TIENKAMP-KAMPIOEN WIM ROOSEN SNEL HOGEROP sportpuntiq Beste papieren Pollentier Boskov won kort geding Verdediger Johan Edvaldsson ziet Ijsland winnen „IEREN ONDERSCHATTEN ONS” jp 4 I I voel u eens een dagje Vliegende Hollander RHSs Rechterarm IN RONDE VAN ITALIË Vooruitgang 19 7 7 JUNI 17 SPORT LELIESHOW+KONSUMENTENBEURS suggestie voor een gevleugeld dagje uit tl (Van onze sportredactie) HAARLEM. Met lange slagen slaat de regen tegen de straten. De punten zesde owind rukt bij stoten fietsers en paraplu’s uit hun balans. Herfstige ellende doet bijna vergeten dat het binnenkort zomer be hoort te zijn. In zo’n klimaat maalt Wim Roosen er niet om dat hij een avondje trainen moet overslaan. De nieuwe Nederlandse kampioen op de tienkamp heeft er dan wel plezier in goeie prestaties te leveren, trainen tot je erbij doodvalt is er voor de 20-jarige atleet niet bij. Voor n buitje regen gaat hij heus niet opzij, maar als er dan gepraat moet worden valt er maar eens een traininkje weg. „Het moet allemaal wel tot je erbij doodvalt is er voor de 20-jarige atleet niet bij. Voor gezellig blijven. Uiteindelijk krijg ik geen geld voor m’n sportbeoefening. Een goeie sfeer is daarbij erg belangrijk”. 1 Sfeer in sport van groot belang (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Sigurvinsson: „Steunpilaar". Hebben wij het ooit zo zout gegeten?” tie te heb- reede Td er (Van onze sportredactie) REYKJAVIK. Johan Edvaldsson gewaardeerde kracht bij de Schotse top club Celtic is met zijn 28 jaar niet meer een van de jongsten in het IJsland se elftal, maar op zijn eiland staat zijn vakmanschap buiten discussie. Als hij zegt dat het IJslandse voetbal vooruit is gegaan sedert veelbelovende spelers hun heil hebben gezocht in het geld biedende buitenland, gelooft iedereen hem. Als hij dus luidop vertelt dat elk Europees landenteam met een zekere vrees naar Reykjavik komt, dan juichen de supporters en schrijven de kranten hem vlijtig na. Usland-trainer Tony Knapp, nauwe lijks 40 jaar, regeert met ijzeren hand over zijn pupillen. De echte cracks zijn nog steeds schaars, maar „in Reykjavik 10,11,12,13,14,15,16 JUNI IN AKERSLOOT N.H Twee weken geleden mocht Wim Roo sen zich op Papendal opvolger van Eltjo Schutter noemen. De Nederlandse record houder op de tienkamp, die zijn titel ver dedigde, hobbelt de laatste jaren van bles sure naar blessure een lot dat hem ook verleden jaar in Montreal trof. Schutter moest bij de recente nationale titelstrijd al na het eerste nummer afbaken. De tweede dag liet de Nijmeegse student me dicijnen zich niet eens meer zien. En dat lijkt tekenend voor de interesse van Schutter die al heeft aangekondigd vanaf september alleen nog maar tijd te hebben voor zijn specialiteit, het polsstokhoog springen. laten we ons niet meer van het veld spelen”, zegt Tony Knapp voldaan. „Wij hebben”, zegt Johan Edvaldsson, „de tijd achter ons gelaten, dat we zonder tegenstand te bieden grote nederlagen accepteerden van teams die in onze ogen superieur waren. We gingen er meestal mee akkoord dat we tweemaal „uit” speelden voor Europa Cup en landendu- els. De laatste jaren hebben we pas ont dekt hoe waardevol het kan zijn om voor eigen publiek te spelen. Dat hebben we altijd te weinig gedaan. En we hebben resultaten geboekt. Niet alleen het natio nale team, maar ook de clubs die Europa- Cupvoetbal mochten spelen. De nederla gen zijn niet zo groot meer”. „Ik heb”, zegt Edvaldsson, „geen enke le illusie dat we hoger eindigen dan de laatste plaats in onze poule. Ik zie Ne derland als eerste, België tweede en Noord-Ierland derde. Noord-Ierland is geen team, dat is een bijeengeraapt stel letje Noordierse profs, die sinds jaar en dag in Engeland voetballen en elkaar praktisch nooit zien. Ik geloof dat Blanchflower daarom gekozen heeft voor een Manchester-United-kern van vijf spelers. Dan zit er tenminste nog enig verband in”. twee grasveldjes waar technische training van enig niveau uitgesloten is. Een keer per week trekt Roosen naar Beverwijk waar hij op de baan van DEM gastvrijheid geniet. Gewichtentraining in de winter, en ook nu nog, moet kracht kweken voor discus, kogel en speer. Van technische kogeltraining door Els van Noorduyn, ver leden jaar toegezegd door een KNAU-be- stuurslid, is niets terecht gekomen. Naar mag worden aangenomen staat dat niet los van het bestuurlijke vacuüm in de Atle- tiekunie, dat al dateert van voor het aftre den van de technische commissie. Om op het gebrek aan publiciteit terug te komen, Roosen weet er zelf de reden wel van. „Ik heb geen enkele uitschieter. Eltjo Schutter trekt veel aandacht omdat zijn polshoog zo goed is. Bij mij zijn de verrichtingen over de hele lijn redelijk tot goed. Kogel is zwakker, maar ligt toch al weer één tot anderhalve meter verder dan vorig jaar. Discus scheelt vier tot vijf meter. Ijsland gaat zonder twijfel het veld in met de opdracht het 4-4-2 systeem te spelen. „Het is de tactiek die Tony Knapp ons heeft bijgebracht”, zegt Edvaldsson, „en die heeft betere resultaten gebracht dan we voor mogelijk hebben gehouden. Ik voor mij geloof dat we tegen Noord- Ierland kunnen winnen. We hebben een zelfbewust team. We gaan niet meer opzij Juist op zulke momenten moeten we reldtoppers als Cruijff begrijpen wat voor enorme propaganda ervan uitgaat om je, op zo’n geïsoleerd stukje grond als Ijsland nu eenmaal is, te laten zien. Maandenlang heeft dat de voetbalsup porters op Ijsland dwars gezeten. Niet dat Nederland gedacht heeft toch wel te winnen van Ijsland, maar juist omdat ons land het plezier onthouden is om Johan Cruijff te zien voetballen. Mensen wat had die man een ontvangst gehad op ons eiland. Jammer, heel jammer. Vooral nu hij er volgend jaar mee op zal houden”. eerste nummer eenmaal is geweest, is dat over.” De uitslag van de eerste etappe is: 1. Piet van Katwijk (Ned) 186 km in 4 uur, 57 min. en 57 sec. 2. Benny Schepmans (Bel). 3. Sean Kelly (Ier). 4. Leo van Vliet (Ned). 5. Cees Priem (Ned). 6. Jan Huisjes (Ned). 7. José de Cauwer (Bel). 8. Wilfried Wese- mael (Bel). 9. Danny Clark (Aus). 10. Theo Smit (Ned). Eric Visschers uit Sweykhuizen is vrij dag als derde geëindigd in de negende en voorlaatste etappe van de Ronde van Oos tenrijk voor amateurs. De Limburger, die gedurende de gehele ronde in de achter hoede reed, werd in Zeltweg na een rit over 169 kilometer verslagen door de Pool Stanislas Szozda en diens landgenoot Walczak. Luc Rotman eindigde op de vierde plaats. In het algemeen klassement behield de Oostenrijker Mitteregger de eerste plaats. en en ijzen, emies an de rt be ng is. sterk nt hij VARESE (ANP). De Italiaan Wilmo Francioni heeft vrijdag de twintigste etappe van de Ronde van Italië gewon nen. Aan het einde van de 138 kilometer lange rit van San Pellegrino Terme naar Varese had hij een voorsprong van 42 seconden op het peloton, waarin zich ook rose truidrager Michel Pollentier bevond. Aan de kop van het algemeen klassement deden zich twee dagen voor het einde van de Giro geen wijzigingen voor. Pollentier blijft derhalve leider, in het algemeen klassement. -» AVIOOOME. inlichtingen: Aviodome, Schiphol C. 020 - 173640 brak in de idige iders asse net je 3 dat dan zeer hoc- :e die eens p de ey op rstel- oten. issen geval le er- il dat >g de iging ;1 zit- ikele Lette maar inker „goe- strai- <ken: fana- strai- innen Kam plaats deel- e Bie nitge- urger nond Als rs uit naria lever- treek (Lei- >mter Men an de Boskov’s klacht hield in dat hij in dit verhaal als een duistere figuur achter Hristic, die door VI een voetbalmakelaar werd genoemd, is afgeschilderd. VI had reeds aangeboden om de kop „Sacha de sprekende pop van Boskov?” te rectifice ren. Mr. Fransen heeft het blad nu opge dragen om het hele verhaal te herroepen. Het voetbalblad, dat tijdens de rechtszaak werd vertegenwoordigd door mr. Kemper, overweegt om in hoger beroep te gaan. De zaak van Hristic tegen VI is aange houden. Hristic is opgedragen om getuigen op te roepen die moeten aantonen dat hij geen voetbalmakelaar is. De Nederlandse tienkampploeg treedt dit weekeinde in Berlijn aan voor een interland met de DDR, België en Zwitserland. In onderstaand verhaal een introductie van de nieuwe Neder landse kampioen, de Haarlemmer Wim Roosen. De ploeg bestaat verder uit Eltjo Schutter, Frans van de Ham, Henk Kort en Bob Jansen. De spil van het IJslandse team vindt het ook fout dat Danny Blanchflower pas zo kort voor de wedstrijd in Reykjavik gearriveerd is. „Ook alweer zo’n typisch geval van onderschatting van de tegen stander. Tony Knapp heeft het ons al verteld. „Jongens”, zei hij, ,Je ziet het, die Noordieren denken dat ze zo maar van ons kunnen winnen. Zaterdagmiddag voetballen en vrijdagavond arriveren. lering twee n de nde I. jn de ren in s een eer J. voor wie dan ook. We doen precies wat we besproken hebben en we maken ons allemaal ondergeschikt aan het team. Met mogelijkheden tot individuele acties natuurlijk. Maar dat heeft Tony Knapp natuurlijk juist aan ons, die met Euro pees voetbal bekend zijn, toevertrouwd. Sigurvinsson, Poroarsson, Geirsson en ik. We zullen ons laten gelden op daar voor geschikte momenten. En Tony Knapp heeft ons een opdracht gegeven: winnen van de Noordieren. Daaraan wil len wij graag voldoen”. Ergens geven de uitslagen van de laat ste jaren hem het grootste gelijk van de wereld. Zie maar: IjslandFrankrijk 0-0, IjslandOost-Duitsland 2-1 (de groote sensatie van het Europees voet balkampioenschap); Ijsland—België 0-1 en IjslandNederland 0-1. „Ziet u, daarvoor behoeven wij ons toch echt niet te schamen. Gezien de nog heel korte geschiedenis van het IJslandse voetbal is het zeer acceptabel”. Aan het woord is Johan Edvaldsson, met Martin Geirsson, de man die vandaag niet alleen als centrumverdediger Noordierse doel punten moet trachten te voorkomen, maar die bovendien wanneer het mo gelijk is met aanvallende acties de IJslandse attacks kracht moet bijzetten. Zoals tegen België en Nederland („voor mij nog steeds de absolute wereldtop”). Vujadin Boskov: „Nederlaag voor Voetbal International.” missie van de KNAU en trainer van Hol lands „concurrent” Haarlem - red.) heeft na een avond trainen wel eens tegen me gezegd: weet je dat je maar zes minuten intensief bezig bent geweest? Maar dat kan me niet schelen. Als ik het rustig aan wil doen, bijvoorbeeld door een praatje te maken, doe ik dat.” Meestal train ik met de groep, dus ook met de zogenaamde mindere góden. Maar het kweken van sfeer in de sport vind ik erg belangrijk. Ik ben wel eens meege gaan voor een jeugdinterland om het hoogspringen te doen. Je kent er altijd wel een paar, maar 80 percent blijft toch onbekend voor je. Wij tienkampers heb ben een ploeg waarin we veel lol trappen en elkaar opjuinen. Naar buiten lijk ik altijd rustig, maar ik maak grappen om mijn spanning af te reageren. Als het Roosen: „De publiciteit is me wel een beetje tegengevallen. Er werd meer ge schreven over het uitvallen van Schutter en over het opnieuw lopen van de honderd meter. Per slot van rekening sta ik nu met 7154 punten zesde op de lijst van alle Nederlanders die ooit tienkamp gedaan hebben. Schutter, Kamerbeek, De Noor- lander, Smeman en nog iemand van vijf tien of twintig jaar terug gaan me voor.” (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Trainer Vujadin Boskov van Feyenoord heeft het kort ge ding dat hij had aangespannen tegen het voetbalweekblad Voetbal International gewonnen. De president van de arrondis sementsrechtbank in Rotterdam, mr. Fransen, overwoog vanmorgen in zijn uit spraak dat bet artikel dat VI enkele maanden geleden heeft afgedrukt over de Schiedamse tolk Sacha Hristic „een on rechtmatige daad is jegens Boskov”. De eerste etappe van de Ronde van Luxemburg is vrijdag gewonnen door de Nederlander Piet van Katwijk. In de eind sprint, waaraan praktisch het gehele pelo ton deelnam, versloeg hij de Belg Schep mans en de Ier Kelly. De eerste etappe ging van Luxemburg naar Bettemburg over 186 kilometer. In de zevende ronde van het schaaktoernooi in Lubljana is de partij tussen Sosonko en de Joegoslaaf Parma uitgesteld. De Nederlander voelde zich niet lekker. De Rus Savon remiseer de met de Joegoslaaf Jelen en bleef met 5 punten leider in het Klassement. Larsen volgt met 4,5 punt. Sosonko heeft er drie, plus een nog te spelen partij. De elfde etappe van de Engelse Milkrace werd een prooi voor de Tsjech Bartonicek. Lei der in het klassement bleef de Rus Ooessainov. Van der Steen is beste Nederlander op de elfde plaats. Ex-AJacied Blankenburg tekende een twee jarig contract bij Paris St. Germain. Bij het begin van de Amerikaanse atle- tiekkampioenschappen in Westwood liep de 23- jarige Peg Neppel een tien kilometer in 33.15.1. Deze wereldprestatie geldt niet als record omdat de LAAF voor dames de 3 km als langste officiële afstand erkent. De Deense Olofsson had eerder dit Jaar de snelste tijd op haar naam gebracht via 33.34.2. In een hockeyteam om de Europese beker in Wenen wonnen de Nederlandse meisjes met 7-0 van Italië. Een van de treffers kwam van Bloe- mendaal-speelster Sandra Le Poole. Sterke benen heb ik altijd gehad. Men sen hebben altijd wel wat aan te merken op mijn manier van hoogspringen, maar laat mij nou maar rommelen. Mijn per soonlijk record is twee meter twee. Ik dacht dat daar wel drie centimeter bij kon. Als D-junior haalde ik in 1968 al 1.35 meter, dat was knap hoog. Bij de Olympi sche Spelen van Mexico kwam Fosbury toen met die flop-techniek (ruggelings over de lat - red.). Iedereen ging dat meteen na doen maar ik voelde daar niet zo veel voor. Na één jaar echter was iedereen stukken hoger gekomen. Toen ben ik wat aan regi onale meerkampen gaan meedoen en daar had ik wel aanleg voor. Ik ben uiteindelijk overgestapt op de flop en van 1.55 ging ik meteen naar 1.70.” Naast de loopnummers en het hoog springen mag het speerwerpen tot Roo- sens sterke wapens gerekend worden. Hij herinnert zich in vroeger jaren al in de duinen te hebben gegooid met alles wat los en vast zat. Geen konijn was veilig want stenen uit Roosens rechterhand scheerden als projectielen over de duintoppen. - Roosen heeft beslist geen last van druk zich te moeten waarmaken nu hij de Ne derlandse titel heeft veroverd. Ook niet komend weekeinde in Oost-Berlijn waar de Nederlandse ploeg aantreedt voor de jaarlijkse tienkampinterland met de DDR, Zwitserland en België. „Nu er wèl elektro nische tijdwaarneming is zal ik al blij zijn als ik de 7000 punten weer haal. Het is wel jammer dat de organisatie zo matig is. De begeleidende coach Jaap van de Bom (net benoemd door de KNAU - red.) ken ik niet eens. Daarnaast zouden we vrijdagavond pas aankomen voor wedstrijden op zater dag en zondag. Dat is natuurlijk te gek.” PIETER MUL Vergeleken met het record van Schutter heeft de atleet van RKA V Holland nog een lange weg te gaan. Maar hoe snel hij die kan afleggen blijkt uit de vooruitgang die Roosen het afgelopen jaar realiseerde. Amper twaalf maanden geleden verbeter de hij zijn eigen verse clubrecord tot een totaal van 6652. Bij een interland in Ko penhagen volgde een score van 6622 en in zijn laatste (maar onofficiële) tienkamp van verleden seizoen eindigde de Haarlem mer op 6852. Ronduit spectaculair is de verbetering die hij nu bij de titelstrijd toonde. Voor het eerst boven de 7000 punten, gelijk 500 punten meer dan zijn officiële persoonlijk record. De breedgeschouderde atleet ver klaart dat zelf via een intensieve winter training. „Soms trainde ik zeven, acht keer per week. Daarbij een extra sprinttraining op aanraden van mijn trainer, Nico Hel lendoorn. En dat komt er nu wel uit. Bij de kampioenschappen verbeterde ik mijn prestaties op alle loopnummers.” Roosens progressie is des te opmerkelij ker omdat hij en de andere Haarlemse atleten het op dit moment moeten doen met belabberde trainingsfaciliteiten. De baan in het Pim Mulier-sportpark wordt opgeknapt met Bolidtan-kunstsofAtleten en atletes zijn daarom aangewezen op „Een snelle rechterarm heb ik altijd ge had. Op Papendal gooide ik nu over de 61 meter terwijl de wind niet bijzonder gun stig was. Dat kan daar trouwens toch gek gaan. Omdat die baan zo in een kuil ligt, gebeurt het wel eens dat je op een rondje van 400 meter er 250 de wind pal tegen hebt. Daarom moet ook die speer verder kunnen.” De Haarlemse tienkamper, zoon van voormalig voetbalinternational Wim Roo- „Een ding”, zegt Johan Edvaldsson ten slotte, „stoort me toch ergens. Waarom is Johan Cruijff vorig jaar niet meegeko men naar Ijsland? Al die duizenden voetbalfans op ons eiland hadden daar op gehoopt. Hij zou een ovatie hebben gekregen en toegejuicht zijn. Wij zijn op Ijsland allemaal fans van Johan Cruijff. Hij heeft ons in september van het vorig jaar erg teleurgesteld. We zullen hem nu zo goed als zeker nooit meer kunnen zien spelen. aatste in de gade- uLnuut -voor- nissie >laats. •ndge- id sei- iat de spend sen sr., ziet nog een verbetering van hon derden punten in het verschiet. Voor een tienkamper moet ik eigenlijk nog iets zwaarder worden dan de 75 kilo die ik nu weeg. Die kracht kun je krijgen via een dieet, maar medische begeleidng is er in die zin helemaal niet. Ik eet thuis gewoon met de pot mee. Ik zie zo wel hoe ver ik kom. Dat ik tienkamper ben komt toch al omdat ik dat talent heb, niet omdat ik er zo hard voor train. Ik heb nu eenmaal kracht, souplesse en snelheid.” „Als ik bijvoorbeeld in de zomer twee maanden geblesseerd zou raken, weet ik echt niet of ik nog de motivatie kan op brengen om weer helemaal opnieuw te beginnen. Gelukkig heb ik nog nooit wat gehad. Roken doe ik niet, maar ik pak echt wel eens een biertje. Joop van Drunen (afgetreden voorzitter van de jeugdcom- Met echte historische vliegtuigen van Fokker Spin en Fokker F VII A tot en met de ruimtevaart. Elke dag geopend van 10-17 uur (Van 1/11 tot 1/4 ’s-maandags gesloten) Wim Roosen: „Extra sprinttraining heeft goed uitgepakt.” V.V B -- W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17