Geharrewar in Boete van 250 CDA-fractie voor bedreiger duurt voort van burgemeester GROTE VERONTWAARDIGING OVER ZUIDMOLUKSE BRIEF Alle kinderen in Bovensmilde uit ziekenhuis Scherpe kritiek Owen en Kurt Waldheim op Rhodesische acties Mogelijk gevaar voor gezondheid in IJmond llfvanURK kortin9_JR Piano’s voor 2.645- 3445- 3545- 4.265- 6425- aantal pagina's vandaag: 24 het woord is aan. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN H ondioie Minister Vorrink erkent: agenda pagina 11 dellen Het misverstand Geldgebrek Vergeetachtig KOOIJMAN SANITAIR B.V. Strandverwachting Wolkenvelden Vleugels ter waarde van voor Hieu«e Showroon^L (Van onze verslaggevers) Economie Beurs Sport 2.365. 2.645. 2.795. 2.895. 3.945. 3.895. 3.595 3.995 3.560 3.640 4.445 5, 6, 7, 9, 11 13 Ug ■i SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. ASSEN. Op geen enkel aanbod van mensen om de plaats van de gegijzelden in de gekaapte trein bij Glimmen (De Punt) in te nemen zal de regering ingaan. Dit heeft Justitie-woordvoerder Van Leeuwen meegedeeld. WOENSDAG 1 JUNI 1977 67e jaargang no 177 7M9- 5.495.- 7.200- 4.100.- Keus uit meer dan 500 piano’s. Occasion piano’s vanaf 1000 gld. 19.600.- 14.100.- 27.900.- 1 8.600.- imn- 9.350.- Er zullen voorlopig door het beleidscentrum in Assen geen medede lingen worden gedaan over het verzoek van de Zuidmolukkers in de trein om bemiddelaars. Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips 15 17 16 19, 21 Weerrapporten2 Binnen- en buitenland 2, 3, 4 - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,— p. jaar f 154,70 p. post f 200,—). Losse nummers 70 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement DAVID OWEN Regering: geen vervanging gijzelaars (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Vorrink wijst erop dat het onderzoek ni|nnaplad Rechtstreeks van importeur Estonia, Steinway; spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl liillllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilltllllill Owen zei dat het Rhodesische optreden niet alleen de Brits-Amerikaanse vredes pogingen in de weg stond, maar dat een ernstig militair conflict nu veel dichterbij is. Hij maakte zich vooral bezorgd over het feit dat de Rhodesiërs niet alleen de grens van Mozambique grens hebben overschre den, maar dat zij ook verklaard hebben er voorlopig te willen blijven. „Dit heeft niets met achtervolging te maken. Dit is het verloochenen van de territoriale integriteit Waldheim heeft zich eveneens in scherpe bewoordingen uitgelaten over de Rhodesi sche aanval in Mozambique. Waldheim veroordeelde „sterk de Rhodesische actie. De internationale gemeenschap kan een dergelijke flagrante schending van de principes van de Verenigde Naties niet accepteren. Rhodesië dient zich onmiddel lijk en zonder voorwaarden terug te trek ken”, aldus Waldheim. Hij legde deze ver klaring af in New York na zijn aankomst uit Parijs, waar hij de Noord-Zuid-dialoog bijwoonde. „De ernstige provocatie van de troepen van het illegale Rhodesische regime in het zuiden van Mozambique heeft gevaar lijke consequenties voor het gebied.” Deze gewelddadige acties kunnen niet bijdragen tot de verbetering van de situa- Het wachten is op verduidelijking van de zijde van de overvallers wat ze nu rpecies met bemiddeling bedoelen en wie daar mogelijk voor in aanmerking komen, al dus gisteren een woordvoerder van het crisiscentrum in Den Haag. Bij het ministerie van Justitie in Den Haag zijn, zei de woordvoerder, veel tele foontjes binnengekomen als reactie op de brief van gisteren van een aantal Zuldmo- lukse jongeren aan de Nederlandse rege ring. „Uit de reacties is ons gebleken dat het Nederlandse volk diep verontwaar digd is over de brief.” De woordvoerder van Justitie heeft gis teravond verklaard dat de treinkapers geen contact willen met een gynaecoloog over de gezondheidstoestand van de zwan- 4495- 4.680- 5.975.- Het voedsëltransport naar de school in Bovensmilde is vanmorgen niet doorge gaan. Volgens Justitievoorlichtster mevr. Faber namen de Zuidmolukkers in de school de telefoon niet op, zodat het ge plande transport werd afgelast. De twee Zuidmolukse dames die het transport moesten uitvoeren zijn naar huis gegaan. In de afgelopen nacht zijn militairen en politie begonnen met de aanleg van prik keldraadversperringen rond het perscen trum in Assen. Voortaan krijgen journalis ten er pas toegang op vertoon van hun perskaart en een speciale pas. Tot nu toe konden de binnen- en buitenlandse jour nalisten het perscentrum ongecontroleerd in. In een brief aan minister Van Agt van Justitie heeft de Nederlandse Vereniging van Journalisten zich beklaagd over het feit dat journalisten belemmeringen on dervinden bij hun werk. De ministers van Binnenlandse Zaken van de negen EEG-landen hebben gisteren op een conferentie besloten zo nauw moge lijk samen te werken in de strijd tegen terroristen en subversieve groeperingen. De ministers kwamen uitwisselingen van politiefunctionarissen van de verschil lende landen overeen Zij namen voorstel len aan tot samenwerkingen van de EEG- landen op het gebied van de beveiliging van de burgerluchtvaart (Zie verder pagina 4) ASSEN (ANP) De zes laatste kinderen uit Bovensmilde die nog in het Wilhelmina- ziekenhuis in Assen lagen zijn vanmorgen naar huis gegaan. Dit is vanmorgen mee gedeeld door het beleidscentrum in Assen. Vrijdag waren in totaal 27 kinderen na hun vrijlating opgenomen, van wie twintig in de loop van het Pinksterweekeinde al naar huis mochten. Gisteren mocht nog een kind naar huis. De Zandvoorter wilde een vergunning voor verkoop op het naaktstrand, maar die werd hem geweigerd. Daarom werd hij kwaad op de burgemeester. Hij sprak hier over zijn misnoegen uit tegenover een wet houder en vertelde de burgemeester te lijf te zullen gaan. Toen hij het raadhuis bin nentrad met vooruitgestoken handen en de burgemeester bij de revers pakte, voel de deze zich bedreigd. De boze burger vluchtte en twee dagen later meldde hij zich bij de politie. PARIJS/NEW YORK (Reuter/AFP). De Britse minister van Buitenlandse Za ken David Owen, die in Parijs de Noord- Zuid-dialoog bijwoont, heeft gisteravond verklaard dat hij de Rhodesische militai re actie in Mozambique veroordeelt. Hij acht de kans groot, zo zei hij, dat er door deze actie een groot conflict ontstaat in dit gebied. TCHAIKA "ïwT' Heagele* Gisteren is in de Amerikaanse staat Alabama het justitiële appa raat door geldgebrek nagenoeg tot stilstand gekomen. Het merendeel van de straf- en civiele processen is uitgesteld. Dit geldt in het bij zonder de processen waarbij een jury is betrokken. Er is geen geld meer om de vergoeding voor jury leden (tien dollar per dag) uit te keren. De Japanse staatsspoorwegen hebben vandaag een rapport uit gegeven volgens hetwelk in 1972 2,97 miljoen voorwerpen door Ja panse reizigers in treinen zijn ach tergelaten. In 1976 werden o m. 505,000 pa raplus achtergelaten. Een reiziger vergat een tas mee te nemen met de kop van een wild zwijn. Andere zaken die men vergat waren tallo ze kunstgebitten en urnen met de as van gecremeerde mensen Een woordvoerder van de rijkspolitie vertelde, dat tot de maatregel is besloten na klachten van Zuidmolukse jongeren over de weergave voor radio en televisie van hun open brief. Deze media zouden niet hebben voldaan aan „nadrukkelijk verzoek aan de pers” de brief woordelijk en onverkort door te geven. Na deze reac tie besloot men tot verscherpte bewaking en controle, aldus opperwachtmeester Fol- gerts van de rijkspolitie, over de afzettin gen is in het perscentrum inmiddel, enig ongenoegen ontstaan. In een communiqué wordt met nadruk gezegd dat bij een dreigende actie van terroristen de autoriteiten van de betrok ken landen onmiddellijk de noodzakelijke maatregelen moeten nemen. De ministers keurden voorstellen goed voor bestrijding van misdaden die tot buiten de nationale grenzen reiken. Het communiqué noemt terrorisme een misdaad, welke motieven er ook voor mogen zijn, en het moet ook als zodanig behandeld worden Ibach Bösendorfer* Yamaha* Steinway&Sons* 35.400.- 20.900.- ESTONIA (nieuw) 29,400:- 19.900.- Blüthner* 29.WO- 18.300.- Grotrian Steinweg 26400- 15.900.- BECHNER (nieuw) 12.450.'- 10.850.- Bechstein* 23.5007- 13.400.- Keus uit meer dan 100 vleugels. Occasion vleugels vanaf 4500 gld. in staat van nieuw HAARLEM.— Wegens bedreiging van burgemeester A. Nawijn van Zandvoort heeft de Haarlemse politierechter een 31- jarige man uit Zandvoort tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een boete van 250 veroor deeld. De Officier van Justitie had vorige week behalve de voorwaardelijke gevan genisstraf een boete van 500 geëist. In deze bijeenkomst werd tot eerste on- der-voorzitter gekozen de vroegere KVP- fractievoorzitter Andriessen. Op hem wer den 26 stemmen uitgebracht. De overige stemuitslagen waren: Aantjes veertien stemmen, Kruisinga vijf, één stem blanco j en één stem ongeldig. De minister komt hiermee enigszins te gemoet aan de wens van het provinciaal bestuur van Noord-Holland, dat haar eind vorig jaar vroeg om een uitgebreid bevol kingsonderzoek in de IJmond, onder meer toegespitst op onderzoek van de longfunc ties, te stimuleren Provinciale Staten vroegen bij die gelegenheid tevens de re sultaten van dit onderzoek te gebruiken bij gere vrouw in de trein. Hij zei voorts dat het beleidscentrum er bij de kapers nog maals met klem op heeft aangedrongen de vrouw, die zeven maanden zwanger is, vrij te laten. Vanmorgen is naar de trein een lorrie onderweg gegaan met voedsel, schoonmaakmiddelen en ook een bloed- drukmeter. Bij die meter is een schriftelij ke instructie gevoegd. KURT WALDHEIM tie en vormen een belangrijk obstakel op de weg naar een meerderheidsregering”, j aldus de secretaris-generaal. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG-IJMOND. Minister Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) houdt rekening met de mogelijkheid dat de luchtverontreiniging in de IJmond gevaar op zou kunnen leveren voor de volksgezondheid in dat gebied. De bewindsvrouwe heeft daarom aan een zestal deskundigen gevraagd of het wensélijk zou zijn een onderzoek in te stellen naar de effecten van de luchtverontreiniging op de gezondheid van de bevolking. Deze experts zijn: prof. dr. K. Biersteker, prof. dr. L. Burema, P. E. Joosting arts, dr R. van der Lende, prof. dr. N. G. M. Orie en prof, dr R L Zielhuis. Europa's grootste import en exportspecialist ii vleugels en piano's Graris'huisoezorgihg 5|aai garantie stemirieien onderhoud doo; geheei Nederland Rotterdam sinds 1898 Wester singel 42) .tel010) 36 35 00 - Dagelijks geopend van 9 1 7.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. „Overigens staan in de brief dusdanig infame uitlatingen zoals: wij hebben 60 mensenlevens te bieden - dat van onze kant verder geen commentaar nodig is”, zo zei de woordvoerder van het crisiscentrum in Den Haag. De Zuidmolukse jongeren kritiseren de wijze waarop de regering de gijzelingszaak behandelt en noemen de overvallers „onze jongens”, die „politiek zeer goed gemotiveerd” zijn. Hoge druk boven Schotland geeft ook morgen een te koele noordelijke wind Tijdelijk wol kenvelden en een matige noord- tot noordoostenwind. In de mid dag 14 d 15 graden. Zeewater 12 graden. Vooruitzichten: wel droog met opklaringen, maar te koel. Droog weer met wolkenvelden maar ook opklaringen Meest ma tige noordelijke wind Minima om streeks zes, maxima morgen van 13 graden aan zee tot 17 graden in het zuiden van het land van een lid van de Verenigde Naties”, aldus David Owen. De Britse minister van Buitenlandse Za ken zei dat hij al contact met de regering van Mozambique had gehad over deze kwestie. Ook heeft hij hierover al gespro ken met zijn Amerikaanse ambtgenoot Cy rus Vance, evenals VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim. DEN HAAG (ANP). CH-fractievoor- zitter Kruisinga is „niet beschikbaar” voor het tweede-ondervoorzitterschap van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. Dit blijkt uit het verslag van de eerste officiële fractie-bijeenkomst, waarin geen definitieve oplossing kon worden bereikt voor de bezetting van de onder- voorzitterposten. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Nog geen enkel land heeft gevraagd om een spoeddebat in de Veiligheidsraad, maar de mogelijkheid wordt in kringen rond de Verenigde Naties niet uitgesloten. (Zie ook pag. 3) Op de Londense Theems is een dezer dagen een demonstratie gehouden met de „Vliegende Prinses”, een luchtkussen voertuig waarmee de P&O Veerdienst vanaf vandaag een verbinding tussen Lon den en Zeebrugge in België onderhoudt. Een enkele reis op deze dienst, die voorlo pig een jaar zal gaan draaien, gaat rond de 140 gulden kosten. Het voertuig „scheert” met een snelheid van zo’n 75 km per uur over het water. De proclamatie van een aantal Zuidmo lukse organisaties van jongeren, waaron der „het bevrijdingsfront van de R.M.S.”, vestigt opnieuw de aandacht op het lang zamerhand onoverbrugbaar lijkende mis verstand tussen de Nederlandse autoritei ten en de Zuidmolukse actiegroepen over de aard van kapingen en gijzelingen. Vol gens de Zuidmolukse interpretatie is er sprake van een politieke actie met een uitgesproken politiek doel. Volgens de Ne derlandse opvattingen, die ook internatio naal erkend worden, behoren gijzelingen en kapingen tot een misdaadpatroon, dat niet en nooit kan worden aanvaard afge zien van de politieke bedoelingen die er door de daders aan worden toegeschreven. In Londen hebben Europese ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie van de Europese Gemeenschap een aantal af spraken gemaakt en conclusies vastge steld die onherroepelijk uitgaan van de overtuiging, dat terrorisme niet als een aanvaardbaar politiek drukmiddel maar als een misdaad moet gelden Als zodanig vallen de gijzelingen van de trein in De Punt, van de school in Boven Smilde en van vliegtuigen zowel als van individuele personen onder de titel „internationale misdaad” en wordt de bestrijding daarvan gelijkgeschakeld met de bestrijding van andere ernstige soorten van criminaliteit. Nooit kunnen politieke afspraken of con cessies geldig worden afgedwongen door het in gevaar brengen van onschuldige mensenlevens. De wijze Waarop tegen deze soort misdaad dient te worden opgetreden maakt onderwerp van studie uit, waarbij de Nederlandse ervaringen zeer waarde volle bijdragen zullen zijn. De brief van de Zuidmolukse jongeren geeft blijk van een opvatting, die volko men in strijd is met alle beschaafde nor men van menselijk verkeer en samenle ven. Het ruilen van mensenlevens tegen politieke overeenkomsten met enige gel dingskracht wordt in de duidelijkste ter men van de hand gewezen. Afgezien van deze officiële reactie en van de Europese opvattingen ten aanzien van terrorisme moet worden vastgesteld dat omwille van de verhoudingen tussen de Zuidmolukse gemeenschap in ons land en de rest van de bevolking deze brief liever niet geschreven had moeten worden. Men kan er zeker van zijn dat iedere tolerantie ten opzichte van degenen die het militante terrorisme bedrijven, snel ver dwijnt en plaats maakt voor afkeer en verontwaardiging die niet gemakkelijk be heerst zullen kunnen worden. Dat men van Zuidmolukse zijde het ge brek aan inzicht en tact heeft gehad om in de huidige situatie een dergelijke procla matie uit te geven, doet het ergste vrezen ten aanzien van de mentaliteit die bij een deel van de Zuidmolukse gemeenschap leeft. De Zuidmolukse leiders, die samen met de oudere generatie van Zuid-Moluk- kers deze mentaliteit hebben opgekweekt, hebben op een afschuwelijke wijze naar twee kanten gefaald: zij hebben de Zuid molukse identiteit de slechtst mogelijke dienst bewezen en haar prijs gegeven aan een proces van zelfvergiftiging dat nauwe lijks meer te stoppen lijkt. Aan de andere kant hebben zij de Nederlandse samenle ving, die nooit een gebrek aan tolerantie, noch aan begrip voor minderheden heeft vertoond in de mate waarin men dat in vele andere landen kan constateren, ver vuld van een bijna onherstelbare afkeer van het Zuidmolukse volkskarakter en de dragers daarvan Dit laatste is zo diep betreurenswaardig dat het onvergeeflijk moet worden genoemd De waarde van een mensenleven wordt in de Nederlandse samenleving ontzaglijk hoog geschat Het doet er dan niet toe of dat een Nederlands of Zuidmoluks men senleven is. Hiertegen afgewogen valt het Zuidmolukse nationalisme, hoe begrijpe lijk het ook uit historische overwegingen zou kunnen zijn, in het niet In Nederland wordt geen politiek bedreven ten koste van het bloed van menjen Het mag de Zuidmolukse leiders als een mislukking van huir zending worden aaiigerekend dat zij dn laatste mei aan hun volksgenoten Uit de adviezen van de deskundigen blijkt dat een onderzoek zich over meerde re jaren uit zal moeten strekken, wil men tenminste een enigszins gefundeerd oor deel verkrijgen over het al dan niet be staan van die schadelijke effecten. Dit blijkt uit antwoorden van Vorrink op schriftelijke vragen van Joop Voogd. Hij had de minister gevraagd te bevorderen dat de resultaten van een eventueel onder zoek naar de volksgezondheid in de IJ mond bekend te maken voor er definitieve beslissingen worden genomen over de uit breiding van Hoogovens en de aanleg van de Voorhaven sluiten genomen moeten worden. Zij zegt echter toe te zullen bevorderen dat alle bruikbare gegevens die voorhanden zijn op het moment dat de belangrijke beslis singen over wijzigingen in het IJmond gebied genomen moeten worden, beschik baar zullen worden gesteld. Cherny (nieuw) CHERNY(nw) t wv Lindbergh* Zimmermann* Schimmel* Rich. WEBER(nw) 5.495- Petrof* 4.705- BECHNER(meuw) 5.295.- Yamaha (nieuw) Aug. Forster* IRMBACH (twuï” I Steinway 8rSons* 13.300.- 10.750 Mr. Van Agt werd unaniem als frac tievoorzitter gekozen, maar aangenomen mag worden dat hij opnieuw een ministerspost gaat bekleden. De eerste on- der-voorzitter wordt dan automatisch fractievoorzitter. In het fractieberaad noemde Kruisinga de wijze van verkiezing Van de eerste onder-voorzitter „een poli tieke fout”. plan zoveel tijd in beslag zal nemen, dat dit mogelijk mei gereed zal zijn voor die be- Otto Weiss: Sommige mensen kan men niet erger verbitteren dan door de juis te conclusies te trekken uit hun argumenten.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1