Gratis heroine: goed of fout? Allemaal willen ze afkicken ll Beter dat de buurvrouw helpt dan de psychiater □Ki Facsimile uitgave van eerste druk Grote Bos f 4* o L' ALFRED SCE T: PIM SCHEELE: ïóïïT AUGUS DE LOOR: iorp. asm - Vier jaar lang heeft Alfred Schmidt (31 jaar) van alles en nog wat gebruikt. Vooral ook heroïne. Hij is nu ruim drie jaar clean, af gekickt. Als hulpverlener bij het drugteam van de Jellinek-kliniek in Amsterdam kan hij zich erg kwaad maken over de plannen om hopeloos verslaafden vrije he- oïne te verstrekken. Een vorm van euthanasie noemt hij dat F Het merendeel van de Nederlanders wil niets van de drugsver- voor Junkie meest onvrije 4 k reeds mens in de wereld i voor leid. i te ?n g kan gheid visse- joede H. R. 2 jta. 5 - 4 hooi i het Wie spuit, koopt een luttel aantal uren waarin pijn en angst worden uitgesteld. en reist, ime- i de natie >chef heer ienst. teling Dat gaf behoorlijk wat moeilijkhe den. Je zocht dezelfde mensen op. Die van dezelfde muziek hielden. Werken evenmin aantrekkelijk von- ïemand in zijn verslaving bevesti gen vindt hij geen hulpverlening. „Een alcoholist help je ook niet door hem dagelijks een liter jenever te geven”. Bovendien bestaan er vol gens hem geen hopeloos verslaaf den. „je maakt ze pas hopeloos door ze de laatste kans te ontnemen er mee te stoppen”. „Die overgangstijd van onvolwas sen naar volwassen. Dat is de ge vaarlijkste tijd. De grootste groep verslaafden zijn de adolescenten. Ik was ook erg onvolwassen toen ik ermee begon. In die tijd wist ik het helemaal niet. Toen ik achttien was ging ik naar Amerika. Dat was zo’n droom. Reizen, zwerven, verre lan den. Veel boeken las ik erover. De realiteit was alleen veel harder. Droom en werkelijkheid botsten. Augus de Loor is vijf jaar straathoekwerker in Amsterdam. Hij maakt weken van tachtig, ne gentig uur. Over een jaar stopt hij ermee, zegt hij. Niet omdat hij zo hard moet werken en zo veel kop zorgen heeft. Maar omdat volgens hem de overheid weigert te begrij pen dat er nou eindelijk eens echt hulp moet worden geboden. „Resul taten? Het gaat over de hele linie achteruit. Het is dweilen met de kraan open.” „Hun verhalen waren zeer ontroe rend. Ze varieerden. Je laat me vre selijk lijden zonder methadon. Als ik geen methadon krijg ga ik inbreken. Hij geeft nu pillen tegen overge voeligheid (tranende ogen) en tegen buikpijn, want heroïnegebruik remt de werking van vooral het maag- darm-systeem. Verder krijgen veel junkies vitamine B omdat ze zich doorgaans verwaarlozen, nauwe- lijks eten. „Niet één junk voelt zich prettig. Allemaal willen ze afkicken. Licha melijk kan je er binnen tien dagen van afkomen. Dan moet je het uit je kop zien te krijgen. Dat is moeilijk”. „Wie zich zelf geneest is het eerst beter, zeggen we hier wel eens. Symptomen bestrijden is een zinloze bezigheid. Tranquillizers (kalmeren de middelen) en slaappillen deel ik doorgaans evenmin uit. Ik ben geen pusher”. „Ik ben ervan overtuigd dat alle mensen naar geluk streven. Daar bijvoorbeeld. Want met de jongeren huisvesting is het vooral in de grote steden en zeker in Amsterdam bar slecht gesteld. „Er is een steeds grotere groep mensen die de moord kunnen ste ken. De problematiek en vooral die van de jongeren neemt over de hele linie schrikbarend toe. Alleen het heroïnegebruik haalt de kranten. En de corruptie bij de politie.” „Maar het pepgebruik, de cocaïne, is ook niet mis. Het is alleen wat meer sociaal toegedekt. Wij hebben een nieuw snuifmiddel gesignaleerd dat nog gevaarlijker is dan een liter benzine achterover slaan.” Heeft hij het idee dat het onbe gonnen werk is wat hij doet? „Natuurlijk heb ik dat idee. De verslaafden die hier komen. Dat is een fractie van wat in de buurt zit. De Jellinek-kliniek stuurt ze ook hier naar toe. Daar zijn waanzinnige wachttijden. Als je wilt afkicken moet je in de rij staan”. Hij ziet geen oplossing. „Die er echt van af komen zijn op de vingers van één hand te tellen. Het enige wat ik kan doen is praten, ze proberen zo te motiveren dat ze in zichzelf gaan geloven. Ik geloof in streven naar geluk. Geluk zit niet in dingen, maar in jezelf. Daarom moet wordt te weinig aandacht aan be steed. Mensen komen emotioneel in de kou te staan. Dat is een proces dat eerder toeneemt dan afneemt”. Het heroïneprobleem neemt ook toe. „Dat heeft ermee te maken”. loftes niet na. Dan komen ze tóch met zoveel mensen. En met honden. En met getrokken pistolen.” „De sterkere figuren uit die pan den, die zulke acties een paar keer meemaken, vertrekken. Die hebben er geen trek meer in. Maar de zwak keren? Die blijven. Die hebben geen keus. De bewoners verkrotten nog sneller dan de panden zelf. Daar blijven de paria’s van de paria’s zitten. Mensen die nooit ene rot moer te vertellen hebben gehad. Ze raken in een verstikkend isolement. Volkomen uitzichtloos.” „Er zijn in Amsterdam op een bevolking van zo’n achthonderddui zend zielen zo’n vijftienduizend kra kers. Sinds de politie de jacht op de krakers heeft verhevigd heeft ze ook de jacht op de heroïne opgevoerd. De handel verspreidt zich nu steeds meer naar de wijken en buurten. Het gebruik neemt vooral in de zwakkere (lees: meest uitzichtloze) buurten toe. Deze ontwikkeling heb ben wij vier jaar geleden al voor speld. Maar de overheid doet niets met die gegevens.” Het gesprek wordt herhaaldeliik slaafde weten, is bang voor hem. De overheden vervolgen en helpen hem. De hulpverleners proberen volstrekt verschillende methoden uit, die geen van alle een afdoende oplossing inhouden. Het plan bestaat om hopeloos verslaafden onder medische controle op kwaliteit gecontroleerde heroïne te verstrekken. Gra tis. De voorstanders menen dat zo de zwarte markt en de criminaliteit kunnen worden bestreden. Tot de voorstanders beho ren in Amsterdam zowel CPN-wethouder Verhey als VVD-frac- tievoorzitter Jacobse. Tot de tegenstanders behoren de meeste hulpverleners. Ver slaggever Pieter van de Vliet sprak in hartje Amsterdam met een huisarts, een raadsman voor drugsverslaafden (tevens ex-gebrui- ker) en een straathoekwerker. Zijn keus was niet toevallig. Hoe verschillend ze ook over de problematiek mogen denken, ze hebben met elkaar gemeen dat het hun niet om geld of macht te doen is, maar om mensen. En dat is helaas ook in de hulpverlening wel eens anders. die momenten dat je in staat was gewetensnood en schuld te voelen”. ’t Iedere dag moeten geeft een panische angst. Ik was doodsbang zonder spul te moeten leven”. „Je bent verslaafd en je wil er dus van af komen. Maar de dope heeft je wil stilgelegd. Zoals alles stil ligt door de dope. Vegeteren. Een leven de dood. Je voelt, wilt, doet niets meer. Je denkt alleen maar dat je voelt, wilt, doet. Je denkt ook: nu kan ik weer werken en morgen lukt het me wel. Je bent er van overtuigd dat je morgen zult stoppen. Maar je hebt te weinig tijd. Als je dat denkt bekruipt de angst je al weer. Als ik niet kan scoren.... Om te scoren heb je al je tijd hard nodig”. „In Amsterdam sliep ik in een oude Volkswagenbus. Met drie an deren. Er waren momenten dat ik dacht: mijn God, waar ben ik te rechtgekomen. Wat een smeerboel hier. Die vuile matrassen. En die drie gekken daar. Wie zijn dat? Ik moet hier weg, ik moet hier weg! Je schreeuwt het uit. Maar had ik weer m’n shot gehad dan leekt het wel het Amstelhotel”. Drugs gebruiken om vrij te zijn is onzin. Een junkie is de meest onvrije mens ter wereld. Schmidt: „Heroïne geeft na een tijdje ook geen kick meer. Het is dan Pim Scheele je begeerten en verlangens opgeven. Ik vind dat niet zo moeilijk meer. Ik begrijp dat het voor sommigen wel moeilijk is”. Hij begrijpt dat de meeste colle ga’s zijn baan (financieel) onaan trekkelijk en uitzichtloos vinden. teem. Ik zorg dat zo’n vrouwtje die methadon toch wel krijgt’.. „Ze vertrouwen je gewoon niet. Ik wilde een weekend op stap met de jongens. Want wat is beter dan ze uit de grijze sleur van de dope te halen. Maar mooi dat ik van de Jellinek die methadon niet meekreeg. Dan was er geen controle op. Maar dat is het niet: het past niet in hun systeem.” „Weet je wat niet past? Mensen die willen afkicken drie tot vier maan den laten wachten. Dat vind ik mis dadig. Die jongen heeft een vrij wel altijd te hoge drempel over schreden en dan laten ze hem staan. Achteraan aansluiten. Dat is de beloning.” „Die lange wachttijden is politiek. Om uitbreiding te krijgen. Om je imperiumpje te vergroten. Mij lukt het in drie tot vier dagen een jongen in een kliniek te krijgen. Maar daar moet je wel wat voor afsjouwen, de straat op gaan.” Dat is de reden dat hij plotseling snel weg moet. De straathoekwerker met z’n hennahaar, z’n bloemetjes- hemd, z’n broek van de Franse douane. Zoals wij tentijde van de Boe kenweek al vermeldden was er een facsimile-uitgave op komst van de eerste Bos-atlas. Het is nu zover. Wolters-Noordhoff Grafi sche Bedrijven heeft heel wat technische problemen op het ge bied van drukken en binden moeten oplossen om tot een zo goed mogelijke „herdruk” van het één eeuw oude cartografi sche werk te komen. Om vele redenen is zo’n facsimile-exem- plaar interessant. Je ziet nog eens hoe ver ze vroeger met de drukkunst waren en dat niet al leen. Het werd gemaakt volgens een procédé dat met de huidige stand van zaken nergens meer wordt gebruikt. Indertijd werd van stenen gedrukt en per kleur of tint een aparte steen gebruikt. Zoals veel hulpverleners pleit hij voor het eigen straatje al zeggen mensen die hem kennen dat hij dat niet doet om er beter van te worden. „Het streetcornerwork (straathoek werk) is de enige manier om de enge relatie tussen hulpvrager en hulpverlener te doorbreken. Het is beter dat de buurvrouw helpt dan de psychiater. Mij kennen ze als Au gus. Ik ken hun situatie, ik kan hun mogelijkheden taxeren. De tussen sten ken ik gewoon. Ik woon tussen ze in.” Hij zegt ze daadwerkelijk te hel pen. Op hun nivea, als gelijke. Met het legaliseren van een kraakpand Bij de eeuwoude atlas is ook het eerste „Beknopte leerboek der aardrijkskunde” - door P.R. Bos, leraar aan de Groningse HBS, - in facsimile verschenen (beide zijn gekoppeld verkrijg baar voor 48 totaal). In dit oor spronkelijk bij de stoomdrukke rij J.B. Wolters vervaardigde boekje vindt men ook de interes santste gegevens. Het werd nl. in 1876 uitgegeven. We kunnen ons voorstellen dat men bij Wolters- Noordhoff en de andere grafi sche technici als die van het Re pro Centrum Apeldoorn en Gel derland Tielens met veel plezier aan deze ouderwetse krachttoer heeft gewerkt. ge- itad- 11. met drie kinderen die wil afkicken volgens de Jellinek-methode. Potje piesen (om te kijken of je ondanks de methadon toch geen heroïne hebt gebruikt), methadonpillen halen en het wekelijkse gesprek met de maat schappelijk werker. Zo in de trant van: anderhalf uur wachten op de psychiater en dan vijf minuten pra ten. Voor de jongens uit de scene is dat een zelfbevestiging van hoe bela chelijk die hulpverlening wel is. An derhalf uur wachten om te lullen met iemand die je niet kent. Dan maak je meer kapot dan goed. Maar dat vrouwtje zit niet in de scene. Die moet haar kinderen van school ha len. Die haalt het strakke schema van de Jellinek niet. Hoe redeneren de heren in de witte janssen dan? Die wil niet, is niet gemotiveerd, moet maar opsodemieteren, zeggen ze dan’.. „De mensen die in het systeem zitten, hebben dat systeem door, maar kennen de cliënten nauwe lijks. Ze denken van wel, en dat is juist het ergste. Mensen die al zes jaar in behandeling zijn, daar zijn ze nou nog nooit thuis geweest. Daarom zit ik niet meer in dat sys- alleen nog maar een middel om je niet zó ziek meer te voelen”. En: „Het gedrag van een junkie kan je alleen veranderen door con frontatie. Hij moet uit de scene ko men. Verslaafden helpen elkaar niet. Nooit. Dat is een gegeven. Con tact met niet-junkies is belangrijk. Gelukkig heb ik die contacten altijd gehouden! Daardoor ook kon ik ten slotte de sleur, de grijsheid van de dope, doorbreken”. „In Toronto, Canada, heb ik gratis verstrekking van heroïne meege maakt. Free Clinics. Ik heb me plat- gespoten. Het was of opeens het paradijs op aarde was neergedaald. Dat dacht je. Maar als je echt had kunnen denken dan had je geweten dat het eigenlijk de hel was. Geluk kig was het na twee weken afgelo pen. Anders had ik hier misschien niet gezeten. Niet als hulpverlener tenminste”. „Geef ze maar heroïne. Welja! Dat is gemakkelijker en goedkoper dan hulpverlening. Je kan net zo goed zeggen: sluit ze maar op in een kamp en spuit ze maar vol. Goed, je be strijdt de criminaliteit. Maar op wat voor een manier. Het is net zoiets als de Dam schoonspuiten omdat de winkeliers dóór het zogenaamde tuig niet genoeg geld kunnen ver dienen. Vrije heroïneverstrekking is niks anders dan doelbewust mensen naar de bliksem laten gaan „Er wordt in Amsterdam een puur politiek spel over de hoofden van de verslaafden heen gespeeld. Er zijn erbij die alleen een politieke carriè re willen maken, zich niets van de verslaafden aantrekken, er alleen maar mooi over praten. Er zijn ook hulpverleners die zo hun macht wil len uitbreiden. Dat is afschuwelijk’ vies”. „Helpen hoeft niet veel geld te kosten. Liefde, geduld, begrip. Ook hard zijn. Inzet vooral en geloven in wat je doet. Dat is allemaal nodig. En niet te gauw ontmoedigd raken, denken dat je versleten bent”. „Natuurlijk heb ik entree bij de junkies. Ik ken hun spelletjes, want ik heb ze zelf gespeeld. Ik weet hoe ze manupileren, mensen tegen el kaar uitspelem. Omdat alles ten dienste staat van het enige: het spul hoe dan ook te krijgen. Scoren. Als je me geen methadon geeft, beroof ik het oude vrouwtje. Dat is géén dreigement, het plan hebbed ze dan al helemaal uitgewerkt”. „Nou moet jé niet denken dat de Jellinek aan iedereen methadon ver strekt. Het wordt echt wel gebruikt zoals het hoort. Namelijk voor het terugdringen van het gebruik, voor ontwenning. Meer dan de helft zit in dalende schema’s. De Jellinek is geen methadonfabriek”. Hij zegt het verstandig te vinden dat er ook artsen zijn die helpen zonder methadon te verstrekken. Want methadon is tenslotte ook niet niks. Alfred Schmidt is één van de drie counsellors (raadslieden) van het drugteam. Hij doet z’n werk voor een schijntje. Officieel bestaat hij zelfs niet. „De Amsterdamse politie is te dom om echt corrupt te zijn. Echt gevaarlijk is hun optreden tegen wat zij als gajes, schorem zien. Ze zien lijdelijk toe hoe knokploegen kra kers uit huizen slaan. Als ze iemand in een kraakpand moeten hebben, of dénken dat ze hem moeten hebben, lichten ze iedereen van hun bed, halen ze alles overhoopt. Ter plekke schrijven ze huiszoekingsbevelen uit, alsof het warme broodjes zijn. Bij ontruimingen komen ze hun be- Alfred Schmidt ertegen erbij te wielen horen. Ik voelde een sterke vereenzaming. En dan de voortdurende angst om opge pakt te worden, in de gevangenis te komen. Stelen, versieren, scoren. Je begon de angst weg te spuiten. Dat dacht je tenminste. Je probeerde te denken dat je ’t dacht. Je maakte vrienden om ze op te lichten. En je lichtte je vrienden op. Gewetens nood en schuldgevoel. Tenminste op J door telefoontjes onderbroken. De Loor moet een jongen in het Huis van Bewaring opzoeken. Daarom in de gammele Eend naar het HvB bij het Haarlemmermeerstationnetje in Zuid. De Loor vertelt: „Na een paar maanden pep en norse (heroïne) wil de reclassering die jongen verwijzen naar de afkickboerderij Princenhof in Beneden-Leeuwen. Dat lijkt me verkeerd. Die jongen vindt spuiten helemaal niet lekker. Hij zet zich alleen af tegen een te beschermd milieu. Hij wil zelfstandig zijn. Dan moet je hem in een omgeving zetten waar hij verantwoordelijkheden kan dragen. Waarom dan niet in een passantenwoninkje, waar het street cornerwork er buurtgewijs een stuk of tien van heeft gepland? In die woninkjes hoort een gemengd gezel schap van mensen die in de stront zitten en best met elkaar willen le ven. Een eigen wereldje, ver weg van de terreur van de witte jassen.” „Amsterdam moet weer een dorp worden. En de Jellinek is een dope- fabriek.” Hij vertelt van de ander die hij die dag heeft gesproken: „Een vrouw De politie boekt kleine succesjes In de jacht op heroïne. De prijs vliegt daardoor omhoog. De verslaafden, de junkies, moeten steeds sneller aan steeds meer geld komen. Op sommige adres sen Is het peperdure gif uitverkocht. De handelaar, de dealer, die het opeens wel heeft wordt bestormd. Net als warenhuizen, geparkeerde auto's en mensen met dikke portefeuilles. Razend snel stelen, een auto openbreken, zakkenrollen. Wie geen geld heeft kan niet spuiten. den. Die vrij wilden zijn maar ’t niet konden. Je gebruikte samen wat” Terloops vertelt hij dat hij in Vietnam heeft gevochten, gedeser teerd is. Hij doet alsof het van on dergeschikt belang is. Ach, Vietnam. Het was niet de oorzaak, niet de aanleiding. Ik ge bruikte daarvoor al. Thuis, Oosten rijk? Ik voelde het niet als thuis. Maar er was ook niet zoiets als een generatieconflict. Ik had niets tegen m’n ouders. Dat stadje was alleen niet interessant. Het was eigenlijk als elke kleine stad, waar ook”. De mensen die ik opzocht. Hun manier van leven vond ik aantrek kelijk. Tot ik zelf verslaafd was. Toen was de aardigheid eraf. Ik ben vaak genoeg gestopt. Vrijwillig, ge dwongen. Even vaak ben ik weer begonnen”. „Als je verslaafd bent hoor je er niet meer bij, ook al zou je dat willen. Daarom zoeken verslaafden elkaar op, scheppen ze een eigen taal, een eigen status. Ik verzette me >nden lafde- fdver- igge- id om steld. De alles overheersende angst voor het afkickgevoel, de ontwen ningsverschijnselen. Diarree, krampen, zweten, tranende ogen. Maar vooral het gevoel uit elkaar te vallen, te stikken, overal pijn zonder te weten waar. Driehonderd drugsverslaafden behoren tot het patiëntenbestand van dokter Pim Scheele (37 jaar). Dat is vooral veel alsje bedenkt dat hij geen methadon meer verstrekt. Methadon is een vervangend mid del voor heroïne dat wordt gebruikt bij afkicken (ontwennen). Lichame lijk heeft het ongeveer hetzelfde effect maar het kan oraal (door de mond) worden ingenomen en het werkt veel langer. Je bent psy chisch veel minder afhankelijk van dit middel dan van heroïne. Scheele, die met een andere colle ga van de GGD en een psycholoog een groepspraktijk heeft aan de Ou- dezijds Voorburgwal in Amster dam, gelooft niet dat Tiij met dat middel de mensen kan helpen. „Methadon? Verwennen? Dat vind ik een fout woord. Belazeren is eigenlijk beter. Methadon is een ver vangingsmiddel. Je suggereert dat je er dan af kan komen. Miniseren? Minderen? Daar komt vrijwel nooit iets van”. Deze uitgave is gemaakt volgens het vierkleuren offset-procedé. Honderd jaar geleden werd elke kaart afzonderlijk gedrukt, waardoor alle kaarten in kwali teit verschilden. Nu is gebruik gemaakt van planodrukvellen van 12 dubbele of 24 enkele kaar ten. Maar er is natuurlijk meer. Vooral bij een geografisch pla tenboek als een atlas is het boei end om te zien, hoe grenzen zijn veranderd en verschoven; hoe rijken zijn verdwenen of geko men. Polen bijv, bestaat in 1877 niet als zelfstandig land, maar is opgedeeld door Duitsers en Russen. i s j t

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25