toch naar Londen Terlouw bij formateur er s Huider voor SieMatic keukens Ingang versierd Idi Amin mogelijk Saoedi-Arabië wil olieprijs verhogen w het woord 15 aan. N —Kimman B.V.— l aartql pqqinq'5 vqndqqq: 20 |PRINZESS| diepvrieskip topic f A WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Contact met kapers via telefoon persoonlijker” geworden 1 Genezende rit Strandverwachting agenda pagina Bekebrede-Barneveld Dode en twee zwaar gewonden bij explosie Enkele buien Kunsthandel Jos de Graaft Orderportefeuille scheepsbouw leeg „Naar buitenland vertrokken” nijmon haarlem houtmarkt 21 023-319309 perspex lichtbakken neon lichtreklames Telefoonbeantwoorders (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/ASSEN. De regering heeft zich vanochtend weer gebogen over de vraag of de bemiddelaars mw. Soumokil en dr. Tan weer met treinkapers moeten gaan praten. Ook gisteren is over deze vraag langdurig beraad geweest. In de trein en de school is inmiddels een record gebroken: de acties duren nu langer dan de 361 uur die het Indonesische consulaat in Amsterdam in december 1975 bezet werd gehouden. Deze bezetting was de langdurigste in ons land tot dusver. I Weerrapporten2 Binnen- en buitenland2,3,4,15 Plaatselijk nieuws.5,6,7 Kunst9 Radio en televisie/Strips 11 Economie13 Beurs.....14 Sport16,17 IJmuider Courant tis der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52, p. jaar f 154,70 p. post f 200, LosSe nummers 70 ct. Beraad over noodzaak van Een moeder brengt haar twee kinderen weer naar schoot onder het wakend oog I 4 Na hun vrijlating lazen de twee vrouwen een verklaring voor tegenover de pers. vna bv 2, eigen ontwerpstuan voor 00- ihuid aar snel i van s om reer- aofd- Ge- ang ar ken. LONDEN (Reuter/UPI). - Radio Oegan da heeft gemeld dat president Idi Amin vanmorgen met een vliegtuig van „een bevriend land” naar het buitenland is vertrokken. In december vorig jaar besloten Saoe- di-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten hun olieprijzen dit jaar met niet meer dan vijf procent te verhogen, einde verklaarde Amin dat noch hij noch een Oegandese delegatie op de Gemene- bestconferentie present zou zijn en dat hij „mogelijk iets ernstigs jegens de Britten zou gaan doen”. Een vrij actieve depressie trekt via de Noordzee naar Zuid-Noor- wegen Ook morgen een krachtige west- tot noordwestenwind met koele lucht en afwisselend enkele buien en opklaringen. Tempera tuur 14 a 15 graden. Zeewater 12 graden. Vooruitzichten: Voorlopig nog slecht Na morgen gaandeweg iets zonniger strandweer. Noord-Zuid-dialoog zou de Saoedi’s er toe gebracht hebben nu al met een verho ging te komen, aldus het blad. dat dat volgens hen niet in het belang van de andere gijzelaars is. De vrouwen spra ken de hoop uit dat de gijzeling goed zal aflopen. „Maar het mag niet meer te lang duren. In hun verklaring drongen mevrouw El lenbroek en mevrouw Brouwer aan op het sturen van meer lectuur, spelletjes en handwerkpakketten naar de trein. In de gekaapte trein zijn ook al verscheidene mannen aan het borduren geslagen. Om half twaalf gisteravond hebben en kele kapers om de trein heengelopen. Waarom ze dat deden is niet bekend, maar RMS-president Manusama noemde gis teren de uitlatingen van Van Agt „weinig tactvol” en „onverstandig” Een woordvoerder van Justitie zei dat Van Agt alleen maar „een vaststelling, een constatering van wat onder het Neder landse volk leeft”, had uitgesproken en geen persoonlijke mening. RMS-vice-president Lokollo heeft minis ter Van Agt gisteren in het crisiscentrum om opheldering over deze verklaring ge vraagd. Samen met de minister van Bin nenlandse Zaken van de RMS, Latumahi- na, had hij een gesprek met minister Van Doorn en staatssecretaris Zeevalking. Over de inhoud daarvan is niets bekendge maakt. Net als gisteren is vanochtend in de bezette school in Bovensmilde geen ontbijt bezorgd. DINSDAG 7 JUNI 1977 67e jaargang no 182 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden TeLredactie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur. Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBOAM.STEL VEEN, tel 020-456456 ilogi- zeer anti- irten: r), 3. ne. I BEIROET (UPI). Saoedi-Arabië zal zijn olieprijzen met vijf procent verho gen, als rechtstreeks resultaat van het mislukken van de vorige week in Parijs gehouden Noord-Zuid-dialoog tussen rijke en arme landen, aldus het in Bei roet verschijnende blad „Middle East Economie Survey”. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Minima ongeveer 9 graden, maxima van 13 tot 16 graden. Relatiegeschenken Gierstraat 47-53 Telefoon 31 28 01 Showrooms. B reestraat 30 en 24 MANT lLEKKEP£ KIP KO^ KENNEMERLAAN 1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL.02550-22756 ge- □ara- aruit- latde sven, kuur aar is al en ook krijg- parf. jeen De sfeer onder de Züidmolukse groepen in Nederland is gespannen als gevolg van de verklaring van minister Van Agt dat „de positie in ons land van vele, zeer vele, APELDOORN (ANP). Bij een ontplof fing bij de firma Gestetner in Apeldoorn zijn vanmiddag een dode en twee zwaar gewonden gevallen. Over de oorzaak van de explosie en over de identiteit van de slachtoffers is nog niets bekend (ADVERTENTIES) Radio-Oeganda herhaalde wel een eer dere verklaring van Amin, waarin deze zei dat hij naar een land zou gaan „in de buurt van Engeland” en dan per schip naar Londen zou reizen. Het afgelopen week- In de gekaapte trein zitten - zo is gisteren in het beleidscentrum in Assen meege deeld - 36 mannen en 16 vrouwen. Mannen en vrouwen zitten gescheiden en de bewe gingsvrijheid is beperkt. Mevrouw Faber deelde mee dat er tamelijk veel dekens in de trein zijn, maar dat de slaapmogelijkhe den weinig comfortabel zijn. „De per 1 januari 1977 nog openstaande orderportefeuille heeft het onrustbarende peil bereikt van 446.825 bruto registerton, tegen 944.940 brt in januari 1976. Rekening houdende met de omstandigheid, dat al aan de bouw van de meeste van de bestel de schepen is begonnen, namelijk 377.951 brt, is het duidelijk, dat de uitvoering van de bestaande orderportefeuille gemiddeld minder dan een jaar zal vergen”, aldus de bond. De radio zei niets over de bestemming van Amin, die herhaaldelijk heeft gezegd in Londen de Gemenbestconferentie, die morgen begint, te zullen bijwonen, hoewel Engeland heeft laten weten dat hij niet welkom is. Een aantal Nederlandse werven is voor een aantal jaren nog vol bezet met op drachten van de marine. Dit zet volgens de scheepsbouwmeesters echter geen zoden aan de dijk (ADVERTENTIE) Mini-Allegro-Marma-Maxi-Princess- I Tnumph-Rover Jaguar I Haarlem I I Zijlweg 35, telefoon 023-326555. I Schipholweg 5, j telefoon 023-326555 I nieuw gesprek met kapers President Amin heeft het nieuwe bewind op de Seychellen gisteren gefeliciteerd met de geslaagde staatsgreep van het afgelo pen weekeinde en president Albert René zijn steun toegezegd. Amin zei dat nog voor het einde van de Gemenebestconfe- rentie in Londen andere Commonwealth- staten zich zullen ontdoen van „leiders die naar de pijpen van de Britse imperialisten dansen”. terwijl de overige elf leden van de orga nisatie van olie-uitvoerende landen (OPEC) zich uitspraken voor een verho ging van 10 procent in het eerste halfjaar, gevolgd door nog eens vijf procent in de tweede helft van het jaar. Door nu de prijzen nog eens met vijf procent te ver hogen zou Saoedi-Arabië op hetzelfde prijspeil komen als de meeste OPEC- staten. Eerder had kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië laten weten, dat zijn land tegen het eind van dit jaar vijf procent op de prijzen zou doen. Het verloop van de Bijna alle kinderen die uit de bezette school zijn vrijgelaten, zijn vanochtend begonnen aan een speciaal opvangpro- gramma. De school waar de „lessen” wor den gegeven, wordt op verzoek van de ouders de gehele dag bewaakt. Burge meester De Noord van Bovensmilde heeft gisteren na enige aarzeling toegezegd dat de bewaking er zou komen. De Zuidmo- lukse leerlingen van de bezette school doen niet mee aan het programma. Zij krijgen een aparte opvang. Een van de ouders van de ex-gijzelaartjes, A. Pen: „Een grote meerderheid van de ouders is er geen voorstander van hun kinderen nu al weer met de Zuidmolukse klasgenoten te confronteren.” Psychiater dr. Mulder heeft gisteren vier maal contact gehad met de kapers van de trein. De gesprekken hadden een „alge meen karakter, hoewel het dr. Mulder ge lukt is de contacten een persoonlijke toets te geven: op het menselijke vlak heeft de psychiater wat meer tot de kapers kunnen doordringen”, aldus de woordvoerder op het ministerie van Justitie, waar het crisis centrum gevestigd is. Volgens het blad zou „het resultaat van de Noord-Zuid-dialoog het beeld niet be langrijk wijzigen, omdat Saoedi-Arabië steeds had gewaarschuwd niet te veel van de dialoog te verwachten.” De Verenigde Arabische Emiraten ga ven gisteren te kennen dat zij zouden meegaan met een olieprijsverhoging van Saoedi-Arabië. De minister van Olieza ken, Maneh al-Oteiba, zei dat zijn land bereid was een compromis te overwegen om een einde te maken aan het huidige tweeledige prijsstelsel van heti liekartel. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De fractieleider van D’66 dr. J. Terlouw heeft vanochtend in zijn gesprek met kabinetsformateur drs. J den Uyl gezegd binnen een week te zullen komen met enkele suggesties voor een oplossing van de problemen die rond de vier hervormende wetsvoorstellen worden verwacht. Na afloop van het gesprek, dat een uur duurde, zei Terlouw dat D’66 geen bemiddelaar in deze kwestie zal zijn. Over de grondpolitiek zei Terlouw dat hij het logisch zou vinden dat het uiteinde lijke compromis meer in de richting van de PvdA-opvattingen zou gaan. Dit gezien de uitslag van de verkiezingen. D’66 is verontwaardigd over het feit dat CDA-lijsttrekker Van Agt nog geen duide lijke uitspraak heeft willen doen over de vraag of D’66 wel of niet aan een nieuwe regering moet meedoen. (Zie verder pagina 2) De volgende periodieke OPEC-confe- rentie zal op 12 juli in Stockholm worden gehouden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Nederlandse scheepsbouw heeft vrijwel geen werk meer. De orderportefeuilles zijn bijna leeg, zo meldt de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in Nederland. Als er volgens deze bond geen orders meer bijkomen, zit de bedrijfstak binnen een jaar geheel zonder werk. „Naarmate het langer duurt eer er van enige positieve ontwikkeling sprake is, wordt de situatie rond de gijzelingsacties alleen maar ernstiger”. Dit heeft een woordvoerder van het crisiscentrum in Den Haag gisteravond meegedeeld. De lichamelijke toestand van de gegijzel den in de trein is redelijk. De psychische druk waaraan zij bloot staan is geweldig groot. Over het algemeen worden de gegij zelden door de kapers correct behandeld. Het grootste probleem onder de gegijzel den is de verveling. Dit staat in de verkla ring die is opgesteld door de twee vrouwen die zondag door de kapers zijn vrijgelaten. De vrouwen lazen hun verhaal gisteren voor tijdens een persconferentie in het Acamedisch Ziekenhuis in Groningen. Vragen wilden ze niet beantwoorden om- (ADVERTENTIE) justitiewoordvoerster mevrouw Faber suggereerde dat ze ongerust waren „om dat het de eerste stikdonkere nacht” was sinds het begin van de kaping op 23 mei. allermeest goedwillende Zuidmolukkers heel moeilijk wordt door de gijzelingsac ties”. Van Agt zei dit in een NOS-televisie- uitzending. Peter Sirius Waar de klok van de laster wordt geluid, is spoedig een gelovige ge meente bijeen. Het in Djeddah in de Engelse taal ver schijnende blad Arab News schreef van daag dat Saoedi-Arabië zijn olieprijs mo gelijk met twee of drie percent zal verho gen „maar niet met meer”. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van BARNEVELD Met de vakantie in zicht zijr, leerlingen van de Amsterdamse Snelliusschooi in de Hazenstraat er toch nog even flink tegenaan gegaan Gistermiddag gaven zij de ingang van hun school een fleurig aantier, met diverse schilderingen De creatieve uiting kwam tot stand m samenwerking mei de se hollerenwerkgroep ,De gebakken eieren en het oeeldende kunstenaarscollectief .Kukeleku i van een marinier. Het gebouw waar de ex-gijzelaartjes nu school hebben wordt op aandrang van ouders ook bewaakt. Een rit met een hortende en sto tende trein heeft een Australische verlost van een hoorstoring, die volgens de dokters ongeneeslijk was. Jean Garling was na het vonnis van de geneesheren een rit van elf uur gaan maken in een hortende en stotende trein van Western Mail tussen Sydney en Dubbo in de staat Nieuw-Zuid-Wales. „De art sen hadden tegen me gezegd dat ze niets voor me doen konden. Het was een probleem waarmee ik zou moeten leren leven. Ik had een gehoorstoring, die het gevolg was van een oorinfectie die ik een half jaar geleden had opgelopen”, ver telde miss Garling. „Toen maakte ik de rit met de trein. We werden door elkaar gegooid en heen en weer geschud dat het een lieve lust was. Na nog één vreselijke schok werd de blokkering opgeheven en kon ik weer horen”, zei ze

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1