f li I Schuifdeurenpret bestaat niet meer’ door Wouter Hendrikse Elsa als steun Terug van weggeweest Germaine popvrouw 77 n” 9 j Hollywood Snobisme aanpakken Mr Wagenaar over omroep Jan Blaaser heeft zich helemaal op cabaret toegelegd JAN BLAASER Germaine Groemei onge) it met zaam- bij de jnhuis Is het en en liet te bijgedragen. Blaaser is momenteel hard bezig zijn imago als de man van de schuifdeurenpret om te toveren in dat van serieus cabaretier, wat volgens Blaaser goed schijnt te lukken. In zijn one-man show 'Bruinbrood” liet hij zich voornamelijk inspireren door zelfgemaakte rijmen. Na een aarzelende start heeft Blaaser nu elka avond een uitverkocht huis. Iets waar hij zelf nog steeds van te kijken staat. ”De eerste avond hadden we 17 mensen in de zaal. Binnen 20 dagen was ik uitverkocht. Men is laaiend enthousiast over m’n cabaret. Er zijn mensen die al drie keer zijn teruggeweest. Eigenlijk loopt het helemaal uit de hand. Gelukkig maar. Voor de rest beperk ik me tot cabaret. Ik zie het als een soort Europacup. Alleen de bekeruitreiking moet jaren duren. Dat is mijn streven”. Mijne heren. Iedere eerste maandag de sirene’s proberen, stel je voor ze zijn verroest, dan wordt de'wereld verwoest, zonder huilen. Han van der Meer zelf gaat samen mei Frans Stultjens naar Portugal. Griekenland wordt gedaan door Joost Tholens en Dolf Reijmers, terwijl An dré Truijman en Ben Wamelink Spanje voor hun rekening nemen. De reeks van artikelen en programma's wordt gepre senteerd onder het motto Terug vlan weggeweest” plaats eindigde Ria Beckers, lijsttrek ker van de PPR Elsa verzorgt tijdens de show van Blaaser het licht en fungeert als trou- Jan Blaaser heeft feitelijk op ac- teergebied alles gedaan wat God toes taat, zoals hij dat zelf noemt. Na wat cabaretoefeningen met Joke Bruys dacht Blaaser dat hij dat wel .kon. ”Het zat alleen nog teveel tegen het vermaak aan en dat wilde ik per sé niet. Later zag ik een paar cabaretiers en dacht: Nou dat kan ik toch ook. Ik ben vanuit mijn gedichten gaan wer ken. Uit mijn jarenlange ervaring heb ik leuke en ernstige dingen gehaald en gecombineerd met zaken uit het he den. Het was wel eng. Tenslotte stond ik daar als debutant. Mijn enige voor deel was dat ik natuurlijk een zeer ruime ondervinding heb op toneelge bied. En wat belangrijk is, is dat de mensen me hebben gepikt. Veel zien me nog steeds als die man die ’’Mijn tante heeft een olifant” zong. Dat lied is de grootste vergissing die ik ooit heb begaan. Oorspronkelijk had ik het geschreven voor iemand anders, maar die wilde het niet hebben. Voor de gein heb ik het zelf maar gadaan, niet wetend dat het zo uit de hand zou lopen. Mies Bouwman zei me een keer dat vaak uit een grap de meest afgrij selijke dingen kunnen groeien en ze had gelijk”. De drie publicitaire poten van de KRO, de televisie, de'radio en het pro grammablad Studio, gaan in de zomer maanden samen een experiment uit voeren. Drie programma’s, in principe uit te zenden op 15 juli, 1 augustus en 12 augustus, waarin een buitenlandse Nederlander gevolgd wordt tijdens een vakantiebezoek aan zijn geboorteland. De opzet is dat van het bezoek verslag wordt gedaan in een televisieporgram- ma, via de radio en in Studio. Versla gen die ieder op zichzelf staan, maar elkaar niettemin aanvullen en verster ken. „We zullen zien en horen wat een Nederlander in een vakantieland met zijn „Neckermann-oogjes” en „Lisso- ne-Lindeman-oortjes” nooit te zien of te horen krijgt. Aan de hand van een buitenlander door het „wonderland” reizen verklaart Han van der Meer, een van de televisiemensen van het project, de opzet van het experiment. Met be hulp van drie journalistieke discipli nes, zullen een voor dat doel geselec teerde, in Nederland wonende Portu gees, Spanjaard en Griek het hoe, wat en waar van drie aspirant-lidstaten van de EEG laten zien. we steun als hij zijn tekst kwijt raakt. ”Af en toe zit ik helemaal vast. Dan stop ik maar en ga mijn veter van m’n schoen vastmaken, dan weet Elsa au tomatisch dat ik een geheugensteun tje nodig heb. Als je gaat nadenken over wat je nou moet zeggen gaat het fout. Dan breekt het zweet me uit, maar het publiek weet meestal van niets, dus zo erg is het niet. Ze denken dat het bij het programma hoort. Met liedjes ligt dat wat moeilijker. Dan kan Elsa me niet toesissen. Dan rijm ik maar wat en ga een beetje binnens monds praten. Dan denken de men sen in de zaal dat ze het verkeerd verstaan hebben. Ook wel eens gehad dat de microfoon het niet deed, maar dat had ik helemaal niet door. Pas na tien minuten bleek dat de mensen achterin niets gehoord hadden. Ik ben toen maar overnieuw begon nen. Dat geeft dan gelijk een leuke band met het publiek. Dat is trouwens iets waar ik veel aandacht aan be steed: een beetje de mensen uit de zaal erbij betrekken. Ik kan het ook nooit laten om iemand een beetje te pakken. Die keer dat die microfoon het niet deed toen zat er een vent vooraan keihard te lachen toen ik het voor de tweede keer deed. Ik heb tegen hem gezegd dat hij niet zo moest overdrijven omdat hij het al een keer gehoord had. Dat zijn wel leuke dingen.” is van bruto aagse Han van der Meer: „Je kan ér alle kanten mee op, en wat er uitkomt is nog niet te zeggen. Als het goed gaat hebben de mensen die zeggen dat het een toeristisch programma wordt, ge lijk, maar dan niet meer dan degenen die het een politiek of een sociaal geën gageerd programma vinden. Het idee om alle journalistieke mogelijkheden van een omroep te benutten is eigenlijk gepikt van de VARA, die dit soort aanpak al een paar keer heeft laten zien voor andere onderwerpen. Je be reikt op deze manier een waanzinnig groot publiek. De bladen Studio en Micro-gids hebben samen een oplaag van veel meer dan 500.000. Een docu- mentaire-televisieprogramma heeft al gauw een kijkdichtheid van zes of ze ven percent, dat is toch 7 of 800.000 kijkers en een luisterdichtheid van tien is toch ook 100.000 luisteraars". dat die moppentapper eigenlijk een heel trieste figuur is. Ik vind het jam mer dat het zo gegaan is.” Op 28 mei is Blaaser gestart met een bewerkt programma in de Am sterdamse Suikerhof, een café-chan- tant. ”Dat zal nog een hele bevalling worden. Ik moet dan in drie dagen m’n hele programma herschrijven in verband met de verkiezingen.” Wat heb je zelf gestemd» ”Nou dat doet er niet zó toe. Ieder een heeft zijn voorkeur en ik ook, maar ik vind het onzin om dat naar buiten te gaan uitdragep.” Wegens de openhartige en integere wijze waarop zij in haar radioprogram ma op de vrijdagavond ingaat op pro blemen van luisteraars is VPRO-mede- werkster Germaine Groenier uitgeroe pen tot popvrouw van het jaar. De tweejaarlijkse onderscheiding werd eerder toegekend aan koningin Juliana en aan minister Irene Vorrink. De stichting Sociaal Jongerencentrum in Nijverdul heeft Germaine Groenier uit genodigd tijdens het popfestival in het openluchttheater in Nijverdal de on derscheiding in ontvangst te nemen. Bij de verkiezing tot popvrouw wees de jury ook op het aandeel van Germaine Groenier in het programma „De J J A. Goevemeurstraat waarin het wel en wee van een volksbuurt in de schijn werpers wordt gezet Op de tweede merkt dit alles te kunnen zeggen om dat hij toch weg gaat. De omroepwet noemt hij „honds moeilijk om te bele ven en niet voor mensen, maar voor engelen gemaakt”, omdat deze wet deugden van verdraagzaamheid, in schikkelijkheid en tegemoetkomend heid veronderstelt, die in Hilversum niet veelvuldig aanwezig zijn. Mr. Wa- genaar typeert de omroepwet door Marga Klompé, de moeder er van, Maarten Vrolijk, de vader, en de om roep het kind van de rekening te noemen. z Het zit er niet in dat Blaaser nog aan nieuwe televisieprodukties zal gaan meewerken het komend seizoen. HRIS- en (enne- i dins- langs iaties. tingen er no. res is. lenne- Tijdens het gesprek gaat een paar keer de telefoon. ”Dat zal Hollywood wel weer wezen”, zegt Blaaser elke keer. Het was echter iemand anders. ”Ik heb wel een paar keer opgetreden in Hollywood. Voor de Amerikaanse Nederlanders daar. Ze wilden me dol graag houden, maar dat kan nu een maal niet”. Over Jan Blaaser zijn een hoop ge ruchten in omloop. ”Ja, het is soms niet fe geloven. Dan lees ik weer in de krant dat ik een hart-infarct heb ge had of ik blijk aan een oorlogssyn- droom te lijden. Hoe ze eraan komen, Joost mag het weten.” Blaaser woont nu enige tijd in Le lystad met zijn vrouw Elsa. ”Je kan je afvragen wat iemand er nu toe brengt om in een plaats als deze te gaan wonen. Ik was meteen helemaal weg van Lelystad. Ik kwam hier een keer optreden en wat me opviel was dat de mensen zo aardig waren. We hebben gelijk maar een flat hier gehuurd. En de rust, hè, ideaal. Het is zelfs zo stil dat ik opspring als ik een auto hoor. Verder krijg je bij wijze van spreken pijn in je oren van het lawaai dat de vogels maken.” Naast een rol in Hollands Glprie, die al is opgenomen, zal Jan Blaaser niet veel meer op de buis te zien zijn. ”Het enige wat ik nog doe is een televisiese rie schrijven voor de KRO. Het is een humoristische documentaire, die gaat over vier mannen die al twaalf jaar op een onbewoond eiland wonen. De tijd is voor hen al die tijd stil blijven staan. En dan komen ze weer met de bewoonde wereld in aanraking. Dat kan wel koddige situaties opleveren. In zijn cabaret tast Jan Blaaser vooral het snobisme aan. ’’Leuk, pla vuizen op de vloer, dan kunnen de kinderen binnen op straat spelen. Afschuwelijke digen vind ik dat. Het is net zoiets als elektrische olielampen of bistro’s. Sommige van die dingen zijn net fietsenstallingen. Je denkt toch niet dat ik daar ga eten. Met antiek is (jat net zo. Het is toch onzin om antiek mooi te vinden omdat het nou toevallig vreselijk oud is. Op dat soort dingen haak ik in met mijn programma.” Jan Blaaser is met al zijn andere werk gestopt om zich zoveel mogelijk te kunnen toeleggen op het cabaret. Mensen die hem willen hebben voor bruiloften en partijen kunnen het wel vergeten. ”Dat is zo’n ontzettende misvatting in Nederland, dat ik altijd op dergelij ke festijnen zou optreden. Ik heb het wel eens gedaan. Een personeelsa- vond van de AMRO-bank, maar dan werd wel even de Ahoy-hall afge huurd en stond je op te treden voor 3000 mensen. Bovendien bestaat de schuifdeurenpret niet meer. Door de televisie hoef je de mensen niets meer wijs te maken. Maar ik treed zeker niet op tussen de aardappelen en de spersiebonen”. Naast zijn werk als acteur en caba retier is Blaaser een süccesvol schrij ver van televisiestukken Een van zijn beroemdste stukken was ’De huisk necht’ met Joop Doderer in de hoofd rol. ’n Serie van Blaasers hand'was Concordia. Dat is door de pers werke lijk afgemaakt. De kritieken lieten geen spaander heel van ’t program ma. Ze begrepen 't gewoon met Ik wilde nu weleens de andere kant van het artiestenleven laten zien Hoe ze avond aan avond moeten werken en „Een programmaman moet in Hilver sum de macht hebben volgens ons om roepbestel misschien een beelheid^van programma-mannen. Warit de ióp- macht is aan het programma”. Dit zegt mr. W. J. A. Wagenaar,' die de Raad van Beheer van de NOS waarin hij pro- gramma-Commissaris Radio is, verlaat om met pensioen te gaan. Hij deelde zijn zienswijze mee aan het personeels blad voor de omroep „Spreekbuis". Hij voegt er aan toe dat het de programma man moet zijn die bepaalt hoeveel geld, invloed en medewerkers er gaan naar de diensten die voor het program ma in het leven zijn geroepen. Een programma-man kan de techniek en de buitenlandse betrekkingen prachtig vinden, maar zal daarvan alleen aan vaarden wat hij voor het programma nodig heeft. „Als wij praten over direc teuren in het kader van het advies Berenschot, dan denk ik: dat is alle maal mooi, maar bij de BBC is het pas de goede kant uit gegaan toen een programma-man directeur-generaal werd”, aldus mr. Wagenaar, die op- Jan Blaaser is nog steeds voor veel mensen de ongekroonde koning van de onderbroekenlol. Liedjes als ’’Mijn tante heeft een olifant hebben daartoe ir Han van der Meer ■'-J

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23