Overleg over mogelijkheid nieuwe bemiddelingspoging Andrew Young aan i Soestdijk” krijgt opknapbeurt Baskische comité s Spoor van vernieling in Rozenprieel Politie verbiedt gokspel op strand in Zandvoort Nu ook bij Vomar sterke drank in I beslag genomen de tand gevoeld gunnen Suarez tot vannacht de tijd aantal pagina's vandaag: 24 het woord is aan... ij Jn Aanrijding Backgammon in strijd met de wet Over gepeperde uitspraken”: Voor vrijlaten gevangenen: agenda pagina 7 Plaatselijk regen Strandverwachting /-(WIJS KWALITEIT L^GER IN PRIJSl)-x WATERREGELAAR WAARIN OPGEN0MEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Gigantisch karwei HYDRO- 5 CULTUURPOT BX "Apeldoorn&Zn ■i WIJS 2 ■i Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws5,7,9,10 Kunst17 Radio en televisie, Strips 15 Economie13 Beurs14 Sport19,21 DEN HAAG/ASSEN. De Zuidmolukse kapers van de trein bij Glimmen hebben vanorgen de zieke Theo J. van Hattum (46) uit Soesterberg vrijgelaten. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen gebracht; Volgens Justitiewoordvoerder Van Leeuwen is de heer Van Hattum besmet door een „tegen influenza (griep) aanliggend virus”. Hij kon niet zeggen of andere passagiers van de trein ook besmet zijn. V VOOR 11. ■y HAARLEM Umuider Courant LosSe nummers 70 ct. (ADVERTENTIES) WJS (Zie verder pag. 4) (ADVERTENTIE) 1M «|maplasi IDE KROON OF UW TUIN spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden perspex signs vinyl Organisator Harry Rieder van de Am sterdamse Backgammon Club had tij dens de eerste competitiedag nog zo en thousiast over zijn initiatief verteld. Rackgammon is een variatie op het vroegere triktrak en is zo’n 4000 jaar -geleden uitgevonden door de Perzen. ’s Winters spelen we het in „Americain” en het leek ons leuk, het ’s zomers hier te doen. Bij slecht weer spelen we in de Camel Club”. (Van onze correspondent) ZANDVOORT Aan de Backgam- mon-competitie, die iedere zondag op het terras van strandpaviljoen 2, de Camel Club, zou worden gehouden, is een voor tijdig einde gekomen. De politie heeft het op grond van artikel I van de Wet op de kansspelen verboden. Op het terras was het spel inmiddels in volle gang. Het wordt gespeeld op een bord met dertig schijven, waarbij dob belstenen de zetten bepalen. „We spelen om prijzen met als hoofdprijs een reis naar het jaarlijkse toernooi in Monaco”, vulde voorzitter Toon Steins Bisschop van de tachtig leden tellende ABC nog aan. „En iedereen kan er aan meedoen”. Maar voorlopig is er een punt achter de competitie gezet, die tot 28 augustus zou duren. Politiefunctionaris Meems van Bijzonder Wetten heeft Rieder c.s. duide lijk te kennen gegeven, dat het spel zowel volgens de wet als de gemeentelijke poli tieverordening verboden is. De Nederlandse Backgammon Federa tie, die haar steunpunten tot nu toe voor namelijk in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Loosdrecht had, is daar uiter mate verbaasd over. „Overal ma het wor den gespeeld en met name in plaatsen met een casino, vooral ook aap de Franse Zuidkust, slaat het erg aan. Het is een spel van behendigheid en geluk. We gaan nu onderzoeken of een kort gedin tegen de gemeente Zandvoort zin heeft”, aldus Harry Rieder. Witte Huis ontvangen voor een onderhoud met president Carter. Woordvoerders ont kenden dat Young „op het matje” moest komen. De commissie had Young eigenlijk wil len horen over zijn recente toernee door Afrika - ook niet geheel vrij van incidenten en gepeperde uitspraken - maar greep de gelegenheid aan om de VN-ambassadeur aan de tand te voelen over zijn uitspraken tegenover Playboy. Young herhaalde dat zijn woorden niet los mogen worden gezien van hun context - een waardeoordeel over de Amerikaanse Afrika-politiek in het recente verleden. Hij ontkende Nixon en Ford persoonlijk te hebben willen beledigen. „Ik definieer het begrip racisme als een soort ongevoe ligheid voor culturele verschillen”, zei Young toen hij door een aantal Republi keinse commissieleden door de mangel werd gehaald. Toen een van de Republikeinen Young daarop vroeg of deze definitie dan niet ook van toepassing is op de (democrati sche) presidenten Kennedy en Johnson, antwoordde Young: „Dat klopt, maar ik stel geen belang in het uit de sloot halen van oude koeien”. het gebruik van geneesmiddelen in de trein. Negentig van de honderdvijf kinderen die vier dagen in de school gegijzeld heb ben gezeten, zijn gisteren begonnen met een speciaal voor hen opgesteld opvang- programma van halve dagen. De Zuid- molukse medeleerlingen die kort na het begin van de actie al werden vrijgelaten nemen daaraan niet deel. De ouders van de ex-gijzelaartjes willen dat niet. Voor de Zuidmolukse kinderen is een apart pro gramma opgesteld. Hun ouders hebben al laten weten dat niet zo nodig te vinden. WOENSDAG 8 JUNI 1977 67e jaargang no 183 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel.redactie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. De Franse pater Bernard Clap die maandag in Assen was gearriveerd om zich als bemiddelaar aan te bieden, kreeg gisteren geen toestemming zijn actie uit te voeren. Hij zei dat hij eerder succes had geboekt bij gijzelingsacties in Spanje en Italië. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Wat een feestterrein in het Haarlemse Rozenprieel zou moeten zijn, vertoont op dit ogenblik de aanblik van een slagveld. Opgeschoten jongelui trekken in de nacht een vernielend spoor door de woningen in aanbouw en ’s mor gens ontdekken de bouwvakkers dat er weer talrijke materialen en gereedschap pen gestolen zijn. De bewoners zijn bang geworden de politie te bellen uit angst voor represaillemaatregelen. De politie zegt juist niets uit te kunnen richten, wanneer de mensen niet waarschuwen en aangifte doen. Bouwondernemer Wilma hult zich in stilzwijgen, maar het lijkt duidelijk, dat de Haagse firma zijn langste tijd in Haarlem gehad heeft, want de schadepost voor ex tra werk wegens vernielingen en diefstal is onverantwoord hoog geworden. Will Rogers: Eigenlijk zou men zo moeten le ven, dat men zich niet zou scha men de familiepapegaai aan de ergste roddelaar van de stad te verkopen. In zaken van Dirk van den Broek, zijn gisteren al grote hoeveelheden sterke drank in beslag genomen omdat deze te gen een lagere prijs werden aangeboden dan is voorgeschreven in de verordening gedistilleerde dranken. Bij de economi sche controledienst weigerde men mede te delen of in meer zaken inbeslagname plaatsvond. De advocaat van Pedro Ignacio Pérez Beotegui, die in de Baskische afschei dingsbeweging ETA bekend staat als „Wil son”, vermoedde gisteren dat deze poli tieke gevangene naar Nederland uitgewe zen zal worden. Wilson" whs betrokken bij de moordaanslag op premier Carrero Blanco, die 20 december 1973 in Madrid in Eerst opklaringen, later van’ het zuiden uit toenemende bewolking, plaatselijk gevolgd door regen. Meest matige wind draaiend naar oostelijke richtingen. Minima om streeks 7 graden, maxima onge veer 16 graden. Hoewel er een lichte verbetering intreedt, is ook morgen nog een, enkele verspreide bui te verwach ten. Vrij krachtige en koele zuid- westen-wind. In de middag rond 15 graden. Zeewater 12 graden. Vooruitzichten: Tegen het week einde langzaam stabieler met iets meer zon. (Van onze stadsredactie) HAARLEM/IJMUIDEN In de zaken van Vomar in Haarlem, IJmuiden, Bever wijk, Purmerend en Broek op Langedijk zijn vanmorgen de voorraden onder de minimumprijs aangeboden gedistilleerde dranken door ambtenaren van de Econo mische Controledienst in beslag geno men. Volgens de heer Zwanenburg sr., directeur van dit bedrijf, ging het om een partij van totaal vijfhonderd flessen, om dat bij de bevoorrading al terdege reke ning was gehouden met de mogelijkheid van inbeslagname. WASHINGTON (Reuter/UPI). De Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young heeft gisteren gezegd dat ook de oud-presidenten Kennedy en Johnson „ra cisten” kunnen worden genoemd, aange zien zij Afrika in hun buitenlandse poli tiek al even stiefmoederlijk hebben be handeld als hun opvolgers Nixon en Ford. Rond Young, zelf een neger, is grote deining ontstaan doordat hij Nixon en Ford in een vraaggesprek met Playboy „racisten" noemde. Young werd gisteren gehoord door de commissie voor buitenlandse betrekkin gen van het Congres. Later werd hij op het IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIH Progressief etiket Rondom de kabinetsformatie rijst enige twijfel over de vraag of iedereen, die met de wonderformule „progressief kabinet” schermt, wel hetzelfde bedoelt. Een pro gressief kabinet moet een kabinet zijn dat tot stand komt met de steun van partijen die een vooruitstrevend hervormingsbe leid voeren. Nu kan men het CDA wel met „progressief’ aanduiden, maar het omvat eigenlijk maar één partij die met enige overtuiging heeft meegewerkt aan plan nen tot drastische vernieuwing van de samenlevingsstructuur en dat is de ARP De twee andere partijen, waarvan er dan >ok nog een het eerste kabinet-Den Uyl zeer principieel heeft bestreden in de op positie, moeten hun progressiviteit nog be wijzen. Dat geldt ook voor de KVP, die haar ministers in het kabinet een sterk remmende functie heeft doen uitvoeren. Wil de formule „progressief kabinet” zo goed mogelijk worden gehonoreerd vol gens de opdracht die uit de verkiezingsuit slag kan worden afgelezen, dan is de for- matie-opdracht die drs. Den Uyl bezig is uit te voeren eigenlijk al bij voorbaat tot mislukking gedoemd. De progressieviteit van de PvdA leidde juist tot de val van het kabinet doordat de confessionele partijen plotseling sterk afremden. Nu de CHU ook nog coalitiepartner moet worden, kan men toch moeilijk veronderstellen dat er min der of helemaal niet geremd zal worden zodra de progressieve plannen van Den Uyl inzet van de samenwerking worden. Het zou eerlijker zijn, de formatiepoging van Den Uyl niet meer te versieren met het etiketje „streven naar een progressief ka binet” maar er de naam aan te geven die zij kennelijk verdient: een poging tot vor ming van een socialistisch-confessionele coalitie, wier programma slechts weinig van het midden naar links kan afwijken. Een duidelijk teken: het CDA heeft moeite met het aanvaarden van enkele D’66-ministers in de op stapel staande coa litie. D’66 is allerminst socialistisch, zij is gespeend van iedere ideologische inslag, maar zij wil meegaan met vooruitstreven de krachten die aansturen op vernieuwing en hervorming. Het CDA schuwt deze par tij, omdat het tegenover het socialisme een principieel confessionalisme kan stellen, maar tegenover ondogmatische ver nieuwers helemaal niets, behalve het even tuele argument dat het CDA van vooruit strevendheid niets wil weten. En dat laat ste zal de CDA-politici moeilijk over de lippen komen. Er zit trouwens in heel dat bombastische woord „progressief’ een stuk misleiding dat best eens uit de politieke terminologie zou mogen worden weggesneden. Het is onzin dat het socialisme per definitie lou ter progressief zou zijn, even grote onzin als dat het liberalisme per definitie behou dend is en het confessionalistische chris tendom per definitie een soort ethische progressiviteit met een pacificerend en selectief onderscheid tussen goed en slecht zou beoefenen. Om met het CDA te begin nen, de confessionele partijen zijn uit lou ter bestaansnood met elkaar in zee gegaan, nadat zij in de recente politieke geschiede nis elkaar voortdurend op dogmatische gronden bestreden. In hun nieuwe ver bond moeten zij ook zelf nog hadden on dervinden in hoeverre zij samen iets goeds voor de samenleving kunnen doen via de politieke kanalen, zonder dat zij opnieuw uit elkaar drijven. Hun bewustwording dat zij tot een politieke ondergang waren ge doemd, tenzij ze de christelijke handen ineensloegen, is doorgebroken op het mo ment dat D’66 de niet-confessionele, niet- socialistische maar wel vooruitstrevende ideeën kwam aandragen waarmee een landsregering de maatschappelijke ge beurtenissen juist één stap kan voorblij ven. Het zou een verlies voor de werkelijk progressieviteit in het nieuwe kabinet zijn, indien D’66 nu omwille van partijpoliteke machtsvertegenwoordiging in dat kabinet terzijde zou worden geschoven. Als Den Uyl dat zou accepteren, zou hij een grote ~>assa kiezers in de kou zetten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIHHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIHini ASSEN. (ANP) Morgenmiddag om twee uur zullen mevrouw Soumokil en dr. Tan voor de tweede keer een onderhoud hebben met de ka pers van de trein in De Punt. De kapers hebben zelf om dit onderhoud gevraagd. Dit heeft een woordvoerder van Justitie in het beleidscentrum in Assen vanmiddag meegedeeld. Met de normaal verlopende voedseltran- sporten zijn gisteren handwerkpak- ketten, spelletjes en lectuur naar de trein gebracht. Ook werd warm ondergoed be zorgd, waarom in verband met de lage temperatuur was gevraagd. De voedseltransporten naar de bezette school zijn beperkt. Ontbijt wordt niet meer bezorgd sinds de twee „vaste bezorg- sters” hun werk op scholen in Assen het> ben hervat. De autoriteiten willen het transport niet, zoals de bezorgsters had den gesuggereerd, vervroegen. Ze vinden dat de bezetters maar genoegen moeten nemen met andere bezorgers. De bezetters zijn het daar niet mee eens. VAKANTIE-PLANTEN V .XVOOR 025 PER 3 STUKS 9.- Paleis Soestdijk, wat rijkseigendom is, krijgt een opknapbeurt. Momenteel zijn bouw vakkers bezig de woonvleugel te herstellen. De restauratie is al geruime tijd aan de gang en zal nog de nodige tijd in beslag nemen. zijn auto door een bomexplosie om het leven kwam. De Baskische pro-amnestie-comité’s gunnen de regering-Suarez nog één dag om de ruim tachtig politieke gevangenen vrij te laten. Als vannacht niet aan alle politieke gedetineerden gratie is verleend, kunnen vanaf morgen massale amnes- tiebetogingen in Baskenland worden ver wacht, die de algemene verkiezingen van 15 juni in gevaar kunnen1 brengen. Het laatste opinie-onderzoek in Spanje wijst, zo melden de persbureaus UPI en Reuter, op een nek-aan-nek-race tussen de socialisten van Felipe Gonzales en de De mocratische Unie van premier Adolfo Su arez. Van de ondervraagden wist overi gens 58 procent nog met op wie te gaan stemmen. Meer dan tachtig procent is in ieder geval wel van plan van het stemrecht gebruik te maken. (Van onze redacteur in Spanje) MADRID. Betrouwbare regerings- bronnen in Spanje hebben verklaard dat alle politieke gevangenen vóór vannacht worden vrijgelaten. De Nederlandse rege ring heeft het verzoek van het kabinet- Suarez om enkele van de resterende vijf tien Baskische politieke gevangenen, die aanslagen hebben gepleegd waarbij slachtoffers werden gewond of gedood, tijdelijk op te nemen, in welwillende overweging genomen. lluoldredactle: Jos L. Lodewijks. l'. Koning Uitgave Damialc Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement - Lij vooruitbetaling I 13,65 p. rond., f 39.35 p. kwartaal post f 52.-). p. jaar f 154,70 post I 200,-). Kapers laten zieke man vrij In een telefoongesprek met het beleids centrum had een van de kapers om onge veer kwart over negen gevraagd om een ambulance voor een zieke die moest wor den opgenomen. Om kwart voor tien arri veerden twee ziekenbroeders moet een brancard bij de trein. Ze werden gefouil leerd door twee kapers, van wie er één een wapen droeg. Met de kapers stapten de broeders in de trein. Tien minuten later kwamen ze er met de zieke weer uit. Minister Van Agt van Justitie heeft giste ravond een bezoek gebracht aan het beleidscentrum in Assen. Hij reisde daar per helikopter heen in het gezelschap van de psychiater dr. Mulder die de telefoni sche contacten met de kapers onderhoudt die eerder op de dag naar de Residentie was gegaan om „bij te praten” op het crisiscentrum. In Assen sprak Van Agt met de bemiddelaars mw. Soumokil en dr. Tan. „Er waren aanwijzingen dat een her nieuwd onderhoud tussen de contactper sonen en de treinkapers mogelijk zinvol zou zijn”. Dit gaf justitiewoordvoerster mw. T. Faber op als reden voor de ontmoe ting. In het crisiscentrum sprak Van Agt ook met procureur-generaal mr. Van der Feltz. Tegen middernacht keerde de minis ter terug in Den Haag. Daarna had hij tot diep in de nacht besprekingen met pre mier Den Uyl en de minister Van der Stoel, De Gaay Fortman en Van Doorn. Vermoe delijk hebben zij overleg gepleegd over de mogelijkheid van een nieuw gesprek van kapers en bemiddelaars. Gistermiddag was daarover op net cris- siscentrum ook al overleg gepleegd. Te zelfdertijd sprak staatssecretaris Meijer van CRM in Bovensmilde met welzijns- I werkers uit het gebied over de maatschap pelijke situatie die is ontstaan door de acties bij De Punt en in Bovensmilde. Het beleidscentrum in Assen heeft giste ren tweemaal telefonisch contact gehad met de trein, eenmaal met een van de kapers en eenmaal met een medisch stu dente. Beide malen werd gesproken over Een vloot van sleepboten is van het Noorse Leirvik op weg naar een boorlocatie in het noordelijk gedeelte van de Noordzee. Aan de trossen hebben de schepen de „Dunlin-A” een supergroot oliewinningsplatform. Twee Ne derlandse sleepboten nemen deel aan het opzienbarende karwei. Het zijn de Tempest en de Typhoon van Bureau Wijsmuller uit IJmui den. Aan boord van de Typhoon, die het commando voert over het transport, bevindt zich onze ver slaggever Cees de Graaff die de gebeurtenissen en het verloop van dit karwei op pagina 4 voor onze lezers registreert. MET WATERMETER, VOEDING z EN KLEIKORRELS v _L4-^r4 495 AMSTERDAM, SINGEL 508 AMSTELVEEN, 'BINNENHOF HAARLEM. SCHALKWIJK HILVERSUM, HILVERTSHOF LEIDSCHENDAM, LEIDSENHAGE J Vanmorgen is één van de gegijzelde passagiers uit de trein vrijgelaten, nadat hij onwel was geworden. Hier wordt de 46-jarige T. van Hattum uit Soesterberg op een brancard het Academisch Ziekenhuis in Groningen binnengereden. mHuKa carrosserie reparatie bedrijf ^■"éBlSTEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 244827

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1