België toch nog mislukt Noord-Zuid-dialoog teleurstellend Heemskerk is voor nieuwe bouwlokatie artendor terstal interieurs b.v Wagenweg 1,3 en 15, Haarlem, morris Dertig zakken post in trein bij Glimmen Vorming van kabinet in „Acties waren groot succes” H J het woord is aon.. aantal pagina's vandaag: 3ó juwelier aronson WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Ian Smith: Meest verwarde situatie in parlementaire geschiedenis f* Parijse debacle See before you buy Uitgejouwd Wisselvallig agenda pagina ól Laurens Janszoon Koster ■1 R f 2 VERLOVINGSRINGEN 1 TL i 1 Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker CAPELLE AAN DE IJSSEL (ANP). Drie leden van de regering van de zogenoemde „Republiek der Zuid-Molukken” in ballingschap en de leider van de Zuidmolukse jongeren zijn met de dood bedreigd. Ze nemen de bedreigingen door militante groeperingen van land- en lotgenoten uit Bovensmilde en Assen serieus. Dit heeft de heer P. W. Lokollo, hoofd van het crisiscentrum van de Zuidmolukkers dat in Capelle aan de IJssel is gevestigd, vandaag meegedeeld. KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Weerrapporten Binnen- en buitenland2, 3,4, 33 Achtergrond3 Stad en regio 5, 6, 7, 9,11,13 Kunst17 Radio en televisie, Strip15 Sport35, 38 Toerisme21 Puzzel27 Medische diensten11 Schrijvende lezers27 BRUSSEL (ANP)— In België, dat op politiek gebied heel wat gewend is, is gisteravond de meest verwarde politieke situatie uit de parlementaire geschiedenis ont staan. Op het moment namelijk dat de leden van de nieuwe rege ring beëdigd zouden worden door koning Boudewijn, weigerden vier ministers naar die beëdi- gingsplechtigheid te komen Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bi| de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 IM ■Hi ^■1 IJmuider Courant Hoofdredactie; Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H van der Mije Abonnement bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., 1 39,35 p. kwartaal p. post f 52, -)., p. jaar 1 154,70 p. post f 200, LosSe nummers 70 ct. (zie verder pag. 4) (Zie verder pag. 3) Zuidmolukse leiders met dood bedreigd (ADVERTENTIES) Vanmorgen is naar de trein ook weer (ADVERTENTIE) l'ADVÊKTETVT/E) Grote Houtstraat 49, Haarlem, tel. 023-321915 I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllll Desirée - Constant en Martins Hof v.a. lil,- p.p. De bedreigde leiders zullen gezien de eigen belangen en verantwoordelijkheden geen aanklacht wegens bedreiging met de dood indienen, aldus de heer Lokollo. De bedreigde leden van de „regering in ballingschap” zijn president ir. J. A. Manu- sama”, de minister van Binnenlandse Za ken J. Latumahina en vice-premier P. W. Lokollo. De vierde is de voorzitter Otto Matulessi van de jongerenorgaisatie. Het viertal is te verstaan gegeven zich niet met de gijzelingsaffaires in de school in Bovensmilde en in de trein bij De Punt te bemoeien en niet naar Bovensmilde of Assen te komen. „Als we er een voetstap zetten worden we er neergeknald, hebben ze gezegd”, aldus de heer Lokollo. De contacten met de kapers in de trein bij De Punt (Glimmen) en de bezetters van de school in Bovensmilde bevinden zich niet in een complete impasse. Er wordt nog. steeds gesproken, vooral over de gewenste bemiddeling. Minister Van Agt van Justi tie heeft dit gisteravond verklaard. Het waren de vier ministers van de Franstalige christen-democratische par tij, die van hun partijbestuur de opdracht Gisterochtend zijn er bok enkele contac ten geweest tussen het beleidscentrum en de treinkapers, maar toen ging het uitslui tend om eten en drinken en medicijnen. Weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: voedsel gebracht, maar het transport van het ontbijt voor de school is niet doorge gaan. De Zuidmolukse onderwijzeres die dit altijd verzorgt was vanmorgen niet beschikbaar omdat zij weer moet werken. De bezetters weigerden echter iemand an ders voor dit transport. De vrouw is van avond wel beschikbaar. (Zie verder pagina 4) kregen thuis te blijven. De reden die werd opgegeven: de Franstalige christen-demo- craten zijn onvoldoende aan hun trekken gekomen voor wat betreft de zwaarte van de portefeuilles. De portefeuilles die van de Franstalige christen-democraten in de afgelopen we ken van politiek onderhandelen hadden binnengehaald waren die van Defensie, Sociale Zaken, Landbouw en Nationale Opvoeding (Onderwijs). De kabinetsformateur, Leo Tindemans, die na een grote persoonlijke overwinning in de verkiezingen van 17 april, alles in het werk gesteld had om een vier-partijenre- HEEMSKERK. B. en W. van Heems kerk zullen de raad voorstellen in te stem men met het aanwijzen van het groene gebied tussen Heemskerk en Uitgeest als nieuwe bouwlokatie voor de IJmond- Noord, conform het voorstel van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, vastge legd in de nota over de ruimtelijke ont wikkelingen in Noord-Holland (Noron). PARIJS (ANP). De negentien ontwikkelingslanden, waaronder de olielanden, aan de ene kant en de industrielanden aan de andere, zijn teleurgesteld over het resultaat van de in Parijs gehouden Noord-Zuid-dialoog. Dat staat in een vannacht uitgegeven slotverklaring. De betrokken raadscommissies hebben inmiddels hun fiat gegeven aan het voor stel van B. en W. De groep van negentien meent, dat het resultaat van de Noord-Zuid-dialoog ach terblijft bij de doelstellingen. Die beogen via een veelomvattend programma te ko men tot een nieuwe, rechtvaardige econo mische orde. De ontwikkelde landen zeggen in de slot verklaring prijs te stellen op de geest van samenwerking waarin de conferentie is gehouden. Ze willen die geest in stand houden bij besprekingen met de ontwikke lingslanden op andere plaatsen. Ze betreu ren, dat geen overeenstemming is bereikt op enkele belangrijke punten, zoals be paalde aspecten van samenwerking op het De Rhodesische luitenant-generaal Pe ter Walls verklaarde gisteren dat zijn troe pen zich uit Mozambique terugtrekken. „Het ging louter om een defensieve actie”, zei Walls. gebied van energie en over particuliere buitenlandse investeringen. De Zambiaanse president Kenneth Ka- oenda deed gisteren een beroep op de westerse landen een oorlog in zuidelijk Afrika te vermijden. „Als er niet snel een oplossing komt blijft er niets anders over dan oorlog”, aldus Kaoenda, die momen teel een officieel bezoek van drie dagen brengt aan België. In de slotverklaring wordt nog onder streept dat energie, grondstoffen, ontwik kelingssamenwerking en financiën zaken zijn, die nauw samenhangen. K H. Miskotte: Ongelovigen geloven het onge looflijkste. dames- en heren suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons. SALISBURY-BRUSSEL (UPI, AFP). De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren verklaard dat de acties van zijn troepen in Mozambique „zeer succesvo!” zijn geweest. Volgens hem zullen de acties de Brits-Amerikaanse vredespoging niet in gevaar brengen. hoek Wagenweg-Houtplein. DEN HAAG (ANP). In dc gekaapte trein bij Glimmen bevinden zich dertig zakken post. De PTT heeft geen idee wat er in de zakken zit, omdat de samenstelling van de post per dag wisselt. De post was onderweg van Rotterdam naar Groningen en werd begeleid door een PTT’er uit Rotterdam. Deze zat bij de post in het treinstel, waaruit alle passagiers werden vrijgelaten, volgens het PTT-blad „Aange tekend”, omdat er ruimtegebrek was. De PTT-mcdewerker is alweer aan het werk. Patricia Paay wil over zes jaar stoppen met zingen. ,,Dan wil ik gaan reizen en trekken en los gaan leven, onthulde de zangeres vannacht aan Protesterende studenten in de hoofdtad van Ecuador, Quito, hebben de echtgenote van de Amerikaanse president, Rosalynn Carter, gisteravond verwelkomd met de woorden „ga naar huis, gekke Rosalynn Carter’'. Ongeveer 150 studenten gooiden met stenen en rookbommen toen mevrouw Carter bij het parlementsgebouw arriveer de om besprekingen te voeren met de lei ders van het land. De echtgenote van Jimmy Carter is bezig aan een toemee door Latijns-Amerika. De studenten schreeuwden: „Rosalynn Carter, ga naar huis, je hebt hier niets te zoeken. Yankees willen alleen maar het imperialisme versterken”. gering te vormen (christen-democraten, socialisten, Vlaamse Volksunie en de Franse taalpartij FDF-Front van Frans- sprekenden) legde op het moment dat de Franstalige christen-democraten hem die kool stoofden, het moede hoofd in de schoot. Hij ging naar de koning en vroeg hem ontslag van de formatieopdraeht. Ko ning Boudewijn kon niet anders doen dan Tindemans vragen dat ontslag in beraad te houden. Tindemans, die Europese bekend heid verwierf door zijn rapport over de toekomstige Europese Unie, verklaarde gisteravond dat de huidige situatie aan toont hoezeer de Belgische instellingen vermolmd zijn. onze verslaggever Udo J. Buys (rechts), die de pittige zangeres vandaag ontvangt in zijn GASTENHOEK. Links Tiffany-eigenaar Chris Blom. De gehele uxJ kollektie. Veel bewolking met morgen van het noordwesten, uit regen; matige tot krachtige noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen on geveer 9 graden, maxima morgen circa 15 graden. s f W Het is nog niet bekend wie er als bemid delaars zullen gaan fungeren tussen de Zuidmolukse kapers in de trein en de autoriteiten. Sinds de afwijzing door zowel autoriteiten als Zuidmolukkers van de door elk der partijen voorgestelde bemid delaars wordt nog steeds driftig gezocht naar nieuwe bemiddelaars. Donderdaga vond was nog niet bekend of inmiddels nieuwe contactpersonen zijn gevonden. Vanuit het crisiscentrum in het ministerie van Justitie in Den Haag is gisteren wel meegedeeld dat zich een aantal molukkers heeft aangemeld om de rol van bemidde laar op zich te nemen. De woordvoerder van Justitie in het beleidscentrum in As sen zei gisteravond dat er ’s middags enke le gesprekken met de treinkapers waren geweest. Zowel vaii de kant van de Zuid molukkers als van de kant van de regering vielen weer namen van mogelijke bemid delaars. Geen van de hiervoor in aanmer king komende personen is al afgewezen, maar evenmin is er een akkoord bereikt over het aanwijzen van een bemiddelaar, aldus de woordvoerder. Op herhaalde vragen waarom de ont wikkelingslanden niet aan een permanen te energiedialoog willen (zij staan wel open voor dergelijke dialoog, maar dan binnen de organen van de Verenigde Naties en in combinatie met andere economische on derwerpen) reageerde de Venezolaanse co- president Manuel Perez: „Wat zien jullie toch in zo’n dialoog?” Hij legde er de nadruk op dat ondanks het niet bereiken van overeenstemming aan geen van beide zijden bitterheid bestaat. „Wij zullen onze gesprekken over energie en andere onder werpen voortzetten”. Na een opsomming van wat wel en niet is overeengekomen, zegt de groep van negen tien olie- en ontwikkelingslanden, dat wel iswaar vooruitgang is geboekt bij bepaal de voorstellen van hun kant, maar „tot óns leedwezen is er geen overeenstemming be reikt over de meeste voorstellen inzake structurele veranderingen in de internatio nale economische orde en over urgente maatregelen om dringende problemen op te lossen”. De gedeeltelijke mislukking van de top conferentie van „rijke en arme” landen in Parijs vestigt opnieuw de aandacht op de ontmoedigende leemte in het internationa le overleg over werkelijk belangrijke, we reldomspannende problemen, die wel vaart en welzijn overal waar mensen sa menleven bedreigen of vertragen. Staatslieden van het hoogste niveau heb ben in Parijs geprobeerd in drie dagen de basis te leggen voor een betere samenwer king en verstandhouding ten aanzien van de problematiek die niemand in nationaal 'verband en op eigen houtje kan oplossen. Zij zijn er niet in geslaagd. Er zijn wel enkele theoretische successen geboekt, maar het voornaamste vraagstuk van de huidige wereldsamenleving, dat van het energietekort, is in geen enkel opzicht na der tot een oplossing gebracht. Integen deel, men moet vrezen dat juist de conclu sie dat op dit gebied een vruchtbaar ge sprek, laat staan een vruchtbare aanpak, onmogelijk is gebleken, verschillende na ties naar een nog grotere isolatie en op puur eigenbelang gerichte activiteiten zal jagen. Het initiatief tot het Parijse gesprek werd al in 1976, dadelijk na de eerste oliecrisis, genomen. De voorbereidingen en inleidende onderhandelingen hebben meer dan een jaar in beslag genomen. Zij hebben op het stuk van de energie tot niets geleid. Het zou te eenvoudig zijn de schuld van deze mislukking op de stoep van de olieproducerende landen te leggen. Enkele van deze naties hebben weliswaar bewust op dit negatieve resultaat aangestuurd, andere echter zijn bereid gebleken in een eventueel wereldakkoord mee te spelen. Het gevolg was dat ook de goedwillenden onder de oliemonopolisten geen bijdrage tot enig resultaat konden leveren. Wat het westelijke blok betreft, zowel de negen E.E.G.-landen als het Atlantische gezelschap waarin West-Europa ligt inge bed demonstreerden een hopeloos gebrek aan bruikbare initiatieven. Met veel pijn en moeite kon tenslotte West-Duitsland ertoe worden bewogen, zijn fiat te geven aan een grondstoffenfonds, dat als een soort sluis moet dienen om de schomme lingen in de grondstoffenprijzen te nivelle ren, opdat landen die hun bestaan baseren op de massaproduktie van een kleine ver scheidenheid aan grondstoffen, minder gevaar lopen plotseling zware economi sche klappen te krijgen. Verder werd onder aanvoering van de Amerikaanse president Carter een enigs zins vernieuwde moraal ten opzichte van de arme ontwikkelingslanden ingevoerd, zodat er een grotere stroom aan hulpgel den in de richting van die landen kan worden verwacht. Maar daarbij spelen de nationale parlementen en regeringsbeslui ten de beslissende rol. Als de edele voorne mens van de Parijse conferentie niet wor den aanvaard en overgenomen in natio naal verband, gebeurt er ook in dat opzicht niets. Wat de energie betreft, men kan er vrij wel zeker van zijn dat de huidige situatie in versneld tempo af glijdt naar een nieuwe en veel heviger crisis dan die in 1975. Ook de koortsachtige bouw van kerncentrales kan die crisis niet meer keren. Het is zelfs mogelijk dat de crisis daardoor een nog grimmiger karakter krijgt, omdat een nieuw monopolie, dat van de uraniumrijke landen, zal worden toegevoegd aan het bestaande oliedictaat. Het is beschamend en onbegrijpelijk dat een betrekkelijk kleine groep geïndustria liseerde landen als die van de Europese Economische Gemeenschap er tot dusver nog steeds niet in geslaagd is een eigen energiebeleid te formuleren en krachtig ter hand te nemen. Bij alle zorgen en problemen die de Europese samenwerking kenmerkt, is geen vraagstuk te vinden dat belangrijker, urgenter en van dreigender karakter is dan het energieprobleem. Frankrijk, en in iets mindere mate Duits land, is teruggekeerd tot het aloude natio nale protectionisme. Engeland en Italië volgen dat voorbeeld uit overwegingen van zelfbehoud. De vijf overigen kunnen weinig ondernemen, behalve de wijsheid prediken op internationale bijeenkomsten. Parijs illustreert het negatieve resultaat daarvan. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW VRIJDAG 1 HN1 6?e jaargang no I tvantoor Lange Nieiiwstraat 427 TJmuiden Postgiro 273101 onsthijs 1(j (Jmtwien Tel redactie 15389 na eanioo'^qri 02308 357V Tel adm en adv Telefoon I5437 en 16450 Klachten bezorging 18 30 19 00 uur en op zaterdagen van 17.00 17.30 uur.- Tel 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. I Op de Grote Markt in Haarlem was gistermiddag deze historische situatie te zien waar een herleefde Laruens Janszoon Coster voor zijn standbeeld poseer de. Coster had daarvoor de naar hem genoemde prijs in de Graven zaal uitgereikt aan de uitgever Geert van Oor schot voor diens vele verdiensten voor het Neder landse boek. Daar na zou de „uitvin der van de boek drukkunst” naar de Grote Kerk gaan waar hij de boekenmarkt opende. Een en an der vormde onder deel van de activi teiten in het kader van „Haarlem- Boekenstad”. De boekenmarkt is vandaag tot 21.30 uur open en mor gen, voor het laatst, tot 17 uur. 4 JH

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1