s melk te verdienen TOEKOMST NIET AL TE SOMBER Ondernemersonderwijs Natte en droge bouw zijn goed r Midden-Oosten VNO-VOORZITTER VAN VEEN: aj Arbeidsbureau Ruim vijf minuten werken om één liter Inflatie EEG blijft belangrijk voor Stevin Ernstig rekening houden met sluiting ni VAM AF EN NU^ weer gegroeid van SMDK” exportartikel voor Nederland 99 99 ass Industriebond CNV: Centra: hogere winst Geschenkencentrum voor Amsterdam Diamantindustrie wil vrij van btw blijven rjE Als je vroeg komt, kom je verder. i en ES E ES E ES ES ES ■Ml DONDERDAG 2 JUNI 19 7 7 19 ECONOMIE verkrijgen van nieuwe orders. 9 ROTTERDAM. De huidige crisis in de scheepsbouw is niet structureel. Er is slechts sprake van een tijdelijke overcapaciteit. In de komende jaren zal de vraag naar schepen toenemen. Dit is de mening van de voorzitter van de raad van commissarissen, dr. J. Kymmell, van de scheepswerf Van der Giessen-De Noord NV in Krimpen aan de IJssel. Op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering zei hij dan ook de toekomst voor de scheepsbouw niet te somber in te zien. De werf heeft tot eind 1978 voldoende werk. Er wordt thans hard gewerkt aan het (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. VNO-voorzitter Van Veen wil dat de totale druk van belastingen, sociale premies en overheidsuitgaven wordt verlaagd. De stijging van de collectieve lasten moet de komende jaren verder worden beperkt dan 1 procent, zei hij gisteren in de algemene ledenver gadering van zijn organisatie. Alleen op die manier kan het bedrijfsle ven ruimte herwinnen voor nieuwe groei en kunnen de werknemers weer uitzicht krijgen op een redelijke inkomensgroei k Topman Van der Giessen in scheepsbouw niet structureel en 7,73 K- (Van onze redactie economie) I jen (ADVERTENTIE) VNO-voorzitter Van Veen Volgens een schatting van de heer Keiler zal het geschenkencentrum in het eerste jaar ca. 600.000 bezoekers - van wie 50 pet uit Nederland - trekken. Voor de winkels verwacht hij een omzet van 12 mln tot 15 mln per jaar. te voeren en niet haar eigen materieel te bouwen, maar wel de plannen te maken en de uitvoering aan de aannemers over te laten. Dit stelde de aan nemers in staat zich tot bijzon der ervaren waterbouwers te ontwikkelen en later gelijke partner van de overheid te worden, zodat samen studies voor grote projecten konden worden gemaakt. In dit verband wees Kraaije- veld op de Zuiderzee- en Delta werken en de havenwerken van Hoek van Holland en IJ- muiden, waai- aannemers wer den ingeschakeld bij de studie en aangewezen voor de uitvoe ring. Een dergelijk verschijn sel doet zich alleen maar in België enigszins voor. Met dëze kennis en ervaring gewapend is het ook de Nederlander dui delijk geworden dat als hij moet leven van de uitvoer de natte en droge bouw uitsteken- De internationale handel breidt zich uit, waardoor er steeds meer behoefte komt aan scheepsruimte. De huidige recessie in de scheepsbouw is volgens de voorzitter het gevolg yan een overschatting van deze behoefte gedurende een aantal jaren. De scheepsbouwindustrie behoeft zich dus slechts tijdelijk aan te passen. De onderbe zetting zal echter nog enige tijd aanhouden door de verscherpte concurrentie, die on der meer het gevolg is van de steun die de overheden in hun landen aan de scheeps bouw geven. De enige oplossing is interna tionaal overleg, aldus de heer Kymmeel, die hiervan echter weinig heil verwacht. Toch wees hij overheidssteun niet af, omdat deze nodig is om de industrie door De modale werknemer die z’n autootje vol wil tanken moet daarvoor het langst werken in Italië. Een liter benzine kost daar elf minuten en twee seconden ar beid. In Nederland is dat vijf minuten en 50 seconden voor een liter en in Dene marken, het voordeligste bezineland, vier minuten en dertien seconden Wie werken wil voor een liter whisky is daar in Nederland een uur, 54 minuten en 28 seconden mee bezig, iets langer die ook over te dragen aan andere landen om zodoende wederzijdse erkentelijkheid te bereiken. Als aan deze voor waarde wordt voldaan zal er in de komende tientallen jaren volop werk zijn. In eigen land blijft altijd het onderhöud van waterbouwkundige werken en zijn er uitbreidingsplannen zo als het project voor het indus- trie-eiland in zee. Wie een kilo rundvlees wil verdienen is daar in Nederland het snelst mee klaar. Bij ons kost dat een uur en precies 40 minuten werk. In Italië echter moet de modale werknemer drie uur, vier minu ten en 14 seconden voor zo’n kilo rund vlees werken. Een kilo boter tenslotte is het snelst verdiend in het Verenigd Ko ninkrijk (overigens dankzij grote EEG- subsidies). In 35 minuten en 20 seconden heeft de Britse modale werknemer zijn kilo boter verdiend. In Nederland kost dat een uur, een minuut en 43 seconden. Een kilo boter vergt de meeste arbeid in Italië, namelijk een uur, 49 minuten en 20 seconden. lijnvrachtschepen voor de Koninklijke Ned. Lloyd, terwijl geen zekerheid bestond over de opvang van het verlies. Zonder het antwoord van de regering nog langer af te wachten heeft de werf de order aangeno men, omdat de?e anders zeker voor de Nederlandse scheepsbouw verloren zou zijn gegaan. De heer Kymmell benadrukte, dat het bedrijf geen offers kan brengen ten laste van het eigen vermogen. Van der Giessen moet als zelfstandige onderneming blijven UTRECHT (ANP). De gekozen leden van de ondernemingsraad bij SMDK heb ben gisteren in een verklaring hun teleur stelling uitgesproken over de negatieve beslissing van minister Lubbers inzake de overheidssteun aan de staalgieterij. Hier door wordt de situatie voor het bedrijf moeilijker. Maar de gekozen OR-leden gaan er vooralsnog van uit, dat het over heidsbesluit geen invloed zal hebben op het aantal arbeidsplaatsen in het bedrijf na voltooiing van de reorganisatie, die W: We weten allemaal dat ae banen tegenwoordig niet voor het opscheppen liggen. Alle reden dus om extra actief te zijn De mensen op het arbeidsbureau helpen je graag zoeken Ze weten een heleboel over beroepen, opleidingen en regelingen Ze kennen meer mogelijkheden, meer bedrijven, meer personeel- chefs dan jij, da s nogal wiedes En hoe eerder ze weten wat je bedoelt hoe beter het is Want als je hun meer tijd geeft, heb jij meer kans van slagen Daarom niet uitstellen1 Direct doen Nog vóórdat je met vakantie gaat En als je tóch op het arbeidsbureau bent pak dan meteen het boekje "Wegwijzer voor werkende jongeren' mee bestaan en mag geen genationaliseerd be drijf worden, aldus de voorzitter. Tenslotte deelde hij mee, dat bij de werf veel mensen langs de natuurlijke weg zijn afgevloeid. Volgend jaar zullen veel min der mensen met gedwongen ontslag hoe ven te vertrekken dan aanvankelijk werd verwacht. „Er zijn geen ontslagen van eni gerlei aard te verwachten. Integendeel. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de werf eind 1977 meer mensen nodig heeft dan vandaag”,-aldus de heer Kymmell. Cv"iAn UUvl I 1,35 78,00 6,50 10,50f 82,50e 48,00 18,00 81,20 24,80 1,80 45,00 40,50 7,10 19,50 42,00 66,10 42,00 60,60 72,20 55,20 52,00 42,50 88,50 47,50 26,30 37,50 29,30 33,00 89,50 68.70 72,50 65,00 49,10 58,00 63,00 48,10 34,00 49,30 66,50 84,00e 65,50 30,20 26,50 30,70 30,20 57,70 83,50 78,20 66,80 2,10f 75,00b 32,50 41,90 77,80 87,00 74,70 70,00 68,50 40,00 32,40 69,50 89,00 87,00 61,80 33,30 07,00 08,00 70,50 66,30 13,00 32,80 30,80 37,00 53,50 67,50 49,00 90,00 47,00 98,50 52,00 AMSTERDAM (ANP). De samenwer kende Verenigingen van de Diamantin dustrie en de Diamanthandel en de Fede ratie Goud en Zilver hebben een beroep op de regering gedaan de plannen te verijde len om btw te gaan heffen op losse edelste nen en edele metalen. Door een EEG maatregel is volgens de diamantairs te verwachten dat straks 18 procent btw over losse edelstenen betaald moet wor den. Sedert de tweede wereldoorlog wordt geen omzetbelasting meer op diamanten geheven, aldus de protesterende organisa ties. De organisaties vrezen dat de afzetmo gelijkheden van de diamantindustrie in Amsterdam zullen verminderen door de btw-heffing en dat daardoor de werkgele genheid aanzienlijk zal dalen. Amsterdam ontleent een groot deel van zijn aantrekke lijkheid voor toeristen aan de diamantin dustrie, zo vinden de diamantairs. Jaar lijks komen meer dan 900.000 toeristen kijken in de diamant-showrooms van de hoofdstad. AMERSFOORT (ANP). De winst van NV Geb. D. Schuitema (Centra) is in de eerste vier maanden van 1977 ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar met 30 procent gestegen. De vergelijkbare omzet nam in die periode toe met circa 18 pro cent, zo is gisteren op de jaarvergadering meegedeeld. Verwacht wordt dat het winstniveau per aandeel dit jaar zal wor den gehandhaafd. DEN HAAG. De Stevin-groep (bouw) is niet bevreesd voor eventuele risico's voor opdrachten in het Midden-Oosten. „Het Midden-Oosten omvat veelsoortige landen en onze risico’s daar zijn niet groter dan elders. Dit gebied zal nog lange tijd een van onze belangrijkste markten zijn en ik zie geen enkele reden om hier weg te gaan. Van onze omzet komt nu twintig Om een liter bier te kunnen aanschaf fen moet de Nederlandse modale werk nemer al wat langer in touw zijn. Dat kost hem negen minuten en 16 seconden Bier is het duurst in het Verenigd Ko ninkrijk, waar het verdienen van een liter 24 minuten en vijf seconden kost en het goedkoopst in Luxemburg, waar zo’n liter negen minuten en zes seconden ar beidstijd neemt. x procent uit het Midden-Oosten. Overigens zijn onze baggerprojecten in dit gebied mobiele inrichtingen en wij zijn dus wat minder beducht voor politieke risico’s dan andere ondernemingen met vaste inrich tingen”. Dit heeft ir. K. Exter, lid van de raad van bestuur van de Stevin-groep, gisteren meegedeeld op dè jaarvergade ring. Het lid van de raad van bestuur J. C. Ouwerkerk, deelde mee dat gezien de goe de resultaten in het eerste kwartaal van dit jaar de winstverwachting over 1977 zal uitkomen op ongeveer 30 miljoen gulden in plaats van de aanvankelijk geraamde 26 miljoen. het werk kost van ongeveer 129 werkne mers, zo stellen zij. Zij zijn van mening, dat in Nederland plaats is voor een staalgieterij als de SMDK. De capaciteit van zevenduizend ton vergeleken met het jaarlijks gebruik van vijftienduizend ton gietstaal in Neder land moete het mogelijk maken, dat SMDK voldoende orders krijgt, zo bereke nen de gekozen OR-leden. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Economische Zaken is een overweging voor de afwijzende beslissing geweest, dat het voortdurende verlies van SMDK niet al teveel vertrouwen geeft in de vooruitzichten van het bedrijf. Verlen ging van de overheidssteun, die in septem ber afloopt, zou alleen uitstel van executie voor de gieterij betekenen en dat is niet de lijn van het beleid bij steun aan individu ele bedrijven, aldus de zegsman Districtsbestuurder J. L. van Vuuren van de Industriebond CNV deelde mee, dat ernstig rekening moet worden gehou den met een totale sluiting van SMDK. Volgens hem heeft het ministerie van Eco nomische Zaken de vakbonden uitgeno digd om volgende week te komen praten over het opvangen van de sociale gevol gen, die voortvloeien uit het achterwege blijven van overheidssteun. Voor de Industriebond CNV zijn die gevolgen alleen op te vangen wanneer de overheid middelen beschikbaar stelt om een nieuwe staalgieterij in Utrecht op po ten te zetten, aldus Van Vuuren. Hij meent, dat met SMDK de laatste belangrijke gieterij in Nederland de nek wordt omge draaid en dat bovendien de Utrechtse me taalindustrie nog verder wordt gemillime terd. Van Veen pleitte ook voor permanent overleg tussen overheid, werknemers en werkgevers om een meerjarenbeleid op sociaal-economisch gebied uit te stippelen Hij vond het verheugend dat onlangs mi nister Boersma een soortgelijk idee heeft gelanceerd We moeten naar vaste overleg procedures en het niet laten bij incidenteel overleg, zoals nu in het najaar Wat de werkgelegenheid betreft zei de VNO-voorzitter te wensen dat het wetsont BRUSSEL (ANP). De „modale werkne mer” in Nederland moet precies vijf mi nuten en 22 seconden werken om een liter melk verdiend te hebben. In Italië staat daar negen minuten en 12 seconden voor (de langste tijd in de EEG), terwijl zo’n liter melk in Denemarken al in vier minuten en 11 seconden verdiend is. De ze en nog een aantal andere gegevens, heeft de Europese Commissie uitgezocht op schriftelijk verzoek van de Britse conservatief Ralph Howell, lid van het Europees Parlement. de exportartikelen zijn. Minister Lubbers heeft deze positie voor het eerst volledig onderkend door de baggerin dustrie en de civiele water bouw te beschouwen als een speerpuntindustrie, aldus Kraaijeveld. Daarom steunt de overheid op financieel gebied met garanties e.d., zodat het bedrijfsleven meer hooi op zijn vork kan nemen. De inbreng van de Nederlandse water bouw is voor de betalingsba lans van grote betekenis. De eigen bedrijf te benutten, maar groei is frappant en de komen de jaren zal het nog sneller gaan. Met de grote outillage van de Nederlandse bedrijven is er geen enkele mogelijkheid het merendeel in eigen land te la ten werken. De Nederlandse internationale aannemer is daarom vrijwillig gedwongen zijn emplooi in het buitenland te zoeken. Van bijna alle be- AMSTERDAM (ANP). Op initiatief van het Amsterdam Sonesta Hotel zal bin nen enkele maanden worden begonnen met de bouw van een „Geschenken Cen trum” in Amsterdam. Het centrum, waar van de kosten tussen de 6 mln en 7 mln zullen liggen, komt op de begane grond van een te bouwen parkeergarage tussen de Engelse Steeg en de Smaksteeg. De bouw zal ongeveer achttien maanden ver gen, aldus de general manager van het Sonesta Hotel, de heer H. J. Keiler, op een persconferentie. In het project zal het bestaande am- bachtscentrum van het Sonesta Hotel wor den opgenomen. Uiteindelijk zal het cen trum uit achttien winkeltjes bestaan waar uitsluitend met de hand gemaakte Neder landse herinneringsartikelen zullen wor den gedemonstreerd en verkocht. Het geschenkencentrum zal worden geëxploiteerd door een nog op te richten exploitatiemaatschappij, die de ruimten van het Sonesta Hotel zal huren. De ondernemingen hebben de komende jaren in ruimte mate herstel van redelijk rendement nodig en vergroting van arm slag om slagvaardig te kunnen reageren op de veranderingen in de (internationale) markt, stelde Van Veen Bevordering van verantwoorde economische groei en mede daardoor bevordering van de werkgele genheid en afremming van de inflatie zijn belangrijke doelstellingen op deze weg De arbeidskostenstijging moet worden beheerst Grootste hinderpalen daarbij zijn de ontstane automatismen van de vol ledige prijscompensatie en het wettelijk minimumloon De prijscompensatie is nu in studie bij de Stichting van de Arbeid en hei VNO gaat ervan uit dat ei een positief i esultaat wordt bereikt De situatie inzake de verdere ontwikkeling van hel mini mumloon is nogal uitzichtloos Het is toch i.e gek dat de overheid grote subsidies moet geven om de dooi haai zeil dan in het Europese „Whisky-patadijs": Luxemburg, waar zo’n liter slecnts een uur, 35 minuten en 10 seconden arbeid vergt. Het duurtste whiskyland in de EEG is Frankrijk, waar voor een liter drie uur, 53 minuten en 18 seconden gewerkt moet worden. UTRECHT. Zowel de nat te als de droge bouw vormen voor Nederland een goed ex portartikel. Vooral de bagge raars hebben zich internatio naal omvangrijk kunnen ont wikkelen, niet alleen door handelsgeest en vakkennis, maar vooral door de mogelijk heden die de overheid schept. Op dit gebied is een grote groei te verwachten. Aldus ing. J. Kraaijeveld van Hemert, voor zitter raad van bestuur Bos Kalis Westminster Groep, woensdag op een studiebijeen komst „Nederlandse onderne mers in het buitenland” van de ingenieursvereniging NIRIA 5 werp op de investeringsrekening wordt afgestemd op het advies dat de meerder heid van de Sociaal-Economische Raad heeft gegeven: een algemene basispremie, die los staat van werkgelegenheidsgronds- lagen en met het behoud van de fiscale mogelijkheden tot vervroegde afschrij ving. Van Veen deed een dringend beroep op alle ondernemingen alles te doen wat mo gelijk is om jongeren het gevoel te geven dat zij nodig zijn en welkom zijn in het bedrijfsleven. Drempels, die het in dienst nemen van jongeren in de weg staan moe ten worden verlaagd Leerovereenkom sten zijn reële pogingen jongeren uit de WW te houden en een belangrijk stuk opleiding te behouden. Ook kan men jon geren in kort dienstverband nemen, oplei ding of stage Nu het wetsontwerp ondernemingsra- den-nieuwe-stijl in de Tweede Kamer is blijven steken zou een nieuw kabinet er goed aan doen dit terug te nemen, meent Van Veen Herziening zou voorlopig moe ten worden aangehouden tot er ook uitge werkte voorstellen zijn gedaan over plaats, taak en samenstelling van de raad van commissarissen, de algemene vergadering van aandeelhouders, de plaats van de on dernemingsleiding en het werkoverleg BRUSSEL (ANP). Blijkens de laatste cijfers van de Europese Commissie is de inflatie in Europa weer toegenomen. De prijsindexcijfers voor de gezinsconsump tie bleken aan het eind van de maand april, in een maand tijd, in Nederland met 1,7 pet te zijn gestegen. De grootste stijging vond plaats in het Verenigd Koninkrijk (2,6 pet). Dan volgde ons land en vervolgens Frank rijk (met een stijging van 1,3 pet), Italië met 1,1 pet, Denemarken met 1 pet, Luxemburg met 0,6 pet en Duitsland en België elk met 0,5 pet. In een jaar tijd (van eind april 1976 tot eind april 1977) stegen de prijzen het sterkst in Italië, namelijk met 19,1 pet. Dan volgde het Verenigd Koninkrijk met een stijging van 17,4 pet, Ierland met een stij ging van 16,7 pet, Denemarken met een stijging van 9,4 pet, Frankrijk met 9,5 pet, Luxemburg met 7,4 pet, België met 7 pet, Nederland met 6,9 pet en Duitsland met 3,8 pet. Kraaijeveld noemde het „uniek in de geschiedenis”, dat de Nederlandse over heid de wijsheid heeft opge bracht om werken niet zelf uit het tijdelijke dal heen te helpen: „Als we de scheepsbouw zouden ontmantelen, dan zitten we zonder als de tijden beter wor den. Deze opleving zou zich weleens onver wachts kunnen voordoen”. Kymmell is van mening, dat Nederland er in dit op zicht niet slechter aan toe is dan de andere landen. Er is zijns inziens geen enkele aanleiding te veronderstellen dat Neder land als scheepsbouwnatie is afge schreven. Overigens uitte de voorzitter kritiek op het trage en moeizame verloop van de onderhandelingen met de regering over de compensatie van verliesgevende orders. De onderneming heeft een verlieslatend contract getekend vooi- de bouw van twee Meer ruimte voor bedrijfsleven extra verhoogde minimumlonen voor het bedrijfsleven.betaalbaar te houden Er zal dan ook een besluit moeten worden geno men dat verdere extra verhogingen van het minimumloon boven die van de cao- lonen voortaan achterwege blijven, aldus Van Veen In dit verband wees hij er op, dat Nederland in EEG-verband bovenaan staat wat betreft de loonkostenstijging Hoewel de indamming van de loonkos tenstijging een moeizame operatie is, wil het VNO toch pleiten voor vrijheid van loononderhandelingen tussen de sociale partners Dwangmaatregelen Kunnen wei mg heil opleveren wam er is een groeien de weerstand merkbaar tegen een verdere inkomensnivellering in het bedrijfsleven Een weerstand die zich uil in verder stij gende .loonkosten Prijsbeleid, zoals dal wordt gevoerd waarbij loonstijgingen mei mogen worden doorberekend kan tot af brokkeling van werkgelegenheid leiden „Crisis drijven in deze sector is het merendeel van de orderporte feuille over de grens te vinden. Dat betekent dat velen met de bedrijven mee naar het buiten land moeten trekken. Daarom is de belangstelling te gering en dit feit is „een van de groot ste problemen”, zoals ing. Kraaijeveld zei. De vraag is maar of voldoen de Nederlanders bereid zijn voor een aantal jaren onze wel vaartsstaat vaarwel te zeggen en hun kennis niét alleen voor In Leiderdorp is gisteren het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs of- I fideel geopend. Dit werd doorprins Claus gedaan. Na zijn openingstoespraak reikte hij enkele diploma’s uit. Op de foto applaudiseert de prins voor één van de ge slaagden, Belinda Clabbers.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19