van Italië karakter krijgen Herstructurering onvermijdelijke zaak HAL: bescheiden KONSUMENTEN KONTAKT VERONTWAARDIGD OVER KOFFIEPRIJSVERHOGING Kwatta acht dit tfllil EEG-lening ten behoeve Prognose OPEC: energiecrisis rond 1990 jaar positief resultaat mogelijk verbetering lijkt op komst te zijn Sociaal overleg in EEG moet bindend Rijwielhandel heeft dringend behoefte aan overheidssteun „Steunmaatregelen in EEG-verband zijn broodnodig Wegvervoerders wensen verhoging van rentabiliteit Reuzen foetus 17 19 7 7 JUNI WOENSDAG ECONOMIE 1 (Van onze redactie economie) min I Expert Jewye Jenever beidsmarkt in de gezondheids zorg rond de residentie, dat als een weerspiegeling van de lande lijke situatie kan worden be schouwd. DEN HAAG. In de instelli- nen voor gezondheidszorg, zoals ziekenhuizen, bejaardencentra, verpleegtehuizen en sanatoria, be staat een tekort aan verplegend personeel dat tien procent be draagt van het aantal in de inrich ting werkzame personen. Dat is de slotsom van een zeer uitge breid en diepgaand onderzoek van het Gewestelijk Arbeids Bu reau in Den Haag naar de invloed van uitzendbureaus op de ar- DEN HAAG (ANP). De Economische Controledienst van het ministerie van Economische Zaken (ECD) zal proces-verbaal blijven opmaken tegen overtreders van de prijsverordening gedistilleerde dranken van het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken, ook nu de economische politierechter in Amsterdam deze verordening onverbin dend heeft verklaard. i i 1 zelfs van de bekeuring maar af ziet.” (Van onze redactie economie) Gezondheidszorgtekort aan verplegend personeel (ADVERTENTIE) HUW r» BRUSSEL (ANP). Alle partijen die zullen deelnemen aan de Europese sociale driepartijenconferentie die op 27 juni in Luxemburg gehouden wordt, zullen het uiterste moeten doen om die conferentie een bindend karakter te geven. Vroegere driepartijenconferenties hebben eigenlijk niet veel meer opgeleverd dan een monde linge overeenstemming tussen betrokke nen. Dat is de mening 'van de Sociale Commissie van het Europees Parlement. Het komend tripartite overleg (sociale partners, Europese regeringen en de Euro pese Commissie) moet een bindend karak ter krijgen. Pas dan is het mogelijk een werkelijk werkgelegenheidsbeleid voor de Europese Gemeenschap van de grond te krijgen, zo meent de Sociale Commissie. De doelstellingen van vorige „tripartite” conferenties zijn niet gerealiseerd, vooral niet op het stuk van de werkgelegenheid, aldus de Sociale Commissie. Maar alleen een aanpak op Europees gemeenschappe lijk niveau geeft uitzicht op blijvende op lossingen voor het werkloosheidsvraag stuk. DEN HAAG. (ANP) Het Konsumen ten Kontakt is zeer verontwaardigd over de aangekondigde verhoging van de kof fieprijs. Op grond van koffieprijsverho gingen die zich in maart op de termijn- markt voordeden heeft de minister van Economische Zaken direct toestemming verleend voor een prijsverhoging van 56 cent per pak. De aanmerkelijke prijsverla ging die zich vanaf april op de wereld markt heeft ingezet is door de minister niet gehonoreerd, zo constateert de consu mentenorganisatie in een verklaring. Twee weken geleden publiceerde het Konsumenten Kontakt een koffie-dossier waarin werd aangetoond dat de koffie één gulden per pak goedkoper kan. Acht maanden geleden vroeg het Konsumenten Kontakt om afschaffing van de door Dou- we Egberts gehanteerde verticale prijsbin ding. Noch op het koffie-dossier noch op het verzoek tot afschaffing van de vertica le prijsbinding heeft de minister van Eco nomische Zaken gereageerd. Geconcludeerd moet worden dat slechts de koffie-importeurs door de minister op hun wenken bediend worden terwijl de belangen van de consument op schrikba rende wijze genegeerd blijven”, aldus de verklaring. UTRECHT. De rentabiliteit van het Nederlandse internationale wegvervoer loopt zo sterk achteruit en de vooruit zichten zijn gelijktijdig zo somber, dat in EEG-verband op korte' termijn een reeks van maatregelen noodzakelijk is om de situatie te verbeteren. Dit verklaarde vanmiddag in Utrecht de voorzitter van de stichting Nederland se Internationale Wegvervoer Organisa- Het rapport zegt, dat de uitzendkrachten in de gezondheidszorg met recht omstre den figuren genoemd mogen worden. „Werd door de een op loffelijke wijze over hen gesproken, een ander ging zo ver de geestelijke gezondheid van deze medewer kers in twijfel te trekken”, aldus het rap port. Bij de „inleners” - dit zijn de instellin gen van gezondheidszorg - bestaan volgens het rapport grote weerstanden tegen het inschakelen van een uitzendbureau. Het rapport citeert de directeur-gene- raal voor de arbeidsvoorziening, die zegt dat er tijdens nachtdiensten ongewenste situaties in de verpleeginrichtingen ont staan. „Zeer jeugdigen krijgen dan verant woordelijkheden te dragen waaraan zij gezien hun jeugd en onervarenheid niet blootgesteld zouden mogen worden. Bij geen andere sector in het bedrijfsleven komt het voor dat meer dan de helft van de personeelsbezetting uit onervaren en on gediplomeerde krachten bestaat. In de ge zondheidszorg wordt roofbouw gepleegd op een belangrijke groep van zeer jeugdi gen”, zo zegt hij. Reklame voor koffie wordt vanaf van daag voor een periode van drie maanden van het Franse televisiescherm geweerd in een poging het koffieverbruik en de daar uit voortvloeiende druk op de Franse han- delsbalans te verminderen. Het reclameverbod werd door staatsse cretaris Christiane Scrivener (Consumen tenzaken) aangekondigd. Van de zijde der koffie-industrie is sceptisch op het besluit gereageerd. Men meent dat het verbod een gering effect zal hebben op het consump tieniveau. Weliswaar wordt in EEG-verband ge werkt aan een ander soort tarieven, een systeem van referentietarieven waarbij voortdurende aanpassing aan stijgende Om te komen tot een meer evenwichtige personeelsopbouw wordt in het rapport gezegt, dat dit kan geschieden door een verdere uitbreiding van de opleiding van verpleegkundigen aan dagscholen met sta geprogramma’s voor de noodzakelijke praktijktraining. uitspraak heeft gedaan niet geldig kan worden Zolang deze toestand duurt, zo deelt het Produktschap mee zal de ECD over het gehele land de rechtsgeldige wet ten en dus ook de prijsverordening gedis tilleerde dranken handhaven en tegen mo gelijke prijsovertredingen de nodige maat regelen nemen Dirk van den Broek kondigde vrijdag, meteen na de uitspraak van de Amster damse economische politierechter al aan De omzet in de branche bedroeg in 1976 naar raming een miljard gulden maar slechts 210 bedrijven hadden een omzet van meer dan een half miljoen. Meer dan 4000 hadden een omzet, die beneden het kwart miljoen lag. Het aantal vestigingen bedroeg in 1965 8,780, in 1975 5.610 en thans 5.200. Van groot belang acht de NIWO verder een capaciteitsregeling, die gebaseerd is op evenwicht tussen vraag en aanbod van wegvervoer bij rendabele bedrijfs voering. Een sociale verordening die maatschappelijk aanvaardbaar, flexibel en eenvoudig uitvoerbaar is. Van Neder landse kant wordt hierop vooral aange drongen omdat bij sociale overtredingen, zoals rijtijden, de werkgever ter verant woording wordt geroepen. „In de praktijk werkt dit concurren tievervalsing in de hand”, aldus Hooy- kaas, „omdat horen en dagvaarden van een buitenlandse werkgever zo’n oms lachtige procedure is, dat men dikwijls De rentabiliteitspositie geeft aanleiding tot grote ongerustheid en het rapport komt tot verschillende aanbevelingen: de voor lichting door de thans bestaande institu ten, bonden en branche-organisaties moe ten worden versterkt onder meer door uitbreiding van het consulentenkorps. Er moet meer samenwerking komen tussen ondernemers van de detailhandels- en am- bachtsbedrijven. Aan de zijde van gros siers zou men tot poolvorming moeten komen en bundeling van kleine orders. Het grootambacht detailhandel moet ko men tot vrijwillige verkooporganisaties door zgn. verkoopringen, die eigen herken bare modellen moeten verkopen. Het rapport dringt verder aan op een verdere uitbouw van de financiële hulp verlening aan tweewielerbedrijven, die zich in nieuwe woonwijken willen vestigen dat hij’ de volgende dag sterke drank zou verkopen met flmke reducties. Het Produktschap bestrijdt het door Dirk van den Broek aangevoerde argu ment, dat het zijn bevoegdheid inzake de prijzen onjuist zou hebben gebruikt. Di rect nadat het kartel van de merkartikelfa- brikanten ten val was gebracht, zo luidde de redenering van Van den Broek, ont stond via het Produktschap een situatie waardoor de winkelprijzen van merk-ge- distilleerd in feite wederom door de fabri kanten werden bepaald Het kartel van de merkartikelfabrikan- ten zo stelt het produktschap tegenover deze argumentatie van Van den Broek, is niet ten val gebracht, maar het bleek m september 1975 voor de distilleerderijen met meer mogelijk te zijn de individuele De staatssecretaris heeft na overhandi ging van het rapport onder meer ver klaard, dat een aantal aanbevelingen be trekking heeft op het verbeteren van de bedrijfsvoering van de individuele rij- wielzaak. Daarbij blijkt de tweewieler- branche niet in een uitzonderingspositie te verkeren. Ook uit andere branche-onder- zoeken is gebleken, dat de bedrijfsvoering bij de kleine onderneming veelal te wen sen overlaat en alleen door middel van een gecoördineerde aanpak kan worden ver beterd. De aarzeling van vele reparateurs om economisch verantwoorde tarieven in re kening te brengen zag hij als het paard achter de wagen spannen. Eigenlijk ligt hier ook de kern van het probleem bij de vestiging in nieuwe woonwijkwijken. Na melijk het te hoge huurniveau voor twee- wielerzaken. De reparatie alleen is echter een te smal draagvlak voor de kosten van vestiging in een relatief -dure wijk. Het was voor de staatssecretaris de vraag of een huurgewenningspremie op de langere duur een effectieve oplossing zou blijken te zijn. Sprekende over de samenwerking in de branche meende de bewindsman, dat dit punt de grootste aandacht verdient, omdat verwacht moet worden dat de concurren tie in de komende jaren zal toenemen. QUITO (Reuter) Omstreeks 1990 zal de wereld waarschijnlijk in een energiecri sis geraken die veel ernstiger zal zijn dan die van het begin van de jaren zeventig, zo voorspelt de Organisatie van Olie Exporte rende Landen (OPEC). De olielanden zul len zelf grote energieverbuikers worden en zullen daardoor steeds minder olie uit kun nen voeren. De OPEC-landen Saoedi-Arabie, Iran, Venezuela, Nigeria en Indonesië zullen te gen het einde van de jaren tachtig elk een miljoen vaten (van 159 liter) per dag ver bruiken en niet veel olie meer over hebben om te exporteren. Waarschijnlijk zal voor Irak en Algerije hetzelfde gelden. Ecua dor, Gabon, Koeweit en Qatar zullen over tien jaar weliswaar niet bijzonder veel olie verbruiken, maar hun reserves zijn be trekkelijk klein. De conclusie moet dan ook luiden dat, onafhankelijk wat er met de wereldvraag naar olie gebeurt, het aan bod van OPEC-olie voor 1990 zal beginnen te verminderen. Dit deelde de heer N. van der Vorm van de raad van bestuur gisteren op de jaar lijkse aandeelhoudersvergadering in Rot terdam mee. Op grond van de gang van zaken gedurende de eerste vier maanden van dit jaar kan het concern voor 1977 rekenen op een bescheiden verbetering ten opzichte van het afgelopen jaar. Van de tweede fase van heroriëntering, die pas is begonnen, kan voor het lopende jaar nog geen bijdrage aan de concernwinst wor den verwacht. Meer concrete informatie kan in september tegemoet worden gezien, als de HAL voor het eerst halfjaarcijfers zal publiceren. BREDA (ANP). Afhankelijk van de Nederlandse gang van zaken verwacht Kwatta International dat het concernre- sultaat voor 1977 positief zal zijn. Het bestuur noemt het in het jaarverslag bemoedigend, dat men er in 1976 in is geslaagd, het jaar met een positief, zij het zeer bescheiden, resultaat af te sluiten, dat overigens slechts kon worden bereikt door het saldo van bijzondere baten en lasten. Er werd een winst geboekt van 49.000 tegenover een verlies in 1975 van bijna 991.000 Voorgesteld wordt de winst af te boeken van het verliessaldo, dat eind 1975 ruim 4,5 min groot was. Kwatta keerde voor het laatst dividend uit over 1965. en wel f 1.60 plus 5 pct in agio-aandelen per aandeel van j 20 ROTTERDAM (ANP). De NV Hol land Amerika Lijn Holding beoogt voor 1980 een netto winst na belastingen van 10 procent op het eigen vermogen. Daarna zal er een jaarlijkse winstgroei zijn, die op langere termijn het eigen vermogen in reële guldens in stand houdt. Het netto rendement bedroeg het afgelopen jaar 4 procent, afgezien van de boekwinsten. Het eigen vermogen van de HAL bedroeg eind 1976 218 miljoen. Hiermee had zij haar doelstelling echter nog niet bereikt. In ac tuele guldens gezien had de onderneming een achterstand opgelopen. Wanneer de produktie van en de vraag naar olie even groot blijven als nu, zijn de bewezen oliereserves van de OPEC-landen toereikend voor 39 jaar. Het ziet er naar uit dat de OPEC-landen met een steeds grote re vraag naar olie temaken zullen krijgen. Het is weliswaar zo goed als zeker dat meer reserves voor winning in aanmer king zullen komen, maar de toeneming van de vraag zal de toeneming van de produktie overtreffen, zo voorspelt de OPEC. Een beperking van rendabele bedrijs voering acht de NIWO het ook dat het Nederlandse wegvervoer naar, van en door andere landen kunstmatig wordt beperkt. Met name wordt gedoeld op de Duitse ritmachtigingen en de Franse au torisaties. Voor het volgende van oktober tot oktober lopende ritmachtigingen-jaar heeft West-Duitsland 671.000 machtigin gen geboden; 10.000 meer dan over het lopende jaar, maar 60.000 minder dan de NIWO, die hier de vergunningen uitgeeft, denkt nodig te hebben. De wegvervoerders keren zich ook te gen de betaling van heffingen op brand stof die zich bij grensoverschrijding in de tank bevindt. Weliswaar hebben vracht wagens een vrijdom van een per land verschillend aantal liters brandstof, maar over het meerdere moet accijns worden betaald terwijl men over het „te veel” uitgevoerde geen restitutie van de Nederlandse fiscus ontvangt. Ter verge lijking: voor vliegtuigen wordt in het geheel geen accijns op brandstof betaald. BRUSSEL (ANP). Europees commis saris Ortoli heeft in Brussel, namens de Europese Gemeenschap, een overeen komst getekend inzake uitgifte van een obligatie-emissie tot een totaal van 500 miljoen dollar. Dat geld is bestemd voor Italië, dat het krijgt in het raam van het Europese programma voor betalingsba- lanssteun. Europa heeft, deze lening inbe grepen, voor dit doel nu al 1.800 miljoen dollar geleend. DEN HAAG (ANP). Het gaat de rijwielhandel niet voor de wind; het aantal werkplaatsen en winkels op dit gebied verdwijnt tweemaal zo snel als in andere branches en maatregelen, ook door de overheid, zijn dringend gewenst. Dit blijkt uit het gistermiddag aan staatssecretaris Hazekamp (Economische Zaken) aangeboden rapport „Knelpuntenonderzoek Tweewielermarkt”, dat is samengesteld door de gelijk namige beleidscommissie en kan worden gezien als een vervolg op het in maart 1975 door het Economisch Instituut voor de Middenstand uitgebrachte rapport naar de rentabiliteitspositie in genoemde branche. Er zijn verschillende oorzaken voor het over het algemeen slechter gaan van de kleinhandel in fietsen en bromfietsen. Wel iswaar neemt de omzet van rijwielen nog steeds toe (1976: 1,24 miljoen tegen 1 mil joen in 1975), maar de omzet van brom fietsen is sterk afgenomen; van 294.000 in 1964 tot 75.800 in 1976. Daarbij moet ver der in aanmerking worden genomen de lage omzetsnelheid in de fietsenbranche, de lage „vloercapaciteit” en de lage winst marges op rijwielen. Verder zou men dit knelpuntenonder zoek een vervolg moeten geven door de mogelijkheden tot het oprichten van sa menwerkingsverbanden op korte termijn te onderzoeken. Bovendien zou een stich ting herstructurering tweewielerbranche in het leven moeten worden geroepen met als taak het geven van leiding aan en het bevorderen van maatregelen tot herstruc turering van de branche. verticale prijsbinding te handhaven. De bedoeling van de prijsverordening van het Produktschap was uitsluitend, de detail- I handel in dranken tijdelijk een steuntje in j de rug te geven en weer enige rust in de markt te brengen. De slijters verkeren nog I steeds in een zeer moeilijke overgangsperi ode, aldus het Produktschap. De in de zomer 1976 bekend geworden resultaten van een structuuronderzoek spreken hier over duidelijke taal De economische politierechter in Am- sterdam heeft de minimumpublieksprij- zen van enkele merken jenever en vieux onverbindend verklaard Tegenover deze uitspraak, aldus het Produktschap, staan talrijke uitspraken uit het recente verle den van andere rechters in voor de ECD gunstige zin dan wel zich in stadsvernieuwingsge bieden willen hervestigen. Men denkt hier bij aan tijdelijke huursuppletie- en -ge- wenningsregelingen en/of bijdragen in de verhuis- en stichtingskosten. Als belangrijke reden van de teruggang kan de zwakke rentabiliteit worden ge noemd, waardoor veel zaken niet voortge zet worden wanneer de ondernemer de exploitatie beëindigt. De vermeende con currentie uit branche-vreemde kanalen is nogal meegevallen, nl. 12 procent. Het aan deel van de vakhandel in de aankoop van nieuwe fietsen ligt op ongeveer 88 procent. Bij veel instellingen leeft de gedachte een oplossing van het personeelsprobleem te zoeken in „pooling”. Hiertoe zien ze echter geen kans door gebrek aan voldoen de onderlinge samenwerking. De suggestie wordt nu gedaan om een uitzendbureau op te zetten onder auspiciën van het arbeids bureau. kosten mogelijk is, maar de NIWO ziet dit systeem voorlopig nog niet van de grond komen. Van die kant blijft men dan ook aandringen op spoedige aanpas sing van de huidige tarieven, ook al zijn de gewijzigde valutaverhoudingen, de so ciale verplichtingen en zoveel meer daar in op geen enkele wijze verwerkt. De economische politierechter heeft, zo als gemeld zijn uitspraak vrijdag gedaan in een zaak tegen de Amsterdamse super- marktonderneming Dirk van den Broek, die daarbij van rechtsvervolging werd ont slagen Van den Broek had drank ver- Kocht tegen lagere prijzen dan de verorde ning toestond De officier van justitie heeft tegen het vonnis beroep aangetekend, wat volgens ECD en Produktschap inhoudt dat het, zolang ae hogere rechter geen In het Natuur His torisch Museum in het Engelse Ken sington is onder meer deze mense lijke foetus te zien, acht maal zijn, of haar, nor male grootte. Een soort reuzen won der van het leven dus. Deze fors uit de kluiten gegroei de foetus is te zien op een tentoon stelling, die wordt gehouden t.g.v. de opening van een nieuwe vleugel van het museum. Winkels met te goedkope borrel lopen kans op proces-verbaal tie (NIWO), D. Hooykaas. Hij formuleer de een aantal eisen voor de minister van verkeer in het komende kabinet. De grootste grief van de wegvervoerders is het naar hun opvatting totaal verouderde tariefsysteem, dat gebaseerd is op kos- tenverhoudingen uit 1960. „Wij zijn het hartgrondig beu hiermee te moeten wer ken”, aldus Hooykaas. Het resultaat van dit onderzoek is, dat het GAB Den Haag via een advertentie oud-verpleegsters heeft opgeroepen weer het uniform aan te trekken, na het volgen van een bijscholingscursus. Het aantal re acties op die advertentie bedroeg ruim 500. In april zijn ongeveer 80 oud-verpleeg- sters gestart met de bijscholingscursus. Verwacht wordt dat zij binnenkort in het arbeidsproces opgenomen kunnen worden. De crisis kan vermeden of tenminste uitgesteld worden, zo stelt de OPEC in de jongste aflevering van haar maandbulle- tin, wanneer er grote oliereserves worden ontdekt en er nieuwe energiebronnen wor den aangeboord. Om te bereiken dat dit gebeurt moet het gebruik van olie onaan trekkelijk worden gemaakt door de olieprijzen hoog te houden. F

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17