en Palestijnse kampen in Libanon niet langer staat binnen staat Speciale bestuurder tijdens overgang naar onafhankelijkheid GEMENEBEST-LANDEN do VERBITTERD OVER ZUIDELIJK-AFRIKA Demonstranten voor abortus Bevrijdingscomité van OAE bespreekt Likoed stelt strategie voor guerrilla in Rhodesië Dash ultimatum ft 19 7 7 JUNI ZATERDAG 11 3 DANK ZU BEMIDDELING VAN SYRISCHE MINISTER VOORLOPIG COMPROMIS BEREIKT Aanval »uden ussen SWAPO Bezwaren Overvallers steken computer in brand Israel weigert slotacte oorlogsvolkenrecht te ondertekenen dood Bemiddeling Portugese ex-minister in Angola gearresteerd MINI 2 BINNEN- EN BUITENLAND I LOESAKA (Reuter). Het Bevrijdingscomité van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) zal maandag in Loeanda bijeenko men om een strategie voor de guerrilla in Rhodesië te bespreken. Het is de eerste belangrijke Afrikaanse bijeenkomst na de inval van Rhodesische troepen in Mozambique, afgelopen week, en sinds de Rhodesische stad Kariba van Zambia uit is beschoten. KAAPSTAD. (AFP, DPA, Reu ter) De Zuidafrikaanse pre mier John Vorster heeft bekend gemaakt dat binnenkort een „gouverneur-generaal” zal wor den benoemd die Namibië zal besturen in de overgangsfase tot de onafhankelijkheid. Is ter I vrijheidsstrijders in Rhodesië en Zuid-Afrika metterdaad in hun strijd te steunen. 9 I maatregelen tegen Britten zelf zwanger, filmde .ar uit Amster am I st meer ras het oor de el War- ieim is ielings- lational am be is Evly- venari- Hij be- tuigen. 1 woon- prinses 3. Prins ia haar terdam de tui nden en zen. llen de dingen in voor >ei van Ik land lidelijk erende sbeleid beleid, ningen n lang- runnen Jriekse Woens- -jarige ■baard, bletten evallen en alle Costa Martins verblijft in Angola als adviseur van het ministerie van Arbeid in Loeanda. In 1974 en 1975 had hij zitting in het Portugese kabinet. ROME (UPI). Gewapende overvallers hebben gisteren de elektronische afdeling van de Romeinse universiteit overvallen en de aanwezige computer in brand ge stoken. Ruim tienduizend Italianen, voor het merendeel feministen, hebben gisteren in het centrum van Rome een demonstra tieve mars gehouden uit protest tegen het feit dat de Italiaanse Senaat eerder deze week een wetsvoorstel ter legalisering van abortus heeft getorpedeerd. bondgenoten bijna vier vijfde van Libanon bezet, voordat Syrische troepen vorig jaar herfst tussenbei de kwamen om een einde aan de strijd te maken. Volgens de zegslieden zou het compromis zoals dat door Syrië is uitgewerkt, er in grote lijnen als volgt uitzien: het stationeren van Arabische vredestroepen rond alle vluchtelin genkampen met het recht de kam pen binnen te gaan als dit in ver band met de veiligheidstoestand no dig zou zijn; in dat geval zouden de vrede- het verwijderen van alle zware wa pens uit de dertien kampen in Bei roet, Tripoli en Sidon, waar in totaal ongeveer 150.000 Palestijnen zijn on dergebracht. Lichte wapens met een defensief karakter mogen in het kamp blijven. (De kampen vormen de voornaam ste machtsbasis van de guerrilla strijders van Arafat in het Midden oosten). De Libanese regering van presi dent Elias Sarkis heeft haar eis los gelaten dat er per duizend vluchte lingen slechts zeven guerrillastr ij- De invloedrijke „frontlijnstaten” heb ben hun volledige militaire, diplomatieke en politieke steun toegezegd aan het pa triottisch front. Op de laatste zitting van het Bevrijdingscomité hebben echter twee andere nationalisten, Ndabaningi Sithole en Abel Moezorewa, grote bezwa ren geuit tegen deze opstelling. Een Oostafrikaanse diplomaat zei dat dit „de strengste beperkingen voor buiten- „De betekenis van de overeen komst ligt hierin dat de kampen met deze regeling geen staat binnen een staat blijven, die buiten de machtss- feer van de Libanese regering val len”, aldus een zegsman, die hieraan toevoegde dat de guerrillabeweging hiermee niet volledig onmogelijk wordt gemaakt en dat de regeling voorkomt dat er een krachtmeting Woensdag heeft hij de hele dag be sprekingen gevoerd met Sarkis en eerder heeft hij een serie gesprek ken gehad met guerrillaleiders in de Syrische hoofdstad Damascus. te druk op het Westen, om te komen tot een vreedzame oplossing, toenemen. Die op lossing moet wel aanvaardbaar zijn voor nationalisten die niet erg blij zijn met het laatste Brits-Amerikaanse initiatief. Vol gens de nationalisten is dat een poging om een neo-koloniaal zwart bewind in Rhode sië in het zadel te helpen. Het belangrijkste punt van de agenda in Loeanda zal echter toch de vraag zijn hoe de guerrilla kan worden opgevoerd want tot nu toe bestond de steun meer uit woor den dan uit daden. In het huidige droge seizoen zijn de guerrilla-strijders in het nadeel. Him beste tijd is de natte tijd met als hoogtepunten de maanden april en oktober. Voor de Angolese president Neto is de bijeenkomst een kans om zijn geschonden gezicht na de mislukte staatsgreep vorige maand, weer wat op te vijzelen. plaatsvindttussen guerrillastrijders en de Syrische troepen van het Ara bische vredesleger. Vorig jaar november beëindigde het 30.000 man sterke leger de bur geroorlog tussen rechtse christenen en een alliantie van guerrillastrij ders en linkse moslems, en sinds dien staat er rond elk vluchtelingen kamp een cordon Syrische tanks. In de overeenkomst zou geen mel ding zijn gemaakt van de kwestie Tyre, de bijbelse stad op 80 km ten zuiden van Beiroet. De guerrilla strijders hebben nog steeds de macht in handen in de stad en de van Rhodesië, weinig meer gedaan hebben dan hun verontwaardiging daarover te uiten. Dat was ook de mening van de nationa listische leider Joshua Nkomo van de zwart-Rhodesische ZAPU-partij in bal lingschap, die op een persconferentie in het Savoy-hotel Londen verweet niet uitge nodigd te zijn voor de Gemenebest-confe- rentie. Zijn eigen persconferentie bereikte toch nog een onverwacht lacherig hoogte punt, toen hij een lastige verslaggever vroeg wie hij eigenlijk vertegenwoordigde, en deze naar de waarheid antwoordde: „lan Smith van de BBC-televisie”. Israel weigerde als enig deelnemend land te tekenen daar ook bevrijdingsbewe gingen, waaronder de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO), de acte mochten ondertekenen. Deze bewegingen deden dat evenwel op een afzonderlijke oorkonde. Ca. 110 landen zijn het in Genève na drie jaar van vooronderhandelingen en een marathon-conferentie van 12 weken eens kunnen worden over twee protocollen als aanvulling op de Conventie van Genève van 1949. Deze moeten waarborgen dat de bescherming van de burgerbevolking, de krijgsgevangenen en ook de strijdenden aan de sedert 1949 gewijzigde omstandig heden aangepast wordt. GENÈVE (DPA). De conferentie over humanitair volkenrecht, ook oorlogsvol kenrecht genoemd, is gisteren in Genève geëindigd met de ondertekening van een slotacte. stë drie isseme- vereen- i janua- waren en 337 272 en 1 Statis- psteren im van Neder- et type :rijk en airbus- nen op BEIROET (AP). Goed ingelich te regeringskringen hebben be kendgemaakt dat er voorlopige overeenstemming is bereikt over een formule om de aanwezigheid van gewapende Palestijnse guerril lastrijders in de vluchtelingenkam pen in Libanon te beperken. Voordat in 1975 de burgeroorlog uitbrak, die 19 maanden duurde, hadden de guerrillastrijders de ei genlijke leiding in de kampen. Tij dens de oorlog namen ze de macht in handen van het door moslems be woonde westelijk deel van Beiroet en hielden ze samen met hun linkse Na de Rhodesische inval in Mozambique zijn de zwarte Afrikaanse buurstaten be ducht voor een nieuwe aanval van de troe pen van de blanke premier Ian Smith. Deze heeft al gedreigd ook aanvallen uit te voeren op guerilla-bases in Zambia. De Zambiaanse president Kenneth Kaoenda heeft prompt zijn troepen in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Bij de eer ste de beste Rhodesische aanval zullen de Zambiaanse troepen niet aarzelen de voor malige Britse kolonie binnen te trekken. Het uit 22 naties bestaande lichaam biedt hulp aan de zwarte bevrijdingsbewe gingen in zuidelijk Afrika en op de laatste zitting, in januari in Loesaka, werd beslo ten dat alle hulp aan de Rhodesische natio nalisten zal worden gegeven via het „Patri ottisch Front” van Joshoea Nkomo en Ro bert Moegabe. De ZAPU (Afrikaanse Volksunie van Zimbabwe) van Nkomo vecht vanuit Zambia, de ZANU (Afrikaan- i De Nederlandse fotojournaliste Hillie Mole in Rome de demostratie ter legalisering van abortus. „Het is onjuist te denken dat er een tegenstelling is tussen onderhandelingen enerzijds en gewapende strijd, sancties, of welke andere vorm van pressie anderzijds om die onderhandelingen tot een goed einde te brengen,” zei hij. „De vrijheids strijders en de frontlij nlanden vechten evenzeer een oorlog voor zichzelf als voor ons.” Op de bijeenkomst zal verder nog aan dacht worden besteed aan hulp voor de SWAPO (Volksorganisatie van Zuid-West-Afrika), dat een guerrilla voert tegen de Zuidafrikaanse troepen van pre mier Vorster in Namibië. aange- was ge us van i kopen cocaïne erzoek, hoofd- lannen, als een als een Amin neemt nog strengere De benoeming van een gouverneur-ge- neraal zal maandag worden voorgelegd aan het Zuidafrikaanse parlement dat er naar wordt verwacht, zijn goedkeuring aan zal hechten. t De afgevaardigden van vijf Westerse landen die al enkele dagen met de Zuid afrikaanse regering overleggen over de ledroeg wartaal hoogst and, al- "ig jaar Noord- >,5) dan met 6,3 n Dren- udings- ssel en Aangenomen wordt dat zij steun kunnen krijgen van verscheidene landen, vooral in West-Afrika. Als de voltallige OAE kort na de bijeenkomst van het Bevrijdingscomi- •té, in Libreville in Gabon vergadert, kan deze kwestie leiden tot een explosieve situ atie binnen de organisatie. Sithole, die a&ngekondigd heeft terug te willen naar Rhodesië, eist dat alle nationalistische be vrijdingsbewegingen steun ontvangen van de OAE. Hij zegt dat de frontlijnstaten met hun steun aan het Patriottisch Front een stem willen hebben in het leiderschap van het toekomstige Zimbabwe. De zes miljoen zwarten zouden hierdoor verdeeld raken, zo meent Sithole. Er bestaat weinig twijfel dat het comité, waarvan de beslissingen vrijwel nooit door de OAE worden verworpen, zal op roepen voor een grotere eenheid en een opvoering van de guerrilla om het regime- Smith zo snel mogelijk op de knieën te krijgen. Hierdoor zal de Afrikaanse zwar- lat het in de econo- sn. Het onomi- jelang- an ook lerstel- ijk van vat het i jagen, gd van toene- ten, al- re tijd, ermijn le prij- en pro- i afge- onder- NAIROBI (UPI, Reuter, AFP) Radio Kampala heeft gisteren omgeroepen dat de Britten in Oeganda onmiddellijk gear resteerd en gevangen gezet zullen worden wanneer zij in groepen van meer dan drie bijeenkomen of zich verplaatsen. „De re gering neemt deze zaak ernstig en de strijdkrachten moeten de bewegingen en activiteit van de imperialisten zeer goed in het oog te houden”, aldus de radio. Het compromis zou tot stand zijn gekomen via de bemiddeling van de Syrische minister van Buitenlandse Zaken Abdoel Halini Khaddam. se Nationale Unie van Zimbabwe) vanuit Mozambique. Topfunctionarissen van Defensie van Zambia, Mozambique, Tanzania, en Ango la besloten vorige maand in Loesaka over te gaan tot een „gecombineerde actie” in geval van een Rhodesische grensover schrijding. Toen echter de Rhodesische troepen optrokken naar de Mozambikaan- se stad Mapai, was van die strategie niet zo bijster veel te merken. De secretaris-gene- raal van de OAE, William Eteki Mboe- moea, heeft zich al geruime tijd uitgespro ken voor, een Pan-Afrikaanse defen siemacht om guerrilla-bases te bescher men. Mogelijk komt dit idee in de Angole se hoofdstad maandag weer aan de orde. De computer, met een waarde van onge veer 10 miljoen gulden, is door de actie van de drie vrouwelijke en een mannelijke overvallers, in rook opgegaan. „Het appa raat kan zo naar de schroothoop,” aldus een woordvoerder. De vertegenwoordiger van Nigeria, lui- tenant-generaal Akuffo, had in een eerde re toespraak gezegd dat Nigeria zich het recht voorbehield uit het Gemenebest te treden wanneer de huidige werkzaamhe den van het Gemenebest een wassen neus maken van idealen en aspiraties van de lidstaten”. Gisteren waarschuwde de gene raal, die overigens zelf aan het hoofd staat van een niet zeer democratisch militair bewind, dat een wedloop van de super machten in Afrika vermeden moest wor den. Hij riep ook op alert te zijn op de snelle ontwikkeling van de kernindustrie in Zuid-Afrika, tot stand gekomen „met de hulp van een aantal landen in Europa en Amerika”. Deze toespraken, krachtiger en directer dan op vorige Gemenebest-conferenties, hebben de bijeenkomst een ander karak ter gegeven dan in vorige jaren. Vooral de Afrikaanse deelnemers, zelfbewuster dan voorheen, beginnen ongeduldig te worden over de correcte praatsfeer van conferen ties die, sinds die eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring van premier Ian Smith M- teur van Cooper Motors en later van de Oegandese transportmaatschappij. Hij is, zo verklaarde de radio, uit beide functies gezet vanwege zijn houding tegenover zwarten. President Amin had gezegd dat de Brit tegen het eind van de volgende week voor een vuurpeloton zal worden geëxecuteerd als een militair tribunaal hem schuldig zou verklaren. President Amin heeft de Franse ambas sade gelast niet langer meer de Britse belangen in Oeganda waar te nemen. Een regeringswoordvoerder zei dat er „concre te bewijzen” zijn dat sommige Britten van de faciliteiten van de Franse ambassade gebruik hebben gemaakt voor ondermij nende activiteit. De Britse belangen wor den door Frankrijk behartigd sinds Lon den vorig jaar juli de diplomatieke betrek kingen met Oeganda verbrak. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft inmiddels Oeganda gevraagd om opheldering inzake de beschuldiging dat de Franse ambassade in Kampala wordt gebruikt voor ondermijnende acti viteit. Volgens het ministerie heeft Frank rijk op geen enkele wijze de internationale wetten overtreden door de Britse belangen te behartigen. ?n wei landen n en de indus- ht aan- itstond en van morme de we- waar- Tot benoeming van een dergelijke be stuurder was gisteren opgeroepen door de afgevaardigden naar de Zuidwest-Afri- kaanse Grondwetsconferentie (kortweg Turnhalle-conferentie genoemd). Volgens een welingelichte bron van de regerende MPLA in Angola, zouden ook vele andere Portugezen in het land gear resteerd zijn -onder wie een secretaresse van de staf van Neto. Zij allen zouden actief hebben deelgenomen aan de staats greep die onder leiding stond van oud- minister van Binnenlandse Zaken Nito Alves. (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. Voor de tweede achtereenvolgende dag zijn op de Gemenebest-conferen- tie bittere woorden gevallen over de blanke regeringen in Rhodesië in Zuid-Afrika, en het falen van Londen en Washington om de politieke situatie in die landen sneller te wijzigen. Zoals president Kenneth Kaoenda al eerder deed in zijn toespraak, riep ook de premier van Jamaica, Michael Manley, op het niet langer bij woorden te laten, maar de LONDEN (Reuter). De Portugese oud-minister van Arbeid, Jose Ignacio da Costa Martins is in Angola gearresteerd omdat hij betrokken zou zijn geweest bij de mislukte staatsgreep tegen de Angole se president, Agostinho Neto, twee weken geleden. landers in de recente geschiedenis van Oeganda zijn”. Eerder had president Amin de Britse gemeenschap in Oeganda, de ongeveer 300 missionarissen en zaken lieden, verboden het land te verlaten. Di plomatieke kringen zeiden dat de nieuwe maatregel betekent dat een man nu arres tatie riskeert wanneer hij met zijn vrouw en twee kinderen naar een bioscoop gaat. Radio-Kampala heeft ook nadere bijzon derheden bekendgemaakt over de Brit die eerder deze week in Oeganda was gearres teerd op beschuldiging van spionage. Het betreft een zekere Cullen, voormalig direc- TEL AVIV (UPI). De Israëlische kabi netsformateur Menachem Begin heeft be paald dat zijn grootste eventuele coali tiepartner, de Democratische Hervor mingsbeweging (DASH) midden volgende week moet hebben besloten of zij aan zijn Likoed-regering zal deelnemen. Hij wil dat de nieuwe regering op 20 juni gevormd is. Begin en zijn belangrijkste medewer kers hadden gisteren opnieuw een bespre king met de DASH, maar er werd weinig voortgang geboekt naar een besluit van de Centrumpartij om mee te doen aan een regering van de rechtse Likoed. Rhodesische troepen hebben opnieuw een guerrillakamp in Mozambique over vallen, aldus een officieel communiqué dat gisteren in Salisbury is gepubliceerd. Het communiqué zegt dat een grote hoeveel heid wapens en munitie is buitgemaakt. Er staat niet in wanneer de overval is uitge voerd. Het zegt slechts dat „in het begin van deze week veiligheidsstrijdkrachten naar aanleiding van inlichtingen die tij dens recente operaties in Mozambique wa ren verkregen een terroristenkamp van Zanla hebben aangevallen, dicht bij de Rhodesische grens. De kleine groep terro risten in het kamp sloeg op de vlucht, met achterlating van hoeveelheden wapens en uitrusting. stroepen toezicht moeten houden op ders lichte wapens mogen dragen in ---.i-- ’’de kampen. De Libanese regering zal de vol ledige soevereiniteit uitoefenen over de kampen. Als de Libanese veilig heidstroepen weer in functie zijn zullen zij het recht hebben de kam pen binnen te gaan en daar te pa trouilleren om de rust en orde te verzekeren. Zuid-Afrika levert bijdrage voor I aanvaardbare regeling Namibië onafhankelijkheid van Namibië, hebben verklaard te kunnen instemmen met de voorgenomen benoeming. „Zij zal bijdragen aan het vinden van een internationaal aanvaardbare regeling van het vraagstuk Namibië,” aldus een verklaring van de afgevaardigden. Vorster zal maandag ook een wetsont werp bekendmaken wat betreft Walvis baai. Dit gebied, 970 vierkante kilometer groot, wordt door de Verenigde Naties, de bevrijdingsbeweging van Namibië SWA PO en de zwarte afgevaardigen naar de grondwetsconferentie, gerekend tot Namibië. Zuid-Afrika daarentegen zegt dat het gebied nooit deel heeft uitgemaakt van de vroegere Duitse kolonie Zuidwest-Afrika en dus ook niet van het toekomstige Nami bië. Het wetsontwerp moet deze kwestie regelen. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren charges uitgevoerd tegen groepen jonge ren die in het stadsgebied Soweto bij Jo hannesburg twee bakkerswagens aan vielen en beroofden. Een van de auto’s werd in brand gestoken. In Soweto werden voorts vijf Amerika nen onder wie een diplomaat gearresteerd omdat zij geen toestemming hadden Sowe to te bezoeken. Na korte tijd werden zij vrijgelaten. De diplomaat was William Jacobsen, het hoofd van de Amerikaanse informa tiedienst in Johannesburg, die de zwarte Amerikaanse dichter Michael Harper be geleidde. Harper doceert aan de Ameri kaanse Brown Universiteit. Hij droeg op een bijeenkomst van scholieren in Soweto gisteren enige gedichten voor. drie vluchtelingenkampen plekke. Extremisten van het zogenaamde „verwerpingsfront” zijn in gevech ten verwikkeld met door Syrië ge steunde guerrillastrijders, die Tyre binnen willen. Sinds maandag zijn er hier bij naar verluidt zeven guer rillastrijders om het leven gekomen. De Syrische troepen houden zich verre van de stad omdat deze over de „rode lijn” zou liggen in Zuid- Libanon. Israël heeft gewaar schuwd geen Arabische aanwezig heid te zullen tolereren die over deze grens komt.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3