I Zwaard en kruis drijven uit elkaar in Zuid-Amerika c MAO BU DE GROOTSTE MOORDENAARS VAN ALLE EEUWEN W. Cuba i 1 door Th. J. Koeckhoven Eig< Dé grootste tyrannie Kerken zwak Diakonaal jaar Zuid-Afrika Zuid-Amerika RECHTSE KRACHTEN CONTRA SOCIAAL VOELENDE CLERUS Vai Ecuador Chili Argentinië El Salvador Brazilië i 1 1 it JU r - V Er gaan weken voorbij zonder dat een of andere kerk of een raad van kerken protesteert tegen onrechtmatigheden, bedreven door de leiders van de Chinese Volksrepubliek. Dat wordt nu misschien anders na het verschijnen van Wreedhe den in Rood China, een uitgave van de Internationale Raad van Christelijke Kerken. Hierin worden de massale gruwelen van de culturele revolutie in 1966 in woord en beeld aan de kaak gesteld. Het boek is kwistig en uitbundig geïllustreerd, heel realistisch en concreet; volkomen duidelijk zodat zelfs een leek kan begrijpen wat er aan de hand was (en is) in het rijk van Mao en Hoea, dat nog pas prinses Beatrix en prins Claus zo gastvrij heeft ontvangen. De platen zijn alle voorzien van dubbele onderschriften, een in Chinese tekens en een in het Nederlands. In het boek staat een korte inleiding op het leven van de kunstschilder Ch’Yung-sheng, de illustrator. Hij is een man die voor Mao’s benden is gevlucht, vastbesloten zijn misdaden bekend te maken. Hij doet dit onder meer door de brute acties van de rode gardisten en van de volksprocessen uit te beelden. Als ik alle verhalen moet geloven, kan de culturele revolutie in China het beste worden vergeleken met een voortdurend schrikbewind van de Jacobijnen in de Franse revolutie. Alle waarden worden waardeloos en een nieuwe maatschappij kan alleen maar worden gevestigd op de puinhopen die moord, ander onrecht en afbraak hebben aangericht. Zo tenminste moet de opvatting van de Rode Garde in 1966 ongeveer geweest zijn. A Eer kind meer, een i prettic alles groep liefde geest worde een t< gezin I I' I I: Zwaard en kruis, eens een eenheid vormend om latijns-Amerika te veroveren, gaan langzaam maar zeker uit elkaar. De militairen en kerkelijke leiders in dit uitgestrekte gebied afstammelingen van de Spaanse conquistadores die samen met de missionarissen de indianen onderwierpen maken weliswaar beiden deel uit van de „gevestigde orde” in latijns-Amerika, maar de acute sociale problematiek op dit continent brengt duidelijk een verwijdering tot stand. Deze ontwikkeling wordt geïllustreerd door een spotprent, onlangs gepubliceerd in een Paraguayaans r.k. blad. Deze prent toont een politieman die een priester afranselt. Het onderschrift luidt: „zalig zijn zij die vervolging lijden omwille der gerechtigheid” (bergrede van Jezus). In heel latijns-Amerika hebben kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders duidelijk te kennen gegeven dat de kerk niet kan blijven zwijgen tegen het op grote schaal bedreven onrecht. I1 jl'l O 'W z SCT Rood China moesten Wreedheden in culturele revolutie doorgaan voor Joseph Stalin Adolf Hitler. Mao Tsetoeng Aan het beraad hebben ongeveer 35 per- Don Helder Camara Zeven van de negen zuidamerikaanse republieken worden thans geregeerd door militairen. En zij geloven dat de moderne versie van het oude zwaard het beste mid del is om de sociale onrust te beteugelen. De kerkelijke leiders daarentegen pleiten steeds duidelijker voor sociale rechtvaar digheid. Zij staan op de bres voor de critici van de militaire machthebbers en vormen daarmee de enige politieke oppositie van betekenis. De prijs van het verbijsterende boek bedraagt 11,90. Franco per post kost het 14,- door overschrijving op giro no. 52 49 90 van de algemene secretaris van de ICCC te De Bilt. Het voorwoord is van dr. J. C. Maris, van wie we nog eens vernemen dat de getekende en beschreven taferelen zich in hoofdzaak hebben afgespeeld in 1966. Maar de verhalen zijn nog actueel, daar met name de bourgeois-invloed op het platteland nog niet verdwenen schijnt te zijn. Daar moet natuurlijk wat aan ge daan worden en op achthonderd miljoen Chinezen kijkt men daar niet op een paar miljoen mensenlevens. Reagerend op de kritiek dat de Chileen se kerkelijke leiders marxistische revoluti- Dit is onder meer het geval in Chili waar kerk en staat met elkaar overhoop liggen na de afzetting door de militairen van de marxistische president Salvador Allende in september 1973. De kerkleiders in Chili verwijten de Chileense veiligheidsstrijd- krachten voortdurend dat zij de politieke gevangenen martelen en verdedigen deze gevangenen en hun gezinnen. Net als de militante clerus elders, worden de r.k. bis schoppen ervan beschuldigd dat zij mar xist zijn of met het marxisme sympathise ren. De bisschoppen geven zich echter veel moeite om aan te tonen dat christendom en marxisme onverenigbaar zijn. Dr. Maris moet helaas constateren dat de christelijke kerken in China niet sterk genoeg zijn gebleken om een dam op te werpen tegen de rode vloedgolf. Het chris tendom wordt zelfs beschreven als een verwaterd christendom met „zijn verwa terd evangelie” dat een invalspoort bleek voor het atheïstisch communisme. Waar achtig christendom, aldus Maris, wordt niet gevonden bij de gevestigde kerken, maar wel in de afgescheiden groepen en in kringen van bijbelgelovige studenten. De ze hebben zich onder de communistische vervolging teruggetrokken in overigens ook verboden kleine huisgemeenten en gebedskringen. Deze uitgave van de ICCC is een echt platenboek tegen het Chinese communis me. We zien er jonge rode gardisten, velen nog middelbare scholieren, die met de zweep achter hun voormalige leraren aan jagen. We zien hoe ongeletterde boeren de jeugd op de universiteiten onderrichten uit het rode boekje van Mao. De geest van de oude culturele elite kan alleen worden gereinigd door vernederingen. De geest van leraren kan bijvoorbeeld alleen nog worden aangespoord tot activiteit door ieder van hen te dwingen honderd insek- ten te vangen die ze in het openbaar moe ten opeten. Hoogleraren poetsen latrines; een tot het uiterste getergde pianist pleegt zelfmoord; een vrouw wordt levend ver brand. Kostbare boeken verteren op de In augustus van het vorig jaar verklaar de de Ecuadoriaanse priester Julio Teran, die hoogleraar in de theologie is, dat de kerk haar leden moet voorbereiden op een defensieve strijd tegen totalitaire regerin gen. Professor Teran zei dit na de uitwij zing uit Ecuador van 30 buitenlandse bis schoppen, priesters en vrouwelijke reli gieuzen wegens deelneming aan een con ferentie „piet een ondermijnend karakter” in de stad Riobambu. onairen zijn, zei bisschop Carlos Camus: „Nero vervolgde ook de eerste christenen die revolutionairen en ondermijners van de staat werden genoemd. Christus zelf werd wegens ondermijnende activiteiten terechtgesteld. Hij negeerde het advies van hen die meenden dat hij zijn leven kon redden door zich een vriend van Caesar te tonen”. De omwenteling in de eens zo streng conservatieve latijnsamerikaanse kerk be gon in het begin van de jaren zestig na de Cubaanse revolutie van 1959 en het korte, Alles wat hier staat beschreven en gete kend, moet ik uiteraard voor rekening laten van schrijver en schilder. Ik wil eindigen met een veelzeggend citaat. „Is de erkenning van Mao eigenlijk niet een me deplichtig worden aan de grootste tyran nie en het vreselijkste bloedbad van de twintigste eeuw?” Ook dat kan ik niet controleren. Tot nog toe staat die andere communistenleider Joseph Stalin geboekt als de grootste massamoordenaar van de twintigste eeuw (zeg maar van alle tijden). Adolf Hitler moet genoegen nemen met een derde plaats. Maar als het mannetje Bosaka van het Centraal Afrikaanse „Kei zerrijk” en het andere wrede mannetje Amin van Oeganda maar genoeg landge noten hadden, zouden zij zeker een goede kans maken op eerste plaatsen op de rang lijst van massamoordenaars. Onrecht is niet aan ras en kleur gebonden. Chinezen en negers zijn even slecht als Slaven en Germanen. Ze zien er alleen wat anders uit. Het is verder ook zo moeilijk te kiezen op wie je nou kwaad moet worden als goed christen. Dan pik je maar iemand die natuurlijk ook geen lieve jongen is: pre mier Vorster van Zuid-Afrika bijvoor beeld. Maar hij is een nette ambtenaar vergeleken bij de staatshoofden die van hun land een groot slachthuis maken. brandstapel; net geklede en gekapte voor bijgangers worden beschouwd als misda digers en hun kleren en haren worden verknipt. Inventarissen van gebouwen worden kort en klein geslagen. Mensen ghan kruipend door de straten, gedwon gen rode leuzen uit te roepen in de geest van „De contra-revolutie moet worden uit geroeid”. Sommigen van hen sterven mid den op straat. Zo ontkomen ze aan het volksproces dat zich anders over hen zou hebben ontfermd. maar „vensters op de moderne wereld openende” bewind van paus Johannes de 23ste die in 1963 overleed. Fidel Castro’s revolutie met haar na druk op sociale gerechtigheid en het ver zoenende gebaar van paus Johannes te genover de protestantse kerken stimuleer den de „rebellen” in latijns-Amerika om van hun hart geen moordkuil te maken. De Raad van Kerken in Nederland is nog niet uitgekeken op Zuid-Afrika. Op zijn initiatief was er eind mei in Driebergen een beraad over de bijdrage die de kerken van West-Europa en Noord-Amerika zou den kunnen leveren aan een betere situatie in Zuid-Afrika. Dit beraad wordt ook wel gewetensberaad genoemd. Daarom was de bijeenkomst besloten. Er werd vooral aan dacht besteed aan de economische pres siemiddelen, die tot verbetering van de situatie kunnen worden gebruikt. Ik weet natuurlijk niet wat die kerkeleiders in Driebergen onder een betere situatie ver staan. Waarschijnlijk chaos en terreur na het vertrek van Vorster en de zijnen. Maar dat zijn kleinigheden waar je als kerken niet op let. De kerken denken aan de investeringen, stopzetten van de handels- contacten en verzet tegen leningen van banken aan Zuid-Afrika. sonen uit „leidinggevende kerkelijke krin gen” deelgenomen. Onder hen tien Zuid- afrikanen die nu wonen in Canada, de Verenigde Staten, Engeland, België, Zwe den, Nederland, Denemarken, Frankrijk, Zwitserland, West-Duitsland en Luxem burg. Opzet van de bijeenkomst was de deelnemers het materiaal te verschaffen om hun mening over deze problematiek te vormen en hun kerken te kunnen advise ren over een te volgen beleid inzake Zuid- Afrika. Tevens heeft men gepraat over de noodzaak of wenselijkheid van een verde re bijdrage van de westerse kerken „wan neer de omstandigheden in Zuid-Afrika gewijzigd zullen zijn”. Wat klinkt dat alle maal grappig. En het is zo ernstig en gewetensvol bedoeld. Maar zouden die kerkmensen werkelijk enig idee hebben wat er gebeurt na Vorster? Wat gaat er gebeuren in Azania? (Dat is de nieuwe naam van Zuid-Afrika als het blanke min- derheidsbewind heeft plaats gemaakt voor een zwart minderheidsbewind). Niemand weet het, maar het ergste moet worden gevreesd. tuur te komen, stak de conservatieven een hart onder de riem en joeg de „rebellen” tegen zich in het harnas. Hoewel de kerke lijke leiders hun sterke banden met de militaire machthebbers belangrijk losser hebben gemaakt, probeert een groot deel van hen nog steeds te voorkomen dat de „wind van de verandering tot een orkaan aanzwelt”. Misschien kan het eerwaarde gezelschap nog even in Driebergen blijven om zich te bezinnen op de situatie in Latijns-Ameri- kaanse landen als Chili waar toch niets meer kapot kan, omdat het land leeft in een voortdurend schrikbewind. Intussen moet ik nog melden dat de Afrikaanse raad van kerken zijn rekening bij de Bar clays Bank International heeft opgezegd, om te protesteren tegen het besluit van de Zuidafrikaanse vestiging van die bank obligaties te kopen van het ministerie van Defensie. De berichten uit Zuid-Amerika geef ik hier, omdat Zuid-Afrika misschien wat al te eenzijdige aandacht krijgt. Zo verne men wij uit Buenos Aires dat de leider van de onafhankelijke katholieke jeugdbewe ging van Argentinië, de 23-jarige Marcos Girio, sinds enige tijd spoorloos is verdwe nen. De beweging vreest dat Marcos ge vangen zit en wordt gefolterd. Vorig jaar De Braziliaanse hiërarchie bekritiseert van tijd tot tijd de militaire machthebbers. Dom Geraldo Sigaud, een rechts geö- rienteerde Braziliaanse bisschop, noemde daarop de in Spanje geboren mgr. Casal- daliga een communist en drong er bij het vaticaan op aan hem terug te roepen. In maart is in de Middenamerikaanse staat El Salvador de jezuïet Rutilio Grande vermoord. Hij zou door huurlingen van grootgrondbezitters de dood zijn inge jaagd omdat hij het openlijk had opgeno men voor de campesinos, de arme landar beiders. Ultra-rechtse elementen voeren al enige tijd een hetze tegen de 60 jezuïeten in El Salvador die volgens hen de revolutie prediken. (ANP) zijn in Argentinië acht priesters, onder wie een bisschop, vermoord. Negen worden er vermist. Een aantal heeft het land verla ten, nadat met geweld was gedreigd. Vol- gens Amnesty International zitten in Ar gentinië vijf- tot zesduizend mensen om politieke redenen gevangen. Tussen de twee- tot vijfduizend personen zijn spoor loos. Ze eist dan „stopzetting van de onderdruk king en martelingen, rechtvaardige lonen, beter onderwijs en een betere gezond heidszorg en huisvesting voor de massa” Dar aante gehar van Va verv gang ook als i druk He lem roul; tieve door door met dien Musi At bedr Zo liet mgr. Carlos Galan, secretaris van de Argentijnse bisschoppenconferentie, weten dat de kerk de voorkeur geeft aan een „rustige” dialoog met de militaire re geringen om de schijn van politiek gema noeuvreer te vermijden. Zelfs in Chili waar de bisschoppen toch geen blad voor de mond nemen, lijken de twee partijen op boksers die elkaar wel plaagstoten geven maar hun „knock-out-stoot” voorlopig nog wijselijk achterwege laten. In Argentinië oefende de conservatieve clerus kritiek uit op mgr. Vicente Zazpe, aartsbisschop van Santa Fe, wegens zijn deelneming aan de conferentie in Ecuador die tot zijn uitwij zing uit dit land leidde. Maar mgr. Zazpe In/ dij stic over deren danks nen. I trales een d< Steen tentie graag eerst ze iet: het vi op kri feite uit. IV soms het tv laten Dat is alles ting a voorc In groo eersl wort Ams tent< inge: hierl opgei dal ir later, .„We later kind ren, i een c ,,V< nu p aand De v< om e niet i en tv ware dan i zwak deze We I voor een 1 men ben wil g mooi dat r mon( al in beidt twee Jos gen den acht» plaal leren er ve hebb zegg< Maai kon mam maai leren He mon; nisse ook kans „vrie nada maai Wereldomspannend is de activiteit van mgr. Helder Camera, aartsbisschop van Olinda en Recife. In vele landen heeft hij gepleit voor wijziging van de maatschap pelijke structuur uit het oogpunt van evan gelische gerechtigheid en geweldloos ver zet tegen alle vormen van dictatuur. In zijn land is hij door de autoriteiten praktisch geïsoleerd. Hij mag niet meer in het open baar het woord voeren. Mgr. Pedro Casaldaliga, een voorvech- - «oor erkenning van de mensenrechten in Brazilië, verweet begin maart de CIA de Amerikaanse inlichtingendienst dat hij de progressieve vleugel van de r.k. kerk in Brazilië poogt uit te schakelen. De Brazili aanse kerk heeft volgens hem een docu- rfient van de CIA onderschept waarin de Braziliaanse politie het advies krijgt wa pens in de woningen van bepaalde geeste lijken te deponeren om hen zo in diskre diet te brengen. We eindigen deze pessimistische rubriek met een optimistisch geluid van eigen bo dem. Schoolverlaters kunnen evenals in voorgaande jaren een jaar lang werk doen in instellingen in de medische en sociale sector voor de landelijke stichting sociaal en diakonaal jaar. De stichting biedt jonge mensen vanaf zeventien jaar de mogelijk heid tot werken in ziekenhuizen, bejaar dencentra, verpleegtehuizen, in gezinsver zorging en bij lichamelijk of geestelijk gehandicapten. De werkzaamheden zijr. van huishoudelijke en of verzorgend»! aard. Het sociaal en diakonaal jaar begint in augustus met inleidingsweken voor groepen deelnemers die ook verder in het jaar regelmatig bij elkaar komen. De groepsactiviteiten worden begeleid door regionale functionarissen. De deelnemers zijn volledig in dienst van de instellingen waar zij werken. Zij hebben alle rechten en plichten van een normale arbeidsover eenkomst. De jongeren kunnen werken in instellingen van verschillende kerkelijke gezindten, maar ook in niet-kerkelijke in stellingen. De deelnemers worden geacht heel het jaar bij dezelfde instelling te blijven. ’I I i i Historische momunenten gaan in vlam men op, want de oude tradities (ook cultu rele en godsdienstige) moeten meedogen loos worden uitgeroeid. De volledige stad Wen-chou wordt platgebrand. De rivier de Yangstse kleurt zich rood van het bloed. Ouders moeten machteloos toezien hoe hun kinderen levend worden begraven. Talloze gezinnen worden wreed ge scheiden. Maar de reactie bleef niet uit. Vele „rebel len” zijn sindsdien in de gevangenis te rechtgekomen of uitgewezen wegens „op standige activiteit”. Sommigen werden ge marteld en enkelen ter dood gebracht. In het begin negeerde de kerkelijke hië rarchie de „rebellen”. Een paar prelaten veroordeelden hen. Maar toen de officiële onderdrukking heviger werd, gingen ook de kerkelijke leiders in het offensief. Zij begonnen het op te nemen voor hun „link se” priesters. Toch waren zij onthutst toen een groep priesters in 1968 deelnam aan een cultureel congres in Havanna waarop Fidel Castro de loftrompet stak over de „revolutionaire katholieke kerk”. De Cu baanse leider verklaarde toen dat „een deel van de clerus een revolutionaire macht wordt terwijl een deel van de mar xisten een macht binnen de kerk gaat vormen”. Hij had kennelijk priesters op het oog zoals de Columbiaan Camilo Tor res die de rijke klasse waartoe hij behoor de, de rug toe keerde, een geweer om de schouder hing en de bergen in brok om daar met de guerrillastrijders tegen de regeringstroepen te vechten. In 1966 sneu velde hij. Hij werd de eerste held en marte laar van de „marxistische christenen”. „Heilige vader, zegen de moordenaars van de heilige Camilo Torres niet”, zo riepen de volgelingen van de Columbiaan- se priester toen paus Paulus de zesde in 1968 in Columbia aankwam ter bijwoning van een conferentie van latijnsamerikaan se bisschoppen. Maar paus Paulus deed net alsof hij niets hoorde. Hij veroordeel de openlijk het gebruik van geweld om tot wijziging van de maatschappelijke struc- sloeg terug. Op de beschuldiging dat zij die de conferentie bijwoonden, marxist zijn of met het marxisme sympathiseren, rea geerde hij met de opmerking dat „niemand ontkennen kan dat het socialis me geboren is uit de hang naar gerechtig heid”. Er zijn zoveel soorten socialisme, zo zei hij. „De Chinese versie heeft maar heel weinig gemeen met bijvoorbeeld de Zweedse. En dromen van een socialistisch Argentinië zonder een duidelijk beeld te hebben van de,gestalte die het in dit land moet aannemer), komt neer op het spelen van een gevaarlijk spelletje”. Mgr. Zazpe gaf zijn mening tegen de achtergrond van het maar voortdurende geweld in dit land. Bij de strijd tussen uiterst links en uiterst rechts in Argentinië zijn in de afgelopen jaren 2.300 mensen om het leven gekomen. Zeker acht van de door rechtse extremisten vermoorden waren priester. Een twaalftal priesters is het land uitgezet na de machtsovername door de strijdkrachten in maart 1976. Ondanks hun voorkeur voor een gehei me dialoog met de militairen hebben de Argentijnse bisschoppen het vorig jaar twee keer in het openbaar een beroep op de militaire regering gedaan de uitoefe ning van de mensenrechten te waarbor gen. Eén keer kregen zij de steun van een protestantse kerkleider. De Lutherse pre dikant Leslie von Hefty liet weten dat enkele leden van zijn kerk na de staats greep verdwenen zijn. Hij herinnerde voorts aan de zaak-Frenz. De Lutherse bisschop Helmut Frenz mocht het vorig jaar niet naar Chili terugkeren in verband met de beschuldiging dat hij marxist is. Bisschop Frenz was lid van het oecumeni sche vredescomité in Chili dat de verwan ten van de politieke gevangenen steun verleent. De Jezuïet Jorge Sarsanedas (30 jaar) is in El Salvador gearresteerd, omdat hij arbeiders zou hebben geholpen bij het organiseren van een 1 mei-bijeenkomst. De politie heeft acht demonstranten ge dood. In maart werd de Jezuïet Rutilio Grande vermoord, samen met twee boe ren. El Salvador is in de macht van het grootkapitaal, waarmee ik maar wil zeg gen dat kapitalisten geen haar beter zijn dan communisten. Als systeem lijkt het communisme me beter, maar tot nog toe is elk systeem in de wereldgeschiedenis ho peloos verziekt door mensen. Ik ben geloof ik wel erg cynisch vandaag, hoewel het mooi weer is. Maar het is vaak om hope loos te worden. En toch maar blijven gelo ven dat de mensheid uiteindelijk de goede kant opgaat. In Buenos Aires is Adolfo Perez Esqui vel op 5 april gearresteerd door de politie toen hij zijn paspoort kwam afhalen. Er is geen reden opgegeven, maar het fonds Latijns-Amerika van Kerk en Vrede in Amersfoort vermoedt dat zijn betrokken heid bij de internationale campagne voor de rechten van de mens aanleiding tot de arrestatie is geweest. Esquivel nam in 1975 het initiatief tot de internationale campag ne. Waarmee hij weer eens heeft aange toond dat het gevaarlijk is zich in te zetten voor de rechten van de mens. (Elders op deze pagina meer over de situatie in Z.- Amerika, red.).

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 20