Jan Campertstichting schonk Haarlemmer opdracht voor toneelwerk *t heelal gedurfd beschreven Leven in agenda Filmregisseur Roberto Rossellini overleden Avontuurlijk leven archeologenpaar Belgische culturele week in Amstelveen 1 1 Ï4 ZATERDAG door Ko van Leeuwen i k -ïj. Wanneer een schrijver als Ir ving Stone een historische fi guur als onderwerp van een boek kiest, doet hij dat zó, dat je geneigd bent het resultaat te kwalificeren als geromanti seerde biografie. Dat klinkt au thentieker dan de term biogra fische roman. Ook voor „De Griekse schat”(ElsevierNeder land) had Stone stqllig de smeuïge ingrediënten beschik baar om het accent op de roman te leggen. Hij heeft het niet gedaan. HAARLEM De Haagse Jan Campertstichting heeft de in Haarlem wonende toneelschrijver Gerard Lemmens de opdracht ver leend een avondvullend toneelstuk te schrijven. Lemmens, van wie tot nu toe vier toneelstukken door Centrum werden gespeeld en een televisiestuk, krijgt voor deze opdracht zes maanden de tijd. Hij ontvangt dan elke maand een bedrag van 2400 gulden. Lemmens zegt bijzonder blij te zijn met deze toneelopdracht, die hem in het kader van Hollands Drama is toegekend. Welk gezelschap het nog te schrijven stuk zal gaan opvoeren is nog niet bekend. Niet mopperen - ‘i 1 'I KUNST Gerard Lemmens: „Ik heb gewoon honger naar toneelschrijven bibliotheek O BALLET AMSTERDAM. Stadsschouwburg (20.15 Dit is het gegeven: De zakenman Heinrich Schliemann (1822-1890) is even in de veertig en na een fabelachti- ge carrière „binnen”, vestigt zich in Athene en trouwt met het „sweet-six- Zaterdag 4 juni TONEEL AMSTERDAM. Mickery (20.30 uur): „Vox populi Vox Dei” van Ritsaert Ten Cate. Tot en met 23 juni dagelijks behalve maandags. Centrum Bellevue (20.30 uur): „Een traan voor elke roos” door het Vrouwenca baret van Natascha Emanuels onder regie van Heleen van Meurs. Stadsschouwburg (20.15 uur): „The De vil is an Ass” van Ben Jonson door het Birmingham Repertory Theatre uit Bir mingham onder regie van Stuart Burge. uur): „Speeds”, „A Collection of Chiaro scuro” door Jennifer Muller and The Works. Voor deze exceptionele 30e uitgave is als auteur een exceptioneel man geko zen, Chriet Titulaer, de min of meer nationale sterrenkijker, ruimtevaart- specialist en gids voor het heelal in al zijn veelzijdige aspecten. Niet alleen een schrijvende astronoom, maar ook een televisiecommentator die naar ons gevoelen te laat „Apollo-Henkie” is op gevolgd. Die bekwame auteur heeft het te recht aangedurfd om een onderwerp bij de kop te pakken in deze boeiende tijd van kennismaking tussen de mens en de wereld waarin wij leven en de relatie tussen mens en heelal uit de doeken te doen. Dat is een uitermate pretentieuze doelstelling. Ondanks het lofwaardige resultaat van zijn streven is hij daarin onzes inziens niet geheel geslaagd, waarmee echter het boek als zodanig niet veroordeeld is: integen deel, want het is een voortreffelijke uitgave geworden, waarvoor hem en de uitgever alle dank verschuldigd is. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De belangrijke Italiaan se filmregisseur Roberto Rossellini is gis teren in Rome op 71-jarige leeftijd overle den. Aan het eind van de jaren veertig behoorde hij tot de belangrijkste filmre gisseurs ter wereld, wiens neo-realisti- sche stijl overal navolging vond. Kernpunt in het boek vormen per soonlijke en intieme brieven tussen on der’ anderen Heinrich en Sophia. Stone was juist in Athene toen de Gennadius Bibliotheek van deze correspondent een koffer vol ontving van de laatste kleinzoon van Schliemann. Deze werd toegevoegd aan de literaire nalaten schap die al in het bezit was van ge noemde bibliotheek. Het resultaat van de onderzoekingen van Stone, die in 1934 debuteerde met een (geromantiseerde) biografie over ringen (wat meer inhoudt dan onder schriften) bij die afbeeldingen. Er zijn echter enkele „maren”. Titu laer gaat bij de samenstelling van dit (nogmaals: zeer waardevolle) boek uit van enkele premissen, veronderstellin gen die nergens op wetenschappelijke .feiten rusten, en bovendien is hij daar bij dikwijls in strijd met zichzelf. de tegenwerking van de Turkse rege ring, het verzet van de plaatselijke be volking, het vrijwel ontoegankelijke terrein en de spotzucht van mede-ar- cheologen. Wanneer het echtpaar Schliemann wil beginnen aan de opgra vingen in de buurt van Mycene, waar hij beroemde koningsgraven vermoedt, begint de tegenwerking opnieuw. In zijn Haarlemse woning zegt Gerard Lemmens: „Toneel is mijn grote liefde. In dialoogvorm kan ik me het beste uitdruk ken. Ik wil best kwijt dat ik het een hele eer vind dat ik deze opdracht heb gekregen. Het is de eerste keer dat zij wordt toege kend en dan kiezen ze mij daarvoor, nou, daar ben ik heel blij mee. Het verrast me ook een beetje, ik dacht dat het een beetje voorbij was. Ik heb nog drie stukken onge speeld. Bij Centrum hebben ze Lemmens blijkbaar genoeg gezien”. Overigens kijkt Lemmens nogal scep tisch aan tegen de week Hollands Drama, die het HOT de laatste week van mei gastvrijheid verleende. Lemmens: „Die discussies over toneel in Nederland, nou, als een dramaturg zegt: Ik ben uitgekeken op Nederlands werk, dan zeg ik: Je bent gewoon uitgekeken op tonéél. Toneel in Nederland, of toneel in het buitenland, dat maakt toch niets uit, dat is allebei toneel. Ik vind dat we in ons land schrijvers hebben die met uitstekende collega’s in het buitenland kunnen wedijveren. Maar er wordt tegen Nederlands toneel heel anders aangekeken. Dat bekijken ze met andere ogen. Hoe vaak gebeurt het niet, vooral met korte stukken, dat ze een beginnend regisseur nemen als het om Nederlands werk gaat. Onervaren mensen worden dan uitgeprobeerd. Dat stuk van Venema (Het Raam, red.) dat aan het begin van Hol lands Drama werd gespeeld, mag dan niet erg sterk zijn, het heeft ook geen enkele kans gekregen. Dat is droevig”. Pas na hun scheiding kregen zijn films weer een grotere respons, al maakte hij met het „Viva L Ttalia” en „Vavina Va- nini” twee controversiële, nationalistische films over de eenwording van Italië. Ros sellini werkte in zijn latere jaren met het medium televisie, een enkele maal als to- neelregisseui’ en was tot zijn verbitterde tijdelijke vertrek naar Franrijk (1969) di recteur van het experimentele filmcen trum in Rome, waar Bellochio en Ferreri hun opleiding kregen. theek, het cultureel centrum en het exposi tiecentrum „Aemstelle”, die tot 10 oktober te bezichtigen zullen zijn. De „week” wordt op 2 september geo pend met een concert in het cultureel cen trum door de Philharmonie uit Antwerpen onder leiding van Andre Vandernoot met solistische medewerking van de pianiste Dominique Cornil. Er komt voorts toneel door het gezelschap van Ivonne Lex en „Tie 3”, een koffieconcert door het ensem ble Orpheus, een poppenvoorstelling voor de jeugd, kleinkunst (onder meer Miel Cools) en ballet onder leiding van Maurice Béjart. In de bioscoop „Oscar” zullen tij dens de week Belgische films worden ver toond: „Pallieter” en „La Cage aux Ours”. Ook de schooljeugd wordt in het gebeu ren betrokken, niet alleen door goedkope re toegangsprijzen voor de diverse evene menten, maar ook via een directe confron tatie met Belgische auteurs, onder wie Hubert Lampo, die op de scholen komen discussiëren. schrijver, staat bekend als een moeilijk benaderbaar mens. Ons gesprek wijst op niets in die richting. Lemmens: „Ja, dat is zo’n vreemde gedachte die bij de mensen is gaan vastzitten. Ik heb wel eens gezegd: Ik laat nooit veel mensen toe in mijn leven. Ik heb twee of drie vrienden en ook die volg ik kritisch. Ik probeer er ook niet meer bij te krijgen. Ja, soms wel, maar dan mislukt het toch weer. Maar dat betekent helemaal niet dat ik eenzelvig ben. Ik sta volkomen open voor iedereen. Misschien wel meer dan andere mensen, misschien wel meer ja. Maar ik zeg wèl precies wat ik denk van een ander en dat valt niet altijd even goed. Ik leef intensief, ook ten opzichte van andere mensen. Als ik hier een vriend op bezoek krijg, dan kost me dat drie dagen. De dag er voor, de dag zelf en de dag erna. De meeste mensen hebben dat niet zo sterk. Dan praat ik echt over een goeie vriend”. Even is het stil. Zegt dan: „Misschien komt het omdat ik wel erg fel over mensen praat. Maar ik vind dat zoiets moet kun nen. Niemand hoeft ook mij te sparen. Mijn stukken gaan veel over de leegheid van mensen. Het Caféterras gaat daar over. Die leegheid, daar word ik een beetje ziek van. Mensen die al het echte verstop pen en gewoon andere dingen zeggen dan ze bedoelen. Je loopt nu eenmaal niet met je gevoelens te koop. Je moet niet huilen, maar lachen en over voetballen praten. Als je narigheid hebt mag je dat wel een keer zeggen, maar dan ook niet nóg eens. Niet zeuren. Als mensen kanker hebben, dan wordt daar met een boog omheen gelopen”. „Het is een mythe dat ik zo somber ben, maar het zal me een rot zorg zijn. Zelfs een goeie vriend van me zei eens: Jij bent zo moeilijk. Die had het ook gelezen. Ik ben gewoon erg kritisch, zonder opsmuk. Men sen zijn vaak bang voor me. Hoeft hele maal niet. Maar ik heb dingen heel vaak door, als iemand me wat probeert wijs te maken, dan zeg ik niet ja en amen en dat is niet iedereen gewend. Gerard Lemmens popelt om aan een nieuw stuk te beginnen. „Ja, heel gek, die opdracht komt precies op het goeie mo ment. Een jaar lang heb ik geen toneel geschreven. Ik ben wel met een boek bezig waarin ik mijn hart eens lucht over het toneel in Nederland. Als een dramaturg tegen je zegt: „Het is een goed stuk en als wc niet wisten dat het van jou was, dan hadden we het wel gespeeld. dat is toch te gek. Het wordt een boek in briefvorm. Moeilijk, die brieven had ik al geschreven aan een vriend. De echte drang was eigen lijk al weg. Nu heb ik bijna het geduld niet om mijn boek af te maken. Nog tien blad zijden. (Lacht). Ik heb gewoon honger naar het toneelschrijven. Ik hou veel van toneel. Elke keer als ik ga kijken is dat een feest voor me”. MUZIEK AMSTERDAM. Concertgebouw (11-13 uur): Für Elise. Rechtstreekse radio-uit- zending met gasten uit het festival. Sonesta Koepelzaal (11 uur): Koffiecon cert „voor kinderen en hun ouders” door het T.U.D.-ensemble onder leiding van Bernard van Beurden waarvoor het pu bliek bestek dient mee te nemen. Waalse Kerk (20.15 uur): Nederlands Ka merkoor onder leiding van Huub Kerstens met werken van Testi, Manneke, Nono, Vriend en Xenakis. DEN HAAG. Diligentia (20.15 uur): Liederrenrecital door Gundula Janowitz met begeleiding van Irwin Gage in werken van Liszt en Strauss. MAANDAG 6 JUNI TONEEL AMSTERDAM. Mickery (20.30 uur): „Vox Populi, Vox Dei” van Ritsaert ten Cate. CENTRUM BELLEVUE (20.30 uur): „Een traan voor elke roos” door het Vrou wencabaret van Natascha Emanuels. DEN HAAG. kon. Schouwburg (20.15 uur): „Measure for Measure” van Shake speare door Birmingham Repertory Thea tre uit Birmingham onder regie van Stuart Burge. Over de brengers van het Nederlandse toneel is Gerard Lemmens maar weinig te spreken: „Met Souvenirs heb ik geluk ge had. Iemand als Han Bentz van den Berg als regisseur en hoofdrolspeler, dan mag je niet mopperen. Ook al zijn er dan din gen in veranderd, zonder dat ik daar iets van wist. Bentz van den Berg wils nu eenmaal niet iemand die daarover praatte. Die ging gewoon hele pagina’s herschrij ven, amen, uit. Maar het is een goeie op voering geworden. Buiten Souvenirs, dat bij Centrum een schitterende voorstelling kreeg, speelde dit gezelschap van Lemmens ook De revol ver van Bas, Parende Mussen en De Gast. Kent Centrum ook het werk dat Lemmens nog heeft liggen? „Ja, dat hebben ze gezien. Ik heb drie stukken klaar. De fitters, Caféterras en De Trap. Lodewijk De Boer gaat De Trap nu regisseren”. Gerard Lemmens, van beroep lijstenma ker, maar vooral een heel oorspronkelijk Hij stelt, dat de evolutie van het leven op aarde tot nu uiteindelijk de mens als „hoogste” produkt heeft voortge bracht, maar dat die evolutie wellicht doorgaat naar een hogere levensvorm. In de eerste plaats is de stelling op zichzelf onbewezen en zeker in strijd met opvattingen die bij ontelbare mil joenen mensen leven. In de tweede plaats is het onlogisch om vanuit deze overtuiging een wat ruimer beeld over de mens op te zetten en de mens als een tussen-stadium in een eventuele evolu tie minder centraal te stellen. Het gaat ook Titulaer in wezen niet om de mens en het heelal maar om de plaats van het leven in het heelal, waarin de mens in zoverre maar ook niet meer dan dat een unieke plaats inneemt, omdat wij, de lezers van het boek, mensen zijn. Eer lijk gezegd bood de serie „Leven in het heelal”, die wij vorige zomer in dit blad publiceerden, de lezer een vollediger beeld. AMSTERDAM (ANP). Onder be schermheerschap van de ambassade van België in ons land zal van vrijdag 2 tot en met zaterdag 10 september een Belgische culturele week in Amstelveen worden ge houden. Aanleiding tot deze manifestatie is volgens een woordvoerder van het Bel gische ministerie van Nederlandse en Franse cultuur het streven om in de toe komst zoveel mogelijk Belgische kunstui tingen naar het Noorden te brengen. Een tweede bezwaar van het boek achten wij dat het te veel een verzame ling uitstekende afbeeldingen met toe lichting is, waardoor veelal logische verbanden verloren gaan en het boek meer een fotoalbum dan een verklaren de beschouwing wordt. Bij de introduc tie van het boek zette Titulaer uiteen dat dit karakter bewust nagestreefd is, maar naar ons gevoelen wordt daar door toch wel een belangrijk deel van het doel van de uitgave gemist. Niette min leidt vooral deze opzet ertoe, dat de schrijver alle „moeilijke” woorden en begrippen heeft kunnen vermijden, waardoor het een waardevolle aan winst voor iedere leek op dit gebied is geworden Gezien de grote belangstel ling die in ons land met een grote naam op het gebied van de astronomie voor het heelal en ook voor de kennis van de natuur bestaat, mag dit 30e boek van de maand dan ook een succes wor den genoemd. Aan elk succes, op welk gebied dan ook, kleven wel wat onvol maaktheden. In dit boek zijn ze in ieder geval op de vingers van de beide han den van de lezer te tellen PIETER BOK Hoofdmoot van de Belgische culturele week vormt een tentoonstelling van een aantal grote lichtpanelen over „De vrouw in het werk van Rubens” in het Amstel- veens cultureel centrum, die overigens tot 19 september duurt. Er zijn nog meer onderdelen van de „week”, die geruime tijd in beslag nemen. Dat zijn exposities van schilderijen van Lucienne Verag en Godfried Vervisch, keramiek van José Vermeersch en schilderijen en gouaches van Yvan Theys in de openbare biblio- Titulaer is er vanuit gegaan een gra fisch voortreffelijk verzorgd album te maken van unieke foto’s van de aarde, het zonnestelsel, ons Melkwegstelsel en het waarneembare heelal, die nog niet eerder of sporadisch zijn gepubliceerd en daarnaast afbeeldingen over de mens en zijn herkomst en ontwikkeling en de instrumenten en methoden waar van die mens zich bedient om het uni versum waar te nemen, te verklaren en geschiedkundig te doorgronden De tekst bestaat voornamelijk uit verkla- MUZIEK AMSTERDAM. Concertgebouw (20.15 uur): The King’s Singers met Engelse en Spaanse madrigalen, Janacek, Berio, Pat terson en close harmony. AMSTERDAM. Engelse Kerk, Begijn hof (17 uur): Vesperconcert door het Utrechts Byzantijns Koor onder leiding van Myroslav Antonovycz. DEN HAAG. Diligentia (20.15 uur): Gise la May met Duitse chansons. PURGEN (NH). Ned. Herv. Kerk (20 uur): Nederlands Kamerorkest met Haydn, Mozart en Britten onder leiding van Christopher Adey. UTRECHT. Centrum ’t Hoog (20.30 uur): Peter Schat-concert met overzicht van zijn werk, „Canto General" en „King en Kraai" en „Signalement”. Zondag 5 juni TONEEL AMSTERDAM. Mickery (20.30 uur): „Vox Populi, Vox Dei” van Ritsaert ten Cate. Centrum Bellevue 20.30 uur): „Een traan voor elke roos” door het Vrouwen cabaret van Natascha Emanuels onder regie van Heleen van Meurs. DEN HAAG- Kon. Schouwburg (20.15 uur): „Measure for Measure” van Shake speare door Birmingham Repertory Thea tre uit Birmingham onder regie van Stuart Burge Na de ineenstorting van het fascistische regiem van Mussolini draaide Rossellini in 1945 zijn beroemdste rolprent „Roma, citta aperta” Rome, open stad) in een frag mentarische, documentaire-achtige stijl. Hij kwam in 1938 bij de filmindustrie, was werkzaam als scenarioschrijver en al drie jaar later regisseerde hij zijn eerste film. Op het toppunt van zijn roem werd Ros sellini uitgenodigd om naar Hollywood te komen om daar met Ingrid Bergman „Stromboli, terra di dio” te maken. Zijn huwelijk met en scheiding van haar heeft hun beider carrière schade berokkent. Af gezien van „Viaggio in Italia” uit 1953 die van invloed is geweest voor de Franse nouvelle vague, zijn zijn films uit die perio de van weinig waarde geweest. Hij maakte geen film meer of Ingrid Bergman speelde de hoofdrol. De ster van zijn leven werd ook de ster van zijn films. MUZIEK AMSTERDAM. Concertgebouw (20.15 uur): Swingle II met Debussy. Britten, Berio en Sanguinetti. DEN HAAG. Kloosterkerk (Lange Voor hout 2-4) (20.15 uur): Nederlands Kameror kest met „In Memoriam Benjamin Britten” Gerard Lemmens: „Het is een hele eer dat ik de eerste ben onder de Nederlandse toneelschrijvers, die deze opdracht krijg.” DEN HAAG. „De mens in het heelal” is object en titel van het 30e „Boek van de maand”, dat van 2 juni af verkrijgbaar is bij de boekhandel. Een uitermate pretentieus onderwerp, be handeld door een althans voor de bui tenwacht zeer pretentieus maar tevens ter zake kundig auteur, Chriet Titu laer, in het kader van een zeer preten tieus publikatieproject. Ondanks al die pretenties een voortreffelijke uit gave die een mijlpaal betekent in het werk van de CPNB, de commissie voor Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek. Het boek is uitgegeven door Agon-Elsevier te Amsterdam, kost in de boekhandel de eerste weken f 18,50 en na 2 juli f 31,50, beide maar zeker de eerstgenoemde belachelijk la ge prijzen in het kader van de hoeveel heden geld die men noodgedwongen tegenwoordig in een boekwinkel moet (neertellen voor iets waardevols. De Belgische amateur-sterre- kundige Dany Cardoen bereikte met zijn zelfge bouwde kijker goede resultaten. Niet alleen be roepsastronomen maken prachtige foto’s van sterren en nevels. De opgravingen hebben plaats onder zeer moeilijke omstandigheden, zoals gelijke werken over Michelangelo en Sigmund Freud, is een fascinerende combinatie van een spannend archeo logisch avontuur en een ontroerende liefdesgeschiedenis. De vertaling is van Adelaide H. van Loon heid van een Grieks gezin is opge groeid Hij besteedt zijn fortuin aan het. samen met haar blootleggen van het volgens de geleerden niet bestaande Troje uit de Ilias

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13