Openingsfeest had hoofdstedelijk karakter Festival ging de straat op n Marina de Graaf denkt luchtig over hoofdrol Het Debuut Heineken Heineke Schrijvers op boekenmarkt t, in Grote Kerk I Agenda „Ik doe gewoon waar ik zin in heb eineken - 1 1 Heerlijk, helder Heineken. ApS Door Pieter van Lierop Wisseling directie Rijksmuseum Vincent van Gogh Heavy LI Dirigent Colombier: Muzikale fusie is uitdaging 15 DONDERDAG o J "i AMSTERDAM. Op de af spraak voor het eerste, echte in terview van haar nog prille carriè re als filmactrice, komt de 17- jarige uit Utrecht afkomstige Ma rina de Graaf met een broodje haring in de hand binnenzeilen ten burele van Matthijs van Heij- ningen, de producent van het De buut, de nieuwe Nederlandse speelfilm die afgelopen maand met veel succes in roulatie werd gebracht. „Ik ben hartstikke gek op broodjes haring”, licht Marina toe, met donkere ogen vol arg waan jegens het perswezen. KUNST «WW 0 nd 9 (ADVERTENTIE) - Is het acteren je meegevallen? H Niemand kan zich beterwensen. AMSTERDAM. Het was jammer dat er gisteravond, bij de opening van het Holland Festival in het hartje van Am sterdam, zo’n gure wind stond. Want be halve dat er in de diverse theaters aan de Nes van alles te doen was, kon je daar (evenals ’s middags) ook op straat zo het een en ander beleven. Waren op de dag alle stadsbeiaardiers üitgebreid in actie geweest ’s avonds kwam er een opgewekte fanfare door de met (nu onbevolkte) drinkterrasjes aange klede straat. Het Willem Breuker Collec tief kwam er voorbij; je kon bovendien een heerlijke Franse pannekoek (crêpe) voor je laten bakken en even verderop was een kunstboekenstand. minnaar meteen maar een stukken ouder, getrouwd manspersoon. In die laatste rol maakt Gerard Cox zijn debuut als filmac teur. Voor Nouchka van Brakel betekent speelde het salonorkest „Manon Troppo” zijn nostalgische wijsjes. Allemaal leuke en gezellige dingen, die door de onaantrek kelijke weersomstandigheden niet de be langstelling kregen die ze toch wel ver dienden. „Ik vond mezelf af en toe lelijk in de film, maar de projector was niet goed in het Okura. Ik heb soms rare ogen, huilerig. Wat ik van de film vond? Gewoon een prima film. Ik zat ontroerd te kijken, moest een beetje huilen af en toe. Ik ben er verschrikkelijk blij mee en hoop nog heel veel films te maken. Goede films. Goede doordenkfilms of juist lachfilms. Als het maar leuk is, als ik maar een rol heb die me aanspreekt”. - Maar hoe vond je het om jezelf terug te zien. Had jij het je anders voorgesteld? Vond het het lastig te spelen dat je op Gerard Cox verliefd, was? wat maakt het uit? Ik kan het dus!... Ja, ik heb de film zaterdag in het Okura Hotel te zien gekregen, voor het eerste met de stem men en de muziek erbij en ik ben zeer tevreden. Goede muziek. En een leuke poster. En voor de rest... Het was meer komisch, een komische film! Dat de men sen erom lachen, dat vind ik gewoon ont zettend goed”. „Ik ben er vorige maand in elkaar gesla gen. Twee dagen voor de première. Een meisje viel me aan, ze had waarschijnlijk opdracht van iemand anders. Ik kende ze niet eens. Wel heavy hoor! Ze trok me de haren uit mijn hoofd en ik heb nog blauwe plekken hierzo. Ik heb niks terug gedaan, want ze was twee keer zo sterk als ik. Ik ben maar op de grond gaan liggen en in elkaar gekropen. Dat soort dingen wil ik helemaal niet, dat mensen jaloers op me zijn. Ontzettend kinderachtig! En dan nog zeggen dat ik haar het eerst geslagen had! En dat gebeurt daar nooit eigenlijk, maar één keer gebeurde het en toen was ik de klos. Ik heb staan janken, voornamelijk omdat het me nog nooit eerder gebeurd was dat iemand me sloeg zonder reden” „Ik doe gewoon waar ik zelf zin in heb en probeer daarbij geen andere mensen pijn te doen Ik luister ook veel naar mensen, maar niet als ze zeggen dat je dit of dat niet goed doet, want dan denk ik dat maak ik dan zelf nog wel een keer mee Want dan leer je pas iets.” „Ik heb al weer een klein rolletje ge speeld in een andere film. In Dubbelleven, Meyers Dromen Werkelijkheid. Dat is meer een komisch filmpje. Van Orlow Seunke, voor de VARA-televisie. Met Pe ter Faber en Gerard Tholen. Ik speel een meisje dat op kantoor zit. Hartstikke leuk. Duurt vijftig minuten. Was meer gewoon, ik kon gewoon mijn eigen kleren aanhou den. Dat zou ik wel vaker willen doen, dat soort dingen”. „Het is ook moeilijk omdat je zes weken met een soort commune leeft. Je bent erg close met iedereen en sommigen mag je gewoon niet zo graag, daar lui je dan niet mee of je ziet ze liever niet. Maar het hoort er bij natuurlijk. Daarna valt het allemaal uit elkaar en zie je ineens niemand meer terug, op een enkeling na. Dat is wel gek. Dan krijg je een paar dagen een ontzetten de leegte, dat je niets meer weet te doen, niets meer kunt denken. Maar achteraf ben ik ook heel blij dat het resultaat zo goed is. Dat het de moeite waard is geweest. - Zo’n thema als van Het Debuut: jong meisjes met oudere kerel. Kon jij je dat gemakkelijk voorstellen? Het klinkend resultaat viel echter in deze akoestiek niet mee. Het ontbrak ten enen male aan de gewenste transparantie. De samenklank was eerder vettig en massief, terwijl bijvoorbeeld de chitarrones (luiten) vrijwel steeds door het koper tot onhoor- ..Dat ging vanzelf Je moet eerst een paar schermen voor je hoofd hebben natuurlijk en het dan gewoon spelen Vergeten wie je „Dat vind ik een heel goed thema. Ik heb het zelf ook wel gehad. Meisjes van veer tien, vijftien, hebben dat heel vaak. Ik heb het nog steeds. Dat soort type als Gerard Cox, dat zou ik dus nooit nemen. Op het ogenblik heb ik een jong vriendje. We zijn meestal met een groep van acht mensen in Utrecht. Ontzettende lol. Het hele weekend lekker op stap. Beetje rondrijden, iets drinken. We hebben een stamkroeg in Utrecht, de Drinkwinkel. Op het ogenblik wil ik er niet zo graag meer heen. Veel jalouzie van de meisjes daar hè”. (Van onze kunstredactie) HILVERSUM.„Waarom ik het doe? De uitdaging, hè... Zeven jaar geleden heb ik Wings geschreven en je hebt het gevoel alsof het ver achter je ligt. Het was iets waar ik toen mee bezig was. Het is tot nog toe niet in een concertzaal uitgevoerd; ik heb het wel gedirigeerd voor de Canadese televisie, maar dat heeft natuurlijk nooit die geladenheid van een live-concert. Ik ben deze Nederlanders erg dankbaar voor de mogelijkheid om het met zulke goede musici en een actuele uitvoering van Wings te kunnen brengen. Ik krijg hier veel minder voor betaald, dan voor die Canadese tv-opname, maar dat doet er volstrekt niets toe. Het interesseert me niet eens. „Michel Colombier zit met een verlegen zelfvemoegzaamheid zijn ver haal te doen in het Gooise etablissement waar eigenlijk een „echte” persconferen tie gepland was. :A (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De Boekenmarkt in de Grote Kerk in Haarlem, vanmiddag rond enen feestelijk geopend met een hymne door een verklede Laurens Jansz Coster, biedt behalve een grote hoeveelheid boe ken van velerlei aard ook een aantal acti viteiten die alles met het boek en zijn schrijvers te maken hebben. En als je daar stond te kijken, kon het voorkomen dat er in vliegende vaart een travestiet op rolschaatsen met een enge gil langs je heen schoot, terwijl een feestelijk uitgedoste „sandwich-man” van het „Fes tival of Fools” je hun programma van de volgende dag in handen drukte. Op het Nesplein probeerden straatzan gers publiek te trekken en aan de overkant Binnenshuis was het zoveel te drukker. Terwijl het in Frascati, De Engelenbak en de zalen van de Brakke Grond gonsde van de evenementen, waren er ook twee avondconcerten in de Waalse Kerk aan de Oude Zijds Achterburgwal. In het laatgoti sche interieur van dit kerkgebouw (dat er aan het einde van de negentiende eeuw een voorgevel yan slechte architectuur voorge plakt heeft gekregen) werden composities van Gabrieli ten gehore gebracht. Deze uitvoering betrof een gezamenlijke pro- duktie van twee Nederlandse koren en een Duits instrumentaal gezelschap. Onder lei ding van Jan Boeke werd hier door Capel- la Amsterdam, het Nederlands kamerkoor en „Die Musicalische Compagney” uit Ber lijn met grote inzet gemusiceerd, in aardi ge ruimtelijke, groepsgewijze opstellingen (onderaan het orgel en ook ernaast, links en rechts op de gaanderij). Marina speelt in deze verfilming van Hester Albachs debuutroman de hoofdrol van Carolien, een meisje dat op 14-jarige leeftijd debuteert in de liefde en met als Marina de Graaf: „Ik wil niet dat de mensen jaloers op me zijn. de film het debuut als regisseuse van een avondvullende speelfilm. Zelden was een filmtitel zo veelbetekenend. De film is overigens aangemeld voor het filmfestival van Berlijn en op zicht gevraagd voor het festival van Moskou. „In december word ik 18 jaar oud. Maarre... of je nu tachtig bent, of achttien, baarheid werden veroordeeld. Misschien was de voor dit Holland Festival-openings- concert gekozen, tot de laatste plaats be zette, Waalse Kerk toch niet de juiste plek voor dit soort musiceren. JOHAN VAN KEMPEN tegenover je hebt. Ik ben wel een lastige hoor. Ik wil alles weten. En als mensen onredelijk tegen me zijn, dan pik ik dat gewoon niet. Af en toe werden de mensen wel eens geïrriteerd en daar ben ik niet van gediend. Hoewel, ik was zelf ook nogal eens geïrriteerd geweest”. Daartoe moet worden gerekend een bij zondere rondleiding door de kerk op zater dag, de presentatie van een nimmer uitge zonden televisiespel van Max Frisch op video en de komst van diverse auteurs. Zo komt Peter van Straaten, bekend tekenaar van politieke strips vrijdag naar de stand van boekhandel De Vries die ook in de kerk is vertegenwoordigd. Van Straaten zal er zijn werk signeren, waar onder het inmiddels befaamd geworden boekje „Bij ons in het dorp”, een uitgave van Van Gennep. Chriet Titulaer, bekend ruimtedeskun- dige en auteur van het nieuwe Boek van de Maand „De mens in het heelal” is evéneens morgen op de markt aanwezig om zijn handtekening te plaatsen. Guido Golücke, Marga Minco en Helen Knopper zullen zaterdag vanaf 10 uur op een speciaal daartoe ingericht podium uit hun eigen werk voorlezen. Dat doen vrijdagavond ook Rudolf Ker- bosch en Leon de Winter. Deze laatste schrijver heeft het toneelstuk „Biographie ein Spiel” in 1975 voor de televisie ver filmd, een spel van Max Frisch dat in 1969 werd geschreven en waarin we Ton Len- sink in de hoofdrol zien. Uitgeverij In de Kuipscheer toont deze videoshow. Zaterdag geven Th. Delleman, W van Schaik en D. Vennik een rondleiding door de kerk. Behalve dat zij het publiek attent maken op wat zich in de kraampjes be vindt, zullen ze allerlei grafstenen en pla quettes verklaren Ook vertellen ze verha len over de zogenaamde „pantoffelpara des” die vroeger in de kerk werden gehou den, over het gebruik van het gebouw als paardenstal en „raadszaal” tijdens de overheersing van de Franse koning in de vorige eeuw Deze rondleiding begint om 10.30 uur en zal ongeveer anderhalf uur duren. „Nou ik deed het gewoon voor de lol. Eens kijken wat het is om in een film te spelen. Vermoeiend was het niet. Nou ja, soms wel, omdat er veel dingen overnieuw moesten telkens. Maar dat was niet altijd om mij en dan is het niet zo moeilijk om het te accepteren. Ik had het me heel anders voorgesteld. Ik dacht eerst altijd dat ze een film in een uur tijd even maak ten, maar het bleek dus veel langer te duren Maar het was toch geen afknapper. Maar wat erbij komt van pers en toestan den, dat vind ik héél vervelend. De eerste dag van de opnamen moest ik meteen in mijn blootje Met Kitty Courbois in bad. Dat vond ik toen wel vervelend Dat kun je wel aan het shot zien, dat het moeilijk voor me was. En die scène dat ik ontmaagd was dat vond ik niet zo erg. Nee, dat vond ik wèl erg Ik moest heel hard schreeuwen dat ik ontmaagd was, woorden die ik nor maal niet uit mijn bek zou kunnen krijgen. Dat klinkt ontzettend stom Maar nu ik het in de film heb teruggezien is het heel komisch (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De minister van CRM heeft de heer M. van Hoogstraten met ingang van 20 juni a.s. ontheven van de tijdelijke waarneming van het directo raat van het Rijksmuseum Vincent van Gogh. De heer Van Hoogstraten gaat zich weer geheel wijden aan zijn functie van hoofd Rijksdienst Kastelenbeheer, In af wachting van een nieuwe benoeming, is de hoofddirecteur van het Rijksmuseum, dr. S. Levie, belast met de waarneming van het Van Goghmuseum. Het waarnemend directoraat werd ingesteld nadat de direc teur van het museum, drs. E. Meijer des tijds is ontslagen omdat hij het budget ver had overschreden. Pret alom was er tijdens de opening van het Holland Festival in de Nes in Amsterdam, zoals op het plein tn de Nes waar met veel succes het Jordaancabaret optrad. Hans de Witte (links op de rechterfoto), directeur van het Holland Festival had een plezierig onderonsje met clowns van het Festival of Fools dat tegelijkertijd in onder meer het Shaffy-theater, de Melkweg en Paradiso wordt gehouden. In Frascati klonk klassieke muziek, gebracht door van links naar rechts Lucia Kerstens, pianist Reinbert de Leeuw en violiste Vera Beths. Dat het daar niet van komt, is voor een niet onbelangrijk deel te schrijven op de rekening van de jonge, zeer getalenteerde Franse componist, die in een direct con tact veel meer bereid is iets van zijn onder een schijnbaar rustig oppervlakte bruisen de karakter vrij te geven. Michel Colom bier werd zeer geruisloos internationaal bekend, nadat hij met hulp van Herb Al pert (van de Tyuana Brass directeur van een platenmaatschappij) een droom kon realiseren. Wings werd een compositie waarin een symfonieorkest, een popgroep, een big band, een popkoor, een groot koor en een viertal vocalisten eendrachtig samenwer ken aan een tijdelijke fusie van verschil lende soorten muziek. Colombier: „In to taal zijn er over de hele wereld maar enkele duizenden exemplaren van Wings verkocht, maar waar ik ook kom, daar blijkt dat musici het werk kennen en ook hogelijk waarderen. Soms denk ik dat elke musicus een paar honderd cassettes van Wings heeft opgenomen en die onder zijn kennissenkring heeft verspreid.” Wings van Colombier en Tubular Bells, het bij het grote publiek zoveel bekendere werkstuk van de zeer teruggetrokken le vende Engelse musicus Mike Oldfield, worden morgenavond in het Congresge bouw (bij grote belangstelling zondag avond extra concert) uitgevoerd in het kader van het Holland Festival. De organi satie komt voor rekening van de staf van het Residentieorkest, die de circa honder dduizend gulden aan kosten die dit concert met zich meebrengt ten laste van de eigen jaarlijkse begroting heeft moeten brengen. Bij monde van directeur Van der Meer wordt uit de doeken gedaan waarom het orkest toch niet teruggeschrokken is voor dit waagstuk. „Kijk, het Residentie-orkest heeft tal van gebieden verkend, alle stenen omgekeerd. Dat is ons overigens niet altijd in dank afgenomen, maar we hebben wel bewe ging veroorzaakt. In dit geval werden we door een van onze eigen orkestleden op de schoonheid van Colombier’s compositie gewezen. Hij gebruikt in tegenstelling tot allerlei popjongens (John Lord, Procol Ha- rum) het symfonieorkest op een functione le manier. Hij weet, omdat hij zijn oplei ding aan een conservatorium kreeg, wat een symfonieorkest wel en niet kan. Bij Tubular Bells ligt dat veel moeilijker, daar heb ik nog wel een hard hoofd in. We zullen echter hard werken om het zo goed mogelijk op de planken te brengen.” Zeker is dat de toehoorder dankzij de inzet van Colombier, het Residentieorkest en het Haagse popensemble Rainbow Train (van Hans Vermeulen) iets unieks te wachten staat. Donderdag 2 juni Toneel Amsterdam Mickery (20.30 uur): „Vox Po- puli, Vox Dei” van Ritsaert ten Cate, Tot en met 22 juni elke dag behalve maandag. Ballet Amsterdam. Stadsschouwburg (20.15 uur): „Beach” van Jennifer Muller and The Works. Muziek Amsterdam. Concertgebouw (20.15 uur): „II Complesso Barocco”, Handels opera Ad- meto in concertuitvoering onder leiding van Alan Curtis. Sonesta-Koepel (20.15 uur): „Peter Schat- concert", overzicht van zijn werk met „Canto General" en „Kind en Kraai". Den Haag. Diligentia (20.15 uur): Ensemble M onder leiding van David Porcelijn met Villa-Lobos, Ibert, Barber en Otto Ketting. Utrecht. Stadsschouwburg, Blauwe Zaal (20.30 uur): Gisela May met Oostduitse chan sons. Vrijdag 3 Juni Toneel AMSTERDAM. Stadsschouwburg (20.15 uur): „Measure for Measure” door het Bir mingham Repertory Theatry uit Birming ham onder regie van Stuart Burge. Ballet Den Haag. Kon. Schouwburg (20.15 uur): „Beach” door Jennifer Muller and The Work Muziek Amsterdam. Concertgebouw (20.15 uur): Gisela May met Oostduitse chansons. Den Haag. Ned. Congresgebouw (20.30 uur): Residentie-orkest met „Tubular Bells" en „Wings" resp. onder leiding van Charles B Axton en Michel Colombier. Broek in Waterland. Ned. Herv. Kerk (20 uur): Nederlands Kamerorkest onder Chris topher Adey met J. C. Baeh, W A Mozart, J. S. Baeh en Britten. Utrecht. Stadsschouwburg, Blauwe Zaal (20 30 uur): King's Singers mot Tallis Berio, Poulenc, Engelse madrigalen. ne ?n

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15