Patiënt luistert Met metaal draad onder hoofd nu meer man mee op de operatietafel Adieu is Discrete gesprekken tijdens behandeling V Liever haar voor pa dan gezinsvakantie 1 s» h Bfi door Lily Scheffer Opluchting Oom Jean Marokkaan door Harm v.d. Berg 20 f JU a w.; L en, 179 •ld. •an het H Hl e l Dat televisieheld Kojak zijn populariteit aan kaalhoofdigheid te danken heeft, is voor de 37-jarige Theo Maes uit Maastricht nooit een troost geweest. Niemand kon hem wijsmaken dat ,,een kletskop’ een man extra charme geeft. Zelfs het feit dat kale mannen in onze maatschappij een geaccepteerd gegeven zijn, kon hem niet verzoe nen met zijn eigen haarloze schedel. Hij heeft er veertien jaar behoorlijk onder geleden. Het achtervolgde hem voortdurend: wan neer vrienden en vreemden er opmerkingen over maakten en telkens wanneer hij zijn hoofd in een spiegel zag Wees voorzichtig, de patiënt luistert mee. Deze tekst liet een Amerikaanse arts tien jaar geleden ophangen boven de deuren van operatiekamers in het ziekenhuis waar hij werkte. Deze arts, D. B. Cheek, was er namelijk op grond van enkele onderzoeken van overtuigd dat de patiënt onder narcose nog wel degelijk gevoelig was voor geluiden. Ook wat er gezegd werd door de artsen, zou tot hem doordringen. Bepaalde onderdelen van de operatie, zo bleek uit gesprekken achteraf, werden eveneens tamelijk helder ervaren. Cheeks voorstel kwam erop neer om boven de operatietafel geen gesprekken te voeren over de toestand van de patiënt. Nare, verontrustende opmerkingen zouden het gevoelsleven sterk beïnvloe den en mede kunnen leiden tot traumatische ervaringen en psycholo gische problemen kort of lang na de operatie. Blijkbaar stond Cheek in zijn overtuiging niet alleen. iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiim F f 1 1 B 1 1 V -7 IM -Maf t/4 - 1 - ,.:*s I l n II» rd de en BR ei an 19 Uit een literatuuronderzoek van de afdeling Medische Psychologie en Psychotherapie van de Erasmus- universiteit in Rotterdam blijkt dat vele onderzoekers zich al met dit verschijnsel hebben beziggehouden. De psycholoog drs. B. Bonke geeft in het Tijdschrift voor Geneeskunde een kort verslag van dit onderzoek. Intrigerend, niet in de laatste plaats Het verhaal begint zo’n 14 jaai geleden Als 23-jarige knaap werkte omdat de gebeurtenissen zich afspe len in het schemergebied van be wustzijn, het onderbewuste en be wusteloosheid of slaap. Drs. Bonke heeft, zoals hijzelf ver klaart, aanwijzingen gevonden dat patiënten in een toestand van volle dige narcose in staat zijn emotionele prikkels waar te nemen. Uit ge sprekken achteraf blijkt nogal eens De volgende stap was het zoeken naar camouflagemiddelen. Het be gon met een toupetje. „Dat heb ik precies een week gedragen”, herin nert hij zich. „Iedere dag plakken en voorzichtig zijn dat het er niet af waait. Toen dacht ik, dat een pruik veel handiger zou zijn. Ik liet me er in Aken eentje aanmeten, maar het bleef zichtbaar als pruik. Intussen had ik al bijna tweeduizend gulden aan mijn hoofd uitgegeven en nog leek het nergens op. Daar kwamen ook nog de vele haarwatertjes en wondermiddelen bij die alleen maar geld kosten en alleen maar desillu sies opleveren. Van mensen die zich bij verschillende haarinstituten en klinieken in ons land lieten behan delen, hoorde ik ook alleen maar negatieve resultaten.” geven omdat ik me steeds meer op de achtergrond ging stellen.” „Intussen was ik conducteur bij de spoorwegen geworden De pet bedekte veel Toch had ik voortdu rend angst dat de pet afviel Dat is me eens gebeurd, en je kunt het geloven of niet, ik schaamde me dood. Ik weiger gewoon te geloven dat er kale mannen zijn die het niet kan schelen dat ze geen haar op hun hoofd hebben. Dan doen ze maar alsof. Ik ben ervan overtuigd dat het voor een man net zo erg is als voor een vrouw zaak werd grondig doorgesproken en de bezoeker, die zelf van een kunstmatig aangelegde haardos was voorzien, leverde Theo het doorslag gevende levende bewijs dat het ein de van zijn kaalheid in zicht was. Deze keer vond de behandeling plaats in het haarinstituut, waar een daarin gespecialiseerde medewerk ster door de lusjes echt mensenhaar knoopte. Het frappante is dat men net zo lang gezocht had, dat men haar vond dat dezelfde kleur en kwaliteit had als Theo’s oorspronke lijke hoofdbegroeiing. In de spiegel ontstond langzamerhand het beeld dat Theo al jaren voor ogen had; hij zag zich met de minuut veranderen in een mens waarin hij zich thuis voelde. nieuwe haren vastzaten hebben ze de draad strak aangetrokken Op het moment voél ik nog steeds dat er iets op mijn hoofd zit. Maar dat slijt Over drie maanden moet ik nog te rug, zodat ze de draad eventueel nog moet zijn innerlijke wereld met het zelfde ontzag worden behandeld (of benaderd - red.) als normaal gebeurt bij iemand die de volledige beschik king heeft óve? zijn zintuigen Theo realiseert zich dat het toch een hele financiële aderlating voor zijn gezin is. Hij zal dan ook probe ren uit te zoeken in hoeverre het ziekenfonds bereid is aan de kosten bij te dragen. Volgens hem betreft het een kosmetische operatie die dringend noodzakelijk was. Toen hij de mogelijkheid zag in België gehol pen te worden, heeft hij geen mo ment geaarzeld. De ambtelijke weg van beoordeling van de redelijkheid en noodzaak van vergoeding door een ziekenfonds leek hem te lang, althans te lang voor iemand die zat te „spinsen” om een oplossing. Theo als stukadoor. Aan dit beroep wijt hij de haaruitval die hem bin nen het half jaar tot een „kletskop” maakte. „Ik droeg nooit een mutsje en kreeg nogal wat kalk en andere troep in mijn haren. Dat kamde je er gewoon doorheen. Een kapper ver telde me later dat mijn hele hoofd huid verhoornd was. Ik vond het toen al verschrikkelijk dat ik steeds kaler werd”, aldus Theo, die aan de hand van oude foto’s laat zien met welke uitbundige krullebol hij tot dan toe door het leven was gegaan. t >n Toch laat de wet de mogelijkheid tot vergoeding van plastische opera ties. ook al vinden die in het buiten land plaats, open. Navraag bij een ziekenfonds levert op dit punt posi tieve informatie op. „Alleen zal de aanvrager zeer duidelijk moeten kunnen aantonen dat hij onder zijn kaalhoofdigheid lijdt, en wel zoda nig dat hij in zijn levensvreugde en beroepskansen beperkt wordt. Dat is geen gemakkelijke zaak en nog geen definitieve garantie dat hij de behandeling vergoed krijgt. Maar het is het proberen waard en de wet voorziet in dit soort gevallen”, aldus een ziekenfondswoordvoerder. Via het instituut werd voor Theo een afspraak met een plastisch chi rurg van een Antwerps ziekenhuis gemaakt. Deze man bevestigde in een kwartiertje tijd en onder plaat selijke verdoving een metalen draad onder de hoofdhuid van de Maas trichtenaar Op verschillende plaat sen vormde deze draad lusjes die boven de huid uitstaken. Deze eerste fase van „Operatie haar” werd afge sloten met een vijfdaagse antibioti- cakuur. Dat speelde half april. Drie weken later ondernam het echtpaar Maes de tweede rit naar Antwerpen Toen Theo Maes dinsdagavond thuis kwam uit Antwerpen, had de jongste van zijn kinderen even moei te met de herkenning. Papa leek nu sprekend op oom Jean. De anderen weten wat het voor hun vader, res pectievelijk echtgenoot, betekent weer „normaal” mee te kunnen doen. Ze hebben hun vakantie er voor laten schieten. „Als wij iets nodig hebben, is het ook geen punt dat we het krijgen”, redeneerden de tieners in huize Maes. „Het pakte me opeens, een onbe schrijflijk gevoel van opluchting. We hebben er een stevige op gedron ken voor we naar huis reden. We zaten op een terrasje en het waaide behoorlijk. Voor het eerst hoefde ik niet te denken: blijft mijn pruik wel zitten, of, iedereen zit naar mijn kale kop te staren. Ook zat ik te spieden of men niet raar keek naar mijn nieuwe haren. Dat was natuurlijk onzin, niemand wist er iets van en te zien was het ook niet. Toen mijn Wat het betekent om zonder haar rond te lopen werd hem al snel dui delijk. Wanneer in gesprekken de temperamenten hoog oplaaiden, snoerde men hem de mond met: „Wat weet zo’n kletskop daar nou van”. Hij voelde zich langzamer hand niet meer „Theo” maar iemand die volledig met zijn gladde schedel vereenzelvigd werd. Dat hedendaagse patiënten een massa ellende bespaard blijft, blijkt uit deze afbeelding van een amputatie uit het boek ..Chirurgie van Lorenz Heister Neurenberg 1724. ,.Ook ijdelheid speelde een rol”, geeft Theo toe. „Je ziet er opeens een stuk ouder uit. Kleren kunnen ook niet veel helpen. Je laat even een baard staan om' de aandacht af te leiden. Maar dat verandert niets we zenlijks Ik heb zelfs hobby’s opge- Net als de buitenlandse onderzoe kers die hij raadpleegde, pleit drs. Bonke voor rust in de operatieka mers. Fluisterende, discrete ge sprekken tussen de chirurgfen) en zijn (hun) assistenten, waarbij ieder een zorgvuldig let op wat hij (zij) zegt. Amerikaanse ervaringen wij zen in de richting dat dit soort ad viezen te vaak in de wind worden geslagen. een beetje kunnen aantrekken. Daarna hoef ik nooit meer terug te komen. Behalve wanneer ik een nieuw kapsel wil. Dat veranderen ze dan gratis. Mijn leven lang.” Tijdens een treinrit van Maas tricht naar Zandvoort raakte Theo Maes in gesprek met een Marok kaan. Deze laatste maakt een be wonderende opmerking over een ring van Theo en de toen nog kale conducteur gaf als antwoord. „Ja, maar u hebt een heel mooie haar dos.” De Marokkaan deed vervol gens uit de doeken dat hij zijn weel derige krullebol te danken had aan eert Belgisch instituut en dat hij in feite net zo kaal was als de conduc teur Er werden adressen uitgewis seld Theo zag meteen nieuwe pers pectieven voor zijn eigen probleem en meldde zich aan Binnen enkele dagen verscheen in zijn huis een vertegenwoordiger van Bento s Haar Center” uit Antwerpen De oren gevormd. Daar immers drin gen de geluiden binnen. En ook al is de patiënt zelf buiten bewustzijn, de geluiden worden in het onderbewus te geregistreerd. Een andere onder zoeker deed enkele jaren geleden al de aanbeveling om patiënten die zeggen bij eerdere operaties iets te hebben gehoord, dopjes in hun oren te stoppen. Vooral in situaties dat aan studenten lange tijd uitleg moet worden gegeven, of wanneer de pa tiënt om allerlei redenen slechts een lichte dosis anestheticum mag hebben. Behalve dat de waarnemingen voor de patiënt een nare ervaring n Sinds dinsdag 3 mei is Theo Maes een herboren mens. Hij heeft die dag een splinternieuwe echte stevige haardos gekregen. Na 14 jaar kwam een einde aan een situatie die aan zijn persoonlijkheid heeft ge knaagd, hoewel Theo Maes zeer goed beseft dat iemands waarde niet in zijn haren maar in zijn karakter zit. De nieuwe haardos van Theo kwam tot stand in een Belgische kliniek. Door stom toeval en na het uitgeven van veel geld aan lapmid delen. kreeg hij de tip die naar Ant werpen leidde. Er was een kleine chirurgische ingreep nodig en n ver dere afhandeling in een haarinsti tuut voordat Theo weer de oude, of liever gezegd, de jonge was. Het ge zin Maes. echtgenote en vijf opgroei ende kinderen, had na democratisch overleg besloten: dit jaar geen fami lievakantie maar nieuwe haren voor vader. De kosten van de hele opera tie bedroegen in totaal iets minder dan 3000 gulden Theo zou er wel hel dubbele voor over gehad hebben dat mensen de ingreep als pijnlijk hebben ervaren. Direct na de opera tie herinneren ze zich echter niets. In enkele experimenten bleek die ervaring er onder hypnose weer uit te komen. Nu moet hier wel bij aan getekend worden dat slechts een be paald (laag) percentage van alle mensen onder hypnose kan worden gebracht. En in het verhaal van de Rotterdamse psycjioloog wordt de vraag, of een bepaalde psychische toestand voorwaarde is om genoem de ervaringen te hebben, nog buiten beschouwing gelaten. Uit bepaalde experimenten blijkt echter dat het percentage patiënten dat iets van de operatie heeft erva ren, betrekkelijk laag is. Het vari eert van vier patiënten in een groep van 490 (1 percent), tot acht in een groep van 200 (4 percent). Deze experimenten waren min of meer onderling vergelijkbaar. Maar bij één proefneming schoot het per centage omhoog tot boven de 40. Dit experiment van de onderzoeker Le vinson (gedaan in 1965) wordt door iedere wetenschapper laakbaar ge noemd. Toch kwam hij met het dui delijkste bewijs, en daarom mom pelt iedere onderzoeker binnens monds dat de proef eigenlijk moet worden herhaald. Levinson ging in derdaad nogal ruig te werk. Als kanttekening hierbij: het ging weer om goed hypnotiseerbare patiënten. Toen deze mensen moesten wor den geopereerd, liet hij de anesthe sist zeggen: „Wacht eens even, zijn kleur bevalt me niet. Veel te blauw. Ik geef een beetje meer zuurstof.” Even later zei hij: „Zo, dat is beter. Ga maar weer door met de ope ratie.” Toen deze mensen een maand na de operatie onder hypnose werden gebracht, bleek 40 percent iets te hebben waargenomen. Van de tien patiënten konden vier precies ver tellen wat de anesthesist had gezegd. Vier anderen vertoonden duidelijke angstsymptomen. Uit dit voorbeeld, en uit de waar nemingen van Cheek, blijkt dat vooral nare opmerkingen en harde, „enge” geluiden worden geregi streerd. Opmerkingen die levenbe dreigend lijken, scoren het hoogst. De ingang tot het waarnemings centrum wordt in dit proces door de doordat de vastgelegde informatie niet direct toegang heeft tot het be wustzijn (uitgeschakeld omdat de patiënt buiten bewustzijn was ge bracht door de narcose - red.) en daarom later niet uitgesproken wordt.” Met andere woorden: omdat de patiënt buiten bewustzijn was ge bracht, kan hij zijn ervaringen niet vertellen, ook al zijn ze geregis treerd, en omdat hij er niets over kan zeggen, wordt het verschijnsel onvoldoende herkend. De eerderge noemde Amerikaan Cheek zegt: „Omdat de patiënt onder narcose belangrijke voorvallen kan horen, Overzicht van hartoperatie moeten zijn, kunnen ze volgens drs. Bonke het lichamelijk en psycholo gisch herstel na de operatie negatief beïnvloeden. Hij bepleit dan ook dat mensen bij wie zich in die periode problemen voordoen die niet of moeilijk te verklaren zijn, onder hypnose worden gebracht om te ho ren of ze tijdens de operatie beang stigende geluiden hebben gehoord. In zijn conclusie zegt de psycho loog: „Men dient rekening te houden met het waarnemen van veelbeteke nende prikkels tijdens volledige nar cose als een reëel bestaand feno meen. De frequentie hiervan zou wel eens onderschat kunnen worden, Voor Theo blijven er nog een paar praktische problemen op te lossen. In zijn paspoort en rijbewijs zitten foto’s van kale mannen. Dat iemand op de foto met haardos staat en in werkelijkheid kaal is geworden, lijkt hem nog wel verklaarbaar Maar omgekeerd heeft hij er een hard hoofd in of hij zijn haardos aan de douane of politie kan uitleggen! HlllllllllllllllltlIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllWllllllim^ Theo Maes kreeg in een Belgi sche kliniek nieuwe haren vol gens een procédé dat in Neder land nog niet wordt toegepast. Een chirurg bevestigt een meta len draad in de hoofdhuid, maar laat deze met lusjes boven de huid uitsteken. In die lusjes wordt later het haar bevestigd. Sinds zes jaar past men deze techniek in België, althans vol gens de chirurg, toe zonder dat er ooit complicaties of mislukkin gen bij te pas komen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21