ONGEVEER DUIZEND MAN VERLIEZEN BAAN I Industrie bonden eisen Windstoten richten schade aan S| behoud van SMDK OESO over economie op AMSTERDAM KRIJGT BUREAU VOOR KLACHTEN OVER POLITIEOPTREDEN Li D en dan dit nog lange termijn niet somber I Faillissementen gestegen Kasteel Warmelo weer verkocht i n III D? Al vóór begin werkzaamheden omstreden Ov Poi in WZ ZATERDAG 11 JUNI 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND Z/ Door Inge Crul X, - COI eenkomst. Op de werf werken 1070 man. Achtling dood ROTTERDAM (ANP) De kans is zeer groot dat de Gusto Werf in Schiedam, onderdeel van IHC Holland, over ongeveer een jaar wordt gesloten. Dit heeft de raad van bestuur van IHC giste ren meegedeeld op een persbij- Frustrerend Airbussen I JAC K ter) mie gen: „goi den Cipiers aangehouden Antikraakwet AMSTERDAM. Ontevredenheid over het politieoptreden in zijn algemeenheid zowel bij arrestaties van individuele verdachten als daar waar - vaak bij massale acties - de openbare orde gehandhaafd moet worden. Dat is het uitgangspunt geweest voor de oprichting van een „klachten- en adviesbureau politieoptreden” dat maandag in Amster dam zal gaan functioneren. Een bureau dat al voor zijn start omstreden werd door felle kritiek van de kant van de politie. Op de grote demonstratie medio mei waarop de politie-ambtenaren zich massaal keerden tegen de „hetze” die tegen hen gevoerd zou worden bleek heel duidelijk dat de politie een dergelijk klachtenbureau als een ondermij ning van haar taak en werk ziet. I I I I’ I i' I Corruptie 2 g Gusto Werf Schiedam wellicht dicht c Problemen door de energiecrisis en door het xx/eerj WEERRAPPORTEN •ój ag <1 i ■■s B’S, 11 I I I I I I de commissie wordt nog dit najaar ver wacht. Dan zal pas bekend worden wat er voor de mensen, die eventueel moeten af vloeien, kan worden gedaan. IHC-voorzitter Smit verklaarde wel al vast dat er nauwelijks of geen mogelijkhe den zijn een aantal mensen onder te bren gen bij andere IHC-bedrijven. De IHC- werven Smit (Kinderdijk), Verschure (Am sterdam), De Klop (Sliedrecht) zijn voor namelijk gespecialiseerd in de bouw van baggerschepen, „waar nog net voldoende werk voor is”. Bij Gusto staalbouw (Slik kerveer en Geleen), dat afhankelijk is van offshore-orders en toelevering aan andere IHC-werven, moet de personeelssterkte met 150 a 200 man worden ingekrompen. Bij het gehele IHC-concern werken nu nog zo’n 4400 man. De toekomstverwachtingen voor de off- shore-markt ontleend IHC mede aan een rapport van het afviesbureau McKinsey, dat onlangs is gereedgekomen. In het rap port, dat werd geschreven van De Groot Zwijndrecht, IHC en Rijn-Schelde-Verol- me, wordt gesteld dat tot in het begin van de tachtiger jaren de vraag naar off-shore- produkten gering zal zijn. De huidige over capaciteit bij de producenten wordt nog verder ongunstig beïnvloed door de om vangrijke overcapaciteit- bij de grotere scheepswerven. Bovendien hebben ver scheidene landen rond de Noordzee met name Engeland, beschermende maatrege len genomen voor hun eigen scheepsbouw. De mogelijkheden voor zogenaamde vaste constructies (bijvoorbeekd produktie-plat- forms) zijn relatief wat gunstiger dan voor drijvende contructies (bijv, boorschepen en drijvende boor-eilanden). Volgens de heer Smit van IHC zijn er nu in de wereld 53 booreilanden zonder werk. I I I I I I Vooruitlichten voor maandag: Plaatselijk regen of onweer. Ook zonnige pe rioden en maximum temperaturen omstreeks 19 graden De oprichters van het bureau denken daar anders over. Men erkent immers het bestaansrecht van het politieapparaat, vindt alleen dat het onvoldoende functio neert en wil dat er wijzigingen in het beleid komen. „De politie die toch in het alge meen belang werkt zou juist blij moeten zijn dat mensen zich daarmee bezig hou den” is de mening van één van de initia tiefnemers, mr. Doeleman, die ook met klem ontkent dat het de bedoeling zou zijn individuele agenten aan de schandpaal te nagelen. De hoofdstad is de tweede gemeente die een dergelijke instantie krijgt. Eerder opende men in Groningen een bureau dat ruimer van opzet was en het hele justitiële terrein inclusief advocatuur, gevangenis en reclassering besloeg. Ook daar kwam echter het accent bij klachten over de politie te liggen. Geweld is iets wat het meest in het oog springt. Maar er is meer: intimidatie, onei genlijk gebruik van bevoegdheden om aan bewijs te komen. De man die zijn rechten is dan vaak dat er een rapportje naar buiten komt met de mededeling dat de agent handelde in de „rechtmatige uitoefè- ning van zijn bediening”, aldus dat hem geen blaam treft. Soms wordt de zaak intern afgedaan, of komt een disciplinaire straf. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Op langere termijn, na 1980, zijn de economische vooruitzichten wat gunstiger. Maar voor de korte termijn zijn er geen mogelijkheden te zien om werkloosheid en inflatie belangrijk om laag te brengen. Aldus de teneur van een rapport dat acht onafhankelijke deskun digen hebben uitgebracht op verzoek van de OESO, de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling. O- ver de toekomst van de Westerse economi eën kan een gematigd optimisme heersen, menen de rapporteurs. Zo breidt de politie haar macht uit, op het terrein waar ze alleen met de individu ele burger te maken heeft, en daar waar ze met (actie)groepen in het kader van de openbare orde van doen heeft. Mr. Doele man: „Van haar kant uit niet eens onver standig. Ze heeft een autonome macht, wil dat uitbreiden, en dat kan door onvoldoen de controle. Er is geen greep meer op.” Concreet wil het klachtenbureau zich dan ook richten op ëen beter en onafhan kelijk onderzoek van klachten en op meer controle. Wat betreft de „openbare orde- taak”: de raad zou de burgemeester bij voorbeeld ook om verantwoording moeten kunnen vragen in zijn politiebeleid. Nu kunnen er vragen worden gesteld en dat is niet genoeg. Mr. Doeleman denkt dat dit politieoptre den op zich niet iets van de laatste jaren is. Wél is het geëscaleerd. „Door gebrekkige interne controle, door het wegvallen van een oudere generatie agenten en de komst van onervaren jongeren, dat zal er alle maal wel mee te maken hebben. Maar hoe het ook gekomen is we zitten nu met dit politieoptreden en dat moet veranderen.” Op grond van het McKinsey-rapport concluderen de drie ondernemingen, dat het geen zin heeft de off-shore-activiteiten, zoals door minister Lubbers (Economische Zaken) was aanbevolen te onderzoeken, te bundelen in een nieuwe vennootschap. De laatste twee kinderen van de Griekse achtling zijn gisteren overleden. Woens dagavond had de moeder, de 31-jarige Cleo Zerbini, de acht kinderen gebaard. De vrouw had vruchtbaarheidstabletten geslikt. Twee jaar geleden was zij bevallen van een vierling. Ook toen stierven alle kinderen kort na de 18 18 21 21 17 14 20 24 13 15 8 26 24 31 17 14 29 17 19 28 30 23 19 22 13 13 19 25 27 30 22 14 17 25 27 17 29 19 21 26 DIEPENHEIM (ANP). Kasteel War- melo in het Overijsselse Diepenheim is weer verkocht. Dat heeft bemiddelings- kantoor Richard Ellis b.v. International Property Consultants in Amsterdam be kendgemaakt. De oude eigenaar was Evly- ma Trust, de nieuwe wordt dr. H. Avenari us, een praktizerend röntgenoloog. Hij be zit een grote verzameling antieke rijtuigen. Na de oorlog tot haar dood in 1971 woon de de moeder van prins Bemhard, prinses Armgard, op het landgoed Warmelo. Prins Bemhard verkocht het landgoed na haar dood aan de Evlyma. Het bemiddelingskantoor in Amsterdam verwacht, dat met overheidssteun de tui nen van Warmelo onderhouden worden en voor het publiek toegankelijk blijven. Vo regei vele reste van actie greej mini: Alve Ru mere het tieve feit weel abor regen onweer onweer regen onweer regen regen geh .bew. regenbui onweer regen l.bew. onbew. onbew. zw bew. regenbui zw. bew. zw bew. h.bew 1. bew. onbew onbew. h.bew. g. bew. regenbui geh. bew. 1 .bew. onbew. onbew. 1. bew. h. bew. geh. bew. zw.bew. h. bew. 1. bew. geh. bew. onbew. zw.bew. 1. bew. 1. bew. o zo ozo ono zzw nno zo zo w ZW n windst. z z w wzw w z zo z z o nw zzo w z wnw ozo zo no zw z wzw o zzo wnw nno n In de praktijk is deze procedure uiterst frustrerend. De informaties moeten vanuit het korps komen. De hogere politieman die verantwoordelijk is voor het optreden van de individuele agent draagt die mate riële verantwoordelijkheid over aan de buitenwacht, waar zij tot politieke verant woordelijkheid wordt. Dat bergt het ge vaar van manipulatie in zich, aldus mr. Doeleman. Bovendien moet het onderzoek door het korps zelf worden verricht. De betrokken agent wordt gehoord, soms maar lang niet altijd de klager, en het eind van het bedje Airbus Industrie, een consortium val vijf Europese landen, waaronder Neder land, heeft vijf vliegtuigen van het type Airbus A 300 verkocht aan Frankrijk en West-Duitsland. In totaal zijn nu 43 airbus sen verkocht en is een optie genomen op 22. LC oud-i Costi omd< de m se pr gelee RC hebb van en d stokt De veer de d overt raat een v i l TE netel paalt tiepa ming week Likoi de ni Be( kers king voorl Centi regei Het initiatief in Amsterdam lag bij een groepje mensen die vanuit verschillende interessesferen met het politieoptreden te maken kregen. Het bureau dat volgende week gaat draaien in het gebouw van het Jongeren Advies Centrum (JAC) aan de Amstel 30 zal bemand worden door onder andere maatschappelijk werkers, studen ten en anderen die op enige manier erva ringen hebben met het politieoptreden. Men zal daar vooral telefonisch onder nummer (020) 249087 bereikbaar zijn. De mensen die bellen met klachten kunnen een afspraak maken en dan kan bezien worden wat er verder gaat gebeuren. Het Co: advis Loea het I In New York zijn veertien cipiers aange houden, nadat bij een onderzoek was ge bleken dat gevangenen in het huis vai bewaring in Brooklyn alles konden kopen wat ze maar wilden, variërend van cocaïne tot een stuk worgdraad. Het onderzoek, dat een jaar heeft geduurd, werd in hoofd zaak verricht door twee politiemannen, van wie de een zich voordeed als een corrupte bewaker en de ander als een gedetineerde. kent en daarop staat heeft het moeilijker dan wie toegeeft, blijkt uit de praktijk. Voorbeeld: een verkeerscontrole. Mag ik even in uw dashboardkastje kijken, zegt de agent. U: nee, want dat recht heeft u niet in het kader van de verkeerscontrole. Dan ruikt de politieman' opeens hasj, wa pens, wat al niet meer, want waarom zou u immers anders „nee” zeggen...Dan bent u verdachte, met alle gevolgen vandien. Bovendien blijkt dat de politie wegen inslaat die zij niet mag bewandelen, door vooruit te lopen op nog niet parlementair bekrachtigde wetgeving. Neem de ontrui ming van de gebouwen van Krasnapolsky in de Pijlsteeg, een inspringen op de anti kraakwet die er nog niet is. Neem het fouilleren op straat. Straks mag dat onder de nieuwe vuurwapenwet, nu nog niet. Een wet die al afschrikwekkend genoeg is op zichzelf: iedere verdenking van vuur wapenbezit is al genoeg u als verdachte te zien. Bij wijze van spreken als je je zak doek uit je zak haalt. Aanhouden is zo gebeurd, de argumentatie komt achteraf wel. Volgens president-directeur D. H. L. Smit, is er geen kans op nieuwe orders voor Gusto. Dit doordat er nog maar heel weinig vraag is naar offshore-materieel, waar de werf in is gespecialiseerd, en doordat de Japanse concurrentie dezelfde produkten aanbiedt op de wereldmarkt tegen prijzen, die ongeveer de helft lager liggen. Alleen de vijftig a honderd man, UTRECHT (ANP). Het bondsbestuur van de Industriebond NVV en het cen traal bestuur van de Industriebond NKV vinden, dat de Utrechtse staalgieterij SMDK niet mag verdwijnen. Zij wijzen er onder andere op, dat de overheid de Ne derlandse scheepsbouwindustrie steun heeft gegeven op voorwaarde dat toele- veringsprodukten voor 90 procent uit het eigen land worden betrokken. Onweer en windstoten hebben gisteren tegen het eind van de middag aanzienlijke schade aangericht in vooral het zuiden en oosten van Nederland. Bomen werden ont worteld, daken vernield en her en der raakte het weg- en treinverkeer in de war. In Delden tussen Zutphen en Hengelo viel een boom over het spoorwegstation en blokkeerde de spoorbaan. Tussen Utrecht en Den Bosch was het treinverkeer gister middag sinds half vijf aanzienlijk beperkt omdat bij de Maasbrug tussen Den Bosch en Zaltbommel door blikseminslag een belangrijke wissel niet kon worden be diend. Bij Zwolle waaide een overweg boom tegen de bovenleiding. In Sittard zijn door windvlagen grote delen van de daken van drie flatgebouwen stukge- waaid. Verscheidene delen van het noord oostelijk deel van de Belgische provincie Limburg hebben te lijden gehad van een windhoos. Op de foto: in het Nederlandse Limburgse Spaubeek sneuvelden honder den dakpannen. Een man ruimt het puin. BE te i kend oven een van i lastr pen i Vo uitbr hadd genii dens hand wool en h Voor SMDK, als enige leverancier in het land van groot staalgietwerk voor de scheepsbouw, zou dat betekenen dat het bedrijf kan rekenen op orders van Neder landse werven, aldus de bondsbesturen. Via him bestuurders zullen de indu striebonden dan ook in de beleidscommis sie voor de scheepsbouwindustrie een lans breken voor het recht van SMDK op op drachten van langere duur vanuit de on dersteunde Nederlandse scheepsbouwin dustrie, zo hebben de bonden gisteren in een verklaring aangekondigd. De groep economen denkt dat een beleid kan worden gevoerd dat grotere kansen biedt op een duurzamere stijging van de reële inkomens, stijgende werkgelegen heid, afnemende inflatie en vergroting van de exportmarkten voor de ontwikkelings landen. De huidige situatie van grote werkloosheid en hoge inflatie is te wijten aan een buitengewone samenloop van eco nomische tegenvallers en aan een aantal missers in het economisch beleid, aldus het rapport. IHC-voorzitter Smit vertelde met na druk, dat men alle mogelijkheden om Gus to Schiedam, dat vorig jaar nog een kleine winst opleverde, nog te redden, heeft nage gaan. Weer In binnen- en buitenland Aantal uren zon 2 tot 10, minimum tempera tuur: omstreeks 13 graden, maximum tempera tuur: omstreeks'19 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent, kans op een geheel droog etmaal 40 procent ZONDAG 12 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 5.20 uur onder 22.00 uur Maan op 3.07 uur onder 17.38 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 0.26 uur en 13.00 uur Laagwater 8.19 uur en 20.59 uur MAANDAG 6 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 5.19 uur onder 22.00 uur Maan op 3.33 uur onder 18.40 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 1.27 uur en 13.58 uur Laagwater 9.15 uur en 21.52 uur Daarbij wordt vooral gedacht aan een betere mogelijkheid voor de burger om zijn beklag te kunnen doen zonder dat daarbij zijn gevoel voor rechtszekerheid schade lijdt. Dat betekent dat de bestaan de juridische procedure op de helling moet. Men kan nu formeel een klacht indienen over het politieoptreden tijdens de opsporing van strafbare feiten bij de officier van justitie, en bij de burgemees ter als het gaat om de „openbare orde” taak van de politie. die in dienst zijn bij de ingenieursbureaus van Gusto, kunnen, aldus de heer Smit, redelijk zeker zijn van hun baan. Er is namelijk nog wel vraag naar de „know how” van Gusto. IHC-Holland zal zijn mening over de positie van de werf meedelen aan de be leidscommissie scheepsbouw. Deze com missie, waarin vertegenwoordigd zijn werkgevers, werknemers en de overheid, zal uiteindelijk besluiten of Gusto Schiedam dichtgaat. De eindconclusie van Voorts zijn de bondsbesturen van me ning, dat alternatieven moeten worden be studeerd om SMDK een andere meerder heidsaandeelhouder dan het Franse be drijf Sambre et Meuse te bezorgen. Deze week hebben de bonden al laten merken weinig vertrouwen te hebben in de wijze waarop de eigenaren van SMDK met de overheid hebben onderhandeld over steunkredieten. Daarom vinden zij dat de machtspositie van de Franse aandeelhou ders moet worden afgezwakt en denken daarbij aan de inbreng van de overheid of een andere bona fide aandeelhouder. Mo menteel zijn de SMDK-aandelen voor 51 procent in handen van Sambre et Meuse en voor 49 procent van Hoogovens/Estel. Tenslotte willen de bonden, dat maatrege len worden voorbereid voor het geval Sambre et Meuse zich helemaal uit SMDK zou terugtrekken. misoogsten voor de Westerse landen wer den verergerd doordat de meeste landen i1 i de belastingdruk te hoog opvoerden en de geldcirculatie te groot maakten. De indus trielanden hebben zich verder slecht aan gepast aan de ontwikkeling die ontstond door de grote financiële overschotten van: de OPEC-landen als gevolg van de enorme olieprijsstijgingen. De vrijheid van de we reldhandel kan in gevaar komen, zo waar schuwt het rapport. Deze deskundigen constateren dat het vertrouwen van het grote publiek in de kundigheid der regeringen om de econo mie te sturen duidelijk is afgenomen. Het geloof in de wenselijkheid van economi sche groei is verminderd. Een zeer belang rijke taak voor de overheden is dan ook om het geschonden vertrouwen te herstel len. Economische groei is wel degelijk van belang, maar men moet niet koste wat het kost een zo snel mogelijke groei najagen. De economen zijn niet zo overtuigd van de sombere prognoses inzake de toene mende schaarste aan energiebronnen, al thans niet in een redelijk overzienbare tijd. Zij menen dat er wel op korte termijn problemen kunnen ontstaan over de prij zen van grondstoffen, omdat vraag en pro- duktie niet op elkaar zouden zijn afge stemd of doordat het aanbod wordt onder broken. Ter bestrijding van de inflatie stellen de economen zich op achter de aanbevelingen die de OESO vorig jaar heeft gedaan voor een streven naar een jaarlijkse groei van het bruto nationaal inkomen van elk land met vijf procent. Behalve een duidelijk beleid op het gebied van de circulerende geldhoeveelheid is ook een prijsbeleid noodzakelijk, alsmede en inkomensbeleid. Gewaarschuwd wordt voor de spanningen (regionaal, raciaal en sociaal) die een lang durige werkloosheid met zich kunnen brengen. DEN HAAG (ANP). In de eerste' drie maanden van dit jaar zijn 871 faillisseme. ten uitgesproken tegen 824 in de overeen komstige periode van vorig jaar. In janua ri, februari en maart van dit jaar waren dat er achtereenvolgens 261, 273 en 337 Vorig jaar waren die cijfers 269, 272 en 283. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) in Den Haag heeft dat gisteren bekendgemaakt. Per honderdduizend inwoners bedroeg het aantal faillissementen het kwartaal van dit jaar 6,3 tegen 6 in 1976. Het hoogst was dat cijfer in Zuid-West-Nederland, al dus het CBS: 10,7 in Zeeland (vorig jaar 5,1). In Utrecht, Zuid-Holland en Noord- Holland was dat 6,7 (vorig jaar 6,5) dan volgen Noord-Brabant en Limburg met 6,3 (was 6,4) en Groningen, Friesland en Dren te met 6 (was 4,6). Het laagste verhoudings- cijfer had Oost-Nederland-Overijssel en Gelderland met 5,1 (was 5). Voor de zeventien gemeenten met meer dan honderdduizend inwoners was het verhoudingscijfer 8,3 tegen 5,5 voor de rest van het land. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Tunis gaat om het verlenen van hulp bij het formuleren van klachten, de weg wijzen, verwijzen eventueel. Of de klager dan in derdaad iets zal ondernemen hangt hele maal van hem zelf af. Het bureau hoopt daarnaast meer inzicht te krijgen in de aard en omvang van de klachten en met dat materiaal ook iets te kunnen doen. Men zou bijvoorbeeld pressie kunnen uitoefenen op politieke organen om het nodige te doen veranderen. Bij de politie werken geen heiligen - wie over zijn collega of ondergeschikte moet gaan rapporteren zal wel geneigd zijn een en ander met de mantel der liefde te be dekken. Hogere zullen lagere agenten dek ken, wat overigens weer in de hand werkt dat deze menen vrijuit te kunnen gaan. Het verwondert Doeleman dan ook niets dat zoveel klachten geseponeerd worden. Wat hem wel verwondert is dat een hoofdcom missaris als de heer Sanders in Amster dam met twee tongen spreekt. Aan de ene kant in een nieuwjaarsrede toont hij zich bezorgd over escalatie \an situaties, vraagt om eenvoudige zaken ook eenvou dig te laten, ja prijst zelfs het terugtreden van de politie als een wijs besluit soms. Een uitspraak die volgens Doeleman in schrille tegenstelling staat tot de gevallen waarin Sanders zijn „politiemensen” door dik en dun in de rug dekt. In het uiterste geval, maar dan gaat het ook om duidelijk herkenbare, strafbare feiten (stelen, corruptie), gaat de zaak naar de rijksrecherche. Mr. Doeleman: „Dan krijg je de zondebokken en wordt er ge zegd, zie je nou wel hoe open we zijn bij de politie. Die hele kwestie van de Warmoes- straat, die geeft een vals beeld. Het is een heel andere probleem dan dat van de vrij heidsrechten waar zij aan denken.” De officier van Justitie zal een klacht bovendien alleen maar behandelen als het gaat om een strafrechtelijke fout van een politieman. En waar ligt de grens? De agent mag geweld gebruiken, maar ner gens staat hoeveel. Mr. Doeleman: „Waar om zou hij een ongewapende met een pistool mogen bedreigen...”. Over het ge weldsmonopolie van de politie: „Ze heeft het om de maatschappij te beschermen, maar misbruikt het te vaak”. M 5 - a S3 Eü Eï EE ij» T 4» Tl C V *2

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2