Combinatie van lezing en recital in teken „menselijke stem Poolse jeugd bestormde Haagse Livin’ Blues Liederenrecital Gundula Janowitz in Amsterdam Deksels speelse activiteiten op het Festival of Fools 13 Geen inkomsten Slapstick Grote dromer ta KUNST 19 7 7 JUNI DONDERDAG 9 ■-r DEN HAAG. „Ik heb het idee ontwikkeld om een lezing en een recital te combineren: het is een wetenschappelijke verhandeling noch een recital in klassieke zin geworden, maar wel een informe le presentatie van het stemge bruik, voor zover dat in de histo- rie is na te gaan.” Dat zijn de toelichtende woorden van de mez zosopraan Cathy Berberian bij het gisteravond door haar in Dili gentia te Den Haag verzorgde Holland Festival-optreden. Een programma dat helemaal in het teken stond van het festivalthema van dit jaar: „De menselijke stem”. 9 9 Vlees noch vis bij Cathy Berberian (Van onze correspondent) Gedurfd programma met sublieme stem vertolkt Le Grand Rêveur, mime op Chaplin. Doen 'wc weer <_i i; willekeurige NO DEN HAAG. Voor de Haagse pop groep Livin’ Blues is de tournee door Polen een ongekend groot succes ge worden. Gedurende vijftien dagen ver zorgde de groep 21 concerten in het zuiden van Polen. „Een uiterst ver moeiende reis”, vertelt Livin’ Blues- leider, Ted Oberg. „We reden per dag honderden kilometers en moesten dan ook nog twee keer optreden. Maar het enthousiasme van het publiek hield ons op de been”. Overigens zijn de Amsterdamse theaters waar alles mogelijk is nu al ruim een week in de onontkoombare greep van de Fools, de gekken, dwa zen, mimespelers, potsenmakers en clowns die met hun gevarieerde pro gramma's het Festival of Fools 1977 tot een theaterfestijn van ongewoon genoegen maken Dat festival van theatergekken speelt zich vooral af in De Melkweg, Shaffy en Paradiso De geestelijke vader ervan is Jango Edwards van de Friends Roadshow Edwards liet het Festival of Fools twee jaar geleden in Amsterdam ge boren worden. Het jaar daarop was de belangstelling al meteen zo groot dat de faam van dit Amsterdams gebeuren zich in zeer korte tijd over geheel de wereld verspreidde O,ver de vijftig groepen vertonen hun kunsten dit jaar op het festival. VRIJDAG 10 JUNI TONEEL AMSTERDAM. Mickery (20.30 uur): „Vox Populi, Vox Dei” van Ritsaert ten Café. DEN HAAG. Diligentia (20.15 uur): „Een traan voor elke roos” door het Vrouwenkabaret van Natascha Ema nuels. AMSTERDAM Van huis uit is Gun dula Janowitz een operazangeres. Toen zij in 11)67 door Von Karajan ontdekt werd, stond zij al bekend als een goede Mozart zangeres, maar hij het haar „die Kaiserin" zingen in „Die Frau ohne Schatten" van Richard Strauss en bewees daarmee dat hij niet alleen een knappe dirigent is, maar ook een goede mensenkenner. Gun dula Janowitz is een keizerin. Haar hou ding, haar stem en haar beheersing geven haar iets majesteitelijks als een vrouw die gewend is te bevelen en gehoorzaamd te worden. Zij behoeft haar stem niet te verheffen om haar gezag te doen gelden, want er wordt naar haar geluisterd De rol van de keizerin was haar op het lijf ge schreven, dat had Karajan dadelijk begre pen. Haar volgende rol was Sieglinde in „Die Walkure” in Salzburg en toen was haar naam gemaakt. In hetzelfde jaar nog zong zij al in de Metropolitan Opera in New York, daarna volgden Londen en Parijs en nu is zij vast verbonden aan de Weense Staatsopera en de Deutsche Oper in Berlijn. Het gebeurt niet vaak, dat een operazangeres van het toneel stapt en op het podium verschijnt, want dat zijn twee totaal verschillende nist ontpopte, versterkte de ietwat harle- kijn-achtige indruk die hij als podiumver- schijning maakte, nog via zijn gezongen bijdrage aan een komisch, primitief duet. werelden, In zekere zin is het podium van de Kleine Zaal moeilijker dan het grote toneel van de opera. Het zingen van een liederenrecital betekent, dat je alleen bent, dat alles van jezelf moet komen. Het eist een ijzeren wil, enorme zelfdiscipline en absolute beheersing. Deze drie eigenschappen bezit Gundula Janowitz. en daardoor kan zij zonder de pracht en praal van kostuums en decors, alleen op een podium staan en een boeiend recital zingen. Natuurlijk had zij aan Irwin Cage een uitstekende begeleider, maar een operazangeres is nu eenmaal aan een or kest gewend. Dat bij het samenstellen van haar pro gramma, haar keuze is gevallen op liede ren van Richard Strauss, is bijna vanzelf sprekend tenslotte is zij haar carrière met Strauss begonnen, maar dat zij gister avond daarnaast alleen nog zeven liederen van Franz Liszt heeft gezongen is eigenlijk een hoogst eigenaardige combinatie. Ik geloof dat er geen enkele andere zangeres te vinden is, die het in haar hoofd zou halen om alleen Liszt en Strauss te zingen Strauss is een begenadigde liederencom ponist en met Schubert en Wolf het hoog ste wat een zangeres bereiken kan. maar Zij doet met haar stem wat zij wil zonder' enige uiterlijke inspanning. Hoogte is voor haar geen probleem, laagte evenmin, zui verheid is vanzelfsprekend. Zij staat vol komen stil alle expressie zit in haar gelaatsuitdrukking en haar stem en soms in de even omfloerste blik van haar ogen. Zij heeft een formidabel forte en een „on hoorbaar” piano. Zij kan een noot loslaten en weer opvangen zij doet met de zaal wat zij wil. Met een gebiedende blik ver bied zij het publiek te applaudiseren en met een vertederende glimlach windt zij iedereen om haar vinger. Livin’ Blues vluchtte met achterla ting van de apparatuur in een gereed staande bus. Hoewel de bus razendsnel wegreed, bleven tientallen enkele mi nuten aan deuren en raampjes hangen. Het was een enorme ervaring voor Livin’ Blues. „Iets dergelijks hebben we nog nooit eerder meegemaakt”, ver- Het betrof een concert dat door tienduizend^) Poolse jongeren werd bijgewoond. Tijdens het optreden was het publiek waanzinnig enthousiast, tot aan de grens van hysterie. Ted ©berg: „We wilden juist het podium verlaten, toen de mensen het veld begonnen te bestormen. We hebben voor ons leven moeten rennen. Die mensen doen je weliswaar niets, maar als je komt te vallen word je wel onder de voet ge lopen”. De 21 concerten die Livin’ Blues in Polen gaf waren volledig uitverkocht. Waaraan Livin' Blues de populariteit in Polen te danken heeft, weet Ted Oberg niet precies. „Misschien komt het doordat ons genre in Polen erg aanslaat. Via de radio hoor je daar voornamelijk rockmuziek en blues. Commerciële muziek kom je alleen maar tegen in de enkele discotheken die Polen heeft. Ik moet wel zeggen dat dat een verademing is”. Overigens heeft Livin’ Blues aan die populariteit financieel helemaal niets. „Zo'n trip naar Polen kost ons alleen maar geld. Het geld dat je verdient mag je niet meenemen. En wat je in Polen koopt, mag je niet uitvoeren. Toch maak je af en toe zo’n trip, omdat je de mensen niet wilt teleurstellen. Maar als het aan hen lag, zouden we nog vier weken gebleven zijn. Daaraan konden we natuurlijk niet voldoen. Zo’n perio de zonder inkomsten is te lang". Ook aan de Poolse verkoop van hun platen verdient zowel Livin’ Blues als de platenmaatschappij Ariola niets. Ted Oberg: „De Poolse platenmaat schappij er is er maar één vraagt aan Ariola of ze zo vriendelijk wil zijn een band toe te sturen. In Polen zorgt men zelf voor de persing van de platen. Er zijn dus voor Ariola geen kosten aan verbonden, maar ook geen inkomsten. Het geld mag Polen nu eenmaal niet uit”. Een trieste bijkomstigheid, omdat Li vin’ Blues met de populariteit zoa-s in Polen in Nederland veel geld kan ver dienen. Maar in ons land is de aanhang van de groep beduidend kleiner. „Toch hebben we niet te klagen”, zegt Oberg. „De afgelopen maanden is het razend druk geweest. Ook de komende drie weken hebben we nog gemiddeld vier optredens per week. Pas in juli kunnen we het wat kalmer aan gaan doen”. Maar dan moet de groep zich weer concentreren op nieuwe melodieën en teksten. „Nog deze zomer wordt een nieuwe elpee opgenomen, die in het najaar op de markt wordt gebracht”. In diezelfde periode reist Livin’ Blues naar alle waarschijnlijkheid naar Rus land voor een tournee van twee weken. Oberg: „We gaan, als ’t allemaal door gaat, een week naar Leningrad en een week naar Moskou. In Rusland geldt overigens hetzelfde als in Polen. Ook daar kunnen we geen geld verdienen”. Mocht de reis naar Rusland onver hoopt niet doorgaan (de Russische au toriteiten willen Livin’ Blues voor vier weken contracteren, maar de groep wil zelf niet langer dan twee weken), dan zal tijdens de Olympische Spelen van 1980 een tournee worden gemaakt. Oberg: „Er werd ons maar meteen een contract voor 1980 aangeboden. De Russen vinden het blijkbaar heel ge woon dat je drie jaar van tevoren ge boekt wórdt”. se godin ..Spinvrouw", die hemel en aarde geschapen heeft. Drie vrou wen ervan zijn indiaans. Zondag 14 uur Vondelpark en 21 uur in Shaffy. Allerlei theatrale mogelijkheden, maar vooral slapstick, gebruikt de groep Theatre Slapstique. Mimespe Iers, muzikanten, zangers en acroba ten met ook weer een clownspro- gramma Donderdag en zaterdag. Melkweg 24 uur Dit Holland Festival staat in het teken van de mensenlijke stem, Gundula Jano witz is daarvoor de beste propagandiste. J. H. MOOLENIJZER Op een zijweggetje heeft de groep aan vankelijk een uur gewacht, voordat ze naar het stadion terugkeerde om de apparatuur op te halen. „Wel een beetje tot onze verbazing bleek de apparatuur niet geruïneerd te zijn. Daaruit kun je opmaken, dat de mensen geen kwaad in de zin hadden”. Al bij aankomst in Warschau leek de tournee van Livin' Blues een succes te worden. „We kregen te horen, dat van onze nieuwe elpee in zes weken tijd 70.000 exemplaren waren verkocht”, zegt Oberg. „Jammer genoeg worden er niet meer platen geperst. In Polen bepaalt de staat hoeveel platen er wor den uitgebracht. Of er nu wel of geen belangstelling voor een bepaalde plaat bestaat, doet niet ter zake". Elk theater, sporthal en voetbalstadion was tot de nok toe gevuld. „Al weken van tevoren waren er geen kaarten meer verkrijgbaar. We stonden ver steld van onze populariteit. Opvallend was bijvoorbeeld, dat iedereen onze voornamen kende. We hebben honder den foto’s met handtekeningen moeten uitdelen”. dat nog tot en met 20 juni vum duurt. Een greep uit het programma tot 14 juni laat een kaleisdoscoop aan activiteiten zien Vanavond in Shaffy Onafhankelijk Toneel dat Wachten op Godot van Samne! Be< ketl speelt En dat n dan de cnig< produktie die het dichtst bi.> repel Cathy Berberians interpretaties van et- no-musicologisch gereconstrueerde frag menten wezen om te beginnen terug naar vierduizend jaar oude tradities, om zo via de Hottentotten en Armeniërs tot de oude Grieken te geraken. Zij voorzag haar ex- cursie-in-vogelvlucht door de muziekwe reld, van snel en vaak onduidelijk gespro ken verbindende teksten, die zó’n belang rijk aandeel in beslag namen dat de echte zangminnaars er bekaaid afkwamen. Voor degenen die geestige uiteenzettin gen belangrijker vinden dan puur mu ziekgenot, was er wel het een en ander te beleven. Op kruidige wijze voerde de zan geres het opgetogen publiek door de Spaanse muziek uit de tijd der Moorse overheersing en kreeg het Gregoriaans uit het „Liber responsoriales” aandacht, ge volgd door haar visie op de Troubadours en minnezangers. En wie zou hebben kun nen denken dat naast Ockeghem, Dow- land en Monteverdi, zelfs Savonarola in dit programma als componist aan bod zou komen?! Bij dit alles werd Cathy Berberian, voor zover er (summiere) begeleidingen in het spel waren, trouw terzijde gestaan door de zich op het klavecimbel, voornamelijk door middel van gebruik van het luitregis- ter manifesterende Bruno Canino. Deze instrumentalist die zich later ook als pia- Liszt kan eigenlijk niet in zijn schaduw staan, zeker niet als liedcomponist. Het vreemde is, dat het ons gisteravond eigen lijk niet gehinderd heeft en dat wij met dezelfde aandacht naar Liszt en naar Strauss geluisterd hebben. Dat kwam om dat Gundula Janowitz een sublieme stem heeft en een onvoorstelbare gave techniek, die haar in staat stelt om een prul als „O heb» so lang du lieben kannst” te zingen alsof het een lied van Mozart is. Slechts één keer beangstigde het en thousiasme de Haagse formatie. „Over het algemeen hoef je niet bang te zijn”, zegt Ted Oberg. „Het Poolse publiek is weliswaar enthousiast, maar zal zich nooit misdragen. Toch hebben we ’m wel even geknepen. Dat was in een voetbalstadion in de buurt van Katowi ce. Het concert was juist afgelopen, toen de mensen met honderden tegelijk over de hekken klommen". toirtheater ligt, verder zijn het onge bonden groepen en solo-artiesten Hoogtepunten van deze week zou v.'e|oen< de Volksopera in Paradiso kunnen zijn, op 10 en 11 juni, waar aan door tal van kunstenaars wordt incegcwerktHet zal een mengvorm z.jri kan koorzang muziek toneel- Ondoenlijk om allemaal op te noe men wat het Festival of Fools nog meel te bieden heeft Maar boven staande geeft een indruk van een dekselse theateractiviteit Bij een der theaters gaan kijken betekent veel zien D„. mogelijk omdat er geen toegangsprijs per voorstelling wordt geheven, maar voor een pas separtout kunt u alle voorstellingen zien Bevalt iets niet? Geen nood, oV' rul ijn meer zalen, er is altijd et «-t< mi •i-'ssants voor de meest v ■•wend< th'. t fooi De Argentijn Carlos Traffic, al enkele malen eerder in ons land te zien in Mickery, is vrijdagen zondag nog te zien in Melkweg, respectieve lijk om 22 en 22 30 uur Okey Doe heet de schitterende voorstelling die hij daar helemaal alleen laat zien met weinig middelen Trafic bele venissen met zijn illusionaire hond je. spelletjes met oude rommel en poppetjes, daarmee weet deze unieke artiest op knappe, soms wre de, soms ontroerende wijze te boeien Fa enals vorig jaar is ook deze koer Dogtroep weel present Een erg on gebruikelijke groep zonder ingestu fleerde stukken en ook d< plaat waar Dogtroep optreed’ hoef! m< I per se voor theatei te zijn Wat dl' gezelschap laat zien is een voortdu rende verandering en improvisatie waarbij voor do toewhouwei vei verwarring agressie of een extra geprikkelde fantfisic ontstaat Za teldag om 13 (KI uur t< zien op de Nieuwmarkt Ook terug van vorig jaar maai vee! -. aker in ops land <1< Great Sal' Lake Mime Troup Behoeft nauwe (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Foolies ’77 heet de nieuwste produktie van de friends Roadshow. Het nu in ons land zo langzamerhand vermaarde gezelschap van Engelse hyperdwa- ze clowns presenteert dit gloed nieuwe programma deze week bin nen het kader van natuurlijk het Festival of Fools in drie theaters in de hoofdstad: Paradiso (donderdag 21 uur), Melkweg (vrijdag 21.30 uur) en Historisch Museum (zondag 14 uur). De Friends, al jaren vaste vro lijke gasten in het Shaffy theater, zijn dit jaar ook ontdekt op het internationale theaterfestival in Nancy. telt Ted Oberg. „Toch kwamen we al voor de derde keer in Polen. Het lijkt alsof onze populariteit blijft toe nemen”. Na de overmatig uitgegroeide ver- sieringskunst uit het begin van de acht tiende eeuw aan de orde te hebben gesteld, werd op speciale wijze het werk van Mo zart en Rossini belicht en grapjes gemaakt over de „castraten”. Eerst nu was het moment aangebroken dat tenminste enige genoegdoening kon worden verschaft aan de concertbezoekers die op werkelijk mu siceren zaten te wachten. Schubert maakte plaats voor Offenbach en in sneltreinvaart werden de volgende stations gepasseerd: Debussy, Stravinsky, Schonberg, Cage. En >voor je het wist was je in de tegenwoordige BALLET AMSTERDAM. Stadsschouwburg (20.15 uur): „This, That and The Other” door Carolyn Carlson en Le Groupe de Recherches Théatrales de l’Opéra de Paris. DONDERDAG 9 JUNI TONEEL AMSTERDAM. Mickery (20.30- uur): „Vox Populi, Vox Dei” van Ritsaert ten Cate. DEN HAAG. Diligentia (20.15 uur): „Een traan voor elke roos”, Vrouwen kabaret van Natascha Emanuels. MUZIEK AMSTERDAM. Stadsschouwburg (20.15 uur): „II Tabarro” en „Gianni Schicchi”, eenacters van Puccini door de Ned. Operastichting onder regie van Lotfi Mansouri. Concertgebouw (20.15 uur): Studio der frühen Musik en het Ensemble Vo cale Guillaume Dufay onder leiding van Thomas Binkley met La Harpe de Mélodie, muziek uit de Ars Subtilor. Cathy Berberian gaf gisteravond in het Haagse Dilligentia een uitvoering vanVocaLectu Recital. (Foto Bob van Dantzig) tijd aangeland en klonken composities van Berio; even knap als hysterisch, zoals dat bedoeld is. In een als toegift behandeld gedeelte van het slecht afgewogen programma (Berbe rians televisie-optreden deze week was veel doeltreffender getimed) behandelde Cathy Berberian tenslotte nog even de spiritual, de chanson en de geëngageerde muziek van Kurt Weill, om met Gershwins „Summertime” door haar „my favorite song” genoemd te besluiten. Terugblik kend had het publiek dan kunnen luiste ren naar vaak heel amusante voordrachts kunst, maar evenzo de wat teleurstellende gevolgen ondervonden („vlees noch vis”) van een programma dat lezing en recital tegelijk wil zijn. JOHAN VAN KEMPEN Carlos Trafic, de Argentijn die met minimale middelen een optimaal artistiek niveau bereikt. greep uit hel programma anders is practise!) niet mogelijk bij een dergelijk omvangrijk tlieater.ian bod dan ontmoeten we de Spi lei woman, een groepje vrouwen dat iiK’t een humoristisch femini.-nu vrouw i. bewust wil maken vom <<re|rl "..arm zij leven D> grm p laat zich inspireren dooi d< Indiaan lijk.- loeiiehtmp maar gebruikt klas siek< mimetechnicken en moderne dans m combinatie lot clownsgrap pen Vrijdagen zaterdag om 23.30 en 23 (Ki uur in Shaffy. zaterdag 14 uur in de M"ll;weg en zondag om 22 30 urn Hl lie' Vondelpark MUZIEK AMSTERDAM. Concertgebouw (20.15 uur): Cathy Berberian, sopraan en Bruno Canino, piano, in „VocaLec- tu Recital”. SCHEVENINGEN. Circustheater (19.30 uur). „Axel", opera van Reinbert de Leeuw en Jan van Vlijmen door de Ned Operastichting onder regie van Georg Reinhardt en Hans Vonk, diri gent. MONNICKENDAM. Grote Kerk (20 uur): Ned. Kamerorkest met Telemann, Haydn en Mozart onder leiding van Christopher Adey. UTRECHT. Geertekerk (20.15 uur): Studio der frühen Musik met muziek uit de Ars Subtilor onder Thomas Binkley. Hyperdwazen en clowns op straat en in het theater dans en film Beroepsartiesten en amateurs werken mee en zowel hel podium als de zaal wordt bij de scène betrokken De toeschouwers kunnen het spektakel bekijken van af de zijkanten en de balkons Aan vang 20.30 uur Le Grand Rêveur. De grot» Dm mer. is een stuk dat door een groep uit Argentinië wordt gebracht To neel als een stomme film Onder pianobegeleiding volgt ei een mi mespel dut gebaseerd r op Charlie Chaplin’s beroemde stomm< film The Kid Ruim drie jaar lang een practise!) ongewijzigde, maai steeds meer geperfectioneerd' voorstel ling, die in 1974 tot Argentinië beste werd uitgeroepen Donderdag om 20.30 in Shaffy vrijdag 21 uni inliet Vondelpark en zaterdag 20 3(1 uur in de Melkweg

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13