Vertrek dirigent André Kaart valt samen met verschijnen nieuwe beleidsnota Paul Koning: open boek dat 9 Theaterschool speelt sympathiek toneel Deze vader heeft zojuist een spaarrekening geopend. zich spannend laat lezen 99 Fraaie speelboot voor nieuwe Amro spaarders. Red-y mades van Gabor Attalai bij Galerie Lóa Het verhaal van de soldaat 13 19 7 7 JUNI WOENSDAG KUNST 9 i Vergroeid i door Johan van Kempen Gedaan r». dkt Amro Bank. o o o o o •4. I lil Goed nieuws voor nieuwe spaarders, want als die tussen 9 mei en 10 juni bij de Amro Bank een spaarrekening openen, kunnen ze een fraaie duurzaam uitgevoerde speelboot aanschaffen voor maar f 17,50. Goed voor een fantastisch stuk vakantieplezier voor de kinderen En eigenlijk geen geld. Zeker als u bedenkt dat tijdens deze periode elke nieuwe Amro spaarder ook nog f 7,50 spaar premie krijgt bijgeschreven. Overigens is deze premie een maand lang mei opvraagbaar Ut minimum-inleg bedraagt 15. -i aktic onder nemen \X ant het zou Kunnen zjjndai uandersevenopde boot moei wachten! HAARLEM. Als er één musicus is die bij de amateuristische muziekbeoefening in Haarlem steeds betrokken is geweest, is het de nu 50-jarige André Kaart, die voor zijn grote verdienste op dit gebied in 1973 ook de Jos de Klerk-prijs heeft gekregen. Een van zijn belangwek kende en vérstrekkende activiteiten op dit gebied, was veertien jaar geleden de oprichting van de stichting Jeugd en Muziek Haarlem, die in samenwerking met Miep van Luin, Lieneke Broekens en Peter Zwaanswijk als centrum van gemeenschappelijke, praktische mu ziekbeoefening voor de jeugd van de grond kwam en waarbij vooral het onder die stichting ressorterende Haarlems Jeugd Orkest een enorm grote bloei bereikte. «pi I Bgga&y, II 111111 A y-f -l 4 I: - HEEMSTEDE.,Het komt niet zo vaak voor dat het werk van Paul Koning uit Heemstede op een zien is. Gebeurt dat zoals nu het geval is bij Atelier-galerie De Bleeker, aan de Bleekersvaart- weg 17a in Heemstede, dan is er eigenlijk sprake van een kleine openbaring. Konings werk dat de laatste jaren bij mondjesmaat op groeps-exposities te zien iS ge weest, blijkt hier op een ruim op gezette expositie sterk te kunnen boeien en vooral ook te verrassen door de kwaliteit en originaliteit. Koning is voor de goede verstaan der een open boek dat zich heel spannend laat lezen, een schilder die met niet al te particuliere sym bolentaal een eigen sfeer schept die tevens universeel is te ver staan bouwpastoor” nodig Jeugd en Muziek heeft nieuwe I (Foto: Theaterschool) CEES STRAUS 1 W l H moeten geven aan de principes van de nieuwe beleidsnota”. „Er is een tijd van komen en van gaan”, zo formuleert Kaart op opgewekte toon „op een gegeven moment voel je dat je taak volbracht is”. André Kaart gaat dit seizoen, na al die jaren trouwe dienst vanaf de oprichting en onvermoeibaar enthousiaste inzet voor het gezamenlijk muziekmaken van de leden die de diverse ensembles die deze stichting rijk was (waaronder ook het Haarlems Barok Ensemble, Juniorenorkest, Blazer sensemble) bevolkten, zijn werkzaamhe den daaraan stoppen. Waarom verlaat hij Jeugd en Muziek Haarlem? Gedeelte van de reWJdy-0 Attalai bi] Ga tem- l,ou Onlangs stelde het bestuur van Jeugd en Muziek Haarlem een nieuwe beleidsnota op, waarin de sociale functie van de stich ting krachtig wordt onderstreept en waar in de kwaliteit van het musiceren (ten voordele van dat eerder genoemde aspect) nadrukkelijk naar de achtergrond werd geschoven. Staat Kaarts vertrek als diri gent van het Haarlems Jeugd Orkest daar mee in verband? „Mijn vertrek valt samen met het ver schijnen van de nieuwe beleidsnota, maar is niet het gevolg ervan. Maar ik ben mede door de nieuwe bestuurlijke standpunten wel van mening dat, wat dat betreft, een frisse wind geen kwaad kan. Er zal een nieuwe „bouwpastoor” moeten komen die op zijn manier, gemotiveerd uitvoering zal Atelier-galerie De Bleeker (Tot en met zaterdag 4 juni, elke dag van 10-13 uur en van 14-17 uur). „Ik geloof zeker dat het met het HJO- oude-stijl, waarbij dus door selecteren van Normale objecten worden door ze (met een en dezelfde kleur) te beschilderen en te Kaart is daarom bijzonder gelukkig met het feit dat er een actie-comité „Afscheid André Kaart” is opgericht, dat het moge lijk heeft gemaakt om het HJO op 17 september aanstaande in de gemeentelijke Haarlemse concertzaal nog eenmaal in ou- „Ik hoop alleen dat alle verandering niet al te zeer ten koste van de kwaliteit gaat. AMSTERDAM. „Het ene geluk duldt niet het andere naast zich; men heeft niet het recht alles te bezitten". Deze regels vormen de essentie van Het verhaal van de soldaat (L,histoire du soldat), van de Frans-Zwitserse auteur C. F. Ramuz. Zijn vriend Igor Stravinsky schreef er muziek bij en deze samenwerking leidde tot een ongewoon muzikaal sprookje dat vervuld is van romantische symboliek. Ramuz be licht er het zuiver natuurlijke in de mens De vier leerlingen van de Theaterschool Amsterdam in hun eindexamenopgave: Het verhaal van de soldaat. V.l.n.r. Arend Bulder, Anette de Vries, Wiek Ederveen Janssen en Barbara Duijfjes. dingen kwamen voor dit „afscheidscon cert met een knipoog” (zoals Kaart het noemt) binnen. „HJO-oude-stijl, ja, daar was ik natuur lijk helemaal mee vergroeid. De tijden veranderen en ik geloof dat ik met mijn weggaan het bestuur de ruimte geef om het nu voorgestane, veranderde beleid te kunnen realiseren. Het zal allemaal heel anders gaan lopen. Sam ten Velden, die mij als dirigent opvolgt leidt nu al het aanstaande „zomerconcert” en ik hoop echt dat het hem lukt om de nieuwe idea len te verwezenlijken. Het HJO is een stuk levenswerk van me en ik mag toch wel wensen dat het, in welke nieuwe stijl dan ook, goed wordt voortgezet. Ik blijf alles natuurlijk met belangstelling volgen en hoop vooral dat het, zoals altijd in het verleden, een „muzikale bijenkorf” zal blijven". Het geldt tegenwoordig in bepaalde krin gen als een ouderwetse instelling; maar kwaliteit is iets dat ik altijd, ook op mijn muziekschool (André Kaart is directeur van de Beverwijkse Muziekschool, JvK) met overtuiging nastreef. Eruit halen wat erin zit, dat is een muzikaal avontuur, dat ik met hartstocht met de amateurs beoe fen. „Fröbelen” kun je overal en altijd nog wel”. de luister te laten klinken. Er is een oproep uitgegaan naar de oud-leden (van wie ve len intussen een belangrijke plaats in onze provinciale orkesten bekleden of als solist naam hebben gemaakt), waarop enthou- instrument) wordt hier een symbool van erotiek dat staat voor de vrouw die als het ware bespeeld moet worden. Niet zelden benadrukt Koning de rondingen van het instrument, geeft hij aan waar ze een bijna anatomische functie hebben. De stappen of fasen die hij in deze transformatie maakt liggen zo dicht naast elkaar dat het verhaal logisch gevolgd kan worden maar dat er ook ruimte voor het zelf-interprete- ren wordt gegeven. Naast de gouaches, olieverven en colla ges laat deze tentoonstelling ook een eer bewijs in suiker-aquatinten èan Marc Cha gall zien waarbij toch weer iets van Ko- nings vroegere voorliefde voor religieuze onderwerpen boven komt drijven. Deze bladen hebben niet de souplesse en de dynamische vormentaal van de gouaches en olieverfschilderijen, maar ze vallen wel op door de persoonlijke kleurstellingen. In zijn expressionisme heeft Paul Ko ning enige raakvlakken met de paarden- schilder Willem Snitker. Dat is niet zo verwonderlijk - Koning zal het trouwens niet weerspreken - want ze staan op goede voet met elkaar en bovendien heeft Ko ning zijn atelier aangrenzend aan dat van De Bleeker waar Snitker zijn werk en de galerie drijft. Het zou aardig zijn als ze eens tezamen een tentoonstelling zouden krijgen waarbij overeenkomsten en (veel in en getuigt met zijn verhaal van een niet-materialistische, enigszins antropo sofische levensvisie. Vier eindexamen kandidaten van de studierichting Toneel aan de Amsterdamse Theaterschool spe len het sprookje momenteel als onderdeel van hun afstuderen. Paul Koning heeft nog altijd een grote voorliefde voor muziekinstrumenten. Dat is steeds zijn terugkerende thema, ook nu hij zijn cyclus naar „Orfeus en Euridike” heeft genoemd. Wie de mythe niet kent, kan aan het werk van Koning toch een groot genoegen beleven, want iff wat hij schildert is nergens een echt-specialisti- sche kennis te zien die dit soort schilde rijen alleen voor een kleine kring van ingewijden begrijpelijk maakt In gouaches maakt Koning een lange reeks van transformaties, de verandering van een stoel met een vioolkist in een vrouwelichaam waarbij een tweede instru- Stilleven van Paul Koning, eenmans-tentoonstelling te geëxposeerd in „Ik sta overigens helemaal achter de strekking van de nieuwe beleidsnota, die naast een functioneren in bredere lagen van de jonge bevolking, ook een nauwere samenwerking met de Haarlemse mu ziekschool voorstaat. Zo’n internationaal siast is gereageerd. Al negentig aanmel- gewaardeerd vlaggeschip als het HJO tenslotte was, past in elk geval ook niet meer in een stichting die dergelijke uit gangspunten als nu hun neerslag heb ben gevonden in de nieuwe beleidsnota hanteert". In het begin van de jaren zeventig en ook wel later was Koning vertegenwoordigd in de grote, vaak onoverzichtelijke tentoon stellingen van de „Twintig in de Hallen” in Haarlem. Dergelijke exposities zijn mees tal een hutspot van allerlei stijlen, luid ruchtig opgezet met een overdaad aan allerlei nogal krampachtig gewrochte stijltjes. De kijker raakt al snel de draad kwijt bij deze hoeveelheid van „rijp en groen” en wordt eigenlijk aan zijn (kunst zinnige lot overgelaten. Het werk van Paul Koning is van zo’n subtiele aard dat het daar als het ware in verdrinkt. Wie er de kwaliteiten van inziet wil bo vendien een groter inzicht in zijn capacitei ten krijgen, een verzoek dat nog maar zelden gehonoreerd werd. Ook zijn recente deelneming aan een groepsexpositie van fijnschilders bij Heerkens-Thijssen bood het bijna vertrouwde beeld: veel kwaliteit maar te weinig om een sluitend oordeel te kunnen uitspreken. Mag Paul Koning als etser heel fijn wer ken, zoals op het Houtplein overtuigend was te zien, als schilder is zijn stijl de laatste jaren heel anders geworden. Hij is van het pad van het esoterisch-surrealisme afgeslagen, in die zin dat hij de religie’ groter) de verschillen te zien waren, heeft ingewisseld voor een veel algemene re mythologische opvatting die het strikt persoonlijk gebondene van zovele symbo listen mist. Wat overbleef is een kleurig expressionisme met een vaak verbazend knap uitgewerkte vormentaal stift op aangegeven wat volgens hem rood geschilderd moest worden Zo zien we dat W de goot boven café De Vijfhoek een rood V kleurtje heef* en hetzelfde is gebeurd met het Amsterdammertje en de stoep voor de galerie alsmede een gedeelte van een vlak ii een groen deui tegenovei het pand HAARLEM. De jonge Galerie Lóa, Lange Raamstraat 6 in Haarlem, zoekt het voortdurend in avant garde kunst en loopt zodoende over nauwelijks begaanbare pa den. Het valt in Kees Visser, de eigenaar van deze in een historisch pandje onderge brachte galerie te prijzen dat hij blijft doorgaan met zijn baanbrekend werk ook al slaat dat niet altijd aan. Zijn huidige exposant is de Hongaar Gabor Attalai, die de ruimte als uitgangspunt voor zijn werk kiest en daar in navolging van Marcel Duchamp zogenoemde „ready-mades” in aanbrengt Zij het dat Attalai daarin een kleine wijziging maakt, en aldus „red-y mades” maakt. De uitspraak blijft eender, maar visueel wordt de aandacht gevestigd op het woord rood Attalai schildert name lijk alles wat hij uitkiest in de kleur rood Vervolgens wordt de stempel met het woord „red-y made” gehanteerd en krijgt Woensdag 1 juni Feestelijke opening in hartje Amsterdam. 15-17 uur Kindertheater in De Brakke Grond, Frascati en De Engelenbak. 20 en 22 uur Openingsconcert in Waalse Kerk met Capella Amsterdam,Nederlands Kamerkoor en Die Musikalische Compagney uit Berlijn met werken van Gabrieli 21-24 uur Toneel en muziek in De Brakke Grond Krascati eh De Engelenbak met Wil-, >eni Breüker Collectief, Theater Unie, Kings Singers, FunhoüJe, Lucia Kerstens,. Chaim Levand en Reinbert de Leeuw, Aansluitend expositie „schilders in de Nes” bij Sotheby- Mak van Waay, Nes. Donderdag 2 juni Toneel Amsterdam Mickery (20.30 uur): „Vox Po- puli, Vox Dei” van Ritsaert ten Cate. Tot en met 22 juni elke dag behalve maandag. Ballet Amsterdam. Stadsschouwburg (20.15 uur): „Beach” van Jennifer Muller and The Works. Muziek amsterdam. Concertgebouw (20.15 uur) „II Complesso Barocco”, Handels opera Ad- meto in concertuitvoering onder leiding van Alan Curtis. Sonesta-Koep*lzl(20 15 uur) „Peter Schat- concert”overzicht van zijn werk met „Canto General" en „Kind en kraai". Den Haag. Diligentia (20.15 uur): Ensemble M onder leiding van David Porcelijn met Villa-Lobos, Ibert, Barber en Otto Ketting. Utrecht. Stadsschouwburg, Blauwe Zaal (20.30 uur): Gisela May met Oostduitse chan sons. het geheel in de meeste gevallen een volg nummer Omdat Attalai met in staat was vanuit Boedapest naai Haarlem te komen heeft hij een aantal interieur en exterieurfoto’s var, Lóa er. de omliggende buurt toege i stuui o gekregen en daai met inkt ol vilt stift op aangegeven wat volgens hem rood geschilderd moest worden Zo zien we dat de goot boven café De Vijfhoek een rood ment (een harp) eveneens in een figuur verandert. De viool (of de vioolkist, de vorm is een extra accentuering van het x signeren tot kunstwerk verheven, dat is de gedachte die Duchamp al hanteerde. Atta lai gaat hierin verder door dezelfde klein te gebruiken om een ruimte extra te gaan benadrukken door een eenvoudige lijn. Wat Attalai in feite doet is het accentueren van alledaagse objecten die zo gewoon zijn geworden dat ze over het hoofd worden gezien. Hij geeft ze vorm en volume, maar niet op een nadrukkelijk-hepaalde wijze. Met andere woorden, de getrokken lijn kan net zo goed elders worden getrokken, ze heeft geen enkele symbolische waarde. Ook moet achter het gebruik van de kleur rood niet meer worden gezocht dan het toeval. Attalai geeft trouwens aan dat de kleur geel hem net zo hef is. (Komende donderdag, vrijdag en zater dag van 14-18 uur). Het verhaal is helder en eenvoudig ge houden. Een soldaat is op weg naar huis. Dan ontmoet hij in verschillende gedaan ten de duivel. Alles raakt hij kwijt, maar bovendien zijn viool (ziel). De soldaat geeft de duivel zijn instrument in ruil voor een boek waaruit alleen maar geld te lezen valt, terwijl zijn viool wondermooie klan ken het horen. Ramuz toont aan dat de verleiding tot materialisme groot is en dat er aan toegeven het einde van het hogere geluk betekent. Onder regie van Paul Vermeulen Wind- sant komen de spelers tot een opmerkelijk soepele vertoning van dit muzikale sprookje. In een prentenboek-achtig decor zijn de avonturen van de soldaat, zijn ontmoetingen met de duivel en wat daar mee samenhangt, zichtbaar als in een kleu rige kijkdoos. Buiten die doos, even er voor, treden de drie vertellers op die je van tijd tot tijd ook weer binnen het avontuur met de soldaat ziet opdoemen. Dat gaat dan gepaard met een realistische vuurflits als hel-symbool. Het toneelbeeld is bepaald door Paul Gallis, met wie Vermeulen Windsant al verscheidene keren vruchtbaar samen werkte. Ook hier weer blijkt een verfijnd, maar direct gevoel voor de theatermaterie. Er is niet getracht door buitenissigheden tot ongewone moeilijk herkenbare effec ten te komen Alles blijft zo natuurlijk verlopen als we van sprookjes gewend zijn, ook al leent het thema zich bij uitstek voor een andere verwerking. Maar de re gie heeft met deze aankomende toneelspe lers misschien wel terecht voor een weg zonder valkuilen gekozen. Het aandeel van de acteurs bestaat voor namelijk uit mime, dans en bijna geiïm- proviseerd toneelspel De Theaterschool- leerlingen (Arend Bulder, Barbara Duijf jes, Wiek Ederveen Janssen en Annette de Vries) wetten de broze sfeer van deze ge lukssymbolen fraai te treffen. Zij worden daarbij voortreffelijk gesteund door leer lingen van het Sweelinck Conservatorium, die in een zevenmans orkestje de moeilijke muziek van Stravinsky de gewenste kleur en diepte schenken. Toneelspelers en mu zikanten vermijden pretentie en hoogdra vendheid.Zij vullen elkaar met animo aan en daardoor is een erg sympathieke voor stelling tot stand gekomen Tot en met 12 juni nog te zien in Gebouw De Liefde tegen een kleine vergoeding Reservering wordt aanbevolen hel 020-246371). KO VAN LEEUWEN I André Kaart: „Op een gegeven moment voel je dat je taak volbracht is.” de leden een bepaald niveau werd nage- streeft, nu gedaan is. In het kader van die beleidsnota - ontstaat er dus een HJO-meuwe-stijl; de indeling naar instru mentaal vermogen van de leden zal meer plaats maken voor een indeling naar leef tijd en muzikale interesse”. Binnen is- eert muurhoek rood eer. zijkant -o de kastdeui de bovenkant van u< Kachel o. eet- streep die vanal de zijmuin n dt plafond balken uitkom! Te zien is dan nog verder een aantal alledaagse voot werpen die met rode verf zijn beschilderd zuals een Kleienhangei een scheermesje en een vogelveertje

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13