Ronde lijnen geven nieuw gezicht aan doorzon-kamer Misverstanden rond gladgeschoren gazon Versieren brand werk A Verwarming in caravan Ji», 1 Pas op voor tapijtkevers iSH 11 WÉ 911. Boekenmolen Grassoorten o*l H 2 Met een aantal ingrepen op bouwkundig terrein is van de doorzon kamer meer te maken dan die simpele pijpenla, die soms zo saai is. Dat werd u enkele weken geleden al duidelijk met onze eerste suggestie, waarin de keuken meer centraal werd gesteld. Dit keer wordt de doorzonkamer van ronde lijnen en hoeken voorzien. Een gewaagd plan dat nogal in de papieren zal gaan lopen, omdat er niet alleen verbouwd moet worden, maar ook omdat waarschijnlijk wel nieuw meubilair aangeschaft moet worden. Maar jonge mensen, die woonruimte zoeken en een oudere woning met doorzonkamer be schikbaar krijgen, zullen aan deze face-lift veel plezier beleven. Zr Ira de verbouwing achter de rug is komt de inrichting vanzelf wel. Boss Bats BBBy Mooie rondingen zijn een lust om naar te kijken. kleine luchtroosters of ronde gaten laten zien waar de verwarming zit. Het ligt voor de hand dat voor ingrijpende verbouwingen toestem ming nodig is van de gemeente of de huiseigenaar c.q. bouwvereniging. Komt men echter met een goed plan, dan zijn de kansen op goedkeuring redelijk groot. In plaats van de .standaardboek of rechte trap komt een wenteltrap. Deze bestaat uit een stalen spil met loodrecht hierop steunen voor de treden. Spil met treden koopt u Geen twijfel aan het antwoord van elke tuinliefhebber, als hem gevraagd zou worden, wat voor hem het meest in het oog springt bij het zien van een goede tuin: een keurig geschoren gazon dat er ge zond en verzorgd uiziet. Maar om dit te bereiken is ook wat kennis over grassoorten, bemestingen en bodemgesteldheid nodig. En voor al: liefde voor het gras. Er wordt nogal eens kritisch ge keken naar de tuinen, die er wat onnatuurlijk bij liggen met hun ge millimeterd grasveld, hun strakke rozenperken en hun kaarsrechte beukenhagen. „Zo’n tuin heeft niets natuurlijks meer”, is niet zelden het commentaar. Maar feit blijft dat de bewoners toch met veel geduld aan hun paradijsje werken en er duide lijk al hun vrije tijd aan besteden. Een goed gazon krijgt men niet zo maar door er wekelijks even met de maaier door heen te gaan. Daar komt méér voor kijken. Laten we vandaag eens een aantal misverstanden over grasmaaien uit de weg ruimen. Het eerste is: als je kort gras wilt hebben moet je heel vaak maaien. Dat is niet waar. Nog maals: elke zaterdag de maaier aan zetten is overbodig. Houdt liever het weerbericht in de gaten. Kijk of het gras snel groeit, maar ga ervan uit dat het gras gemaaid moet worden, wanneer het op twee derde van/de hoogte moet worden teruggebracht. Een andere rekensom is: bij een gewenste hoogte van 4 cm moet men pas maaien wanneer de halmen 6 cm hoog zijn, dus de helft van het kant-en-klaar bij een bouwmateria lengroothandel. Ook de treden zijn hier verkrijgbaar, maar ze zijn vaak niet goedkoop. Als u zich de moeite getroost kunt u voor veel minder geld prima treden kopen die om een of ander foutje zijn afgekeurd. Voor een leek onzichtbare fouten meestal. De spil zelf is niet moeilijk te plaat sen maar vereist vooral mankracht. Uil meubelplaat is een verhoging op leunhoogte aangebracht die op de muren aansluit. Zo worden ook de radiatoren weggewerkt. Alleen gras niet zo goed bestand tegen veel lopen. Wie van een zeer kort gazon houdt kan struisgras kiezen, maar bedenk wel dat men het in een droge periode moeilijk mooi houdt. Na een regen buitje komt de groei er wel weer snel in. Het is eigenlijk jammer dat veel caravanbezitters die hun rijdende tweede huis alleen in de zomermaanden buiten zetten, er pas bij warm weer echt plezier van hebben. Vroeg in het voorjaar is het nog veel te koud om er in te wonen, zeggen zij. Maar met goede binnenverwarming is dat probleem snel opgelost. Daarvoor zijn diverse systemen uitvoerbaar, van een eenvoudige gaskachel, die als bijverwarming dienst doet, tot complete cv-systemen. Gaskachels kunnen wat warmtecapaciteit ^betreft variëren van 1200 Kcal tot 4000 Kcal. Oliekachels zijn ook geschikt en bereiken in het algemeen een capaciteit van 3000 tot 4000 of 5000 calorieën. Van belang is dat men bij bepaalde kacheltypen schoorsteenkappen kan leveren en dat bij de kachels, die voor centrale verwarming worden gebruikt, de afvoerslangen en verbindingsstukken passend zijn. Als extra accessoire is een ventilator heel geschikt en worden ook diverse thermostaat-typen in de handel gebracht. De prijs is afhankelijk van capaciteit en uitvoering. Voor een gaskachel van 2500 Kcal betaalt men minimaal 350 gulden, een vloerkachel van 1800 Kcal kost ruim 400 gulden. Automatische gaskachels variëren in prijs van 550 tot 700 gulden. Een oliekachel is minder duur, voor een 3000- of 4000 Kcal-model zal men nog wel onder de 500 gulden blijven. Een ventilator komt op ongeveer vier teentjes, een schoorsteenkap op dertig gulden en een thermostaat kan men bij de speciaalzaak kopen voor zestig tot zeventig gulden. gebied deed en men meldt wat men heden ten dage voor ver fraaiingen kan aanbrengen. Dat alles met gekleurde of zwart-wit illustraties. Overigens hangt de hoeveelheid oenodigde stikstof ook wel af van de grassoort. Veldbeemdgras is een uit stekend type dat goed belopen kan worden, niet te snel groeit en een stevige zodevorming heeft. Dit gras kan goed tegen droogte, maar om de kleur mooi donkergroen te houden, zoals het oorspronkelijke type ook is, moet regelmatig stikstof worden toegediend, vooral in het voorjaar. Anders is het bij zwenkgras. Dit' heeft niet zoveel behoefte aan voe dingsstoffen terwijl door de fijne structuur de kans op onkruid ook niet zo groot is. Daarentegen is dit aantal (5 tot 7) ronde schijven met in het midden een spil. Op deze spil draait de boekenkast rond, als ten minste onder- en bovenzijde aan res pectievelijk vloer en plafond beves tigd zijn. De spil moet van goed, stevig materiaal gemaakt worden. PVC-pijp bijvoorbeeld, 20 tot 25 cm in doorsnede. Ook de ronde planken moeten goed ondersteund worden, de boeken wegen immers erg zwaar. Natuurlijk kunt u ook zelf een trap bouwen, maar dit vraagt tim- mermanschap! U maakt de trap in dit geval het eenvoudigst uit hout. Uitgewerkt vurpn of berken. De trap kan geheel of gedeeltelijk worden gecamoufleerd door een rondlopen de wand, een koker eigenlijk, waar in de trap omhoog gaat. De wanden rondom de trap zijn gemakkelijk te maken uit vuren latten die men op een rond skelet bevestigt. Mooier nog is een sandwichconstructie van triplex en vuren latten. Vooral keuken en eetbar lenen zich erg goed voor de ronde vorm die we in de rest van het huis toepas sen. Weliswaar is een stalen aan recht niet mogelijk, keukenkastjes met ronde deuren evenmin. Toch is de realisatie minder ingewikkeld dan het lijkt. Zowel eetbar als aan- gaten grondig schoon, in het ui terste geval worden ze met een insectendodend middel bespo ten. Bij die laatste maatregel zal men alle voedsel uit het vertrek moeten halen, evenals borden, bestek e.d. Ook huisdieren, zoals honden, katten en vogels moeten de kamer uit. Houdt alle deuren goed gesloten en maak intussen de tapijten met een schoonmaak middel buiten goed schoon. Over de keus van het bestrij dingsmiddel kan de drogist wel adviezen geven. Informeer an ders bij de gemeentelijke reini gingsdienst, die een speciale af deling heeft voor ongediertebe- strijding in huis. Zoals er tal van grassoorten be staan, die op speciale proeftuinen nog verder worden geperfectio neerd, zo is er ook een verdergaande ontwikkeling in grasmaaiers aan de gang. Uiteraard hoeft men voör een klein stadstuintje geen dure en inge wikkelde motormaaier te kopen. De vakman kan voor een niet al te hoge prijs uitstekende handmaaiers leve ren die de tuinier in staat stelt met een beetje gezonde lichaamsbewe- recht kunnen gemaakt worden uit 27 mm meubelplaat. Kies een goede kwaliteit; gelamineerd met een har de houtsoort. De tussenwand die aanrecht en eetblad scheidt, is wéér een sandwichconstructie als be schreven bij de wenteltrap. Een leuk effect wordt bereikt als boven de keuken een deel van het plafond wordt verlaagd. Ook rond, met inge bouwde verlichting en ruimte voor plantenbakken. De wc kunt u natuurlijk ook rond bouwen. Het lijkt me alleen niet zo plezierig en veel onnodige ruimte innemend. Zonder meer moet bij ons modelhuis de wc een stukje wor den opgeschoven. De wenteltrap komt direct onder het trapgat waar eerst de wc zat. In grote lijnen komt de verbou wing hierop neer: de trap wordt een spiltrap, er komt een keuken en eet bar in ronde lijnen, het toilet ver schuift en de gang verdwijnt hele maal. Men moet er wel rekening mee houden dat het toilet niet recht streeks op de kamer mag uitkomen. Het moet in een halletje of gang worden gesitueerd, bijvoorbeeld door de oorspronkelijke muur tus sen kamer en keuken niet helemaal te verwijderen, maar iets door te trekken. gestrooid. De onkruidgraad bedroeg hier niet meer dan zeven procent. Geen wonder dat er - nu de be langstelling voor handwerk is toegenomen - een boekje „Brand werk” is verschenen (bij Kosmos, van oorsprong Frans, prijs 24,50). Er wordt een kort histo risch overzichtje gegeven van wat men vroeger allemaal op dit De zitting van de bank is eveneens uit meubelplaat vervaardigd. Zo ook de leuning. De trapezium-vor- mige zitdelen zijn hellend gemon teerd om zo geriefelijk te kunnen zitten. De kussens voor de ronde bank kan men gerust zelf maken. Het is beslist niet moeilijk voor iemand die regelmatig achter de naaimachine zit. Het is nuttig om kussen en leuning aan elkaar te la ten, zo kan niet een van beide gaan schuiven. weer wat later die spulletjes ver fraaien. Dat deed men dan door met een gloeiend verhit voor werp versieringen aan te bren gen in hout. Ook nu nog gebruikt men de techniek van het brand werk. Het is ook wat gemakkelij ker geworden, omdat we nu de beschikking hebben over elec- trisch gereedschap, al of niet spe ciaal daarvoor gemaakt. Een electrisch soldeerapparaatje doet het bijvoorbeeld prima. Ooit gehoord van tapijtkevers? Ze komen weliswaar niet zo heel vaak meer in Nederland voor, maar op het platteland wordt men er nog wel eens mee gecon fronteerd. Wie zo’n diertje in huis aantreft zal merken dat het veel weg heeft van een lieveheers beestje, echter met donkergroe ne vlekken op een gele onder grond. Het zijn eigenlijk niet de kevers die zich aan een tapijt te goed doen, maar de larven die onge veer 4 mm lang zijn en borstelig behaard lijken. Ze houden zich op tussen plinten en in vloerbe dekkingen en hebben een voor keur voor wollen, vilten en haren vezels. De eitjes waaruit de larven kruipen worden meestal in vogel nesten gelegd. Daarom is het in de eerste plaats nodig dat vogel nesten uit de dakgoot worden verwijderd, want van hieruit be reiken de jonge larven de zolder en kruipen in kleerkasten, ver stoppen zich achter verwar- mingsradiatoren en kruipen door vloerspleten. Is eenmaal de kever in huis gesignaleerd, haal dan vloerkle den weg en maak alle kieren en M' WW aantal centimeters hoger dan de ge wenste lengte. Nog een zogenaamde gouden grasregel: pas gemaaid gras op het gazon laten liggen zou de groei be vorderen. Dat is maar ten dele zo. Weliswaar wordt de humusvorming hierdoor gunstig beïnvloed, maar als nadeel staat hier tegenover dat onvoldoende zuurstof bij de planten kan komen, waardoor rotting ont staat. Bij winderig weer heeft men bovendien kans dat de afgesneden grassprieten door de gehele tuin waaien, zodat het effect minimaal is en we alleen een slordige aanblik van het geheel overhouden. Er wordt ook weleens beweerd dat men alleen bij zeer kort gras on- kruidvorming kan tegen gaan. In feite komt het er op neer dat men de meeste kans op onkruid tussen het gras heeft wanneer de maaihoogte niet goed wordt bepaald. Is die hoogte eenmaal goed en houdt men zich hieraan dan is het gras binnen korte tijd veel steviger. Onkruidvorming komt daardoor minder snel voor, waardoor we ook niet zo snel aan bestrijdingsmidde len hoeven te denken. Onderzoekingen in Zuid-Dults- land hebben aangetoond dat de ma te waarop stikstof wordt toegediend invloed heeft op onkruid. Bij een proefveld waar per seizoen 28 keer werd gemaaid en geen stikstof werd gebruikt bleek 80 procent van de begroeiing uit onkruid te bestaan. Een ander stuk grond werd even vaak gemaaid maar hierop werd per vierkante meter een ons superfos faat, verdeeld over een heel jaar, De boekenkast bestaat uit een ging het gras op hoogte te houden. Motormaaiers zijn er ook in tal van uitvoeringen. Ze kunnen op benzine draaien, maar elektro-ty- pen, hetzij met een kabel vanaf het stopcontact in huis (over de veilig heidsaspecten komen wij binnen kort uitvoerig terug), hetzij met ac cu's, raken steeds meer in de be langstelling. Juist de komst van ac- cumaaiers toont wel aan dat de rondslingerende kabels in veel ge vallen niet als ideaal beschouwd worden. Wie een elektromaaier heeft die zijn energie aan het licht- net ontleent zal er op moeten toezien dat er goed en zorgvuldig mee wordt gewerkt. Daardoor is de kans dat de kabel door de ronddraaiende mes sen wordt doorgesneden uitgeslo ten. SEGMENTBOOG Versieringen maken door mid del van inbranden is al een zeer oude techniek. In primitievere tijden wilde men al zijn eigen Ronde lijnen geven de doorzonkamer face-lift. Bij teke ning links. Het vertrouwde beeld van het doorzonhuis gang toilet, trap en keuken liggen achter elkaar Tekening rechts Zo kan het worden, wanneer door ronde vormen meer ruimte in huis wordt gebracht. Men ziet de ronde keuken met eetbar en de behaaglijke halfronde zithoek die, doordat een deel van de gang werd opgeofferd, ook groter is geworden

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23