Brueghel bracht acht ton op ambtenaren Nederlaag voor Carter EN/STA meubel Benoeming van burgemeester Haarlem op korte termijn terstal interieurs b.v Wagenweg 1,3 en 15, Haarlem, hoek Wagenweg-Houtplein. Huider voor SieMatic keukens MAG NIET OMHOOG” Artsen zijn geen „ZOWEL BELASTING ALS PREMIEDRUK Frl aantal pagina's vandaag-, 2Ö ff S het woord is aan... Lal Al F Dr. Zijlstra: OP VEILING VAN SOTHEBY MAK VAN WAAY 1 Verbaasd STAATSSECRETARIS HENDRIKS: Strandverwachting agenda pagina Gesprek Zonnige perioden Spooktrein WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN IV Pl n 2 2,3,4 (Van onze redactie economie) r i (Van onze verslaggevers) DEN HAAG-ASSEN. Het is onjuist om de gijzelingen in Noord- Drenthe via een uitputtingsslag te regelen. „Wij kennen onze jongens en weten dat dit de verkeerde manier is”. Aldus een verklaring van een aantal Zuidmolukse jongeren die al eerder twee brieven aan de regering stuurden. LEOLUX ZITGROEPEN Weerrapporten B innen en buitenland... Plaatselijk nieuws Kunst KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 5,6,1,9,11 13 Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendorp W.1 Radio en televisie/strips. 15 I Economie17 i Beurs16 Sport25,27 I Puzzel19 Medische diensten6 Schrijvende lezers19 Weg en wiel19 Vrij(e)dag23 KENNEMERLAAN 1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL.O255O-22756* UTRECHT. „Ik ben er tegen artsen de status van ambtenaar te verlenen als men mij niet duidelijk maakt dat dat meehelpt aan hei verbeteren van de bestaande situatie”. Dit zegt staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) in het artsen weekblad Medisch Contact, dat met hem sprak over nationalisatie en socialisatie van de gezond heidszorg. Zwaar geladen begrippen, aldus de bewindsman, maar men mag er niet onder verstaan dat de overheid alles en de rest niets voor het zeggen heeft. VRIJDAG 10 JUNI 1977 X IJmuider Courant LosSe nummers 70 ct. kJ Molukse jongeren keuren uitputtingsslag af (ADVERTENTIES) CRi. Dat.de parlementaire invloed van die deine fracties nu zo ongeveer minimaal is jeworden, zou de groten het besef moeten 'even dat hier het gevaar van nivellering n massaficering de kop opsteekt. Het rerloren gaan van de gegrondveste over- uiging van een minderheid is altijd een rerlies voor de politieke genuanceerdheid, )ij de gratie waarvan het landsbeleid vordt behoed voor extremisme naar wel ke kant ook. (ADVERTENTIES) Het 64 bij 49 centimeter metende pa neel was een van de werken uit de collec tie van de in 1970 overleden Nederlandse industrieel dr. H. Wetzlar, die in de Ron de Lutherse Kerk in Amsterdam onder de hamer kwam. De geveilde verzame ling bestond uit 134 schilderijen van Ne derlandse, Vlaamse en Duitse meesters uit de 15e, 16e en 17e eeuw. Een woord voerder van het veilinghuis schatte de totale opbrengst op 15 miljoen gulden, vijf miljoen meer dan verwacht werd. Andere uitschieters op de zeer druk bezochte verkoping waren „De Heilige Maagd en Sint Maarten” van Barend van Orley (1488-1541) en een landschap van De prijzen voor de overige schilderijen varieerden van ongeveer 170.000 gulden van Bathasar van der Ast, Willem van de Velde de Jonge, Pieter Claesz., Barent Avercamp en Jan van Goyen. De groep jongeren, afkomstig uit Assen, Bovensmilde en enkele andere plaatsen in ons land, geven de regering opnieuw de raad een politieke oplossing te zoeken. De regering moet praten met de Zuidmolukse jongeren, aldus de verklaring. Daarbij wordt het advies gegeven: „Wacht niet te lang”. Een andere oplossing dan een politieke zal nieuwe acties oproepen, aldus de jon geren. „Deze acties zullen tegenacties op roepen. Dit is niet wat wij willen. Dit is niet wat het Nederlandse volk wil. De Neder landse regering wel? Gaan de politieke en economische betrekkingen met Indonesië boven het leven van ongeveer zestig men sen en de onderdrukte volkeren in Indone sië en een vreedzaam leven in Nederland? Wij hopen van niet”, zo besluit de verkla ring. Vier uur en een kwartier heeft gisteren het tweede gesprek geduurd dat de con- Overzicht in de Lutherse kerk in Amster dam tijdens de veiling donderdag bij Mak van Waay uit de nalatenschap van dr. Hans Wetzlar. Het getoonde winterland schap van Salomon van Ruysdael werd op f 200.000,- ingezet en ging voor f 680.000 van de hand. tot westenwind. In de middag 17 a 19 graden. Zeewater 13 graden. Vooruitzichten: Zondag perioden van redelijk strandweer. tactpersonen mevrouw Soumokil en dr. Tan in de trein bij Glimmen met de kapers hebben gehad. Rond tien voor zeven gis teravond verlieten de bemiddelaars de ge kaapte trein in gezelschap van enkele ka pers die een eind meeliepen. Een van hen sprak nog wat met dr. Tan, toen mevrouw Soumokil al in de auto zat. De situatie rond de gijzelingen is on danks het gesprek „onverminderd ern stig”. Dit zei gisteravond een woordvoer- Koningstraat 19-21 telefoon 023-32 60 63 Haarlem (Van onze redactie economie) UTRECHT. „De belasting- en premiedruk mogen in de nabije toekomst niet stijgen wil ernst worden gemaakt met de inflatiebestrijding. Daarmee zou de hele collectieve sector niet meer, maar ook niet minder kunnen stijgen dan het nationale inkomen. Dit is een harde conclusie, die niets met politieke voorkeur te maken heeft, maar steunt op de eenvou dige overweging dat twee plus twee vier is en zelden vijf”. Dr. Zijlstra merkte verder op dat hij de afgelopen jaren nogal eens sombere geluiden had laten horen. Nu wilde hij eens zeggen dat deze sombere toekomst geen noodlot is. „Als aan enkele belangrijke beleidsvoorwaarden wordt voldaan, komen wij eruit”. Dit zei de president van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, gisteren in Utrecht tijdens de algemene ledenvergadering van de Centrale Rabobank. Óver de nullijn wilde dr. Zijlstra niet spreken, wel over een „stabilisatielijn”, dus zuiniger aan doen dan het kabinet het wilde met de één-procentsoperatie. Dr. Zijlstra ziet overigens niets verontrustends in het lagere groeitempo van onze economie. „In de jaren ’60 was de groei uitzonderlijk”. Hij vindt 3’A procent een heel fatsoenlijke groei, „maar we hebben onze eisen en verwachtingen een beetje te hoog gesteld en dan kom je natuurlijk in de knoei”. der van het crisiscentrum in Den Haag. Of het gesprek van de Contactpersonen met de kapers in de trein iets ten goede of ten slechte heeft veranderd wilde de woord voerder niet zeggen. „In het belang van de gijzelaars kunnen over het gesprek van vanmiddag geen mededelingen worden ge daan”. Wel wilde de woordvoerder kwijt dat de kapers hun standpunt hebben mee gegeven. De contactpersonen hebben hun bevinden inmiddels aan de regering mee gedeeld. De betrokken ministers beraad den zich tot gisteravond laat in het ministe rie van Justitie over wat er verder te doen staat. Justitievoorlichter Van Leeuwen deelde gisteravond nog mee dat het beleidscen trum in Assen verbaasd was over het feit Hendriks kant zich fel tégen het verle nen van de ambtelijke status aan de arts, tegen eigendom van het instituut of zieken huis van de overheid. „Als er in het verle den iets zou zijn misgegaan, dan denk ik dat daarvoor eerder de overheid als schul dige moet worden aangemerkt een over heid die heeft nagelaten op tijd reguleren de of initiërende maatregelen te nemen dan het particulier initiatief, dat misschien wat onstuimig is gegroeid en onvoldoende oog heeft gehad voor de coördinatie van bepaalde zorggebieden”. De staatssecretaris licht in het blad toe dat de beide fel omstreden wetsontwer pen, die hij heeft ingediend, trachten het voorzieningspatroon „zoals dat in ons Isrid De rijkspolitie van Vries heeft woens dagochtend rond half zes een 25-jarige Duitser pater-jezuiet uit Emden aangehou den, die van plan was naar de trein te gaan, zo is bekendgemaakt. De man was het Noordwillemskanaal overgezwommen en probeerde daarna via de weilanden, een afstand van ruim één kilometer, bij de trein te komen. In een gesprek met de En wat de tarieven betreft ligt er ook geen nationalisatie in het vooruitzicht. Wel het onder de hoede van een ministerie brengen van alle' tarieven en ook het dan tot dusver op elkaar afstemmen van be paalde tarieven, bijvoorbeeld particuliere en ziekenfondstarieven. Dat heeft volgens Hendriks niets te maken met nationalisa tie, want het toezichthoudend orgaan kan pas tot vaststelling vah een tarief overgaan als er geen overleg tussen betrokken par tijen is gevoerd. enigszins uit zijn voegen is gegroeid, iets meer te reguleren”. Hij denkt bijvoorbeeld aan de onevenwichtige spreiding van in tramurale voorzieningen en van het huis artsen- en tandartsenbestand. De invloedrijke financiële commissie in het Huis van Afgevaardigden wees met 27 tegen tien stemmen een voorstel af om elk jaar dat het benzineverbruik niet voldoen de beperkt wordt, de prijs van deze brand stof met vijf dollarcent (circa 0,13) te verhogen. Óok een compromis-voorstel voor een eenmalige prijsverhoging met drie dollarcent in 1978 sneuvelde met 25 tegen elf stemmen. Een voorstel dat het ook niet haalde, hield betaling van een premie in bij de aanschaf van zuinige auto’s. Deze premie zou kunnen oplopen tot 499 dollar (ongeveer 1250). De com missie wees dit voorstel af met 31 tegen vijf stemmen. Een voorstel dat wel werd aanvaard met 23 tegen dertien stemmen geeft de regering de bevoegdheid grote achtci linders extra te belasten. De commissie bepaalde echter dat de maatregel pas zal gelden voor de modellen-1979 en niet al voor die van het komend jaar, zoals de president wilde. Ook sprak de commissie zich uit voor een lagere extra-belasting dan in het wetsontwerp was genoemd. kapers had hij, zei hij, willen probéren een eind aan de kaping te maken. De Duitser is later overgeleverd aan de Duitse politie. WASHINGTON (DPA/UPI). Presi dent Carter heeft gisteren ten aanzien van zijn programma tot beperking van het energieverbruik enige flinke klappen moeten incasseren. Publilius Syrus: Wie niet wijs wordt uit zichzelf, behoeft bij anderen geen wijshe den te gaan leren. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De benoemingsprocedu re voor de nieuwe burgemeester van Haarlem is in het eindstadium gekomen. Minister De Gaay-Fortman (Binnenland se Zaken) heeft inmiddels de namen van de kandidaten aan zijn collega-ministers meegedeeld. Onvoorziene omstandighe den uitgesloten, staat het vast dat burge meester Reehorst van Velsen dr. De Gou zal opvolgen. Reehorst is voor alle fracties uit de Haar lemse gemeenteraad een acceptabele kan didaat. Hij is de enige die op alle voor keurslijstjes van de leden van de vertrou wenscommissie voorkomt. Aanvankelijk werd verwacht dat de benoeming van Reehorst in de afgelopen week al af zou komen. Door de verwikkelingen rond de gijzelingen in Drente is de ministerraad echter nog niet aan een definitieve beslis sing toegekomen. Verwacht wordt nu dat dit binnen enkele weken zal gebeuren. Natuurlijk was de uitslag markant en errassend, maar men mag toch nooit ver beten dat niet geheel Nederland op de [rote partijen heeft gestemd. De minder- eden, vertegenwoordigd door de kleinere formaties, zijn sterk geslonken, maar zij staan nog wel degelijk. Het zou een Rechte vorm van democratisch denken )etekenen als de grote formaties zich gaan [edragen alsof er geen minderheden meer lijn. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De kleintjes Er zijn tekenen die erop wijzen dat de rrote partijen in het spel van de kabinets formatie en de vorming van hun toekom- kig beleid zich meer dan eigenlijk verant woord moet worden geacht vastklampen ian de verkiezingsuitslag, ten koste van let democratische recht van de kleine par ijen. I Wie het met onze democratie goed neent, moet des te zorgvuldiger met min- ierheden omspringen naarmate de eigen nacht groter wordt. In de formatiege- iprekken worden de kleine partijen onvol- ioende gehoord. Intussen worden ook in de parlementaire structuur maatregelen genomen die aan de betekenis van de ninderheden voorbijgaan. In het presidi um van de Tweede Kamer zijn ze nu al rolkomen geweerd. Bij burgemeestersbe noemingen en de verdeling van belangrij ke bestuursfuncties kunnen zij straks ge- nakkelijk genegeerd worden. Matiging in liet machtsvertoon en de machtspraktijk, ifzwering van de dooddoener „ver kiezingsuitslag” en zorgvuldig democra tisch besef zij de „overwinnaars” toege- wenst lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Oorspronkelijk was er sprake van dat er drie contactpersonen naar de trein zouden gaan. De derde zou Frieda Tomasoa zijn, maar zij was niet naar Assen gekomen. „Het is een beslissing geweest van de twee contactpersonen”, aldus Justitiewoord- voerder Van Leeuwen, daarmee doelend op mevrouw Soumokil en dr. Tan. Frieda Tomasoa speelt momenteel een belangrij ke rol als secretaresse van de Zuidmolukse „vice-president” Piet Lokollo, de leider van het Molukse crisiscentrum in Capelle aap den IJssel. Ze maakte, tot twee jaar terug, deel uit van het hoofdbestuur van de Pemuda Masjerakat, de Vrije Zuidmoluk se Jongerenbeweging. Hoewel het beleidscentrum in Assen dit ontkent, beweren enkele leerlingen die in de openbare lagere school in Bovensmilde zijn gegijzeld geweest, dat er op de eerste kapingsdag een Zuidmolukker de bezette school heeft verlaten. Die „vijfde” kaper in Bovensmilde zou zichzelf in een been heb ben geschoten. Volgens de kinderen huilde de kaper herhaaldelijk, voordat hij ’s avonds via een raam uit de school strom pelde. De president van de Nederlandsche Bank zei verder nog dat de jaren ’30 niet behoeven terug te keren. „Maar als de landen hun toevlucht zouden nemen tot het wapen van de invoerbeperking zou ik deze stelling niet zonder meer durven deponeren". HEt gebrek aan belangstelling voor klei- >e partijen in de politieke schakering is al luidelijk gebleken door de toch wel kleine rende manier waarop de factor „D’66” in let formatiegesprek is bejegend. En dan ling het in dat geval nog over een partij die Percentueel een opvallend grote winst had leboekt en wier rol in het vorige kabinet teler instemming bleek te hebben verwor- ten. Kleine partijen die nog kleiner wer ken die soms zelfs de helft van hun lanhang verloren, kunnen blijkbaar hele naal niet meer op enige aandacht reke- len. De vraag waarom zij bij de laatste verkiezingen zulke zware klappen kregen m of die zware klappen niet ook voor een ileel te wijten waren aan het feit dat zij al amelijk kleintjes de verkiezingen ingin- |en, wordt daarbij nauwelijks meer over togen. bloemen in een vaas voor een half mil de 17e-eeuwSe meester Jacob van Ruis- joen gulden. dael. Voor deze werken werden 760.000, respectievelijk 740.000 gulden betaald. Een 17e-eeuws winterlandschap van Sa- tot 420.000 gulden. Hierbij waren werken lomon van Ruysdael ging voor 680.000 gulden van de hand en een schilderij van Ambrosius Bosschaert (1565-1621) met dat de derde contactpersoon, Frieda To masoa, niet was meegekomen naar Assen. Men had op haar komst gerekend. Hij ontkende dat de regering de vouw had gevraagd. „Zowel de heer Tan als me vrouw Soumokil hadden de aanwezigheid van mevrouw Tomasoa op prijs gesteld. Zowel de regering als de kapers hadden hiertegen geen bezwaar”. Zonnige perioden met vooral in het binnenland enkele buien. Meest matige wind tussen zuid en west. Minima ongeveer 10 graden, maxima morgen van 16 graden aan zee, tot 20 graden in het bin nenland. Een kort treinstel van de West- duitse spoorwegen is in de nacht van woensdag op donderdag op drift geraakt, waarna het een uur lang langs verlaten stations en open spoorwegovergangen in de buurt van München voortrolde. De trein was tegen 01.00 uur op de hoofdrail van het station Be- henkirchen verlaten. Anderhalf uur later zette het voertuig zich plotseling zelfstandig in bewegmg. Naar later bleek was de handrem niet aangetrokken. Op het enkelspoor-traject pas seerde 9e spooktrein twaalf slechts deels bewaakte spoorweg overgangen. Er zijn geen meldin gen binnengekomen van persoon lijk letsel. Dr. Tan en een kaper hielpen me vrouw Soumukil de spoordijk af toen zij gistermid dag op weg waren naar de trein. Morgen overwegend droog met nu en dan zon en een matige zuidwest- Toch vertegenwoordigen die kleine par ijen allemaal een uitgesproken politieke mening, waarvan het gewicht eigenlijk oeneemt naarmate minder kiezers de ver- eiding kunnen weerstaan hun formatie in ie steek te laten en zich bij de grote neerderheden aan te sluiten. Trouw aan leginselen door dik en dun is immers een lewonderenswaardige eigenschap, die neer lof verdient dan zij in het politieke teekspel pleegt te krijgen. AMSTERDAM (ANP). Op een vei ling van Sotheby Mak van Waay in Amsterdam heeft gisteravond een bloemstilleven van Jan Brueghel de ou de (1586-1625) het astronomische be drag van 800.000 gulden opgebracht. Voorzover bekend is dit een record voor een verkoop in Nederland. 1 67e jaargang no 185 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel.redactie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 pel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Isnldredactiet Jos L. Lodewijks, if. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. U. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling 1 13,65 p. tnnd.. f 39.35 p. kwartaal p. post 1 52,-). p. jaar 1 154.70 p. post f 200,-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1