VIER JAAR STISA Genius bouwt „vreemde” ankers Brand in boxen; schade 7000,- IJMUIDEN. Bij een brand in vier op- slagboxen op de hoek Vechtstraat-Lange Nieuwstraat is dinsdagavond een hoe veelheid huisraad ter waarde van 4000,- verloren gegaan. Bovendien veroorzaakte het vuur voor drie mille schade aan de boxen. Stormvogeljeugd sloot seizoen af met overwinning IN VOGELVLUCHT Borowczyk’s „Blanche” in Filmhuis Velsen L AANVOER IN DE RIJKSVISHAL IN AFWACHTING DEFINITIEF BESLUIT EVENTUEEL ONTSLAG Marathon Geen discussie Orgelconcert VELSEN-IJMUIDEN WOENSDAG 1 JUNI 19 7 7 5 MIDDELEEUWS DRAMA STIJLVOL VERFILMD NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Het algemeen bestuur van de Stichting Samenlevings opbouw Velsen (de Stisa) is vier leden van het dagelijks bestuur gevolgd in het voorstel de opbouwwerker H. J. van der Linde te schorsen. Dit in afwachting van de nieuwe algemene bestuursvergade ring van 7 juni, waar een definitief besluit omtrent eventueel ontslag zal volgen. Aanleiding tot dit gebeuren zijn de acties van Van der Linde geweest, waarin hij vorige week poststukken, verstuurd door voorzit ter en secretaris van het dagelijks bestuur, op het postkantoor heeft onderschept om vervolgens brieven met geheel andere inhoud op de diverse adressen te bezorgen. Dat de gtjtuapg in het Stisa-bestuur, dat de verhouding opbouwwerker bestuur zodanig heeft kunnen escale ren lijkt echter niet alleen te wijten aan bovengenoemd optreden. BJU" JI (ADVERTENTIE) RECREATIEZAAL ZUIDERHOUT, Beelslaan programma: Stisa-voorziter Marjan Nijdam. Opbouwwerker Henk van der Linde. MAART 1977 -MAART 1976 Opbrengst Opbrengst Totaal 3.410.676 5.931.380, 3.809.538 6.707.654,- Verse haring Makreel Schelvis Kabeljauw Koolvis Lommen Wijting Aanvoer in kg 15.580 580 1.776 291 8.170 170 25.775 3.368 Hoe de realisering van deze plannen door de opbouwwerker, die op zijn beurt daadwerkelijk werd gesteund door dage lijks bestuurslid Jean Koreman en alge meen bestuurslid Jo Prock, werden ge dwarsboomd, is bekend. Aardiger nu in de algemeen bestuursvergadering kon wor den: de reden die tot de bepaalde gedra gingen van opbouwwerker en verschillen de bestuursleden hadden geleid. Hoe te leurstellend was het voor alle aanwezigen dat de langdurige discusissies geen van de 5.425, 63.756, 1.095.080, 204.699, 59.081, 43.959, 6.576, 42.990, 1.614, 11.365, 1.144, 9.418, 185, 28.088, 5.775, 7.116 846 1.880 560 3.101 5.135 1.007.264 7.790 41.505 147.287 40831 11.058 9.538 1.300 73 3.810 650 5.375 11.825 178.589 859.494 585.730 1.160 200 30.365 9.430 58.822 1.215 Maar ook m dit kader bleek een echte inhoudelijke discussie over de wijze waar op opbouwwerk zou moeten worden uitge voerd niet mogehjk De twee „frontjes” partijen kon verleiden of stimuleren tot het onderbouwen van het door hun gestel de met concrete argumenten. VELSEN Vrijdag 3 juni zal Joop Huizinga weer een orgelconcert geven op het Flentrop-orgel in de eeuwenoude En- gelmunduskerk te Velsen-Zuid (Oud-Vel- sen). Het programma vermeldt werken van o.a. Scheidemann, Zipoli. Bach. Brahms, Dubois en De Klerk Het Engelmundus koor o.l.v cantor organist Joop Huizinga verleent aan dit concert medewerking Hei koor zingt composities van o.a Bach Han del, Schubert Bruckner Distler en Rath bone Koororganist is ae heei Syb Brink De toegang is gratis en het concern begim om 20.15 uur Zonnelaan 27 Beelslaan 11 Churchill-laan 55 Crayenesterlaan 7 den. „Blanche” staat deze week op het programma van Filmhuis Velsen en het Alpha Filmhuis in Beverwijk. tel. 284270 tel. 288950 tel. 280809 tel. 288062 Het zal de meesten van onze lezers niet ontgaan dat de Stisa het laatste half jaar veelvuldig en niet altijd op even posi tieve wijze de krant heeft gehaald. Met name de uitspraken die opbouwwerker Van der Linde in openbare vergaderingen adresseerde aan bijvoorbeeld de leden van de kerngroep Oud-IJmuiden en het gemeentebestuur zijn daar debet aan. Juist omdat deze in het openbaar kenbaar gemaakte meningen duidelijk van in vloed waren op de opinievorming over de Stisa in het algemeen, heeft voorzitter Marjan Nijdam, gesteund door de Db- leden Wim Spruit, Jet Heller en Ben Diependaal, gemeend de werkwijze van de Stisa aan de orde te moeten stellen. 27.939, 61.173, 13.850, 90, 14.753, 2.514, 571,- 33.348,- 9.617,- 29.119,- 776,- Welhcht dat in deze zwijgzaamheid de reden kan worden gezocht dat de crisis in het bestuur tot de huidige omvang heeft kunnen groeien. Tot voor kort immers leek -geen bestuur zo hecht als dat van de Stisa, maar het lijkt duidelijk dat de ingreep van Van der Linde in de verzending van de bestuurspost hoe ernstig ook- meer de druppel was die de emmer deed overlopen dan dat dit incident op zichzelf een reden tot ontslag zou hebben gegeven al was dat officieel misschien mogelijk geweest. De vraag rijst waarom het Stisa-bestuur niet al op een vroeger tijdstip haar werk- Hoe dan ook, algemeen vond men toch dat de crisis wel in zeer korte tijd (vier dagen) een climax had bereikt en mede in dat kader werd het voorstel voorlopig slechts tot schorsing over te gaan met dezelfde stemverhouding als de andere voorstellen (10-2) aangenomen. Het dage lijks bestuur kan dan de ontslagredenen rustig formuleren, terwijl de algemeen bestuursleden de gelegenheid hebben over deze belangrijke zaak overleg te plegen met hun achterban. De volgende algemeen bestuursverga dering wordt op 7 juni gehouden in ge bouw Den Abeel aan de Abelenstraat in IJmuiden. De vergadering is openbaar en begint om acht uur. Leng Heek Poon Wolf Hammen Haai Schol Bot Schar Tong Tarbot Griet Tongschar Schartong Heilbot Rog Vleet Gek. garnalen Kreeft Hom en Kuit. Lever Diversen Co signaties „Blanche” wordt woensdag- en donder dagavond om half negen vertoond in Filmhuis Velsen aan de Kanaalstraat en zondagavond om negen uur in het Alpha Filmhuis aan de Moensstraat in Bever wijk. 8.552,- 2.321,- 2.235,- 1.593,- 11.579,- 4.256,- 1.490.268,- 3.661,- 61.360,- 1.732.905,- 316.930,- 50.926,- 34.345,- 1.705,- 464,- 6.578,- 1.422,- 9.320,- 7.738,- 219.179,- 1.435.458,- 520.209,- 1.494,- 399.174 603.180,- 777.589 709.725,- IJMUIDEN De A-junioren van Stormvogels hebben de smaak van de overwinningen goed te pakken. Afgelo pen weekend werd deelgenomen aan het internationale „Gerrit Groot-toernooi” in Krommenie. In de finalewedstrijd moest Stormvogels aantreden tegen het Duitse Klub Allemania. De eindwedstrijd van deze beide poule- winnaars werd rechtstreeks uitgezonden door de Zaanse ziekenomroep. Reeds voor de pauze slaagden de IJmuidenaren er in de Duitse tegenstanders op een 2-0 achter stand te zetten. Na de rust werd de voor sprong uitgebouwd tot 5-0. Het afgelopen seizoen heeft Stormvogels niet minder dan 9 jeugdkampioenstitels bezorgd. Daarnaast werd met veel succes deelgenomen aan diverse toernooien. Het laatste evenement staat te gebeuren van 16 tot en met 23 juni. Dan gaat een aantal Stormvogels-pupillen deelnemen aan een kamp in Stroe op de Veluwe. De brand, die omstreeks kwart over ze ven ontstond, is vermoedelijk aangestoken door baldadige jongelui. De opslagruimtes waren gemakkelijk toegankelijk doordat de deuren, die enkele weken geleden ver nield zijn, nog niet waren gerepareerd. Het vuur verwoestte ook de elektrici- teitskasten en de telefoonleidingen waar door het huizenblok zonder stroom en tele foonaansluiting kwam te zitten. De brandweer die was uitgerukt met één autospuit, was anderhalf uur in de weer met de bestrijding van de brand VELSEN. De Poolse regisseur Wala- rian Borowczyk maakte in 1971 zijn twee de lange speelfilm, die de titel „Blanche” meekreeg. Een film over een middeleeuws liefdesdrama, waarvan de jonge mooie vrouw Blanche het middelpunt vormt. Liefdes, die haar door verschillende man nen worden bewezen, lopen uit op een drama dat vier doden eist hoofdzake lijk door de grote starheid van de gedrags regels van het feodale milieu die alleen door de koning doorbroken mogen wor- binnen het bestuur zijn door de situaties van de laatste tijd al zo in hun standpunten verhard, dat geen van beide meer open staat voor wat dan ook. Marjan Nijdam, gesteund door twee uitspraken van het bestuur waarin de acties van Van der Linde zijn afgekeurd en haar voorkeur voor benadering werd goedgekeurd, trad ondanks het feit dat ze als voorzitster al een behoorlijk zware taak had op als woordvoerster namens ook de drie andere dagelijks bestuursleden., die dan ook wei nig van zich lieten horen. Het echtpaar in de film bestaat uit Blan che (Liga Branice) en de oude seigneur (Michel Simon), die op hun oude kasteel bezoek krijgen van de koning. Blanche is de tweede vrouw van de oude man, die uit zijn eerste huwelijk een zoon heeft. De jongen is verliefd op zijn stiefmoeder, maar uit eerbied voor de oude man wordt de relatie door beide jonge mensen zuiver gehouden. Maar de koning en diens page komen met hun oneerbare bedoelingen de atmos feer bederven, zodat de gastheer gaat den ken dat zijn vrouw hem onwaardig is. Een misverstand dat vier doden gaat eisen: de zoon, Blanche, de page van de koning en de oude man zelf. De koning blijft als hoofdschuldige achter. Meer en meer krijgt het constructiebe drijf Genius in IJmuiden opdrachten op het gebied van de off-shore. Momenteel staat er voor de fabriekshal aan de strand weg een groot stalen gevaarte, waarvan er in de afgelopen vier maanden twee door Genius gebouwd zijn. Het zijn zogenaam de „self elevating gravity anchors”, die vervaardigd zijn in opdracht van de Ste- vin Groep. De beide vreemdsoortige an kers, die meer doen denken aan kleine booreilanden zijn bestemd voor Jubail in de Perzische Golf. De kolossen zijn 22 meter hoog en ongeveer 20 meter breed en wegen 200 ton per stuk. Voor de aanleg van een nieuwe haven in Jubail werden speciale ankers gevraagd om de cutterzui gers, die de haven op diepte moeten bren gen aan vast te leggen. De koraalbodem op die plaats in de Golf is te hard om een „gewoon" zee-anker grijp te geven. Daar om is een kolos met drie balpoten ontwor pen, dat op de zeebodem kan staan en door water in de drie zuilen te pompen stevig op de bodem vastgedrukt kan worden. Dit „anker" kan een trekkracht van 80 ton weerstaan en kan op rotsbodems gebruikt worden. Door het water uit de zuilen weg te pompen, kan het hele anker bovendien drijven en zo kan het naar een andere plaats gesleept worden. Bovenop de drie zuilen is een platform gemaakt met daar op het bedieningshuis, waar de pompen en generatoren een plaats hebben gekregen. Op 7 juni zullen de beide ankers in onder delen op een ponton geladen worden om naar Rotterdam gesleept te worden. Van uit Rotterdam wordt de reis met een zee schip naar Jubail gemaakt, waar de ge vaartes opnieuw worden opgebouwd. 195 420 329.799 226.207 1.415.601 790 14.323 10.468 12.271 20 5.831 1.080 742.3271.100.276,- 9.845 46.988 90.898 22.597 11.644 10.447 3.771 jan Nijdam, Ben Diependaal, Wim Spruit, Jet Heller en Jean Koreman, nog achter de opbouwwerker te staan. Kort daarna echter breekt de hechtheid van het bestuur: de eerste vier twijfe len aan de juistheid van de huidige werkwijze, terwijl Koreman en ook al gemeen bestuurder PVDA-er Jo Porck zich volkomen achter de opbouwwer ker stellen. De werkwijze van de Stisa wordt dan intern onderwerp van gesprek. Opeens wordt de DB-vergadering gesloten, wanneer dit precaire punt wordt be sproken. Omdat voorzitter Nijdam meent dat de onenigheid binnen het DB niet kan worden opgelost, schrijft zij een algemene bestuursvergadering uit om over het omstreden onderwerp te praten. Ze voegt daarbij een per soonlijke verklaring dat zij, wanneer een algemeen akkoord over de huidige gang van zaken door de algemene ver gadering wordt uitgesproken, haar functie beschikbaar zal stellen. Deze bewuste brieven aan alle be trokkenen, waartegen Van der Linde, Porck en Koreman protesteren omdat zij menen dat eerst het DB tot een akkoord moet komen, worden vrijdag voor Pinksteren op de post gedaan. Van der Linde haalt ze op eigen initia tief weer bij de post vandaan en brengt andere brieven rond. Brieven, waarin een algemene bestuursvergadering met een geheel ander agenda-punt dan de werkwijzen wordt aangekondigd. Brieven die naar Van der Linde’s me ning als officieel kunnen worden be schouwd omdat Koreman en Porck ook tekenden. Voor het resterende viertal uit het dagelijks bestuur was dit ingrijpen van Van der Linde reden tot schorsing en voorstel tot ontslag. VELSEN. Het heeft, nadat in 1973 de Stichting Samenlevingsopbouw was opgericht, twee jaar geduurd voor in deze regionen enige beweging werd geconstateerd. Dat de eerste activitei ten van de Stisa synchroon liepen met de aanstelling van de beroepskracht opbouwwerker H. J. van der Linde en diens eerste werkzaamheden heeft niets te maken met de huidige conflic ten. Met de komst van Van der Linde werd de Stisa juist uit de passieve toestand gehaald waarin het toenmali ge bestuur - door het lange wachten op een beroepskracht - verzeild was ge raakt. Met zijn ervaring en ideeën, de doelstellingen van de Stisa als rugge steun en de vanaf het begin bewust nauwe samenwerking opbouwwerker- bestuur kon Van der Linde starten met zijn taak. „Er moet in het hele veld van het welzijnswerk een stuk duidelijk heid en een stuk coördinatie komen, maar dat zal moeten gebeuren zonder de verdachtmaking, dat je als Stisa alles wilt opslokken. De Stisa moet geen overkoepeling worden, maar coör dinator. Je zult in teamverband moeten gaan werken”. Aldus de pas aangestel de opbouwwerker in een interview (ge publiceerd op 14 juni 1975) in onze krant.” Een gezamenlijk project van particuliere organisaties, waarbij de mogelijkheid voor die organisaties zou worden geschapen administratie en fi nanciën onder te brengen in een ge meenschappelijke administratie. Voor betrokkenenen zou daarmee de weg vrij worden gemaakt meer aan dacht te geven aan inhoudelijke zaken. Van der Linde zag zijn rol als hulpver lenend en adviserend, op basis van gelijkheid met de cliënt. Om het kader, dat in de gemeenschap is betrokken bij de besluitvorming, te verbreden, zouden bestaande structu ren moeten worden opengebroken - ook al zou dat confrontaties inhouden. Vanuit die achtergrond ook heeft het Stisa-bestuur in de loop der tijd bewust gekozen voor openbaarheid van alle vergaderingen, waar iedere aanwezige altijd de gelegenheid krijgt desge wenst zijn of haar aandeel in de discus sie te leveren. Op deze uitgangspunten is weinig aan te merken. De beleidsplannen, die jaarlijks werden ontworpen, kregen dan ook weinig inhoudelijke kritiek. Het jaar 1976 verliep zonder conflicten en de Stisa toonde haar nut op meerde re fronten. Inmiddels onder voorzitterschap van CDA-raadsafgevaardigde drs. N. E. A. M. Kraetzer komen de eerste conflikten op tafel: de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden treedt, na al of niet vermeende bemoeienis van de Stisa met interne conflicten van de SDAB, uit het algemeen Stisa-bestuur. Dat speelde begin dit jaar. In diezelfde periode, wanneer de opbouwwerker het resultaat van de „doorlichting" van de Algemene Hulpdienst laat verspreiden zonder het bestuur van de betrokken organisatie inzage te hebben gegeven, treedt ook de Algemene Hulpdienst uit. Ook de Samvro (Samenwerkende Vrouwenorganisaties) verlaat de club omdat men zich in de eigen identiteit bedreigd voelt. Deze confrontaties eindigen in een definitieve weigering tot deelname. De voorspelde conflicten met besturen, die bang zijn eigen terrein te verliezen, worden niet opgelost. Eind januari van dit jaar verlaat Kraetzer het bestuur en wordt Marjan Nijdam gekozen als zijn opvolger. De CDA-fractie - onder invloed van twij fels omtrent de gang van zaken binnen de Stisa - weigert voorlopig een nieuwe afgevaardigde voor het Stisa-bestuur te leveren. Daarmee blijft J. Porck als PVDA-raadslid als enige raadsafge- vaardigde in het bestuur over. Het ge meentebestuur wisselt met de Stisa wat vrijblijvend van gedachten, er volgt een openbaar debat met de CDA- fractie, maar - hoewel de gemoederen op vele niveau’s in beweging zijn - aan de situatie verandert weinig. Wanneer de samenwerking van Van der Linde met de kerngroep Oud-IJ muiden op een breuk uitloopt, slaat de vlam in de pan. In die rel doet Van der Linde bepaalde uitspraken over de voorzitter van de kerngroep en - nog heftiger - over het gemeentebestuur. De samenwerking met de Oud-IJmuiden- bewoners wordt gestopt en het gemeen tebestuur vraagt het Stisa-bestuur om een verantwoording. Tot op dat moment zegt het dagelijks bestuur van de Stisa, bestaand uit Mar in een soort marathon-vergadering, die totaal zes en half uur duurde werd vooral over formele feitjes gekift: welk besluit, in welke vergadering genomen kon als geldig worden beschouwd, wat is precies afge sproken, besloten of gezegd in aanwezig heid van wie als getuige. Vooral dit deel van de vergadering was een samenspraak van voorzitter Nijdam, met bestuurslid Koreman en opbouwwerker Van der Lin de. Een situatie die na het verstrijken der uren niet veel veranderde, al was het ter afwisseling wel aardig af en toe een van de algemeen bestuursleden te horen. De heer Porck met name hield, voor het ontslag-voorstel in stemming werd ge bracht een betoog over de resultaten die de Stisa, hoofdzakelijk door de inspanning en inzet van de opbouwwerker heeft bereikt. Een discussie over werkwijze, die apart op de agenda stond, werd hierdoor onvermij delijk voor van een stemming sprake kon zijn. En dat leek ook terecht, ondanks het feit dat door niemand van de bestuursle den werd getwijfeld aan de juistheid van de uitgangs- en beleidspunten van de Sti sa. Onderwerp van discussie werd meer de manier waarop een en ander door de op bouwwerker is uitgevoerd. Het algemeen bestuur stelde zich achter de mening van voorzitter Nijdam die, in tegenstelling tot de hardere” confronta- tie”-lijn van Van der Linde, Koreman en Prock, een zachtere benaderingswijze van de clientele voorstond Grieg - Holberg Suite; Mozart - Hoornconcert no 3; Haydn - Symfonie no 102 entree f 5,— C.J.P. en 65+ f 2,50 voorverkoop: Mevr. Abbing-Kuilart De heer Kerkman De heer Moolenijzer Mevr. S. Vrieze Aanvoer in kg 2.925,- 530,- 484.269,- 615.314,- I 1.423.825,- I 1.587,- Algemeen Stisa-bestuur schorst opbouwwerker Van der Linde nemer tot de orde heeft geroepen, waar door deze escalatie had kunnen worden voorkomen. Heel even slechts kwamen de ze zaken ter sprake, waarbij mogelijke verlegenheid om in grotere gezelschappen het woord te voeren en wellicht angst voor de verbale bedrevenheid van ondermeer Van der Linde en Koreman als redenen werden aangegeven. 8 Juni 1977 20.15 uur WIJKCONCERT georganiseerd in samenwerking met Wijkraad „Zulderhout" dirigent: ROELOF VAN DRIESTEN soliste LOUISE SCHEPEL - hoorn «F Mi ‘i. n

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5