Tekst open brief Vrije Zuidmolukse Jongeren Philips topman Rodenberg macht in concern beperkt bon ILO kritiseert werksituatie Dr. C.J. Oort naar ABN Voor 600 man Aanwijzing Dajan ongedaan gemaakt Voorlopig geen gijzeling van journalisten van negers in Zuid-Afrika steun de christen-democratie dreigt ontslag bij SMDK Q Mislukte poging verbod napalm i n i 'gwé»’’ 1 VAN DER LEK: Energie Door extra lozingen van afval uit Franse kalimijnen I I I I I I I I I I I I I tinde'iePia Nieuwe president van „gloeilampenfabriek” WOENSDAG 1 JUNI 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 4 KVP ARP CHU Woonplaats: Maak het hokje van uw keuze zwart. 4 Naam: Adres: Dank aan alle kiezers, die de kracht van de christen-democratie hebben herkend en erkend. De komende jaren zullen wij met elkaar verder moeten bouwen. Er is werk aan de winkel. Doe mee. Wordt lid. In open envelop sturen naar: CDA, antwoordnummer 1700, den haag. (geen postzegel plakken) Ja, ik wil de christen-democratie steunen. Ik word lid van CDA (Van onze redactie economie) EINDHOVEN. „De slaaf van het hele concern”. Aldus ken schetst de 58-jarige dr. ir. Nico Rodenburg gekscherend de posi tie van de president van de wereldomvattende en dus voor zeer machtig gehouden Phi- lips-organisatie. Op 6 mei nam hij het voorzitterschap van de raad van bestuur over van jhr. H. A. C. van Riemsdijk. V (Vervolg van pagina 1) ASSEN.— Hieronder volgt de volledige tekst van de open brief van de Vrije Zuidmolukse Jonge ren uit Assen en Bovensmilde en het Bevrijdingsfront voor de RMS, waarover inmiddels grote boosheid is ontstaan en die geka rakteriseerd wordt als onbe schaamd. Aan de regering van de Staat der Nederlanden te Den Haag. ROTTERDAM. (ANP). Het effect van het zoutakkoord voor de Rijn, dat de ministers van de Rijnoeverstaten 3 december vorig jaar in Bonn sloten, is bijvoorbaat al voor een deel teniet gedaan door een extra lozing van afvalzout in de Rijn door Frankrijk. Achteraf is gebleken, dat deze extra lozing door West-Duitsland als voorwaarde was gesteld voor het ondertekenen van het verdrag. Het afvalzout is afkomstig uit een bekken op het schiereiland Fessenheim in de Rijn, dat een bedreiging vormt voor het grondwater in het aangrenzende West-Duitsland. .Gen^',a')^an'e"n9W 0,1 10-18uOt’ (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Zoutakkoord Rijn flink aangetast De regering probeert de oplossing slechts te zoeken bij de gijzeling en de kaping zelf. Het oplossen van het huidige probleem blijkt de eerste en de enige zorg te zijn. Is het bij de regering nooit opgeko men om de oplossing van dit politiek pro bleem in het politieke vlak te zoeken. Zou een politieke stellingname niet eens eerder Of is het zo dat de politieke en economi sche betrekkingen met Indonesië boven het leven van ongeveer zestig mensen staan. Wij zijn ervan overtuigd dat indien de regering een politieke stellingname ten opzichte van de RMS inneemt, wat deze dan ook mag zijn, de onderhandelingen Een voorstel daartoe werd op een inter nationale conferentie voor oorlogsregels verworpen. De 100 leden tellende confe rentie is vier jaar bijeengeweest om de conventies van Geneve van 1949 te ver nieuwen. Een meerderheid, 59 staten, stemde vóór, tegen 32 tegenstemmers en tien onthoudingen. Om het gebruik van dergelijke wapens te verbieden is een tweederde meerderheid nodig. Onze jongens stellen in hun brief aan de regering dat Nederland alle politieke en economische betrekkingen met Indonesië moet verbreken. Vanaf de kant van de regering hebben wij nog niets vernomen over een discussie hierover, laat staan een stellingname. Het lijkt erop dat de rege ring de eisen niet serieus neemt en denkt via een uitputtingsslag de zaken te kunnen regelen. Wij kunnen u verzekeren dat dit de verkeerde manier is. Wij kennen onze jongens en vrezen een gewelddadige af loop wanneer de regering zich bezig blijft houden met een oplossing voor bevrijding van de gegijzelden te zoeken in plaats van op de eisen van onze jongens in te gaan. Indien het voorstel was aangenomen was er een commissie in het leven geroe pen die op de naleving van de uitspraak zou letten. Alle westerse landen stemden tegen, evenals de meeste Oosteuropese sta ten, behalve Roemenië. kunnen leiden tot een oplossing van de huidige problemen. wij hopen dat wij u, de gegijzelden en onze jongens (onze jongens onderstreept) met deze verklaring van dienst kunnen zijn. Verder houden wij ons beschikbaar om, wanneer daarom vanuit de trein en/of de school wordt gevraagd, te komen on derhandelen met beide partijen. Het zal u duidelijk zijn dat het niet gaat om bemid delen (bemiddelen onderstreept), maar uit sluitend om onderhandelen. Wanneer hier om door onze mensen wordt gevraagd Wij vinden dat onderhandelingen over deze zaken wezenlijk verschilt met wat er nu gaande is, namelijk praten over de zaken. Onderhandelen is een kwestie van vraag en aanbod. Onze jongens hebben nu veel te bieden, namelijk zestig mensenle vens, de regering zal hier tegenover toch veel moeten zetten om reëel te kunnen onderhandelen. (Politieke stellingname, vrije uittocht, etcetera). De heer Oudshoorn wijst er echter op. dat Nederland met de West-Duitse voor waarde akkoord is gegaan, omdat het zout uit het bufferbekken tenslotte toch in het Rijnwater terecht komt. „Het bekken is zo lek als een mandje. Het grootste gedeelte van het afvalzout kwam zodoende in de Rijn terecht, zij het met enige vertra ging” De heer van der Veen schat dat dooi dit verbod nu tien kilogram zout per seconde over een snelle afloop direct op gang kun nen komen. De 83 waterleidingbedrijven, die het Rijnwater voor de drinkwaterbereiding voor ongeveer 20 miljoen mensen gebrui ken. betreuren het dat de andere landen vele miljoenen aan Frankrijk betalen om de zoutopslag mogeiijk te maken. Tegelij kertijd doel Frankrijk het effect ervan voor een groot gedeelte teniet. Nederland draagt met 23 miljoen gulden het meeste bij. Namens de Zuidmolukse Jongeren uit Bo vensmilde, Assen en omgeving en namens het bevrijdingsfront RMS werd gistermid dag een openbrief aan de Nederlandse regering voor gelezen door twee (ano nieme) leden van de Zuidmolukse gemeen schap uit Assen. weten. Het bestuur benadrukt dat het geen enkele bemoeienis heeft met het geschrift, dat ook door enkele publiciteitsmedia is ontvangen. directeur, op 1 januari 1965 commercieel directeur van de hoofdindustriegroep tele communicatie en defensiesystemen, in 1969 belast met de algemene leiding van die hoofdindustriegroep. Deze aanloop bracht dr. ir. Rodenburg op 1 juni 1972 in de Raad van Bestuur, waarvan hij op 1 mei 1975 vice-president werd. Naast de ervaring binnen de onder neming bracht voorts in ieder geval een eigenschap hem in de stoel van de presi dent: overwicht, want daarvan moet men hetop die plaats ook naar zijn eigen zeggen veel hebben. Gevraagd naar het energieprobleem, merkt hij onder meer op: „Dit vraagstuk kan wel eens groter blijken dan men denkt. Daarom moet men de kernenergie serieus bekijken. Ik ken alle gevaren wel, maar ze worden wel eens overdreven’’ Dr. ir. Rodenburg heeft een groot ver trouwen in Philips’ toekomst: „Zowel in het professionele vlak als in het consumen tenvlak zijn er nog veel mogelijkheden”, zoals de video-long-play, naast kansen op het vergroten van de afzet in Amerika en landen als Nigeria en Brazilië. „Het energievraagstuk heeft natuurlijk onze aandacht, maar Philips kan het niet alleen oplossen. Na de oliecrisis hebben wij energiebesparende maatregelen geno men en onze research opdracht gegeven onze apparaten zuiniger te maken. En dan zoeken wij naar andere mogelijkheden om energie op te wekken: de zonnecollec tor denkt u maar aan ons zonnehuis in Aken. Dit zijn dan hulpmiddelen die wij ook graag willen verkopen Het concern werkt in 64 landen met allemaal verschillende wetten. Ir. Rodenburg zegt het niet, maar uit publikaties in Zuid-Afrika (De Star van 25 maart) blijkt dat Philips met zijn laagste betaling ruim 1,5 keer boven het mini mumloon zit. Vorige maand liet directeur H. van der Vhes al weten, dat het bedrijf surséance van betaling zou moeten aanvragen wan neer minister Lubbers het gevraagde kre diet van ongeveer vijftien miljoen gulden met zou toekennen of weliicm zelfs iwaaii Kilogram extra in de Rijn terecht komt Dit heeft tot gevolg, dat wanneer Frankrijk met de opslag van 20 kilogram afvalzout uit de kalimijnen begint, het effect van het akkoord op de totale zoutlast met minstens de helft wordt gereduceerd. UTRECHT (ANP). Volgens de direc tie van het Utrechtse metaalbedrijf SMDK is er een „ernstige situatie” ontstaan nu het ministerie van Economische Zaken van daag heeft meegedeeld dat verdere over heidssteun aan deze staalgieterij zal wor den onthouden. Aangekondigd is, dat de raad van bestuur van SMDK (49 procent eigendom van Hoogovens-Estel en 51 pro cent van het Franse bedrijf Sambre et Meuse) volgende week bij elkaar zal ko men om te bezien wat er nog kan worden gedaan aan de werkgelegenheid van de zeshonderd personeelsleden, die momen teel nog bij SMDK werken GENÈVE (Reuter)Een poging om te voorkomen dat in oorlogstijd wapens ge bruikt worden zoals napalm, landmijnen en brandbommen is gisteren mislukt. De extra lozing is mogelijk geworden door een verbod van de prefect van het Franse departement Haut-Rhin de opslag van afvalzout in de bufferbasins op Fes senheim voort te zetten Het zout werd hierin opgeslagen in tijden van lage wa terafvoer van de Rijn om hoge zoutconcen traties te voorkomen Het zoutgehalte van het Rijnwater is hierdoor sterk toegenomen. In februari van dit jaar steeg de zoutlast tot 650 kilogram per seconde Op de eerste minis terconferentie in 1972 in Den Haag hadden de bewindslieden van de rijnoeverstaten afgesproken, dat het zoutgehalte van het rijnwater bij Lobith onder alle omstandig heden beneden de 200 milligram per liter moet blijven Bij een lage waterafvoer betekent dit 200 kilogram per seconde Ir. H.M Oudshoorn van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, lid van de Nederlandse delegatie bij het Rijnoverleg. geeft toe dat de sluiting van het buffer bekken op Fessenheim een voorwaarde was voor het sluiten van de zoutovereen komst De heer Van der Veen verbaast er zich over, dat hiervan mets in de open baarheid is gebleken De mmister heeft al een „afslanking" van het personeel met 129 man goedge keurd Het delegatieleid geeft echter toe, dat de sluiting van het bekken vooral bij lage waterstanden een extra verhoging van de zoutlast van het rivierwater met zich meebrengt Nederland heeft toch aan de West-Duiste voorwaarde echter toegege ven om een akkoord niet langer in de weg te staan (Van onze redactie economie) DEN HAAG Dr. C.J. Oort, thesau- rier-generaal, gaat het ministerie van Fi nanciën verlaten. Hij treedt op 1 oktober in dienst bij de Algemene Bank Nederland. Bij deze bank zal hij een functie gaan uitoefenen in het bestuur en zich met name bezig houden met het geven van adviezen in internationale zaken. In een brief aan Jigal Jadin, de leider van de democratische beweging voor ver andering (Dash) zei Begin dat „alles open is voor onderhandeling”, inclusief de vraag wie welke functie krijgt in het toe komstige kabinet. De Dash heeft Begin inmiddels laten weten dat zij, nu de kwestie-Dajan in de ijskast is gezet, bereid is te proberen een regering met het Likoed-blok te vormen. De partij van Jadin behoudt zich echter het recht voor deelneming aan een nieuwe coalitie te weigeren als zij bezwaar zou hebben tegen een van de kandidaat-minis- ters. Medewerkers van Begin verklaarden gisteren dat de kandidaat-premier de par tij van Jadin had verzekerd dat het aanbod van de post van Buitenlandse Zaken aan Dajan niet meer was dan een voorstel. Definitieve benoemingen zouden door de voltallige coalitie goedgekeurd moeten worden. Jadin verklaarde later voor de televisie dat zijn beweging mogelijk de post van Buitenlandse Zaken voor zich zal opeisen als Dajan deel van het kabinet uitmaakt. Hij zei dat de bedoeling hiervan is een concrete invloed te hebben op de S Beseft de regering dan nog steeds niet dat het om een politieke zaak gaat en niet slechts om het vrij krijgen van gevange nen. De regering schijnt (onderstreept) nog steeds te denken dat de gijzelaars en de kapers een stelletje extremistische rak kers zijn. Deze mening wordt tot onze spijt nog al eens bevestigd door sommige men sen uit de Molukse gemeenschap. Wij kun nen u echter verzekeren dat het in beide gevallen gaat om politiek zeer goed gemo tiveerde mensen. Vandaar ook onze ver ontwaardiging over de behandeling van beide zaken. Wetten waar veel mensen het heel moei lijk mee hebben zijn die van Zuid-Afrika, waar Philips al heel lang werkt. „Men werkt graag bij ons. Wij behandelen de mensen niet onjuist. In de kantoren heb ik niets gezien van de kleine apartheid. Allen gebruiken dezelfde lift. Wij geven daar 2000 mensen werk, een pensioenregeling, scholen ook voor de kinderen”. Train-Toegang-biljetten bij NS-stations De werkgelegenheid brengt ons op het verwijt dat Philips werkgelegenheid zou exporteren, naar lage-loonlanden met na me. „Niet alleen Philips produceert in Tai wan en Korea. De Japanners doen het ook omdat zij anders voor dat gebied te duur zijn. Als ik alles hier zou maken, zou ik het in het Verre Oosten niet verkopen. Door daar niet te produceren schep ik hier dus geen werkgelegenheid”. Ondertekend: de Vrije Zuidmolukse Jongeren, Bovensmilde, Assen, Bevrij dingsfront RMS, Eist, Hatert, Gennep, Heer en Tiel. Het bestuur van de Vrije Zuidmolukse jongeren, dat onder leiding staat van Etty Aponno en Otto Matulesi, staat niet achter de verklaring, zo liet men ons desgevraagd groter is geworden De heer Van der Veen wil niet zeggen, dat het zoutakkoord nu waardeloos is ge worden „Hoogstens kan men zeggen, dat de praktische waarde voor de Rijn op korte termijn, geraamd op zes procent gemiddelde reductie, bij nader inzien ver moedelijk niet meer dan circa de helft bedraagt” Hierbij willen wij onze grote veront waardiging uitspreken over de manier waarop u de gijzelingszaak in Bovensmil de en de kaping bij De Punt behandelt. Eerst werd door u gesteld dat de bevrij ding van de kinderen uw eerste doel was. Wat uw tweede doel zou zijn, was toen niet duidelijk, vandaar dat we toen nog enige hoop hadden op een gunstige afloop. Nu is echter duidelijk geworden dat het beleid alleen gericht is op het oplossen van de gijzeling en de kaping. Met de „slavernij” blijkt het naderhand wel wat mee te vallen. De nieuwe topman wil alleen maar zeggen dat zijn macht binnen het concern beperkt is. Het beleid is een collectieve zaak. De beslissingen komen ook van onderen op, vanuit wat bij Philips heet de hoofdindustriegroepen. De president moet toezien dat beslissin gen worden voorbereid en genomen en daarna uitgevoerd. Hij is leider van de dialoog en coördinator. Zijn invloed blijkt uit een zinnetje van ir. Rodenburg: „Als ik het allemaal heb aangehoord, stel ik voor het zo te doen”. Hij voegt eraan toe: „De president moet de filosofie van de onder neming richten en prioriteiten stellen”. Op het benoemen van een nieuwe presi dent heeft de dan vertrekkende een grote invloed, aldus ir. Rodenburg. „Hij kan daar met heel weinig mensen over praten, met de commissarissen, met de raad van bestuur en met de raad van beheer van „Gemeenschappelijk bezit van aandelen Philips”. Voor het overige is de procedure vastgelegd in de statuten”. Hier zijn wij bij de benoeming van Rodenburg zelf. Jhr. Van Riemsdijk had daar dus’grote invloed op. Op de vraag wat het voor hem betekent om als eerste niet-lid van de familie Philips de eerste man te zijn reageert Rodenburg wat verbaasd. „Het is niet zo’n vreemde ervaring. Ik wist het al twee en een half jaar. Ook voor de familie is het niets bijzonders. Ik ken de instelling van de familie, ook van de „oude heer” be doeld wordt dr. A. F. Philips, die het door zijn broer ir. Gerard gestichte bedrijf groot maakte. „Die had er geen moeite mee mensen van buiten aan te trekken die goed waren. Vanwege mijn leeftijd en mijn ervamg werd ik de meest geschikte geacht”. Na een studie in Delft kwam de jonge ir. Rodenburg (in 1953 zou hij cum-laude pro moveren) in 1942 bij Philips in dienst op het natuurkundige laboratorium. Zijn car rière verder in vogelvlucht: in 1948 naar Philips Telecommunicatie Industrie in Hil versum, tien jaar later adjunct-directeur PTI en als zodanig verantwoordelijk voor de groep telefonie en telegrafie, in 1962 AMSTERDAM (ANP) Het PSP- Tweede Kamerlid Bram van der Lek heeft er voorlopig van afgezien de hoofdredac teuren van „De Stem” en „De Limburger”, de journalisten L. Leijendekker en F. Hulskorte, te laten gijzelen, zo heeft zijn raadsman, mr. W. van Bennekom, bekend gemaakt. In plaats daarvan zal hij in appel gaan tegen de beslissing van rechtbank president mr. W. J. Borgerhoff Mulder, die vorige week in kort geding afwijzend heeft beschikt op Van der Leks eis de journalis ten een dwangsom van 100 per dag op te leggen. politiek van de nieuwe regering en een tegenwicht te vormen tegen „haviken” als Ezer Weizman (kandidaat voor Defensie) en Ariel Sharon wanneer die in het kabi net zitting zouden nemen. Dit schrijft de directeur van gemeente- waterleidingen in Amsterdam, ir. C van der Veen, in het blad „H 2 van de waterleidingebedrijven in Nederland. Hij is van mening, dat deze ontwikkeling voor de Nederlandse regering wellicht aanlei ding kan zijn opnieuw op bespoediging van de in het akkoord aangekondigde ver dere stappen tot vermindering van de zoutlast van het Rijnwater aan te dringen Overeenkomstig het verdrag zou Frank rijk 20 kilogram afvalzout per seconde uit de Elzasser kalimijnen opslaan m plaats van het in de Rijn te lozen Dit is tot nu toe nog mei gebeurd In plaats daarvan wordt uit het bufferbekken van de kalimijnen tien tot twaalf kilogram afvalzout pet se conde extra in de Rijn geloosd Het gevolg is dat het zoutgehalte van het Rijnwater GENÈVE (UPI). De arbeidsomstan digheden voor zwarte werknemers in Zuid-Afrika worden snel slechter met toe nemende werkloosheid en onderdrukking van vakbondsleden, aldus een rapport van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO). Volgens het verslag neemt de arbeidson rust toe en wordt het verschil tussen de gemiddelde lonen van zwarten en blanken groter. Een en ander leidt tot stakingen. De Zuidafrikaanse autoriteiten versterken hun rechtstreekse acties tegen georgani seerde werknemers, zo wordt verder ge zegd in een speciaal rapport over de apart heid. In dit stuk dat wordt behandeld op het vandaag begonnen jaarcongres van de ILO, wordt opgemerkt dat het apartheids- beleid „bitterheid en wrok” veroorzaakt, waardoor de stabiliteit in Zuid-Afrika ern stig wordt bedreigd. Een andere ernstige aanwijzing dat de toestand verslechtert, is „het grote aantal doden ruim 400 in het afgelopen jaar onder personen die gevangen worden ge houden”. Volgens de cijfers van de ILO zal dit jaar de werkloosheid onder de zwarte werknemers met 20 pet toenemen tot 2.099.000. TEL AVIV (UPI/AFP (Reuter) De kandidaat-premier van Israël, Menachim Begin, en zijn rechtse Likoed-partij heb ben de aanwijzing van Mosje Dajan voor de functie van minister van Buitenlandse Zaken in een nieuwe regering ongedaan gemaakt. Een en ander houdt verband met het feit, dat de hoofdredacteuren blijven weigeren de bronnen te onthullen, waaruit hun zou zijn gebleken dat de naam van Van der Lek voorkomt op de zogenaamde „KGB- lijst” van Elseviers Magazine. Sedert pu blikaties met deze strekking vorig jaar in „De Stem” en „De Limburger” versche nen, zijn Hulskorte en Leijendekker ver scheidene malen door de Amsterdamse Rechter-Commissaris gehoord, evenals hun collega F. Hoogendijk van Elseviers Magazine. Allen hebben zij tot nu toe ge weigerd hun bronnen te onthullen, zich beroepend op het verschoningsrecht. Dat beroep is inmiddels door het gerechtshof te Amsterdam verworpen. Alleen Hoogen dijk heeft tegen die beslissing cassatie aangetekend bij de Hoge Raad. kunt u dat kenbaar maken via de nieuwsdienst. Vanuit onze kant zal dan contact met u worden opgenomen. o0end dage\^nn0-l6uur ^egan^^egangsbe^

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4