Grote tentoonstelling hoogtepunt van herdenkingsjaar Antwerpen geeft Rubens alle eer Oude Ars Nova muziek bedenkelijk gebracht Poëzie-festival in Rotterdam Ter herinnering aan dirigent en toonkunstenaar Marinus Adam Open atmosfeer Droogkast voor antieke boeken oor I jrs S I Studio der frühen Musik in Amsterdam Kunstenaars willen regelmatig overleg met overheid RELATIES MET OEGANDA DOOR ITI VERBROKEN „Waterslachtoffers” geholpen met ruimtevaart-ervaring 11 19 7 7 JUNI ZATERDAG 11 KUNST 10 rermist ibur. ir 1 oeken, JOHAN VAN KEMPEN Romantische voorkeur sprak jeugd aan MARINUS ADAM H agblac voor Darcante zei dat het Internationaal The ater Instituut onlangs op een conferentie in Stockholm daartoe had besloten nadat het een zestal weken geleden gehoord had van de dood van Kawada. PARIJS (Reuter). Het Internationaal Theater Instituut (ITI), dat verbonden is met de UNESCO, de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur, heeft alle betrekkingen met de Oegandese auto riteiten verbroken na de moord op Byron Kawadwa, die directeur was van het Na tionaal Theater in Kampala. Dit heeft de voorzitter, Jean Darcante, meegedeeld. AMSTERDAM. In de veertiende eeuw wemelde het in de muziekwereld van de experimenten. Na de tamelijk statische vormen die de sterk aan de kerkelijke liturgie gebonden muziek van de der tiende eeuwse „Ars Antiqua” had gekend, ontstond de meer wereldlijk gerichte „Ars Nova” met haar bizarre combinaties en gemengde vocaal-instrumentale bezettin gen. Veel composities uit die vruchtbare tijd waarin het intellect een grote rol toebedeeld kreeg en die soms het karak ter van een puzzel aannamen, werden de bouwstenen van een spontaner schrijfwij ze uit later tijd. Ombuiging van het kunst- en mediabe leid is nodig om de werkloosheid onder kunstenaars te bestrijden, aldus de brief. Dat zou kunnen met relatief weinig midde len. Ook heeft de overheid tot nu toe te weinig oog gehad voor nieuwe ontwikke lingen. Alleen een duidelijk en materieel goed onderbouwd beleid kan het bestaan de wantrouwen bij kunstenaars en publiek wegnemen, aldus de kunstenaarsorganisa tie NW in haar brief aan de formateur. De collectie die in Antwerpen is te zien zal niet minder dan 90 schilderijen en 63 tekeningen van de meester omvatten. Ze komen uit het bezit van musea en particu lieren over de hele wereld. Zelden zal een tentoonstelling van een dergelijke grootte nog in de toekomst worden gehouden, daarvoor zijn de transportkosten en de verzekeringspremies te hoog. De Rubens- collectie is voor 140 miljoen gulden verze kerd. Vorige maand arriveerden in het Ant werpse Koninklijk Museum voor Schone Kunsten (dat voor deze gelegenheid geres taureerd werd) de eerste transporten. Eind mei en begin deze maand kwamen er in het der, zoals gisteren door de „Studio der frühen Musik” in Amsterdam werd gege ven, een volle Kleine Zaal in het Concert gebouw trekt. Met een publiek dan, dat afwijkt van het gangbare gemiddelde van concertbezoekers en dat evenals de mo dieuze Satie-adepten het geboden pro gramma als een soort cultus schijnt te ondergaan. Die indruk was des te sterker doordat de ook van grammofoonplaten beroemde „Studio der frühen Musik” hier in samenwerking met het „Ensemble Vo cale Guillaume Dufay” ditmaal een staal tje van temperamentloosheid in de kunst beoefening tentoonspreidde, dat door de aanhankelijke toehoorders niet alleen als zoete koek werd geslikt, maar blijkbaar zelfs als het kostelijkste muzikaal menu werd beschouwd. museum dagelijks werken van Rubens binnen. De schilderijen en tekeningen ko men uit Nederland, Frankrijk, Duitsland, de Sovjet-Unie, Canada, de Verenigde Sta ten, de Duitse Democratische Republiek, Denemarken, het Verenigd Koninkrijk, Italië, Oostenrijk, Polen, Spanje, Zwitser land, Zweden. gens voldeed vooral ook de fantasie stimu lerende ballet-muziek, die hij veelvuldig in functionele zin heeft mogen uitvoeren en die hij zelf ook componeerde. Het romantische element was het medi um, waardoor Marinus Adam op vele schoolconcerten een ongedwongen con tact kreeg met de jeugd van vele onder- wijs-instituten. Met overtuiging kon hij in eenvoudige bewoordingen wijzen op de artistieke bete kenis van de uit te voeren werken, ook op de functie, die het orkest als geheel en de insrumenten afzonderlijk met hun eigen, karakteristieke klankkleur daarbij was toebedeeld. Hij was de betrouwbare gids van de jeugd op de weg door het gebied van de orkestrale muziek en hielp haar zo mee de schat aan schoonheid ontdekken, die anders voor haar verborgen was geble ven. Dit gold zowel voor de zogeheten absolute muziek als voor de programma muziek, die directer aansprak vanwege haar bedoelde beeldend vermogen en rea listische klankenschildering. Adam slaagde er zo in de jeugdconcer- BONN (ANP). Het gebeurt geregeld dat zeldzame oude boeken, handschriften, grafische kunst en waardevolle docu menten aangetast worden door een te hoge vochtigheid, door gesprongen waterleidingen, door overstromingen of water schade bij branden. De ontstane schade is dikwijls slechts door duur restauratiewerk ongedaan te maken. In niet al te ernstige gevallen is het weliswaar betrekkelijk eenvoudig om afzonderlijke bladzijden of boeken te redden, maar het droog maken van een hele doorweekte bibliotheek is zeer moeilijk. Zowel de Amerikaanse firma General Electric, de Ameri kaanse NASA als het Westduitse Institut für Raumsimulation (instituut voor ruimte-simulatie) hebben nu aan de hand van experimenten aangetoond dat ruimtesimulatiekamers, zoals die gebruikt worden bij onderzoeken voor lucht- en ruimte vaart, uitstekend geschikt zijn als installaties voor het wegha len van vocht uit voorwerpen, zoals uit doorweekte boeken, aldus de Deutsche Forschungsdienst. Daarbij wordt het princi pe gebruikt dat water bij vermindering van luchtdruk gemak kelijker verdampt. Gebleken is dat natte boeken en documenten goed kunnen worden behandeld in een kleine ruimtekamer en een constante temperatuur van 50 graden en een druk die met vacuumpom- pen op 5 10 torr (een druk-eenhejd) wordt gehouden, wat ongeveer overeenkomst met een percent van de luchtdruk op aarde. Het weggezogen vocht wordt in een zogenaamde koudeval tot 18 graden bevroren. In een dergelijke installatie heeft het „wasgoed” al naar gelang de hoeveelheid 20 tot 40 uur droogtijd nodig. Het Instituut voor ruimte-simulatie te Keulen-Porz heeft Marinus Adam heeft veel betekend voor de jeugdconcerten. Hij genoot grote erkenning als componist, onder meer voor zijn variaties op „Merck toch hoe sterck” voor orkest. Dit kinderportret behoort tot Rubens’meest bekende werken, al hangt het in een door het grote publiek minder druk bezochte galerie in de Liechtensteinse hoofdstad Vaduz. tot 18 september gehouden wordt in het Museum Sterckshof in Deurne. Met be hulp van authentieke kledingstukken en copieën daarvan wordt duidelijk gemaakt hoe men zich in de tijd van Rubens kleedde. Ter gelegenheid van de 400ste geboorte- proeven met verscheidene papiersoorten gedaan, die eerst ingeweekt en daarna in de ruimtedroogkast gestopt werden. Bij geen der gebruikte papiersoorten ontstond daarbij noe- menswaardige schade. Het golven van de bladen kan vermeden worden wanneer men de boeken in de ruimtekamer vastdrukt of zoals in een boekenkast opstelt. Ook met „waterslachtoffers” uit de verzameling van de Keulse universiteitsbibliotheek is geëxperimenteerd. Een van deze boeken, waarvan de bladzijden aan elkaar gekleefd wa ren, werd eerst opnieuw grondig ingeweekt en daarna werden de korsten vuil op de randen voorzichtig met borstel en penseel verwijderd. Na een droogtijd van 24 uur kon men de bladzijden weer gemakkelijk van elkaar scheiden. Jaren oude watervlekken in boeken die al lang niet meer nat zijn, zijn evenwel ook in de ruimtekamer niet meer te verwijderen. Beschadigde stukken dienen bijgevolg nog in vochtige toestand, dus zo vlug mogelijk, behandeld te worden. Men kan ze ook, in afwachting van de behandeling, invriezen. De gebruikskosten van de in Porz gebruikte thermale ruimte kamer, die een volume van ongeveer 3 kubieke meter heeft, bedragen bij een bedrijfsduur van 24 uur circa duizend mark per kubieke meter. Bij een kleinere kamer zijn de kosten 10 tot 50 percent van genoemd bedrag, eveneens per kubieke meter of voor ongeveer 250 kilo boeken. Een dergelijke installatie is tegelijk te gebruiken voor conser- veringsdoeleinden. Aan de atmosfeer in de kamer kan men namelijk zonder problemen stoffen als ethyleenoxide en thy mol toevoegen, die de boeken gedurende lange tijd beschermen tegen aantasting door bacteriën of andere micro-organismen. en met el? Bel liaan 4, bereik- imh. He tlm- »l. 023- z.k.m. sje. Br. )2510- Telef. ROTTERDAM (ANP). Het jaarlijkse Poetry International festival heeft van dinsdag 14 tot en met zaterdag 18 juni plaats in Rotterdam. Op maandag 13 juni wordt voorafgaand aan het festival een dag gehouden, Poetry National, waarop Nederlandse dichters uit hun werk zullen voordragen. Elke dag wordt afgesloten met muziek in de feestzaal van de Doelen. alleen? ISTAN- /ij kun- an heb- tner bij Haar- 9, tel. aostuur Et ken- jt auto, udt van Br. nr. MARINUS ADAM heeft bij de talrijke muziekvrienden, die hij zich gedurende een veeljarige loopbaan in dienst van de toonkunst had verworven, veel herinne ringen aan hem wakker geroepen uit de tijd, waarin hij actief aan het muziekle ven van Haarlem deelnam en velen, ook zij, die ver buiten de Haarlemse regio woonden, gelukkig heeft kunnen maken met de talloze concerten, die hij heeft gegeven. In hoofdzaak leidde hij dan het Noord- hollands Philharmonisch Orkest, vooral in de jaren, dat dit de Haarlemse Orkestver eniging genoemd werd als voortzetting van het Haarlems Muziekkorps, waarvan (Adams leraar aan het Haagse Conserva torium) Ch. P. W. Kriens dirigent was tot 1919. Kriens, die wist wat zijn leerling als klarinettist, alt-violist en violist waard was, nam hem in 1918 op in zijn orkest en vanaf dit ogenblik begon Adams Haarlem se muziek-praktijk, die pas beëindigd werd met het afscheidsconcert, dat hij met het Noordhollands Philharmonisch Or kest gaf op dinsdag 5 oktober 1965. De uitvoering van de Afscheidssymfonie van Joseph Haydn gaf toen een treffend accent van weemoedig stemmende actuali teit. De vertolking van het Pianoconcert in C (KV 503) van Wolfgang Amadeus Mozart met de befaamde pianist Hans Richter Haaser als solist bracht weer de uitzonder lijke capaciteiten onder de aandacht, die Marinus Adam als begeleider van zowel beroemde als van debuterende solisten bezat. De grote voorliefde, die de scheidende dirigent had voor de muzikale romantiek trad ook op dit concert aan de dag door de opneming van de „Symphonic fantasti- que” van Hector Berlioz in het program ma. Deze romantische gezindheid was in voorgaande jaren telkens weer gebleken door de herhaalde keuze van onder andere de Orgelsymfonie van Saint-Saëns „l’Ap- prenti sorcier” van Dukas, „La mer” van Debussy, „Ma mère l’oye” van Ravel, de ouverture „Romeo en Juliette” en de sym fonieën van Tsjaikofsky. Aan zijn romantisch-muzikale verlan- HET LEVEN van Marinus Adam, kan als een voorbeeld van collegialiteit en be reidwilligheid gelden. Ik weet waarover ik spreek, want behalve dat ik dienaangaan de de beschikking heb over volkomen be trouwbare informatie via getuigenissen van vakbroeders omtrent verderaf gele gen tijden, kreeg ik in een recenter verle den gedurende een bepaalde periode ruim schoots de gelegenheid om alles van dicht bij te mogen zien. Jen tot te (ca. irvaren kscon- mjaar Tralt- 52647. OP 30 MEI OVERLEED toch nog onverwacht de Haarlemse dirigent en componist Marinus Adam, die zeer geliefd was en jarenlang een voorname plaats in het Haarlemse muziekle ven innam. Gezien zijn grote betekenis, niet het minst voor het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de jeugdcon certen, vertellen twee van onze muziekmedewerkers te zijner nagedachtenis hun persoonlijke herinneringen. AMSTERDAM (ANP). Er moet spoe dig regelmatig overleg komen tussen de regering en de Kunstenaarsorganisatie NW over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor kunstenaars. Dat staat in een brief van de vakbeweging aan formateur Den Uyl. Ongeveer 4000 kunstenaars ruim een kwart van de kunstenaars in Neder land zijn bij de organisatie aangesloten. dag van Rubens is ook een massief zilve ren penning geslagen, die in een oplage van 100.000 stuks verkocht zal worden aan liefhebbers. De opbrengst van die pennin gen dient om de grote kosten te helpen bestrijden die gepaard gaan met het hou den, van de-grote tentoonstelling. Marinus Adam werd in 1900 in Den Haag geboren en ontving zijn opleiding aan het Conservatorium ter plaatse. Hij was vanaf 1927 als klarinettist, altviolist en dirigent verbonden aan de Haarlemse Orkestvereniging, de voorloper van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat hij eerst naast Toon Verhey en later naast Henri Arends dirigeerde en met raad en daad ter zijde stond. Daarnaast fungeerde hij als dirigent van het HOV-koor en het Symfonie Orkest Haarlem en was hij verbonden aan de Haarlemse Muziekschool voor toonkunst. De uitingen van de „Ars Nova” werden met het opkomen van nieuwere stijlen vergeten en bleven ontoegankelijk voor het nageslacht eeuwenlang onder een dikke stoflaag verborgen. Eerst in onze tijd is de muziekwereld zich weer gaan interesseren voor die primitievere, maar evenzo juist ingewikkelde en vaak gekun stelde manier van muziekmaken. Men ging er zich ook steeds serieuzer in de praktijk mee bezighouden en er ontstonden ensem bles die zich in die richting specialiseer den. Sindsdien is de ontwikkeling van een met musicologisch onderzoek gecombi neerde concertpraktijk in een stroomver snelling geraakt en werd er, samen met het verkennen van dit verlaten terrein, ook een royale afzetmarkt voor geschapen. Zo is het intussen ook niet verwonderlijk dat een Holland Festivalconcert in dit ka- 43006 0 uur. Het bedenkelijkste was dat hier met uitzondering van een kleine opleving na de pauze alsmaar gesuggereerd werd dat het musiceren in die middeleeuwse jaren een impotente aangelegenheid was. Nederlandse dichters, die dit jaar aan het festival deelnemen, zijn onder andere Bert Schierbeek, Willem van Toorn, Dick Hillenius, Gerrit Kouwenaar en J. Bernlef. De buitenlandse dichters zijn afkomstig uit België, Polen, Indonesië, de Verenigde Staten, Turkije, Groot-Brittannië, Brazilië, West-Duitsland, Ierland, Hongarije, Egyp te, Joegoslavië, Italië, Frankrijk, de DDR, Israel en Japan. Over de komst van dich ters uit de Sovjet-Unie, Cuba, Spanje en Oeganda bestaat nog onzekerheid. In haar brief dringt de organisatie aan op het snel inhalen van de achterstand in overheidsuitgaven voor de kunst. De rechtszekerheid voor kunstenaars moet bij wet worden geregeld. Bloe- om). i 1970 welljke i meer rootste aagt u Indruk heden, erkend Eerste ■n. Tel. jen op unieke mis te ten interessant te laten zijn. Het wange drag later door ongeïnteresseerde her rieschoppers op jeugdconcerten vertoond, nadat Adam zijn taak had beëindigd en dat de voortzetting van de concerten onder andere leiding onmogelijk deed worden, kwam bij hem niet voor. Zo heeft hij veel jongelui later de weg naar de concertzaal doen vinden. Zij zijn hem daarvoor dank baar. Op het laatste jeugdconcert op vrijdag 1 oktober 1965 door hem in het Haarlemse Concertgebouw gegeven, heeft de school jeugd Marinus Adam geestdriftig gehul digd, zeer tot zijn verrassing. Want, be scheiden als hij was, had hij op een zo spontane uiting van hartelijkheid en er kenning van zijn verdiensten voor de mu zikale ontwikkeling van de schooljeugd niet gerekend. Die hulde van de jeugd heeft hem na de vele teleurstellingen en de miskenning, die hij heeft ondervonden, toen ongetwijfeld goed gedaan. Een vergoeding was het voor de onder waardering van zijn werkelijke capacitei ten, die hij nimmer ten bate van zichzelf of In de schaduw van de grote tentoonstel ling zijn er nog verschillende kleinere. Sinds 30 april (tot 19 september) loopt in de Antwerpse St. Jacobskerk al de tentoon stelling „Kunstwerken uit de eeuw van Rubens in Antwerpse kerken en kloos ters”. In het museum Plantin-Moretus in Antwerpen kan de expositie „Rubens als boekillustrator” (tot 4 juli) bezichtigd wor den. Vanaf 18 juni (tot 25 september) is in het archief en museum voor het Vlaamse cultuurleven in Antwerpen de tentoonstel ling „De roem van Rubens”. Daar wordt getoond welke invloed Rubens in zijn tijd al had en welke invloed zijn werk had op de generaties na hem. In het Rubenshuis in Antwerpen is er dan nog de expositie „Paradisus musicus” die (van 31 augustus tot 16 oktober) een beeld geeft van muziek en samenleving in Rubens’ tijd. De provincie Antwerpen doet voorts een duit in het zakje met de tentoonstelling „De mode in Rubens’ tijd”, die van 25 juni ten koste van anderen in welke zin ook denkbaar, heeft laten gelden. Wel heeft hij daarmee het Haarlemse Orkest uit vele noodsituaties kunnen redden en mede hierom zal men de herinnering aan Mari nus Adam met dankbaarheid bewaren en aan zijn bijzondere betekenis voor het Haarlemse muziekleven blijven denken. P. ZWAANSWIJK n een juli en 285,- I. 023- >or de in kan opspo- e Mer- iegwa- gepar- Taring- de. Inl. 72, (Van onze kunstredactie) ANTWERPEN. De viering van het Rubensjaar dat zich met grote nadruk bij onze zuiderburen afspeelt ter gelegenheid van het feit dat de beroemde schilder 400 jaar geleden werd geboren, nadert haar hoogtepunt. Op dinsdag 28 juni zal in aanwezigheid van het Belgische vorstenpaar de grote Rubenstentoonstelling worden geopend. Tot 30 september kan het publiek in het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten in Antwerpen een indruk krijgen van het vele werk dat Rubens heeft nagelaten. reden at een itekent idellng IgheicT ien'' Er was voor deze avond een volkomen onoverzichtelijk programma (geïnspireerd op de laat 14de eeuwse compositie „La Harpe de mélodie”) samengesteld dat even r labyrinth-achtig uitpakte als sommige van onduidelijke getallensymboliek aan elkaar hangende composites uit die tijd. Dat past dus precies zou je zeggen. Maar nee; een dergelijke aaneenrijging van onsamen hangende onderdelen doet het fijnproe- vers-enthousiasme voor zo’n afgesplitste muziekpraktijk bepaald niet toenemen. Toen ik van 1961 tot 1965 de vakoplei ding van Toonkunst volgde, was Adam mijn hoofdleraar. En, alhoewel hij een ingetogen persoonlijkheid was, groeide de verhouding leraar-leerling in korte tijd uit tot een heel open contact. Door het bezig zijn met de muziek voor ons beiden de mooiste uitdrukkingsvorm van de mense lijke geest ontstond er, in een atmosfeer van vreugde en blijheid, een relatie van groot vertrouwen en van wederzijds (dat weet ik zeker) stimulerende invloed. Hij genoot duidelijk waarneembaar van het jeugdig vuur waarmee ik steeds maar weer nieuwe partituren produceerde. Ik op mijn beurt was buitengewoon gelukkig in hem een wijze vriend te hebben getrof fen, voor wie de muziekpraktijk geen ge heimen meer had en die me op een spor tieve manier met raad en daad kon bij staan. Of Adam nu wel zo’n geboren peda goog was, weet ik niet eens zo zeker. Maar hij verstond zijn vak voor de volle honderd procent en aangezien ikzelf heel sterk ge conditioneerd ben om de kunst van erva ren mensen „af te kijken” in plaats van op traditionele wijze „onderwezen” te wor den, was ik bij Marinus Adam precies aan het juiste adres. Tenslotte had hij zelf voor een groot deel in gelijke geest zijn vakman schap verworven. Achter Adams masker, zo bleek mij al heel gauw, stak een heel fijngevoelig mens. In de loop van de tijd dat ik bij hem studeerde kreeg ik, ook door onze vele openhartige gesprekken, een duidelijker beeld dan de meesten die met hem in welke kwaliteit dan ook te maken hadden, ooit mochten aanschouwen. Mede daar door weet ik dat hem veel onrecht is aan gedaan in woord en daad, en dat hij zich vanuit zijn niet-agressief karakter, van al le aanvallen van ondermijnende krachten heeft gedistantieerd om zich als mens en kunstenaar zuiver te kunnen blijven op stellen. De trouw aan zijn artistieke begin selen, maar bovenal zijn standvastigheid ondanks alles, inzake een absolute integri teit zullen als een lichtend voorbeeld üi mijn herinnering voortleven. JOHAN VAN KEMPEN ZATERDAG 11 JUNI TONEEL AMSTERDAM. Mickery (20.30 uur): „Vox Populi, Vox Dei” van Ritsaert ten Cate. MUZIEK AMSTERDAM. Stadsschouwburg (20.15 uur): „II Tabarro” en „Gianni Schicchi”, eenacters van Puccini door de Ned. Ope rastichting onder regie van Lofti Mansouri en onder directie van Edo de Waart. Engelse Kerk, Begijnhof (17 uur): Schola Cantorum van het Wardinstituut uit Roer mond met Gregoriaanse gezangen onder leiding van Jos Lennards. DEN HAAG. Ned. Congresgebouw (20.15 uur): „Die Hochzeit des Figaro” van W. A. Mozart door koor en orkest van de Komi sche Oper uit Berlijn (DDR) onder regie van Walter Felsenstein en onder directie van Géza Oberfrank. Diligentia (20.15 uur): Tom Krause, bas en Irwin Gage, piano met liederen van Brahms, Moessorgsky, Ravel, Sibelius en Schubert. UTRECHT. Stadsschouwburg, Blauwe Zaal (20.30 uur): „De Knop” op tekst van Harry Mulisch en muziek van Willem Breuker onder regie van Lodewijk de Boer. BALLET SCHEVENINGEN. Circustheater (20.15 uur): „Giselle” door Het Nationale Ballet onder artistieke leiding van Rudi van Dantzig op muziek van Adolphe Adam. Instudering Peter Wright. ZONDAG 12 JUNI TONEEL AMSTERDAM. Mickery (20.30 uur): „Vox Populi, Vox Dei” van Ritsaert ten Cate. BALLET SCHEVENINGEN. Circustheater (20.15 uur): „Giselle” door Het Nationale Ballet onder leiding van Rudi van Dantzig. MUZIEK AMSTERDAM. Concertgebouw (11-13- uur): „Für Elise”, rechtstreekse radio-uit- zending van de NOS met medewerking van diverse gasten in het Holland Festival. Concertgebouw (20.15 uur): „Houdini”*, try-out van Peter Schat, werken van Loe- vendie en Escher door het Concertgebouworkest, Nederlands Opera- koor en het Danzi-kwintet onder Richard Dufallo en Reinbert de Leeuw. Concertgebouw (20.15 uur): Tom Krau se, bas en Irwin Gage piano met liederen van Brahms, Moessorgsky, Ravel, Sibelius en Schubert. C DEN HAAG. Zuiderparktheater (14 uur) Het Residentie-orkest onder Charles B. Axton met „Peter en de Wolf” van Pro- kofjev. Nieuwe kerk (20.15 uur): Ludi Sancti Nicolai, drie Sint Nicolaasspelen door Stu dio der Frühen Musik van de Schola Can torum Basiliensis en het Ensemble Vocale Guillaume Dufay met een mise-en-scène van Melchior Stahli. BALLET SCHEVENINGEN. Circustheater (20.15 uur): „Giselle’ door Het Nationale Ballet onder leiding van Rudi van Dantzig.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11