Over IJmuiden gesproken i i Detect ambachtelijke, rustieke, massief eiken meubelen Q wat vertel je me nou? DE OUWE TIJD WAS LANG NIET ALTIJD GOED jjmUicICD HOET if ^4) w ik te a 'te HET ZIEKENHUIS UteJ ter- iïiJ PROTEST TEGEN SLUITING ZEEWEG ZIEKENHUIS IN DEN HAAG Nieuwe bestuursleden Openbare Bibliotheek i vcnc ill! ter narTjSL H I 1 V/ j 19 7 7 WOENSDAG J IJ N 1 IJMOND 5 Beroving Handwagens Olympia if door Jan K van Baarsel 4, WC. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN/DEN HAAG. „In de wet op de ziekenhuisvoorzienin gen, die momenteel nog slechts een wetsontwerp is maar zeker zal worden aangenomen, is bepaald dat provincie en regio inspraak zullen hebben bij beleidsbeslissin gen. Mocht het advies dat aan mij zal worden uitgebracht ter discus sie komen voor het zover is dan nog zal ik over de situatie in Ken- nemerland toch dat advies inwin nen. Ik verwacht dat dat provinci aal standpunt van enorme beteke nis zal zijn. Hoewel ik uw onrust begrijp, geloof ik dat die voorlo pig niet nodig is. Ik verwacht zelfs dat het College voor Ziekenhuis voorzieningen geen advies zal uit brengen dat gelijkluidend is aan het concept advies dat de oorzaak is geweest van alle onrust.” v* v L j, F |7S v* - Hendriks ontvangt petitie en 22.571 handtekeningen (ADVERTENTIE) 4 Frankeslraat 17 J9Ha.irh‘in THvfoon(023) 320921 óók de prijzen van onze unieke eksklusieve kollektie ambachtelijke, rustieke massief eiken meubelen mogen b'ést gezien worden... den sprak staatssecretaris Hendriks gis termiddag tot een deputatie van het ac tiecomité „Het Zeeweg Ziekenhuis moet blijven”. Met twee bussen waren circa 100 aanhangers meegereisd met het comité naar het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Terwijl de delegatie door de bewindsman werd ontvangen stonden zij buiten het gebouw uitgerust met spandoeken en borden met de intus sen bekende leus „Het Zeeweg Ziekenhuis moet blijven”. Spreekkoren drongen door in de bescheiden ontvangstruimte. „Vader Hendriks, vader Hendriks, slaapt gij nog” Feest in welvarend IJmuiden, enige ja- ren voor de wereldcrisis uitbrak die het visserijbedrijf de ene slag na de andere zou toebrengen, waardoor algemeen van een „Stervend IJmuiden" zou worden gesproken. (Foto beschikbaar gesteld door mevrouw R. Zwaaij-Brandenburg te IJmuiden). hief zware invoerrechten, Duitsland had geen geld om bestellingen te betalen. Zoals de voorzitter van de IJmuidense reders en „Hi, ha Hendriks je plannetje is niks.” De staatssecretaris in tijdnood in ver band met zijn bemoeiingen met de gijzelin gen in De Punt en Bovensmilde was voor de ontvangst van de verontruste Vel- senaren speciaal naar het Ministerie in Leidschendam gekomen. Na het doel van het bezoek van de voor zitter van het actiecomité, Adèle Meijer, te hebben aangehoord en de op papier gestel de bezwaren in ontvangst te hebben geno men belichtte Hendriks de betrekkelijk heid van het „voornemen” om het Zeeweg Ziekenhuis omstreeks 1985 voor sluiting in aanmerking te laten komen. hulp vroeg werd gesommeerd tot op het bot te gaan bij het kappen in de uitgaven. Voor hun daadwerkelijke bijdrage aan de integratie van de voormalige Vereeni- ging tot oprichting en instandhouding van een Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Beverwijk en van de r.k. Stichting Open bar Leeszaal en Biblitheek Beverwijk- Heemskerk mochten zij tijdens een be stuursvergadering vele woorden van dank in ontvangst nemen. Hun plaats in het bestuur wordt nu inge nomen door mevrouw M. Stoutenbeek- Weiffenbach en de heer L. H. Engelen. Mevrouw Stoutenbeek zal zich specifiek belasten met de relatie bestuur en perso neel. De heer Engelen heeft het secretari aat van de heer Koks overgenomen. „In IJmuiden-Oost werden handwa gens voor kleine vrachtjes maar ook voor verhuizingen omstreeks 1929 ver huurd door Post aan de Velserduinweg, in de buurt van de smederij van Van Rijn. Je moest een brede poort door. De mensen huurden er ook handwagens om bij een conservenfabriek aan de Brees- traat in Beverwijk zakken met snij- en sperziebonen te halen. Die bonen wer den dan thuis „afgehaald” waarbij vaak de hele buurt meehielp. Als ze werden teurggebracht moest het afval in een aparte zak worden meegenomen, zodat het totale gewicht zo nodig kon worden gecontroleerd”. (P C. A. de Jong, IJ muiden). „Aan de luilakwandelingen van Olym pia deden wel honderd adspiranten mee. (lm half negen vertrokken we onder leiding van de heer Smit van het Willem- spleiu naar het strand en daar bleven we tot een uur of half zes Opgetogen over de fantastische dag kwamen we bruin gebakken thuis. Olympia heeft met die luilakwandelingen bijzonder goed werk gedaan” (Oud-deelnemer, Amsterdam). (Reacties op deze rubriek; schriftelijk bureau van dit blad onder vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, tele fonisch 023 378601) m.mantje De gemeentelijke belastingen moesten worden verhoogd. Er diende opnieuw te worden bezuinigd op de uitgaven voor openbare werken, gas, water e.d. De uit keringen aan werklozen moesten worden verlaagd. De salarissen van de ambtena ren dienden te worden gekortwiekt. Alle subsidies (met één uitzondering: de tbc- bestrijding) had men maar in te trekken. 1 I den werden gedwongen te gaan varen op Duitse trawlers. Daar bleek het portret van Hitler boven hun kooi te hangen. vereniging zei: „Overal om ons heen wor den muren gebouwd, waarbinnen IJmui den verstikt”. GEEN OPGEWEKT beeld, dit brokje geschiedenis van IJmuiden. Toch juist in deze rubriek weergegeven omdat er zov eel herinneringen aan de goede, oude tijd in naar voren komen, waardoor het beeld voor een jonge generatie vertekend dreigt te worden. De wereldcrisis en haar neerslag op IJmuiden heeft een stempel op de zonder werk geraakte generatie van toen gedrukt, waarvan de afdruk flets is geworden maar nooit geheel is verdwenen. HET WAS EEN TIJD waarin de ge meente Velsen toen ze bij de regering om Staatssecretaris Hendriks stond een delegatie te woord en ontving ruim 2200 handtekeningen van Velsenaren die er net zo over denken als het actiecomitee. HET ZOU allemaal nog veel erger wor den. Grote koppen in de plaatselijke dag bladen gingen spreken van „Stervend IJmuiden”. Om de uitgaven voor steun aan werklozen te beperken zou de rege ring op den duur zelfs vissers van IJmui den dwingen - op straffe van inhouding van hun steungeld - werk aan te nemen in het enige land van Europa dat wél men sen gebruiken kon omdat het zich voor- De hoofden van de lagere scholen moes ten meer leerlingen in één klas persen. De bewaarscholen dienden te worden opgeheven. Andere consequenties van de crisistijd: het gymnastiekonderwijs op de lagere scholen werd afgeschaft, de schoolvoeding werd stopgezet. „De man die in het oude IJmuiden met kop en schotels en met borden ventte heb ik goed gekend. Hij heette Koster of Coster. Zijn kar had hij staan in een pakhuis in de Neptunusstraat, schuin tegenover slager De Beurs. De venter is een keer neergeslagen in de Dirksstraat, in de buurt van de drukkeij van Mollen- vanger. Hij werd beroofd van naar ik meen duizend gulden. Er werd wel iemand aangehouden die van de aanslag werd verdacht en deze heeft ook een tijdje op het politiebureau vast gezeten, maar hij bleek er uiteindelijk niets mee te maken te hebben. Of de echte dader ooit gepakt is weet ik niet. Wat het matjeskloppen betreft waarop een be paalde agent zoals u schreef streng toe zicht hield, ik herinner me dat het vóór tien uur 's morgens moest gebeuren”. (M. P. Kocx, Santpoort). ff (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Eind april hebben me vrouw M. Helsloot-Bakker en de heer C. J. M. Koks het lidmaatschap van het bestuur van de Stichting Verenigde Openbare Bi bliotheek Beverwijk-Heemskerk beëin digd. bereidde op een oorlog, Duitsland. Op misschien vijf procent na was Nederland tegen de nazi’s. Maar vissers van IJmui- „Het concept-advies”, aldus de staatsse cretaris, „is een stuk waaruit een advies moet komen dat ik aangeboden krijg. Dat is tot op dit moment niet gebeurd. Iets anders is dat er in Haarlem en omgeving sprake is van een duidelijke overbebe- dding. Mocht dat inderdaad zo zijn dan zullen we er met elkaar over moeten pra ten hoe we daar uit moeten komen. Ik sluit niet uit dat er tot reductie van het aantal bedden zal moeten worden beslo ten, maar dat kan alleen in nadrukkelijke samenhang met de eerste-lijnsvoorzienin- gen. Er gaat geen bed om als ik er van overtuigd ben dat daarmee het belang van één patiënt in gevaar wordt gebracht. Laat u dat vooral duidelijk zijn”. Op de vraag van Adéle Meijer of de zogenoemde 4-promillenorm ook in Velsen stringent zal worden gehanteerd, ant woordde Hendriks dat die norm door het parlement is geaccepteerd als een gemid delde landelijke norm. „Die kan van plaats tot plaats verschillen. Het is natuurlijk niet logisch om te saneren in een gemeente van enige omvang die het duidelijk niet zonder een ziekenhuis kan stellen.” Vervolgens kreeg de heer Hendriks 22.571 handtekeningen aangeboden van Velsenaren die daarmee te kennen willen geven dat het Zeeweg Ziekenhuis moet blijven. Wethouder Th. Witte, die namens dt gemeente de ontvangst bijwoonde spoed de zich na afloop snel terug naar Velsen. De bonte stoet werd voor het ministerie door Adéle Meijer op de hoogte gesteld van de reactie van de staatssecretaris en verplaatste zich vervolgens naar het pers centrum Nieuwspoort waar een persconfe rentie werd gegeven en de multiscreen- diashow „Kijk een ziekenhuis” werd ver toond die werd vervaardigd ter gelegen heid van het 50-jarig jubileum van het Zeeweg Ziekenhuis. la Gewapend met spandoeken en borden met protesten werd de rust rond het Ministerie van Volksgezondheid gistermiddag enige tijd „verstoord” voor het behoud van het Zeeweg Ziekenhuis. 'L. I. Deze min of meer geruststellende woor- DRIE POND GEHAKT kon men ko pen voor drie kwartjes, biefstuk kostte 80 cent per pond, karbonade 29, gekook te worst 20. Een goed overhemd was verkrijgbaar voor 2.25, een mouwschort voor 1.45. Een Edammer kaasje van bij na vier pond kostte 85 cent, tien grote eieren kon men halen of laten thuisbren gen voor 28 cent, voor twee ons magere ham telde men 18 cent neer. Een half pond bonbons behoefde maar 25 cent te kosten, een gebakje 6 cent, een gevulde koek 5 cent en bij reclameaanbiedingen hier en daar slechts 2'A cent. SIGAREN KON MEN halen voor 3 cent en als men beslist Vorstenlanden- zandblad wilde voor 5 of 6 cent. Pruimta bak kostte 8 cent per half ons, rookta bak was er ook al voor 8 cent - nam men een half pond tegelijk dan betaalde men maar een kwartje. En in sommige win kels, waar de thee 16 cent per ons en de koffie 38 cent per pond kostte, waren leuke lokkertjes: wie er voor 27 cent een pond suiker haalde kreeg een half pond koekjes („Allerhande”) cadeau. HET WAREN GEEN grootwinkelbe drijven die met deze prijzen klanten pro beerden te trekken maar middenstan ders van IJmuiden. Zij stonden met de rug tegen de muur. Van vroeg tot laat hielden ze de winkel open in de hoop dat er nog een klant zou komen, met geld - want pofklanten had men genoeg op de lijst staan. Ondanks alle aanbiedingen kwamen er in de winkels echter geleide lijk minder klanten en dan nog alleen voor wat thuis hoognodig was: wel ge hakt maar geen bonbons, wel capucij- ners maar geen pindarotsjes (een half pond voor een kwartje). IJMUIDEN ONDERVOND de invloed van de wereldcrisis, uitgebroken aan het einde van 1929. De klap kwam in de daarop volgende jaren extra hard aan omdat juist 1929 een topjaar voor IJmui den was geweest. De plaats was nog bijna geheel afhankelijk van het visserij bedrijf en dat bedrijf brak toen alle re cords - op één na, maar dat was van het bizarre oorlogsjaar 1916, vaak IJmui- dens gouden jaar genoemd, waarbij de keerzijde van de medaille dreigde te wor den vergeten: vele mensenlevens gingen op zee verloren door mijnen en aanvallen van onderzeeërs. In 1916 kwam niet min der dan 16.442 maal een vissersboot de haven binnen. De totale opbrengst van de vis was 36.602.555. Rekent men dit oorlogsjaar niet mee dan leverde 1929 het record sinds het ontstaan van IJmuiden: 15.605 binnengekomen vissersschepen, totale besomming 16.702.000. Dat bete kende tevreden reders, contente vishan delaren, goed verdienende opvarenden. DE AFTAKELING van het visserijbe drijf als gevolg van de wereldcrisis nam in 1930 meteen duidelijke vormen aan: de vis bracht in IJmuiden nog maar 14.549.837 op. Een jaar later was de teruggang nog verontrustender: ƒ11.504.088. En 1932 zette allerbelab- berds in. De eerste vier maanden toon den een omzet die 1.069.355 minder was dan in dezelfde maanden van het voor gaande jaar. April 1932: 149 stoomtraw lers in de vaart, opbrengst van de vis ƒ333.522. In dezelfde maand van 1931 waren er nog 197 trawlers in exploitatie geweest met een besomming van ƒ484.042. HET JAAR 1932 zou rampzalig wor den. Een voorbeeld: op zaterdag 30 april kwamen er vijf stoomtrawlers aan de afslag. Er waren bijzonder mooie van gsten bij. De Hercules met 540 manden vis bracht het nog tot ƒ2100, hoe pover ook, de Christine met 395 manden tot 1900. De Gerberdina Johanna was naar de Faroër geweest en was met 765 man den vis teruggekeerd. De opbrengst was erbarmelijk: 1700. Dan was er de Anna: ƒ1300. En de Holland III: ƒ1200. De reders van de trawlers boekten opnieuw zware verliezen - op de exploitatie van de vijf boten moest meer dan tienduizend gulden worden toegelegd. HET GEVOLG: de Verenigde Exploi tatie Maatschappij legde de grote schel visboten Hercules IJM 196, Gerberdina Johanna IJM 38 en de Anna IJM 34 op. Met andere woorden: ze werden buiten gebruik gesteld en kregen een plaats in de steeds voller rakende wachtkamer van de Haringhaven. Niet alleen de opva renden raakten zonder werk, ook vijfent wintig man aan de wal kreeg ontslag. TWEE VAN DE oudste rederijen van IJmuiden, de Holland en de Praxis, ge kenmerkt door een goed beleid, hadden al vele van hun vijftien trawlers moeten opleggen maar bleven er een paar in de vaart houden omdat het allemaal toch een keer beter zou moeten gaan. Het bleek ijdele hoop. De rederijen moesten de gehele exploitatie stopzetten. Ze had den tot het laatste moment orde op zaken kunnen houden, in tegenstelling tot klei ne rederijen die in een faillissement ge wikkeld raakten. Wat wil men in een tijd dat kustboten na lange reizen tussen de zeshonderd en achthonderd gulden be- somden, dat motorloggers niet meer dan vijfhonderd, voor het merendeel zelfs nauwelijks driehonderd gulden voor hun vis kregen. Om een prijs te noemen: de tong ging voor negentig cent per kilo van de hand. HET VISSERIJBEDRIJF leek zijn vol ledige ondergang tegemoet te gaan. Slechts veertig trawlers bleven in de vaart. Weinig plaats dus voor de tweedui zend opvarenden die tot dan toe werk op de vloot hadden gevonden en de vijfent wintighonderd die er aan de wal hun broodwinning aan hadden te danken. De vis bracht steeds minder op, ook nu nog, omdat de uitvoermogelijkheden voortdu rend werden beperkt: Frankrijk stond maar een bepaalde invoer toe. Engeland s V -- -■

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7