnen pas zeer geleidelijk door te werken in het concrete Amerikaanse beleid op dit gebied. JOHANNESBURG (DPA). Premier John Vorster van Zuid-Afrika weigert de Rhodesische regering onder druk te zetten om haar te dwingen tot onderhandelingen over een zwart meerderheidsbewind. Hij heeft dit gisteren in het parlement ver klaard Vorster, die Verslag uitbracht over zijn besprekingen met de Amerikaanse vice- president Walter Mondale, zei dat Zuid- Afrika in geen geval Rhodesië zal boycot ten of zijn grenzen met dat land zal sluiten. Als aanklagers waten o.a. op het tribu naal aanwezig dr. Enrique Erro, voormalig minister van Handel van Uruguay, die twee jaar in Argentinië gevangen heeft gezeten, en dr. Roberto Guevara, een Ar gentijns advocaat die zich inzet voor poli tieke gevangenen. Guevara is tevens lid van de Argentijnse commissie voor de rechten van de mens, die door de militaire junta is verboden. Vijf leden van deze commissie zijn inmiddels spoorloos ver dwenen. Een rekensom leerde Dajan dat over stappen naar de Likoed alleen zin zou hebben als hij en zijn vrienden op die manier de Likoed aan een parlementaire meerderheid zouden kunnen helpen, die hem de kans zou geven een centrale rol te spelen in de politiek. stoffenovereenkomsten wordt vastgelegd dat bij prijsvaststellingen in het kader van voorstel toch iets extra’s te doen, bijvoor- die overeenkomsten rekening wordt ge heeld door een miljard dollar ter beschik- houden met de stijging van de prijzen van king te stellen van het IDA, het VN-fonds goederen die die landen moeten kopen, dat aan de armste landen leningen ver- r- strekt op zeer „zachte” voorwaarden. 0161^16 DÊleiu De energiepolitiek is, voor de westerse landen, het belangrijkste onderwerp van de Noord-Zuiddialoog. President Giscard d’Estaing van Frankrijk, die het uiteinde lijke initiatief nam tot de conferentie in Parijs/wilde met de olielanden praten om te voorkomen dat in de toekomst eenzijdi ge maatregelen van de olielanden (boy- BRUSSEL (AFP). Een twintigtal stu denten en stagiaires uit Tsjaad in Brussel hebben gistermorgen op vreedzame wijze de ambassade van hun land in België bezet. Zij protesteren hiermee tegen het uitblijven van hun studiebeurzen van tus sen de vijf- en zesduizend Belgische frank per maand. Ook protesteren de bezetters allen leden van de „Tsjaadse algemene bond van studenten en stagiaires in de Bene lux” tegen de verdrievoudiging van de prijzen in hun land sinds de staatsgreep van 15 april 1975 tegen president Francois Tombalbaye. De Egyptische president Anwar Sadat (links) verwelkomt PLO-leider Jasser Arafat. In Alexandrië zijn zij gisteren besprekingen begonnen. AMSTERDAM (ANP). Vijf a zesdui zend politieke gevangenen; 2500 mensen vermoord, twintig a dertigduizend men sen spoorloos verdwenen. Dat is de trieste balans van ruim een jaar militair bewind Het gemeenschappelijk fonds voor de grondstoffenpolitiek, de belangrijkste wens van een groot aantal ontwikkelings landen, is sinds de vage, niet door ieder een ondersteunde resolutie die daarover eind mei 1976 op de UNCTAD-conferentie cots, brute prijsverhogingen) nog eens de in Nairobi werd aangenomen, nog weinig internationale economie zouden ont wrichten. De olielanden, die toen in de groep van 77 (de arme landen in de Verenigde Naties) en in de beweging van ongebonden landen nauw samenwerkten met de arme landen,

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3