schuldig zijn aan massamoord in Oekraïne Podgorni zou STAATSSECRETARIS BRINKHORST: VS wil herstel CIA gebruikte bacteriologische wapens op Cuba betrekkingen met Cuba Vliegtuigkapingen voorlopig nog niet van de baan Rhodesisch leger bezet stad in Mozambique Voorzitter Cortes af getreden in verband met verkiezingen BEWERING VAN TOT DEEN GENATURALISEERDE RUS IN DE RIJ Z.-Afrika: honderden KINDEREN Castro: ZITTEN vonnissen op grond van apartheidswet Banque de Paris et des Pays Bas wil 40 miljoen lenen door Nico Scheepmaker s n 1 betekent: ontwikkelingshulp. r I I Doden Van onze redacteur in Parijs, Rudolph Bakker) PARIJS. De tweede dag van de driedaagse „Noord-Zuiddialoog” tussen de zeven „rijke” landlen plus de EEG enerzijds en de negentien „arme” landen anderzijds verliep gisteren naar buiten toe in een luid gekrakeel over de belangrijke toespraak van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance op twee pinksterdag, en ze voerde tot het niet onbelangrijke besluit de werkgroep „energie” - lees in feite: olie - samen te voegen met de werkgroep „financiën” - wat I V BINNEN- EN BUITENLAND p n ft 1 ‘1 1 i De Rhodesische luitenant-generaal Peter Walls wijst de plaats aan waar zich een guerilla-basis in Mozambique, vlak over de grens teriën en chemische middelen i i i En ook het feit dat de vierde man in de rij, met een bril op en een slag in zijn haar, in niet meer dan een overhemd met wijd open kraag en met korte mouwen tot de ellebogen gekleed gaat, wijst erop dat het met de temperatuur wel meevalt. De dame voor hem, een hoofd kleiner dan hij, ge kleed in een donkere jas en met een hals doekje omgeknoopt, ziet er weliswaar ta melijk warm gekleed uit, maar zij is zo te zien ook van Indonesische afkomst en daardoor waarschijnlijk sneller geneigd zich tegen de kou te wapenen. Erg zonnig is het in ieder geval niet, noch wat de gemoedsgesteldheid van de mensen betreft (alleen de man met bril en open overhemd lijkt even lachend in onze rich ting te kijken), noch wat het weer zelf aangaat, want ik zie maar twee zonnebril len: bij een man achter in de rij en bij een vrouw vooraan. Ook kinderen lopen mee in de rij. De man met het open overhemd houdt met zijn rechterhand zijn vierjarig dochtertje vast, dat in haar rechterhand weer een dubbel gevouwen stuk papier houdt. Het kind ziet er op haar zondags uit, witte kousen tot aan de knieën opgetrok ken, sandalen, een kort jasje van onbe stemde kleur. Ik sluit de mogelijkheid niet uit dat de Indonesisch ogende vrouw die voor de man en het meisje loopt de echtge note en de moeder van de man en het meisje is, te meer omdat achter de benen van de grijsharige, kouwelijke dame nog juist de voeten te zien zijn van een verder onzichtbaar kind, dat ook witte kousen en sandalen draagt en waarschijnlijk aan de hand van de donkerkleurige vrouw loopt. De stoet telt overigens ook nog drie andere kinderen: een jongetje van een jaar of twee (blond) in een buggy-achtige wan delwagen, voortgeduwd door zijn moeder, een iets ouder jongetje of meisje met een muts op dat zich aan de benen van zijn moeder vastklemt, en een al wat ouder meisje, helemaal achteraan, dat ik op een jaar of zeven schat: ze heeft lang blond haar en draagt vermoedelijk een pop of zoiets onder haar rechterarm. Het is duidelijk dat men, eensgezind, op weg is ergens naar toe, en dat men maar voetje voor voetje vordert. Kennelijk is men van plan geruime tijd door te brengen op de plek die het einddoel is, maar even klaarblijkelijk verwacht men op die plek weinig zitcomfort, want menigeen in de rij draagt een stoel mee. De reeds genoemde, grijsharige vrouw die ik op een jaar of 80 schat, houdt met een ferme greep van haar rechterhand de beide buizen vast van zo’n opgevouwen tuinstoeltje met linnen zitting en smalle houten armleuningen, terwijl haar lederen handtas aan het hengsel over de pols van haar zelfde rechterhand hangt. Naast haar, maar helaas onzichtbaar, loopt ook iemand die een dergelijk tuin stoeltje meetorst, dat echter wat lichter van structuur is. Bijzonder radicaal is de wijze waarop een 50-jarige man die ik nog niet vermeld heb zijn zitprobleem op de plaats van bestemming denkt op te lossen. Hij loopt achter de man met het open hemd (en het dochtertje aan de hand), lijkt een vijftiger, draagt een colbert metstrop- das (brede schuine strepen) en vertoont een begin van kaalheid. In zijn rechter hand, met de vier poten vooruit, draagt hij aan de linkerachterpoot vlak onder de zitting, een gewone houten keukenstoel! Hem kan straks mets meer gebeuren, hij zit goed en stevig! Het onderschrift bij de foto, die gisteren in De Telegraaf stond, luidt „Duizenden dagjesmensen probeer den een glimp op te vangen van de gijzel drama's” 1 r Doebienko zei dat hij destijds de namen had geno teerd van alle Oekraïners wier doodvonnis persoon lijk door Podgorni ondertekend was. De tot Deen genaturaliseerde Rus had Podgorni voor het eerste in KOPENHAGEN (AFP/Reuter). In een vraagge sprek met het Deense sociaaldemocratische blad „Ak- tuelt" heeft de 61-jarige Peter Doebienk Doebienko, een uit de Oekraïne afkomstige Rus die tot Deen is genaturaliseerd, verklaard dat de afgezette Russische president Nikolai Podgorni verantwoordelijk is voor de dood van 50.000 Russen in het gebied van Poltava in de Oekraïne. Het hoofd van de politie te Los Angeles, Edward Davis, tevens president van de internationale vereniging van politiechefs, zei dat bagage en passagiers zo ver moge lijk van de luchtvaartlijnen zelf moeten worden gecontroleerd, bij voorkëur bij de ingang van het vliegveld. Loos heeft 250 man onder zich. Hij zei dat de veiligheidsmaatregelen tot dusver hun geld waard zijn gebleken doordat zij het aantal aanvallen hebben verminderd. Volgens Fidel Castro kan de CIA al thans in principe, geen enkele actie begin nen zonder goedkeuring van de Ameri kaanse regering, hoewel de Amerikaanse inlichtingendienst („de misdadigste en ge vaarlijkste maffia van de wereld”) toch erg machtig is. Terwijl afgelopen maandag de negen tien arme landen, als de afgevaardigden van de 77 zogenaamde ontwikkelingslan den in de wereld,zich er toe hadden be perkt te luisteren naar wat de rijken te vertellen hadden, botsten gisteren de me ningen van beide groepen op elkaar. Van daag dient dit geharrewar te leiden tot een synthese, die het armen en rijken mogelijk maakt om zonder gescheurde kleren weer In Mapai bevonden zich geen burgers toen de Rhodesische troepen er binnen trokken. Volgens Walls zijn de Rhodesi sche troepen nog niet met de Mozambi- kaanse strijdkrachten in gevecht geweest. Volgens de generaal hebben de Rhode- siërs totnogtoe vier bases van de vrijheids strijders vernietigd. Daarbij zouden aan de zijde van de guerrillastrijders 32 doden zijn gevallen. Aan Rhodesische zijde zou den in het geheel geen slachtoffers zijn gevallen. 1931 ontmoet en wel in Poltava. De toekomstige Russi sche president was toen onder meer belast met het toezicht op de naleving van de wet en de besluiten van het Kremlin. De broer van Doebienko die toen zeventien was, was een van de slachtoffers van Podgorni. Doebienko zelf was volgens zijn zeggen secretaris van de communisti sche jeugd in het gebied van Poltava geweest voordat hij naar een werkkamp in Siberië werd gezonden omdat hij een paar zakken meel te veel had gegeven aan hongerige mensen. Na zijn ontslag uit het kamp wegens goed gedrag keerde hij in 1936 naar Poltava terug. In de laatste De afloop van de conferentie zal worden bepaald door de vraag of keiharde en moeilijk tevreden te stellen onderhande laars als bijvoorbeeld de Algerijnen bereid zullen zijn zich voorlopig te ruste te bege ven in het bed van het compromis, dat de rijken èn armen-die-om-directe-hulp-ver- legen-zijn, gezamenlijk willen opmaken. MADRID De voorzitter van het hui dige Spaanse schijn-parlement, Torcuato Fernandez-Miranda. heeft in verband met de aanstaande verkiezingen en de vor ming van een door het volk gekozen parle ment zijn ontslag ingediend Koning Juan Carlos heeft dat ontslag van zijn oude juridische leermeester aanvaard en hem verzocht tot na de verkiezingen van 15 juni aan te blijven. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) BRINKHORST daar snel en afdoende te helpen, is er al heel wat bereikt. Meer in het directe belang van de ont wikkelingslanden zelf is een van de rijken te ontwringen regeling, waarbij hulp wordt verleend waar geen acute aflos- singsproblemen bestaan, maar waar de aflossing de ontwikkeling van het land weliswaar ophoudt. Het is nuttig en nood zakelijk tot een internationaal schema te komen, waarbij in beide gevallen de hulp die doeltreffend kan worden geacht, ook snel en zonder al te veel administratieve rompslomp wordt verleend. Politieke waarnemers verbinden aan de ze verrassende ontslagneming twee ver sies De eerste interpretatie luidt, dat het hier om een tactische zet gaat Enige tijd geleden oefenden alle politieke partijen scherpe kritiek op het feit dat de huidige Kamervoorzitter volgens de geldende grondwet tot 1981 het Spaanse parlement zou kunnen voorzitten. Deze oppositie te gen het aanblijven van Fernandez-Miran da en de mogelijkheid dat hij nu over drie weken door de koning als persoonlijk ad viseur in de Senaat kan worden benoemd in het democratisch gekozen parlement, kunnen motieven zijn voor de ontslagne ming van de Kamervoorzitter De tweede versie wijst op een politieke spanning tussen Fernandez-Miranda en premier Suarez over het wetsontwerp voor de nieuwe democratische grondwet Vol gens politieke waarnemers zou Fernan dez-Miranda een erg beperkt en weinig democratisch wetsontwerp hebben ge maakt, waarin de macht van het hoogste adviesorgaan aan de koning, de Kroon Deze week zullen Cuba en de VS nader overleg voeren over het plan. JOHANNESBURG (Reuter) Sinds ju li van het vorig jaar heeft Zuid-Afrika op grond van zijn veiligheidswetten 110 men sen veroordeeld tot een totaal van 666 jaar gevangenisstraf. Dit heeft het instituut voor de rassenrelaties gisteren bekendge maakt. e e k n ir if n >- n e s t e e e d i- wereldoorlog namen de Duitsers hem gevangen, zij zonden hem naar Kopenhagen. Na zijn bevrijding in 1945 bleef hij in Denemarken. Doebienko had het zijn plicht gevonden te vertellen wat hij van Podgorni wist, nu „deze man geen machtspositie meer be kleedt”. Volgens Doebienko is Podgorni als president ontsla gen, omdat hij de afgelopen jaren een Oekraïense nationalist was geworden en „als wijlen Kroestsjev zijn landgenoten in de Oekraïne wilde helpen”. Gisteren zijn nieuwe aanwijzingen naar voren geko men dat partijleider Leonid Breznjev van plan is ook het ambt van president op zich te nemen, na het KINGSTON, Jamaica (UPI) Ameri kaanse functionarissen die mevrouw Ro salyn Carter vergezellen op haar „good- will-reis” in Latijns-Amerika, hebben ge zegd dat Washington de regering van Cuba officieel heeft voorgesteld diplomaten uit te wisselen. De functionarissen die niet met name genoemd wilden worden zeiden dat het de bedoeling is dat de Cubaanse diploma ten gaan opereren vanuit de Tsjechoslo- waakse ambassade in Washington en de Amerikaanse vanuit de Zwitserse ambas sade in Havanna. Deze ambassades behar- - tigen momenteel de belangen van Cuba en de VS. r 5 e PARUS (DPA) President Fidel Ca stro van Cuba heeft in een vraaggesprek met „L*Humanité", het blad van de Fran se communistische partij, de Amerikaan se inlichtingendienst (CIA) verweten bij de bestrijding van het bewind op Cuba ook bacteriologische wapens gebruikt te hebben. Het is een lange stoet, begin en einde ervan zijn niet in zicht. Een toevallige uitsnede. Voorop loopt een man van naar schatting 32 jaar, een kort leren jasje aan en een keurig gestrikte das om, met witte noppen. Het jasje hangt open, hij houdt de handen op de rug, zijn gezicht staat ern stig. Het lijkt wat frisjes, al heeft hij zijn jasje openhangen, want de bomen op de achtergrond nijgen lichtelijk naar links (blijkbaar staat er een bolle wind) en de grijsharige dame achter hem kijkt fron send voor zich uit en houdt met haar linkerhand haar kraagje met het sjaaltje gesloten. Haar witte vestje hangt overi gens open, dus zo kil kan het nu ook weer niet geweest zijn en slechts een van de plusminus twintig mensen in de rij draagt een hoofddeksel: een gewone gleufhoed op het hoofd van een 60-jarige man die de rechterhand in zijn broekzak houdt en in zijn linkerhand vermoedelijk een sigaret heeft, al is dat niet goed te zien. De demissionaire president van het Franco-parlement, dat maar uit 1 Kamer bestaat en alleen verantwoording ver schuldigd is aan koning Juan Carlos, is door de vorst wegens „zijn verdiensten voor het vaderland” in de adelstand verhe ven Zijn titel is graaf van Fernandez- Miranda Bovendien heeft koning Juan Carlos hem een van de hoogste onder scheidingen ter wereld uitgereikt de Orde van het Gulden Vlies Dat de CIA de bacteriologische oorlog tegen het vee, tegen andere economische sectoren en zelfs tegen het volk van Cuba niet op grotere schaal heeft gevoerd, aldus Fidel Castro „komt alleen door de nabije ligging van de VS en de angst zelf het slachtoffer van zijn methoden te worden. Volgens Castro had de CIA ook plannen laten ontwerpen voor de vernietiging van de suikerrietproduktie op Cuba door bac- De CIA had ook de varkensstapel op Cuba willen vernietigen en met dit doel ziekten ingevoerd” die „ons gedwongen hebben de varkensstapel minstens te hal veren”. Voorts, aldus de Cubaanse presi dent, bestonden er ook plannen om de pluim veestapel op te ruimen en zijn er zelfs pogingen gedaan om ons klimaat te veranderen en regen voort te brengen” Staatssecretaris Brinkhorst van Buiten landse Zaken zag de toekomst gisteravond echter niet somber in. Hij verklaarde na drukkelijk dat er geen sprake was van een crisissfeer. Bovendien meende hij dat de Amerikaanse toezegging bij te dragen tot de vorming van een „gemeenschappelijk fonds” (tot het vormen van buffervoorra den om arme landen te vrijwaren tegen de nadelige gevolgen van prijsschommelin- gen met betrekking tot him te exporteren grondstoffen) door de „arme” landen we liswaar kritisch ontvangen was, maar dat de grote meerderheid van de „negentien” toch bereid was om op basis van de Ameri kaanse voorstellen - die ook een verhoging van ontwikkelingshulp uit onverwachte Amerikaanse bron inhouden - de dialoog gestaag voort te zetten. ontslag van Nikolai Podgorni uit het politburo. De Bulgaarse leider Todor Zjivkov, die in Moskou op bezoek is, noemde Breznjev in een toespraak „leider van de Sovjetrussische communistische partij en de Sowjetstaat”. Later noemde hij Breznjev „de eerste leider van partij en staat van de Sovjet-Unie.” Waarnemers zijn van mening dat Zjivkov ofwel verwacht dat Breznjev president wordt, of dat hem dat gezegd is. Zjivkov werd tot held van de Sovjet- Unie benoemd en onderscheiden met de Orde van Lenin wegens zijn verdiensten voor de betrekkingen tussen beide landen. Dat gebeurde door Breznjev en niet door Podgorni, zoals voorheen gebruikelijk. raad, aanzienlijk werd versterkt. Het bij voorbaat falen van dit ontwerp voor de nieuwe grondwet zou de reden van zijn plotselinge ontslag zijn geweest. Torcuato Fernandez-Miranda, die door veel Spanjaarden wordt gezien als de politieke cameleon, die het hoofd altijd koel weet te houden”, is sinds 1960 nauw betrokken geweest bij het veilig stellen van de Spaanse monarchie in de persoon van koning Juan Carlos. De hoge onder scheiding doet vermoeden dat de oud-ka- mervoorzitter, die tevens de president is van de Kroonraad, zeker kan zijn van een zetel in de Senaat als persoonlijk adviseur van de koning Volgens de huidige grondwet wordt het oudste Kamerlid automatisch voorzitter van de Kamer Dit betekent dat Torcuato Fernandez-Miranda voorzitter zou kunnen worden van de Senaat, en de 82-jarige presidente van de communistische partij, Dolores Ibarrurn, voorzitster van het con gres Deze combinatie is voor het Spaanse leger ónmogelijk te accepteren Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft gisteren gezegd dat de VS zich „ongerust” maken over de actie van de Rhodesiërs in Mozambique en over het negatieve effect dat die actie kan heb ben op „de onderhandelingen om tot een regeling te komen”. De Nederlandse regering veroordeelt het Rhodesische optreden, aldus een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Den Haag. „Rhodesië heeft geen enkele reden om dergelijke acties uit te voeren”, aldus de woordvoerder. De nieuwe werkgroep energie-financiën zal echter vastlopen wanneer de olierijke armen van dé olie-arme rijken eisen dat zij de ontwikkelingslanden-met-een-totaal- faillissement zonder meer hun schulden kwijtschelden. Waar de olielanden hun stok achter de deur hebben, hebben de westelijke rijken dat ook: van een dergelij ke radicale kwijtschelding is geen sprake. Niemand verwacht overigens dat een der gelijk complex van wereldomvattende problemen in een handomdraai kan wor den opgelost. Het samenvoegen van de onderhande- lingsgroepen „energie” en „financiën” houdt het gevaar in dat de olierijke „ar men” over de hoofden van de olie-arme „armen” heen (en deze landen zijn de kinderen van de rekening waarom de con ferentie in 1975 onder meer op touw werd gezet) tot resultaten komen die gebaseerd zijn op machtsfactoren die de waarlijk onderontwikkelde landen niet in het ge ding kunnen brengen. Voor het rijke Westen is het op het ogenblik van het grootste belang dat de onderontwikkelde afnemers met beta lingsproblemen weer in zoverre kre dietwaardig worden, dat zij door kunnen gaan met die goederen af te nemen, die in de westelijke wereld de fabrieken draaien de en de arbeiders in de kleren houden. Wanneer deze probleemlanden zulke enor me leningen hebben aangegaan, dat zij alleen aan de afbetaling en de rente zoveel kwijt zijn dat er niets meer voor het in standhouden van de staat overblijft, dienen zij onmiddellijk te worden gehol pen. En wanneer tijdens deze laatste Parij- se Noord-Zuiddialoog een doeltreffend in strument in het leven wordt geroepen om SALISBURY (AFP/ANP/Reuter). Rhodesische troepen hebbende stad Ma pai 75 kilometer van de grens bezet. Ze zullen daar blijven „tot zij hun missie hebben voltooid”. Dit heeft de Rhodesi sche bevelhebber generaal Peter Walls in Salisbury gisteren meegedeeld. Hij zei dat zijn troepen, die zondag Mozambique wa ren binnengetrokken, maandag vroeg in de ochtend Mapai hadden veroverd. Vol gens Walls is hun missie het elimineren van „de terroristen in het gebied”. ROME (UPI) Vliegtuigkapingen en aanvallen op vliegvelden door terroristen zullen waarschijnlijk nog wel tenminste 10 jaren te verwachten zijn, aldus Jurgen Loos, hoofd van de veiligheidsdienst van de Lufthansa gisteren op een conferentie in Rome. In een 69 pagina’s tellend document geeft het instituut, een onafhankelijk li chaam dat zich tegen de apartheid verzet, details van zaken waarbij 378 betrokken waren en die voornamelijk van misdrijven zijn beschuldigd als gevolg van onlusten in de zwarte voorsteden van vorig jaar. Vol gens het instituut hebben de veroordeel den gemiddeld zes jaar gevangenisstraf gekregen. Het voegt eraan toe dat veel veroordeelden tot de leeftijdsgroep onder de 18 jaar behoren. AMSTERDAM (ANP). Op woensdag 8 juni kan worden ingeschreven op een 40 mln grote, 7,75 pet, 10-jarige obliga tielening. De uitgiftekoers zal uiterlijk 6 juni voorbeurs bekend worden gemaakt. Storting moet geschieden op 1 juli, aldus de Banque de Paris et Pays Bas. De lening zal worden afgelost in tien nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen op 1 juli van de jaren 1978 tot en met 1987. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflos- sing is gedurende de gehele looptijd van de lening uitgesloten. Beursnotering voor de obligaties zal worden aangevraagd De voorgaande expansie van Paribas komt tot uitdrukking in een zich verder uitbreidende kredietverlening Daarbij neemt het krediet op middellange en lange termijn de laatste jaren naast het korte krediet een plaats van betekenis in De onderhavige lening heeft ten doel de mid delen op langere termijn te versterken Bovendien is het in verband met de kredietbeperkende maatregelen van de Nederlandsehe Bank van belang, nieuw lang vreemd vermogen aan te trekken „Geen crisissfeer op Noord-Zuiddialoog huiswaarts te gaan, en op basis van de gemaakte vooruitgang het gesprek - opge deeld in onderwerpen - in de bestaande internationale lichamen voort te zetten. met Rhodesië, bevindt. trijfël vii.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3