NU OOK SUCCES IN PARIJS BERGRITTEN IN DAUPHINE GP van België GEPLAATST PAS VIER REACTIES. Graafschap-spelers negeren contracten Shirtreclame in Engeland BOY HAYJE VOORLOPIG Informatie. i Wider groten voor E belangrijke test ik A MR PETER LÜBEKE INGELIJFD BIJ AJAX Organisatie van Schaaktoppers in Zwitsere handen Dubbelspelkampioen K - 15 Zelfvertrouwen Opvallende winst SPORT ZATERDAG 4 JUNI 19 7 7 Door Jan Preenen 2 Uw Gas- of Energiebedrijf ook voor advies en documentatie) i Informatie nuchter en objectie! over aardgas en zijn toepassingen In 12 brochures Voor u ais u vragen of problemen hebt. S is De doorAjax aangetrokken Duitse voetballer Peter Lübeke heeft er zijn eerste training bij de Amsterdamse club opzitten. Op de foto: Lübeke (die afkomstig is van Bayern Urdingen) die instructies ontvangt van Ajax-hulptrainer Bobbie Haarms. F fe- A Brian Gottfried doorgebroken in het enkelspel Boy Hayje: negentiende tijd. F Brian Gottfried voor het eerst m een halve finale van het enkelspel (ADVERTENTIE) i „Het beangstigt je natuurlijk wel als je merkt dat zoveel mensen zich tegen je keren”, zegt de 25-jarige Gottfried over het verbond dat tegen hem werd gesloten. „Maar ach, ik kan me wel voorstellen dat iedereen hoopte dat een speler als Nastase zich zo lang mogelijk staande zou weten te houden. Men is nou eenmaal erg op hem gesteld. Hij is de populairste tennisser ter wereld. Ik was dan ook niet verontwaar digd of zo dat Nastase zoveel steun kreeg. Het publiek heeft het recht om de eigen favoriet te kiezen. Daarvoor betaalt men ook. Van de andere kant geeft mij een overwinning op Nastase onder deze om standigheden extra voldoening. Vooral ook omdat ik alleen maar mocht hopen van hem te winnen. Toen ik de eerste set had verloren, was ik behoorlijk down. Ik heb toen echt ook tegen mezelf moeten knokken om terug te komen. Dat is me gelukt, ook al omdat Nastase zichzelf na die goede start, geloof ik, wat overschatte. Mijn volley en passeerslagen kwamen er steeds beter uit. Dat hielp mij over de moeilijkheden heen”. „Ilie”, scandeerden de 15.000 aanbid ders van Nastase, zelfs nog toen deze al vrijwel uit het toernooi was geslagen door Brian Gottfried. De Amerikaan die zijn tegenstander in deze „handicaprace” twee sets voorsprong moest geven, werd daarentegen na iedere gewonnen game even massaal uitgejouwd, omdat hij het aandurfde om een serieuze aanval te on dernemen op de lieveling van het publiek die toch niet voor niets nummer één was geplaatst. Gottfried spotte met die plaat sing en kreeg pas waardering nadat hij de vijfsetter tegen Nastase en diens fans winnend had afgesloten. De enige dissonant vormde zijn optre den in het Amerikaanse Davis-Cupteam eind april, begin juni in Buenos Aires, waar Guillermo Vilas hem tot een figurant degradeerde door met 6-4, 6-0, 6-2 te win nen. Tevoren had Gottfried zijn banksaldo echter al flink opgeschroefd. Zo haalde hij onder meer eerste prijzen op in Towson (waar hij in het 100.000-dollartoernooi in de finale Vilas versloeg) en in het Grand- Prixtoemooi in Washington en speelde hij in de halve finale in La Costa (Califomië) met Bjoem Borg, die met tweemaal 6-1 simpel opzij werd gezet. Gottfried over de progressie: „Het be langrijkste is dat ik aan zelfvertrouwen heb gewonnen. Nog niet zo lang geleden twijfelde ik nog aan mezelf als ik een enkelspelpartij moest spelen. Het gevoel dat ik kan winnen heb ik dit jaar pas gekregen. Ais je dan een paar partijen in het begin van een toernooi wint, ga je groeien en ga je nog meer in jezelf ge loven”. heeft Dent zijn succes in Parijs tot nu toe voornamelijk te danken aan een gelukkige loting. Gottfried: „Goed, ik heb tweemaal tegen Dent gespeeld en tweemaal van hem ge wonnen. Maar in beide gevallen was het bepaald niet overtuigend. Phil heeft niet voor niets, net als ik dit jaar, de halve finale in Rome gehaald. Ik ben verslagen door Gerulaitis, Dent door Zugarelli. Wij hebben ongeveer dezelfde speltypes. Wij vallen allebei graag aan. Het zal ervan afhangen wie het best in vorm is. Aan de finale wil ik in ieder geval nog niet denken. Als je te ver vooruitkijkt, neem je niet lahger deel aan het toernooi en sta je in feite al aan de kant. Er kan nog zoveel gebeuren. Ik heb dan wel aan zelfvertrou wen gewonnen, maar als het om de grote punten gaat, kan ik het best nog moeilijk hebben. Ik lijk altijd kalm, dat komt om dat ik me niet zo uit. Niemand kan aan me zien wat ik innerlijk verwerk”. Een feit is dat Gottfried, die voor de zesde maal in Parijs optreedt, ditmaal het best op dreef is in de Franse hoofdstad. Nooit eerder is hij in het enkelspel aan de halve finale toegekomen. Ook al is hij al jong vertrouwd geraakt met gravelbanen. Gottfried, die als achtjarige met tennis is begonnen: „Ik heb er nu profijt van dat ik in het verleden al regelmatig op gravel heb gespeeld. Ik ben in ieder geval geen vreemde op dit soort banen”. Verscheidene topspelers (onder wie Tan ner en Connors) hebben van Parijs afge zien, omdat zij het niet verstandig vinden om kort voor Wimbledon, waar gras ligt, op gravel te spelen. Gottfried tilt daar echter bepaald niet zwaar aan. Vorig jaar werd hij weliswaar in Londen al in de vierde ronde uitgeschakeld, maar dat ge beurde dan wel door de uiteindelijke win naar Bjoern Borg. Gottfried: „De over- gang is natuurlijk erg groot, maar hoeft geen onoverkomelijke bezwaren op te le veren. Zeker niet nu tevoren zowel in Not tingham als op Queen’s Club kan worden gespeeld. Die twee toernooien moeten vol doende zijn om over te schakelen”. Sietse Veen en Henk Overgoor deelden directeur Joop van der Klink mee dat zij in onderhandeling waren met de Westduitse amateurclub FC Bocholt. Deze op enkele tientallen kilometers van Doetinchem ge vestigde club heeft alle kans om zich via promotiewedstrijden naar de status van de zogeheten tweede Bundesliga-afdeling te voetballen. Van der Klink: „Nu al die spelers niets van zich hebben laten horen, voelen wij ons ook niet meer gebonden aan de aange boden financiële voorstellen. Dat betekent zeker dat voor een ider de honoraria ver der zullen zakken Ik heb hier op het stadion drie weken lang in de wachtkamer gezeten, maar nu zijn het de spelers die in de wachtkamer zitten. Het is bepaald niet zo dat er eerst met anderen kan worden gepraat om daarna dan maar weer terug te vallen op De Graafschap. Wij zijn ons nu al op een breed terrein aan het oriënteren. Wat ze zoeken: Twee aanvallers en één middenvelder”. om 3 en 'olgt rein. AFC ster- n de door erlo- :do. i van DO? r de ïtste gens •d te i als bers □ast. isse- wat kan- eMr. peelt voor pioe- leide ogen te naar e be- 1. u3 Gottfried waakt er daarbij voor zichzelf niet te overschatten. Op papier moet Brian, die thans als vijfde speler van de wereld wordt beschouwd, dit weekend in de halve eindstrijd weinig problemen ken nen tegen de Australiër Phil Dent die als 29e staat genoteerd. Vervolgens moet Gott fried dan zien te proberen om de Verenig de Staten voor het eerst na 22 jaar (in 1955 won Tony Trabert) ten koste van Vilas of Ramirez aan de open Franse titel te hel- 'pen. Brien Gottfried wil echter op dit mo ment niet zo ver vooruitblikken. Ook al De zege op Nastase, die voor zijn doen erg geconcentreerd speelde, toonde eens te meer aan dat Gottfried ook als enkelspel- tennisser opvallend veel terreinwinst heeft geboekt. Vorig jaar had hij nog de reputa tie uitsluitend een dubbelspelspecialist te zijn die met Raoul Ramirez in 1975 in Parijs de titel inpalmde en in 1976 onder meer beslag legde op het kampioenschap in het herendubbel op Wimbledon. In na volging van de Pool Wojtek Fibak, die jarenlang ook alleen met een partner naast zich tot succes wist te komen, brak Gott fried echter dit jaar door als enkelspel- speler. ZOLDER (ANP). Tijdens de eerste officiële trainingen voor de grote prijs van België formule I heeft de Boy Hayje de negentiende rondetijd gerea liseerd. Daarmee is hij voorlopig ge plaatst voor de race die zondag wordt gehouden. Op het circuit van Zolder gaan zondag 26 wagens van start. Op de eerste trainingsdag werden geen bijster snelle tijden gemaakt, omdat het kort na het begin begon te regenen. De Amerikaan Mario Andretti reed met 1.26.51 de snelste ronde. De voor naamste favorieten als Hunt, Lafitte, Lauda, Reutemann en Scheckter ble ven in zijn spoor. Hayje was op de negentiende plaats ruim drie seconden langzamer dan Andretti. De bekende Raul Ramirez en Brian Gottfried zijn vrijdag voor de tweede maal in hun carrière dubbel speikampioen geworden in de open Franse titel strijd Het Mexicaans-Amerikaanse duo won eerder in 1975 Vorig jaar werd het tweetal in de finale geklopt door de Amerikanen McNair en Stewart Zover lieten Gottfried en Ramirez het ditmaal niet komen Wojtek Fibak en Jan Kodes werden in vier sets verslagen met 7-6, 4-6,6-3. 6- 4 De eerste set werd beslist via de tiebreak nadat Fibak en Kodes zich twee setpoints had den laten ontnemen In de „verlenging” van die openingsset wonnen Gottfried en Ramirez, die elkaar mogelijk zondag ontmoeten in de heren- enkelspelfinale. met 7-5. DOETINCHEM. De uit de eredivisie gedegradeerde Doetinchemse voetbalver eniging De Graafschap heeft tevergeefs gewacht op reacties uit de spelersgroep op de contractvoorstellen voor het nieuwe seizoen. Slechts vier spelers bin nen de A-selectie gaven gehoor aan de eis van de club dat er voor 30 mei moest worden getekend: Joop Koenders, Gerrit Mintjes, René Hiddink en Nico van Zog- hel. De andere spelers hebben nog niets van zich laten horen. PARUS. Het publiek op het centre-court van Roland Garros, plaats van handeling van de open Franse tenniskampioenschappen, ging afgelopen woensdag in zijn enthou siasme zo ver dat subjectiviteit en onsportiviteit bijna hand in hand gingen. Fransman Patrick Depailler heeft zich nog niet kunnen kwalificeren met zijn zes-wieler Tyrell. DEN HAAG (ANP). Het Meer van Genève is de scheidslijn tussen de deelne mers aan de halve finales van het kandi datentoernooi. De wereldschaakbond heeft de match Spasski-Portisch toege kend aan Genève in Zwitserland en de ontmoeting Kortsnoi-Poloegajevski aan Evian, dat aan de Franse over ligt. dende vleeswond aan het rechterbeen over, maar op het moment dat Joop Zoete melk in de vijfde etappe van de Dauphiné Libéré betrokken was bij de valpartij, flitste er geen prettige gedachte door zijn hoofd, ,4e weet maar nooit hoe je terecht komt”, stond er aan de finish in Valence op het gezicht van Zoetemelk te lezen. De valpartij na amper 20 kilometer, waarbij tien man betrokken waren, had zijn plan nen om tijdens de twee zware bergetap pes, vandaag en morgen, een greep naar het leidersshirt te doen, helemaal in de war kunnen gooien. In feite hadden zich voor de organisatie van de halve finales slechts drie steden kandidaat gesteld Genève, Evian en Ma nilla. Hoewel de schaakbond in Manilla het grootste prijzenfonds bood (vijftien duizend dollar) vielen de Philippijnen af. omdat de grootmeesters het klimaat onge schikt achten „Op de cols zal het klassement van deze ■lijk gemaakt wor den”, herhaalde Zoetemelk zijn visie van de laatste dagen. Pas als de ritten naar Grenoble en Annecy achter de rug zijn, zal tevens blijken of de grote vorm er is. Zoetemelk: „Maar dat geldt niet alleen voor mij. Eddy Merckx, Bernard Thevenet en Lucien van Impe staan er precies het zelfde voor. Ook voor hen is de etappe van vandaag over de Col de Granier, Gol du Coq en Col de Porte, alsmede zondag over de Col des Aravis en de Col de la Forclaz om tweeërlei redenen van belang. Het gaat om de eindzege in de Dauphiné Libéré en het is voorts een testcase met het oog op de Tour de France”. Op de dag dat de karavaan aan de voet van het hooggebergte arriveerde, konden de sprinters zich nog doen gelden. Vooral omdat het parcours tussen Macon en Vienne in de ochtenduren evenmin lastige obstakels telde dan de route die ’s middags van Vienne naar Valence was uitgestip peld, stonden twee massasprints vrijwel bij voorbaat vast. Beide keren was Patrick Sercu winnaar. Hij bracht zijn aantal etap- pe-overwinningen op drie. „Een hattrick waarmee ik erg blij ben”, aldus de Belg. „Ik kwam naar de Dauphiné Libéré om te proberen in ieder geval twee etappes op mijn naam te schrijven”. Patrick Sercu sprak nog niet over zijn kans om maan dagmorgen, voordat de afsluitende tijdra- ce over 37 kilometer in Thonon-les-Bains wordt verreden, het aantal ritoverwinnin- gen op vier te brengen. De krachtexplosies van Sercu in de voorbije drie etappes maakten hem niette min reeds bij velen favoriet voor een nieuw succes. Dat de steun van zijn ploeg- makkers ingecalculeerd werd bij deze prognose was logisch. Patrick Sercu zou immers zeker geen drie achtereenvolgen de ritoverwinningen hebben behaald, als zijn complete ploeg zich niet volledig in dienst van de snelste man had gesteld. Eddy Merckx gaf hierin het voorbeeld. Iedereen die probeerde om een massa sprint te ontvluchten, kreeg het niet alleen met Bal, De Schoenmaeker, Bouloux, Bry- ere etc. aan de stok, maar ook met de kopman van het blauwe eskadron. De dertiende etappe van de ronde van Italië heeft in het teken gestaan van een lange vlucht van vier voor het algemeen klassement onbelangrijke Italianen. Het viertal ontsnapte al na zeven kilometer, bouwde een voorsprong op van meer dan 13 minuten en hield daar genoeg van over om een van hen de rit te laten winnen. De strijd om de overwinning ging na een vlucht van 180 kilometer nog slechts tus sen twee: Tartoni en Parecchini. Foresti en Colombo hadden moeten lossen. Tartoni won de sprint tegen Parecchini, die vorig jaar na een hele lange solo een etappe in de ronde van Frankrijk won, met banddikte. De komende drie dagen rijden de renners over de vlakke parcoursen door Lombar- dije. 7 Juni gaat de karavaan de Dolo mieten in. Dat wordt het zwaarste gedeelte van de giro en daar zal ook de beslissing vallen. De vijfde etappe van de Milkrace is vrijdag in een complete chaos geëindigd. Een groot deel van het peloton renners werd de verkeerde weg ingestuurd. In de verwarring kwamen verschillende val partijen voor en het mocht een wonder heten dat zich geen ernstige ongelukken voordeden Algemeen klassement: 1 Vondracek (Tsj) 18 uur, 43 min en 5 sec 2 Goessainov (Sov) op 2 sec- 3 Pnm (Zwe) op 4 sec De klasseringen van de Nederlanders in het algemeen klassement. 14. Van der Steen 18.44.53 17 Tak 18.48.20 55 Prmsen 1010.14 57 Scheuneman 1912 11 58 Vooys 19 1217 66 Van Kollenburg 19 16.12 LONDEN, (SID) Met ingang van het komende seizoen zal het in de Engelse voetbalcompetitie zijn toegestaan reclame op de shirts te dragen De Engelse voetbal bond (FA) maakte bekend geen bezwaar meer te hebben tegen het dragen van re clame op het shirt. De FA komt daarmee tegemoet aan de wensen van enkele clubs, die hopen door het dragen van reclame extra-inkomsten te verwerven De organisatie, zowel in het hotel Medi- terranee te Genève, als in het Casino Royal-hotel van Evian, is in Zwitsere han den. De in principe zestien partijen omvat tende tweekampen beginnen op 1 juli. Wanneer één van de matches niet is beslist, wordt deze verlengd met telkens twee par tijen tot een beslissing is verkregen. De winnaars kwalificeren zich voor de finale, die vóór 1 december a.s. dient te zijn begonnen. Degene, die deze krachtmeting op zijn naam brengt, krijgt het recht we reldkampioen Karpov uit te dagen. Deze tweekamp is volgend jaar mei-juni gepland. A (Van onze speciale verslaggever) „Op de cols zal het klas VALENCE. - Achteraf bekeken hield hij aan de tuimeling slechts een onbedui- Jn h^haalde Z^teine nnn het rechterbeen °e laa“te dagen, ras al «BW»»»», i..1 -■*

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15