Helft Rijnvervuiling door zes grote afvallozers Ode aan vorstin SOEDAN BESCHULDIGT SOVJET-UNIE Nieuwe kernbom Zes Britse ministers zijn tegen Euroverkiezingen SOCIALISTISCH CONCEPT-PROGRAMMA VOOR EUROPESE VERKIEZINGEN ROND r1 Persinstituut levert kritiek op Unesco 1 fed AFB REKEN ARBEIDERSDICHTER al af Labour Oorlogsmisdadiger veroordeeld in Polen Regering van Spanje verbant tweetal veroordeelde Basken els er ng ng be- ene P. lei der ler- ilij- ird, het ïif ten len aul JP) tuk {et len va- ter er- m- iar is da 4 Ij Helft grote bedrijven in VS heeft wellicht „smeergeld’’-rekening 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND JUNI 19 7 7 DINSDAG 7 I KW 1 ■■MM IP ve ve In im ng lg Ise en le en en ng >k- la- >n. LONDEN/PEKING (Reuter, AFP). Soedan heeft gisteren ver klaard dat de Sovjet-Unie bezig is met een „nieuwe samenzwering” tegen het regime Nimeiry „welke ditmaal de vorm zou kunnen aanne men van een openlijke, rechtstreekse interventie, komende van buiten het Afrikaanse continent”. Deze beschuldiging werd uitgesproken door het Soedanese ministerie van Buitenlandse Zaken, in een te Londen beluisterde uitzending van radio Ondurman. ft LUXEMBURG (DPA). De besturen van de sociaal-demo- cratische en socialistische partij en in de EEG hebben zich giste ren in Luxemburg gevonden op een gemeenschappelijk ont- werpprogram voor de eerste rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement. Tien le den van de „bond van sociaal democratische partijen in de EEG” stemden vóór het pro gram. De Britse Labourpartij, die ernstige bedenkingen tegen de Europaverkiezingen heeft, nam als elfde lid niet aan de stemming deel. trijfë! door Nico Scheepmaker be- tegen regering-Nimeiry Soedan verleent steun aan de separatis- Het instituut deelde mee dat het zijn orig >du- lals met rent oen Het Poolse persbureau PAP meldde gis teren dat Galwanauskas ervan beschul digd is, in het tijdvak van 1941-1944 als lid van de „Sicherheitspolizei” in Wilna en omgeving aan massamoorden deelgeno men te hebben en eigenhandig minstens 300 mensen doodgeschoten te hebben. Tot zijn arrestatie in augustus 1976 had Galwanauskas onder valse naam in Polen gewoond. Hij heeft het hem ten laste geleg de toegegeven. De IPI is een organisatie van vooraan staande journalisten en uitgevers met ruim 1800 leden uit een groot aantal lan den die zich vooral wijdt aan de bevorde ring van de persvrijheid en de ontwikke ling van een onafhankelijke pers in de landen van de derde wereld. Galliner zei toe te juichen dat de Indiase pers nu weer vrij is. Hij betreurde echter dat de onderdrukking van de pers in de derde wereld in het algemeen toeneemt. In dit verband zou de rol van de Unesco moeten worden onderzocht. „Haar hande len vormt reden voor ernstige twijfel bij al degenen die betere toegang tot informatie en minder belemmeringen willen”, zo zei hij. MADRID (Reuter). De Spaanse rege ring heeft gisteren twee Basken vrijgela ten en per vliegtuig in ballingschap naar een Westeuropees land gezonden. Het zijn Basken wier doodstraffen omgezet waren in gevangenisstraffen. Zij behoorden tot de bekendsten van de 16 Baskische guer rillastrijders die nog in Spanje gevangen zaten. Eerder werden zes Baskische ge vangenen vrijgelaten en in ballingschap naar België resp. Noorwegen gestuurd. De bestemming van de gisteren in vrij heid gestelde Basken werd niet bekendge maakt. De eerste is Jose Antonio Garmen- dia (28), die door een militaire rechtbank in 1975 ter dood werd veroordeeld wegens de moord op een politieman. Hij behoorde tot een groep van 11 stadsguerrilleros die in één maand tijd ter dood werden veroor deeld Het doodvonnis van hem en vijf anderen werd later gewijzigd in gevange nisstraf. De zaak van Garmendia leidde tot protesten in Spanje en daarbuiten. De tweede is Xavier Izco de la Eglesia. Hij werd tijdens een proces in 1969 tegen 16 Basken in Burgos wegens terreur en moord op een plaatselijk hoofd van de politieke politie twee keer ter dood veroor deeld Het vonnis werd later gewijzigd in 30 jaar gevangenisstraf Het ontwerp-program wordt nu voor eventuele veranderingen en aanvullin gen voorgelegd aan de verschillende par tijen, waarna op 15 januari de bond het definitieve program zal goedkeuren. Toen Nimeiry zijn lans voor Eritrea brak beschuldigde hij Ethiopië van „volkeren moord” in het omstreden gebied.De am bassadeur van Ethiopië verrees daarop uit zijn stoel en verliet de eetzaal. Zijn gastheer, de Chinese vice-premier Li Hsien-Nien, gebruikte zijn tafelrede voor een zoveelste scherpe uitval naar de Sovjet-Unie. Hij feliciteerde Nimeiry met zijn besluit de Russen het land uit te zetten. Onze redacteur in Groot-Brittannië meldt dat ten minste zes ministers van het kabinet van premier James Callag han zullen tegenstemmen op een wets voorstel voor directe verkiezingen van vertegenwoordigers naar het Europese parlement, of zich van een stem onthou den. Het zijn ministers die van meet af aan tegen de toetreding van Engeland tot de EEG zijn geweest. Premier Callaghan heeft hun nu de vrije hand moeten geven om zijn wankelende regering op de been te houden. Nog maar enkele weken geleden het Callaghan in de kring van zijn medewer- ring van het bedrijfsleven door werkne- mersinspraak en staatsinvloed op ruime re schaal. serland, Oostenrijk, Frank rijk, Duitsland en België zijn aangesloten. De voorzitter juichte voorts de in aanbouw zijnde zuiver ingsinstallatie van de firma Hoechst in Frankfort, die de ze zomer in bedrijf wordt ge nomen, toe. Het pamflet stelt dat de meeste proble men van de Britse economie te wijten zijn aan de toetreding tot de EEG, en verzuimt op te merken dat niet alle EEG- landen in meerdere, of mindere mate met dezelfde mflatieproblemen te kampen hebben maar ook landen die met tot de EEG behoren Premier Callaghan haalde kers weten dat hij bereid was zijn ontslag als eerste minister in te dienen wanneer zijn eigen ministers zouden weigeren de ze door hun regering ingediende wet op de EEG-verkiezingen te steunen. Het was, in feite, een leeg gebaar omdat met het aftreden van Callaghan de Labourre- gering onherroepelijk ten val zou worden gebracht Kort daarna verscheen zijn minister voor Energiezaken, Tony Benn, op een persconferentie waar een anti-EEG-pam- flet werd gelanceerd door de linkse vleu gel van de Labourpartij, die bekend staat als de „Tribunites” Minister Benn slaag de er toen in net niet de grenzen van zijn ministeriële bevoegdheden te overschrij den en het lidmaatschap in de EEG open lijk te veroordelen, maar hij maakte on omstotelijk duidelijk dat de EEG zijn zegen niet had. WASHINGTON (AFP). De Verenigde Staten staan op het punt te beginnen met de produktie van een kernbom die mensen kan doden zonder bouwwerken te ver nielen. Dit heeft de Washington Post onthuld. Dit wapen, dat zou worden aangepast aan Lance-raketten, wordt volgens het bakzeil en gaf zijn ministers het recht tegen de wet op de verkiezingen voor het Europese parlement te stemmen Oud-president Gerald Ford had toe stemming gegeven voor de produktie van het nieuwe wapen. Architecten zijn natuurlijk niet de enige kunstenaars die iets nalaten, ook schilders en beeldhouwers werken voor de eeuwen, evenals schrijvers en dichters en compo nisten, met dit kleine verschil, dat werk van de laatsten dat niet meer aanspreekt wegzinkt in vergetelheid en niet meer her drukt wordt of opgevoerd, terwijl er heel wat moet gebeuren wil een Euromast of een Groothandelsgebouw of een ander ge bouw van die afmetingen „in de vergetel heid” raken. Huig Aart Maaskant is overleden, als persoon, niet als architect, want dat is iets waar ik architecten om kan benijden: hun werken, goed of slecht, mooi of lelijk, klein of groot, plegen hen tientallen jaren en soms eeuwen te overleven. Je kan er wel omheen, om hun creaties, maar dan moet je er niet tegenop zien om een minuut of tien te wandelen. Maaskant zette vele handtekeningen in het Nederlandse land- schap, zoals de Euromast, het Groothan delsgebouw, het Hilton Hotel en het Hof- pleintheater in Rotterdam, het Confec-, tiecentrum in Amsterdam, de Schevening- se pier (met een paar collega’s) in Scheven- ingen, het Tomadohuis in Dordrecht, en niet te vergeten het Provinciehuis in Den Bosch, waarin hij een beetje dubbelop ook nog eens zijn echte handtekening liet ver eeuwigen: een handtekening in een Hand tekening, op de manier van die houten Russische matrosjka’s. De uitvoerende kunstenaars hebben het natuurlijk nog moeilijker ook al zijn er tegenwoordig grammofoonplaten (voor de musici) en film en ampex (voor de toneel spelers), die nog iets vast kunnen houden van het kunstenaarschap, ook na him overlijden. Vroeger was dat anders. We weten niet hoe Bach orgel speelde, en hoe Shakespeare toneelspeelde, terwijl we de gebouwen waarin zij speelden nog steeds kunnen bezoeken en eventueel bewonde ren. Daar zit iets onrechtvaardigs in. Zou het voor de doorstroming in de architec tuur niet nuttig en aardig zijn, als er een wet kwam dat alle door een architect ont worpen gebouwen onmiddellijk tot op de grond moeten worden afgebroken zodra de betreffende architect komt te overlij den? Het zou in ieder geval een methode zijn om de werkloosheid in de bouw tot een minimum te beperken. Nadat uitgever Geert van Oorschot vori ge week in de Gravenzaal van het gemeen tehuis in Haarlem de Laurens Janszoon Costerprijs had gekregen, gaf hij in een verdedigingsrede een overzicht van zijn leven en werken, waarbij hij ook even aanstipte dat hij als jongeman gedicht had, zelfs van Henriëtte Roland Holst de nodige lof toegezwaaid had gekregen voor die gedichten, maar dat dit weinig bete kende omdat zij alles mooi vond wat een arbeidersjongen dichtte. Het hele verhaal vertelde Van Oorschot bij deze gelegen heid niet, en daarom doe ik het nog maar eens, want hij heeft het mij een keer ver teld toen ik hem interviewde voor „Vrij heid van Drukpers”: „Toen ik 18 was wou ik graag dichter wezen. De eerste keer dat ik in de gevange nis kwam schreef ik slechte gevangenis verzen. Ik was toen 19 jaar. Ik ben in 1909 geboren, en in 1928-1930 ging ik wegens dienstweigering het gevang in. Ik schreef daar die gevangenisverzen en stuurde ze naar Henriëtte Roland Holst. Dat was heel fout, want als een arbeidersjongen twee regels kon schrijven die op elkaar rijmden, was hij in haar ogen al een groot dichter, want zulke liederen waren wapens in de klassenstrijd. Ik kreeg in de gevangenis een brief van haar uit Italië, waarin ze schreef hoe prachtig ze ze vond. Ze verge leek ze zelfs met „Les Hommes de la Pri son” van Victor Serge. Later heb ik dat gelezen, toen heb ik meteen koffers vol van mijn eigen gedichten verscheurd en over de leuning van de Maasbrug in de Maas gegooid” „Maar zou je dat wel opschrijven?”, vroeg hij, toen ik dat opschreef. Ik heb het toch maar gedaan. Het is altijd iets om te weten dat de eerste watervervuiler van de Maas niet de grootindustrie was, maar een arbeidersdichter in 1929. en in an 5e- ie- 'ige ge- ;lo- srp tak mt- rij- en uis er ed. ren be- WARSCHAU (DPA). Een rechtbank in Polen heeft de uit Litouwen afkomstige Wiktoras Galwanauskas tot 25 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens oorlogs misdaden. de lik- esi- zer- ige- yan L OP zer- res- al de 116 LR, in •r- ^a is een iing ing, :ten sair ind, >or- ig- n- [e- ir) ic- iit Volgens het ontwerp willen de Europe se socialisten structurele veranderingen in maatschappij en economie, volledige werkgelegenheid, rechtvaardige inko mens- en vermogensdeling, meer greep op de economische macht, democratise- blad neutronenbom genoemd. Een des kundige verklaarde in antwoord op vra gen van de Washington Post dat deze bom bij het ontploffen een lichte luchtverplaat sing en weinig hitte veroorzaakt. Gebou wen worden niet vernield maar de grote hoeveelheid neutronen die vrijkomt doodt de levende organismen. Het ministerie reageerde daarmee op de Russische beschuldiging zondag ver spreid door het agentschap Tass dat Soedan een militaire aanval op Ethiopië zou voorbereiden. Volgens Tass speelt Soedan met vuur door „samen met imperialistische en reactionaire krach ten” te complotteren tegen het linkse be wind in Addis Abeba. „Deze verklaring”, aldus het Soedanese ministerie, „riekt naar een nieuwe door de Sovjet-Unie uit gebroede samenzwering tegen ons land”. Dit is in de Britse politiek een tot nog toe ongekende concessie van zwakheid. In het verleden traden ministers af wan neer zij het oneens waren met het kabi netsbeleid Premier Callaghan voorzag daarmee niet alleen de val van zijn La- bourregering en een onvermijdelijk ge achte overwinning van de conserva tieven in de eerstvolgende algemene ver kiezingen, maar hij heeft vermoedelijk ook gegokt op het feit dat EEG-zaken, ook waar ze Engeland betreffen, door de Britten niet begrepen worden of op zijn minst niet serieus worden genomen tische guerrilla m de Ethiopische Rode- Zeeprovincie Eritrea, welke Addis Abeba een doom in het vlees is. De Ethiopische militaire machthebbers hebben zich de afgelopen tijd meer en meer op de Sovjet- Unie georiënteerd. De betrekkingen tus sen Soedan en de Sovjet-Unie zijn echter navennant verslechterd sinds er vorig jaar juli een mislukte staatsgreep tegen presi dent Nimeiry werd uitgevoerd. Volgens Nimeiry die daarin werd bijgevallen door zijn Egyptische ambtgenoot Sadat was deze coup georganiseerd door lieden die hand- en spandiensten verleenden aan het „sociaal-imperialisme” van Moskou. Sindsdien hebben beide landen elkaar steeds harder verketterd. Nog vorige maand wees Nimeiry 90 Russische lege- radviseurs en diplomaten de deur. Volgens Nimeiry probeert Addis Abeba in de Rode-Zeezone, waar Soedan een „oase van vrede” wil scheppen, aan te sturen op een verscherping van de tegen stellingen tussen Moskou en Washington. voor een groot deel de veront reiniging met moeilijk af breekbare stoffen, die de drinkwatervoorziening dreigen. Mocht koningin Elizabeth II zich binnenkort in de Londense wijk Fulham laten zien, dan zal ze worden geconfronteerd met deze uitbundig versierde woning. Dit alles ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van de Britse vorstin. OSLO (DPA). Het onafhankelijke In ternationale Persinstituut (IPI) heeft bij monde van zijn directeur, de Brit Peter Galliner, kritiek geuit op het persbeleid van de VN-organisatie voor onderwijs, we tenschap en cultuur Unesco. Op de alge mene vergadering van het instituut giste ren in Oslo zei hij dat de Unesco staatsin vloed op de massamedia en een toeneming van het staatstoezicht op de pers in de hele wereld sanctioneert. WIESBADEN (ANP). De 82 drinkwaterleidingbedrij- ven uit de Rijnoeverstaten, die zijn aangesloten bij de internationale werkgemeen schap IAWR, hebben gisteren op het zesde congres van hun organisatie in Wiesbaden een beroep gedaan op de verant woordelijke instanties in de Rijnoeverstaten wettelijke maatregelen te nemen, opdat de zes grootste vervuilers op korte termijn hun afvalwa- terlozingen aanzienlijk be perken of zuiveren. graag zien, dat deze gelden voornamelijk worden ge bruikt voor de bouw van gro te zuiveringsinstallaties van afvalwater. WASHINGTON (DPA). Gisteren heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Financiën ver klaard dat bijna de helft van alle grote Amerikaanse ondernemingen wellicht ge heime rekeningen hebben voor steekpen ningen, illegale uitgaven voor verkiezings campagnes en andere bedenkelijke uitga ven. Dat is gebleken na een onderzoek van meer dan een jaar Volgens de woordvoerder heeft het mi nisterie lijsten met vragen gezonden aan 1250 van de grootste ondernemingen. Hier van hebben 896 geantwoord en 481 van dit laatste aantal zouden zich schuldig gemaakt kunnen hebben aan het aanleg gen van onwettige rekenmgen. Minstens 71 gevallen worden nog nader onderzocht. Namen heeft de woordvoerder niet genoemd kusen (2 miljoen i.e.), de stad Straatsburg (1 miljoen i.e.) en de stad Basel met Hof- mann-la Roche-Sandoz en Ci- ba Geigy (0,95 miljoen i.e.). Deze staan vermeld in het rappport van de Duitse raad van deskundigen voor mi lieuproblemen onder voorzit terschap van prof. Hans May er, dat in opdracht van de Duitse bondsregering is op gesteld. Een andere grote Rijnver vuiler, het zuiveringschap Emschermündung, die tot nog toe wegens onvoldoende zuiveringscapaciteit het af valwater van drie miljoen in- wonerequivalenten loosde, heeft twee weken geleden de Rijnvervuiling aanmerkelijk verminderd door een grote Deze lozers op de Rijn zijn verantwoordelijk voor bijna de helft van de totale belas ting van de rivier met biolo- gisch-afbreekbare stoffen. Bovendien veroorzaken ze Op het terrein van de buitenlandse politiek bepleit het ontwerp-program vervolg van de vredes- en ontspannings- politiek en grotere zelfstandigheid van de EEG vis-a-vis de Verenigde Staten. Voorts moet internationaal gestreefd worden naar een nieuwe economische wereldorde en daarmee gepaard gaande versmalling van de kloof tussen rijk en arm. opleidingen voor journalisten in de derde wereld zowel in Azië als in Afrika weer is begonnen. Galliner kondigde voorts ont moetingen aan tussen journalisten uit zuidelijk Afrika en uit zwarte Afrikaanse landen, alsmede studiebijeenkomsten in Nairobi en Accra en pogingen om te ko men tot het opbouwen van een zwarte Afrikaanse pers in Rhodesië. De voorzitter van het IPI, de uitgever van het Zweedse blad Sydsvenska Dagbla det Olof Wahlgren, zei in een toespraak dat een voorgenomen samenwerking tussen persbureaus van derde-wereldlanden een nuttige „aanvulling op de internationale persbureaus” kan zijn, en dat deze de steun van het IPI zal genieten „zolang zij gebaseerd is op persvrijheid” en geen be perkende kracht wordt in de vrije stroom van informatie. Nimeiry brengt momenteel een zeven daags bezoek aan de Chinese volksrepu bliek waar hij gisteren een diplomatiek incident veroorzaakte door zich openlijk uit te spreken voor de zelfstandigheid van Eritrea. Dat gebeurde tijdens een officieel banket, op voorhand geboycot door de Sovjet-Unie, Oost-Europa en Cuba. eerste plaats de papierpulp- industrie verantwoordelijk. Deze loost bijna eenderde deel van alle opgeloste orga nische stoffen in het Rijn water. Het is waarschijnlijk dat Engeland nu niet in staat zal zijn te voldoen aan de streefdatum van mei of juni volgend jaar, die door de EEG voor de verkiezin gen voor het Euro-parlement werd ge steld. Eind deze maand vindt opnieuw een EEG-topconferentie plaats in Lon den en premier Callaghan als voorzitter zal kan kleur moeten bekennen, of een aanvaardbare uitvlucht bedacht moeten hebben om zijn positie waar te maken zuiveringsinstallatie bij Oberhausen in gebruik te nemen. Naast de kritiek, die de heer Schalekamp uitte op de steden en de industrieën die hun afvalwater nog steeds onvoldoende gezuiverd of zelfs ongezuiverd in de river lozen, had hij ook waarde ring voor de saneringsmaat regelen zoals die van de BASF in Ludwigshafen. Dit chemieconcern heeft samen met de stad een installatie in bedrijf genomen, die 200 mil joen Duitse mark heeft ge kost. Als gevolg daarvan is het zuurstofgehalte van de Rijn aanmerkelijk verbeterd. Dit is gebleken uit metingen door de IAWR, waarbij be drijven in Nederland, Zwit- Minder verheugend noem de de heer Schalekamp de situatie met betrekking tot de biologisch moeilijk afbreek bare stoffen. De waterlei dingbedrijven, die voor bijna twintig miljoen mensen drin kwater uit de Rijn bereiden, constateren dat deze voor de openbare drinkwatervoor ziening gevaarlijke verontrei nigingen vorig jaar zijn toe genomen. Daarvoor is in de De heer Schalekamp zei tenslotte het te betreuren, dat het effect van het zoutak- koord, dat de ministers begin december vorig jaar in Bonn sloten, voor de helft teniet is gedaan door een extra lozing van afvalzout uit de buffer- bekkens van de kalimijnen in Frankrijk. Namens de drink- waterleidingbedrijven deed hij een dringend beroep op de regeringen van de Rijn oeverstaten aanvullende maatregelen te nemen om de ze negatieve effecten te com penseren. Maarten Schalekamp, pre sident van de IAWR en direc teur van het waterleidingbe drijf van Zürich, noemde aan het begin van de tweedaagse conferentie de zes grote lo zers van afvalwater bij name. Het rijn de celstoffabriek in Mannheim, die de Rijn ver vuilt met 3 miljoen inwonere- quivalenten (i.e.) de gemid delde hoeveelheid afval die een mens produceert Rho ne Polenc in de Elzas (2,6 miljoen i.e.), de Celstoffa briek in Straatsburg (2,5 mil joen i.e.), Bayer AG in Lever- Russische samenzwering Na herhaaldelijk hierop ge wezen te hebben kreeg de IAWR onlangs van de pa- pierpulpindustrie toezegging, dat de lozingen tot 1980 ver minderd zullen worden tot 8 percent van de hoeveelheid in 1974 geloosde stoffen. De werkgemeenschap is er verheugd over, dat de Duitse bondsregering 2 mil jard mark wil bijdragen aan de verbetering van de kwali teit van het water in de Rijn en het Bodenmeer. De water leidingbedrijven zouden

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3