Handenarbeid op de biljarttafel d stringente maatregelen KERBERTASIEL GROEIDE DOOR POPULARITEIT VAN HUISDIER ïïafiMbafijn een borrel vanFlorjri. Milieudefensie eist è- w wi DIEFSTAL CEMENT VERIJDELD Jongens gebruiken Velsertunnel als voetpad Revisievergunningen Hoogovens Boormachines bij V D gestolen Ledenvergadering Progressief Velsen in Wereldwinkel Café „DE HALVE MAAN” Velser Gemeenschap vergadert over Stisa Augustijner ’S “ja ■0 HORYN 4 5 4 VELSEN-IJMUIDEN DONDERDAG 9 JUNI 19 7 7 Zonder risico naar de Amro, dus. Opvang van honden en katten, vogels, schapen, apen en een paard Status Zwerfkatten n Uit de rommel naar de Amro, dus. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Juist toen 180 kinderen zich in het piepkleine zaaltje verdrongen voor een plaatsje voor de filmvertoning, kwam de inspectrice van CRM een kijkje nemen. Een betere il lustratie van de erbarmelijke huisvesting had Ted van der Put ten zich niet kunnen wensen. De leider van het buurthuis De Spil greep het bezoek van de CRM- ambtenaar aan om nog eens te benadrukken in wat voor een wantoestand het buurthuiswerk in IJmuiden-Oost moet worden verricht. Lede ogen Via een Amro Prive Rekening kun ie de premies van al \erveneterintfen betalen. IJMUIDEN.Hij is een kleine bescheiden man. Eigenlijk eerder tenger dan klein. Zijn peper- en zoutkleurige snor lijkt even weerbastig als zijn grijzende haardos. Een paar vriendelijke ogen blikken de wereld in. Zijn wereld. Dat is het Kerbertasiel aan de Heerenduinweg waar hij vrijdag op de kop af 127z jaar de scepter zwaait. Geassisteerd door de dierenverzorgsters Annelies en Greet temidden van een schare luidruchtige honden en een gezelschap van meestentijds enigzins hooghartig zwijgende poezebeesten. Via een Amro frive Rekening kun ie cie eerjfe, aanbbtalhW op je Y'erbouvjing' doen i «W i JU*. ■t- a" A.J ^^55^31 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Barre behuizing De Spil stagneert buurthuiswerk Het meest schrijnende is dat De Spil Van het allerkleinste lokaaltje van De Spil moeten zowel het naaikransje, de handenarbeidgroep als de deelnemers aan de tertielvormcursus gebruik maken. Bovendien dient de ruimte als provisorische vergaderzaal van de staf. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i niet :hool ont- De werd >ouw n. Er kken 1 we- goed amen e ge- i hoe- door kan men or de ja of lend. In spanning wacht hij nu af of zijn pleidooi voor een ander onderdak door het ministerie wordt gehonoreerd met een flinke subsidie. Blijft die financiële steun uit, dan komt het plan om te verhuizen naar het Hervormd Jeugdhuis geheel op losse schroeven te staan. In diezelfde benedenruimte moeten bo vendien groepen terecht voor ballet, volks dansen, klaverjassen en jongereninstuif. De balletdansers klagen steen en been IJMUIDEN. Bij V D aan de Lange Nieuwstraat zijn in de periode 18 mei tot 1 juni vier boormachines gestolen. De appa ratuur vertegenwoordigt een waarde van 1.100,-. De bedrijfsleiding miste de kost bare stukken gereedschap deze week bij een periodieke inventarisatie. Nadat Aaron de trouwe waakse Duitse herder, die luid bassend en blaffend zijn opwachting heeft gemaakt is opgeborgen, is er even tijd voor een babbel. Op zichzelf is een jubileum van 12'/2 jaar niet meteen een dermate opzienbarende gebeurtenis die vraagt om veel publiciteit. De heer W. Kraayenoord - de man waar het om gaat is de eerste om dat zelf te beamen. Maar 12'/a jaar omgaan met die ren die door de meest uiteenlopende oorza ken aan zijn zorgen werden toevertrouwd rechtvaardigt een blik terug. „Met nog een stuk of 75 sollicitanten reageerde ik in 1965 op een advertentie in de IJmuider Courant waarin een beheer der voor het asiel werd gevraagd. Eigen lijk was ik tegelzetter”, vertelt de asielbe heerder. „Toen ik voor een bouwbedrijf naar Nieuw Guinea was geweest wist ik niet wat ik zou gaan doen. Dus solliciteer de ik maar naar die baan. Het leek me wel leuk. Ik heb er geen spijt van gekregen. Het leven is vrij en geeft toch een heleboel voldoening. Er is hier in de afgelopen jaren wel het één en ander veranderd. Toen ik hier kwam konden er 34 honden Het zijn echter niet uitsluitend honden en katten waar de heer Kraayenoord zich de afgelopen 12‘/s jaar over heeft ont fermd. „Er waren veel vogels bij”, vertelt hij. „Daarvoor hebben we een vijver en een buitenverblijf aangelegd. Verder kregen we zeehondjes, schapen, geiten, bokken en we hebben zelfs apen en een paard gehad. VELSEN. Aan de Banjaertstraat in Velsen-Noord is in de nacht van woens dag op donderdag een 29-jarige Velsenaar op heterdaad betrapt bij het stelen van drie zakken cement. Ze lagen opgeslagen bij de nieuwbouw van een kleuterschool. VELSEN. De Velsense politie onder brak woensdagmiddag een riskante wan deling van twee Beverwijkse jongens door de oostbuis van de Velser tunnel. De jeugdige wandelaars werden rond half twee aangetroffen op het smalle loopri- cheltje van de tunnelbuis. de vorm van een passende lekkernij van wege het jubileum. Het Kerbertasiel groeit langzaam maar zeker door. Want de belangstelling voor het huisdier blijft toenemen. En de proble men die daarmee samenhangen krijgt het Kerbertasiel in steeds grotere mate gepre senteerd. „Maar”, zo redeneert asielbe heerder Kraayenoord, „zolang we ruimte hebben kunnen we de dieren moeilijk de dupe laten worden van het onverantwoor delijke gedrag van mensen. VELSEN. De Vereniging Milieude fensie vindt dat Hoogovens in haar aan vrage voor een revisievergunning voor de kooksfabrieken tekort is geschoten. In een bezwaarschrift dat op 14 juni wordt behandeld tijdens een openbare hoorzit ting in het stadhuis van Velsen signaleert de Vereniging op tal van punten in het verzoek onvolledige informatie en onjuis te schattingen over de uitworp van scha delijke stoffen. Volgens de Vereniging zijn de emissies van kooksfabrieken uitzonderlijk gevaar lijk voor de menselijke gezondheid. De stofdeeltjes bevatten, aldus Milieudefen sie, elementen die kankerverwekkend zijn. Zij wijst op onderzoekingen in de VS en Over de recente conflicten zal het alge meen bestuurslid J. H. G. Koreman zijn minderheids-standpunt toelichten en zijn houding verklaren. Verder staat een hele serie ingekomen stukken op de agenda. De vergadering begint om 17 uur en is voor belangstellenden toegankelijk. Plaats van vergaderen is het Cultureel Centrum. VELSEN. Dinsdag 14 juni houdt Pro gressief Velsen een ledenvergadering in de Wereldwinkel in Oud-IJmuiden. Op de agenda staan het fractieverslag over de periode augustus 1976 tot juni 1977 en de vraag hoe de samenwerking PPR en PSP er voor komend jaar uit moet gaan zien. De vergadering in de Wereldwinkel (hoek Bloemstraat-de la Reijstraat) is openbaar en begint om acht uur. sefte Men i ter tijdi- dan it dit zelf. i met a dat le ge- i dat reeg, aagd imid- celijk n een Igoed id A. aatie) erga- voor -van >nge- ssing moet gden niets igere *s te- engt. - het 1 wil g wil van reke- idho- lilips nleg- zijn Phi- n 300 n het idho- antal irden felle kan- ider- p het wa lgen, rklui emer lilips Raad per il on- soort ia de >nna- Aan de voet van de Heerenduinen ligt het asiel verscholen achter het zwembad en de speeltuin. Het geluid van de spelende kinderstemmen wordt van tijd tot tijd overstemd door het geblaf van de honden. De vacantietijd breekt aan. Langzaam maar zeker komen de vaste pensiongasten van het asiel weer opdagen. Huisdieren die voor een paar weken in het asiel onderdak krijgen omdat de eigenaars met vacantie gaan. Een jaarlijks weerkerend verschijn sel waar het asiel een stevige maar brood nodige duit voor ontvangt. De exploitatie blijkt door de hoge kosten niet sluitend te krijgen. Omwonenden zagen de man bezig en belden de politie. Hij is voor verhoor mee genomen naar het hoofdbureau en inmid dels weer op vrije voeten. Deze poging tot diefstal vond kort na middernacht plaats. Met de bus op weg naar Beverwijk wa ren ze bij vergissing hun eindbestemming voorbijgereden. Ze trachtten de fout te herstellen door direct ten zuiden van de tunnel uit te stappen en vandaar te voet naar Beverwijk terug te keren. Automobilisten maakten de politie op de riskante voettocht attent. De wandelaars kregen van de politie een lift naar hun reisdoel. Hoewel het kattenpubliek duidelijk ver schilt van het hondenvolk is het opvallend dat zoveel „kattenfreaks” zich niet ontzien om hun kat te makkelijk aan hun lot over te laten. „De dieren behoeven onder gelei de niet te worden uitgelaten. Komen ze niet terug dan denken de mensen te mak kelijk dat het dier iets is overkomen. Ook bij verhuizingen laat men de poes te vaak achter. De dieren raken aan het zwerven en verwilderen. Per week krijg ik zeker zo’n stuk of tien aangeboden. Veel komen er uit de buurt van de vishallen.” Hagetingerweg 36 - Santpoort Sinds De Spil in 1958 haar in trek nam in de voormalige meubelzaak aan de Meeu wenlaan zijn er verscheidene pogingen on dernomen elders een goed heenkomen te vinden. Maar steeds ketsten dergelijke on dernemingen af op de ligging van het andere pand, de kosten of de onderhande- ling. Jaren geleden werd zelfs nog gedacht aan nieuwbouw. Niemand piekert daar nu nog over. Een sprankje hoop ontstond toen het klooster aan de Willemsbeekweg in beeld kwam. Een jaar geleden werd dat idee definitief de bodem ingeslagen. Het bestuur, de stad en de vrijwilligsters zonk de moed in de schoenen. Ze werden over vallen door een gevoel van machteloos heid. In die uitzichtloze situatie kwakten ze maar weer enkele potten verf tegen de grauwe, verwaarloosde wanden, om het interieur wat op te fleuren. Het achterstal- ligge onderhoud bleef echter. Afbladder ende muren en gaten in het plafond. Het bestuur voelt er bitter weinig voor veel geld in het opknapwerk te steken omdat het geen zier uithaalt. Bovendien zouden zulke investeringen weggegooid zijn, als de verhuizing ooit realiteit wordt. Behalve de slechte staat van het gebouw, is het ook veel te krap voor de vele activiteiten die in het buurthuis ontplooid worden. Op de begane grond heeft men de beschikking over een weliswaar grote, doch troosteloze zaal. Eigenlijk is die ruimte nergens ge schikt voor. Alleen vrijdag- en zaterdaga vond is het grote vloeroppervlak van nut voor de tientallen jongeren die in de schaars verlichte zaal swingen op de da verende discoklanken. Die herrie zorgt echter steevast voor een pot bonje met de buren. Hoewel er voldoende voorbeelden zijn aan te halen waarmee aangetoond kan worden dat dat laatste nog wel eens iets te wensen overlaat, is de heer Kraayenoord toch niet ontevreden. „Een andere zaak die veel verontrustender is”, voegt hij er aan toe,” zijn de fokmethodes. Veel mensen willen vanwege de karaktereigenschappen een bepaald soort hond. Dat is een goede zaak. Maar de heren fokkers gaan heel vaak niet nauwkeurig te werk. Inteelt is aan de orde van de dag. Het gevolg daar van is dat die rastypische kenmerken waarom mensen een bepaalde hond willen hebben volkomen verloren dreigen te gaan. We hebben dat in de vijftiger jaren met de Schotse Colly meegemaakt die als Lassiehond erg populair was. Later wer den de Hushpuppies het slachtoffer. Daar na de spaniëls en tegenwoordig is er weer zo’n belangstelling voor bouviers en al dat grootsoortige geweld. Men ontziet zich niet om op een flat een Duitse dog aan te schaffen.” Japan waarbij onomstotelijk is vastge steld dat onder kooksovenarbeiders veel meer gevallen van kanker voorkopten dan onder vergelijkbare bevolkingsgroepen. Zo toonde een studie in de VS aan dat er een verband bestaat tussen longkanker en het blootstaan aan kooksovenemissies. Uit deze resultaten mag niet zonder meer worden geconcludeerd dat ook on der de bevolking van de IJmond veel meer kanker zal voorkomen dan in een streek zonder kooksfabrieken. „Alleen een bevol kingsonderzoek zou dit kunnen uitwijzen, hoewel het zeer moeilijk zal’zijn significan te cijfers te verkrijgen. Er verloopt immers een zeer lange periode tussen het bloot staan aan kankerverwekkende stoffen en het manifest worden van de ziekte”, aldus de Vereniging Milieudefensie in haar be zwaarschrift. Juist vanwege alle gevaren die aan de uitworp van stoffen van de kooksfa brieken kleven, is de Vereniging van oor deel dat de vergunning slechts kan worden verleend onder stringente voorwaarden. Deze eisen die ook in het bezwaarschrift zijn opgesomd gaan verder dan de maatre gelen die Hoogovens neemt. Het staalbe drijf baseert de huidige bestrijdingsmaat regelen op het principe van de grootst mogelijke haalbaarheid binnen een be paalde termijn”. VELSEN. Op woensdag 15 juni wordt een algemene bestuursvergadering ge houden door de Stichting de Velser Ge meenschap. Belangrijk punt dat ter be handeling op de agenda staat is de Stisa. I n het st be- ver- is een hoog gistend bier met de bijzon dere eigenschap: zuiver van samen stelling en gezond! Uitzonderlijke eigenschappen in deze tijd! Augustijner bier ondergaat een 2e gisting in de fles, die een lange rijping veroorzaakt, waardoor het bier een unieke smaak krijgt. Geniet eens van dit smaakvolle bier in Met kunst en vliegwerk moeten maandagochtend de restanten van het teenerfeest worden verwijderd om plaats te maken voor de peuters. Uit alle hoeken en gaten worden dan tafeltjes en stoeltjes te voorschijn gehaald. Speelgoed, opgesta peld in de schaarse bergruimten, wordt uitgestald. Een gezellig vertrek waar de hummels hun gang kunnen gaan, is het niet. Ted van der Putten ziet dat met lede ogen aan. „Die kleintjes behoren natuur lijk een eigen ruimte te hebben die voor hen geschikt gemaakt is. Waar ze hun eigen werkstukjes kunnen uitstallen, waar ze het plak- en knipwerk mogen op hangen”. over de splinters in de vloer, over het onbruikbaar hok. Vergaderingen kunnen ontbreken van spiegels en een goede ge- alleen gehouden worden in de ruimte tus- luidsinstallatie. En de kleine kern van be- sen de hobbykamer en de trap. Wie naar jaarden die twee middagen in de week een boven loopt, valt dus midden in de verga- kaartje komt leggen, zit wat verloren in de dering. Het denk- en schrijfwerk verricht immense ruimte. De jongereninstuif Ted daarom thuis. vraagt een eigentijdse sfeer, die moeilijk is te scheppen in de naargeestige lokaliteit. Op de eerste verdieping is de situatie door haar huisvestingsproblemen nooit is niet veel beter. De biljartzaal dient tevens uitgegroeid tot een echte gemeenschaps- als hobbyruimte. De biljarttafel fungeert ruimte. Een plaats van samenkomst waar ook als werkbank voor handenarbeid, het- de buurtbewoners effe binnenlopen om geen een ongelukige werkhoogte is voor de een praatje te maken of een borrel te kinderen. De staf van het buurthuis kan drinken. „Want zo behoort een buurtcen- zich nergens rustig terugtrekken. De bure- trum te functioneren”, verzucht Ted van len staan tegen elkaar geklemd in een der Putten. 5 Z- 2% worden ondergebracht. Momenteel 80. Voor de katten waren er slechts 7 hokken. Nu zijn er 36 poezenverblijven. We hebben alles zelf gebouwd. De heer Kraayenoord ontkent niet dat het „hebben” van een hond een beetje een statussymbool is geworden. „Maar”, zo voegt hij er direkt aan toe, „op zichzelf is daar niets op tegen als de mensen maar goed voor hun dieren zorgen. Zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheid. '4 Het dierenverblijf geeft het echtpaar Kraayenoord en de assistentes handenvol werk. Vrijdag is er gebak bij de koffie en 1 krijgen de honden en katten een „lollie” in 1 Asielbeheerder W. Kraayenoord met zijn trouwe huisgenoot en erfbewaker Aaron. D i.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5