Stalen buis treft man Velsense markt weer met muziek Inbraak in bankgebouw Jannie en Jacquesin textiel Raadscommissie bespreekt onderdak voor bibliotheek Avondvierdaagse van start F, i 4 5 EN VINDEN ELKAAR Tandarts Verbaasd Nieuwe seizoen Opheffing spoorlijn IJmuiden Voorbarig Laatste koffieconcert met zang met gitaarspel Progressief Velsen wil afkoelingsperiode in Stisa-affaire Laatste onderzoek baarmoederhalskanker NS ONTVING AL 200 REACTIES „RUIMTEGEBREK44 „EXPLOITATIE- TEKORT44 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 JUNI DINSDAG 7 L G. J. Kwakkel 9 k 1 IJMUIDEN. „Het buurthuis De Spil in IJmuiden-Oost gaat verhui zen van de Meeuwenlaan naar het Hervormd Jeugdgebouw in de Rembrandtlaan”. Deze publicatie uit de IJmuider Courant van vrijdag 3 juni heeft bij de partijen die daarbij betrokken zijn nogal wat uiteenlopende reacties losgeweekt. Van de zijde van de Hervormde kerkvoogdij werd de mededeling, evenals van de zijde van het gemeen tebestuur (die het bericht in eerste instantie voor publicatie vrij gaf) bevestigd. Maar, zo voegde men er aan toe, nadat bekend was gewor den dat de huidige huurders van het Jeugdhuis officieel nog niets wisten, de publicatie is toch wat te definitief geweest. Het gemeentebe stuur heeft wel zijn fiat gegeven aan het benodigde financiële tekort maar de mensen van De Spil en de Hervormde Kerkvoogdij moeten nog om de tafel om nadere bijzonderheden te bespreken. DRUKKERIJ SCHMITZ BV wijkerstraatweg 160 velsen-n. telefoon 02510-2 32 07 >y MM 1 O r JB Buurthuis De Spil „verjaagt huurders Hervormd Jeugdhuis Tijdens de vergadering komen ook drie B 1 (ADVERTENTIE) periode die voorbij is”, redeneert Jacques bijna 50 jaar in drukwerk specialiteiten: formulieren-sets periodieken en foliedruk 15 te 10 I i i In deze periode dient het opbouwwerk in Velsen voor een zo breed mogelijk publiek bespreekbaar te worden gemaakt’ Omdat in eerdere vergaderingen de inhoudelijke zaken niet aan de orde kwamen, wenst Progressief Velsen ook geen partij te kiezen in deze affaire Men stelt over de werkwijze van mening te verschillen met de gehele Stisa. waaronder zowel het gehe le bestuur als de opbouwwerker wordt gerekend toch een groot aantal patiënten op de tocht komt te staan”. Voor het gebruik van de praktijkruimte - waar hij tevens patiënten acupunctuurbe handelingen geeft- en een wachtkamer waar circa 15 personen in passen zegt de boze tandarts 6.000 per jaar te moeten betalen. Elders in het gebouw is de dierenarts Westerman gevestigd die op het moment dat wij het gebouw bezochten niet aanwe zig bleek. Dat laatste blijkt toch niet mogelijk te zijn ook al zouden onderhuurders genoe gen nemen met enige vorm van „overlast” Het buurthuis De Spil kan alleen aan spraak maken op subsidie van CRM als het hele gebouw waarin het gehuirvest is een sociaal culturele bestemming heeft. Dat laatate weet wethouder H. Scheeper te vertellen die overigens met de nieuwe be huizing van De Spil best in zijn sas is en de mening is toegedaan dat. er voor de huidige bewoners wel degelijk een ander onderko men te vinden moet zijn. Achtereenvol- IJmuiden gaan weer een paar vertrouwde gezichten verdwijnen. Na ruim twintig jaar zijn stoffen aan de man en de vrouw te hebben gebracht gaat Jacques van der Kar het een beetje rustiger aandoen. „Op advies van m’n huisarts”, vertelt de Am sterdamse handelaar die al die jaren trouw werd bijgestaan door zijn vrouw Jannie. Jacques en Jannie hebben de bloei en de ondergang van het Waterlooplein in Amsterdam van nabij meebeleefd. Ze zijn er allebei zwijgzaam over. „Het is een Vanavond lopen de deelnemers door on dermeer Beeckestijn woensdag door de Hofgeest en donderdag wandelen zij rich ting strand Het oude pand aan Plein 1945 13 nauwe lijks toereikend als hoofdvestiging van de ze dienst, gelet op de in omvang toenemen de boekenverzameling. De benedenver dieping van het pand Lange Nieuwstraat 775 is geschikter voor de omvangrijke boe kencollectie. Er wordt tevens adequate werkruimte geschapen voor het personeel en opvangruimte voor leerlingen en onder wijzend personeel. De raadscommissie voor culturele zaken heeft inmiddels haar goedkeuring gehecht aan het krediet van 72 mille. De intocht begint donderdagavond om streeks acht uur bij de parkeerplaats aan de Eenhoorngtraat De route gaat dan door via de Kennemerlaan Oosterduinplein Velserduinweg om dan door te gaan naar het eindpunt van de vierdaagse speeltuin De Veilige Haven bij de Heerenduinweg Inwoonsters van Velsen kunnen hiei voor terecht in het gebouw van de GG en GD (Spaarnestraat 4) van half twee tot half vijf en zes uur tot half negen Het onderzoek neemt slechts enkele mmu ten m beslag De kosten bedragen een tientje IJMUIDEN Voor dames die eerder dit jaar nog niet op baarmoederhalskan ker werden onderzocht is op 16 juni de laatste gelegenheid voor een onderzoek IJMUIDEN. Een 18-jarige man uit Avenhorn is maandagmiddag tijdens de bouw van een steiger gewond geraakt aan zijn hoofd toen hij getroffen wérd door een losgeschoten montagebuis. De repetities voor het kunstmarktcon- cert zijn op de data 17 juni, 19 en 26 augustus om kwart over zeven In de Mu ziekschool. Uitvoerenden zijn het «choolkoor van het Ichtuscollege en Wim Hoogewerf (gi taar) die als solist meewerkt. Het koor voert werken uit van Thomas Morley, Jos- quin de Prez en Igor Strawinsky. De gita rist Wim Hoogewerf speelt als intermezzo werken van oude en hedendaagse compo nisten. Het koffieconcert begint om half twaalf en de toegang is gratis Voor koffiedrinken bestaat vooraf om elf uur gelegenheid. t I UTRECHTIJMUIDEN. Op het ver zoek van de Nederlandse Spoorwegen om reacties op het voornemen om het perso nenvervoer op het traject Santpoort-zuid- IJmuiden op te heffen hebben circa 200 personen gereageerd. Briefkaarten met het opschrift „tegen sluiting lijn” en uit voerige epistels zijn bij u< afdeling EP-14 van de NS in Utrecht door de post bezorgd. in nt de at VELSEN. De raadscommissie voor openbare werken en milieubeheer buigt zich in haar vergadering van donderdaga vond over het voorstel van B. en W. tot verhuizing van de centrale schoolbiblio- theekdienst van het gebouw aan Plein 1945 naar het pand Lange Nieuwstraat 775. Met de inrichting van het nieuwe onderkomen is een bedrag gemoeid van bijna 72.000 VELSEN-NOORD. Het afgelopen) weekeind* is ingebroken in een filiaal van: de Algemene Bank Nederland aan de Gro te Hout of Koningsweg in Velsen-Noord. Door een kantelraam uit te nemen, wist men binnen te komen. Vervolgens is een afgesloten tussendeur geforceerd. Verdere sporen ontbreken en er wordt ook niets vermist. De politie vermoedt dat de onver laten gestoord zijn in hun bezigheden. el e- IB e- 1 e- 1- le m er ie te ie se >n m se ei ek n- »n er i. n n n n is P i- t- a e Hij is door de Ongevallendienst overge bracht naar het'Zeeweg Ziekenhuis waar een lichte hersenschudding werd gecon stateerd. Na behandeling kon het slachtof fer huiswaarts keren. Het ongeluk gebeur de bij een in aanbouw zijnde opslaghal in de Kromhoutstraat Op het programma staan werken van 17e- en 18e-eeuwse componisten en ook hedendaagse muziek. Redelijk gevorderde amateurmusici kunnen voor deelname aan de spelgroep inschrijven. Vooral bla zers en strijkers zijn welkom. De bladmu ziek is vanaf 6 juni gratis af te halen op de adressen: Troelstraweg 20 (Muziekschool), Moerbergplantsoen 22 (Bureau Culturele Zaken), Marktplein 60 (VW) en tenslotte bij het bureau voorlichting op het stad huis. met de uitbreiding van het sportpark Elta in Santpoort-Zuid waarvan de kosten bij na drie ton bedragen. Tenslotte staat op de agenda de opheffing van de onbewoon- baarverklaring van het huis aan de Hoofd buurtstraat 12 in Velsen-Zuid. Dit pand is weer voor bewoning geschikt gemaakt. Als al deze punten de revu zijn gepas seerd kan de commissie een bespreking wijden aan het onlangs gepresenteerde meerjarenplan 1977-1981 De voorzitter van de Hervormde Kerk voogdij de heer D.A. Visser bevestigt dat het krantenbericht geheel juist is geweest. Alleen het financiële aspect is onvoldoen de duidelijk uit de verf gekomen. Hij legt uit dat de ƒ31.000 die de gemeente wil bijspijkeren moet worden gezien als het tekort dat ontstaat als De Spil zelf moet opdraaien voor alle verhuiskosten, de overname de het inventaris en het verschil in huurprijs tussen de Spil, dat al jaren met een schrijnend ruimtegebrek kampt en het Hervormd Jeugdgebouw. „Een beroep op de gemeentelijke over heid was noodzakelijk omdat CRM de kraan momenteel stevig heeft dichtge draaid. Het jaarlijkse tekort op de exploi tatie van het Jeugdgebouw zou onder meer sterk beïnvloed zijn door het aan merkelijk mindere gebruik van de „grote zaal” door toneelverenigingen die hier vroeger hun uitvoeringen in plachten te geven”. Wanneer denkt de heer Visser dat De Spil het Hervormd Jeugdgebouw zal be trekken? ,.Als het even kan voor het nieuwe win terseizoen!” VELSEN. „De fractie van Progres sief Velsen is van mening dat vijfentwin tig maanden opbouwwerk in Velsen door de Stisa te waardevol zijn om te worden afgebroken door de nu bestaande tegen stellingen. In de discussies dient de in houd van het opbouwwerk voorop te staan. Over een dergelijke wezeaMjke zaak wordt in onvoldoende mat* gespro ken”. Aldus luidt de verklaring die Progressief Velsen na fractleberaad heeft uitgebracht. De fractie stelt een afkoe lingsperiode voor waarin „de wezenlijke zaken, namelijk de inhoud van het werk en de wijze waarop dit gestalte dient te krijgen, volledig aan de orde komen en niet naar de achtergrond worden gedron gen door op zichzelf onverkwikkelijke incidenten” VELSEN. Maandagavond is een re cord aantal deelnemers totaal 1114 men sen van start gegaan in de traditionele avondvierdaagse Het wandelparcours voerde maandag door Driehuis en Sant poort VELSEN. In het dorp oud-Velsen wordt 27 augustus weer een kunstmarkt gehouden. Het marktgebeuren wordt on derbroken door een half uur durende con certen van „gelegeuheidsensembles”. Kern van deze spelgroep zijn leerlingen van de gemeentelijke muziekschool Vel sen die onder leiding staan van muziekdo cent Piet Troost. veel zee Daar wonen geen mensen" Jacques en Jannie verdwijnen niet hele maal van het markttoneel. „Woensdags blijven we in Beverwijk en maandags in Haarlem we kunnen toch niet hele maal zonder. En bovendien”, merkt Jac ques lachend op, „ben ik altijd nog voor zitter van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel Daardoor bewaar ik ook de beste herinneringen aan de heer Jager van het Marktwezen uit IJmuiden”. Over de huidige huuropbrengst van het Jeugdgebouw wil de heer Kwakkel niets loslaten. De nieuwe huurprijs is, zo vertelt hij tot stand gekomen na taxatie door deskundigen Hij heeft begrip voor de situ atie van de huidige huurders, „maar”, zo besluit hij enigszins vertoornd, „de lasten worden te zwaar en uiteindelijk is het een Jeugdgebouw. Het blijft voldoen aan zijn functie. We hadden misschien best een commerciële belangstellende kunnen vin den die nog meer had willen betalen. Ik Tot die nadere bijzonderheden behoort dan ook de problematiek die zich aandient voor de huidige huurders als het moment daar zal zijn dat ruimte zal moeten worden gemaakt voor de buurthuisbewoners. Eén van hen is de 55-jarige tandarts (~r.J.B. Sakkers. Hij heeft er sind 1968 een praktijk die voor 80 a 90 procent bestaat uit ziekenfondspatiënten. „Dat zijn zo’n slordige 5000 behandelingen per jaar". merkt Sakkers op die de nieuwe bestem ming van zijn praktijkruimte heeft verno men uit de krant. „Een paar maanden geleden heb ik wel een brief gehad waarin melding werd gemaakt van een mogelijke andere bestemming van het Hervormd Jeugdgebouw. Daarbij is duidelijk gesteld dat ik op de hoogte zou worden gehouden van eventuele ontwikkelingen. Dat is dus duidelijk niet gebeurd. Voor mij is deze gang van zaken enorm kostbaar. Reeds tientallen jaren wordt hier een tandartsen praktijk uitgeoefend. Toen ik die in 1968 overnam heb ik daar een stevige duit „goodwill” voor moeten betalen. Boven dien heb ik in de behandelkamer voor 20.000 geïnvesteerd. Ik heb na dat eerste schrijven driftig uitgekeken naar een ge schikte ruimte in deze omgeving. Die is er niet. Ik ben helemaal niet van plan om straks weer een heleboel kosten te maken voor de installatie van een nieuwe praktijkruimte. In wezen is het zo dat er Alle bezwaarden hebben van de Spoor wegen persoonlijk een antwoord ontvan gen waarin de ontvangst van de reactie wordt bevestigd en waarin verder wordt medegedeeld dat die medebepalend zullen zijn bij de uiteindelijke beslissing. Door slaggevend bij het bepalen van een defini tief standpunt zal echter zijn het afwegen van baten en lasten van het in stand hou den van het omstreden traject. Het onderzoek dat momenteel wordt in gesteld geschiedt op initiatief van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. Aan de minister zal rapport worden uitge bracht waarna een definitieve beslissing tegemoet kan worden gezien. Hoeveel tijd daarmee is gemoeid kan men op dit mo ment nog niet voorzien. Wel heeft men bij de spoorwegen de ervaring dat bij het opheffen van bestaande voorzieningen vaak emotionele argumenten een rol spe len bij mensen die tegen de opheffing bezwaar maken. Over het afscheid van IJmuiden dat officieel op donderdag 30 juni staat te gebeuren wil de 59-jange koopman wel iets kwijt. „We hadden hier een vaste kern klanten We hebben gemerkt dat de men sen vertrouwen hadden in de zaak Dat geeft voldoening Veel nieuwe klanten kwamen aan de kraam omdat ze ons ken den van „horen zeggen” Wat je hier wel merkt is dat er weinig achterland is. Wel -LlJUcIlö llc VcIgdUvllIlg KUIIltrll UvJIv UI It. voorbereidingsbesluiten aan de orde. Het betreft de panden Meervlietstraat 75 in Velsen-Zuid, Waterloolaan 10 in Driehuis en Venusstraat 19 in IJmuiden. De eige- naar-bewoners willen hun woningen ver anderen en vergroten. De bouwplannen zijn echter voor een deel in strijd met de ter plekke geldende bestemmingsplannen. Het gemeentebestuur heeft tegen verwe zenlijking van de bouwplannen geen be zwaar en heefpdaarom de plannen in voorbereiding verklaard. Als het provinci aal bestuur een verklaring van geen be zwaar afgeeft, kan de bouw gerealiseerd worden. In de tussentijd bestaat voor om wonenden gelegenheid bezwaar tegen de plannen in te dienen. Voorts houdt de commissie zich bezig Wel aanwezig is mevrouw N. van der Hoeven-Wegener Sleeswijk. Zij is als arts verbonden aan het GAK en als verple- gingsdeskundige zit zij 5 ochtenden per week in één van de vertrekken waar circa 200 Velsenaren voor keuring of controle een bezoek brengen. „Een voorpost van het GAK in Haarlem, ooit in het leven geroepen om IJmondbewoners de lange reis naar Haarlem te besparen. Zij toont zich duidelijk verrast door de mededeling die in de IJmuider Courant heeft gestaan en waarvan zij niet op de hoogte is. Ogenblikkelijk neemt zij telefo nisch kontakt op met de heer Brand, direc teur van het districtkantoor in Haarlem. Ook deze funtionaris toont zich uitermate verbaasd. Ook hier is een brief ontvangen waarin beloofd werd dat men schriftelijk op de hoogte zou worden gehouden van alle ontwikkelingen rond de toekomstige bestemming van het gebouw. Dat is niet gebeurd. „Een bijzonder vervelende zaak” vindt mevrouw Van der Hoeven. „Wij kun nen door het grote spreekuur niet in een buurthuis blijven zitten in verband met overlast door lawaai en soortgelijke onge makken” VELSEN. In het gebouw van de Vel- sense Muziekschool (Troelstraweg 29. IJ muiden) is zondag het laatste koffiecon cert van dit seizoen. Piinlijke situatie voor tandarts Sakkers gens somt hij op: „de gemeentelijke entre sols in Zeewijk, het pand aan de Juliana- kade waar nog een tandarts zijn praktijk uitoefent, ruimte in het Cultureel Centrum en mogelijk zelfs in de ruimte van het pand dat De Spil aan de Meeuwenlaan gaat verlaten”. Wethouder Scheeper weerlegt niet dat het gemeentelijke persbericht in zijn definitieve vorm mogelijk wat voorba rig is geweest omdat het inderdaad een zaak is Waarna de toezegging van het Col lege partijen het nog eens zullen moeten worden over de voorwaarden. Over de gang van zaken zoals die in de publiciteit is gekomen toont de heer G.J. Kwakkel, die behalve hpofd van de afdeling jeugdzaken op het stadhuis tevens secretaris is van de beheerscommissie van het Hervormde Jeugdgebouw, zich bijzonder ontstemd. „We verkeren gewoon in een onderbande lingsstadium Nu het College zijn mede werking heeft foegezegd is het voor De Spil de vraag: kunnen we het financieel en organisatorisch bolwerken”. Waar moet ik met mijn patiënten heen?” vind dat de gemeente best even had kun nen wachten met het publiceren van al deze bijzonderheden. Allemaal onrust voor niks!” ■X - w s'

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5