Na omzichtig gevoerde onder handelingen Beleidscentrum afgezet met prikkeldraad TREINKAPERS SCHOTEN OP TV-MASTEN Volvo Born zou Honda willen produceren Europese verkiezingen van WHAMMü! Wrangler VEILT groot belang voor Europa Moeilijke tijden staan Engeland nog te wachten to fe ■m Verminder energie verbruik idee! TAÖflDTA elektronische batterijaanstekers een aanstekelijk J TABflDTA vurig aanbevolen 99 I sikkens Ui r PESSIMISTISCHE PROGNOSE H. Vredeling: VS bezuinigen op Europese defensie Opbrengst Eendracht ’76 hoger dan verwacht 4 3 VRIJDAG JUNI 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND Stichting Natuur en Milieu: I 1 Schoonmaak I Verhoog de waarde van uw huis (Vervolg van pagina 1) ASSEN (ANP). De betrekke lijke rust rond de gekaapte trein bij De Punt werd gistermiddag verbroken door schoten vanuit de trein. Het bleek dat de kapers zich stoorden aan een zendmast die woensdag was neergezet voor het gesloten televisiecircuit van de politie. De Zuidmolukkers eis ten in een gesprek met het be leidscentrum dat de mast wegge haald zou worden. Daar maakte men de treinkapers echter duide lijk dat zij zich er niet over op hoefden te winden en dat de mast zou blijven staan, omdat de poli tie deze nodig heeft. JBL, GRIJP DIE GEWELDIGE KNOTSGROTE POSTER. BESTEL'M NU BIJ JE WRANGLER 5H0R DR ZIJN ER DRIE EN.. MAAR F 250 PER5TUK.WHAMM.' HOOGEVEEN KUNST - ANTIEK AMSTERDAM (ANP). Met het al of niet slagen van de Europese verkiezingen in 1978 staat voor het Europa van morgen veel op het spel. Dit zei ir. H. Vredeling, vice-president van de Commissie van de Europese Gemeenschappen, gisteren in Amsterdam tijdens de openba re jaarvergadering van de Nederlandse Dagbladpers. „Het is een open deur intrappen wanneer ik stel dat het Europese eenwordingsproces de laatste jaren behoorlijk in het slop is geraakt. Een van de mogelijk heden om dat weer ongedaan te maken is de Europese burgers meer rechtstreeks bij hun eigen toekomst te betrekken”. kJeU de V inde tien laar" 1 (ADVERTENTIE) Harde klap voor Tindemans (Vervolg van pag. 1) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Die onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regering waren voor Bel gië uitermate belangrijk. Tindemans wilde namelijk dat de komende regering voor eens en altijd schoon schip zou maken met de zogenoemde communautaire kwesties LONDEN (Reuter). Tot eind volgend jaar zal in Groot Brittannië de economie maar langzaam groeien, zal de inflatie groot blijven en zal de werkloosheid toe nemen. Dat voorspelt het Instituut voor Economisch en Sociaal Onderzoek (IESR) in Londen. De Noordzee-olie en een pro- duktie-overschot dat dit jaar naar ver- Laat uw huis schilderen dooreen vakman-schilder met Sikkens produkten. Dat betekent verfraaiing en bescherming voor jaren. in België, d.w.z. een eind maken aan de taalproblematiek door de gewestvorming in België voorgoed te regelen. Hij had daarvoor de medewerking nodig van twee volstrekt tegengestelde -„taalpartijen”-, de Vlaamse Volksunie en het voornamelijk Brusselse FDF, het Front van Fransspre- kenden. Het is Tindemans gelukt om christen democraten, socialisten, volksunie en FDF rond één tafel te krijgen. Na wekenlange onderhandelingen ontstond bij deze vier partijen een overeenkomst over hoe de toekomstige Belgische staatsvorm er uit zou moeten zien. Daarna werden de vier opviel waren vier gebaksdozen. Of er in deze dozen gebak zat, wat zou kunnen wijzen op de viering van een verjaardag of zo, of iets anders is niet bekend gemaakt. De rechercheurs die de voedseltranspor- Gistermiddag maakte een woordvoerder van de koning die portefeuilleverdeling bekend: 23 ministers en zeven staatssecre tarissen zou die nieuwe regering omvat ten; zes Nederlandssprekende christen-de- mocratische ministers (en twee staatsse cretarissen), vier Franstalige christen-de- ten verzorgen meenden dat het voedsel- transport niet zo gespannen meer ver loopt. Prinses Margriet heeft gisteren een be zoek van twee uur gebracht aan verschil lende Rode Kruisposten in Drente. Zij •bezocht onder meer het medisch coördi natiecentrum in Assen, het Rode Kruis tentenkamp in de omgeving van de trein en de post in de gereformeerde kerk in Bovensmilde. i.-ocratische ministers, vier Nederlandsta lige socialistische ministers en één staats secretaris en vijf Franssprekende socialis tische ministers (plus twee staatssecreta rissen), twes Volksunie-ministers (en één staatssecretaris) en twee FDF-ministers (plus één staatssecretaris). In het medisch coördinatie centrum in Assen is prinses Margriet, die lid is van het dagelijks bestuur van het Nederlands Ro de Kruis, vooral voor de hulpverlening in verband met de gijzelingen. Bij de activiteiten van het Rode Kruis in Bovensmilde en in De Punt zijn tal van vrijwilligers en vrijwilligsters ingescha keld. Hun aantal neemt nog toe. Inmiddels hebben tot en met donderdag al meer dan vijfhonderd vrouwen en mannen uit acht provincies er dienst gedaan. Gisteren is besloten het dienstrooster te veranderen. De mensen van het Rode Kruis doen in de post bij de boerderij nu 24 uur achter elkaar dienst in plaats van twaalf uur. Bij het ministerie van Justitie waren in de loop van gisteren nog geen reacties binnengekomen op de tweede brief van Zuidmolukse jongeren, waarin deze stel len dat het allerminst hun bedoeling is geweest om de regering te chanteren. Een zegsman van justitie zei het wel positief te beoordelen dat er een opheldering is gege ven en dat er de nadruk is gelegd op de menselijke kant. „Infaam” blijft men het vinden dat in de brief doorklinkt dat voor bepaalde doeleinden kinderen en volwas senen gegijzeld mogen worden. Ir Vredeling deed in dit verband een beroep op de aanwezigen om via de pers WASHINGTON (Reuter). Een com missie van het Amerikaanse Congres heeft gisteren besloten 250 miljoen gulden te bezuinigen op het Amerikaanse defen siebudget voor projecten in Europa. De commissie is van mening dat de NAVO- partners zullen moeten helpen de kosten te dragen. Volgens Vredeling hebben echter de laatste tijd factoren als energiecrisis, eco nomische recessie, monetaire wanorde, in flatie en werkloosheid de tanende belang stelling voor Europa weer wat doen toene men Maar deze tendens en de belangstel- ’s-GRAVELAND. Vóór alles moet het energiebeleid van de regering zijn gericht op het verminderen van het huidi ge energieverbruik. Dat stelt de stichting „Natuur en Milieu” in ’s-Graveland in haar verslagboek over de jaren 1975 en 1976. In elk geval moet het energiever bruik worden gestabiliseerd. De stichting keert zich fel tegen het gebruik van kernenergie. Aanvankelijk leek dat de enige nieuwe energiebron, maar inmiddels is gebleken, dat besparin gen, milieuvriendelijke energiebronnen als zon en wind en gunstiger vooruitzich ten voor olie, kolen en gas, kernenergie overbodig maken. „Natuur en Milieu” neemt het de regering kwalijk, dat in de voorlichting nauwelijks aandacht is be steed aan de fundamentele discussie „wel of geen kernenergie”. Bovendien zijn de voorbereidingen voor de bouw van drie kerncentrales gestaag doorgegaan, hoewel de beslissing over die bouw is verschoven naar een volgend kabinet, aldus het ver slagboek. Regering en parlement zijn het in grote lijnen eens over beperking van het eigen- autogebruik en het bevorderen van open baar vervoer. De uitwerking daarvan komt evenwel maar langzaam op gang. „Natuur en Milieu” wijt dat aan het ont breken van concrete maatregelen in het meerjarenplan personenvervoer, dat mi nister Westerteip van Verkeer en Water staat in november 1975 op tafel legde. De beslissing om de frequentie van het open baar vervoer te laten afhangen van het aantal mensen dat ervan gebruik maakt, vindt geen genade in de ogen van de stich ting. De frequentie zou kunnen dienen als instrument van een sturend beleid. Voor de andere helft hebben naar zijn oordeel de politieke partijen zelf een be langrijk stuk verantwoordelijkheid. Hij aei op dit punt optimistisch gestemd te zijn. Hij vond echter wel, dat, wanneer de Euro pese verkiezingen willen slagen, de partij en met alleen in hun programma maar ook in hun campagne een Europese dimensie zullen moeten hanteren „Wij hebben niets aan een Europese verkiezing waar bijvoor beeld weer Den Uyl, Van Agt en Wiegel in de strijd treden. Het is belangrijk, dat de partijen over strikt nationale stokpaarden weten heen te stappen” l i i 5 l 1 Sikkens en de vakman voor alle zekerheid STOCKHOLM-BORN.— Volvo in het Limburgse Born zou volgens het Zweedse dagblad „Expressen” binnenkort de Ja panse auto Honda Civic in licentie gaan produceren om zo de Bornse fabriek uit de schulden te halen. Een woordvoerder van Volvo in het Zweedse Gotenburg wil de berichten be vestigen noch ontkennen. Honda heeft be vestigd dat het drie offertes van Volvo/ heeft gekregen, waarvan de laatste in se rieuze overweging is genomen. De Japan ners aarzelen echter nog, omdat „Volvo- Daf geen al te beste naam heeft”, aldus „Expressen”. v v. Asperen B V ValKenswaard 04902-6810 de bestaande apathie ten opzichte van de EEG in een Europees bewustwordingspro ces te doen ombuigen. Hij herinnerde er aan hoe destijds tijdens het debat over de goedkeuring van het toetredingsverdrag in de Tweede Kamer slechts twaalf leden in de banken zaten. Vlak voor het begin van dit debat was de Kamer nog stampvol geweest. „Maar toen ging het ook over de samenvoeging van Deventer en Diepe- veen” 1 I I t 1 I i t 1 l 1 1 Zie de volledige veilingaankondiging in dit blad. ling van de politici om als kandidaat bij de Europese verkiezingen op te treden zijn, naar zijn oordeel, op zichzelf onvoldoende om de Europese verkiezingen tot een suc ces te maken. Voor Tindemans moet de politieke kaakslag die hem werd toegebracht door (zij het dan Franstalige) partijgenoten hard zijn aangekomen. Zes weken lang heeft hij met eindeloos geduld de onder handelingen over het vormen van een nieuwe regering geleid. De masten zijn er voor de politie om alle bewegingen en andere gebeurtenissen in en rond de trein te signaleren en vast te leggen. De beelden worden gevolgd in de commandopost die op het terrein van de golfclub is ondergebracht ten oosten van de spoorbaan. Vanaf deze kant werden reeds televisie-opnamen gemaakt. Nu zijn er nieuwe masten bijgekomen aan de west kant van de trein bij de boerderij van Stenveld waar de Rode Kruispost is inge richt. Ofschoon de kapers de masten hebben beschoten zullen ze er blijven, aldus justi- tiewoordvoerster mevrouw Faber. De commandant van de politiepost bij de trein bepaalt of er bij de televisiebeelden opnamen zijn die van belang zijn voor de mensen van het beleidscentrum. Dezen kunnen er dan kennis van nemen, aldus mevrouw Faber. Gistermiddag is ook de BB-bunker in Assen, waarin het beleidscentrum is ge huisvest, met rollen prikkeldraad omgè- ven. Volgens mevrouw Faber is dat ge beurd, omdat er dan minder personeel nodig is voor de afzetting. Het hoofdbureau van politie in Assen is in de afgelopen nacht met prikkeldraad extra beveiligd. Volgens een woordvoer der van de politie is er geen sprake van bedreigingen. Het gaat om een preventieve maatregel. De rol prikkeldraad is op het dak van een laag gedeelte van het gebouw gelegd. Dat is volgens de woordvoerder het meest kwetsbare deel van het bureau. In het beleidscentrum is niet bekend hoe het met de man is die woensdag in de trein flauwviel. Zowel naar de gekaapte trein als naar de bezette school is donderdag weer eten en drinken gebracht. Bij het pakket voor de trein zat een bijbel die een particulier liet bezorgen voor de zwangere mevrouw P. Ellenbroek-Prinsen. Wat bij dit transport De zendmast van de PTT ten behoeve van de politiepost in een weiland niet ver van de gekaapte trein. Het plaatsen van deze mast wekte de woede van de kapers op, die er een paar maal op schoten. Elke ochtend komt om acht Uur een nieuw team van artsen, verpleegkundigen, hel pers en helpsters op. Drie Zuidmolukse treinkapers klom men gisteren op de intercity. Vandaar hielden zij toezicht op enkele gijzelaars die met harken en schoppen afval opruim den. De kapers wensen de trein schoon te houden, want in de avond werd bij het voedseltransport opnieuw een hoeveel heid schoonmaakspullen afgeleverd. Volgens ir. Vredeling bieden verkiezin gen van een Europees parlement de moge lijkheden om de volgens hem „min of meer vastgelopen integratiemotor” weer op gang te brengen. „Dit is echter slechts mogelijk indien de Europese burgers er ook daadwerkelijk blijk van geven betrok ken te willen zijn bij de toekomst van Europa. Slagen wij er niet in hen van huis te halen om hun stemmen uit te brengen dan zal er weer een kans voor Europa verspeeld zijn Want een Europese ver kiezing met een laag opkomstpercentage zal veeleer een averechts effect hebben „Indien de dagbladen in Europa de helft van de ruimte, die zij voor nationale ver kiezingen plegen te besteden, aan de Euro pese verkiezingen wijden is de helft van het succes van de Europese verkiezingen verzekerd”, zo zei hij Een van alle zorgen verloste Tindemans kondigde gistermiddag omstreeks vier uur de namen van de nieuwe regeringsle den aan en hij zei erbij dat het gezelschap omstreeks half zes door koning Boude- wijn beëdigd zou worden. Dat ging dus op het laatste moment niet door. Trein-Toegang-biljetten bij No-stations (Van onze correspondent) VOORHOUT. De actie Eendracht ’76 ten behoeve ’van het nationale zeilende zeeschip „Eendracht” heeft 950.000 gulden opgebracht, ruim 40.000 gulden meer dan aanvankelijk werd gedacht. Het defini tieve resultaat werd precies drie jaar na de tewaterlating van het schip door prins Bernhard, door het bestuur bekend gemaakt. Onder de opbrengst zijn vele schenkin gen in natura begrepen, waaronder een geheel nieuwe zeilgarderobe en een lange- afstand-radio-telefonie-installatie. Het gunstige resultaat is volgens het bestuur vooral ook te danken aan de ruime aan dacht die pers en televisie aan de actie Eendracht hebben geschonken. Een feilloos kado dat het altijd doet. Unieke kwaliteit en styling. Diverse modellen en uitvoeringen vanaf 39.50. wachting 400 miljoen pond sterling en volgend jaar 1,3 miljard pond zal bedra gen, zullen daar niets aan kunnen veran deren. Het instituut is ervan uitgegaan dat de lonen van augustus dit jaar tot augustus volgend jaar met circa vijftien procent zullen stijgen. Wanneer men er verder van uitgaat dat in het monetaire en belasting beleid van de Britse regering geen veran dering zal komen, dan mag verwacht wor den dat de inflatie zal afnemen van 17,5 procent nu tot dertien procent eind dit jaar en tot tien procent eind 1978. Het aantal werklozen zal echter groeien:, tót 1,4 mil joen eind 1977 en tot 1,6 miljoen eind 1978. Wanneer de regering er niet in slaagt voor het op 1 augustus beginnende jaar met de vakbonden nieuwe loonafspraken te maken, zullen de lonen tot medio 1978 ongeveer twintig procent stijgen, zal de inflatie halverwege 1979 nog zeventien procent bedragen en zal de werkloosheid in de buurt van de twee miljoen komen Inkrimping van de economie en daling van de levensstandaard zullen de uiteindelijke gevolgen zijn. Het instituut acht het dringend noodza kelijk dat de regering de loonstijging bene den de tien procent houdt. Om te voorko men dat daardoor de levensstandaard zou dalen, moet er van overheidswege extra geld in de economie worden gepompt. Dat daarover met het Internationale Monetai re Fonds (IMF) onderhandeld zal moeten worden, mag geen belemmering vormen zo vindt het instituut. Groot-Brittannië heeft van het IMF een lening gekregen, waarbij het IMF onder meer heeft bedon gen dat de Britse overheidsuitgaven moe ten worden beperkt partijen het zelfs eens over een toekomsti ge economisch-sociale politiek. Nadat aan al deze onderhandelingsellende een eind gekomen was, moest er nog gebokst wor den over een portefeuille-verdeling in de regering. Ook daarover werd men het, nadat Tindemans de moed al leek opgege ven te hebben, tenslotte woensdag eens. Een kleine delegatie van de ouders uit Bovensmilde benadrukte gistermiddag nog tegenover journalisten, dat de kinde ren die de volgende week weer naar school gaan geen les krijgen, maar worden opge vangen middels sport, spel en dergelijke. De ouders hebben het opvangprogramma voor de ex-gijzelaartjes grotendeels zelf opgesteld. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4