COLLEGE ZOU AFSPRAKEN HEBBEN GENEGEERD SDAB weer in opspraak over Opsporings- en reddingsdienst beschikt eerste twee „Lynx” helicopters Afsluiting staalovenweg Pinkster- meubelshow 2e Pinksterdag 11 -5 uur. Mijnders Meubelen JI Haringvloot vaart dinsdag uit voor slechts één maand Leerlingental loopt verontrustend terug 1 Carillonklanken Gemeente vraagt bijdrage aan CRM Kleuter- en basisscholen klem i Overdracht op marinevliegkamp De Kooij Modern toestel Platgewalst Verzorging in W.F. Visserhuis wordt duurder Tijdnood -1- -H X 5 ZATERDAG 28 19 7 7 M E I VELSEN-IJMUIDEN 4 wenden tot de Commissie van Sociale Aangelegenheden. HERSTEL SCHILDERIJEN „REINO” B.V. voor tapijtreiniging Vaste vloerbedekking ZWANENBURG Dennenlaan 53 LISSE Kanaalstraat-Heereweg VELSEN. Tot 1981 zal het aantal leerlingen van het kleuter onderwijs in de gemeente Velsen met 600 leerlingen teruglopen tot ruim 1400. Bij het gewoon lager onderwijs neemt het leerlingental af met bijna 1200 tot omstreeks 4700. Deze ingrijpende daling is een gevolg van een vërminderd aantal geboorten en van het voort duren van de woningnood waar door jaarlijks ongeveer duizend inwoners de gemeente verlaten. Slijtageslag boze opzet in het Spel 1 IJMUIDEN. De dames A. S. H. Hoek-Feenstra en J. van Rijn- Pnns hebben het college van burgemeester en wethouders schriftelijk ten weten hun respectieve functies van voorzitter en penningmeester van de wijkcommissie van het Dienstencentrum van de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden (SDAB) niet langer te willen vervullen. Aanleiding tot dit besluit is de wijze waarop van gemeenteweg de beheerder van het centrum een taakomschrijving is toegezonden vergezeld van een verzoek daarop binnen vijf dagen te reageren. Bovendien is die taakomschrijving dezelfde die een jaar geleden voor de wijkcommissie aanleiding was tot een stuk ongenoegen en zich te 11 DEN HELDER. Twee van de zes nieuwe Lynx-helicopters voor de marineluchtvaartdienst zijn vrijdag officieel overgedragen aan squadron 7 op de vliegbasis De Kooij. Deze eerste zes helicop ters van een hele serie nieuwe toestellen voor de marine, zijn speciaal bestemd voor het opspo- naar Den Haag, rings- en reddingswerk op zee. Door de-grote actieradius en door de uitgebreide navigatie- en com- p - - municatiemiddelen zijn de moderne helicopters, die er in de wereld nieuwe helicopters uitermate ge- zijn. Het toestel is voor vele doeleinden schikt voor deze taak. (ADVERTENTIE) Bestuursleden wijkcommissie voelen zich platgewalst van zaken roifl! de „taakomschrijving” hij op. i i (ADVERTENTIE) tie, Hein de Ligt. De Westland Lynx is een van de meest De dames Hoek en Van Rijn laten, na de gang van zaken te hebben toegelicht, weten dat zij zich platgewalst voelen door de ambtelijke molens, waarbij het hun om het even is of de SDAB of de gemeente daar debet aan is. Toch richt hun kritiek zich hoofdzakelijk tegen het college. wezigheid van de marine maakt het moge lijk ook de „louter” vredestaken uit te oefenen Commandant LtZ J W Stuur man van het zevende squadron toonde zich zeer verheugd, dat de eerste twee Lynx helicopters nu operationeel zijn, ter wijl de vier andere in de loop van het jaar komen. Aan het slot van de officiële over dracht vertrok vice-admiraal Veldkamp met een van de twee nieuwe toestellen illustratief is voor de manier waarop zij drie jaar lang met de gemeente heeft gewerkt. „We voelen ons bele digd omdat het college zelf heeft ge zegd blij te zijn met het rapport van de Commissie van Goede Diensten. De tronica zijn intrede duidelijk gedaan. Het toestel is uitgerust met een computer-navi- gatie voor alle weersgesteldheden en kan daardoor volledig zelfstandig opereren, in tegenstelling met de Augusta Bell’s, die daarbij van de Neptunes afhankelijk wa ren. Bovendien is de besturing van de helicopters zodanig geautomatiseerd, dat het toestel zelf hoogte, helling en koers kan Losse kleden Telefoon 023-313289 VELSEN. Het gemeentebestuur van Velsen zal bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een verzoek indienen om in aanmerking te komen voor een bijdrage in de kosten van restauratie voor schilderijen uit de verza meling van het gemeente-archief. Het gaat om portretten van Olga van Gotsch en Jan Willem Arnold IJMUIDEN. Met ingang van maan dag 6 juni zal de Staalovenweg in Velsen- Noord voor alle verkeer worden afge sloten. De weg die de verbinding is tussen de Noordersluisweg en de Wehckenbach straat zal ongeveer een maand afgesloten blijven in verband met werkzaamheden aan de spoorwegovergang ter plekke Olga van Gotsch (1848 1924), echtgeno te van Justus Wüste, de eigenaar en bewo ner van de buitenplaats Spaarnberg te Santpoort, stichtte een bewaarschool, een naaischool en een bibliotheek, en stond bekend als „weldoenster”. Het portret is geschilderd door J. A. Kruseman. J. H. Neuman schilderde het portret van Jan Willem Arnold, een van de grondleg gers van IJmuiden. Arnold en zijn zwager A. J. Bik waren eigenaar van Breesaap waardoor tussen 1865 en 1876 het Noord- zeekanaal werd gegraven. Zij ontwierpen een bouwplan voor wat later tot IJmuiden zou uitgroeien. De totale restauratiekosten bedragen tussen 7500 en 9500. Ook aan de mensen die in 1976 de wijkcommissie voor het Dienstencen trum hebben gekozen is de gang van zaken schriftelijk uit de doeken ge daan. Het voorstel over de beheerders- functie omschrijven zij als de laatste klap in een slijtageslag. „Wij geven ons niet gewonnen maar kunnen onder der gelijke omstandigheden niet langer meer werken.” Mevrouw Hoek, die zich aanvanke lijk verbaasd toonde over het feit dat deze zaak in de publiciteit is gekomen, vertelde ons gisterochtend dat de gang me tactisch gezien het juiste,” merkte Wethouder Th. C. Witte gaf als zijn commentaar op het ontslag dat hij er wel oyer was ingelicht maar zich door drukke werkzaamheden nog niet met de zaak had kunnen bezighouden. Wel was hij van mening dat er met de omstreden „taakomschrijving” geen l was. „We hebben als college als coördinatiepunt willen fungeren. In verband met tijdnood heb ben we het stuk gebruikt. Destijds is nooit bezwaar gemaakt tegen de inhou delijke kant daarvan, wel tegen de pro cedurele,” aldus de heer Witte die daar nog aan toevoegde dat naar zijn me ning deze zaak in de beslotenheid een goede kans had gehad te worden opge lost. „Uiteindelijk is dat wat alle be trokken partijen het liefste willen!” De heer J A M. Borsboom, projektlei- der van het gecoördineerde bejaarden- werk in dienst van de SDAB wilde zich onthouden van commentaar. „Dat lijkt geschikt en zal straks ook gebruikt gaan worden op de schepen van de Koninklijke Marine. In de Lynx zijn de vele ervaringen, die men voor helicopters boven zee heeft opgedaan met onder andere de oude Au gusta Bell’s, de Wasps en de Sea-kings, samengebracht. Daardoor is een modern toestel ontstaan, dat met name voor het opsporings- en reddingswerk zeer geschikt is. Volgens een woordvoerder van de mari ne is het toestel zelfs veel geschikter voor deze taak dan de grote en vooral zeer dure Sea-kings, die onder andere in de Scandi navische landen voor dit werk gebruikt worden. Het toestel is uitgerust met twee Rolls- Royce straalmotoren, die vier rotorbladen aandrijven. Zij kunnen het toestel een maximum snelheid van 300 km per uur geven bij een totale actie-radius van 300 worden gereageerd. Bovendien wordt met deze gang van zaken geen procedu re gevolgd die bij draagt tot overeen stemming tussen wijkcommissie en SDAB-bestuur inzake de taakomschrij ving van de heer De Haas. Verder vinden de dames dat het colle ge zijn afspraken met de wijkcommis sie hiermee niet is nagekomen. Klap op de vuurpijl is dan dat het college ge bruik maakt van een omstreden stuk waarmee voorbij wordt gegaan aan de aanbevelingen van de Commissie van Goede Diensten. De hoop van de dames dat het rapport van de commissie uit zicht gaf op betere tijden lijkt volgens de briefschrijfsters zelf volledig de bo dem in geslagen. De beheerder van het dienstencen trum, de heer De Haas, tot heden nog steeds in tijdelijke dienst van de ge meente moet met ingang van 1 juni in dienst treden van de SDAB. Als voor waarde stelde hij dat er over zijn taak omschrijving geen misverstand zou be staan tussen de SDAB en de Wijkcom missie. Laatstgenoemde commissie stelde in een gesprek met burgemeester Reehorst op 28 april dat de overgang van De Haas naar de SDAB geen pro blemen op zou leveren mits een raads- motie zou zijn uitgevoerd. Deze raads- motie had betrekking op het ten uitvoer leggen van een rapport van en Commis sie van Goede Diensten met betrekking tot een aantal interne problemen bij de SDAB. Op voorstel van wethouder Witte zou den Stichtingsbestuur en Wijkcommis sie bouwstenen aandragen voor een taakomschrijving. De scholenplancommissie, die is inge steld door het college van B. en W., heeft nu een nota over de scholensituatie het licht doen zien. Daarin wordt ingegaan op de consequenties van deze terugloop voor de onderwijsvoorzieningen, zoals de schoolgebouwen. De nota draagt een alge meen karakter. Er worden uitgangspun ten en onderwijskundige overwegingen opgesomd die in deelnota’s voor Velsen- Noord, Midden-IJmuiden, IJmuiden-Oost, Driehuis Velsen-Zuid, Santpoort, Oud-IJmuiden en IJmuiden- Zeewijk concrete uitwerking moeten krijgen. DEN HAAG. De ruim veertig sche pen van de Nederlandse haringvloot zullen van dinsdag 31 mei acht uur ’s morgens af mogen uitvaren naar de Noordzee. Reders en vissers hebben dit onderling zo gere geld. Verder zullen ze zich moeten houden aan de EEG-vangstbeperkingsregeling, zoals die door het Nederlandse ministerie van Landbouw en Visserij en het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten nader in het vat is gegoten. Dat betekent onder meer dat er niet voor woensdag 1 juni haring mag worden gevangen. Nederland is, zoals gemeld, het enige EEG-land dat van de EEG-ministerraad in de maand juni in de Noordzee haring mag vissen, en wel maximaal 1.500 ton. De minister van Landbouw heeft de mede werking van het produktschap gevorderd voor de verdeling van die hoeveelheid en het produktschapsbestuur heeft daarvoor donderdag een regeling aanvaard. Schepen zonder diepvriesinstallatie moeten, als ze 150 kantjes van honderd kilo hebben opgevist, hun vangst naar de wal brengen voor ze opnieuw mogen gaan vissen. Voor kleinere schepen gelden maxima van 113 en 75 kantjes. De haring moet gekaakt en gezouten zijn. Schepen met diepvriesinstallatie mogen per reis niet meer dan 16.500 kilo aanvoeren, diepgevroren en/of gezouten, als alles maar gekaakt is. Mocht blijken dat het quotum van 1.500 ton niet voor het eind van de maand juni zal worden volgevist, dan mag de voorzit ter van het produktschap, nadat hij de desbetreffende quoteringscommissie heeft gehoord, de maxima per schip verho gen. Mocht daarentegen blijken dat de 1.500 ton al voor het eind van de maand binnen is, dan kan de voorzitter de Noord- zee-haringvisserij stopzetten. Ontheffingen van de vastgestelde maxi ma per schip worden niet gegeven en alle aangevoerde haring moet voor menselijke consumptie bestemd zijn De aan boord Deskundigen van de 5e afdeling van het Stadhuis zouden daar een passende vorm aan geven. Waar nodig zou deze taakomschrijving aansluiten bij de structuur zoals die was aangegeven in het rapport van de Commissie van Goe de Diensten. Toezending van de taakomschrijving die destijds werd gekwalificeerd als „de druppel die de emmer deed overlo pen” was voor de wijkcommissie aan leiding op het stadhuis te informeren naar de oorzaak van deze „onzorgvul digheid”. Als reactie werd opgemerkt dat één en ander in argeloosheid was gebeurd en dat het bezwaar tegen de gang van zaken onder de aandacht van het college zou worden gebracht. Van die zijde werd niets meer vernomen. Naar verwachting zal het aantal vier en vijfjarigen in 1981 in Velsen-Noord 115 bedragen tegen nu 150 kleuters. De raming van het aantal leerlingen op de basisscholen komt uit op 455 in 1981. Momenteel bevolken 648 kinderen de la gere scholen van Velsen-Noord. VELSEN.— Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft het gemeentebe stuur vaii Velsen toestemming verleend voor een verhoging van de verzorgings- prijzen van het W.F. Visserhuis. Door deye prijsstijging die gemiddeld iets minder dan zeven percent bedraagt, zullen eenper soonskamers nu prijzen gaan doen van 1603 tot 1888 per'maand, terwijl voor tweepersoonskamers bedragen van ƒ2758 tot 2811 per maand moeten wor den neergeteld. vangstmogelijkheden in andere wateren. Voor de handel in maatjesharing hoeft men zich volgens Parlevliet niet zulke gro te zorgen meer te maken. Maar andere haringprodukten zullen misschien schaars en duur worden. Daar zullen dan, behalve de kleinhandel, ook de export en de con servenindustrie mee te maken hebben. Vertegenwoordigers van de kleinhandel, met name van de markt- en straathandel, vreesden verliezen, als deze handel in de komende maanden zonder zure haring, bokking e.d., zou komen te zitten. Als er bedrijfsgenoten in grote moeilijkheden ko men, zei produktschapsvoorzitter De Jon ge daarop, zal er via de schappen en de organisaties met de overheid moeten wor den gepraat. De heer Parlevliet verklaarde dat de reders zullen proberen, de handel bepaal de zekerheden te geven wat betreft de inkoopprijs van de maatjes „maar het zal een kwestie van vraag en aanbod blij ven”. De reders willen graag een zo hoog mogelijke prijs voor hun produkt, liever 1,50 dan 1,00 voor een haring, maar die redersprijs zal een consumptieprijs moge lijk moeten maken, waarbij de afzet niet vermindert en waarbij de handel een be vredigende marge krijgt Na te hebben geconstateerd dat van wege het particuliere karakter, van al les is nagelaten in de totale problema tiek van de SDAB wordt het college verweten een toekomstige werknemer van de SDAB een taakomschrijving op te dringen waarop binnen 5 dagen moet inhoud van de nu opgevoerde taakom schrijving druist daar tegen in. We dachten met het college op dezelfde lijn te zitten ten aanzien van de opvat ting over dat rapport. We zijn daarin toch bedrogen uitgekomen,” aldus me vrouw Hoek die niet wilde nalaten haar waardering te benadrukken voor de beheerder van het dienstencen trum. VELSEN. Het programma dat stads beiaardier H. de Ligt vanmiddag van vier tot vijf uur op het stadhuiscarillon ten gehore zal brengen, luidt als volgt: 1. Preludium, Hein de Ligt; 2. Serband, Gisbert van Steenwick; 3. a. Zeg kwezel- ken, b. De boer had maar ene schoen, c. Wel Annemarieke, 3 volksliedjes; 4. Sona tine pour carillon, Géo Clément; 5. a. Jan Pierewiet, b. Horlepiep, c. Schotse trije, 3 volksliedjes; 6. Suite I, a. Voorspel, b. Menuet, c. Aria, d. Toccata, Ferd. Timmer mans; 7. a. Wals, Joh. Worp; b. Elizabethan serenade, Ronald Binge; c. Wonderful Co penhagen, Frank Loesser; 8. Improvisa- De uitgangspunten hebben betrekking op de gemiddelde groepsgrootte in het kleuter- en lager onderwijs, de vrije schoolkeuze van de ouders (openbaar of bijzonder onderwijs) en de financiële ge volgen, verband houdende met het op knappen dan wel vervangen van oude of verouderde scholen. Onderwijskundige overwegingen spelen natuurlijk ook een rol. De veranderingen in het kleuter- en basisonderwijs, plaatsen het gemeentebestuur voor de vraag in hoe verre de bestaande schoolgebouwen moe ten worden aangepast, wat betreft de ruimte-indeling, de inrichting en de lig ging. Van belang daarbij is ook de nieuwe gedachten over de buurtfunctie van de school. Behalve deze algemene nota is tevens de eerste deelnota verschenen. Deze handelt over de toestand in Velsen-Noord. In dit gemeentedeel staan drie scholen voor kleuteronderwijs en drie voor het lager onderwijs, keurig verdeeld over het open baar en de twee hoofdstromingen van het bijzonder onderwijs. In de aanbevelingen van dit rapport pleit de scholenplancom missie voor een gezamenlijke huisvesting van de kleuterschool De Bijenkorf en de Ir. L. P. Krijgerschool voor basisonder wijs. Dat ene onderdak zou gevonden moe ten worden in het gebouw van de basis school aan de Van Diepenstraat. Het inte rieur van het bestaande pand dient ver bouwd te worden. In nieuwbouwruimte wordt de kleuterschool en de begingroep van de lagere school ondergebracht. De bestemming van het vrijkomende gebouw tje van de kleuterschool aan de Geelvinck- straat is niet bekend. Bij het protestants christelijk onderwijs, gehuisvest in de Da Costakleuterschool aan de Gildenlaan en de Del Court van Krimpenschool aan het Stratingplantsoen, zal in de komende jaren behoefte ontstaan aan een ruimte voor meervoudig gebruik. Het interieur van de Lynx met voorin de uitgebreide navigatie- en communicatie apparatuur en daarachter plaats voor eventuele passagiers, de kraan en een brancard. houden. Het grote voordeel daarvan is, dat de vlieger minder snel vermoeid raakt en ook zelf bij eventuele opsporing kan hel pen. Bovendien hebben de Lynx-helicop- ters een volledig communicatie-systeem, waardoor de vliegers niet alleen met de militaire thuisbasis kunnen praten, maar ook met schepen, reddingsdiensten enzo voorts. van de schepen gezouten en diepgevroren haring mag van Z1 juni af in ons land worden verkocht. Het produktschapsbestuur worstelde tij dens zijn discussie over de haringregeling met onzekerheden, nu de EEG-minister raad niet eerder dan 27 juni zal beslissen, wat er het tweede halfjaar met de haring vangst in de Noordzee gaat gebeuren. Voorzitter B. A. de Jonge verwachtte dat Nederland boven die 1.500 ton voor juni nog wel wat krijgt, maar de „tijd zal het leren”. Vice-voorzitter N. Parlevliet, voorzitter van de redersvereniging van de Neder landse zeevisserij meende dat Nederland voor de maand juni meer dan genoeg heeft aan die 1.500 ton. Verder, zo verwachtte hij, komen er nog wel meer haring De nieuwe Westland Lynx helicopter in de lucht om de bevelhebber der zeestrijdkrachten naar Den Haag te brengen. Vice-admiraal B. Veldkamp, bevelheb ber der zeestrijdkrachten ging in zijn overhandigingsspeech uitgebreid op deze vredestaak van de toestellen in. Hij me moreerde, hoezeer het opsporings- en red dingswerk een dankbare taak van de ma rine is. „Met behulp van de Augusta Bell helicopters zijn vijftien jaar lang onder soms zeer moeilijke omstandigheden, staaltjes van grote moed, volhouden en deskundigheid, met voorbijzien van eigen belang en veiligheid, geleverd”. De bevel hebber prees allen die bij de opsporings- en reddingsdienst betrokken zijn daar voor nadrukkelijk. De bevelhebber noemde nog andere vre destaken, zoals visserij-inspectie en con trole op verontreinigingen in zee, maar wees erop, dat de grote taak van de marine kilometer. Naast de driekoppige beman- is het bijdragen aan veiligheid en vrijheid ning kan de Lynx nog zeven personen ter zee en in de lucht daarboven. De aan- vervoeren. Bij de Lynx heeft ook de elek- -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5