President Carter: Stuntend vliegtuig neergestort Cuba laat tien Amerikaanse Nieuw offensief van Polisario VERKOELING VS-CUBA VOORBIJ achtergrond Lardinois is bang voor onbestuurbaarheid EEG Mozambique dwong Rhodesië tot terugtocht „MARTELEN VERGELIJKBAAR MET BESMETTELIJKE ZIEKTE” gevangenen vrij Boudewijn geeft Waalse PSC standje Walen lagen dwars, maar nieuw Belgisch kabinet nu toch rond 3 n té n d Militaire diensttijd in Zuid-Afrika verdubbeld :e Vietnam geeft namen vermiste Amerikanen Medici onderzochten voor Amnesty het verschijnsel marteling 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND JUNI ZATERDAG 4 2 ir d il d 'g WASHINGTON (Reuter). Met het aankondigen van het uit wisselen van diplomaten tussen Cuba en de Verenigde Staten is er een einde gekomen aan de periode van koele verhoudingen tussen biede staten. Sinds 1961 waren de diplomatieke betrek kingen tussen Washington en Havana verbroken. (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM President Carter ziet deelneming van de PLO aan de vredesconferentie van Genève slechts als een „technisch” probleem. Carter heeft die mening onofficieel meegedeeld aan de demissionaire premier Rabin tijdens diens bezoek aan Washington, begin maart, maar pas nu is dat nieuws uitgelekt in het blad Maariv. ha Geneve slechts technisch probleem IS e- Weizmann zei dat de „politiek van de »n 1975, augustus: De Verenigde Staten verzachten de handelsblokkade. draagt de verantwoordelijkheid om die research op grote schaal voort te zetten”. in ig le In de nacht van donderdag op vrijdag zijn 129 Spaanse arbeiders en technici per vliegtuig uit Fos Buucra geëvacueerd. De fosfaatwinning in Fos Buucra, waar de grootste fosfaatvelden ter wereld lig gen, ligt stil. Drie weken geleden pleegde het polisario aanslagen op de ijzermijnen van Zouerate in Mauretanië. Marokko en Mauretanië hebben het ge bied onderling verdeeld na het vertrek van Spanje uit de Sahara. Sindsdien voert het Polisario, met steun van Algerije, een guerrilla voor de onafhankelijkheid van het gebied. DEN HAAG (ANP).Slechts wanneer het ingrijpen van de overheid in de econo mie der negen EEG-landen wordt gecoör dineerd en geharmoniseerd, en besluiten in de Gemeenschap tot stand komen zoals in het Verdrag van Rome is voorgeschre ven, kan de gemeenschappelije markt wor den uitgebreid mer Griekenland, Portugal en Spanje. PRETORIA (Reuter). In Zuid-Afrika wordt de militaire diensttijd met ingang van januari verdubbeld tot twee jaar, zo heeft de regering gisteren bekendge maakt PARIJS (AFP). Aan het slot van de tweede gespreksronde van de onderhan- delingen tussen de VS en Vietnam over de normalisering van de betrekkingen tussen beide landen heeft men besloten op een nader vast te stellen plaats en datum weer bijeen te komen. felle uitspraken die Carter de afgelopen weken heeft gedaan over een „Palestijns vaderland binnen veilige en erkende gren zen” en een oplossing van het Midden- Oostenconflict die „hoofdzakelijk” geba seerd moet zijn op de beroemde resolutie 242 van de Veiligheidsraad, welke als basis vrede in ruil voor gebied voorschrijft. Vooral het woord „hoofdzakelijk” is in Israël hard aangekomen, omdat Carter al eerder met oude resoluties van de Algeme ne Vergadering op de proppen was geko- De relaties tussen de twee landen heb ben ups en downs gekend sinds de Vere nigde Staten de oorlog verklaarden aan de Spaanse koloniale heersers op Cuba in 1898. Dat leidde in dat jaar tot de onafhankelijkheid van het Caribische ei land. Aan de oorlog hielden de Amerika nen een marinebasis over in de haven van Guantanamo, die tot op heden nog altijd intact is. Dictator Fulgencio Batista, die de scep ter zwaaide tot 1959, zette de voormalige president Gerardo Machado in 1933 met Amerikaanse steun op een zijspoor. Sinds Fidel Castro het bewind van Batis ta omver gooide, zijn de volgende zaken m de Cubaans-Amerikaanse betrekkin gen in het oog gesprongen 1980: Cuba nationaliseert voor hon derden miljoënen dollars Amerikaans ei- aantal artsen met het doel deze organisatie bij te staan in haar strijd tegen het martelen. De voor naamste aanleiding tot dit initiatief waren herhaal de bewijzen dat in een groot aantal landen artsen betrokken waren bij folteringen, hetzij door bepaal de martelmethoden aan te geven, hetzij door te bepalen in hoeverre een bepaald slachtoffer marte ling kon doorstaan. Mosje Dajan wordt minister van buiten landse zaken en dat is min of meer offici eel, verklaarde generaal Ezer Weizmann, in het nieuw te vormen Israëlische kabinet waarschijnlijk minister van Defensie, in een interview met het dagblad „Davar”. De twee landen hebben, volgens een bekendmaking van het State Department in Washington, afgelopen maandag via een briefwisseling in New York besloten tot de gelijktijdige opening van een Amerikaan se diplomatieke afdeling in de Zwitserse ambassade in Havanna en een Cubaanse afdeling in de Tsjechoslowaakse ambassa de in Washington. De afdelingen zullen binnen twee of drie maanden worden geo pend. De hoogste diplomaat in rang wordt een ambassaderaad. Het besluit houdt in dat de twee landen voor de eerste keer diplomaten in eikaars hoofdsteden zullen hebben sinds Washing ton in 1961 de betrekkingen verbrak we gens de onteigening van Amerikaans bezit in Cuba en wegens Cubaanse revolutionai re activiteit in Latijns-Amerika. 1965: Amerikaans-Cubaanse overeen komst over een door Amerika uitgevoer de luchtbrug van Cubanen die hun tand willen verlaten 1961: Washington verbreekt de diplo matieke banden met Havana en later in het jaar steunt de nieuwe president John Kennedy een mislukte invasie van Cu baanse ballingen in de Varkensbaai. 1962: De Verenigde Staten kondigen een algehele handelsblokkade af 1963: In de zomer brengt de installa tie van Russische raketten op Cuba de wereld op de rand van een oorlog als Amerika het eiland blokkeert en de Sov- jet-Unie dwingt de raketten weg te ha len onder bedreiging van een nucleaire aanval. 1969: De Verenigde Staten sluiten in hun land het kantoor van het Cubaanse persbureau Prensa Latina, nadat de gendom. De Verenigde Staten slaan te rug door de Cubaanse suikerimport sterk af te remmen. Hierdoor ontstaat een ernstige economische crisis op het eiland. Cuba knoopt in datzelfde jaar volledige diplomatieke banden aan met de Sovjet-Unie en executeert drie Ameri kanen die een anti-Castro invasiemacht geleid zouden hebben. slachtoffers van foltering, zowel psychisch als licha melijk. Derde doel is verbetering van de medische research op het gebied van marteling, en daarvan vormt dit rapport de neerslag. (Van onze redacteur in België, Jan Ger ritsen) BRUSSEL. De politieke crisis in Bel gië is even snel en onverwacht als ze uitbrak tot een einde gekomen: gistermid dag, precies een etmaal na de weigering van vier Franstalige christen-democrati- sche ministers van de PSC de eed af te leggen, werden de 23 ministers en zeven staatssecretarissen van het tweede kabi- net-Tindemans door koning Boudewijn beëdigd. 1973, februari: Washington en Havana sluiten een akkoord om vliegtuigkapin gen tegen te gaan. 1976. februari: De relaties bereiken een nieuw dieptepunt als president Ford Castro ervan beschuldigt zich als een internationale bandiet te gedragen in Angola Amerikaanse perbureaus in Cuba het zelfde is overkomen. linkse bewind van de Chileense presi dent Allende. Veertien leden van de Deense medische groep hebben in de afgelopen jaren Zuid-Korea, Grieken land en Frankrijk bezocht. In dat laatste land onder zochten zij vluchtelingen uit Uruguay die in Argenti nië gemarteld waren. Hun opdracht luidde berich ten over marteling zo mogelijk te bevestigen en materiaal te verzamelen voor nadere research. Thans, 2,5 jaar na de aanvang, is het experiment in zoverre geslaagd dat de groep in de toekomst als voorbeeld zal dienen voor soortgelijke medische 1977, mei: De eerste groep Ameri kaanse toeristen bezoekt Cuba e- is ie n- n n- se a- et en ge ci. it- ie n- De dienstplicht geldt uitsluitend voor blanken Volgens het m Londen gevestigde Internationale Instituut voor Strategische Studies had Zuid-Afrika vorig jaar 51.500 man onder de wapenen, onder wie 35.400 dienstplichtigen WASHINGTON (Reuter/UPI). De Verenigde Staten en Cuba hebben aange- kondigd voor het eerst sinds 16 jaar diplo maten te zullen uitwisselen. Fidel Castro heeft tevens als vriendschapsgebaar aan- gekondigd dat Cuba 10 Amerikaanse ge vangenen zal vrijlaten. se »n e- et il- •ij ?n ri jn it- rt ld m id »n e- s- e- el je )e ?r Q- ?n n t er 39 rt P rt a- n- n- □r Is- in ?r, ?n ils sit ;e- >u ri té ?n ie n. le et m in id it- ig e- ïn n, n- se jn m men teneinde de rechten van de Palestij- nen juridisch te funderen. Verwezen werd naar een plan van Palestina uit 1947 en resoluties uit 1948 die voor compensatie van de Palestijnse vluchtelingen pleiten. open bruggen” over de Jordaan gehand haafd blijft en dat de bewoners van de westelijke Jordaanoever zich politiek aan een mogen sluiten en Arabische politiek bedrijven, ook communistische. Het stich ten van Israëlische nederzettingen op de westelijke Jordaanoever gaat door, aldus de generaal, „want zij hebben niet als enig doel het verzekeren van onze veiligheid”. 1973, september: Cuba beschuldigt de Verenigde Staten van een beslissend aandeel in de omverwerping van het Het Belgische staatshoofd gaf de PSC (Parti Social Cretien) wel een standje voor een politiek incident zoals nog niet eerder bij een Belgische regeringsformatie was voorgekomen. Ik wil vergeten wat de kroon getroffen kan hebben, aldus koning Boudewijn, die het gebeurde ongunstig voor de staatsinstellingen noemde. De PSC toonde zich tevreden met de conces sies die andere regeringspartijen alsnog hadden gedaan. De vier PSC-ministers (van Defensie, praktijk van het enorme overheidsingrij pen is niet in overeenstemming met de geest en de letter van de Verdragen van Rome”, aldus ir. Lardinois. „De concur rentiekracht van een bedrijf wordt be paald, niet in de kantoren of fabrieken, maar op de ministeries, door de hoogte van de toeslagen”. Het oud-lid van het „dagelijs bestuur” van de Gemeenschap meende dat men „niet verbaasd moet zijn” dat er „onover- komenlijke moeilijkheden” ontstaan in dien de bevoegdheid om besluiten te ne men in de negen hoofdsteden blijft gecon centreerd. De nationale overheden hebben te veel detailtaken overgenomen, zij wor den zo log, en de belangen die zij moeten behartigen worden zo veelomvattend, „dat onbestuurbaarheid niet meer ver af is”. De openbaring in Maariv is onderdeel van een discussie die op dit moment in Israël wordt gevoerd als gevolg van de 1976, oktober: Castro zegt het anti- kapingsverdrag op nadat hij de CIA be schuldigt betrokken te zijn geweest bij sabotage aan een Cubaans vliegtuig dat neerstort, waarbij 73 mensen het leven laten. 1977. januari: De nieuwe Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Cy rus Vance herroept de mening van zijn voorganger Kissinger dat Cuba eerst zijn troepen uit Angola moet terugtrekken, alvorens over een normalisatie van de betrekkingen kan worden gesproken 1977, februari: Castro verklaart het een genoegen te vinden als hij zou kun nen spreken met president Carter en hij zegt dat hij geïnteresseerd is m de reli gieuze en morele overtuigingen van de Amerikaanse president 1977, april: Een Amerikaanse basket- balploeg vliegt naar Cuba om een Cari bische versie van de zogenaamde „ping- pong”-politiek te lanceren, die leidde tot een toenadering tussen China en de Ver enigde Staten Sociale Zaken, Franse Onderwijszaken en Landbouw en Middenstand) hadden don derdag zelf al de hun aangeboden post in het kabinet aanvaard toen ze in opdracht van hun partijbestuur weigerden de eed af te leggen. Formateur en oud-premier Tin- demans bood direct zijn ontslag aan, maar dat werd door koning Boudewijn gewei gerd. De nieuwe regering-Tindemans - een co alitie van Vlaamse en Franstalige christen democraten en socialisten alsmede twee taalpartijen, de Vlaamse Volksunie en het Brusselse FDF - werd niet uitgebreid noch gewijzigd. De PSC zal, zo deelde PSC- voorzitter Gramma mee, worden betrok ken bij de hervorming van de staatsinstel lingen en het bestuur van Brussel. Op beide gebieden hebben de PSC-ministers geen directe bevoegdheden. De „coup de theatre” van de Franstalige christen-democraten wordt verklaard met het hevige ongenoegen dat hun partij, die zeker niet van bescheiden gedrag kan wor den beschuldigd, nu zowel in Brussel als in Wallonië duidelijk op het tweede plan is geraakt. In de Belgische hoofdstad heeft het FDF het duidelijk voor het zeggen. In het Waalse landsgedeelte zijn de socialis ten het sterkst. In het derde Belgische „gewest” Vlaanderen overheerste de Christelijke Volkspartij (CVP) van pre mier Tindemans. MAPOETO (Reuter). De terugtrek king van de Rhodesische troepen uit Mo zambique is een aftocht onder druk van het Mozambikaanse leger zo heeft een woordvoerder van het ministerie van De fensie m Mapoeto verklaard Dit heeft oud-minister ir. Pierre Lardi nois, voorzitter van de centrale raad van de Rabo-bank en vier jaar lang lid van de Europese Commissie, gisteren op een bij eenkomst van de Nedelandse Export Com binatie in Zeist verklaard. Het ontbreken van voortgang in de Eu ropese Gemeenschap is voornamelijk een gevolg van het feit, dat ruim tien jaar geleden het recht van veto is ingevoerd. Het Verdrag van Rome, waarbij de ge meenschappelijke markt is opgericht, zegt echter dat besluiten bij meerderheid van stemmen moeten worden genomen. In de jaren vijftig, toen de EEG werd gevormd, was evenmin te voorzien dat de overheid steeds meer, en tot in steeds meer details, zou ingrijpen in de economie. „De 1975, december: Fidel Castro ver klaart dat de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA tussen 1960 en 1965 acht moordaanslagen op zijn leven heeft beraamd 1977, juni: De Verenigde Staten en Cuba komen overeen diplomatieke waarnemers uit té wisselen, die opereren vanuit neutrale ambassades in eikaars hoofdsteden. AMSTERDAM (ANP). „Het martelen in de wereld neemt toe, wij zouden willen dat artsen overal ter wereld dit verschijnsel gaan beschouwen als een besmettelijke ziekte, waarin zij zich dienen te verdiepen uit hoofde van hun beroep”. Dit heeft de Deense arts Inge Lunde Nielsen gisteren in Amsterdam verklaard bij de officiële presentatie van het rapportMartelingen, het bewijs geleverd”, dat door de Deense medische groep van Amnesty International is samengesteld. Het rapport is in middels in verscheidene talen vertaald. De Deense medische groep van Amnesty Interna tional werd in oktober 1974 opgericht door een De uitspraken van Carter over een „Pa lestijns vaderland” moeten dan ook in dit kader worden gezien dat de Verenigde Staten deelneming van de PLO aan Genè ve als onvermijdbaar achten. De officiële Amerikaanse positie is, dat de PLO niet aanvaardbaar is als onderhandelingspart ner voordat hij de staat Israël zal er kennen. MADRID (AFP). Eenheden van het Polisario, de onafhankelijkheidsbeweging van de vroegere Spaanse Sahara, zijn een nieuw, zeer hevig offensief begonnen te gen de fosfaatmijnen in Fos Buucra, zo is uit verscheidene bronnen in Spanje en op de Canarische Eilanden vernomen. Vrij wel het voltallige Spaanse personeel van de mijnen moest geëvacueerd worden. On der de Marokkaanse troepen die de mijnen bewaken zijn meer dan tien doden geval len. Een Spaanse arbeider is gedood en een ander zwaar gewond. Bij de besprekingen op donderdag en vrijdag op de Amerikaanse ambassade in Parijs heeft de Vietnamese afvaardiging een lijst verstrekt met de namen van twin tig Amerikaanse militairen, verdwenen tij dens de oorlog in Vietnam; de lijken van deze twintig soldaten zullen binnenkort aan de Amerikanen worden overge dragen. Israël stelt zich echter op het standpunt dat resolutie 242 de enige basis is voor onderhandelingen; een standpunt dat tot nu toe door vrijwel alle partijen in het conflict gesteund werd. Ongetwijfeld heb ben de extreme uitspraken van Israëls toekomstige premier Begin over „bevrijde gebieden” tot Carters harde taal bijgedra gen, maar Carters niet minder harde woorden aan Rabin al twee maanden gele den worden als bewijs aangevoerd dat ook een regering van de Arbeiderspartij het moeilijk zou hebben gekregen met Amerika. Zondag waren Rhodesische troepen de Mozambikaanse provincie Gaza binnenge trokken, waarbij zij doorstootten naar Ma- pai, op 75 km over de grens Het doel was de vernietiging van enkele guerrillabases vanwaar aanvallen zouden zijn gedaan op Rhodesisch gebied Primair doel van de Deense artsen was dan ook hun collega’s overal ter wereld ervan te weerhouden aan martelingen mee te werken. De groep zet zich verder in voor een betere opvang en begeleiding van „Bij het folteren worden tegenwoordig nieuwe, geraffineerde technieken toegepast die vrijwel geen zichtbare sporen achterlaten, zoals het toedienen van drugs of elektrische schokken”, aldus Inge Nielsen. „Een beter diagnostiseren van deze vormen van marteling vereist uitgebreid wetenschappelijk onderzoek. Onze groep heeft met dat onderzoek een schuchter begin gemaakt, maar de medische stand groepen in andere landen, onder auspiciën van Amnesty International. In Nederland bestaat op dit gebied sedert 1975 de „medische beroepsgroep”, zo vertelt de arts Jeanne Smeulders, die van deze groep deel uitmaakt. „Ons werk vormt een aansluiting op dat van de Denen”, aldus mevrouw Smeulders. „Wij hebben het al vaak opgenomen voor Russische dissidenten die in psy chiatrische inrichtingen gevangen worden gehou den. Drie leden van onze groep zijn nu bezig met het schrijven van een verhandeling over de medische aspecten van hongerstaking, die dit jaar nog zal verschijnen”. „Deelname PLO aan conferentie van in het Op de internatio nale luchtvaart- schouw op het vliegveld Le Bour get bij Parijs is gisteren een Ame rikaans militair vliegtuig tijdens een stuntvlucht neergstort De pi loot overleed tij dens het vervoer naar een zieken huis. Op de boven ste foto het bran dende vliegtuig kort nadat het was neergestort. Op de onderste foto: een reddingsploeg actie bij vliegtuigwrak. e

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3