knelpunten schrijvende lezers op wegen BMW met nieuwe topwagen hoe is het ontstaan puzzel van de week hout- en prijswinnaars J Westen steunt motorisering in de Oostbloklanden r plaatmaterialen ik BOUWMARKT |^KEUR B.V.^I r weq en wiel Dolfinarium Harderwijk Beveilig kinderen tijdens autorit 3 n CBR vijftig jaar wisselend -a bewolkt is 9 Koudenhom 54 4 Dit woord: UILSKUIKEN. Vernieling Bootrecreanten Molenpias Dit woord: VRAAGBAAK 25 19 7 7 JUNI VRIJDAG 3 24 a 2 22 Alle soorten TRIPLEX concurrerende prijzen. ook voor inventieve oplossingen voor hal en garderobe GEFINEERDE WANDPLATEN SCHROOTJES ENZ tegen zeer Op een Amro Pni/e Rekening i<an je vverk^feue^ J Storten. xii/ Via een ftmru Pnve Kun ie je boks- lessëVi R-n betalen U-JJ ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) 7 5 6 3 4 1 13 12 10 11 9 15 16 14 18 19 25 24 23 29 26 |Ï6 33 35 34 32 31 39 WlfHu, 43 40 41 42 1 «i 46 52 58 56 64 63 62 61 66 67 68 72 71 restaurant. CN\or^<n meteen naarde Amru.dus.} Openingstijden dagelijks van tel 023 321212 r. Het Volkwagenconcern heeft eens uitgerekend, dat een geschoolde arbei der in west-Europa in honderd tot 150 werkdagen het loonequivalent voor een Golf bij elkaar „werkt”. In het begin van de jaren vijftig had hij er vierhon derd tot vijfhonderd werkdagen voor nodig om zich een „kever” te kunnen aanschaffen. Een arbeider in oost-Eu ropa heeft thans nog diezelfde tijd no dig om zich een kleine privé-auto te kunnen permitteren. Maar de werkelij- >ke koop wordt dan nog eens bemoei lijkt, doordat hij de wagen vooruit moet betalen. Hij heeft niet de gelegenheid om de auto - zoals dat in het westen wel kan - vooruit te bestellen. Weinig eigen creativiteit, veel wester se hulp en daardoor toch meer privé- wagens voor de eigen bevolking; dat is in het kort het „autobeeld” in de Oost bloklanden Daarnaast pogen bijvoor beeld DDR en Tsjechoslowakije samen een geheel eigen wagen te ontwikkelen, die in elk geval geen motor achterin rneei zal hebben Zoals bekend, jaren lang het typische kenmerk van de Sko- da-modellen Wellicht leert de volgende Rai wat hiervan terecht komt Interieurarchitectuur petri interieur zijlweg 36-38 haarlem tel. 316399 A ON- Inl. B.OO 4ER tere Een uilskuiken is natuurlijk het jong van een uilenpaar, maar wij gebruiken het woord alleen voor: SUFFERD, DOMOOR. Dit is eigenaardig want in Griekenland was de uil het attribuut van Pallas Athene, de beschermgodin van de stad Athene en van alle wetenschappen. Zo werd de uil het symbool van de wijsheid. Het gezegde: uilen naar Athene dragen betekent dan ook: overbodig werk doen. Maar de uil is om zijn geruisloos nachtelijk vliegen en om het naargeestige geluid dat hij voort brengt door vele volkeren gevreesd. Hij zou een ongeluksbode, de aankondiger van naderend onheil zijn. Maar waarom men een domoor een uil noemt is daarmee niet verklaard. De vogel heeft een klank- naam, de Romeinen noemden hem oeloela en een bepaalde soort heet bij ons oehoe. profiteren van het zonnetje tijdens het voederen van robben en walrussen, of om beschut te kijken naar het onderwaterpanoramain het gezellige De Haarlemse Dienst van Hout en Plant soenen, bestaat 75 jaar; een gedenkwaar dig jubileum. De Haarlemse plantsoenen en parken ziende kan men voor deze dienst niets anders dan lof hebben. Jammer dat de bevolking het niet allemaal zo schijnt te waarderen. Verbazingwekkend is het dat er veel van al dat moois moedwillig wordt vernield. Voorbeeld het Van der Aart sportpark. Voor de ingang van het park staat een groot bord met het opschrift „Verboden toegang”. Maanden geleden is daar een bus gele verf overheen gegooid, zodat de tekst niet meer te lezen is. Vroeger kon men daar rustig wandelen en naar de sporten kijken die daar werden bedreven..-Vele mensen uit de buurt maak ten daar gebruik van. Nu is het deze men sen onmogelijk gemaakt, want ieder mo ment moeten zij opzij springen om niet door een auto of brommer te worden ge raakt. Maar nog erger is het, dat het deze automobilisten ook niets kan schelen om ons gemeenschappelijk bezit moedwillig te vernielen. Tientallen auto’s staan naast de weg in het gras geparkeerd en ook de boompjes, berm en wegdek moeten het ontgelden. Ik denk dat het de gemeente Haarlem jaar lijks duizenden guldens kost om dat te herstellen. Is het niet mogelijk dat de ge meente die schade verhaalt op de sportver enigingen, wiens leden die schade veroor zaken? Straks gaan ook de wielrenners daar weer rijden; volgens mij met levens- Prijswinnaars puzzel nummer 21 25,-- J C de Droog-Geerlings, Maasstraal 2 R. Haarlem; 25,- A Smits-Rosier KerkerinR laan 27. Santpoort, 15, C Verblauw-Kamp huis, Hoge Duin en Daalseweg 31, Bloemendaal j 15,- Mevr Broeksma Kruisberglaan 101, U muiden. 10. M Smith-Rubingh Texelhot 257 Haarlem; 10, M Holtslag Wolframstraat 17 IJmuiden Toch heeft het autobezit in de ooste lijke Europese landen zich in de afgelo pen jaren steeds sterker verbreid. Vooraan ligt oost-Duitsland waar de motorisering de laatste tijd zo snel vooruit is gegaan, dat daar thans op elke negen inwoners een privé-auto of combi rondrijdt. Tsjechoslowakije is tweede met een wagen op de twaalf inwoners, dan volgt Joegoslavië en ten slotte de Sovjet-Unie met een auto op de 67 inwoners. Ter vergelijking: in Amerika bezit een op de twee inwoners een auto, in Zweden een op drie inwo ners. ideaal weertje voor een dagje Dofinarium om te genieten van de dolfijnen- en zeeleeuwenshow in het overdekte dolfijnenstadion. Om te Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvendelezers- schrijvendelezersschrijven” dienen aan de volgen de voorwaarden te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Incidenteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wanneer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit rechtvaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daar naast moet aan de redactie het volledige adres bekend worden gemaakt. anonieme brieven worden niet geplaatst geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of bele digend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnummer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen tegen bekorting geen bezwaar te heb ben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief geretourneerd. Horizontaal: 1. vrouw wier man overleden is; 5. elke; 9. lidwoord; 10. alvorens: 12. deel van Amerika (afk.); 14. deel van Amerika (afk.); 16. punt; 17. lopend touw; 18. deel van een boom; 10. plaats; 21. stukje karton; 24. kerkelijk lied; 26 getij; 28. vogel; 29. Frans lidwoord; 30. persoon lijk voornaamwoord; 31. wiel; 33. danskoor; 35. bosje haar; 37. afgelegen; 38. peilstift; 39. plaats in Drente; 40. bron; 41. soort onderwijs (afk.); 43. meisjesnaam; 44. baan voor balspel; 46. Frans persoonlijk voornaamwoord; 47. soort onderwijs (afk.); 48. jongensnaam; 50 bijwoord; 51. zuil; 43 tegenvaller; 56. nakomeling; 59. bijwoord; 61. water in Utrecht; 62. afbeelding; 65 wortel; 66. vreemde munt (afk.); 68. gebergte in Rusland; 70. maanstand (afk 71. vlugge; 72. achterste Vertikaal: 1. windrichting; 2. de dato (afk 3. vloeistof; 4. bijbelse naam; 5. boom; 6. bijwoord; 7. water in Friesland; 8. ivild zwijn; 9. kledings tuk; 11. plaats op de Veluwe; 13. vorm van sidderen; 15. vaartuig; 17 kleefachtige substan tie; 19. tam; 20. Spaanse uitroep; 22 globe; 23 steundraad; 24. schil; 25. plaats in Noord-Hol- land; 27. plaats in Zwitserland; 30. soort; -32. gek; 34. biersoort; 36. uitroep; 37. niet mager; 40. deel van het jaar; 42. familielid; 43. Europeaan; 45. plaats in Gelderland; 47. onhandelbaar; 49 bieding; 51. luchtvaartondermening (afk); 52 Oudgriekse pasmunt; 54. voortbrengsel; 55. speelgoed; 57. water in Duitsland; 58- afkorting van een der Nederlandse provincies; 60 geld xtuk; 63. herkauwer; 64 soort; 67. dat is (Lat afk.); 69. achter Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren; „DAMIATE PERS BV”, POSTBUS 18, IJ MUIDEN BMW is gekomen met een nieuwe serie top-wagens: de zogenoemde 7-serie. In de nieuwe serie verschijnen de BMW 728, de BMW 730 en de BMW 733 i. De ontwikkeling van de 7-serie heeft vijf jaar geduurd. In die tijd heeft het Duitse merk onder meer een nieuwe vooras-constructie uitgedacht met extra kogeldraaipunt. Andere technische snufjes zijn een centraal vergrendelingssysteem voor de portie ren, verwarmbare zijruiten in de voorportieren, een check-control systeem en elektronische snelheidsmeter. In de middenarmsteun is een verbanddoos onderge bracht. De wagens uit de 7-serie zijn van „klein” naar groot uitgerust met motoren van 170 pk, 184 pk en 197 pk voor de BMW 733 i. Deze laatste wagen beschikt ook over een L-jetronic inspuitsysteem. De topsnelheden variëren van 912 km/uur voor de „728” tot 205 km/uur voor de „733 i”. Volgens opgave van de fabriek is het brandstofverbruik voor de „728” 11,5 liter op de 100 kilometer. Het remsysteem is uitgerust met rembekrachtiging. Op de voorwielen is een inwendig geventileerde remschijf gemonteerd. Natuurlijk zijn de remsystemen gescheiden. Andere veilig- heidspunten zijn rolbeugel in hèt dak verwerkt, en gelaagd glas in de voorruit. Op de foto de nieuwe topwagen van BMW. gevaar vanwege de kuilen en gaten, die de automobilisten erin hebben gereden. Laat die sportbeoefenaars nu eens zo sportief zijn hun auto op de daarvoor bestemde parkeerplaats te zetten en het laatste stukje eens te gaan lopen. Men geeft daarmee uiting aan zijn respect voor alles wat groeit en bloeit. Laat men begin nen weer eens een duidelijk bord neer te zetten. Mocht dat niet helpen, laat de poli tie er dan eens een paar avonden aan besteden om de misbruikers te waarschu wen, eventueel te bekeuren. Telefonisch heeft men al veel geklaagd. Hopelijk komt er nu eens een einde aan deze misstand. C. J. VAN REIJENDAM, Haarlem. De vergadering van de comissie recrea tie ten stadhuize op 15 mei jl. waar o.a. de kwestie Molenpias op de agenda stond, heeft althans voor de bootbezitters een ombevredigend verloop gehad. B. en W. zijn vastbesloten om drijfbal- ken, die het bedreg van 12.500 moeten gaan kosten, aan te brengen. De bootbezit ters vinden dat een onverantwoorde post, het lost namolijk niets op, integendeel. Het verhindert de bewoners om de Molenpias om volleig gebruik te maken van de ruimte die er is voor plaatsing van hun zeil- of roeibootjes. Het afvaren wordt hier en daar moeilijk, zo niet onmogelijk gemaakt. De bootbezitters zijn dén ook vast van plan juridische stappen te ondernemen bij de desbetreffende instanties om alsnog te proberen voor alle gebruikers van de Mo lenpias een bevredigende oplossing te vin den. Zij vinden dat niet voldoende is geke ken naar de mogelijkheden die de plas biedt. Tenslotte gaat het hier om belastinggel den die alle Haarlemmers gezamenlijk op brengen. Daarom hebben zij allen dezelfde rechten op de plas, mits zij zich houden aan de voorschriften van B. en W. Onder getekende is van mening dat de partijen Wijkraad Molenpias en bootbezitters aan tafel moeten gaan zitten en als verstandige mensen gaan discussiëren over een bevre digende oplossing. Beschuldigingen over en weer lossen niets op. C. ARENSMAN Haarlem Naast het woord baken - een schip op strand is een baken op zee - staat vanouds het woord baak in dezélfde betekenis, na melijk: seinvuur, merkteken op vaarwate ren. In het Nederlands is het woord vraag baak het eerst gebruikt door Hooft die het bezigde als vertaling van het Latijnse woord craculum. Daarin schuilt het werk woord orare dat spreken, vragen, smeken betekent. Eigenlijk is een oraculum een uitspraak van een godheid en men noemde zeer geleerde mensen ook wel orakel. Hu go de Groot heette het Delfts orakel. Van daar dat men iemand tot wie velen zich wenden om raad of om antwoord te krij gen op een moeilijke vraag, ook wel orakel of vraagbaak noemt. Maar ook een ge schrift waarin men het antwoord kan vin den op allerlei vragen over een bepaald onderwerp, dus een naslagwerk, een hand leiding wordt wel vraagbaak genoemd. Het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen (CBR) be staat dit jaar een halve eeuw. Ter gele genheid hiervan werd een gedenk schrift uitgegeven. Voor 1924 was het in ons land mogelijk een rijbewijs te krij gen, zonder dat daarvóór een examen moest worden afgelegd. Maar in ge noemd jaar kwam daar verandering in: in een wet werd vastgelegd, dat voort aan eerst examen moest worden ge daan voordat men een rijbewijs kon verkrijgen. Drie jaar later, in 1927, werd dit besluit verder uitgewerkt in het Motoren-en Rijwielreglement. De ANWB, KNAC, KNMW en de bond van bedrijfautohouders werden gemach tigd deze rijbewijzen af te geven. Deze organisaties hebben toen met elkaar het CBR opgericht. Dit bureau werd in 1959 een stichting en pas tien jaar later, in 1969, besloot de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat deze mach tiging in te trekken en te verlenen aan het CBR In de Oostbloklanden is een tendens aanwezig om de import van westelijke auto’s zoveel mogelijk te beperken. In plaats daarvan handelt men onderling in wagens van eigen fabrikaat. Tenmin ste, zo wordt dat voorgesteld. In werke lijkheid heeft men de westelijke „know how” aangeschaft plus nog eens een aantal op westelijke produktieleest ge schoeide autofabrieken. Vooral Fiat heeft hierbij een grote rol gespeeld. De Shiguli, dat wil zeggen de Fiat 124 die in Italië al niet meer wordt Vervaardigd, is uitgegroeid tot de bekendste wagen van het oostblok. Deze wagen komt als de Lada in belangrijke hoeveelheden naar het westen, waar hij tegen scherp con currerende prijzen op de markt wordt gebracht. Van deze Lada werden in het afgelopen jaar 682.000 eenheden ge produceerd, bijna evenveel als het ge zamenlijk aantal wagens van British Leyland. Komt de Lada uit Rusland, in Polen staat een eveneens met Fiat-hulp opgetrokken fabriek, waar de Polski Fiat 125 p en in het laatste jaar de Polski Fiat 126 p van de band komen. Roemenië levert daarnaast nog eens de Dacia 1300 die voor het eerst ook op de Rai werd getoond: een wagen, die in feite de Renault 12 is. Over enige tijd zal even eens in Roemenië met hulp en bijstand van Citroën een in licensie gebouwd Citroën-model van de band komen. Oplossing puzzel nummer 21 Horizontaal: 1. kunde; 4. trapezium; 8. Marie; 9. maanvis; 10. Annam; 12. fidalgo; 13. smaad: 14. weerschip; 16. waterkers; 17. Ukkel; 20. Lapland; 23. kaste; 24. rijksdag; 25. klaar; 26. dorpeling; 27. angst. Vertikaal: 1. kombuis; 2. nirwana; 3. Ede; 4 totem; 5. eland; 6. inval; 7. miskoop; 9. maffers; 11. nader; 14. weekdag; 15. sluis; 16. Wildfred; 18. klewang; 19. lazaret; 21. poker; 22. André; 23. kroeg; 25. K.M.A. De motorisering in oost-Europa neemt langzaam, maar zeker toe. Tot deze conclusie kwam onlangs het blad „Automobil Revue” in een korte beschouwing, waarin enige vergelijkingen werden getrokken tussen de west- en oost-Europese automarkt. Het eerste dat opvalt is de verscheidenheid aan modellen in het westen (per land zeker enige tientallen merken met honderden modellen) terwijl in de oostelijk gelegen Europese landen hoogstens een half dozijn merken met minder dan twintig varianten ter beschikking staan. Dat wil dan zeggen, dat deze privé- wagens een levertijd hebben van meer dan een jaar. Kinderen mee in de auto op vakantie: dat kan. Maar dan zullen die kinderen, vooral de kleintjes, goed beveiligd moe ten worden. In ons land is voor het vervoer van kinderen in de auto een aantal bepalingen van kracht. Kinde ren vanaf vier jaar mogen op de voor ste zetels meerijden, mits zij een heup- gordel omhebben. En kinderen jonger dan vier, mogen alleen voorin worden vervoerd als ze in een goedgekeurd kinderzitje zijn geplaatst. Goedgekeur de kinderzitjes zijn herkenbaar aan het blauwe goedkeuringsmerk van het in stituut voor wegtransportmiddelen (TNO). Voor kinderen boven de twaalf jaar geldt - evenals voor volwassenen - de draagplicht van autogordels. Voor het vervoer op de achterbank van de auto gelden geen bepalingen. Het is echter beter, als de kinderen ook daar be schermd worden door een autogordel, of een kinderzitje. (Na de Iranninifnaarde Amro.diAi j 8 00 12.30 uur 13 30 18.00 uur zaterdags van 8.30 16.00 uur DEN HAAG (ANP). Een overzicht van de werkzaamheden die op de Neder landse autowegen het verkeer kunnen ver tragen in de periode van 14 tot en met 11 juni: Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: rij- baanversmalling aan beide zijden van de Afsluitdijk. Bij Den Oever en Kornwerde- zand staan de versmallingen in verband met werkzaamheden aan bruggen. Het verkeer heeft hier in elke richting één rijstrook ter beschikking. Amersfoort-Zwolle: verkeer in de rich ting Zwolle moet rekening houden met rij baanversmalling. Reconstructiewerk- zaamheden tussen Harderwijk en Nun- speet. Amsterdam-Amersfoort: Tussen Mui den en Naarden rijrichting Amsterdam afgesloten. Verkeer wordt in beide richtin gen over andere rijbaan geleid en heeft vier versmalde stroken ter beschikking, snelheidsbeperking; inhaalverbod voor vrachtauto’s. Zaanstad-Amsterdam-Zuid: rijbaanver- smalling op de westelijke rondweg ter hoogte van de A4. Eén rijstrook beschik baar. Amsterdam-Rijswijk-(Den Haag): 's a- vonds en ’s nachts vertraging ter hoogte van aquaduct Roelofarendsveen, i.v.m. re constructie wegdek. In beide richtingen tussen 19.00 en 0.600 één rijstrook beschik baar. Utrecht-Den Haag: Werkzaamheden bij Zoetermeer. Op werkdagen tussen 09.00 uur en 16.00 uur in één of beide richtingen slechts één rijstrook beschikbaar. Rotterdam-Rijswijk-(Den Haag): Nabij Rotterdam over ongeveer 3 km. rijbaan- versmallingen. In één of beide richtingen kan de rechter rijstrook voor het verkeer afgesloten zijn. Maximum-snelheid van 70 km/u en inhaalverbod voor vrachtauto’s. Rotterdam. Op zaterdag, 11 juni 1977 wordt opnieuw een brugdeel van de Moer- dijkbrug vervangen. In verband hiermee is de autoweg Breda-Rotterdam voor het verkeer in beide richtingen gestremd van zaterdag 11/6 05.30 uur tot zondag 12/6 06.00. Omleidingsroutes zijn met borden aangegeven. 20 DÖ 37 48 60 |59 65 70 69 D 0 TEL. 03410-16041

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25