Nog deze zomer KNVB-DELEGATIE Zoetemelk NAAR ARGENTINIË ondanks nederlaag Lauda: Na teleurstellend duel Ferrari op Zandvoort Gelijkspel Ajax tegen Israel Ausputzer wil er met Feyenoord flink tegenaan AAD MANSVELD DURFT UITDAGING WEL AAN Na uitschakeling voor WK in Argentinië Kritiek op Russisch elftal MORfï,--— Optimisme SPORTIEF k Seizoen is nog lang niet beslist” iJr 1 dinsdag Slotfase Zoetemelk Routine [J Happel Verrassing 19 7 7 17 JUNI 7 L'.« 4 1 - K T. ."«SI IVO Ki Niki Lauda (links) en Carlos Reutemann (rechts) tonen belangstelling voor de Matra Simca van Jacques Lafitte, (Van onze sportredactie) Simon Tahamata: Gelijkmaker (Van onze sportredactie) -■ Frits Kessel Mee met KNVB-delega- tie naar Argentinië DEN HAAG. Aad Mansveld haalde vorige week vrijdag opgelucht adem. Het telefoontje van Feyenoords directeur Guus Brox maakte een einde aan een langdurige periode van Onzekerheid. Half mei benaderde Feyenoords oefenmeester Vujadin Boskov Mansveld met het ver zoek om gedurende de laatste jaren van zijn voetballoopbaan voor de Rotterdam se ploeg uit te komen. De Haagse libero hoefde niet lang na te denken, maar het duurde toch nog drie weken voordat FC Den Haag en Feyenoord tot overeenstem ming kwamen over het transferbedrag. „Ik was erg blij met het telefoontje van Brox”, vertelt Mansveld. „Ik had voor Feyenoord al een voorlopig contract van twee jaar getekend. Wat mij betreft was de zaak rond. Ik had echter niet verwacht, dat de onderhandelingen tussen Den Haag en Feyenoord zo lang zouden duren. Toen Brox me belde om te zeggen dat de zaak geregeld was, was dat een pak van mijn hart”. Mansveld wordt woensdag medisch gekeurd. (Van onze sportredactie) ZEIST. Nog deze zomer zal een delegatie van de KNVB naar Argenti nië reizen om zich op de hoogte te stellen van de situatie en de eerste voorlopige voorbereidingen te treffen voor het geval dat Nederland zich plaatst voor het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal. De dele gatie zal naar wordt verwacht bestaan uit Ernst Happel, dokter Kessel en een lid van het sectiebestuur betaald voet bal. Het is echter nog niet zeker, dat Happel tijd kan vrijmaken om aan deze reis deel te nemen. het verloren terrein te heroveren. Die rou tine moet Feyenoord weer op de goede weg helpen” Niki Lauda (links) en Carlos Reutemann (rechts) tonen belangstelling voor de Matra Simca van Jacques Lafitte, die gistermiddag ook op Zandvoort trainde. Het geschonden gezicht van Lauda begint door de plastische chirurgie weer enigszins menselijke trekken te vertonen. Vorig jaar kwam de Oostenrijker met ernstige brandwonden meer dood dan levend uit het wrak van zijn Ferrari, na een ernstige crash op de Nürburgring tijdens de training voor de Grand Prix van Duitsland. Dagenlang verkeerde de Oostenrijker in ernstig levensgevaar. Nu is hij opnieuw één van de snelste Grand-Prix-coureurs. ZANDVOORT. Dat de strijd in de Grand Prix-racerij dit jaar weer erg hevig is bewees gistermiddag het circuit van Zandvoort. Slechts één dag na de op Zolder verreden Grand Prix van België, was de renbaan in de duinen gisteren en vandaag alweer het domein van verscheidene Formule-I stallen, die voor de eerstvolgende Grand Prix, op 19 juni in Zweden, allerlei zaken probeerden uit te testen, om de resterende races zo sterk mogelijk aan de start te kunnen verschijnen. De grootste belangstelling ging gistermiddag uit naar ex-wereldkampioen Niki Lauda, die gistermiddag eigen lijk alweer onverrichterzake naar huis kon terugkeren omdat de enkele testrondjes die hij in zijn Ferrari kon draaien, vanwege de barre weersomstandigheden eigenlijk een zinloze zaak waren. Naast Lauda waren ook de Fransman Lafitte en Emerson Fittipaldi op Zandvoort, waar op 28 augustus de Nederlandse Grand Prix wordt verreden aanwezig. Carlos Reutemann, de Argentijn bij Ferrari waarvan niemand nou eigenlijk precies weet of hij nu de eerste of tweede rijder van de Italiaanse renstal is, trainde vandaag met zijn Ferrari. De enorme bedrijvigheid bij de Italianen tussen de verschillende Grand Prix’s door is wel begrijpelijk. Afgelopen zondag leek Niki Lauda op zijn derde achtereenvolgende overwinning in België af te gaan als de Zweed Gunnar Nilsson met zijn nieuwe Lotus plotseling niet zo sterk was komen opzetten. De suprematie van Ferrari en MacLaren uit het vorig seizoen is duidelijk door MOSKOU (Reuterj Het Russische dagblad „Pravda" heeft kritiek geleverd op de prestatie van het nationale voetbalteam en het uitblijven van successen geweten aan de verdedigende taktiek en het gebrek aan vechtlust Daardoor zou de Sovjet unie tijdens het Olympische toernooi in Montreal niet verder zijn gekomen dan de derde plaats en voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap in Argentinië zijn uitge- schakeld Door een nederlaag in en tegen Griekenland werd de Sovjet-Unie in zijn poule tweede achter Hongarije en plaatste zich daardoor voor het eerst niet voor het eindtoernooi In 1974 was het land er weliswaar ook met hij. maar dat was het gevolg van de weigering tegen Chili te spelen Volgens Pravda” is de basisfoui gemaakt in 1975 toen Dynamo Kiev tevens hei nationale elftal werd ..De taktiek van Dynamo is „Dat ik tijdens de slotfase eveneens het tempo van zijn groep zo hoog mogelijk hield”, aldus Merckx, „had niets te maken met een mogelijk pact. Ik probeerde de aansluiting met de kopgroep tot stand te brengen omdat zich daarin Danguillaume bevond. Hij vormde een bedreiging voor de groene trui van ploegmakker Sercu. Als wij met onze groep de leiders hadden kunnen achterhalen, zou Danguillaume meer concurrentie hebben gekregen in zijn poging zoveel punten te verzamelen. Hinault bofte dus wel, maar dat deed niets af aan zijn klasse”. Voor Eddy Merckx betekende de Daup- hiné Libéré overigens geen heropstanding. Een achtste plaats in de eindstand (na als zevende de tijdrit te hebben voltooid) was allerminst een terug naar het niveau der vedetten. „Toch ben ik niet teleurge steld”, aldus de ’kannibaal uit Brussel’. „Ik heb momenten gekend dat ik verbetering van mijn vorm voelde. De Dauphiné Libé ré was trouwens niet mijn laatste testcase voor de Tour de France. Volgende week start ik in de Ronde van Zwitserland. Daarna moet ik klaar zijn voor de tocht door Frankrijk”. (ADVERTENTIE) Mansveld is echter ook een bewonderaar van Ernst Happel, die nog harder optreedt dan Boskov. Mansveld: „Toen ik ’n jaar of 24 was maakte ik in de uitwedstrijd tegen MW een geweldige fout door de ba) ach terwaarts verkeerd terug te koppen op mijn keeper In de rust zei Happel Kleed jij je maar aan Spelers die zulke risico’s nemen kan ik met gebruiken Dat voorval ben ik nooit vergeten” TEL AVTV. Ajax heeft gisteren in Tel Aviv met 1-1 gelijkgespeeld tegen het nationale elftal van Israel. Het was een teleurstellende wedstrijd die bij hoge temperaturen werd gespeeld. Het duel werd pas in de slotfase interes sant, omdat er toen kort na elkaar twee keer werd gescoord. Israel nam vier minuten voor tijd door Obes Machness een voorsprong. Twee minuten daarna werd een inzet van Simon Tahamata door de keeper van de Israëlische ploeg verkeerd verwerkt, waardoor Ajax enigszins gelukkig nog een gelijkspel uit het vuur sleepte. Er was veel belang stelling voor de wedstrijd, want het stadion was geheel uitverkocht, maar de toeschouwers hadden slechts een gering applaus over voor de Amster dammers die uiterst ongeïnspireerd liepen te voetballen. Maar niet alleen de routine heeft Feyen oord doen besluiten Mansveld aan te trekken. Boskov heeft ook gezocht naar een speler met mentaliteit, die overwicht op zijn ploegmakkers kan uitoefenen. Mansveld is zo’n speler; hij heeft dat in de loop der jaren meerdere malen bij FC Den Haag bewezen. Boskov rekent er voorts op, dat Mansveld ook in aanvallend op zicht het een en ander zal presteren. „Ik heb gehoord”, zegt de Hagenaar, „dat ik volgens Boskov goed ben voor pakweg tien doelpunten per seizoen. Met die ver wachting ben ik niet zo erg gelukkig. In eerste instantie ben ik een libero”. De transfer naar Feyenoord voor een bedrag van 250.000 gulden betekent voor Aad Mansveld een einde van zijn 23-jarige voetbalcarrière in Den Haag. Al op 9- jarige leeftijd meldde Mansveld zich bij ADO. De inmiddels 32-jarige Hagenaar is nooit van club veranderd. „ADO werd later FC Den Haag, maar dat maakte voor mij geen verschil. Ik bleef in het Zuider- park voetballen” Ondanks zijn jarenlange verblijf in Den Haag kwam het verzoek van Feyenoord voor Mansveld niet hele maal als een verrassing. „Vorig jaar heeft Boskov al geprobeerd mij naar Rotterdam te halen. Toen dat mislukte, probeerde hij het in december opnieuw. Maar ik had niet verwacht, dat hij nog een derde poging zou wagen. Dat was wel degelijk een verras sing voor mé”. Aan de hand van de door de delegatie uit te brengen rapporten zal een defini tief plan voor Argentinië worden opge steld. Het ligt in de bedoeling, dat Oran je bij kwalificatie zich eerst in een trainingskamp in Zeist zal voorberei den en omstreeks 16 mei 1978 naar Argentinië zal vertrekken. Het toernooi om het wereldkampioenschap begint op 1 juni van het volgend jaar. Happel is van plan om iedere veertien dagen minstens één keer naar Zeist te komen om de zaken door te praten. Bovendien wil de nieuwe bondscoach minstens drie oefenwedstrijden in Zuid Amerika afwerken, voordat het toernooi begint. De spelers van Oranje krijgen in mei 1978 één week vakantie, dan wordt tien dagen de conditie in Zeist opge voerd en daarna gaat het grote avon tuur, dat in Happels plannen zes weken omvat, in Argentinië beginnen. de Britse renstal doorbroken, omdat Lotus-manager Colin Chapman er voor de zoveelste keer in zijn carrière van wonderconstructeur in geslaagd is om een wagen te bouwen die de concurrentie met straatlengten slaat. Lauda wist daar gistermiddag zelfs over te vertellen: „In eerste instantie leek mijn positie onaantastbaar zondagmid dag nadat ik op het juiste moment van regen- op droogweer- banden was overgeschakeld. Maar nadat de baan opdroogde en de andere wagens ook weer van andere banden waren voorzien werd ik door de Lotus van Nilsson gepasseerd alsof ik stilstond. Die wagen is op dit moment veel te snel voor de concurrentie”. Het was een ontwikkeling, die Lauda trouwens wel voorzien had. De Oostenrijker, die er na zijn ernstige ongeval op de Nürburgring nu toch weer tweede staat in de strijd om de wereldtitel voor coureurs: „Andretti pakte in België met zijn Lotus tijdens de training al twee seconden op de rest. Dat zijn in feite al krankzinnige verschillen in de Formule-I” Toch gelooft de Oostenrijker, die Reutemann in de eerste plaats als een collega ziet en niet als een sterke concurrent naast hem, waarmee Ferrari het competitie-element binnen de stal pro beert op te schroeven, dat de strijd dit seizoen hog niet beslist is. Hoe snel Andretti en Nilsson, vooral op snelle banen, ook zijn in hun nieuwe wonder-Lotus. Lauda: „Bij Ferrari hebben we twee jaar geleden ook die suprematie gehad, die Lotus nu heeft. Dat duurt in de Formule-I nooit lang. Om de volgende bocht ligt bij wijze van spreken alweer een nieuwe technische ontwikkeling. Morgen kunnen wij weer de snelsten zijn”. Eddy Merckx was niet de enige van de gevestigde namen die zonder overwinning desondenks niet ontgoocheld de finish be reikte. Joop Zoetemelk, die zevende werd huldigde eveneens het standpunt van de Belg Niettemin was Zoetemelk met hoge re verwachtingen naar de lastige ritten koers van organisator Cazaneuve geko men. „Zaterdag verloor ik alle kans op de hoofdprijs”, zei Zoetemelk. „Omdat ik in de andere bergetappe weer op het voor plan kon strijden, was de teleurstelling snel vergeten. In de Midi Libre hoop ik binnenkort te bewijzen dat ik vol vertrou wen aan de Tour kan beginnen”. De overgang naar de Rotterdamse eredi visieclub zal voor de Haagse libero niet gemakkelijk zijn. Verschillende Feyen- oorders hebben zich negatief uitgelaten over het aantrekken van Mansveld; zij vinden hem te oud. „Ik zal waarschijnlijk wel wat aanpassingsmoeilijkheden krij gen. Per slot van rekening heb ik 23 jaar in Den Haag gevoetbald. Wat dat betreft, had mijn overgang naar Feyenoord wel een paar jaar eerder mogen gebeuren” Als voetballer vindt Mansveld, die binnenkort 33 hoopt te worden, zijn leeftijd geen be zwaar. „Ik beschik door al die jaren over de nodige routine. Ik geloof, dat Feyen oord mij om die reden heeft aangetrok ken. De Rotterdammers zijn de afgelopen jaren behoorlijk weggezakt Naar mijn idee zoekt Feyenoord naar routiniers om verre van progressief en slechts gebaseerd op het winnen van thuiswedstrijden en het gelijkspelen in uitwedstrijden Door die taktiek werd Dynamo in het Europese bekertoernooi voor lands kampioenen uitgeschakeld door Borussia Mönchengladbach in 1977 en door St Etienne in 1976 Beide keren in de halve finales. De spelers toonden een technisch onvermogen en een volledig gebrek aan vechtlust” aldus Pravda Trainer Valery Lobanovsky. die na de Olympische Spelen werd ontslagen heeft volgens de krant niets gedaan om dat verval tegen te gaan Nikita Simonyan, sinds september 1976 trainer van de nationale ploeg, worden geen verwijten gemaakt Hoewel Dynamo niet langer tevens het nationale team is. werd Simonyan gedwongen de meeste spelers van die club te selecteren omdat bijna geen andere speler internationale ervaring heeft, vindt de krant De tijdrit op de laatste dag van de Daup hiné Libéré werd voor Zoetemelk een te genvaller. Hij werd ingelopen door de twee minuten na hem gestarte Portugees Agos- tinho. Een 21e plaats met 2 minuten ach terstand op Thevenet was het resultaat. „De tegenwind op het eerste gedeelte van het parcours maakt deze rit bijzonder las tig”, voorspelde hij luttele ogenblikken voor de start. Schouderophalend incas seerde hij ruim drie kwartier later de matige tijd. Zoetemelk verspeelde zelfs de vijfde plaats in het klassement. „Geen ramp. Of je nu vijfde of zevende wordt maakt niets uit”, stond op zijn gezicht te lezen Aad Mansveld heeft aan het einde van zijn voetbalcarrière toch nog een risico genomen. Zo mag je de overgang van een 32-jarige speler, die nooit van club veran derde, best noemen. Bij FC Den Haag zou Mansveld zonder problemen nog twee jaar kunnen spelen. Bij Feyenoord zal hij zich echter opnieuw moeten waarmaken. „Het is een hele verandering, maar het zal me wel lukken” Het grote geld heeft Mans veld naar Feyenoord getrokken. „En”, zegt hij, „het feit dat Boskov trainer is Ik heb een grote bewondering voor die man. Hij is een van de beste trainers, die ik ken” (Van onze speciale verslaggever) THONON-LES-BAINS. Geen hat trick van Bernard Thevenet in de Dauphi né Libéré. De jongere landgenoot van de tweevoudige winnaar toonde zich dit keer de sterkste. Het was Bernard Hinault, de 22-jarige exponent van een nieuwe lich ting, die de eindzege voor zich opeiste. In het fascinerende man-tegen-tnan gevecht, dat de tijdrit over 37 kilometer in Tho- non-Les-Bains was, moest hij weliswaar drie seconden van zijn geringe voor sprong prijsgeven, maar zelfs deze tweede plaats alsmede vijf seconden minder bo nificatie dan winnaar Thevenet beteken den voor Hinault geen pijnljke ervaring. Intens gelukkig zwaaide de jonge Breton naar het opgetogen publiek. Er was geen twijfel meer mogelijk. Frankrijk had een nieuwe vedette. De overwinningen van Hinault in Gent- Wevelgem en Luik Bastenaken-Luik had den een vervolg gekregen. Zij accentueer den na deze Dauphiné Libéré de veelzij digheid van het jonge talent. „Een sympa thiek coureur, maar vooral ook een renner die zich bewust is van zijn verantwoorde lijkheid als een van de toonaangevende jongeren”, sprak Eddy Merckx over de winnaar. „Ik heb hem vooral zondag, tij dens de tweedd’ bergetappe, bewonderd. Op de Col de la Forclaz leek Hinault de leiderstrui kwijt te raken aan Thevenet of Van Impe. Veel coureurs zouden in zo’n situatie in paniek geraakt zijn. Hinault niet. Hij kwam op het einde sterk terug”. Aad Mansveld, „Niet zo gelukkig mei het feit dat Boskov denkt dat ik tien goals maak" O? t 4*

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17