Zalm in Ierland vissen Patricia gelijk een zeemeermin door Jan van Beek 9 Vllegen Geen record Lange reis O Dood in zoet water I r' ters ten 1. tot ec- V rectie rtaar- (ge ring Het leek alsof de man met het manke rechterbeen een derde oog had. In de brede, gebreide rand van zijn gerafelde wollen muts droeg hij midden op zijn voorhoofd een geëmailleerde speld met een soort wapen erop, dat uit de verte op een oog leek. „Third-eye-man”. „Soms zet ik hem zo op en hij trok de ogende speld over zijn linkeroog, „dan heb ik er maar één”. Hij probeerde daarbij luguber te kijken, maar dat lukte niet helemaal want hij had een te aardig gezicht. De omstanders in de „Fishermen’s Bar” lachtten uitbundig. Het donkerbruine bier, dat Good voor je is. als je de heer Guinness wilt geloven, vloeide rijkelijk, met halve liters tegelijk. iO- are 9 eis en Hct- ze- an ;en „Vertel nog eens, Richie, hoe je haar gevangen hebt’De aangesprokene richtte zijn drie ogen op een groot stuk plastic dat op de grond van de bar lag. „Ik noem haar Patricia”, zei hij glimlachend, zich ervan bewust dat hij de held van de dag was. Zijn trots was terecht en het voorwerp van aller bewondering op het vuile plastic was een zeemeermin gelijk, een zalm van veertien pond. --- 4 sw A s v foto ui,t boek „Sportvissen" (alles over het beste viswater in Europa) Dagvangst gaat e op hotel-schaal e „Ik heb met Patricia wel het record van 'A e e „Jullie waren nog geen tien minuten van het meer af”, vertelde Richie, „of de zalm werd dól. Ze sprongen links en rechts van mijn boot omhoog. Ineens wist ik dat ik ging vangen. Maandenlang was het mis geweest, alleen wat kleine forel-zo nu en dan. Geen toerist die bij mij in de boot stapte ving iets. Ik begon erover te denken boot en hengels te verkopen”. „En ineens ligt daar Patricia, de twee honderdste zalm door de vissers van het Ierse dorp Waterville gevangen op het Lough Currane sedert de opening van het seizoen op 19 januari”. De plaatselijke rokerij betaalt acht gulden per pond schoon, een kleine tachtig gulden voor Richie na maanden zwalken op het meer. De rokerij zal er honderdvijftig gulden voor terug vangen. De bergen rond het meer waren al die dagen ervoor gehuld geweest in dikke, grauwe wolkenslierten, waaruit de regen op het meer neergutste. De wind joeg de korte golven hoog op en zelfs bij geringe vaart ranselde het buiswater de boot. Goed visweer. De vangst, die ejke avond in de gang van het hotel „Butler Arms” op grote schalen werd uitgestald, werd steeds groter. Behalve voor Richie.en de mannen die zijn boot hadden gehuurd. De laatste dag wilden zij zelfs niet meer met hem mee en waren op zee achter de heilbot en de makreel aan gegaan. Wij hadden na drie uur de zon verkozen rond de zwartgebla kerde kokende ketels voor de thee op een groot vuur en de picknickmanden gevuld met gepocheerde zalm, de vangst van de vorige dag. de laatste tijd”, probeerde Richie om zijn vangst nog belangrijker te maken dan de vele rondjes Guinness al hadden bewegen. De hoon van de hele Fishermen’s Bar werd zijn loon. Records zijn in de zalmvis serij in Ierland nauwelijks meer te maken. In 1874 werd de grootste zalm gevangen, 57 lbs, ofwel meer dan vijftig pond. Mister Maher was de man die dit monster aan de haak kreeg. Poor Richie, Third-eye-man. Als We inmiddels op whisky zijn overge gaan, „Black Bush”, het enige goede dat volgens de vissers van Waterville uit het opstandige Noord-Ierland komt, conclude ren wij dat Richie zich niet hoeft te scha men. Zijn Patricia komt met veertien pond goed voor de dag. De voorjaars-zalm is meestal niet zwaarder dan een pond of tien, elf. Vijftig-ponders als die van mr Maher een eeuw geleden, worden niet meer gezien. Dus nog maar een Black Bush voor Richie, die inmiddels zijn laar- Tot hun groot genoegen hebben de Ame rikanen van Ierse afkomst, die al een week lang hun oorsprong aan het belijden zijn, er ook een gevangen. „I am second genera tion American” zegt de trotse visser met een glas levenloos bier in de hand. Maar hij heeft een eerste generatie zalm. Een jonkie volgens Richie. De bar in het hotel is niet voor de „Guil- lies” als Richie, maar uitsluitend voor de geëerde gasten en hunne dames, een oud modisch gezelschap. Guillies zijn vissers die zich met boot en al verhuren aan de toeristen. Het meer is hun domein, niet de hotelbar. Een rangorde waar wij op moe ten letten, want het mensdom blijft prijs stellen op gradaties, ook al ligt ér in de hotelgang op de fraaie witte schalen geen enkele vis groter dan „Patricia” van de onfortuinlijke Guillie met de naam Richie en een geëmailleerd derde oog. „Ik heb erover nagedacht”, zegt Richie met een stem die veel Guinness en Black Bush verraadt. „Ik heb gevaren met drie hengels. Aan de middelste had ik dertig yards met een gele lepel van 18 gram. Aan de rechtse heb ik 45 yards lijn losgelaten met een lepel van hetzelfde gewicht, alleen de kleur was anders: groen en geel. Aan de derde hengel had ik ook dertig yards met een blanke lepel. Ik heb Patricia met de geel-groene en vijfenveertig yard gevan gen. Ik geloof nu dat ik met langere lijnen moet varen”. De vraag of Richie gelijk kon hebben, was een nieuw punt van discussie. Jim, die al van zijn zesde jaar af het Lough Curra ne beviste, wist dat zijn vader erg gekant was tegen de komst van de Honda’s en de Yamaha’s, die de vis maar af schrikten. Voor zijn vader waren de roeiriemen, mits zorgvuldig gehanteerd, het enige waar de zalm niet bang van werd. „"En de vliegen dan, Brian. De zalm hapt wel heel bewust naar de vliegen, die kun stig gemaakte imitaties van insecten die bij verschillende weersomstandigheden op het water neerdalen”. „Dat zijn snoepjes voor de zalm, die hij niet graag laat gaan”, doceert Brian. „De zalm jaagt niet als hij in zoet water bron stig is, maar hij snoept wel. De man die een vrouw wil versieren, pakt wel een toastje met kaviaar, maar gaat geen hele kip zit ten verorberen”. „Maar waarom hapt hij bij slecht weer dan wel in een groen-gele lepel, omdat wij de gewichtsloze vliegen - kunstig met vo gelveertjes versierde vishaken - niet zwe vend over het water kunnen laten gaan?” Geen moeilijke vraag voor visfilosoof Bri an. „Hoe wilder het water, hoe gymakkelij- ker de zalm geïrriteerd raakt. Op zee is hij wild water gewend, dan komt zijn jachtin stinct boven. Alsjiet water rustiger is, dan strijken de vliegen erop neer en snoept de zalm graag”. Bevredigend antwoord. Het diner staat klaar; de gevangen bruine forellen van gisteren. Daar moet droge witte wijn bij, eén nieuw probleem dat de aandacht van de vissende meute vraagt. En het hotel eist, Wie in Ierland op de zalm en de bruine forel wil gaan vissen en zijn eigen auto mee wil nemen om zoveel mogelijk van het eiland te kunnen zien, is aangewezen op ^een van de vele bootverbindingen, recht streeks vanuit Frankrijk (Le Havre of Rosscoff) of via Engeland (Liverpool, Ho lyhead en Fishguard.) cteur daal 0392 Een nieuw rondje Guinness ging rond; vissen maakt dorstig. „Waarom zijn jullie zo vroeg weggegaan? Het was pas drie uur en als de zalm bijt, is het meestal juist een uurtje later”. We bleven Richie het ant woord schuldig, we waren een beetje moe. Na dagenlang zwerven op het meer Lough Currane was het plotseling prachtig weer geworden en wij hadden op een van de eilanden de luie rug in de zon verkoken boven het jagen op de zalm, dat ons al drie exemplaren van ruim tien pond per stuk had opgeleverd. „black tie”, douchen, laarzen uit en het nette pak aan. g Volgens Brian was dat onzin. De zalm leeft, volgens hem, dieper dan de buiten boordmotoren steken. De schaduw van de boot maakt de vis nieuwsgierig. Jaagt hij niet in zoetwater, hij is toch nieuwsgierig en komt op de schaduw af. Dit doende ziet hij de lepel en raakt daardoor geïrriteerd. Instinctmatig hapt hij naar de lepel, niet op zoek naar prooi, maar omdat hij geër gerd is. Zo niet in Ierland. „Hier trekken zij niet zover landinwaarts. Meestal vinden zij de weg terug naar zee. En als zij daar niet gevangen worden of ten prooi vallen aan grotere roofvissen, keren zij tot driemaal terug in de Ierse rivieren en meren. In zoet water zijn zij het moeilijkst te vangen. Daar jagen zij niet, zij komen er van open zee volgevreten aan, alleen maar om zich voort te planten. Halen zij het, dan gaan ze terug naar zee om weer op jacht te gaan. Zich vol vretende torpedo’s zijn het daar. Ze zwemmen in zout water als razenden; hoe sneller zij gaan, hoe meer prooi”. Om de vangst van de dag te eren, gaan we - glas Black Bush in de hand - in optocht naar het hotel Butler Arms om „Patricia” bij te zetten op een grote witte schaal bij de overige vangst van de hotel gasten in de lange gang. Het is weer raak geweest. De Franse parachutistenkapi tein, te herkennen aan zijn parapak waar mee hij er elke morgen op uittrekt, heeft er alweer een gevangen. Tien pond en acht ons ditmaal, groter dan de vissen die hij de laatste vief dagen in de gang heeft tentoon gesteld. Hij is kennelijk niet om drie uur op zijn luie rug in de zon gegaan, zoals wij. zen is gaan verwisselen voor schoenen en dus niet meer mank loopt rond het plastic met de dode Patricia. Laarzen zijn niet te koop met een dikke zool voor een mank rechterbeen. Die kun je wel onder een rechterschoen laten maken. „Zalm kan alleen maar kuitschieten in zoet water. De zilte zee is zijn jachtterrein. De frisse meren en rivieren zijn de bruids suite. De eerste keer wordt de zalm ge slachtsrijp nadat hij een paar jaar op zee heeft gezworven. Hij meet dan een pond of acht. Haalt hij daarna het zoute water weer, dan keert hij, een pond of tien, twaalf zwaar, na weer drie jaar terug naar de eerste plek. Overleeft hij de voortplan ting een tweede maal, dan kan hij weer drie jaar later als een 25-ponder terugko men. Een vierde maal haalt hij vrijwel nooit. De zalm heeft een grote tand, die naar binnen groeit. Na vele jaren is die tand zo groot dat hij door zijn schedel is gegroeid. Eenmaal boven op zijn kop, groeit die tand krom, zodat de vis zijn bek niet meer open kan krijgen. Hij probeert dan nog wel het zoete water te bereiken om er een trieste dood te sterven”. Een groot probleem'. Wat is hpt effect van de buitenboordmotor op de zalm. Is dat effect voorbij op dertig yards afstand of pas op vijf en veertig. Of meer nog. Richie had pas gevangen nadat alle andere boten van het meer af waren. Hij was de enige, kleine gedrongen figuur ineen grijs geschilderde- boot Dat zalmen sterven na het kuitschieten in zoet water is voor de Ieren een fabel. Dat gebeurt wel in Canada en Noorwegen, waar de vissen te ver stroomopwaarts het Ignd intrekken. Daar zijn zij na het kuit schieten zo verzwakt dat zij de zee niet meer kunnen halen. De dood volgt in het zoete water waarin zij hun nageslacht heb ben gedeponeerd. Brian, die dagenlang in de boot van Richie heeft gezeten en dus niet gevangen heeft, ontpopt zich als de grote expert, de theoreticus met lege handen. „Het wonder lijke is dat de zalm steeds naar precies dezelfde plek in zoet water terugkeert als waar de eerste maal zijn bruidsbed heeft gestaan. De geleerden zijn het er niet over eens of dat dezelfde plaats is waar hij geboren is”. Vanuit Nederland gaat dat eigenlijk al leen via Engeland en dat betekent in alle gevallen een stuk links-rijden over ds Brit se wegen over afstanden die variëren van acht en een half tot drie uur. Wij hebben de kortste rijroute genomen; de boot vanuit Europoort naar Huil, de weg van Huil naar Liverpool (drie uur rijden over goede autowegen) en de boot van Liverpool naar Dublin. Vertrek ’s avonds om zeven uur uit Europoort, aan komst vier en twintig uur later in Dublin; met een beetje geluk dan altijd, want voor de rit van Huil naar Liverpool is er dan krap vier uur tijd. Oponthoud door een gekantelde kraanwagen bij Manchestei' deed ons bijna de boot in Liverpool missen. De reiskosten komen voor beide boten die men in één keer bij het reisburo kan boeken - op ongeveer 155 gulden per per soon met een middenklasse hut voor een enkele reis. Voor de auto van gemiddelde afmetingen is buiten het hoogseizoen een bedrag van rond de 200 gulden gemoeid, eveneens enkele reis. Twee personen met een auto kunnen redelijk comfortabel voor rond duizend gulden heen en weer reizen. Helaas zijn de nachtboten van Li verpool naar Dublin meestal volgeboekt, zodat er voor de terugrei? dikwijls nog de prijs van een hotelovernachting in Enge land bij zal komen. Die kan echter worden goedgemaakt door bijvoorbeeld in Leeds met goedkope ponden inkopen te gaan doen. 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25