I Science Fiction-verhaal zonder pure sensatie boekt succes Star Wars breekt records van Jaws F Ingewikkelde situatie haarlem amsterdam Emmanuelle III intrigerend uitgewerkt het vaste buro voor tijdelijk werk wenst u een prettig weekend: tot maandag. filmhuizen I Ml IIIIII11IIUIIUIUIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIII0 Leven Eva Peron 023-313100 Ui Liga JANE BIRKIN IN „DE DUIVEL IN HET HART" i Z ZATERDAG I o k z 5 technisch/technisch kader/ ongeschoold/kantoor- en administratief/ paramedisch en medisch personeel Staten Bolwerk 3, Haarlem Wat United Artists met King Kong niet gelukt is, zou wel eens door 20th Century Fox met Star Wars gepresteerd kunnen wor den: het breken van de „box offi- ce”-records van Jaws. Star Wars is een door George Lucas, ge maakte science-fictionfilm, die in zijn eerste vertoningsweek al ruim 8 miljoen gulden opge bracht heeft na nog maar op 41 vertoningsplaatsen te zijn uitge bracht. Verhoudingsgewijs is daarmee de sensationele ont vangst die twee jaar geleden de veel grootscheepser gelanceerde Jaws ten deel viel, al overtroffen. De film heeft in Amerika ook een laaiend enthousiaste pers gekre gen. Een opmerkelijk verschil met Jaws is dat bij dat haaien- drama de enorme respons te voorzien was en door een heel gisse publiciteitsvoering ook ef fectief gestuurd werd. Met Star Wars blijkt dat helemaal niet het geval te zijn. O Jane Bitkin en Jacques Spiesser in „De duivel in het hart" van Bernard Queysanne. sti (ADVERTENTIE) 9.! 10 Ul M u. st 9, Terwijl de 1 aktie Toch kunnen de twee niet eeuwig van de buitenwereld blijven afgesloten. Gebruik makend van het feit dat men geen politiek- schandaal wil rond de moord op Erics vader geven ze zich over, de gevestigde moraal heeft het onderspit moeten delven. Helaas is Queysanne vergeten de film constant boeiend te houden. Vooral na de duidelijke inleiding van de situatie gaat hij op een wat langdradige manier te werk, hoewel hij zich aan het slot weer wat weet te herstellen. Jacques Spiesser speelt de rol van Eric op zeer overtuigende wijze. Hij laat het ingesloten karakter van de jongen duide lijk zien en ook zijn tegenspeelster Jane Birkin doet haar best om van het verhaal een geloofwaardig geheel te maken. (Krite- rion, Amsterdam). KLAAS-PIETER RIEKSEN JACQUES RIVETTE was samen met Eric Rohmer en Jean-Luc Godard als criti- cus verbonden aan de Gazette du Cinéma. Later werkte hij mee aan het gezagheb bende Cahiers du Cinéma, waarvan hij van 1963 tot 1965 eindredacteur was. Hij heeft een sterke voorkeur voor lange geïm proviseerde films, die wel geresulteerd heeft in producten die vier tot dertien uur in beslag nemen. Ook zijn Céline et Julie vont en bateau is geregisseerd vanuit deze opvatting. Dankzij de hoofdrolspeelsters Juliet Berto (Céline) en Dominique Labou- rier (Julie) is uit een scenario met een wat occult Alice in Wonderland-gegeven een film-in-een-film ontstaan die de volle 190 minuten boeit. Het verhaal van deze klassieker onder de niet-commerciële films, die Filmhuis Velsen (Kanaalstraat 257) in IJmuiden vol gende week woensdag- en donderdag avond (20.30 uur) draait, behelst in het kort het volgende. Twee dartele, tussen kinder lijkheid en volwassenheid inhangende meisjes betreden een oud, verlaten huis, waarin de geur van een gruwelijk verleden hangt. Door een snoepje in de mond te nemen kunnen Céline en Julie zich ver plaatsen in het verleden, waarvan steeds langere beelden in de film worden gemon teerd.’ Ze proberen te voorkomen wat al gebeurd is: de moord op een meisje. Het verloop van de gebeurtenissen is zo geraf fineerd dat de kijker zich zelfs met bepaal de onmogelijkheden zal weten te verzoe nen. Het meisje wordt gered en meege troond naar het heden. Lucas en producent Kurtz te bedanken voor „het vervaardigen van zulk groots en wonderbaarlijk amusement voor kinderen van alle leeftijden”. Het is al beslist dat er allen immigranten, veelal van Oosteurope- se of zuidelijke afkomst, die zich onder leiding van de Armeniër Manouchian in zetten voor een vrij Frankrijk. In de anna len van de Franse geschiedenis wordt deze groep nauwelijks vermeld, zodat een felle Duitse campagne die erop gericht was om zowel de nationale verzetsbeweging als de in Frankrijk verblijvende buitenlanders in discrediet te^brengen, achteraf gezien wel degelijk veel effect gesorteerd heeft. De Duitse propagandamachine bediende zich daarbij van rode affiches, om duidelijk voor de hand liggende redenen. De film is een collage van toneelscènes, gefilmde reconstructies en gesprekken tussen de acteurs en overlevenden hoe het verhaal van de illegale groep het beste kan worden uitgebeeld en op welke wijze een link met het heden kan worden gelegd. Dat gebeurt in deze uitstekende film onder meer met betrekking tot de Spaanse bur geroorlog en Chili. In het JHVU-gebouw (Kamperstraat 37) in Haarlem geeft de Filmliga JHVU een voorstelling van „M” - die Mörder sind unter us van de onlang overleden Duitse regisseur Fritz Lang, die hoewel hij deze in 1931 vervaardigde, nog niets van zijn zeg gingskracht heeft verloren. Vrijdagavond 17 juni (20.15 uur) wordt deze film ver toond. Het thema: een door de woede van het volk opgejaagde en in het nauw gedre ven kindermoordenaar. De nachtvoorstellingen bieden eveneens weinig schokkende zaken, hoewel Studio met L’Important c’est d’aimer met Romy Schneider en Fabio Testi in de hoofdrollen een film aanbiedt, die een bezoekje waard is. Dat kan dan vrijdag- en zaterdagnacht, maar ook maandagavond. Frans Hals biedt De Killers, Lido het uitnodigende Sex je zorgen opzij, Palace de harde kra ker Breakhart Pass (met Charles Bronson) en Roxy de waardevolle film De nacht van Inspecteur Tibbs aan. Voor de kinderen draaien deze week De drie musketiers (Studio) en De nieuwe avonturen van Dik Trom (Palace). kuil die de SS-Gruppenführer voor ande ren had gegraven voor hem zelf noodlottig wordt. Deze wat overtrokken rolprent (in Lido) is de enige nieuwe titel deze week in het avondprogramma van de Haarlemse bio scopen, als we even de karatefilm The Longest Bridge in Frans Hals buiten be schouwing laten. Dat levert voor de bio scoopbezoeker dan het volgende aanbod op. Studio heeft terecht de stevige mis daadfilm van Bo Widerberg, „De ver schrikkelijke man uit Saffie” naar een roman van Sjöwall en Wahlöo, gehand haafd, waarin een dubbelthema voor ver rassende wendingen en een spannende ontknoping zorgdraagt. Daarnaast blijft de geluidsweergave (Sensurround) ervoor zorgen dat de bezoekers van het Luxor- theater zich te midden van de slachtoffers van de „Aardbeving” wanen. Roman Po- lanski's film Le Locataire gaat zijn tweede week bij Roxy in en Peter Sellers wordt opnieuw gehandhaafd in The Pink Pan ther strikes again in Palace. KV d H w V IN FILMHUIS het Melkwoud (Zijlstraat 63) in Haarlem is vanavond, morgenavond en zondagavond (22 uur; slechts één voor stelling per avond in de maand juni) L’Af- fiche Rouge te zien, die Frank Cassenti vorig jaar maakte over een Franse verzets groep die in februari 1944 door de Duitsers werd geëxecuteerd. Op twee na waren E e i Ve Hc Me IJ1 ba na I mo ne Ma m D B u A mo 41, KV Dit 108 aai IJJ KV Gl< ste ten Ja< Pie Ma Pe 10( mi Va KV KV KV UI 2 ha: VL 1 m< II IV Ai He ke u. H di L n< K CL o &L o 3 IJ 1 u. da za Century Fox is overbluft en staat nu voor de gigantische taak de verdere uit breng van de film in Amerika en daarbui ten adequaat aan te passen. Voor het begin van de volgende maand moet Star Wars nu te zien zijn op 400 vertoningsplaatsen, die al maanden tevoren voor andere films gereserveerd waren. Ijlings heeft men de produktie ter hand genomen van posters en T-shirts, op de film geïnspireerde strip verhalen, speelgoed, maskers, een boek over het maken van de film Star Wars en wat er verder maar voor nodig is als een film commercieel zo lucratief gaat uitpak ken dat men gelijk maar wil proberen het totale publiek ter bezichtiging van het pro- dukt te mobiliseren. De film heeft 10 mil joen dollar gekost, voor publiciteit was 5 miljoen uitgetrokken, maar dat budget zal worden herzien, zodat straks de publici- teitskosten heel stellig de produktiekosten van de Star Wars zullen overtreffen. De film komt dit najaar naar Nederland en wordt dan vermoedelijk in première ge bracht tijdens de filmweek Arnhem. Men heeft de wind wel mee bij 20th Century Fox. Vorig jaar werd de maat schappij nog ernstig bedreigd met een bankroet. Silent Movie van Mell Brooks was de film die Fox er boven op moest helpen (de met een faillissement bedreigde filmmaatschappij waar Silent Movie over vertelde was feitelijk een ironische uiteen zetting van de situatie bij Fox) en er ook boven op bracht door zo’n 50 miljoen dol lar binnen te brengen. The Silver Streak Express bracht daarna nog eens 45 mil joen binnen tot dusver en The Omen 80 miljoen. Van Star Wars weet men nu ei genlijk al zeker dat hij met groot gemak over de 100 miljoen zal heen gaan. Het is overigens niet de eerste keer dat George Lucas voor een onverwachte „block buster” zorgde. Zijn vorige werk stuk was American Graffiti. Een heel be scheiden filmpje over de wijze waarop Amerikaanse scholieren in een platte- landsstadje 20 jaar geleden hun zaterdag avonden plachten door te brengen. Feil loos inhakend op de nostalgie-rage bracht American Graffiti (een heel verterende en gave film die het nochtans in Nederland heel slecht gedaan heeft) tot de elfde plaats op de lijst van meest succesvolle film aller tijden, met een totaalopbrengst van 80 miljoen dollar tot 1 januari 1977. Tevoren had Lucas THX gemaakt. Een heel abstracte science-fictionfilm (ver toond op de Cinemanifestatie van 1974) die Qeuysanne confronteert de kijker soms op subtiele, maar vaak ook op harde wijze met het onderwerp. Na de dood van de vader onteert hij hem nog meer door korte beelden van het dode lichaam te laten zien waarop de vliegen zich rond de schotwon den verlustigen. De politie is in het verhaal een onhandig stel beambten, terwijl de hogere functionarissen doelloos rondhan gen omdat ze eigenlijk oök niet weten wat ze met de zaak aanmoeten. Bikkelhard is soms zijn maatschappijkritiek, die naar voren komt in de aanval van Eric op zijn vader en later ook op zijn moeder, die hij op ongezouten wijze vertelt hoe hij over haar denkt. De verhouding tussen Eric en zijn vader is bijzonder slecht. Eric verwijt hem dat hij niet voor zijn gezin zorgt en ook moe is niet erg blij met de gang van zaken. Een ruzie tussen vader en zoon is dan ook niet te vermijden. Als Eric op Kerstdag zijn vader met Linda in bed ziet kan hij nog maar één ding doen: zijn vader ver moorden. eerste twee „Emmanuelles” nog in de bioscopen te zien zijn is Sylvia Kristel nu al bezig met de opnames van de derde en laatste film in deze serie naar een roman van Emmanuelle Arsan. „SALON KITTY” BLOEIT, naarmate de nazi’s hun greep op Europa verstevigen op van een eenvoudige hoerenkast tot een luxe bordeel, dat een trefpunt wordt van hoge Nazi-officieren en partijfunctionaris sen. Een onschuldig ontspanningscentrum waar Hitler’s paladijnen zich door char mante gastvrouwen laten verwennen. Een fanatieke SS-Gruppenführer besluit ech ter om Salon Kitty te gebruiken om de betrouwbaarheid van de bezoekers te testen. Hij vervangt de ordinaire prostituées door lieftallige jonge meisjes die niet al leen de bedkunsten verstaan, maar ook trouw gezworen hebben aan hun Führer. De nieuwe inboedel van huize Kitty wordt in een villa aan de rand van de stad onder gebracht, waarvan alle vertrekken voor zien zijn van afluisterapparatuur. Het eerste slachtoffer van de Gruppen- führer is een kapitein van de luchtmacht, die de fraai gevormde Margarita toever trouwt dat hij plannen heeft om naar de geallieerden over te lopen. Die loslippig heid kost hem de kop. Margarita, die ver liefd was geraakt op de ongelukkige kapi tein, besluit zich op de Gruppenführer te wreken. Zij verleidt hem en ook hij wordt in het bed loslippig. Met het afluistermate- riaal wil hij zijn rivalen chanteren om zq een greep te doen naar het leiderschap van de SS. Margarita zorgt er dan voor dat de ZO LANG DE bewegende beelden nu bestaan is bij vrijwel iedere generatie een nieuwe verfilming van de vroeger veelge lezen roman. „De klokkenluider van de Notre Dame” te signaleren. Blijkbaar sloeg het zwaar aan de romantiek appelle rende verhaal van de mismaakte Quasi modo telkens weer aan, want de versie uit 1930 met Lon Chaney in de hoofdrol dwong anderen een nog betere en dan vaak ook sentimentelere film te maken. Zo heeft ook de beroemde Engelse karakter- speler Charles "Laughton later de rol van de gebochelde met groot succes inhoud gegeven. Maureen O’Hara was toen zijn tegenspeelster, in een eigentijdse versie geeft Gina Lollobrigida de pittige Esme ralda gestalte. Anthony Quinn speelt nu Quasimodo in „De gebochelde van de No tre Dame” onder regie van Jean Dellan- noy, die deze week in het City-Theater in Amsterdam te zien is. Het filmfront in Amsterdam vertoont deze weken weinig beweging, alleen De Duivel in het hart van Bernard Queysanne met Jane Birkin en Jacques Spiesser in de hoofdrollen (Kriterion) en „Kijk uit, we rammen je de bocht uit” (Rembrandtplein- theater) gaan in première. De laatste rol prent staat weer bol van sensatiezucht en de Engelse titel „Moving Violation” geeft aan dat enige diepgang in het verhaal over een waanzinnige achtervolging niet ver wacht kan worden. Verder zien we de gebruikelijke repri ses. De uitstekende Cadaveri Eccellenti van Francesco Rosi met Max von Sydow en Lino Ventura in de hoofdrollen gaat zijn tweede week in het Alhambra in wat Gene Hackman in het spannende The Do mino Principle in Tuschinski, Jodi Foster in de suspensefilm The little Girl who lives down the Lane in City 2 en Car Wash in Calypso ook overkomt. De liefhebber van de goede film kan terecht in The Movies op de Haarlemmerdijk waar de laatste pro- dukten van Fassbinder (Satansbraten) en Claude Falraldo (Les Fleur du Miel) gaan of in de Uitkijk op de Prinsengracht waar Cria Cuervos zijn achtste week ingaat. In de nachtvoorstellingen is het van het zelfde laken een pak. „Bandolero!”, een „superwestem” met Dean Martin en Ra quel Welch (Calypso) is net zo min interes sant als „The Man from Hong Kong” in Nöggerath. Het totaalbeeld is weinig flo rissant, het gebruikelijke contingent aan knokfilms en erotiek is in ruime mate voorhanden. Echt leuk is daarentegen „Monty Python en de heilige grrraaalll” in Rialto. Een ouderwetse thriller is Alfred Hitchcokc’s „Spellbound” met Gregory Peck en Ingrid Bergman in Studio K. ER LIGT ENIGSZINS een verband tus sen de gebeurtenissen bij De Punt, waar nog steeds mensen gegijzeld worden en de film „De duivel in het hart” (Le diable au coeur) van de Franse regisseur Bernard Queysanne. Waar het om draait is de vrij heidsberoving. In het eerste geval onge wild, in het tweede geval bewust. Een soort zelf gijzeling dus, met als doel de rest van de omgeving af te sluiten. En dat levprt de vreemde situatie op dat een groep politieagenten een huis omsingeld houden en proberen een jongen en een meisje, die door liefde en haat bijelkaar zijn gebracht, naar buiten te krijgen. De moord die de jongen, Eric, heeft gepleegd wordt op de achtergrond gesteld, maar zorgt ervoor dat de zelfgijzeling niet in het openbaar komt omdat het slachtoffer politiek bedreef. Het lijkt op zich een ingewikkeld gege ven, maar Queysanne heeft de ingre diënten maatschappij-kritiek, haat-liefde en misdaad op een intrigerende wijze sa mengevoegd met als belangrijkste spelers Jane Birkin (Linda), Jacques Spiesser (Eric), Philippe Lemaire (vader) en Emma- nuele Riva (moeder). Eric is een introverte en verlegen jongen. Porno-blaadjes, klassieke muziek en wat ironie gebruikt hij om de grauwe realiteit van zijn bourgeois milieu te ontvluchten. Zijn vader is een rijk politicus, die zelden thuis is en öf aan zijn carrière werkt öf met de zoveelste minnares naar bed is. Linda werkt als „au pair” bij de familie en is zeker niet wars van sex. De toenade ringen van Eric, die wat onbeholpen te werk gaat, probeert ze geamuseerd op te vangen. De in ons land tamelijk onbekende actri ce Ingrid Pitt is gevraagd om de rol van Eva Peron te gaan vervullen in een film die handelt over de legendarische vrouw van de overleden president van Argentinië, Juan Peron. Ingrid, die volgens insiders sprekend lijkt op mevr. Peron krijgt als tegenspeler waarschijnlijk Anthony Quinn. De film, die door een Argentijnse maatschappij wordt opgenomen, gaat een slordige vier miljoen dollar kosten, dat is meer dan tien miljoen gulden. Ook Linda komt voor de loop van het geweer, maar de liefde van Eric voor haar belet hem dat en hij neemt Linda mee als gijzelaarster naar het landhuis van de fa milie. Daar krijgt Linda in de gaten dat Erik zijn vader om haar vermoordde en er ontstaat een verhouding tussen de twee. Afgesloten van de buitenwereld gaan ze met elkaar naar bed en maken volop ple zier. De politie om het huis brengt slechts wat te eten en kijkt verder werkeloos toe. Linda wordt af en toe met het geweer tegen het hoofd voor een raam gezet om de politie te laten geloven dat ze nog steeds gegijzeld wordt. Óp het moment dat Eric een einde wil maken aan de toestand houdt Linda het geweer voor hem: het resultaat van een proces waarbij zij haar liefde voor Eric toont. Ze wil koste wat het kost dat ze bijelkaar blijven, in het huis. Scène uit de succesvolle Amerikaanse film Stars Wars prachtige kritieken gekregen heeft, maar waar het publiek geen belangstelling voor op kon brengen* Dat Lucas daarna door kon gaan met filmen heeft hij te danken gehad aan zijn vriend Francis Ford Cop pola die net zijn grote klapper gemaakt had met The Godfather en van die ver diensten Lucas American Graffiti kon la ten maken. En daar is dus iedereen beter van geworden. Het aardige aan Star Wars schijnt te zijn dat het niet een film is die puur mikt op de grove sensatie, waar alle topfilms van de laatste jaren het van moes ten hebben. Hoewel het dus een science fictionfilm is die fabuleus schijnt te zijn door het gebruik van „speciale effecten”. Time Magazine heeft Star Wars al uitge roepen tot de beste film van 1977 en be schrijft hem als een synthese van Flash Gordon, The Wizzard of Oz en de Eroll Flynn-degenflitserfilms uit de jaren der tig. Het vooraanstaande Amerikaanse SF- blad Analog noemt Star Wars: „De galacti sche Gejaagd door de Wind”. Analog weet te melden dat er een zwarte markt bestaat voor kleurenfoto’s uit de film, dat er een stuk of 6000 exemplaren uit de Fox-bure- len gestolen zijn en dat die nu voor 25 gulden per stuk van de hand gaan. De Hollywood-correspondent van het Britse filmblad Screen meldt over Star Wars: „Het is een ruimtewestern, een his torisch drama in stratosfeer, het is iedere avonturenfilm die ooit gemaakt is samen gevat tot één film”. Hij herkende saloon- scènes uit John Ford-westerns, getranspo neerd naar een „ruimtehavenkroeg”. Hij zag een duel tussen Alec Guinness en Peter Cushing, gewapend met laserstraal- zwaarden. Laurel en Hardy lopen er in rond gereïncarneerd in bladadige robots. Screen eindigt het artikeltje met regisseur een tweede Star Wars zal komen. „Niet een vervolg op, maar een continuering van”, licht Fox toe. Star Wars II zal oktober 1978 gereed moeten zijn. F~ (D 3 0 tr o 5 a N (T (D 3 M a

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6