Vergiftigingen Informatie Centrum steeds bereikbaar Even (on)wijs na het lezen Informatie over kernenergie MEDICI KUNNEN DIRECT GEADVISEERD WORDEN M [tl door Jos Bouten TWEE BOEKJES OVER KERNENERGIE door C. Ippel Documentatie Kolen Kritiek Valium Terreur Allesreinigers Gedragsregels Vergiftiging y Het gaat verkeerd met de huishoudmiddelen. Ze worden zo giftig, dat ze een gevaar vormen voor de gebruikers in plaats van een hulp. De was moet steeds witter en de pan nog glanzender. Het gevolg is, dat de fabrikanten met produkten op de markt komen, die de vuile (af) was inderdaad brandschoon maken maar kleine kinderen ook dood ziek. Het komt steeds meer voor, dat peuters een verkeerd neergezet schoonmaakmiddel in handen krijgen en vervolgens aan de mond zetten. Prof. A. N. P. van Heijst, directeur van het Nationaal Vergiftigin- n Af y 1 Twee boekjes, een rood en een geel, met beide dezelfde titel: Informatie over kernenergie. Het „rode" is een uitgave van de gemeente Dodewaard en werd enkele weken geleden in die gemeente huis-aan-huis verspreid. Het „gele” werd uitgegeven door de Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Nederland (GKN) en wordt deze week in iedere brievenbus in de gemeente Dodewaard gestopt. gen Informatie Centrum (NVIC) in Utrecht stelt, dat de reinigingsmid delen jaarlijks agressiever worden. „Neem bijvoorbeeld een fles bleekwater. Kwam enkele jaren geleden het chloorgehalte niet boven de vijf procent uit, nu is vijftien procent al niet gek meer. Waar gaan we heen?” Naaf een bedreigd huishouden, dat gezond moet zien te blijven tussen linkse pilletjes in geruststellende, zelfs aantrekkelijke verpak king en boosaardige vloeistoffen in snoezig uitziende flessen. R - i JLV r Afbeeldingen uit de voorlichtingsbrochure van Dodewaard. J Eén moment van onoplettendheid. Hoe vaak gebeurt dat niet? Me vrouw S A. Pikaar, medewerker van het Nationaal Vergiftigingen In formatie Centrum weet ervan mee te praten. Ze heeft voor alle ouders een aantal fundamentele gedragsre gels opgesteld, die naar haar mening helaas al te vaak worden overtre den. Hier komen er een paar Van Heijst: „De reinigingsproduk- ten zijn veel agressiever geworden. Bepaald verontrustend is de groei van het aantal aandoeningen van de slokdarm, die door huishoudmidde- len wordt veroorzaakt. Slokdarm- verbrandingen bij kinderen roept een schrikbeeld op. Het scherpe na tronloog, dat in schoonmaakpro- dukten zit, brandt door het weefsel van de slokdarm heen. Ook wanneer die geneest blijven de gevolgen ern stig. Door de vorming van de litte kens vernauwt de pijp dermate, dat die voortdurend moet worden bijge steld. Probeer je eens voor te stellen wat dat betekent. Een klein kind, dat door een moment van onopletten- heid van vader of moeder zijn leven lang naar het ziekenhuis moet om zijn slokdarm te laten oprekken”. In totaal kwamen bij het NVIC 10.445 vragen om raad binnen. Ver reweg het merendeel van medici. Het centrum geeft alleen inlichtin gen aan artsen. Prof. Van Heijst vreest, dat anders ongewenste toe standen ontstaan. „Het is moeilijk voor een leek een juiste diagnose te stellen, we missen bovendien het personeel om dan alle aanvragen behoorlijk te behandelen”. goed lezen wat er op de etiketten staat van de produkten die ze in huis nemen. De meeste fabrikanten vermelden op de verpakking van hun middelen of de bestanddelen gevaarlijk zijn voor kinderen. Medicijnkastjes moeten regelma tig worden nagekeken en genees middelen, die niet meer worden ge bruikt, weggegooid. Echter niet in de vuilnisbak. Wegspoelen in het toilet is de beste remedie. Prof Van Heijst vestigt regelma tig de aandacht op de drieèenhetd Prof. Van Heijst: „Hoor eens even, ik ga ze niet vertellen wat ze precies moeten doen en laten. Ik wil niet de naam krijgen van grote bemoeial. Dat zou de relatie verstoren en het effect van mijn werk belemmeren. Waar Ik wel voor ben is het bevorde ren van duidelijkheid. Ik doe mijn mond heus wel open als het produkt een gevaar kan vormen voor de volksgezondheid. Op zo’n moment blijkt pas hoe belangrijk het is als je op alle fronten goede contacten hebt, inclusief met de verspreiders van reclame-artikelen. Die vragen mij ook om advies als ze op het punt staan een grote reclamecampagne te beginnen. Dan kan het weleens voorkomen, dat we zeggen: „Jon gens, doe het niet” of „Stop er maar gauw mee”, als blijkt dat een reeds begonnen campagne voor een ver keerd middel wordt gehouden. Dat gebéurt dan ook”. „Ondanks het officieel voorge schreven medicijn stierven veel pa tiënten. Er gingen er zoveel aan dood, dat of de dosis thallium te sterk moest zijn of de toegepaste therapie verkeerd. Om dat uit te zoeken hebben wij hier in het reani matiecentrum een aantal thalliums- lachtoffers ter observatie gehad. We begonnen met de gebruikelijke the rapie. De patiënt kreeg het bekende tegengif te slikken en werd daar door nog zieker dan ie al was. En wel zo erg, dat het middel verschrikke lijker leek dan de kwaal.” Dat laatste moet wel worden ge zegd van bepaalde middelen tegen heftige vormen van neerslachtig heid. Van Heijst: „Gevaarlijk is het misbruik van tricyclische antide pressiva. In grote hoeveelheden in genomen vormen zij een ernstig cel- gif voor de hartspier”. De „Dodewaardse” brochure zegt ovei’ kolen: „Geeft in de be staande centrales tot nu toe vrij grote milieubezwaren. Bij ver branding ontstaan namelijk gas sen zoals koolzuur, zwavel- en stikstofoxyden, die bij lozing een vrij ernstige aantasting van de natuur tot gevolg hebben. Bij reeds bestaande en bij nieuw te bouwen kolencentrales is het echter mogelijk door de ontwik keling van nieuwe technieken de ze lozingen tot een minimum te beperken. Een nadeel is dat dit vrij veel geld kost.” Ovër milieubezwaren van olie wordt in de Dodewaardse bro chure niet gerept. Beide brochu- De vervoersproblemen van ko len zijn enorm. „De grote duw- eenheden die op-Tiet ogenblik op de Waal varen, hebben een laadvermogen van 6000 ton. Min stens één zo’n schip moet dus per dag zijn lading afleveren bij het terrein van de centrale. De op slag van die kolen neemt veel plaats in,” zo schrijft de GKN. res zijn het er over eens dat door de afhankelijkheid van de produ cerende landeivolie niet als enir ge brandstof voor elektriciteits centrales mag gelden. „Men kan natuurlijk veel fi losoferen over deze mogelijkhe den, maar voorlopig lijkt de be zetting van ambassades, spoor treinen en vele andere gebouwen en installaties belangrijk gemak kelijker en ook veel effectiever”. Dat is niets vergeleken met de stormloop op het centrum in de late re jaren. In 1974 meldden zich 7717 medici, in ’76 liefst 10.445, ofwel een groei van 2700 telefoontjes in twee jaar tijd. Het is nu al moeilijk. Het NVIC heeft sinds zijn oprichting in 1960 een verbijsterende groei doorge maakt. Dat kan het best met twee cijfers worden aangetoond. In 1964 verstrekte het centrum nog maar 523 informaties, in 1976 waren heter bijna 10.445, een vermeerdering van bijna tienduizend en op de grafiek van het NVIC is nog nergens een neergaande lijn te bespeuren. Prof. Van Heijst beklemtoont graag, dat de waarde van het NVIC is gelegen in zijn haast onbeperkte dienstverle ning. „Waar vind je vandaag de dag nog een service van vierentwintig uur per etmaal?”, vraagt hij. De ellende met geneesmiddelen is nog groter. Daarvan worden duizen den kinderen per jaar goed ziek. Vorig jaar werden door het informa tiecentrum, gevestigd in het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht, 5020 adviezen verstrekt aan artsen, apo thekers en dierenartsen, die door medicijnen vergiftigde patiënten be ter moesten maken. De reinigings middelen maakten in ’76 weliswaar minder slachtoffers, maar ze nemen niettemin een verontrustende twee de plaats in op de vergiftigingssta- tistiek (bijna 2800 telefoontjes van om hulp verlegen artsen). Prof. Van Heijst heeft greep ge kregen op de stroom vergif, die in potjes, doosjes en flaconnetjes ons land bedreigt. Het is zijn verdienste vooral, dat hij met zijn werk ver trouwen heeft gewekt in twee kam pen. Bij de artsen, die te maken krijgen met slachtoffers van de pil lencultuur, en bij de producenten van chemische middelen ter be scherming van de gezondheid of voor de verbetering van het huis houden, De uitstekende realtie, die prof. Van Heijst zegt te hebben met de fabrikanten blokkeert overigens niet zijn zorg over de toenemende kwaadaardigheid van tal van huis- houdmiddelen. Geen geneesmiddelen bij kinde ren als lekker snoepje of drankje aanprijzen. Doen ze dat wel, in de hoop bijvoorbeeld, dat hun kinde ren daardoor gemakkelijker het medicijn zullen slikken, dan wer ken ze een catastrofe in de hand. De kleintjes gaan immers elk genees middel voor een snoepje aanzien, te meer als het medicijn is voorzien van een heerlijk smaakje of een attractief kleurtje. Natuurlijk gaan beide brochu res in op de gevarenrisico’s. De Dodewaardse zegt: „Men kan spreken van een zeer lage kans op ongevallen met zeer ernstige gevolgen. De kans op kleinere ongevallen wordt iets groter ge acht”. Daarna geeft de 'Dode- waardse brochure wenken voor de veiligheid. „Daarna hebben we ratten aan een proef onderworpen. De beestjes die het standaard-„medicijn” kre gen toegediend gingen eerder dood dan de met thallium vergiftigde rat ten. Dat resultaat is in allerlei vak tijdschriften in binnen- en buiten land gepubliceerd, met als gevolg, dat het zogenaamde geneesmiddel nergens meer wordt gebruikt. Na onze schokkende ontdekking heb ben wij alles in het werk gesteld om wèl een deugdelijk medicijn tegen thallium te vinden. En dat is ons ook gelukt. Het door het NVIC ontwik kelde m iddel levert zeer goede resul taten op”. „Natuurlijk kan men theore tisch ook ongelukken bedenken, waarbij grote delen van Neder land voor langere tijd onbewoon baar zouden worden dooi’ radio actieve besinetting. De waar schijnlijkheid van een dergelijk ongeluk is echter zo gering, dat men daarmee geen rekening houdt,” meent het „gele” boekje. Een rampenplan, zoals dat voor de Dodewaardse centrale geldt, voorziet in een snelle eva cuatie in het geval dat dit nodig mocht blijken. „Een dergelijke evacuatie is mogelijk, want er zal in alle denkbare gevallen een aantal uren verstrijken tussen een ongeluk en het moment waarop de radioactiviteit naar bulten komt,” zo staat in de GKN-brochure te lezen. Resumerend: twee informa tieve boekjes, geschreven vanuit verschillende standpunten ten opzichte van kernenergie, maar die van de GKN is zeker niet verdachter dan die van Dode waard. De GKN-brochure geeft een vrij uitvoerige beschouwing over koolzuur en de gevaren daarvan en zegt dan: „Behalve koolzuur komt er bij de verbranding van kolen ook zwaveldioxyde, stik- stofoxyde en vlieg-as vrij. Boven dien komt radio-activiteit vrij, omdat steenkool geringe hoe veelheden uranium en de radio actieve afvalprodukten daarvan bevat. Afhankelijk van de soort steenkool kan dat bijna net zo veel - of zo weinig - straling ver oorzaken als bij kernenergiecen trales. Uiteraard worden al deze lozingen zorgvuldig gecontro leerd en zijh de maxima aan strenge eisen gebonden”. zou plaatsvinden, de terreur groep geen invloed heeft op de windrichting of de stabiliteit van de atmosfeer. Het effect van zo’n terreuractie hangt dus nogal af van een groot aantal onzekere factoren” Een .service bovendien van grote kwaliteit, omdat ze wofdt gegeven op basis van een zorgvuldig bijge houden documentatie (70.000 kaar ten, waarop de chemische samen stelling is'vermeld van do daarvoor in aanmerking komende produkten, terwijl alle mogelijke gegevens over de giftige aard van de middelen plus hun werking zijn genoteerd), een nauwe relatie van het NVIC met de laboratoria van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid (RIV) en die van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht (AZU) en omdat ze in som mige gevallen wordt gekoppeld aan observatie en behandeling van ver giftigde patiënten op een intensive- careafdeling. De laatste jaren wor den gemiddeld vijfhonderd pa tiënten met vergiftigingen op de af deling Reanimatie in het AZU opge nomen. Op allerlei punten blijken de samenstellers van de „rode” en de „gele” brochure het niet met elkaar eens. Zeker niet op die van de gevaren. In de „rode” brochure staSlf: „Er moet reke ning gehouden worden met de mogelijkheid dat een goed geor ganiseerde terreurgroep ’n kern energiecentrale kan bezetten. Een dergelijke groep zou een on geluk kunnen veroorzaken of kunnen dreigen met het veroor zaken van een ongeluk”. De „gele” herhaalt die opmer king bijna letterlijk, maar voegt er aan tjie: „door de vele veilig heidsmaatregelen die getroffen zijn, zal het nodig zijn dat men een bijzonder goede kennis heeft van de centrale om werkelijk eni ge schade te kunnen aanrichten. De kans dat daarbij radioactivi teit naar buiten zou komen is nog kleiner. Verder moet men beden ken dat zelfs in het geval dat dit De GKN-brochure geeft wat kansberekeningen: een ramp met tien of meer doden binnen enkele dagen kan „ongeveer 4 tot 40 keer per miljoen jaar voorko men”. Een ernstige ramp \met meer dan 100 doden „0,4 tot 4 keer per miljoen jaar”. Opmerkelijk is het grote aantal informaties over tranquillizers. Prof. Van Heijst: „Het gebruik van kalmeringsmiddelen is enorm,het misbruik is ook groot”. Hij wijst hierbij vooral op de grote hoeveelhe den valium en librium, die in ons land worden geconsumeerd. Veront rustend maar niet levensgevaarlijk. De samenstellers van de GKN- brochure verwachten zelf kri tiek, getuige de volgende zinnen in het voorwoord: „Men kan na tuurlijk stellen dat deze deskun digen niet te vertrouwen zijn. De njensen die zich ervoor inzetten om te zorgen dat kerncentrales goede, betrouwbare en veilige in stallaties zijn, zijn er helaas aan gewend om alles wat zij zeggen of schrijven onmiddellijk be stempeld te zien als niet objectief en eenzijdig.” „Dit wordt tegenwoordig nogal eens graag zo gesteld. Toch blij ven wij hopen dat er bij onder wijskwesties in Dodewaard naar de onderwijzers en als het over landbouw gaat naar de landbouwers wordt geluisterd. Op precies dezelfde wijze hopen wij dat u in de moeilijke kwestie van de kernenergie, via deze aan vulling op het boekje van de ge meente Dodewaard, ook naar de deskundigen van de elektrici teitsbedrijven wilt luisteren”. van het NVIC: voorlichting, onder zoek in laboratoria en de afdeling voor de oplossing van ernstige ver- giftigingsgevallen. Hoe belangrijk die afdeling is bewijst zijn verhaal over een patiënt met thalliumvergif- tiging. Thallium is een veel voorko mend vergif, dat moordenaars graag gebruiken om dwarsbomers aan de andere kant van de levenslijn te zetten. Het slachtoffer proeft er niets van. „Tot voor een paar jaar ging het beroerd met de bestrijding van het thallium-kwaad. De medis che handboeken schreven een te gengif voor, waarmee allerbelab berdste resultaten werden bereikt.” „Het wil dan wel eens een enkele keer gebeuren, dat een producent, die zijn nieuwste vondst op een sepc- taculaire manier onder de aandacht van de consumenten had willen brengen, geweldig boos wordt. Be grijpelijk. Met de voorbereiding en bekendmaking van een produkt kunnen soms vele miljoenen gul dens gemoeid zijn. Dan is het niet leuk als het NVIC een streep door de rekening haalt. Natuurlijk, een fa brikant hoeft zich niets aan te trek ken van ons advies. Als-ie verstan dig is doet hij het wel, want we kunnen wel de inspecteur van de volksgezondheid inschakelen, en met die man heeft de fabrikant wel degelijk te maken" Een spectaculair sucées. Resulta ten, die niet aan de grote klok wor den gehangen, maar daarom niet minder van grote betekenis zijn worden meetbaar wanneer perio diek cijfertjes bekend worden over het advieswerk van het NVIC. Dan blijkt, dat het aantal aanvragen <>m informatie over behandeling van vergiftigingsgevXHen weer met sprongen is gestegen. In 1964 hingen nog maar 523 artsen aan de lijn, twee jaar later 805, een toename van ruim 280. Het ongelukkige van twee boekjes over hetzelfde onder werp, maar vanuit verschillende standpunten beschreven, is dat de indruk wordt gewekt dat de „waarheid wel ergens in het mid den” zal liggen. Wie slechts één van béide boekjes leest kan be keerd zijn tot voor- of tegenstan der van kernenergie. Wie beide gelezen heeft is weer even ver als voor het verschijnen van de eerste. Beide brochures gaan in op an dere brandstoffen voor elektrici teitscentrales: kolen, olie en aardgas. Van het totaal van 249 vergiftigin gen onder volwassenen met dodelij ke afloop waren er 22 het gevolg van overmatig gebruik van tricyclische antidepressiva. Opvallend groot is het aantal patiënten dat te veel slaapmidelen heeft geslikt en daar door op de afdeling Reanimatie van het AZU terecht komt in vergelij king met het aantal gevraagde infor maties. Aangenomen wordt, dat het ziektebeeld en de therapie bekend zijn. Dat neemt volgens prof. Van Heijst niet weg, dat de vergiftigin gen als gevolg van te veel slaapmid- delengebruik nog steeds de meeste doden veroorzaken: 64 van de 249 Volgens de gele GKN-brochure geeft olie ongeveer dezelfde mi lieuverontreiniging, zij het in iets kleinere hoeveelheden, als kolen. Beide brochures geven enigszins van elkaar afwij kende jaarlijks benodigde hoeveelheden brandstof voor ko len-, olie- en kernenergiecentra les. De volgende cijfers zijn uil de GKN-brochure (uitgegaan wordt van een centrale met een vermo gen van 1000 megawatt, dat is 1 miljoen kilowatt): bij een kolen- gestookte centrale: twee miljoen ton per jaar, of 7000 ton per dag. Bij een olie gestookte centrale 1,5 miljoen ton olie per jaar of 5000 ton per dag en hij een kernener giecentrale 30 ton uranium per jaar. Prof. Van Heijst is zo somber over de kwalijke gevolgen van slokdarm- beschadigingen, dat hij in overleg met de producenten van allesreini gers die ellende zoveel mogelijk wil voorkomen. „Ik heb ze gevraagd op hun produkten niet alleen duidelijk aan te geven welke giftige bestand delen er in voorkomen maar ook als daar aanleiding voor is te waarschu wen voor verbranding van de slok darm”. Hij gaat er prat op, dat de verstandhouding met fabrikanten van farmaceutische en huishoud middelen goed is, waardoor meer dan vroeger aan de veiligheid van die produkten aandacht wqrdt ge schonken („De heren komen vaak eerst praten op het NVIC als ze van plan zijn een nieuw middel uit te brengen”). Prof. Van Heijst en zijn staf infor meren, observeren en vinden uit. Maar zij hoeven het met alleen te doen. In heel Europa is een netwerk van Vergiftigingen-Centra opge bouwd, waarvan de vertegenwoor diasrs regelmatig onder leiding van prof. Van Heijst congresseren Aan de uitstékende onderlinge commu nicatie is liet te danken dat direct na het uitbreken van de verschrikkelij ke ramp in Seveso de Italiaanse gif bestrijders direct konden profiteren van waardevolle adviezen uit Neder land en Duitsland Volgens de GKN-brochure moet olie worden opgeslagen in olietanks. Ook hiermee moet zorgvuldig worden omgespron gen. „Door de kleine hoeveelhe den vormen vervoer en opslag van kernenergie geen proble men,” zo staat over deze brand stof te lezen. Etiketten lezen. Ouders moeten - Kunt u er iets toe bijdragen, dat j -x het totale pakket aan medicijnen en reinigingsmiddelen niet voortdu rend uitdijt? Het „rode” boekje kreeg van mr. W. J. Geertèema, commissa ris van de koningin in Gelder land, het predikaat „volstrekt eenzijdige voorlichting”. Over het „gele” heeft nog geen enkele autoriteit een waarde-oordeel ge geven maar tegenstanders van kernenergie zullen dit boekje wel „volstrekt eenzijdig” noemen. 0

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 18