TOESTAND IN SPANJE STEEDS ONRUSTIGER overmeesterd Onlusten in AAN EISEN VAN WESTERSE LANDEN Vliegtuigkaper in Koeweit Chicago: twee doden Kans op nieuwe onlusten in Soweto aanzienlijk ZUID-AFRIKA WIL NIET TOEGEVEN staatsgreep op Seychellen Ex-minister Oeganda hekelt beleid Amin Geruisloze" „Onwettige onderdrukking mag nooit terugkeren" ■n Madame Bovary Meer acties Groter gewicht TECHNIEK n Montoneros-leider zou zijn gedood r j- 0- 1S ii- i- Sjimon Peres leider van Arbeiderspartij Toenemende spanning Dreigement ifMVW ,,Dora Bloch en Loewoem vermoord 3 19 7 7 6 JUNI BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG r door Nico Scheepmaker 1 g 1 CT33 EL. g n d g ig n, >0 •d >t. 'S at o- a- 5 n d !t (Van onze redacteur in de Sovjet- Unie, Koen Corver) MOSKOU. De meeste poli tieke waarnemers in de Russische hoofdstad twijfelen er niet meer aan, dat partijleider Leonid Breznjev tijdens de zitting van de Opperste Sowjet volgende week of in oktober tot staatshoofd be noemd wordt. In de nieuwe grondwet, waarvan de ontwerp tekst zaterdag werd gepubliceerd, wordt daartoe de mogelijkheid geschapen door het instellen van de nieuwe functie van „eerste vi ce-president”. Deze functionaris zou het grootste deel van de cere moniële taken voor zijn rekening kunnen nemen, waardoor de par- tijleider-annex-staatshoofd vol doende tijd overhoudt om zich te wijden aan de belangrijkste vraagstukken van de binnen- en buitenlandse politiek trijfel (Van in Functiecombinatie Breznjev op p n n 7, mening verkondigen, maar op grond van hun „wetsovertredingen”. Af en toe bekroop me het gevoel dat Flaubert zijn roman hedentendage wat beknopter zou hebben geschreven (het pa rodiëren van pompeuze sprekers op land bouwtentoonstellingen is goeddeels over genomen door cabaretiers op radio en televisie), maar wie zijn minutieuze be schrijvingskunst voor lief neemt, merkt dat hij heel wel in staat is de belangrijkste figuren in de roman tot drie- en vierdimen sionaal leven te wekken. In de eerste plaats de wispelturige en eeuwig onbevre digde Emma, vlak daarachter het tot tra nen toe ontroerende portret van de dood goeie en dus wat sukkelachtige en naïeve Charles Bovary, haar man, en verder Em ma’s minnaars, de spectaculaire Rodolphe en later Léon, die haar allebei in de steek laten als zij met hen haar saaie huwelijk wil ontvluchten. Het lijkt me eigenlijk een heel geschikt boek voor feministen, bij voorbeeld als feuilleton in „Opzij”, want de man als zodanig wordt door Flaubert behoorlijk in zijn hemd gezet, ook al loopt het met Emma het slechtste af. Hoe dat gebeurt zal ik niet verraden, maar ik kan u verzekeren dat de laatste 100 bladzijden meeslepend geschreven zijn, meeslepend in de richting van een totale ondergang. Flaubert past in Madame Bovary de techniek van „Raffung und Dehnung” toe, een term die mij door Van Zoest werd aangereikt toen ik bij hem verifieerde of de abrupt koel-ironische wijze waarop Flaubert enkele keren een hoofdstuk af sluit, niet aan de vertaling te wijten was. Dat bleek niet het geval. „Beknopping en rekking” (ik vertaal Duits liefst zo letter lijk mogelijk, zo’n mooie taal vind ik het) wil zeggen, dat de schrijver uitweidingen afwisselt met korte constateringen op mo menten dat je die niet verwacht. Zo be schrijft Flaubert bijvoorbeeld de dood van Charles Bovary’s eerste vrouw Heloise: „Zij bleef nog een ogenblik met het gro ve papier in haar hand staan. De spelfou ten rijden zich aaneen en Emma volgde de liefelijke gedachte, die als een half in een doomenhaag weggescholen kip door de hele brief kakelde. Het schrift was met as uit de haard gedroogd, want er gleed een kleine hoeveelheid grijs stof van de brief op haar japon, en zij meende haast haar vader voor zich te zien, terwijl hij zich bukte naar de haard om de tang te nemen”. „Een week later kreeg zij, terwijl zij in haar tuin bezig was wasgoed op te hangen, een bloedspuwing en de volgende dag zei zij, juist op het ogenblik dat Charles met de rug naar haar toe stond om de gordij nen voor het raam dicht te schuiven: „O, God!” Zij zuchtte en raakte buiten bewust zijn. Zij was dood. Wat een ontsteltenis!” ziet het, Flaubert wikkelde dit sterven met bliksemkracht af, wat te meer opvalt als je het vergelijkt met bijvoorbeeld de volgende passage, over Emma, in hetzelf de hoofdstuk: „Charles was verbaasd over de blank heid van haar nagels. Die waren glanzend, met gladde randen, zuiverder dan parel moer en in amandelvorm geknipt. Haar handen waren overigens niet fraai, niet wit genoeg misschien, en enigszins dor aan de gewrichten, zij waren ook te lang en mis ten de weke gebogen lijnen langs de om trekken” weken geleden waarschijnlijk duidelijk willen maken dat excessen van zijn een- mansbewind niet te verwachten zijn. Na dat zaterdag de ontwerp-tekst voor de nieuwe grondwet was gepubliceerd, kwa men de Russische media gisteren met de redevoering die Breznjev twee weken gele den voor het centrale comité over de nieuwe grondwet heeft gehouden. Hierin zegt hij o.a. dat de „onwettige onderdruk king” uit de tijd van Stalin nooit meer mag terugkeren. „Wij weten, kameraden, dat de eerste jaren na het in werking treden van de huidige grondwet (1936- red.) ver- (Van onze redacteur in zuidelijk Afrika, Karl Breyer) De actie ‘was bedoeld als wraak voor ’n mislukte over val op ’n wapenwinkel in Barcelona. Hierbij werd een van de overvallers, die met Naast de nieuwe functie van „eerste vice-president” zijn er nog enkele andere factoren die duiden op een komende func tiecombinatie door Breznjev en zijn op volgers. Daar is in de eerste plaats een veel grotere nadruk op de centrale rol van de communistische partij in de nieuwe grondwet, die de partijleider een veel groter gewicht geeft bij beslissingen over de lijn van de binnen-en buitenlandse politiek. CHICAGO (AFP/Reuter). Twee per sonen zijn zaterdagmiddag in Chigao ge dood en 49 gewond, onder wie 23 poli tiemannen, toen er een vuurgevecht uit brak tijdens een demonstratie voor onaf hankelijkheid van Porto Rico. De Baskische pro-amnes- tie-comitès hebben wegens KOEWEIT (Reuter/AFP). Een Ara bier die gisteren een Boeing-707 van de Libanese Middle East Airlines kaapte, is vanochtend op de luchthaven van Koe weit overmeesterd. René zal aan het hoofd staan van een kabinet dat zal zijn samengesteld uit verte genwoordigers van zijn Verenigde Volks partij, die een coalitie vormde met Man- chams Democratische Partij. Mancham werd dit weekeinde afgezet terwijl hij in Londen vertoefde voor de Gemenbestconferentie, die deze week wordt gehouden. De nieuwe machtheb bers hebben meegedeeld dat een comité is opgericht voor de organisering van nieuwe verkiezingen voor het einde van 1979. Man cham zei in Londen dat het geen helden daad was om zich van de Seychellen mees ter te maken, „daar vijfentwintig met stok ken gewapende mannen voldoende zijn”. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de Sovjet-Unie achter de staatsgreep zat „om dat zij de Indische Oceaan wil beheersen”. BUENOS AIRES (UPI). Het Argen tijnse leger heeft zaterdag meegedeeld dat de laatste nog in Argentinië verblij vende leider van de Montonero-guerrilla- strijders, de 36-jarige Julio Roque, vorig weekeinde bij een urenlang vuurgevecht is gedood. VICTORIA (AFP/Reuter). Premier Albert René van de Seychellen is gisteren gekozen tot opvolger van James Man cham als president van de Tweede Repu bliek der Seychellen, zo is van welinge lichte zijde in de republiek in de Indische Oceaan vernomen. Ie le it- s- n- e n 1- 9 a 9 e ti e l. I- t- n tn •n >r 9 U ziet het, 60 woorden voor de dood van zijn vrouw, en 52 voor de handen van Emma Raffung und Dehnung. it it ;n at in in at •n •n et n T Le »n it) 3f le •n k- g- ie st at d »n is *n ig ti le jn st )0 te •n 5- n n n in et je ;n •n De kaper, die op een Libanees paspoort reisde, was in de Libanese hoofdstad Bei roet in een rolstoel aan boord van het toestel gekomen. Ongeveer een uur na het vertrek voor een vlucht naar Bagdad, trok hij een revolver en dwong de piloot van het vliegtuig met 105 passagiers en een beman ning van tien leden koers te zetten naar Koeweit. Hoewel de autoriteiten daar geen toestemming gaven voor een landing en de verlichting van de luchthaven hadden ge doofd, zette de piloot de Boeing toch aan de grond. De kaper eiste vervolgens een losgeld van anderhalf miljoen dollar (ongeveer ƒ3,75 mln). De Koeweitse minister van Binnenlandse Zaken en Defensie, Sjeik Al-Abdoellah Al-Sabah, eiste dat de kaper het geld buiten het vliegtuig in ontvangst zou nemen, hetgeen de kaper weigerde. Tenslotte werd de man overmeesterd door leden van een commandogroep, die verkleed als monteurs naar het toestel waren gekomen. Mijn mei-klassieker was „Madame Bo vary” van Gustave Flaubert, een roman van 400 bladzijden die ik in de heel leesba re vertaling van Margot Bakker als Am- stelpaperback las. Flaubert was 36 jaar toen .Madame Bovary” in 1857 als zijn eersteling verscheen. Hij wordt soms aan gemerkt als de schepper van de moderne Franse psychologische roman, maar mijn persoonlijke adviseur voor Franse litera tuur, dr. A.J.A. van Zoest, ziet hem liever als de eerste echte realist, en wijst daar voor met name op de tekening van het provinciale milieu in Madame Bovary, die nog altijd tot de tien beste Franse romans mag worden gerekend. Het belang van Flaubert werd niet zo lang geleden nog eens bevestigd door een dik boek, dat Jean Paul Sartre schreef over Flaubert, die na het verschijnen van Madame Bovary voor de rechter werd gedaagd (aantasting van de openbare moraal), maar werd vrijge sproken. Want schrijven kon hij als de beste, die Flaubert. Een voorbeeld: als Emma een brief van haar halfgeletterde vader, boer Roualt, heeft gelezen, lezen we: Volgens de autoriteiten wilden leden van concurrerende groepen een rekening met elkaar vereffenen tijdens de betoging, die werd gehouden in een stadspark. De strij denden keerden zich vervolgens tegen de politie en staken verschillende auto’s in brand. Enkele uren tevoren was een bom aanslag gepleegd op het stadhuis van Chi cago. De verantwoordelijkheid werd op geëist door de FALN, een organisatie van Portoricaanse nationalisten. De traditionele Portoricaanse bijeen komst eindigt vaak met gevechten, maar volgens de politie nooit op een zo grote schaal als deze keer. TEL AVIV (AFP). Het centrale comi té van de Israëlische Arbeiderspartij heeft gisteren met algemene stemmen de demis sionaire minister van Defensie, Sjimon Peres, gekozen tot partijleider en hoofd van de oppositie. In een vraaggesprek voor de televisie verklaarde Peres, dat de Ar beiderspartij van plan is een constructieve oppositie te voeren. In Barcelona werden za terdag twee leden van de Hij sprak er over de ontmoe ting vorige maand in Wenen tus sen de Amerikaanse vice-presi dent Walter Mondale en de Zuid- afrikaanse premier Vorster Vol gens Botha zijn de voorstellen voor een meerderheidsbewmd die Mondale in Wenen deed, te hun actie het wapenarsenaal van de GRAPO hadden moeten aanvullen, gearres teerd. nog geen enkele groepering de verantwoording voor de ze sabotagedaden heeft op geëist, houdt men er reke ning mee dat dit het werk van de Baskische afschei dingsbeweging ETA kan zijn, die verleden week aan- kondigde dat zij haar acties naar de Spaanse hoofdstad zou verleggen. Formeel is het huidige staatshoofd Niko lai Podgomi nog niet van zijn functie ont heven, maar dat is slechts een kwestie van tijd. Twee weken geleden werd hij verras send verwijderd uit het Politburo van de communistische partij. Volgens sommige waarnemers is het mogelijk, dat Podgomi de nieuw gecreëerde functie van eerste vice-president aangeboden heeft gekre gen, maar dat hij als president deze stap terug niet vrijwillig heeft willen doen en daarmee zijn politieke lot heeft bezegeld. Leonid Breznjev heeft zijn kameraden in het Centrale Comité van de partij twee Verder maakt Breznjev in zijn toespraak voor het Centrale Comité melding van de „grondwetten van Bulgarije, de DDR, Cu ba en enkele andere socialistische staten, die onlangs aanvaard werden en bepalin gen bevatten waarmee wij rekening heb ben gehouden”. In al deze landen is de communistische partijleider tevens staats hoofd. Een obstakel vormt nog het feit dat Breznjev als voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet eerst zelf nog in een Sowjet-republiek gekozen moet wor den. Maar dat laat zich gemakkelijk rege len in een centralistisch geleide staat. Som mige waarnemers menen dat de Opperste Sowjet Breznjev al volgende week zal be noemen tot nieuw staatshoofd. Hij kan later deze maand (20-22 juni) als president naar Frankrijk reizen. Mocht het niet zo snel gaan, dan kan de Opperste Sowjet Breznjev in oktober benoemen om met „dubbelleider” Breznjev aan het hoofd de 60ste verjaardag van de Russische okto berrevolutie te vieren. sche verzetsbeweging van de 1ste oktober, die de voorzit ter van de Raad van State, Antionio Maria de Oriol, en de president van het militai re gerechtshof, generaal Vil- laescusa, enige maanden heeft vastgehouden, heeft de verantwoording voor de ze dubbele moord opgeëist. De toenemende druk van bui tenaf op het Vorster-regtme komt in een periode dat in Zuid- Afrika de spanning tussen de rassen weer toeneemt. Op 16 juni zal in Soweto worden herdacht dat daar een jaar geleden de maanden lang voortdurende op stand begon, die honderden zwarten hel leven kostte. De Idi Amin heeft gisteren verklaard dat noch hij noch een Oegandese delegatie de Gemebestconferentie in Londen zal bij wonen, „omdat Groot-Brittannië heeft besloten Oeganda niet te laten deelne men” Maar nu „zal ik mogelijk iets ern stigs jegens de Britten doen”, aldus radio- Oeganda. die Amin citeerde. het langzame verloop van de vrijlating van de reste rende politieke gevangenen besloten een nieuwe pro- amnestieweek te organise ren. Deze acties zullen hun hoogtepunt bereiken op 15 juni, de dag van de algeme ne verkiezingen. In alle belangrijke Baski sche plaatsen zullen dan massademonstraties gehou den worden, die tevens de mensen moeten verhinderen aan de verkiezingen deel te nemen. Bij de bomaanslagen in Baskenland werd onder meer een telefooncentrale vernield. In het gemeente- Door het uitvallen van de stroom in Madrid moesten sommige ziekenhuizen via hun eigen generatoren elek triciteit opwekken om te blij ven functioneren. De politie ontdekte zaterdagmiddag nog drie hoogspanningsmas ten waaraan bommen waren bevestigd. Zij konden tijdig worden verwijderd. Hoewel aftreden van de Bantoeraad werd geëist en nieuwe geweldda digheden op 16 juni werden aan- gekondigd. Ook de zwarte orga nisatie „Black Peoples Conventi on”, waarschuwde dat het vuur in Soweto niet geblust is, maar smeult en dat het opnieuw zal oplaaien. Een illustratie van de gespan nen verhouding tussen blank en zwart zijn de rellen die zaterdag in het Rand-stadion in Johannes burg plaatsvonden tijdens een voetbalwedstrijd tussen het blanke Highlands Park en Moro- ka Swallows, een zwart team. Nadat de scheidsrechter een dubieus doelpunt voor het blanke team goedkeurde, stormden aan hangers van de Swallows het veld op en bekogelden de scheidsrechter en blanke spelers met flessen en stenen. De wed strijd werd gestaakt, nadat de politie met honden had mge- grepen lijkheid va^Wamibië met pre mier Vorster en minister Botha. In welingelichte diplomatieke kringen in Kaapstad wordt ge zegd dat gesproken zal worden over een harde nota van de wes terse naties, Frankrijk, West- Duitsland, Engeland, Canada en de VS. Daarin wordt de volledige terugtrekking van Zuidafrikaan- se troepen uit het mandaatsge- bied geëist, voordat de verkiezin gen onder VN-controle zullen plaatsvinden. kans dat het in de zwarte woon gebieden bij de grote steden op nieuw tot gewelddadigheden komt, wordt groot geacht. In Soweto zelf groeit de onrust: 23 leden van de door de regering ingestelde stedelijke Bantoeraad hebben voor hun functie be dankt Daardoor is deze „ge meenteraad” een nagenoeg machteloos lichaam geworden Eén van de ex-leden van de Bantoeraad, de invloedrijke zwarte miljonair Richard Mapo- nya, zei naar aanleiding van de beweringen dat de 23 waren ver trokken onder zware druk van de militante studentenorganisaties: „Het is met de pressie van de studenten, maar er gebeuren din gen die ertoe kunnen leiden dat er opnieuw bloed van zwarte mensen zal vloeien Daarvoor wil ik niet de verantwoordelijkheid dragen” In Soweto waren al eerder pamfletten verspreid waarin hel onze redacteur Spanje) MADRID. Naarmate de verkiezingsdatum van 15 ju ni nadert, neemt de onrust in Spanje toe. Steeds duide lijker wordt dat goed geor ganiseerde extremisten er op uit zijn een klimaat te scheppen dat een nieuwe rechtse dictatuur moet rechtvaardigen. Er werden geen bijzonderheden gege ven, maar het dreigement was kennelijk gericht tegen de 200 Britten die nog in Oeganda verblijven en die Amin bij vorige gevallen, waarin de betrekkingen met Londen achteruitgingen, in feite als gijze laars gebruikte. Amin heeft wekenlang een kat-en-muis-spelletje met Londen ge-' speeld, waarbij hij onder meer zei dat hij een uit 250 man bestaande delegatie naar de conferentie zou leiden. Londen zei offi cieel dat het een Oegandese delegatie zou begroeten, maar zinspeelde er sterk op dat men Amin niet wilde ontvangen na berich ten over massamoorden op grote schaal. radicaal en brengen zij de gema tigde krachten in Zuid-Afrika, die op geleidelijke verandering aansturen, in een isolement. Bo tha zei nog deze maand naar Was hington te zullen reizen voor ge sprekken met Mondale en presi dent Carter. Botha verklaarde eveneens dat Zuid-Afrika alle politieke gevan genen in Namibië het VN-man- daatsgebied Zuidwest-Afrika zal vrijlaten. Voorwaarde is wel, dat de door de VN als enige verte genwoordiger van het Namibi- sche volk erkende verzetsbewe ging SWAPO zijn gevangenen in vrijheid stelt. Botha knoopte daar meteen aan vast, dat de voorwaarden om de in Namibië te houden vrije verkiezingen door de VN te laten controleren, nog niet zijn uitgewerkt Morgen zullen m Kaapstad am bassadeurs uit vijf westerse lan den beginnen aan een nieuwe ge spreksronde over de onafhanke duisterd werden door onwettige onder drukking, in strijd met de grondwettelijke voorschriften. Onze partij heeft dit inmid dels veroordeeld en het mag ook nooit meer voorkomen”, aldus Breznjev. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/NAIROBI. De onlangs ontslagen minister van Gezondheid van Oegan da, Henry Kyemba, is zaterdag in Engeland aangekomen en heeft toestemming gevraagd in het land te mogen blijven, aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken. De 37-jarige Kyemba verbleef vorige maand aan het hoofd van een Oegandese delegatie naar de Wereldgezondheidsorga nisatie in Genève. Vrijdag meldde radio- Oeganda dat hij was ontslagen. Volgens de Sunday Times begon de voormalige minis ter in februari zijn ontsnapping voor te bereiden, nadat hij de door kogels door zeefde lijken van aartsbisschop Loewoem en twee gearresteerde ministers had ge zien. Indertijd werd beweerd dat zij bij een auto-ongeluk om het leven waren geko men. Volgens Kyemba is Loewoem op last van Amin doodgeschoten. De ex-bewinds- man heeft eveneens verklaard dat Amin Dora Bloch heeft laten vermoorden om zijn woede te koelen op de Israëliërs voor hun bevrijdings-overval op het vliegveld van Entebbe. Dora Bloch was de 71-jarige Britse uit het door Palestijnen gekaapte vliegtuig van Air France in juli vorig jaar, die tijdens de overval in een ziekenhuis lag, nadat ze zich had verslikt in een stukje vlees. Aan de vooravond van de Gemene- bestconferentie, die woensdag in Londen begint, zegt de Sunday Times uit de mond van Kyemba te hebben opgetekend dat hij ernstig hoopt dat wat hij te zeggen heeft voor de hoofden van de Gemenebestconfe- rentie van nut kan zijn om de „zeer ernsti ge toestand in Oeganda van dit moment op de juiste waarde te schatten”. Kyemba, minister sinds 1972, zegt zich ervan bewust te zijn dat veel van zijn vijanden door Amin om het leven zullen worden gebracht als gevolg van zijn ont hullingen. Hij meent dat risico echter te mogen riskeren, om zo spoedig mogelijk een eind te helpen maken aan Amins gru weldaden. „Dat zal de levens van honder den anderen sparen”, is zijn mening. Ky emba zegt geen enkele reden te hebben om te twijfelen aan de schatting van de inter nationale orde van advocaten, dat sinds Amin in 1971 aan de macht kwam, meer dan 100.000 Oegandezen zijn vermoord. Dat gevecht speelde zich af bij een riante villa met zwembad, waarin Roque en an dere guerrillastrijders zich hadden ver schanst. „Toen zij zagen dat ontsnapping onmogelijk was, staken zij het huis in brand en lieten een bom ontploffen, waar door het huis ernstig werd beschadigd”, aldus het communiqué, het eerste officiële over het vuurgevecht van 29 mei. Van politiemannen was vernomen dat er zes tien guerrillastrijders waren gedood. Dit jaar zijn in Argentinië al tenminste 425 mensen door politieke geweldpleging ge dood, van wie 378 linkse guerrillastrij ders. JOHANNESBURG. De Zuidafrikaanse regering is niet van plan toe te geven aan de westerse - vooral Amerikaanse - eis, het land in de nabije toe komst een zwarte meerderheids regering te geven. Minister van Buitenlandse Zaken Botha ver klaarde zaterdag dat vrije ver kiezingen volgens het principe „één man - één stem”, in Zuid- Afrika onmogelijk zijn. „Wij gaan onszelf niet vernietigen”, zei Botha in Kaapstad tegen bui tenlandse journalisten. In zijn toespraak zei Breznjev echter ook duidelijk „dat de rechten en vrijheden van de burgers niet gebruikt moeten worden tegen ons sociale systeem of om de belan gen van het Russische-volk te schaden”. Volgens het strafwetboek is elke activiteit die de autoriteiten beschouwen als anti- Sowjet illegaal.Vandaar ook het veel ge hoorde argument van diezelfde autoritei ten, dat dissidenten niet gearresteerd wor den op grond van wat zij als afwijkende De daders van de aanslag in Barcelona zijn nog niet gevonden. De GRAPO, de zogenaamde anti-fascisti- huis van Bilbao ontplofte een bom, die grote materiële schade aanrichtte. De uit valsweg naar het zuiden van Bilbao werd geblokkeerd door opgeblazen rotsblok ken. In verschillende Baski sche steden kon men giste ren geen televisie kijken, doordat bommen twee steunzenders hadden ver nield. Inwoners van Moskou nemen geïnteresseerd kennis van de inhoud van de Pravda, waarin de grondwetswijzigingen in de Sovjet-Unie worden aangekondigd. zeer korte termijn verwacht Guardia Civil door een com mando doodgeschoten. Een groot deel van Madrid zat zaterdag zonder stroom, doordat bommen zeven hoogspanningsmasten on klaar maakten. Ook in Bas kenland ontploften zaterdag verschillende bommen, maar de aanslagen eisten geen slachtoffers. S

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3