in zicht van de haven gestrand t Leidse criminoloog Albert R. Hauber: h „Leider van de toekomst" Rodelend naar huis jy| Redding Bedorven Spoorwegen Voetgangers DEN HAAG (ANP). Sjimon Peres, die vrijwel sinds de oprichting van de joodse staat in 1948 een rol heeft gespeeld in de Israëlische politiek, is in het zicht van de haven gestrand. In april, toen premier Rabin na een deviezenschandaal moest terugtreden, werd de wel als „havik” gekenschetste Peres met grote meerderheid gekozen als lijsttrekker van de Arbeiderspartij. Maar die bekroning van Peres’ politieke carrière blijkt nu samen te vallen met een ongekende nederlaag voor de Arbeiderspartij. Het openbaar vervoer in ons land lijdt ieder jaar enorme verliezen. Een behoor lijk deel daarvan wordt veroorzaakt door niet betalende passagiers. De laatste jaren is het aantal „zwartrijders” met tientallen percenten gestegen. Dat geldt dan vooral voor het westen van het land. Een deel van die verliezen wordt uitgelokt door de open bare vervoersbedrijven zelf. Het systeem van kaartverkoop en controle nodigt als het ware uit om fraude te plegen. Ook zijn er verkeerssituaties die aanleiding geven tot agressief gedrag. (Van onze speciale correspondent Harm van der Berg) tisch I. F] BEN-GOERION SJIMON PERES Invloed van leger in Mexico groeit ZWARTRIJDERS KOSTEN VERVOER IEDER JAAR VELE MILJOENEN SIM Politieke toekomst van Sjimon Peres is opeens erg onzeker geworden beroorlog van 1973 het veld ruimde en Jitzak Rabin premier werd. a vier d wil- ft nu :rzoe- ter de relaas hting. rijpen- ’orden landje, eno- it! Je g. Viva Na in 1965 voor het eerst te zijn gekozen in het Israëlische parlement (Knesseth) werd hij onder het premierschap van Gol- da Meir in het begin van de jaren zeventig minister van Vervoer en daarop van Voor lichting. In 1974 kreeg Peres de portefeuil le van Defensie als opvolger van Mosje Dajan toen deze als nasleep van de okto De nu 53-jarige Sjimon Peres, die man die in zijn jeugd poëzie schreef en die in een recent vraaggesprek zei dat hij graag in de literatuur doorgegaan zou zijn, begon zijn carrière in 1952 als directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Defen sie onder premier David Ben-Goerion en wist de Israëlische strijdkrachten te sme den tot de meest effectieve in het Midden oosten. Kort samengevat is dit wat de 42-jarige Leidse criminoloog Albert R. Hauber in een omvangrijk onderzoek heeft gevonden. Een onderzoek dat zich richtte op twee vormen van crimineel gedrag in situa ties die alles met verkeer te maken hadden. Een dezer dr-“ïn promoveerde hij aan de universiteit in Leiden to loctor in de rechtsgeleerdheid. Zijn promotores waren de criminoloog prof. dr. W. H. Nagel en de socioloog prof. dr. Bram Peper. De titel van het proefschrift luidt: „Gedrag van mensen in beweging". Dat werd mogelijk doordt zijn enig mo gelijke rivaal, de „duif’ Jigal Allon, minis ter van Buitenlandse Zaken, genoegen nam met de tweede plaats in de partij hië rarchie, teneinde de partij, verenigd in de verkiezingsstrijd verder te kunnen leiden. Een scheuring door uittreding van de meer linkse Mapam-fractie uit het arbeiders front (Maarach) werd voorkomen. Pees en Rabin waren persoonlijke riva len, hetgeen vaak aan de oppervlakte trad in de periode van drie jaar dat zij als de belangrijkste figuren in het Israëlische ka binet optraden. Evenals begin 1974 moest Peres in febru ari van dit jaar met een gering verschil van stemmen het partijleider- en kandidaat- premierschap aan Rabin laten. Maar na het terugtreden van Rabin als gevolg van een „deviezenschandaal” vorige maand werd de wel als „havik” gekenschetse Pe res 'met grote meerderheid als "nvolger van Rabin gekozen. Naar schatting verliest het openbaar vervoer in de hoofdstad meer dan twee miljoen gulden per jaar aan illegale passagiers. De meeste fraudes begonnen in Amsterdam nadat daar het systeem van zelfbediening was ingevoerd. De passagiers moeten bij het instap pen hun kaart laten afstempelen in een automaat. De controle door speciaal aangestelde krachten is inci denteel en relatief gering. Eens de woordvoerder van voorstan ders van een harde lijn jegens de arabie ren was Peres genoodzaakt zijn imago op dit stuk te wijzigen om zeker te zijn van de steun van gematigd-linkse en linkse bondgenoten van de partij. Hij stemde in met mogelijke territoriale cocessies in bezet gebied in ruil voor vrede. Een andere mogelijkheid is om iedere Nederlander een computerkaart te geven. Die zal dan bij begin en eind van een reis in het computersysteem moeten worden gestopt. Gebeurt dit niet, dan klinkt een doordringend geluid. Periodiek ontvangt de reiziger een afrekening. In dit systeem, dat Hauber niet verder uitwerkt, zou kaartverkoop op de stations (behalve in grote steden voor buitenlandse biljetten) overbodig zijn. Hetgeen weer een belangrijke besparing ople vert. Voor de spoorwegen bevat zijn proefschrift de interessante vraag of de hier sinds enkele jaren gevoerde politiek van openheid moet worden doorge zet. Ook al leidt het tot steeds meer frauduleuze handelingen. Beter is volgens Hauber om weer kaart- controle op de perrons in te voeren, waardoor ook gebruikte kaartjes hun waarde wordt ontnomen. Immers, die worden dan zoals vroeger door de controleur ingezameld. Zoals aan het begin van dit verhaal al vermeld, de kleine criminaliteit in deze studie omvatte ook agres sief gedrag van automobilisten tegenover voetgan gers. Gebeurtenissen op zebrapaden waar juist een voetganger aan het oversteken was, werden nauwlet- Eigenlijk gaat het hier niet om gratis busvervoer, want een deel van de inkomsten die nu nog uit kaartverkoop worden verkregen zouden in Hauber’s plan uit de verhoogde parkeergelden en een nieuwe gemeentelijke openbaar-vervoerbelasting kunnen komen. MEXICO-STAD (UPI). Mexico bouwt aan een groter, beter, en professioneler leger waarvan militaire waarnemers me nen dat het een grotere invloed kan gaan spelen in de nationale politiek. Mexico is een van de vier Latijnsamerikaanse lan den waar een burgerregering aan het be wind is. De laatste militaire leider in Mexico was generaal Manuel Avila Cama cho, die in 1946 het regeringsgebouw ver liet. Sindsdien heeft het leger weinig pres tige op de „nationale markt". tend gevolgd. Ook hier bleek tussen de 15 en 25 percent van de onderzoekgroep (automobilisten dus) zich aan een vergrijp schuldig te maken. Men gedroeg zich agressief en dat bleek uit: niet stoppen, waardoor de veiligheid van de voetganger in gevaar komt, woedende gebaren en scheldwoorden aan het adres van de voetganger, of toeteren. Het zijn vooral de jongere mannen die zich hieraan schuldig maken. En dan vooral tegenover mannen. Als vrouwen overste ken is men voorkomender. Deze mannen maken voor hun werk iedere dag gebruik van de auto. Dr. Hauber heeft deze gegevens ook vergeleken met onderzoeken in Denemarken en Zwitserland. Het bleek dat men vooral in Denemarken meer rekening houdt met die andere weggebruiker, de voetganger. Ook werd hieruit duidelijk dat het leerproces van grote invloed is op het verkeersgedrag. Om bovengenoemde redenen verwacht hij veel van een beter opgezet verkeersonderwijs op scholen. Uit een eigen vervolgonderzoek bij frauderende passa giers bleek al dat bijna 38 percent door „heropvoe ding” het norm-overtredend gedrag wijzigde. Leer lingen tussen de twaalf en achttien jaar zouden ook bij het verkeersonderwijs moeten worden betrokken. Verder pleit dr. Hauber er voor om het rijbewijs de eerste vier jaar een voorlopig karakter te geven. Op die manier zou het gewenste gedrag meer gemoti veerd worden. Een andere mogelijkheid is om cursus sen te geven (verplicht) waarin vermenselijking van het verkeersgedrag de nadruk krijgt. Peres, die niet van onderhandelingen met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie wil weten, zei dat Israel bij het verwachte vredesoverleg in Genève twee aspiraties heeft: de onderhandelingen mogen niet mislukken en Israel mag zijn doel niet missen. De Verenigde Staten, Israels belangrijk- se bondgenoot en wapenleverancier, waar schuwde hij tegen het opleggen van hun eigen oplossing aan Israel. Over de naaste toekomst zei de nieuwe leider niet van plan te zijn een coalitie te vormen met de rechts-nationalistische Li- koed-Partij (die van geen concessies op de westelijke Jordaanover wil weten), behal ve ingeval van oorlog. Als beschermeling van Ben-Goerion, „de vader van het moderne Israel”, begon zijn ster te rijzen. Met Mosje Dajan maakte hij In de laatste drie jaar is het aantal solda ten echter gestegen van 85.000 in 1974 tot 118.000 in 1976. Deze cijfers zijn afkom stig van het Amerikaanse Pentagon. In 1975 werd een universiteit voor landmacht en luchtmacht opgericht, die zorgt voor een betere opleiding voor de soldaten. Vo rig jaar werd nog een nieuwe militaire academie geopend, met de modernste faci liteiten. Het opvijzelen van het militaire appa raat is begonnen onder het bewind van president Luis Echeverria. Hij achtte dat later deel uit van de door Ben-Goerion gevormde Rafi-groepering, die lange tijd door de meer linkse stromingen in de Arbeiderspartij onaanvaardbaar werd ge acht voor het leveren van een premier. Voorlopig is die grote toekomst van Peres wel erg onzeker geworden, de toekomst van Israel ligt voor het eerst in andere handen dan die van de politieke leiders van de Arbeiderspartij. Door de moeilijkheden van de afgelo pen tijd in de grootste partij van Israel kwam evenwel de weg voor Peres naar het leiderschap open te liggen. „Dit is een man die bijdroeg tot de redding van Is rael”, aldus werd wijlen Ben-Goerion in advertenties in de verkiezingscampagne geciteerd.” Hij heeft een grote toekomst. Israel is zich er nog niet van bewust wat het aan Sjimon Peres te danken heeft”. nodig voor de binnenlandse veiligheid. Volgens militaire bronnen heeft Echever ria „geleerd van de studentendemonstra ties in 1968”. Volgens deze zegslieden was Echeverria van mening dat het leger het enige apparaat was dat het land op de been kon houden. Destijds werden volgens officiële opgave 30 tot 40 mensen gedood, toen troepen insloegen op demonstrerende studenten. Verscheidene studentenleiders hebben verklaard dat enkele honderden doden zijn gevallen. De militairen zijn niet altijd even geluk kig met hun rol in de binnenlandse veilig heid. Met deze houding weet de regering niet altijd raad. „Het leger ziet de burger maatschappij als bedorven”, zegt een waarnemer. Onderwijs zal de sleutel worden van de kracht van de strijdmacht, zo geloven waarnemers. „Onderwijs kan een aantal jonge officieren zoveel kennis bijbrengen dat zij die kennis kunnen gebruiken voor de vooruitgang in het land”, zo zegt men in militaire kringen. „Datgene wat gebeurd is in Peru, in Ecuador, in Cuba en in Pana ma, waarom kan dat ook niet in Mexico gebeuren?" Het instandhouden van de publieke opi nie is altijd al een rol van het leger ge weest. Vaak werden soldaten op het platte land ingezet, omdat de plaatselijke politie het niet kon klaren. Vorig jaar augustus voorkwam het leger een staking van arbei ders van de electriciteitscentrales in de hoofdstad. In maart van dit jaar mar cheerden troepen de zuidelijke stad Oaxa ca binnen, nadat oproerpolitie in gevecht was geraakt met anti-regerings-demon- stranten. Ook zijn soldaten ingezet op de handel in verdovende middelen in Siërra Madre de kop in te drukken, hoewel het resultaat daarvan nog vrij nihil is. Tenslot te was het een militair, die guerrilla-leider Lucio Cabans doodschoot in 1974. Vorig jaar november stonden de militai ren op het punt hun macht te gebruiken, toen Echeverria van plan was zijn termijn te verlengen. In Mexico heerste de opvat ting dat Echeverria op de hoogte was van het feit dat het leger „gesteld” was op zijn aftreden. De partij die sinds 1948 in vele opzich ten haar stempel drukte op de Israëlische maatschappij, is nu naar een tweede rangspositie gedegradeerd. Het falen van de Congrespartij, die de rekening voor interne machtsconflicten, corruptie, inef ficiency en besluiteloosheid kreeg gepre senteerd, zal waarschijnlijk vraagtekens zetten achter de politieke toekomst van Peres. net nde er. tpatro- Naar schatting maken, in situaties waar dat moge lijk is, tussen de 15 en 25 percent van de mensen zich schuldig aan dergelijke frauduleuze of agressieve handelingen. Het wordt tijd dat de regering maatrege len neemt om een verdere toename tegen te gaan. Dat kan door onder meer bij het openbaar vervoer in grote steden geen ritprijs meer te heffen en door een beter verkeersonderwijs, waarin de nadruk ligt op het verantwoordelijkheidsgevoel. Sjimon Peres werd op 16 augustus 1923 geboren in Wolozyn, de toenmalige Poolse provincie Novogrodek, die nu deel uit maakt van de Sovjet-republiek Wit-Rus- land. „Ondanks de persoonlijke wijzigingen die in de partij plaatsvonden, zullen er geen essentiële veranderingen in het bui tenlands beleid van Israel zijn”, verklaar de hij na zijn verkiezing tot partijleider. „Wij zullen blijven streven naar zinvolle onderhandelingen met de Arabische buur landen teneinde een werkelijke algehele vrede in het Midden-Oosten te bereiken”. In 1947 werd hij door David Ben-Goeri on gerecruteerd voor dienst op het hoofd kwartier van het ondergrondse joodse le ger Haganah, waar hij zich bezighield met wapenaankopen en het werven van man kracht. Uit verder onderzoek in eigen land werd duidelijk dat het agressief verkeersgedrag verband houdt met de opvoeding. „Met enige voorzichtigheid kunnen we vaststellen dat agressief gedrag een methode van conflictoplossing is die men in het ouderlijk huis heeft aangeleerd”, aldus de criminoloog. „De legerofficieren komen meestal uit de lagere klassen van de bevolking en zij zijn zich ervan bewust dat het daar niet goed toeven is. Zij achten zich zelf in staat daar iets aan te doen. Zij realiseren zich dat hun macht kan bijdragen aan het instandhouden van de regering en de rege ring op hun beurt weet dat zij verbeterin gen moet aanbrengen om de loyaliteit van het leger te behouden”. Uit statistisch materiaal is duidelijk geworden dat ongeveer vijf percent van alle mensen die zich aan kleine criminaliteit schuldig maken wordt betrapt. Het werkelijk aantal vergrijpen ligt dus, zo blijkt uit dit onderzoek, drie tot vijf keer zo hoog. Dr. Hauber noemt deze situatie uitnodigend. Uitzijn onderzoek, dat meestal begon bij de haltes waar passagiers stonden te wachten, bleek dat de meeste zwartrijders hun handelen doodgewoon vonden. De financiële reden gaf meestal niet de doorslag. Evenals bij een controlegroep, gevormd uit passagiers van de Spoorwegen, ging het vooral om aangeleerd gedrag. De betrokkenen vonden het de gewoonste zaak van de wereld om te proberen gratis met bus, tram of trein te reizen. Het sterkst vertegenwoordigd zijn jongeren, mannen en ongehuwden mensen met een laag inkomen die geen auto hebben. Een klein deel van de groep deed het uit principiële overwegingen: Open baar Vervoer moet gratis zijn. Tot die aanbeveling komt de Leidse criminoloog uiteindelijk ook. In grote steden zou het openbaar vervoer het nultarief kunnen invoeren. Het innen van een belangrijk deel van de inkomsten kost nu ook al geld. „Voorwaarde is echter dat het niet als geïsoleer de maatregel wordt ingevoerd”, aldus Hauber. Hij wil naar een geïntegreerde aanpak waarin een „gratis" openbaar vervoer onderdeel is van een aantal ver keersmaatregelen die het particulier autogebruik moeten tegengaan Zijn familie emigreerde in 1934 naar Israel, waar hij onderwijs genoot in Tel Aviv en op de landbouwschool van Ben Sjemen bij Jeruzalem. In 1940 was hij een van de stichters van een kibboets in Galilea. INGO en MONIKA zitten klaar om per rodelbaan vanaf de berg waar hun hui» staat 1000 meter schuin naar beneden te glijden, waar de baan ophoudt bij hun school. Terug naar huis kunnen ze met een stoeltjeslift, die ook door hun vader werd gebouwd De baan zou 's werelds langste zomer-rodel- baan zijn. Ingo en Mo nika zullen ook in hun vakantie nog wel eens in de buurt van hun school komen stellen we ons zo voor.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23