I Gunstiger regeling voor huurgewenning II F 16 OP LE BOURGET DAMRAK GEKENMERKT DOOR BIJZONDER MATIGE HANDEL voor sparen en lenen sinds 1817 r beurs deze week I n Jaarlijkse reële loonsverbetering in het geding nieuwe tent of boot? NEC-speld voor prins Bernhard Wegener rekent op meer winst Voorkom dan dat u in het buitenland in financiële moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede reisverzekering voor uw gezin, uw auto, uw caravan In Bondsrepubliek minder werklozen Personeel Gevato vraagt steun voor plan overname 11 19 7 7 ECONOMIE JUNI ZATERDAG 4 I ie Vertraging 9 *0)- F Service-in-reiszaken; buitenlands geld, reischeques, euro- cheques, reisverze keringen en voor uw kostbaarheden die u achterlaat een khiisloket. (Door onze redacteur in Stockholm, Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM.— Het gaat slecht met de Zweedse economie. De facade van welvaart en sociale zekerheid kan nauwelijks meer verhullen dat de economische koers die de sociaal democratische regeringen de afgelopen 44 jaar ononderbroken hebben bepaald, ingrijpend zal moeten worden gewijzigd. In de Zweedse pers wordt de laatste tijd veelvuldig geanalyseerd in welke wankele positie de economie zich bevindt. (Van een medewerker) AMSTERDAM. Voor het beurswezen zoals dat in ons land reilt en zeilt was het een moeilijke week. Een week die één dag kor ter was dan anders, en bovendien gekenmerkt werd door een groot aantal onzekerheden. Onzeker heid over het gijzelingsprobleem, over de politieke constellatie, over de economie en over de financiën. Daarbij bleef Wall Street even on duidelijk als in de voorgaande vijf maanden van het lopende jaar, zodat geen enkele stimulans kon worden benut. U beschermt zich daarmee tegen on- UtiïX» voorziene hoge kosten. Voor een gering bedrag zit u al helemaal goed, i Alles in een hand bij de Nutsspaarbank. Facade van welvaart verhult slechte Zweedse economie I g teren ADVERTENTIE) w. y aa Gaatu met vakantie? Wall Street danste rond de 900. Nadat vlak vóór Pinksteren de verwachte rente verhoging met een kwart procent tot 6.75 procent op bankkredieten inderdaad door gang had gevonden, zakte de Newyorkse effectenbeurs door de barrière van 900 en kwam daardoor op een niveau dat sinds begin januari 1976 niet meer was voorge komen. Maar bij die eerste reactie bleef het, want op het sterk verlaagde koerspeil kwamen de bekende koopjesjagers opzet ten en lieten het koerspeil na enkele dagen weer boven de 900 uitkomen Veel meer dan een technisch herstel werd aan deze beweging evenwel niet toe gekend, omdat de omzet laag bleef en het grote publiek opnieuw een afwachtende houding aannam. Er zijn een aantal gege vens waar men zich in de Verenigde Staten nogal ongerust over maakt Op de eerste plaats het nog altijd stijgende tekort op de handelsbalans, dat in april tot bijna 3 miljard dollar blijkt te zijn opgelopen gere lonen en een algemene verlaging van de welvaartstandaard. Direct na de ver kiezingen van vorig jaar verklaarde de nieuwe minister van Economische Zaken Goesta Bohman vast van plan te zijn het inflatiepercentage met vier tot vijf punten te verminderen. Nu, juni ’77, zijn de levensmiddelenprijzen en die van andere dagelijkse gebruiksartikelen met 12 tot 15 prooent gestegen. Catastrofaal is de kos tenstijging in de industrie: de afgelopen twee jaar niet minder dan 75 procent (voor West-Duitsland is dat percentage slechts 11!). Jarenlang is nagelaten te investeren Na de inhaalvraag die in maart is opge treden als gevolg van de strenge winter in februari, lijkt de Amerikaanse economie nadien weer enigermate te zijn vertraagd. Deze index, die vele belangrijke economi sche basisgegevens in zich verenigt, liet over april slechts een stijging zien van 0,4 procent in maart. Dit, samen met de verhoging van de bank rente en de verwachting dat op deze wijze de economie straks in de herfst opnieuw hinder kan ondervinden van de oplopen de rentebeweging heeft er kennelijk toe geleid dat er vanuit de Amerikaanse rege ringskringen kritiek is geuit op het be stuur van het centrale bankwezen. Eén van de oorzaken van de huidige terugslag is de overproduktie. De staat kan bedrijven overnemen waar ze maar wil (alle scheepswerven op één na zijn al in handen van de overheid), zolang er m nieuwe machines etc., en dat maakt het produktieproces in vergelijking met de buitenlandse concurrentie een stuk kost baarder. Die achterstand moet nu - gefor ceerd - worden ingehaald. gen die emissiep) armen hadden, zich op de nieuwe toestand. Een nog verder laten stijgen van de rente zal opnieuw een averechts gevolg kunnen hebben voor de gulden en deze opnieuw harder doen worden. Iets wat de Neder- landsche Bank wil voorkomen. geen markt voor de produkten is zet dat weinig zoden aan de dijk. Volgens onoffi ciële cijfers staan in de Volvo-fabrieken in Gothenburgh zo'n 15.000 onverkochte automobielen geparkeerd. De hout- en pa pierindustrie probeert met alle macht de produktie van vorig jaar nog kwijt te raken. Een zelfde regeling geldt voor de huur ders die nog eerder verhuisden. Viel de verhuisdatum tussen juli ’75 en juli ’76 dan krijgen die huurders de eerste twee jaar een bijdrage volgens de oude regeling. De laatste drie jaar echter wordt de nieuwe gewenningsprocedure toegepast. NEURENBERG (AP). Voor de eerste maal sinds- vorig jaar november is het aantal werklozen in de Duitse Bondsrepu bliek minder dan één miljoen geweest. De directeur van de NEC, L. Fokkema stelde vrijdagmorgen op een bijeenkomst in hot Zeisterslot voor de onderscheiding uit te reiken aan „de man die goodwill voor Nederland naar meer dan 100 landen heeft uitgevoerd”. Vanaf 1970 is de „gouden NEC-speld” uitgereikt aan zakenmensen die er in slaagden hun uitvoer naar 80, 90 of 100 landen te spreiden. Volgens een bekendmaking van Josef Stingl. hoofd van het Duitse federale ar beidsbureau, waren er in West-Duitsland in mei 946.000 personen zonder werk, een vermindering van 92.700 ten opzichte van april. Het financieringsplan van de Gevato- werknemers is gebaseerd op de regelin gen, die eerdere gegadigden voor overna me - Homburg en Mignon - hadden weten te treffen met Plumrose, zo deelde secreta ris Tj. Woltjens van de ondernemingsraad bij Gevato gisteren mee. Eerder werd voorgesteld een dividend van 3,32 in contanten of naar keuze 1,20 in contanten plus 5 pet in aandelen. Over 1975 werd 3 in contanten betaald of naar keuze 5 pet in agio-aandelen. Vorig jaar steeg de omzet ten opzichte van 1975 van 96,0 mln tot 108,8 mln en de nettowinst ven 943.000 tot 2,4 mln ofwel van ƒ3,27 tot ƒ7,14 per aandeel. Wegener zal zich ook in 1977 met opti misme kunnen mengen in het majeur-ac- coord van de bedrijfstak. De directie reali seert zich hierbij dat de opgewekte toon aard van de resultaten in de uitgeverijen in contrast staat tot het meer algemene beeld van de Nederlandse economie. in de leraal Over de eerste vier maanden is dat tekort rond 8 miljard dollar geworden, al bijna twee maal zoveel als in geheel 1976. '3350 DEN HAAG (ANP). Prins Bernhard heeft gisteren de „gouden NEC-speld” ont vangen, een onderscheiding die de Neder landse Exportcombinatie toekent aan ge slaagde exporteurs. Huurders die niet voor de ruimere subsi diëring in aanmerking komen omdat zij de duurdere huurwoning tussen 1 juli 1976 en 1 juli 1977 hebben betrokken, maar wel aan de nieuwe voorwaarden voldoen, kun nen een beroep doen op een overgangsre geling. Als de verhuisdatum tussen juli 1976 en juli 1977 ligt krijgen die huurders voor het eerste jaar subsidie volgens de oude regeling en voor het tweede tot het vijfde jaar volgens de nieuwe regeling. Daar dit tekort, dat de dollar in het buitenland onder druk zet, zijn grondoor zaak heeft in de omvangrijke olie-import wordt aangenomen dat president Carter erdoor wordt gewongen meer vaart te zet ten achter de uitwerking zijn van ener- gieplannen. En deze kunnen, zo wordt in Amerika gevreesd, de inflatie gaan bevor deren. Wat voorts ook een vrij slechte indruk heeft gemaakt is de trage ontwik keling van het conjunctuurcijfer in april. Ook huurders die na een ingrijpende verbetering van hun woning een hogere huur dienen te betalen, komen voor de gewenningsbijdrage in aanmerking. De huurgewenning geldt tenslotte ook voor huurders die bij ingrijpende verbetering van hun woning naar een andere woning met een hogere huur verhuizen. Voor waarde is dat de nieuwe huur na aftrek van de individuele huursubsidie nog ten minste 100 per maand hoger is dan de oude huur. Op 1 juli is een nieuwe klap te verwach ten: de prijzen van landbouwprodukten zullen worden verhoogd en dat leidt auto matisch tot duurdere levensmiddelen. De regering kan nog zo haar best doen de prijzen desnoods kunstmatig stabiel te houden, minister Bohtean heeft al een bijnaam gekregen, minister inflatie. Een groot gedeelte van wat er nu welvarend blinkt in Zweden is klatergoud. De econo men en politici kunnen niet veel meer doen dan zich vast te klampen aan voorzichtig optimistische prognoses, die met veel sla gen om de internationaal economische arm een langzame cwnjunctuurstijging voorspellen. APELDOORN (ANP). Wegener’s Couranten Concern NV verwacht voor 1977, onvoorziene omstandigheden voor behouden, een stijging van de omzet met 4,5 pet en een stijging van de nettowinst per aandeel van 10 met tenminste 10 pet over het vergrote aandelenkapitaal, zo blijkt uit het jaarverslag. De bijdrage die wordt verleend bedragt voor het eerste jaar negentig procent van net huurverschil en voor elk volgend jaar steeds twintig procent minder. Voor het berekenen van de gewenningsbijdrage wordt echter wel een maximum van 6300 per jaar als huur van de nieuwe woning aangehouden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De huurgewenningsbijdrage wordt voor grote groepen huurders vanaf 1 juli gunstiger. Huurders die een nieuwe woning moeten betrekken omdat hun oude huis in het kader van de stadsvernieuwing wordt afgebroken krijgen vanaf 1 juli gedurende vijf jaar (was drie) een gewenningsbijdrage. Het inkomen van deze huurders mag niet hoger dan 35.000 (was 33.000) bedragen. Ook geen wonder, want tegenover deze langlopende lening kunnen 8,75 procent kortlopende pandbrieven worden verkre gen Weliswaar tegen 100 procent, maar alles bij elkaar genomen toch heel wat aantrekkelijker Door alle mislukkingen van de laatste tijd beneden de 8,75 preent is de emissiestroom plotseling aanmerke lijk ingekrompen Kennelijk heeft de sprong van 7,75 procent tot 8,75 procent een grote schok teweeggebracht en bezin nen zowel de centrale bank als de instelhn Daarbij moet worden aangetekend dat de huidige coalitieregering door de tegen stand van de vakbeweging gedwongen was het economisch beleid van de sociaal democratische regering-Palme voort te zetten. Behalve het nakomen van de afge broken cao-loonsverhogingen betekent dat ook voortzetting van de kostbare sub sidies aan de industrieën om de produktie op gang te houden en massale werkloos heid tegen te gaan. Een discutabele finan ciering, want het staat nog lang niet vast dat het beoogde doel wordt bereikt. Niet ontkend kan worden dat het beleid van de opeenvolgende sociaal-democrati- sche regeringen de Zweden een behoorlijk portie welvaart heeft opgeleverd. De vraag is echter, of de prijs die daarvoor betaald moest worden niet te hoog is. De jaarlijkse reële loonsverbetering die de Zweedse werknemer als een onaantastbare zaak is gaan beschouwen, is ook hier in het ge ding. Stakingsgolven dreigden de afgelo pen weken het hele land lam te leggen, omdat geen overeenstemming kon worden bereikt over de nieuwe cao’s. Pas toen het overkoepelend orgaan van de vakbonden met een algemene werkstaking dreigde, gaven de werknemers en regering toe. Een succesje op korte termijn, want de werknemers blijven kampen met verslech tering van him levenspeil. Devaluatie van de Zweedse kroon, inflatie en prijsverho gingen doen een forse aanslag op de huis houdbeurs. Zo veroorzaakte een verho ging van de btw per 1 juni voor een groot aantal artikelen een prijsstijging van 5 procent. Dan spreken we nog niet eens over de forse bedragen die de Zweden moeten neertellen om genotsmiddelen als sigaretten en drank te kopen. Een pakje sigaretten kost hier 4,50, een literfles sterke drank ongeveer 45. Bar- of restau rantbezoek is voor de Zweedse „Jan-met- de-pet” dan ook een uitzonderlijke zaak. En dat terwijl Zweden volgens de OESO-statistieken in 1974 een hoger Brute Nationaal Produkt had dan da Verenigde Staten. Het inkomen per inwoner gerela teerd aan dat BNP bedroeg toen 18.000, 1200 minder dan in Zwitserland, maar altijd nog 600 meer dan in Amerika en zelfs 3000 meer dan in buurland Noorwe gen. Volgens de jongste cijfers heeft Zwe den die koppositie echter verloren: de in komens in de VS, West-Duitsland (dat in ’74 nog een achterstand had van 1800) en Zweden liggen nu op praktisch hetzelfde niveau. Noorwegen is dank zij zijn olie Scandinavisch koploper geworden. De gevolgen zijn duidelijk te bespeuren verminderde koopkracht door relatief la De foto toont de F-16 op de Parijse Salon met op de romp de nationale vlaggen van de landen welke tot op de dag van van daag de F-16 hebben besteld, dit van links naar rechts Iran, Noorwegen, Nederland, Denemarken, België en Amerika. Deze 6 landen hébben ongeveer 2000 F-16’s besteld. Donderdag werd te Parijs op Le Bourget de 32ste Internationale Lucht- en Ruimte vaart Salon geopend. Op de salon is het tweede prototype te zien van de F-16, dit vliegtuig heeft een groot aandeel gehad in het testprogramma op Edwards Airforce Base. Dit toestel heeft reeds over de 500 vluchten gemaakt en het heeft meer dan 625 uur gevlogen. Het eerste toestel zal in januari. 1978 van de fabriekslijn af komen. /paarbank uic/t nedadand- De handel op het Damrak was dan ook bijzonder matig en vooral het gros van de meer plaatselijke fondsen verloor verder terrein. De zes beursgroepen, die door het Centraal Bureau Statistiek op koersindex- basis worden bijgehouden, kwamen bene den de top te liggen die een maand geleden werd aangeslagen en ook het algemene beurscijfer liep deze week steeds verder terug. Voorman dr. Burns heeft in mei de kre- dietteugels aangetrokken en hem wordt nu verweten de rente in stijgende beweging te hebben gezet. Alle ontkenningen van het presidium van de Nederlandsche Bank ten spijt dat hier te lande gevoerde kredietbe- teugeling niet rentestijgend zal werken, liep op de kapitaalmarkt het ene emis- sieschip na het andere op de klippen. De meeste indruk maakte wel het mislukken van de 8 procent-lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, tegen 98,5 pro cent. Deze instelling, die 150 miljoen gul den vroeg en op 200 miljoen gulden had gehoopt, kreeg nog geen 100 miljoen binnen lT De steunaanvraag van het personeel wordt begeleid door een pleidooi van de vakbonden. Deze stellen dat de regio Utrecht weliswaar een gunstig werkloos heidscijfer kent, maar dat de activiteiten in de industriële sector de laatste jaren met 40 procent zijn afgenomen. Uitbrei ding van de dienstensector in en om Utrecht zal geen vervangende werkgele genheid bieden voor de werknemers van Gevato, wanneer zij werkloos zouden wor den, aldus de bonden. DRIEBERGEN (ANP)— Het personeel van de bedreigde vleeswarenfabriek Ge vato in Driebergen heeft gisteren bij het ministerie van Landbouw financiële steun gevraagd voor een plan om zelf het bedrijf over te nemen van het Deense moedercon cern Plumrose. Volgens berekingen van het personeel is ongeveer vijf miljoen gul den nodig van de overheid om vanaf au gustus dit jaar voor de komende twaalf maanden een netto-resultaat van 865.000 te boeken. In totaal zouden 237 arbeidsplaatsen bij Gevato behouden kun nen blijven, zodat een gedwongen ontslag voor ongeveer veertig man in de lucht hangt. ibte- u\ ';i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11