Zondagsschilders Vondelpark KERK WERD MOSKEE VOOR TURKEN LEVEN EN DOOD IN DE KOSMOS Miss Black Holland heet nu Miss Cosmopoliet EN Amphilex 77 I I vi rJ Cinétol H/ .^3 Sober Kerken I I I 12 - 13 19 7 7 DONDERDAG 2 JUNI w ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL Achtduizend Turkse arbeiders kent Amsterdam. Achtduizend mensen plus nog een x-aantal illegalen, die hier wonen, werken en leven, maar tot voor kort geen plek hadden hun Islamitische godsdienst te beoefenen. Sinds vorige week zondag is daar verandering in gekomen, in de Nederlands-Hervormde Kerk in de Wijde Kapelsteeg achter het Rokin is nu een moskee gekomen. Die is speciaal bedoeld voor de Turken, want de Marokkanen in de hoofdstad die even sterk in aantal zijn, waren altijd al iets beter uit met hun gebedsruimte in een souterrain onder een katholiek verenigingsgebouw in de Pijp, al is dat ook niet ideaal. De beste oplossing zou eigenlijk zijn een groot gebouw waar beide Mohammedaanse groeperingen afzonderlijk van elkaar hun weliswaar identieke maar door taal en eigen rites toch op punten verschillende geloof kunnen belijden. I ff A>< a I O 2 o 4: AMPHilSC.«W-AMSTSRGAM t- K® t> AiM iS77 De Koran onder een Nederlands-Hervormd dak Biddende Turken in hun Moskee Danny Brown met acht van de tien aspirant missen dat in 1925/26 werd gebouwd door archi- tekt L. C. van der Vlugt als vergaderzaal voor de Theosofische Vereniging, neemt een belangrijke plaats in in de ontwikke ling van de architektuur in de jaren ’20- ’40. Belangrijk genoeg blijkbaar om het te beschermen, hoewel dit nog geen regel is voor gebouwen van na 1850. De heer Koppies is deze week afwezig en kon dus geen reactie geven op dit nieuws. Bij het hoofdbureau van de Dat is althans de. mening van Huib de Vet, voorzitter van de werkgroep van de Stichting Welzijn Buitenlandse Arbeiders, (SWBA) die zich voor de moskee heeft ingezet. Er is, vertelt hij, onder de buiten landse arbeiders een zeer sterke behoefte aan een dergelijke ruimte. Een onderzoek in 1975 heeft dat nog eens onderstreept. Deze mensen vinden ver van huis in het geloof een houvast, zijn soms nog roomser dan de paus. „Hoewel ik vind dat het risico van een zeker isolement hierin schuilt”, meent Huib. Vorig jaar maakte een subsidieregeling van CRM een opening voor dergelijke ge bedsplaatsen. De aantallen buitenlanders in een stad vormden de basis voor een subsidie. Zo kreeg Amsterdam zestig mille van het rijk en tien van de gemeente. Niet erg veel voor een grote stad, vindt Huib, maar de bedoeling was dan ook primair dat dit geld voor de huur bestemd zou zijn. Het uitgangspunt van de subsidie vindt hij wel redelijk: een soort start, met de bedoe ling dat men het daarna zelf verder kan rooien. Ruimte zoeken bleek het grootste pro bleem. „We stortten ons op leegkomende grote gebouwen en kwamen zo al gauw bij kerken terecht in de oude binnenstad. Ge bouwen die dreigden te vervallen en best sociaal/cultureel te gebruiken zijn”. Hoe wel de raad van kerken zelf deelnam in de werkgroep stuitte men op een zeer afwij zende houding van de afzonderlijke kerk besturen.' Misschien is afwijzend niet het goede woord: men wilde wel maar moest dan ook een behoorlijk rendement heb ben. Kortom, een commercieel denken, waarin men de marktwaarde van een mos kee ging vergelijken met die van een su permarkt. Immers, er zijn kerken die van buiten dan nog wel monumentaal en „kerks” zijn, maar van binnen supermarkt of tentenshow. Wat de PTT daarin nog een beetje aan eigen imagebuilding doet is bijna mi niem, maar leuk voor hen die door een filatelist-familielid zijn meegesleept en zich geen raad weten. Ze kunnen bijvoor beeld naar de lopende band met oude foto’s van tante pos vroeger kijken, of op het Postplein zien hoe het een geposte envelop vergaat. In het openluchttheater in het Vondel park, wordt deze zomer weer een serie gratis voorstellingen gegeven. Zondag 29 mei is de spits afgebeten met een uitge breid programma en diverse groepen, en het zomerfestijn gaat door tot en met 28 augustus. Precieze programma’s komen bij de ingangen van het park te hangen, en kunnen trouwens ook bij het theater verkregen worden. Voorlopig ziet het schema er zo uit: woensdag om half drie een kindervoorstelling, donderdagavond om zeven uur jazz of folk, vrijdagavond om negen uur traditioneel theater, dans, muziek e.d. Zaterdagmiddag vanaf twee uur diverse voorstellingen en concerten, zaterdagavond om negen uur de tegen hanger van het traditionele theater: het experimentele. Dat we dan ook zondag middag om twee uur weer ontmoeten, mét een popconcert. De eerste drie we ken van 1 tot en met 19 juni staan in het teken pan het Festival of Fools. British Day. Op vier juni is nog de „the matische dag”. U kunt dagelijks in de Rai terecht tussen tien en zes uur, op zondag tussen tien en vier. Het „ombouwen” van de kerk tot mos kee was niet al te moeilijk. Juist een pro testantse kerk leent zich hier zo goed toe omdat hij sober is, zonder ornamenten. Alleen de banken hoefden eruit, en een tapijt erin om de zaal geschikt te maken. De bedoeling is dat zich hier meer gaat afspelen dan alleen de gebedsdiensten, het moet typisch een plaats van samenkomst worden voor de Turkse gelovigen. Huib: „Ze hebben meer pretenties dan je eigen lijk zou denken. Voor de islamieten is het ook erg belangrijk dat hun geloof hier vaste voet aan de grond krijgt. Trots wij zen ze er bijvoorbeeld op dat een Neder lander zich bekeerd heeft”. Met de buurt had men geen moeite, de binnenstad is in de eerste plaats erg inter nationaal en bovendien is dit vooral een buurt van winkels, niet van wonen. Huib: „Ik denk dat een arbeidersbuurt moeilij- ker zou zijn. We hebben bijvoorbeeld naar de Posthoornkerk in de Haarlemmerbuurt gekeken en dat stuitte wel op verzet van het wijkcomité. Buitenlanders zijn toch al nergens geliefd, dergelijke vormen van verzet moeten ondergeschikt zijn bij het maken van je keuze”. Met het nu bereikte resultaat is hij erg blij: „Het is een echt succesje, er is iets bereikt en je hoeft de mensen niet alsmaar weer op sleeptouw te houden. Dat geeft een stuk geloofwaardig heid” Wie het precieze programma wil weten kan de Kosmos bellen, 020-267477. Voorde komende dagen staat onder andere op het programma een avond met pater Van Kils- donk en Gregoriaanse muziek- van Scola Cantorum (Amsterdamse studenten) en de film Orfeu Negro. De nieuwe RAI is nog tot en met zon dag het domein van Tante Pos. Daar, op de wereldpostzegeltentoonstelling Amp el h. X hilex 77 vinden filatelisten van heinde en ver elkaar, in de immense hallen waar je verdwaalt temidden van stands en rek ken vol postzegels. Beleggers, verzame laars van curiosa, liefhebbers, bewon deraars, keurige heren, zonderlinge in het stof vergrijsden, schooljongens met hun vondsten treffen elkaar in dit para dijs vöor de filatelist. De schrijfster dezes kent deze woede niet, stond alleen wat verbijsterd naar deze enorme verzame ling te kijken, nooit geweten dat er zoveel postzegels waren. Koppies stuurde brieven naar B W en naar Van Doorn met de suggestie: plaats Cinétol op de Monumentenlijst dan heeft het voor de Meuleman Stich ting geen zin ons eruit te zetten. En zo geschiedde: Cinétol werd als een gebouw met „de trekken van de zgn. harde perio de der Nieuwe Zakelijkheid, dat als zoda nig tot de vroegste uitingen van deze stijl behoort” op de lijst gezet. Het gebouw Kunnen worden, er zijn altijd vrouwen die zichzelf mooi vinden en dat willen laten zien ook Schoonheid is een deel van het totaal van onze maatschappij Weet je als de vrouwenbeweging straks nog gelijk krijgt in alles waar ze tegen is slaat de balans door naai de andere kant De meisjes die aan de Miss Cosmopoliet verkiezinéen meedoen kunnen overigens een reis naar Suriname of de Canarische Eilanden winnen, een maand lang! Of, als tweede en derde prijs, een reis van een De acties die Cinétoldirecteur Kop pies eind vorig jaar heeft ondernomen om zijn bioscoop van de ondergang te redden, hebben effect gekregen: Cinétol is geplaatst op de aanvullende ontwerp- lijst van beschermde monumenten precies zoals Koppies zo graag had ge wild. In december vertelden we op deze pagina waarom: Cinétol lag al geruime tijd in de clinch met de verhuurster, de Meuleman Stichting, oftewel de Theoso fische Vereniging Nederland. Die had het gevoel dat het gebouw niet genoeg opbracht en ondanks diverse aanbiedin gen van Koppies tot verbouwing van het pand, werd met ingang van vorig jaar september de huur opgezegd. Op het laatste moment kreeg men toch nog een jaar respijt. Het resultaat ziet u op de expositie waar een selectie van schilderijen, aqua rellen, tekeningen en boetseerwerk te zien is, waar het plezier van het maken van afstraalt. Het accent ligt bij de schil derijen, waarbij landschappen, stadsge zichten, stillevens en ook enkele portret ten te zien zijn. De toegang is gratis, de openingstijden zijn van tien tot vijf uur. Het Amstelpark aan de Europaboule- vard, bereikbaar met bus 8 en 23 van het GVB en bus 29 van Centraal Nederland, is op zich al een bezoek en een wandeling waard, maar als u er dan toch bent loop dan even binnen in het Glazen Huis. In deze idyllisch in het lover gelegen ten toonstellingsruimte is nog tot en met zon dag 5 juni een expositie te zien van de Amsterdamse Vereniging De Zondags schilders. Deze al ruim veertig jaar be staande vereniging heeft zich als doel gesteld de beoefening van de beeldende kunst te propageren, door allerlei stu diebijeenkomsten, lezingen, etc. maar vooral ook door de leden in de gelegen heid te stellen zelf beeldende kunst te beoefenen als vrije tijdsbesteding. „Miss Black Holland, dat kan je niet meer zeggen, die tijd is geweest van die mode van „black is beautiful”. We zijn wereldburgers weet je, we moeten elkaar proberen te begrijpen”. Van die wereld burgers interesseert het vrouwelijk deel Danny Brown het meest. Drie keer heeft hij de „Miss Black Holland”-verkiezingen georganiseerd, nu is hij tot de conclusie gekomen dat een „Miss Cosmopoliet” wel licht beter in het huidige tijdsgewricht past. Zodat hij meisjes wier afkomst door heel de wereld ligt maar die in Nederland wonen en die een huidstint hebben va riërend van het donker gelijk ebbehout tot het blanke van de leliën des velds, uitnodigde hun schoonheden niet onder de korenmaat te steken, maar op het plan kier voor een kritisch publiek te gooien. Veertien dames verzamelde hij zo, tien bleven over na de voorverkiezingen. Zater dag vier juni, om half tien exact is voor hen Het Grote Moment daar: gekleed in avondtoilet, vrije tijds- en badkleding zul len zij flaneren en paraderen, in gebouw De Hoeksteen (voorheen Marcanti) aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam. Alle maal met één gedachte natuurlijk: de mooiste zijn, opgemerkt, ontdekt en niet langer onbekend. Danny over het begin, vier jaar terug: „Toen heb ik de Miss Black Hollandver- kiezingen opgezet om de kloof tussen blank en zwart te overbruggen. Een soort tegenpool van blanke „missen” ja, het ging me erom de Surinaamse vrouw de gele genheid te geven zich op deze manier ook waar te maken in de maatschappij De donkere schoonheden moeten meer op de voorgrond treden, ze blijven te veel op de achtergrond”. Blanke schoonheden heeft hij nu dus ook toegelaten, al is hun aandeel duidelijk beperkt in het geheel. Rassengelijkheid, prachtig, maar enige ongelijkheid der sexen is er hiermee nog week naar Parijs of Engeland Geëmanci peerd of niet dat klinkt met zo gek, als je daar een kans van eén op tien op hebt Danny’s grote probleem is nog wel het geld, vertrouwt hij me toe sponsors zijn dun gezaaid en als ze met te vinden zijn moet alles uit eigen zak betaald worden Wie interesse heeft in de bezichtiging van deze missen voor j 20, 17,50 of 15 mag hij (zij?) er zaterdag bij zijn En let wel er is bal na. met diverse zangers, musici en souldansers Zoals dat ook hoort zijn er speciaal voor de tentoonstelling bijzondere zegels uitgegeven en eerstedagenveloppen, waarvan we er hier één afdrukken. Er zijn ook enveloppen van de verschillende dagen die gehouden zijn zoals de dag van de luchtpost, van het poststuk, van de jeugd, van de Verenigde Naties, en de „Het leven is het be gin van de dood. Het leven is -er terwille van de dood. De dood is zowel de beëindi ging als het begin, de scheiding zowel als de hechtere band”. Woorden van de Duit se dichter Novalis, ge schreven aan het eind van de achttiende eeuw. Ze worden geci teerd in een brochure van meditatiecen trum De Kosmos op de Prins Hendrikkade waar leven en dood de belangrijkste thema’s zijn van een program- mareeks die nu al weer sinds twaalf mei loopt en nog doorgaat tot 17 juni. De dood is door ons geïsoleerd, wegge drukt, verdrongen, er is geen ruimte meer voor een levensinstel ling waarbinnen le ven en dood op een evenwichtige manier naast elkaar bestaan, zegt De Kosmos. Daarom deze weken in het teken van dit thema: „Omdat wij vinden dat de manier waarop je de doodsgedachte beleeft van wezenlijk belang is voor de manier waarop je het leven beleeft” De dood is natuurlijk een onuitputtelijk onderwerp, en het wordt in de Kosmos in lezingen, films, meditatie en gesprekken behoorlijk uitgediept. Een scala van on derwerpen passeerde al de revue en veel komt ook nog de komende dagen ter spra ke. De dood in zijn puur lichamelijke as- Theosofische Vereniging in Utrecht bleek men niet bereid tot een telefoni sche reactie. pecten, zoals doodgaan, euthanasie, moord, abortus. Maar vooral ook de dood als een stukje leven, dóórleven, de filoso- fiën daarachter, helderziendheid, spiritis me, godsdienst. En: dood en leven in kunst, cultuur, historie, litteratuur. wel Emancipatie is althans niet het woord dat regelmatig in dit geheel voorkomt. Danny zucht en haalt vermoeid de schou ders op. Hij hoort de kritiek niet voor de eerste keer. De vrouwenbeweging klopte ook al aan vorig jaar, vertelt hij „Ik zeg dan altijd maar, hoe staat de geëmanci peerde vrouw tegenover de body buil ding. Kijk, waar het om gaat dat is als iemand zoiets wil doen dan moet hij of zij dat zelf weten. Ik geloof echt niet dat missverkiezingen uit de wereld geholpen Uiteindelijk kwam de werkgroep tot overeenstemming met de Nederlands Her vormde Kerk in de Wijde Kapelsteeg waar men al eerder tijdens de Rammadan (Mo hammedaanse gebedsmaand) onderdak had gevonden. Het huurcontract loopt tot eind 1977, en, aldus Huib: volgend jaar zal er echt geld bij moeten. Alle kosten buiten de huur worden nu door de gelovigen zelf opgebracht, ze hebben de moskee ook in eigen beheer en onder hun eigen verant woordelijkheid. De werkgroep van de SWBA was alleen overlegforum en start punt, bovendien werd een ad-hoc-stichting opgericht in verband met de huurkwestie. g Ast sll&JfesSA o o o

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13