Omwonenden Van Gelder over herrie spuien gram Huider voor SieMatic keukens Nieuwe haring binnen twee etmalen na start van race binnengebracht Velsen krijgt in het voorjaar een speciale „Sri Lanka-week” Bromfietser onder College van B. en W. maakt kennis met Santpoort invloed werd aangehouden 1 EERSTE IN IJMUIDEN Kort IJmondnieuws LI Inbraak in Van Maerlantlaan Dameskapsalon Jean Pierót Keten opengebroken Jean Pierót Mode Coiffures haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. ORVAL Stokpaardje „MONICA” ORVAL „We doen geen oog meer dicht” MHf I DONDERDAG 2 JUNI 19 7 7 VELSEN-IJMUIDEN 5 JUMELAGE MET GALLE MOET MEER INHOUD KRIJGEN Pluim PETER VAN STRAATEN (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT-ZUID. In een bomvolle aula van de christelijke pedagogische academie Da Costa in Santpoort-Zuid heeft het colle ge van burgemeester en wethou ders van Velsen zich gisteravond gepresenteerd aan de bevolking van het dorp Santpoort. Voor de kennismakingsavond, waarvan er de afgelopen jaren al enkele in andere delen van de gemeente zijn gehouden, was overstelpend els, mr Jd HAARLEMSE BOEKENMARKT BOEKHANDEL H. DE VRIES HAARLEM 4 4 4 voorbaat wist te melden dat alle schriftelijk ingediende vragen nooit stuk voor stuk zouden kun nen worden behandeld. 4 4 Café „DE HALVE MAAN” I I gitëfc m ^■1 (ADVERTENTIE) aanhangsel van de gemeente Het college van B. en W. had zich geschaard achter de tafel, in dezelfde opstelling als in de raadzaal. Van links naar rechts de wethouders ing. H burgemeester drs. J. Reehorst, gemeentesecretaris mr. A. P. van Uffelen en de wethouders H. J. Scheeper en Th. C. Witte. (ADVERTENTIE) 7 m- U komt toch ook? (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 9$ haring van de Monica snel gelost en in vrachtwagens naar de visafslagen van Katwijk en Vlaardingen vervoerd, waar ze verhandeld werden. c 3 1 1 a e e De bezwaren van de bewoners bleken zich vooral te richten tegen de bestaande wijze van vervoer van hout. Op het indus triecomplex wordt daarvoor gebruik ge maakt van een reuzevorkheftruck waar van de dieselmotor erg veel herrie voort brengt. Bovendien worden de houtblok ken in bakken gestort hetgeen ook een hels kabaal veroorzaakt Behalve op het terrein zelf, is ook het vrachtverkeer in de omgeving van het be drijf toegenomen. Terwijl vroeger al het hout per schip werd aangevoerd, wordt nu zeventig percent per vrachtauto naar de fabriek gebracht. A] deze activiteiten heb ben zowel overdag als ’s nachts plaats Een van de bewoners vertolkte de be zwaren door erop te wijzen dat ’s nachts niet kan worden geslapen met openstaan de ramen. Ir M Veth, directeur van Van Gelder Papier in Velsen. benadrukte dat het bedrijf erhaar streeft de overlast vooi de bevolking tot een minimum te beperken maar dat met verwacht kan worden da) de Tekenaar van o.a. „Bij ons in het dorp" en de Parool-strip „Vader en zoon" komt vrijdag 3 juni van 14.30- 17.30 uur zijn werk signeren op de „Bij ons zijn 180 vragen binnengeko men. Als we voor elke vraag één minuut uittrekken, dan zijn we daar drie uur zoet mee”, zo rekende hij de zaal voor. Beslo ten werd dan ook alle wethouders een inleidend praatje te laten houden waarbij de vele brandende kwesties aan de orde zouden kunnen komen. Wethouder Van der Werff die de finan ciële touwtjes van de gemeente in handen heeft, zette zichzelf een pluim op de hoed over zijn eigen beleid. Het feit dat er over financiën geen vragen waren gesteld, was voor hem aanleiding aan te nemen dat het op dat punt dus wel snor zat. Ook met het uitblijven van kritische vragen over het gas- en waterbedrijf complimenteerde hij zich. Doch daarmee was de kous niet af. Want hij was overvoerd met vragen over het hondenprobleem. Een vraagstuk dat hij het liefst had afgeschoven naar de burgemeester „omdat het ook een kwestie is van orde”. Hoewel met de hondenbelas ting oorspronkelijk beoogd werd de hon denhorde te beperken, is dat middel het doel voorbijgeschoten, bekende Van der Werff ruiterlijk. En heel eerlijk voegde hij eraan toe dat deze belasting nu louter dient om de gemeentekas te spekken. Die opmerking viel in verkeerde aarde bij een mevrouw van de stichting „Dier in Nood”. Zij hield een vlammend pleidooi om de opbrengsten van de hondenbelasting aan te wenden voor het behoeftige dier. Boven dien vond zij het onrechtvaardig dat de hond wel, maar het paard en de duif niet belast worden. Kwiek rekende zij uit dat de gemeente met 3900 geregistreerde hon den in Santpoort maar liefst 154.000,- per jaar vangt. „Het is ondemocratisch en on billijk dat de burgerij op deze wijze zorg moet dragen voor een sluitende begro ting”, welke woorden steun ondervonden middels een krachtig applaus. Spitsvondig was de suggestie van een dierenliefhebber die ook oog had voor de keerzijde. Hij stelde voor die anderhalve ton te besteden aan schepjes en plastic zakjes. Die attribu ten zouden dan aan de hondenbezitters moeten worden uitgereikt. IJMUIDEN. De bemanning van de hektrawler „Monica” was er vanmorgen stellig van overtuigd als eerste de Hol- landsche Nieuwe aan wal te brengen. Om precies tien minuten over half negen meerde het schip in IJmuiden af met 85 kantjes haring na een reis op topsnelheid vanaf de visgronden. Schipper C. A. Scho nenberg uit Katwijk heeft er met zijn bemanning alles aan gedaan om het eerst binnen te komen, maar heeft de race tegen twee Scheveningse vissers verloren. Tenslotte was er een verwoed fietser die zich opwond over de afgesloten fietsroutes door de duinen bij Velsen. „De duinen worden hier alleen gebruikt om in begra ven te worden”, beet hij het college bits toe. Wethouder Meijer zei geen bevoegd heid te hebben duinterreinen open te stel len voor fietsers. De vragensteller bleef ontevreden. „Altijd weer die verdomde hekken rondom het duingebied”, bromde hij terwijl hij afdroop naar zijn zitplaats. VELSEN. Begin 1978 zal er in Velsen een grote Sri Lanka-week gehouden gaan worden, waarin de aandacht wordt gericht op de partnerstad Galle in Sri-Lanka en op de problematiek van het voormalige Cey lon in zijn geheel. De week zal worden georganiseerd door de „Werkgroep Inter nationale Betrekkingen”, waarin verte genwoordigers van instellingen en organi saties uit de gemeente zitting hebben. Het is de bedoeling om deze week in februari te houden. Uit een kast in de woonkamer werden de postzegelalbums (met een cataloguswaar de van circa twee mille) weggenomen, ter wijl tevens 150 gulden aan geld plus acht tien betaalkaarten werden buitgemaakt. VELSEN. Uit twee bouwketen aan de Kanaalstraat in IJmuiden zijn gereed schappen en is tevens een radio gestolen. De keten zijn opengebroken in de nacht van dinsdag op woensdag en van de ge reedschappen werd ondermeer een water- pasinstnument buitgemaakt. Filmavond De Toorts. In het gebouw van koffiebar De Toorts aan de Hoofd straat in Santpoort wordt zaterdag 4 jun> de film ..Fhpperside” vertoond. De bijeen komst die om half negen ’s avonds begint is voor iedereen vrij toegankelijk Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel. 14825 aan de stand van IJMUIDEN. Vannacht is tegen een 17-jarige bromfietsbestuurder, na blaas- en bloedproef- proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden onder invloed. Het is de tweede keer dat deze jongeman voor deze overtreding is aangehouden: hij was nog in de proefperiode na zijn vorige veroordeling. i 5 r 5 J s 1, n it ■y i- n de in ge m, :al an de de t >1 e r e !t n Echt bier van de Eerwaarde Paters Tra- pisten der Abdij van Orval ;h et et ie )r is id er ze m )e (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD.Een tiental om wonenden van Van Gelder Papier in Vel- sen-Noord heeft gisteren tijdens een hoor zitting in het gemeentehuis van Velsen zijn nood geklaagd over de geluidsover last, veroorzaakt door het houttransport op en rondom het industrieterrein. De bijeenkomst werd gehouden naar aanlei ding van een verzoek van de papierfa briek om een hinderwetvergunning voor uitbreiding en wijziging van een installa tie voor het houttransport. Het verzoek was gericht aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. KENNEMERLAAN 1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL.02550-22756* m m je ze li jn m ?n m ir. jn »n T- h ar- nd or yrs- in- ir- ,ar ire n i, le •n si Op alle aspecten van het leven in Sri Lanka zal de aandacht gericht worden. Zo komen er een filmavond, een lezing, een expositie, een culturele avond. Ook wil men producten uit Sri Lanka aan de Vel- sense bevolking presenteren en zullen de winkeliers de vraag krijgen in hun etala ges de aandacht op dit eiland in Oost-Indië te richten. Het doel van de speciale week is om Sri Lanka en ook de stad Galle, waar mee Velsen een jumelage heeft, wat meer De eerste haring heeft vanmorgen bij de Scheveningse visafslag 90 tot 110 gulden per emmertje van vijf kilo opgebracht. In een emmertje zitten ongeveer 45 haringen. Pakken van 23 kilo brachten 265 tot 320 gulden op. Tot nu toe is verkocht de vangst van de Sch. 54, het schip dat de haringrace won. De vangst bleek iets minder dan aanvankelijk is gemeld: 835 emmers en 38 pakken; die brachten in totaal 90.000 gulden op. Op de Scheveningse visafslag worden de afslagprijzen „goed, maar iets lager dan was verwacht” genoemd. DRIEHUIS. Uit een woning in de Van Maerlantlaan zijn na inbraak diverse postzegelalbums en geld gestolen. Met vermoedelijk een valse sleutel drongen de inbrekers de woning in in de nacht van dinsdag op woensdag. De Monica vertrok dinsdagmorgen om negen uur vanuit IJmuiden en woensdag ochtend werd bij Farn Deep, dwars van Engeland de eerste trek gedaan Die lever de niets op en daarom werd besloten een eindje op te stomen en het nog eens te proberen De tweede trek was een schot in de roos Ei werden 85 kantjes nieuwe haring binnengehaald Ook de Francisca en de Hoeker hadden geluk en wisten een flinke lading binnen te krijgen De drie schepen gingen rond twaalf uui terug naai Wethouder Meijer bereed zijn stok paardje met de bebouwing van de Velser- broekpolder waarvoor de plannen door het provinciale bestuur zijn afgewezen. Als ooit tot woningbouw wordt overge- - gaan, dan zijn de huizen in die polder vooral bedoeld voor de minder draag- krachtigen, die een te smalle beurs hebben voor de overloop naar de kop van Noord- Holland en de functioneel gebondenen waaronder Meijer middenstanders en ver plegers rekende. De portefeuillehouder van volksgezondheid en woonruimtever deling, wethouder Witte, kreeg het aan de stok met een mevrouw die het college beschuldigde van vriendjespolitiek bij de toewijzing van woningen. Een vriend van haar getrouwde zoon, die om onderdak verlegen zat, zou voorgetrokken zijn door het bureau woonruimteverdeling omdat zijn vader bij de gemeente werkte. Witte wuifde die aantijging van de hand doch sloot niet uit dat er wel eens fouten worden gemaakt In de discussie die daarna ontstond liet toen ook de nieuwe groepering die de belnngen van Santpoort-Zuid bij de ge meente beter tot uitdrukking wi] brengen, van zich horen. Woordvoerder Fenijn, een toepasselijker naam was niet denkbaar, liet weten dat de gemeenschap zit te sprin gen om een ontmoetingscentrum, als praathuis, clubhuis en jeugdhonk. Zijn dringend verlangen liet zich samenvatten in één woord: „wijkerkenning”. pes is dit bier volkomen natuurlijk en niet gefilterd Het bevat een hoeveelheid natuurlijk Direkt na aankomst van de Monica begon men met het lossen van de 1700 emmertjes diepgevroren haring E Jonge Kerk. De Jonge Kerk van Sant poort houdt zondag 5 juni een bijeenkomst in het geböuw Voloptee aan de Wüstelaan. aanvang ’s morgens elf uur.» 4 biergist Proef dit unieke procédé in Hageiingerweg 36 o Maar voor alles was het woord aan de burgemeester die inhaakte op de versprei de folder van de spiksplinternieuwe groe pering in Santpoort, de „Belangen Bunde ling Santpoort-Zuid”. Daarin beklagen de initiatiefnemers zich erover dat Santpoort- Zuid ”er maar bij hangt en als aanhangsel wordt beschouwd van de stad IJmuiden”. Reehorst ontkende ten stelligste dat het fraaie dorp in de zuidelijke punt van de gemeente als een ondergeschoven kindje wordt aangemerkt. „Wij komen immers naar U toe. We komen luisteren naar uw wensen en verlangens. En een deel van ons ambtenarenkorps luistert aandachtig mee”. Die uitspraak vormde de start van de confrontatie met de burgerij. Om onduide lijke redenen mocht wethouder Scheeper als eerste verklaren waarom Santpoort geen rolschaatsbaan rijk is, terwijl er toch meermalen om verzocht was. De reden voor de onwil van het college om hierin tegemoet te komen lag bij het fiasco dat een dergelijke baan geworden is in Velsen- Noord en IJmuiden. Heuglijk nieuws be zorgde hij de Santpoortse gemeenschap met de mededeling dat de bouwplannen „We beschouwen ons als een Echt bier van de Eerwaarde Paters Tra- 4 pisten der Abdij van Orval 4 Gebrouwen volgens goede oude pnnci- Santpoort j geluidshinder tot nul wordt gereduceerd. „Dan zou je tot een andere methodiek van houtaanvoer moeten overgaan,” zo liet Veth weten. Hij zegde toe te laten onder zoeken in hoeverre de hinder van de moto ren kan worden teruggebracht. De heer C. van Maanen, medewerker van de afdeling milieu van de Provinciale Waterstaat, gaf toe dat de problemen bij Van Gelder niet in een handomdraai kun nen worden opgelost „maar de nieuwe installatie mag niet bijdragen in de over last. Sterker nog, met de aanbrenging van de inrichting moet getracht worden het algemene geluidsniveau te reduceren.” Overigens zal de suggestie van een van de bezwaaTmakenden om de hoofdingang van het bedrijf te verplaatsen naar de Pontweg in Velsen-Noord nader worden bestudeerd. Als dit idee uitvoerbaar is, kan het vrachtverkeer de woonwijk mijden. Zijdelings werd stilgestaan bij het aan zicht .van het entree van het bedrijf waar van directeur Veth erkende dat dat beeld afgrijselijk is. „We kunnen er zeker wat aan doen als het Rode Dorp is afgebroken, maar u moet zich wel bedenken dat Van Gelder een fabriek is en blijft,” aldus Veth i IJmuiden en Seheveningeii waai ze van- I moigen aankwamen Bij KwaKKeisiem weiden de emmertjes bekend te maken. De werkgroep wil pro beren om Ceylonese studenten in ons land bij de week te betrekken en men denkt aan het organiseren van een concrete actie tijdens de week voor dit ontwikkelings land, bijvoorbeeld voor een ambulance voor Galle. Dat de interesse van de bevol king voor Sri Lanka groeit, blijkt volgens burgemeester drs. J. Reehorst, voorzitter van de werkgroep, uit het feit, dat al meer dere mensen bij de gemeente vertelden, dat zij op vakantie naar deze „parel van Oost-Indië” willen gaan. van der Werff en J. W Meijer, veel belangstelling. Zoveel zelfs, voor het bibliotheekfiliaal aan het Burge- dat burgemeester Reehorst bij meester Weertsplantsoen in een vergevor- eerste heipaal de grond in ?al dreunen, is niet ver meer, kondigde hij aan. 5 4

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5