Burgemeester Kok zet geen lantaarnpalen recht: Wethouderscollege Edam/Volendam van PROBLEMEN ROND LEERLINGENTAL Vreugde in Heemskerk over benoeming Kok Burgemeester Kok zal zijn stoel niet warm zitten ,s 99 99 ErlJi Voor invalide sportbeoefenaren in Kameroen Musical van Bethelschool in Huis Ter Wijck 8 BEVERWIJK-HEEMSKERK ZATERDAG 4 JUNI 19 7 7 (Van een onzer verslaggeefsters) tot burgemeester van Heemskerk stemming achterlatend. Mevrouw in het VERTROUWEN ALGEMEEN AANWEZIG Blinde vlekken I HEEMSKERK. Burgemees ter J. H. Kok van Edam-Volen- A. C. Kok-Bührs: „Ik had wel door de grond willen zakken. We voelden ons als deserteurs”. Takenpakket kader van het jaarlijkse uitje van het secretariepersoneel de Mar ken Express had verlaten om in Enkhuizen het Zuiderzee-mu- dam zal midden op het Ijsselmeer seum te bezoeken. Het echtpaar geweest zijn, toen zijn benoeming Kok onderbrak de reis en spoedde zich naar huis, de feestvierende officieel afkwam. Het bericht be- ambtenaren in een neerslachtige reikte hem pas, toen hij «FMg I NPO doet oude traditie herleven IJ mond Katholieke Schoolraad De (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Kennemer Invali den Sportclub wil de invalide sportbeoe fenaren in Kameroen gaan helpen. Toch speelde de mogelijkheid van een verhuizing naar Heemskerk al een half jaar door hun hoofd. Overduidelijk be wijs daarvan vormt het feit, dat hun zes maanden oude woning in één van Edams fraaiste wijken nog steeds niet van over gordijnen is voorzien, en dat de burge meester tot nu toe grote schroom vertoon de om gaten in de muren te slaan. Hoezeer er door het gezin naar een even tueel vertrek is toegeleefd, blijkt tevens uit de ettelijke tochten op de vouwfiets door en rond Heemskerk. Het duingebied werd daarbij niet overgeslagen, burgemeester- Kok geeft grif toe, dat een belangrijke overweging om naar de vacante burge meesterspost van juist Heemskerk te solli citeren zijn verknochtheid met Kennemer- land en de duinenrij is geweest. Een zuivere plattelandsgemeente zou hem niet hebben aangetrokken. Daar is hij te dynamisch voor. Wat hem in Heems kerk aantrekt zijn „de menselijke propor ties”. Om die reden heeft hij indertijd bij zijn sollicitatie naar de burgemeestersze- tel van Beverwijk uitdrukkelijk aan de commissaris van de Koningin laten we ten, aan een gemeente als Heemskerk toch eigenlijk wel de voorkeur te geven. De nieuwe burgemeester ziet zijn werk zaamheden in het Heemskerkse vol ver trouwen tegemoet. Contacten met de raadsleden brengen hem tot de uitspraak, dat dit „aanspreekbare mensen” zijn, met w'ie best een vertrouwenssfeer valt op te bouwen waarin wat te bereiken is. Overi gens huldigt burgemeester Kok het prin cipe, dat hij als voorzitter van de raad boven alle partijen moet staan. De professionele ondersteuning van der gelijke kleine schoolraden, kan door on derlinge samenwerking evengoed worden georganiseerd als bij schoolraden van gro te omvang, zo meent de KSIJ In het alge meen bestuur van de NKSR is de vice- voorzitter van de KSIJ de heer H Geerts. benoemd in de provincie Noord-Holland zou vol gens het NKSR-rapport plaats zijn voor niet meer dan twee regionale schoolraden. In de discussie over de organisatie van het katholiek onderwijs in ons land neemt de KSIJ een duidelijk standpunt in. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Neerslachtigheid in Edam, blijdschap in Heemskerk. Dat waren gisteren de reacties op de benoeming van de heer Kok tot burge meester van de noordelijkste IJmond- gemeente. Edam, zo blijkt, laat hem slechts node gaan; Heemskerk haalt hem wat CDA en VVD aangaat jui chend en met betrekking tot de pro gressieve fracties in elk geval vol ver trouwen binnen. Een mooiere entree kan burgemeester Kok zich nauwe lijks wensen. Johan Kroon van de PPR meldt „best tevreden” te zijn met de benoeming van de CDA-kandidaat. Hij had er al reke ning mee gehouden dat de progressieve kandidaat de eindstreep niet zou halen. Overigens stelt mevrouw Vervelde nadrukkelijk, dat wat haar betreft, de politieke kleur van een burgemeester van geringere importantie is: „Hij hoort boven de partijen te staan”. Bij zijn fractie kwam het nieuws dan ook niet zo hard aan. BEVERWIJK. Voor de ouderavond had de zesde klasse van de Bethelschool een musical ingestudeerd, waar erg veel werk en zorg aan was besteed. Om de kinderen nog een keer in de gelegenheid te stellen hun musical op te voeren mocht de klas deze week een voorstelling geven voor de bejaarden in Huis ter Wijck. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. „Kok is een burge meester die z’n stoel niet warm zit”, aldus de letterlijke tekst van een der wethou ders van de gemeente Edam-Volendam en zijn collega's beamen het volmondig. Waarom hij dan toch op het vinketouw ging zitten, is te verklaren uit enerzijds zijn liefde voor de regio Kehnemerland, terwijl hij anderzijds na négen jaar Edam het tijdstip gekomen achtte om van stand plaats te veranderen. Burgemeester Kok; „Tot mijn pensionering iieb ik' nog twaalf jaar te goed. Die in Edam doorbrengen, kou naar mijn smaak verkeerd zijn. Ik zou dan de kans lopen blinde vlekken te krij gen, vast te roesten in mijn beleid. Daarom meende ik er goed aan te doen, naar een andere gemeente te gaan". De voorzitter van de KSIJ de heer E Bart, is in het voorjaar van dit jaar, tot voorzitter van de Regioraad benoemd, het geen inhoudt, dat ook hij lid van het alge meen bestuur van de NKSR zal worden Dergelijke opmerkingen bevestigen de eerste indruk: een zeer dynamisch man, bijna niet te stuiten in zijn activiteit. De nieuwe burgemeester van Heems kerk, de heer J. H. Kok, is Amsterdammer van geboorte, lid van de KVP en 53 jaar oud. In Amsterdam volgde hij een gymna siale opleiding en in 1947 werd hij ambte naar ter gemeentesecretarie in Ouder-Am- En in Edam-Volendam: voorzitter van de stichting Edams Museum; penning meester van het Katholiek Sociaal en Cha ritatief Centrum in Hoorn; voorzitter van het Intergemeentelijk Samenwerkingsor gaan Waterland (Waterlandraad), voorzit ter van de raadscommissies voor finac- niën, volksgezondheid en de schoolartsen diens; voorzitter van het Gasbedrijf Zaan streek-Waterland, bestuurslid en vice- voorzitter van de afdeling Noordholland van de VEGIN en lid van het hoofdbestuur van deze landelijke organisatie van ener giebedrijven; voorzitter van de Stichting Volendammer Klederdrachten; voorzitter van de restauratiecommissie van de Gröote Kerk te Edam; lid van de gebruiks- commissie van die kerk; vertegenwoordi ger van Waterland in het Informele Agglo- meratie-overleg Amsterdam, hoofdinge land en Heemraad van de Zuidpolder bij Edam; voorzitter van het algemeen bejaar dencentrum „De Meermin” en voorzitter van het St. Liduina Ziekenhuis in Purmer- end. Deze lijst dringt bijna de gedachte op, hoe de heer Kok nog tijd heeft kunnen vinden om burgemeester van Edam-Vo lendam te zijn, maar juist als zodanig is hij zeer gewaardeerd. Burgemeester Kok beschouwt zichzelf meer als een bouwpastoor, dan als een Welzijnswerker. „Ik ben geen man om lan taarnpalen recht te zetten”. In dit verband toonde hij zich beslist niet afkerig van de gedachte, zoals die in het Noron-rapport is geuit, om de bufferzone tussen Heemskerk en Uitgeest vol te bouwen. Uitdrukkelijk laat de burgemeester echter weten, nog geen uitspraak over het al dan niet aan vaardbaar zijn van ze bouwlocatie te wil len doen. Bedoeld wordt, dat de nieuwe burge meester van Heemskerk letterlijk altijd in de weer is, een zeer groot aantal taken in gemeentelijk en gewestelijk verband ver vult en dan nog tijd vindt om tussendoor iedereen te woord te staan, stukken te lezen, enzovoort. „Hij is goed in het overbruggen van tegenstellingen en een voor iedereen ac ceptabele persoonlijkheid. Ja, dan wordt je overal waar er moeilijkheden dreigen als voorzitter gevraagd”, vult een andere wethouder aan, terwijl een derde gemeen tebestuur en bevolking van Heemskerk maar vast waarschuwt: „U mag wel in de gaten houden dat hij zich niet te veel werk op de hals haalt”. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De Vereniging Katholieke Schoolraad IJmond biedt de Pedagogi sche Academie te Beverwijk de helpende hand bij het zoeken naar een oplossing van het leerlingentalprobleem. Bij de in tegratie van P.A.’s en opleidingsscholen voor kleuterleidsters wordt gestreefd naar scholen van circa 500 leerlingen. Een dergelijk leerlingenaantal is voor de Be- verwijkse Pedagogische Academie, die slechts de IJmond als werfgebied heeft, niet te verwachten. In dit verband streeft men naar samenwerkingsverbanden, het zij in r.k. verband, hetzij interconfessio neel. tants-christelijke school voor LBO „Hof- flant”. De ontwikkelingen op het vlak van het Middelbaar Huishoud- en Nijverheid sonderwijs en Middelbaar Sociaal Pedago gisch Onderwijs vindt het KSIJ van dien aard, dat men het overleg wil afronden. In het algemeen blijkt burgemeester Kok wel pp. de hoogte van de g geen uitspraak over hét al dan niet aanvaard baar zijn van IJmond-problematiek te zijn, maar zich er nog niet zodanig in thuis te voelen dat hij zich al tot oordelen bevoegd acht. Wat zijn toekomstig takenpakket in Heemskerk aangaat, heeft de nieuwe bur gemeester een duidelijke voorkeur voor het hoofdstuk regionale aangelegenheden. Mevrouw A. C. Kok-Bührs heeft daar naast zelfstandig nog allerlei maatschap pelijke funkties vervuld, onder meer in het Dienstencentrum voor bejaarden in Edam. Toch schijnt dit buitengemeen energieke echtpaar tijd gehad te hebben (en nog te hebben) om een bijzonder leuk gezinsleven op te bouwen, want ook dat wordt allerwege geroemd. stel, de vorige standplaats van burgemees ter A. J Hubers van Beverwijk. Hij werkte zich daar op tot chef van de afdeling algemene zaken en op 1 augustus 1961 kwam zijn benoeming af tot burgemeester van Oudorp in de agglomeratie Alkmaar, waar de basis werd gelegd voor de gróei van een kleine dorpskern met 4000 inwo ners tot een stedelijke concentratie met 17.000 inwoners. In 1968 werd de heer Kok burgemeester van Edam-Volendam. Om een indruk te geven van de activitei ten van de burgemeester onderstaand een lijst van funkties die hij in zijn vorige gemeenten vervulde. In Oudorp: mede-oprichter en voorzitter van het algemeen verzorgingscentrum voor bejaarden „De Oldeburgh”; mede oprichter en voorzitter van de stichting „Dorpshuis Oudorp”, voorzitter van de kring Alkmaar- van de Noordhollandse Welstandscommissie; curator en vice- voorzitter van het r.k. lyceum in Alkmaar, lid van het r.k. Opbouwcentrum Alkmaar, lid van de dekenale Adviesraad Alkmaar, bestuurslid en vice-voorzitter van het St. Elisabeth Ziekenhuis in Alkmaar; voorzit ter van het regionale woonwagencentrum „Vroneroord”; voorzitter van de interge meentelijke technische dienst van Koe dijk, Oudorp en St. Pancras; lid van het dagelijks bestuur van de beschuttende werkplaats „De Boef” te Alkmaar; mede oprichter en voorzitter van het r.k. levens- schoolwerk in Alkmaar. Loco-burgemeester H. J. M. Roozen is „erg blij met de benoeming”. Dat laat zich raden, want hij was degene die burgemeester Kok verzocht heeft naar de vacante burgemeesterspost van Heemskerk te solliciteren. Nadien bracht hij hem in contact met achter eenvolgens de fracties van het CDA en de WD. Toen beide fracties de kandi datuur van burgemeester Kok bleken te kunnen steunen, werd de burgemeds-‘ ter voorgesteld aan de fracties van PPR en PvdA. Toen die eveneens geen over wegende bezwaren aandroegen, werd de heer Kok als meest wenselijke kan didaat van CDA en WD naar voren geschoven en als zodanig bij de com missaris van de Koningin in Noord Holland gepousseerd. Het feit dat de benoeming volgens voordracht is uitgevallen, ziet de heer Roozen als bewijs voor zijn stelling, dat je als gemeenteraad best invloed op de bezetting van de burgemeesterspost kunt uitoefenen. Zelfs met betrekking tot de datum van indiensttreding: ge zien het feit dat er vanuit Heemskerk sterk was aangedrongen op 1 juli als uiterste datum, kwam de bekendma king van de benoeming voor wethouder Roozen bepaald niet als een verrassing. HAARLEM. Voor vele ouderen zal het concert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest in de tent op het Vlooienveld gisteravond een zalige herbe leving van een stukje jeugdsentiment zijn geweest. Het zal ze ongetwijfeld hebben doen terugdenken aan de tijd dat het NPO, toen nog de Haarlemse Orkestver eniging, vele zondagmiddagen concer teerde in de muziektent bij de inmiddels verdwenen fontein ter hoogte van Dreef- zicht. De gezellige, onbezorgde atmosfeer, wanneer iedereen iedereen ontmoette, heerste ook weer zo sterk op deze vrijdag avond tijdens de opening van het driedaagse Houtfestival, een heerlijk ini tiatief dat ons eerbiedwaardige bos einde lijk weer eens het décor voor een typisch Haarlems gebeuren doet vormen Fractievoorzitter Frank Perquin van de PvdA is gematigder in zijn commentaar. Hij wil best weten, er ronduit de pest over in te hebben dat er weer geen socialistische kandidaat in Heemskerk is benoemd. De heer Kok vindt hij best een aardige en capa bele man, daar gaat het hem niet om, maar hij zou het juister hebben gevon den wanneer nu eens een keer de ande re politieke verhoudingen die zich in Heemskerk aan het aftekenen zijn zou den zijn gehonoreerd”. Voor het overi ge bezorgt de benoeming hem geen problemen. Het contact met de scholen, dat bij een schoolraad van een dergehjke omvang moeilijk ligt, zou moeten worden bevor derd door het instellen van zogenoemde subregio’s De KSIJ wil de gebieden van een schoolraad zo klein mogelijk houden Je kon natuurlijk met verwachten dat alle samengestroomde Haarlemse mgeze tenen m de tent ineens de gesprekken afbraken toen André Vandernoot zijn diri geerstok hief voor de inzet van Beetho ven’s Ouverture „Egmont' Dat gebeurde clan ook mee, maar het geroezemoes dat de opwekkende, heroïsche klanken blijvend begeleidde, stoorde eigenlijk helemaal niet en leek door de orkestleden, getuige de vele lachende gezichten, bij voorbaat inge calculeerd Bij twee Hongaarse dansen van Brahms was het ijs al helemaal gebro ken jong en oud wiegde of neuriede mee, waarvoor in het volgende stuk zo mogelijk nog meer gelegenheid was, de Piet-Hein- rapsodie van van Anrooy, kleurrijk en meeslepend weergegeven door het NPO De Ouverture 1812 van Tsjaikowski, hom mage aan Napoleon, deed in zijn vlam mende vertolking de tent zowat in tweeën scheuren Toepasselijk overigens dit stuk te laten klinken op het terrein aan de voet van het paviljoen „Welgelegen van 1808 tot 1810 de residentie van Lode wijk Napo leon Franz van Suppé’s altijd opnieuw hart- veroverende Ouverture „Dichter und Bau er” besloot het optreden van het wat wan kei zittende, maar energiek spelende NPO dat dit hopelijk onvergetelijk wordende Houtfestival waardig inluidde JAAP STORK Wethouder mevrouw H. J. Vervelde- Wagenaar (WD) noemt burgemeester Kok een „bijzonder bekwaam bestuur der, die de problematiek van het IJmondgebied ongetwijfeld adequaat te lijf zal gaan”. Zij is dan ook heel erg gelukkig met zijn benoeming, die ze omschrijft als een „verantwoorde keu ze”. Hoewel de wethouder het leuk zou hebben gevonden wanneer een liberaal de burgemeesterpost van Heemskerk zou hebben kunnen bezetten, heeft ze er vrede mee dat de liberale kandidaat op grond van zijn geringe bestuurlijke ervaring voortijdig moest afvallen. houdt dinsdagavond 14 juni in De Schouw "te Velsen-Noord de algemene ledenverga dering. Aanvang 20.15 uur. In aanwezig heid van de heer Berghuis, docent van de oudercursussen 1977, zal dan gesproken worden over samenwerking tussen ouders en leerkrachten DAN WELZIJNSWERKER” In het jaarverslag van de Katholieke Schoolraad wordt niet alleen deze materie aangestipt, maar gaat men ook in op de ontwikkelingen o.a bij het voortgezet on derwijs. Op iniatief van de KSIJ vindt op dit moment overleg plaats tussén de r.k Huishoudschool en de Agrarische School te Castricum over de vraag of en zo ja hoe samenwerking tussen beide scholen tot voordeel "van deze scholen kan strekken In Heemskerk is op initiatief van de KSIJ het overleg begonnen tussen de Adelbertus mavo en de LBO-school „De Die” Het overleg wordt gevoerd op direc tie-niveau en gaat over de onderwijskundi ge aspecten van de LBO en de mavo In Beverwijk praat men over de vraag of verdergaande samenwerking van het mid delbaar beroepsonderwijs voordelen be vat Daarbij is niet alleen het i; k LBO en MBO betrokken, maar ook de interconfes stonele Wenckebach-MTS en de protes- De kinderen maakten eerst een praatje met de bejaarden en dat brak de spanning een beetje Om acht uur begon de voorstel ling met medewerking van de heer Van Tilburg aan de piano en Jos van Tilburg leerling van de zesde klasse aan de drums De bejaarden keken met veel ver maak naai de viering van het zilveren ambtsjubileum van de koning van Plaus- land, waarvoor de bakkers feestkoeken moesten aandragen Maar de gemene bak ker Larie steelt de koeken van hofleveran cier bakker Bol. Maar tijdens het zingen van het lied „Beterschap” laat bakker La rie zich van een betere kant zien KSIJ biedt Pedagogische Academie helpende hand VVU VClll liCClllDIXCl A ilUUl 11CA10, VAV, L V 1C1 CliUU Voor mevrouw Kok was heti gisteren beslist geen vreugde dag. Meer nog dan haar man had zij moeite met de gedachte, zich na negen jaar uit de gemeenschap Edam-Volendam te moeten losrukken. „MEER EEN BOUWPASTOOR De KIS kwamen onlangs in contact met ontwikkelingshulpwerker Piet Wester, die uit Kameroen terugkwam en daar onder andere zweminstructeur is geweest van een sociale werkplaats in dat land Hij vroeg inlichtingen over de gehandi captensport en daarbij vernam de Kenne mer Invaliden Sportclub, dat in dat op zicht daar nog niets van de grond is gekomen De KIS heeft nu een rekening geopend bij de Nutsspaarbank West-Nederland in Beverwijk op naam van „Sportbeoefening gehandicapten Kameroen” Men hoopt een bedrag bijeen te krijgen voor het sturen van sportmaterialen naar Kahieroen Elke bijdrage is welkom via postgironummer 5180 van de Nutsspaarbank Beverwijk, banknummer 841276420 Elke donderdag avond zal tijdens het KIS-zwemuur in het Sportfondsenbad een collectebus voor dit doel worden geplaatst ft e .chij-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9