ZUIDMOLUKSE JONGEREN IN NIEUWE BRIEF: IN GEBRUIK DOOR VS nader onderzoek Luchtoorlog tussen Engeland en VS Pan American wil van Londen naar Amsterdam verhuizen POLITIEBUREAUS ONNODIG GEBOUWD Incident politie en advocaat: Ex-gijzelaartjes weer naar school NIEUWE KERNLADINGEN Filmkeuring verdwijnt 'BF'” Rennies ^moet je altijd bij je hebben. 99 4 BINNEN- EN BUITENLAND (Vervolg van pagina 1) sa Veel waarschuwingen Fiets euevi lan^s de Amro, cLu-S rifet'»0' Ander element in bewapeningswedloop op de maag? Rennies helpen direkt ASSEN (ANP). De Zuidmolukse jongeren, die dinsdag een inmid dels fel gekritiseerde open brief aan de regering stuurden, hebben opnieuw een communiqué uitgegeven. Ze zeggen ditmaal, dat het allerminst de bedoeling is geweest om de regering te chanteren in de gijzelingszaak. Verder stellen de jongeren, dat er geen sprake van is, dat ze de pers te lijf willen gaan. (Door onze verkeersredacteur) SCHIPHOL. Pan American wil alle passagiersvluchten van, via en naar Londen overbrengen naar Amsterdam. Een beslissing daar over wordt een dezer dagen verwacht, als gevolg van het mislukkende luchtvaartoverleg tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Schiphol krijgt dan vanaf 22 juni per dag 12 Boeing-747’s en 4 kleinere vliegtuigen meer te verwerken. (Vervolg van pagina 1) Transacties in gebouwen en daarmee samenhangende zaken komen het rijk wei meer op financieel nadeel te staan, blijkt uit het verslag van de Rekenkamer Zo heeft het departement van Onderwijs en Wetenschappen niet tijdig gereageerd op een voorstel van de Eras- musuniversiteit in Rotterdam om een deel van de opbrengst van een gebouw ter beschikking te stellen van het rijk. Hierdoor is een bedrag van 1,3 miljoen gulden voor het rijk verloren gegaan. Architectenbureaus Via Amro Prive kun je sparee vöoreoi tweede - Arrirp Priug keke/jiin/ kun jepriel eevy betas l ctieoe bu elke bank Maai ee/st naar - Aankomst van mariniers met kogelvrije vesten bij de school in Bovensmilde (ADVERTENTIE) Transacties in gebouwen leveren (ADVERTENTIE) l? - Trein-Toegang-biljetten oii NSstations i 1 26^450, De jongeren spreken hun „verontwaar diging” Uit over de handelwijze van de minister van Justitie in de huidige gijzelin gen. Ze wijzen erop, dat de autoriteiten het perscentrum hebben gebarricadeerd na De maatregel van Pan American is on derdeel van een in vredestijd ongekende situatie, dat vier luchtvaartmaatschappij en van twee landen besluiten alle luchtver bindingen met elkaar te verbreken. Zoals PanAm naar Amsterdam ver huist, wil Trans World Airlines Londen verruilen voor Dublin en Parijs en wil de eveneens Amerikaanse National Airways De kans bestaat dat zich onder de passa giers van de gekaapte trein een man uit India bevindt, aldus NS-woordvoerder Ton Meinsma. Bij de spoorwegen is een melding binnengekomen van een vermiste Indiër uit New Delhi, die tussen de 40 en 50 jaar oud is. Het totaal aantal gegijzelde passagiers schatten de NS nu op maxi maal 59. Van 54 mensen in zeker dat ze in de trein bij De Punt (Glimmen) zitten De ongeveer 65 mensen in de gekaapte trein hebben in theorie de beschikking over ongeveer 220 zitplaatsen. De Neder landse Spoorwegen hebben dit, aldus Meinsma, kunnen afleiden uit het aantal ramen dat geblindeerd is. De Zuidmolukse kapers hebben op deze manier drie „bak ken” van het vierdelige elektrische trein stel ondoorzichtig gemaakt. Het aantal zit plaatsen is, aldus Meinsma, voldoende voor alle aanwezigen om te kunnen gaan liggen, als zij willen slapen. Er is echter geen mogelijkheid te weten te komen of dat gebeurt. KLM en Pan American zullen dan sa men vier keer per dag naar New York vliegen. In Europa zal PanAm via Amster dam vluchten uitvoeren naar Bergen, Os lo, Hamburg, Berlijn en Frankfurt, deze laatste evenals San Francisco tweemaal per dag Bij de spoorwegen komen sinds het be gin van de treinkaping veel waarschu wingen binnen van mensen, meest eigen personeelsleden, die „verdachte” Zuid- molukkers hebben gesignaleerd, aldus Meinsma. De spoorwegrecherche heeft een speci aal alarmnummer ingesteld voor dit soort meldingen. „Elke waarschuwing wordt na getrokken”, aldus Meinsma. De spoorweg recherche doet dat zelf of laat het over aan de gewone politie. Het zal nog wel eens voorkomen dat op deze manier een zak kenroller of een andere kleine misdadiger wordt gegrepen. Meinsma legde uit, dat de machinist, als hij iets ongewoons in zijn trein meent te bespeuren, de mogelijkheid heeft het spe ciale alarmnummer te bereiken. Bij elke seinpaal staat een diensttelefoon. Contact opnemen vanuit de trein is in de meeste gevallen niet mogelijk. Alleen op de trajec ten in Noord-Holland, boven de lijn Am sterdam-Haarlem, rijden treinen, die uit gerust zijn met een zogenaamd telerailsys- teem. Dat wil zeggen dat zij in voortdurend radiocontact staan met een centrale post. (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. President Carter heeft aan de nucleaire bewapeningswedloop, die zich, alle gesprekken over vermindering van kernwapens ten spijt, ontwikkelt, een nieuw en belangrijk element toegevoegd. Nadat de Russen in maart alle Amerikaanse voorstel len hadden afgewezen heeft hij opdracht gegeven een nieuwe generatie kernladingen in gebruik te nemen voor de zogenaamde „Minute man”-raketten, die aanmerkelijk nauwkeuriger is dan de huidige ladingen en in staat moet zijn een groot deel van de Russische kernsilo’s te vernietigen. De nieuwe kernkop draagt officieel de naam „A-12” en het zal twee jaar duren voordat de Amerikaanse raketten ermee zijn uitgerust, zo verklaarde een woord- overder van het Witte Huis. Paul Warnke, de Amerikaanse SALT- onderhandelaar, heeft gezegd dat Carters bevel het risico meebrengt dat de Russen Politieke waarnemers in Washington zijn van mening, dat aan Carters beslis sing een langdurig binnenhuis-gevecht is voorafgegaan en zij beschouwen het be sluit ook als een teken dat de SALT-onder- handelingen, officieel optimisme ten spijt, vrijwel zijn vastgelopen op het niveau van de afspraken die oud-president Ford en de Russische leider Leonid Breznjev destijds in Vladivostok hebben gemaakt. Powell echter, verklaarde, dat het niet redelijk zou zijn van de VS te verwachten eenzijdig technologische vooruitgang te verzaken die een tijdelijk voordeel voor de VS zou kunnen meebrengen, bij het ont breken van enige vergelijkbare terughou ding aan de kant van de Russen. „Wij hebben in het openbaar en in privé-ge- sprekken onze bereidheid kenbaar ge maakt om te praten en we zijn daartoe nog steeds bereid. We hopen op aanwijzingen van Sovjet-kant voor een dergelijke be reidheid” Dit mitiatief-wetsontwerp is inmiddels, door de Staten-Generaal aanvaard en door de koningin bekrachtigd Carter nam zijn besluit, aldus woord voerder Jody Poewell, omdat de VS zich niet kunnen veroorloven te blijven stilzit ten, terwijl de Russen zich van de SALT- voorstellen afwenden. Carters manoeuvre is bedoeld om een grof evenwicht tussen de kernmachten van de twee supermach ten te handhaven. In oktober begint de luchtmacht met het installeren van een beter geleidesysteem in de Minute Man raketten en pas wanneer dat project in twee jaar is voltooid kunnen de kernladin gen, die de vernietigingscapaciteit van de raketten ruim driemaal vergroten, worden aangebracht. De „A-12” is met name in staat om de Russiche kernraketten in on dergrondse opslagplaatsen te vernietigen. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Een incident tussen de politie, een verdachte en een advocaat in Amsterdam is voor minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken aanlei ding geworden bij de burgemeester van Amsterdam nadere informaties in te win nen. Hij doet dit na schriftelijke vragen van de PvdA-Tweede Kamerleden Voogd, Haasberger en Salomons. Op grond van de verkregen informaties zal worden bezien of het gebeurde de regering noopt tot het nemen van maatregelen. Het gaat hier om gebeurtenissen die zich afspeelden op woensdag vier mei in het jongerencentrum De Vuurtoren waar het advocatenkantoor gevestigd is. Mr. J. de Groot was daar bezig een kort geding voor te bereiden voor een jongen tegen diens huisbaas die hem van zijn kamer had gezet. Ook was er al een nieuwe huurder op de bewuste kamer gekomen en deze had aangifte gedaan van een diefstal van rollen behang door de cliënt van mr. De Groot. Deze diefstal was voor twee agenten van het bureau Warmoesstraat aanleiding om naar de Vuurtoren te stappen en de jonge verdachte daar aan te houden. Toen deze alleen ongeboeid mee wilde naar het poli tiebureau zou een vechtpartij ontstaan zijn waarbij volgens de verklaring van een andere advocaat de politie gestompt en geslagen had. Toen de agenten de jongen tenslotte op straat hadden wilde ook mr. De Groot mee naar het bureau om zijn cliënt daar bij te staan. De agenten zouden daarop gereageerd hebben met de opmer king: „Dat mag, maar dan wel als verdach te van verzet tegen de politie.” DEN HAAG (ANP). Op 1 juli aan staande zal aan het bestaan van de centra le commisie voor de filmkeuring een einde komen. Het instituut van de filmkeuring in haar huidige vorm verdwijnt, tengevolge van een nieuwe wet op de filmvertoningen, die op 1 juli aanstaande in werking zal treden. Minister de Gaay Fortman van binnenlandse zaken heeft de leden van de commisie schriftelijk dank gezegd voor de bewezen diensten. azen gevoel? De Rekenkamei gaat ook na of een juist gebruik wordt gemaakt van premies, en dergelijke, vooi de werkgelegenheid In De Technische Hogeschool Eindhoven verzuimde een algemene huurverhoging voor één van haar gebouwen in rekening te brengen, waardoor ongeveer 49 000 gul den aan huur werd gederfd De universi teit van Amsterdam liet eveneens een huurverhoging na wat op een huurder ving van ruim honderdduizend gulden kwan. te staan De Rekenkamei verwijt dezelfde umversiteit dat ze te vlug advi seurs inschakelde - vooi de voorgenomen Douw van een mensa aan de Oude Turi markt waardooi 150.000 gulden onnodig is uitgegeven Voor de rijkspolitie zijn op sommige plaatsen bureaus gebouwd, waar ze achteraf helemaal niet nodig bleken Dat was het geval in Uden waar een gebouw van een half miljoen gulden nooit in ge brink van de politie is geweest In Tietjerk stradeei en Zevenaar zijn drie bureaus gebouwd die samen 1,3 miljoen gulden kostten en waar de politie ook nooit is ingetrokken in het vervolg ook vanaf Parijs vliegen. Advertenties van National daarover ver schijnen al enkele weken in de Internatio nal Herald Tribune. Van Britse kant is het zeer wel denkbaar dat British Airways van de ene dag op de andere besluit geen enkele van zijn elf bestemmingen in de VS meer aan te doen. In feite vliegt British Airways op 23 Ame rikaanse steden tussen Anchorage en Mia mi, maar de meeste worden in pool ver richt door Canadian Pacific Air. De ver wachting is dat CP Air deze routes van de Britten zal overnemen. Wat Nederland betreft krijgt Schiphol dagelijks 20 a 30 procent meer te verwer ken. In het verkeer met de VS komen er eveneens dagelijks non-stop-verbindingen met Washington, Boston, San Francisco en Seattle, en zonder overstappen met De troit, Honolulu en Portland. Voorts wordt Amsterdam opgenomen in PanAms dage lijkse vluchten rondom de wereld, in beide richtingen. nog veel minder geneigd zullen zijn om hun strategische kernwapens te verminde ren en dat de mogelijkheid bestaat van een aantrekken van de Russische produktie van kernwapens. Dit zou een ontwikkeling zijn, die de SAL’T-vooruitzichten nog slechter maakt dan zij in feite al zijn, omdat het de grootste moeite zal kosten de Russen te overtuigen van hun ongelijk als zij zeggen dat Carters afgewezen voorstel len vooral ten doel hebben de VS eenzijdig te bevoordelen. het publiceren van hun open brief. Hierbij zouden de autoriteiten zijn uitgegaan van de veronderstelling, dat de Zuidmolukse jongeren de pers wel eens te lijf zouden kunnen gaan. Dezen ontkennen met klem, dat dit tot de mogelijkheden bèhoort. rijk wel eens nadeel op j 967 kreeg een metaalverwerkend bedrijf in Zuid-Limburg voor het eerst steun In totaal is ei 3,1 miljoen betaald om de werkgelegenheid vooi honderd man per sonee) in stand te houden maai dat is r d gelukt Voorts heeft de staat vooi hetzelfde doel voorwaardelijke verplichtingen op zich genomen van in totaal 11,8 miljoen gulden De Rekenkamei vindt, dat hierbij meer zorgvuldigheid in acht had moeten worden genomen, en heeft ook aanmerkingen op enkele andere gevallen van hulpverlening in het belang van de werkgelegenheid De tien miljoen gulden, die in het kader van het extra werkgelegenheidsprogramma 1973 voor de werkgelegenheid bij architec tenbureaus was uitgetrokken, had beter vooi andere doeleinden kunnen dienen, aldus de Rekenkamei in haai rapport Sommige architectenbureaus hebben een vneigenlijk gebruik gemaakt van de regeling in het algemeen vmdt de Reken Volgens sommige waarnemers zouden de VS door het inzetbaar maken van dit nieuwe wapen een duidelijke voorsprong op de Russen kunnen krijgen, aangezien het merendeel van de Russische kernwa pens in silo’s te land is opgeslagen, terwijl de VS in veel grotere mate hun kernmacht op betrekkelijk kwetsbare onderzeeërs hebben ondergebracht. „Op deze manier is men bewust of onbe wust bezig aan een hetze tegen de Zuidmo lukse bevolking”. Verder vinden de jonge ren, dat de minister van Justitie door zijn handelwijze de pers „systematisch” opzet tegen de Zuidmolukse bevolking en de Zuidmolukkers de toegang tot de media onthoudt. Ze trekken daar de conclusie uit, dat het beleid van de minister is ge richt op het verdoezelen van de realiteit van het Zuidmolukse vraagstuk. „Nog maals benadrukken we, dat een politiek vraagstuk om een politieke oplossing vraagt”, zo besluiten de jongeren hun tweede verklaring, die werd uitgegeven in het Zuidmolukse jongerencentrum Patti- mura in Assen. BOVENSMILDE (ANP). De vorige week in Bovensmilde gegijzelde kinderen gaan volgende week maandag* weer naar school, zij het voor halve dagen. Omdat de openbare school in Bovensmilde nog steeds bezet is, zullen de ex-gijzelaartjes worden ondergebracht in de christelijke lagere school. De ouders hebben dit deze week besloten. De ongeveer vijftien Molukse leerlingen van de openbare school in Bovensmilde blijven echter thuis. De ouders en ook deskundigen vinden het beter als deze kinderen wegblijven. „Dat is voor hun eigen bestwil”, aldus een van de ouders. De ouders in Bovensmilde zijn boven dien vast besloten hun gegijzelde kinderen na de grote vakantie niet meer terug te sturen naar het nu nog bezette schoolge bouw. Om te beginnen wil een aantal kin deren niet meer terug en ook om andere redenen is het niet verstandig, aldus de heer Van ’t Hoog, één van de ouders. Wanneer de gegijzelde kinderen volgen de week weer naar school gaan, betekent dat in feite dat de openbare lagere school en de christelijke lagere school in Boven smilde tot de grote vakantie worden sa mengevoegd. Voor de ex-gijzelaartjes is een speciaal lesprogramma ontworpen, waarbij de nadruk wordt gelegd op ex pressievakken. Het belangrijkste is, dat de kinderen niet thuisblijven, aldus de heer Van ’t Hoog. De ouders in Bovensmilde hebben ook besloten pas weer aan het werk te gaan, als de gijzelingsdrama’s zijn afgelopen. Indertijd hebben enkele Tweede-Kamer- leden een initiatief-wetsontwerp ingediend tot afschaffing van de filmkeuring voor volwassenen, invoering van een nieuw sys teem van keuring voor jeugdigen en in trekking van de bevoegdheid van de bur gemeester om filmvertoningen die naar zijn mening in strijd zijn met de openbare orde of de zedelijkheid te verbieden De afzetting rond het perscentrum in Assen is volgens hen bedoeld om de pers op te zetten tegen de Zuidmolukse bewe ging. Het ministerie van Justitie speelt volgens hen ook in op de emoties, die bij de mensen leven, aldus de verklaring. Die werd gisteravond laat uitgegeven en is ondertekend door de Vrije Zuidmolukse Jongeren in Assen, Bovensmilde, Heer, Eist, Hatert, Gennep, Tiel en door het Bevrijdingsfront van de RMS (ADVERTENTIE) Maagzuur overvalt je. Komt j onverwachts. Goed als je dan een paai Rennies bij |e hebt Brandend maagzuur? Opgeblazen gevoel? Druk Schiphol wordt daarmee Pan Ameri cans Europese basis en tevens een van de belangrijkste luchthavens in West-Europa. Voor Pan American heeft Schiphol als alternatief voor Londen de beste papieren: het is een van de modernst uitgeruste luchthavens ter wereld, het heeft voldoen de capaciteit om de plotselinge invasie zonder grote problemen te verwerken en ligt geografisch het beste, omdat de Euro pese bestemmingen van deze maatschap pij overwegend in het Noorden liggen. kamer, dat de situatie voor de architec tenbureaus al was verbeterd door de uit voering van extra werken in het kader van het programma van het ministerie van Sociale Zaken voor de bevordering van de werkgelegenheid De extra tien miljoen waren daardooi overbodig Leden van de Tweede Kamer krijgen wel eens een te hoge schadeloosstelling, doordat ze niet tijdig al hun nevemnkom sten opgeven, die aanleiding geven tot kor ting op die schadeloosstelling Zo moest op 1 mei 1974 nog van 35 Kamerleden een bedrag van ruim 153 000 gulden aan scha deloosstellingen worden teruggevorderd of verrekend Eenzelfde situatie doet zich vaak vooi bij gewezen Kamerleden, die een pensioen genieten Bij deze groep is het vrij vaak voorgekomen, dat teveel ge noten en terug te betalen bedragen op liepen tot enkele tienduizenden guldens In enkele gevallen was dat zelfs meer dan vijftigduizend gulden Inmiddels is beslo ten tot een wetsvoorstel, die dat onmoge lijk maakt Ze verwijten de minister van Justitie, dat hij op deze manier inspeelt op „de emoties van de mensen, waardoor de gela denheid onder de bevolking vergroot wordt”. Pan American voorziet wel enige proble men met de in Amsterdam beschikbare hotelcapaciteit. Per dag zullen de Jumbo’s van dit bedrijf circa 2000 passagiers aan- en afvoeren die op zijn minst enkele dagen in Nederland zullen doorbrengen. Voorts moet voor de in Londen ondergebrachte bemanningen, technisch en administratief personeel huisvesting en hotelruimte in de omgeving van Schiphol worden gevonden. Al het vliegtuigonderhoud en -bevoorra ding zal in het gevolg ook vanaf Schiphol gebeuren „Wij wilden regering niet chanteren (ADVERTENTIE) ■^O-AÖ Utir-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4