Ml O door John Oomkes „IK WIL MENSEN MET MIJN MUZIEK AANRAKEN De dialoog met de ander, het samenzijn met je medemusici en het publiek, dat telt?’ Progressieve bink waar. Je bent zelf iemand die dat in zich heeft. Iedereen heeft Het gesprek stokt even wat, dat in zich. Herman weet dat maar ik vertel Harry wat er eer- alleen goed te staven.” der op de dag op de overeenge- „Sommige reacties ook. Dan komen ontmoetingsplaats ge- zeggen de mensen: dat je die beurde. Harry stond niet zoals solo mag spelen. Ze zien niet dat we hadden afgesproken bij het iedereen zijn eigen functie en bloemenstalletje, maar wel was plaats heeft. Kwaad word ik er er vijftien meter verderop een niet meer om. Ze moeten op een sterk op hem gelijkende jonge gegeven moment maar begrij- vent met een Telegraaf onder de pen dat het mijn uitingsmoge- arm geklemd te bekennen. Dat lijkheid is. Zo’n solo moet goed kan hem niet zijn, was mijn eer- zijn, omdat het een stuk dialoog ste reactie, tot me in tweede in- inhoudt. Ik kom daar langza- stantie duidelijk werd dat hij merhand aan toe. Na twee Vrij Nederland stond te lezen, maanden spelen met Herman Hef bleek Sacksioni wel degelijk wist ik waar het voor moest te zÜn Deze lacht schaterend djenen. Het blitse was er snel af. Voor de ander Ralph Inbar Zoef de Haas terug Inspecteur Van der Valk Sir Laurence Vrijheidskwestie I „Je moet er willen zijn voor de Si «aas B SBMI komen, ik beheers het spreken niet zo goed. Het klinkt ook Zoef de Haas (en hier bedoelen we dan niet Schmidt Hansen van PSV mee) maakt zijn come back, samen met alle andere bekenden uit de Fabeltjes krant, eens een kinderprogramma, dat Ik was ook zo bang dat die tv- opnames van het Antwerpse concert een verkeerd beeld zou- niet met nieuwe afleveringen, maar de nieuwe generatie kleuters zal onge twijfeld ook haar plezier beleven aan de avonturen van mijnheer de Uil, Ed en Willem Bever, Bor de Wolf, Zoef, Lowieke de Vos, Meindert het paard, Droes de Beer, Stoffel de Schildpad, Truus de Mier, Ome Gerrit de Postduif en natuurlijk ook mejuffrouw Ooie vaar en de gezusters Hamster, dit kin derprogramma, door Leen Valkenier geschreven en door Thijs Chanowski geproduceerd, wordt tot oktober elke dag om 18.45 uur via Nederland 1 uitge zonden. Daarna tot het einde van het jaar vijf maal per week. De Nederlandse televisie gaat een aantal bekende, door de Britse Grana- „Voorlopig zit ik nog als chef”, zei Inbar gisteren, aan de vooravond van een vakantie in Israël, waar hij ook weer televisieprogramma’s zal gaan maken. „Wat ik wil is een maximale programmamaker zijn, maar tegelijker tijd een maximale inbreng in het pro grammabeleid houden”. Het is bij de TROS overigens niet ongewoon dat chefs van televisiesec- ties zelf volop programma’s maken. Een geslaagd voorbeeld is de chef kunst en drama Jan Keja: „Ik weet dat Ralph meer programma's wil gaan ma ken, dat heb ik twee jaar geleden zelf ook gezegd, en dat kon toen. Ik maak volop programma’s, en ben tegelijker tijd chef kunst. Daar valt geen enkele discussie over te voeren". ging het precies zo; ik was niet te handhaven.” „Ja, ik ben nu nerveus. Ik ben altijd gespannen als ik in dia- is Er komen twaalf nieuwe afleverin gen van de politieserie „Inspector Van der Valk”. De opnamen daarvoor zijn tussen oktober en kerstmis 1976 en tus sen februari en mei van dit jaar ge maakt. Natuurlijk werd er door de filmploeg van de Britse „Thames Tele vision Ltd” druk gefilmd in Amster dam, waarbij deze ter zijde werd ge staan door de afdeling Gastvrouwen van de WV Amsterdam. De serie, waarin het Amsterdamse decor een be langrijke rol speelt, werd naar 24 lan den doorverkocht. Dat betekende en betekent een aardige toeristische pro motie voor de hoofdstad. Vandaar dat de WV blij is met het feit, dat er een nieuwe serie komt. A Ralph Inbar heeft de directie van de TROS gevraagd hem te ontheffen van zijn functie van chef gevarieerde pro gramma’s televisie. Als officiële reden voor dit verzoek geeft de TROS op dat Inbar niet zo veel programma’s kan maken als hij zou willen. Het verzoek is gisteren ingewilligd, maar Inbar blijft wel deel uitmaken van de pro- grammastaf van de TROS-televisie. da Television gemaakte toneelstukken aankopen met de befaamde Sir Lauren ce Olivier in de hoofdrol. Er is bij verschillende omroepverenigingen gro te belangstelling voor „Kat op een heet zinken dak” van Tennessee Williams (met Olivier, Natalie Wood en Robert Wagner), „The Collection” van Harold Pinter (met Olivier, Alan Bates en He len Mirren) en „Kom terug, kleine She ba” van William Inge (met Olivier en Joanne Woodward). Naar verwachting komen de stukken dit najaar op ons scherm. Joni Mitchell heb ik ook gezien. Ik bedoel het niet zo, het klinkt zo borsterig, maar in haar kon ik me ook herkennen.” Harry Sacksioni groeide op als een Amsterdams lieverdje, I dat het in de jeugdelftallen van „Vaak reageer ik er nog naïef op. Stak ik vorige week een zebrapad over, zag ik eerst tien mensen kijken. Ik dacht dat er iets was aan mijn kleding of zo. Maar verdomme, het was de herkenning. Ze zagen j| diep ingreep in de Nederlandse volks gewoonten. De vrolijke of chagrijnige dieren werden volop door jong en oud te pas en te onpas geïmiteerd. Namen werden als eretitels gegeven (zie hier boven de PSV’er). De Fabeltjeskrant komt per 15 juni terug op het scherm. Jammer genoeg den geven van hoe ik ben. Het is net weer herhaald. Gelukkig, ik ben het ten voeten uit. Op een verkeerde film zouden de reac ties ook niet waardevol geweest zijn. Ik was verschrikkelijk ge concentreerd bij de opnames. Normaliter ontlaad ik me al na een nummer. Na die toestand in Antwerpen heb ik anderhalve dag aan een stuk geslapen”. „Schouwburgzalen ademen een bepaalde sfeer uit, maar je kunt je weinig fouten permitte ren. In Antwerpen zaten 2000 man. Verdomme, dacht ik even. Kan ik dat waarmaken met vijf vingers en zes snaren? Maar als het licht uitgaat en ik het toneel Voor Inbar is echter een andere op lossing gezocht. De „maximale inbreng in het programmabeleid” die hij wil houden met het lidmaatschap van de programmastaf, zonder de leiding over een afdeling te voeren, biedt op voor hand een basis voor een conflict met zijn toekomstige opvolger. TROS-per- schef Fred Bakker: „We zijn nog in gesprek met Inbar over de vorm waarin zijn nieuwe functie gegoten moet worden”. „Ja, ja. Het is inderdaad be langrijk om te weten hoe je nu bij de mensen overkomt. Ben je voor hen Sacksioni, de musicus of is het alleen de herkenning? Ik krijg nu ook veel meer brieven, veelal van jonge meis jes. Ik lees alles. D’r staat in wat ze van je denken, dat ze met je uit willen en zo. Toch speelt bij hen niet alleen het uiterlijk. Mu ziek zal ze zeker wat doen. Ik ben er niet bang voor dat de aandacht door mijn tv-program- ma nog meer verschoven is naar het uiterlijk. Nee, er wordt na melijk goed geluisterd. Doodstil zijn ze. Bovendien is die waarde ring voor het uiterlijk natuurlijk gebonden aan leeftijd. Het is lo gisch dat meisjes van een jaar of dertien, veertien gevoelig zijn voor zoiets. Vaak gaat het ook om waardevolle reacties, ze we ten dan heel goed onder woor den te brengen wat ik heb willen bereiken.” „Soms denk ik, hoe is het mo gelijk dat zo’n simpel instru mentaal stuk zoveel te weeg brengt. De mensen brengen die aandacht op omdat ik van bin nen uit speel. Het gaat erom dat je van de monoloog een dialoog maakt. Dat je mensen met je imuziek kunt aanraken. Ik heb dat het eerst bij Herman (van Veen, JO) gezien. Nadat hij van die amusementachtige opzet was afgestapt, werkte hij veel krachtiger. Hij raakte met zijn woorden de mensen aan. Het is met muziek precies hetzelfde. Ik heb dat ook herkend bij John McLaughlin en Joni Mitchell.” „Dat was in de tijd dat Jan Hammer en Jerry Goodman deel uitmaakten van het Maha- vishnu Orchestra. McLaughlin stond daar volledig zichzelf te zijn. Hij had iets. De manier waarop hij toen speelde.... ik voelde me één met die man. Het hoofd omhoog, niet naar het pu bliek. Nee, hoofd omhoog. Die kon luisteren naar zijn eigen muziek. Geen zorgen om de techniek of zo. Daar stond ie boven. Ik weet niet precies hoe ik zelf sta. Gebogen, hè? Ha, ha. Ajax lang niet gek deed. Hij speelde spits in het interregiona- le jeugdelftal naast Johnny Rep, maar hij koos voor de muziek. ,,’t Is eén mentaliteitskwestie, joh. Hoe verder ik geestelijk kwam, hoe meer ik over dat soort zaken ging nadenken. Ik was echt een lekker voetballer tje, scoorde veel. Maar een man in de luren leggen, da’s erg. Dan voel je je lullig.” Weldra speelde Harry gitaar aan de zijde van cabaretier Sieto Hoving en vervolgens bij Liselore Gerritsen („Een klein concert”) en Herman van Veen. „Ik ben nog altijd lid van Ajax, maar het laatste jaar heb ik niet meer kunnen spelen. Tijdge brek. Ik ben wel een paar maal uitgekomen in het elftal van Harlekijn (de produktie-maat- schappij van Herman van Veen). Daar speel ik alleen nog tactisch. Ik mag wel eens een mannetje passeren, maar alleen als het concept daarom vraagt. Het voetbal heb ik dus duidelijk opgegeven. Ik trainde tien jaar lang vijf avonden in de week, moet je nagaan.Nee, ik kom nooit iemand meer tegen uit die voebaltijd. Ja, toch laatst zag ik Hen Grijzenhout toen jeugd trainer van Ajax (en nu oefen meester van Cercle Brugge - JO) op een vluchtheuvel staan en die keek zó. Die zag zijn mening dus bevestigd, ha ha.” „De mulo heb ik niet afge maakt. Het was een vrijheids- loog ben. Het is het intensiefste kwestie. Ik kan heel goed zelf- dat mensen kunnen hebben, be- standig werken, weet wat ik met halve neuken dan. Ik ben bang bepaalde stof wil doen. Ik maak dat mijn woorden niet goed over dan mijn eigen indeling. Op die school leed ik enorm onder de beperkingen die je werden op- gauw pretentieus, wat ik zeg. We gelegd. Als ik bij de ene leraar zijn nu met de laatste voorstel- mijn werk had afgemaakt, dan lingen bezig en als ik dan Her- moch ik niet al vast aan ander man bezig hoor. Ik kan wel met werk beginnen. Daar kan ik ab- muziek duidelijk maken wat ik soluut niet tegen, hè. ,Het Mon- bedoel, maar niet met woorden, tessori-onderwijs zou wat voor me geweest zijn, denk ik nu wel eens. Met de militaire dienst opeens, hé, daar loopt Sacksioni. Ik kan er nog niet goed tegen, maar het zal wel wennen”. Druk gebaren makend, enigszins nerveus zijn woorden kiezend, schuift Harry Sacksioni sologitarist én begeleider van kleinkunstenaar Herman van Veen heen en weer op zijn stoel in een Utrechts etablissement. 27 duizend exemplaren zijn er nu verkocht van zijn eerste elpee, zodat de fors gebouwde gitarist zelf het eerste gouden exemplaar aan de wand van zijn eenvoudige daglo- nershuisje in Lienden nabij Tiel heeft kunnen bevestigen. Het succes lacht hem toe, zijn kostje is gekocht, het zijn de stereotypen die de mensen hanteren als een Nederlandse musicus plotseling algemeen gewaardeerd wordt. prakkizeer daar wel over. Als alles goed gaat, hoef ik toch niet „Op het land, daar laten ze je meer de zenuwen te hebben niet met rust. Zeker niet nu je op denk ik dan. Ik geloof dat het de tv bent geweest. Iedereen een overblijfsel is uit de jaren „Neem nou „Thee bij tante schiet je dan even aan. Maar die dat ik nog niet die instelling Josephine”. Dat heeft een be- sfeer daar, gelukkig wonen mijn had.” klinkt pretentieus als ik je dat zo wel een rol in mijn ontwikkeling vertel, maar muziek maken gespeeld. De mensen zeggen draait daar nu eenmaal om”. dan: o, je ogen zijn door hem 'X/ geopend. Dat is niet helemaal om het voorval. „Uitstekend, ha- je moet kunnen vertalen naar ha\Nee, ik kwam nogal laat hier ^e ancjer toe, creatief zijn, daar gaat het om. In elk beroep gaat het daarom. Laatst zag ik dat interviewtje met die metselaar op de tv. Die jonge knullen staan maar op de klok te kijken of ze naar huis mogen, zei hij. Ze heb ben helemaal niet door waarom metselen nou zo’n fijn beroep is. Ik dacht, hé, weer één waarin ik mezelf herken.” „Sinds ik dat weet en die in tentie in mijn concerten probeer te leggen gaat het niet meer fout. Ik heb wel eens gehad dat mijn hand me in de steek liet, maar de intentie verdween niet. D’r het totaalbeleid. Het is toch lo- was helemaal niets verprutst, gisch dat het gedaan wordt Het Nee, het is nog nooit fout ge- is puur menselijk. Alleen heeft gaan. Die nervositeit? Ja, *ik niet iedereen zo’n instelling”. M jes over gitaartechniek. Dan probeer ik uit te leggen dat het om méér gaat. Twee jongens ander, al zitten er maar twee 3 voelden opeens dat het om een mensen in de zaal. Herman is volgend stadium ging. Het daar ver in. Hij heeft natuurlijk vertel, maar draait daar nu eenmaal om”. De schijnbare onverenigbaarheid van die twee verlangens duiden op andere achtergronden dan het terugtre den van Inbar als chef gevarieerde pro gramma’s, een functie die hij sinds november 1975 bij de TROS bekleedt. Inbar zelf vult zijn verklaring daarom aan met „persoonlijke redenen, en meer moet je me niet vragen”. paalde betekenis voor mij. Dat vriendin Leontien en ik daar he- is een nummer met een hoge lemaal apart, daar kan ik me gevoelswaarde. Nou mag niet meer mee bemoeien. Die iemand in het publiek het verta- gereformeerde sfeer daar, ze len zoals ie het wil. Desnoods zijn daar in de Betuwe allemaal denkt hij bij tante Josephine zo’n jaar of vijftig. De streek aan een start op een landings- waar wij wonen had bij wijze baan, maar d’r móet iets gebeu- van spreken geen pont en geen ren. Anders zou ik me voor niets brug naar de buitenwereld. Al- concentreren. Op de eerste drie, les ligt daar vastgeroest.” „Vier vier rijen zitten vaak van die jaar geleden was ik nog hele- jongens, die alleen maar naar maal gek van dat ene. Gitaar- mijn handen kijken. Welke tech- spelen de hele dag. Het slechtste niek heeft-ie, hoe snel speelt hij wat je kunt doen. Alles wat los dat nou? Ik probeer over die staat van het totaalbeeld heeft rijen heen te kijken naar de toch maar een tijdelijke waarde, mensen die gekomen zijn om te De dialoog met de ander, het luisteren en te letten op de ge- samenzijn met je medemusici en B voelswaarde van mijn muziek, het publiek, dat telt. Anders kun B Ik ben niet alleen de vingers je je maar beter gaan richten op f namelijk. Na het optreden het geld verdienen. Ik zou niet L wachten die jongens je op. zo’n hoer kunnen zijn.” |F Laatst in de Amsterdamse So il nesta Koepelzaal ook. Meestal ontstaan er dan van die gesprek- in Utrecht aan en het was de enige krant die nog te koop lag. Maar je vond het feit dat ik de Telegraaf had strijdig met het stempel van de progressieve bink dat me is opgedrukt? Op een bepaalde manier ben je al- oploop, ben ik de zenuwen tijd met politiek bezig, daar ben kwijt. Je hebt namelijk het idee ik me heel goed van bewust. Je dat mensen, ja.van je gaan voelt je nu eenmaal betrokken houden door de manier waarop met de samenleving, in eerste je speelt. Mijn gitaarspel is niet instantie gevoelsmatig. dialoog met' de' aïïdeï.Teï eigenlijk meet ik zelttegdatrnt menzijn met anderen. Ik maak natuurlijk wel eens een paar fouten, maar het gekke is dat dat niet zoveel uitmaakt. De wil om bij elkaar over te komen, is er nu eenmaal. Het is natuurlijk logisch dat ik een volgende maal probeer die foutjes te vermij den, maar zo heel belangrijk is het niet. rMaar gericht op de techniek, maar de progressief, wat bedoel je daar als de behoefte om alles te we gen. Bewust leven betekent dat je alles afweegt ten opzichte van Harry Sacksioni musiceren Sir laurence Olivier Ed en Willem Bever Flalp Inbar is meer dan gitaartechniek” I VKXWX VV.X Xl±. XX.XJ I.VV.L XXXXVXXMX XXJXX ■y**/

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31