Succesvolle afsluiting voor Wijsmuller Dunlin-platform geplaatst in de vishcil J Op de valreep blij met vrijkomende tijd rond de losplank Carillonklanken Legpenning voor inzet en trouw aan bedrijf Bij Stork Velsen zeven jubilea op één dag gevierd KADO kort ijmonclniejws Jhi k Hl ri ZATERDAG JUNI 19 7 7 8 Oliefabriek jg Commando’s Z Honkbal Nederlaagtoernooi van Rooswijk Ondenkbaar "(M de krant helpt u op weg Onwerkelijk il v y Geen spreekuur Betrokkenheid Ploegleider - O A V VELSEN-IJMUIDEN 11 w 742 werk, dat drie jaar geleden op de Rotterdamse Maasvlakte begon. Voor de zeesleepbedrijven Wijs muller en United Towing was het een succesvolle afsluiting van een alleszins vlot verlopen reis met het grootste booreiland dat tot nog toe is gebouwd en voor Shell betekent het, dat het Dunlin- olieveld bij de Noorse kust in produktie kan worden genomen. „REINO” B.V. voor tapijtreiniging Vaste vloerbedekking Losse kleden Telefoon 023-313289 O o 4. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Heel gek, een jaar terug schoof ik dit alle maal nog mijlenver van mij af. Nu het bijna zover is raak ik meer en meer met de gedachte verzoend.” Aan het woord is de heer M. de Kool, hoofd van de Pieter Vermeulenschool, aan de vooravond van zijn afscheid van het onderwijs. Hij werd op 29 maart 65 jaar. Op verzoek van zijn schoolbestuur bleef hij tot op het eind van het cursus jaar meelopen met de zesde klas die hij dit jaar onder zijn hoede heeft. Uitstel is geen af stel. 24 juni is de definitieve afscheidsdatum. Van onze verslaggever Cees de Graaf aan boord van de sleepboot Typhoon BERGEN. Met een „gefelici teerd heren, hij staat erin” werd donderdagavond om vijf voor elf het teken gegeven, dat het plat form Dunlin-A zijn plaats had ingenomen. Voor Andoc, een combinatie van aannemingsbe drijven uit Nederland en Enge land, betekende het plaatsen van het platform de kroon op een <oop M. de Kool dicht bij afscheid uit onderwijs jnder- '0061 auto's. (ADVERTENTIE) IU- 3l. eer ae. JS- >n- 00% alkw. De eerste bal van het toernooi wordt dinsdagavond gegooid door Cor Honig, directeur van het sanitair en loodgieters- bedrijf Honig b.v. uit Beverwijk. Hij is oud-lid van de vereniging Rooswijk en heeft steun verleend aan de voorbereiding van het toernooi. Rooswijk, dat in de twee de klasse momenteel een goede positie inneemt en zaterdagmiddag thuis speelt tegen Heiloo, heeft via Marcon Kinheim ook dit jaar de inbreng van een hoofdklas ser gegarandeerd. Vorige jaren namen de Nicols en Schoten al deel. In de drie jaar dat het toernooi nu wordt gehouden is RCH tweemaal winnaar geweest en be haalde Rooswijk zelf een maal de zege .(vorig seizoen). De oorsprong van het toernooi werd enkele jaren geleden gevonden in de nood zaak om de uitgebreide spelerskern waar uit het eerste team van Rooswijk bestaat meer speelgelegenheid te bieden dan in louter competitieduels (veertien in totaal). Omdat Rooswijk in de loop der jaren steeds de promotieboot naar de eerste klasse net bleef missen, bestaat die nood zaak nog altijd. Vandaar dat dit jaar op nieuw gezocht werd naar aanvullende speelgelegenheid. Met de wedstrijden te gen Marcon Kinheim, Hoofddorp, RCH en Alcmaria is een goede poging onder nomen. Marcon Kinheim is een attractieve deel nemer aan het gebeuren, dat drie jaar onder de naam Oosterom-toernooi heeft plaats gevonden. De Haarlemse ploeg be schikt over spectaculaire spelers als Frank Lewis, Hudson John, Kevin Keith, Nol Beenders en Harry van de Berg. Eind vorig jaar kreeg men bovendien de be schikking over Bert Boekling, die als wer per bij Rooswijk furore had gemaakt. De zeebodem op deze plaats was centi meter voor centimeter onderzocht en vrij gemaakt van grote stenen en andere ob stakels. Met een nauwkeurigheid van vijf tien meter moest het olie-eiland op deze plaats worden neergezet. Terwijl het plat form langzaam naar de bodem zonk, volg den de commando’s voor de slepers el kaar in snel tempo op tot het moment, waarop Dunlin-A op de bodem stond en zijn plaats tussen andere booreilanden, die aan de horizon te zien waren, had ingenomen. Voor de slepers zat het werk erop en enkele uren later kon men naar huis terugkeren. De geschiedenis van Dunlin-A begon meer dan drie jaar geleden, toen Shell aan Andoc de opdracht gaf voor een betonnen produktie-eiland voor olieboringen in de Noordzee. Op de Maasvlakte werd begon nen met de bouw van een betonnen con structie van honderd meter lang en breed en dertig meter hoog. Deze constructie dient als enorme opslagtank voor de opge pompte olie. Hierop staan vier betonnen poten van meer dan honderd meter hoog, waarop weer vier stalen poten van dertig meter hoog rusten, die een stalen dek van 85 bij 65 meter dragen. Alleen de stalen constructie steekt nu, na het afzinken, nog boven water uit. De heer M. de Kool, op en top onderwijsman maar niet rouwig om een naderend afscheid dat eindelijk ruimte biedt voor buitenschoolse bezigheden. In 1953 was de maximaal toelaatbare klassegrootte nog 50 leerlingen. Nu is dat naar een gemiddelde van 35 leerlin gen teruggeschroefd. Dat maakt voor de leerkracht een meer individuele be nadering van de kinderen mogelijk. De Pieter Vermeulenschool is de oud ste basisschool van IJmuiden. De start was in 1867 op „De Heide”, de omge ving waar nu het Velsense stadhuis De school in IJmuiden-Oost legt een brok maatschappelijke betrokkenheid aan de dag die voor het onderwijsteam verre van nieuw is. De grens tussen schoolleven en de situatie thuis is voor kinderen en leerkrachten niet scherp te trekken. De man of vrouw voor de klas wordt iedere dag met heel wat sociale problematiek geconfronteerd. Met vierentwintig jaar in IJmuiden overbrugt het schoolhoofd M. de Kool precies twee generaties. Op vergade ringen van de oudercommissies heeft hij tegenwoordig oud-leerlingen als gesprekspartner. Voor hem een wat - onwerkelijke situatie. „Rie en Toos, ik zie ze bij wijze van spreken nog voor me. Maar dan in de schoolbank”. wegens een bedrijfsjubileum. De heren G. J. Th. Mooy, P. Schweitzer, J. Smit en A. van der Steeg zijn veertig jaar aan één De heer De Kool overlapte in zijn onderwijzersbestaan twee generaties maar ook twee benaderingswijzen die lijnrecht tegenover elkaar staan. Tus sen de leerkrachten is er een sfeer van ouwe jongens. In het dagelijks verkeer is het allang geen u meer maar je en jouw. „Zeg maar gewoon Gert of Kees” is het al bij een eerste kennismaking. Voor het schoolhoofd De Kool is de roepnaam Theo voor huiselijk gebruik gereserveerd gebleven. Voor de school bleef hij „meneer”. Toch nog een vleug van het autoritaire? „Ware collegialiteit hoeft niet aan uiterlijkheden vastge koppeld te zitten”, zegt hij daarop. De heer M. de Kool blijft na zijn pensioen in Driehuis wonen. Hij ver wacht een aanstelling als Consulent bij het christelijk onderwijs. Daar naast is hij enthousiast tuinier, sport visser en man met een geschiedenis hobby. Allemaal dingen die binnen kort meer aandacht kunnen krijgen. Een zomerse bezigheid was altijd de baan als reisleider bij een reisvereni- ging uit Amsterdam. Dat blijft. Voor 24 juni zijn de afscheidsevenementen: een bijeenkomst voor ouders en leer krachten in de Petrazaal aan de Spaar- nestraat (vier uur n.m.) en 's avonds in dezelfde ruimte een receptie (aanvang acht uur). at 127 nault 6 ault 4, 500; >pt wel isteur- evro- 950. iotte- VELSEN-NOORD. Bij het bedrijf Stork Velsen zijn vrijdagmiddag niet minder dan zeven werknemers gehuldigd TL mei it radio motor >0 eind a 1301 va rijdt c. eind st radio iaat en (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 9.221 kg tong; 95 kisten tarbot en griet; 770 kisten kabeljauw; 1033 kisten schol; 157 kisten wijting; 204 kisten makreel; 2 kisten koolvis en 504 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per stuk: haai 296. Per 1 kg.: tarbot 13,03-12,40; grote tong 13,58-13,04; grootmiddel tong 12,15-11,86; kleinmiddel tong 12,55-12,33; tong één 13,10-12,89; tong twee 11,12-11,03. Per 40 kg.: haai 135; steenbolk 76-68; inktvis 194-124; tarbot 370-201; griet 309- 145; kabeljauw één en twee 232-184; ka beljauw drie 170-146; kabeljauw vier 160- 138; kabeljauw vijf 66-55; schol één 120- 100; schol twee 120-104; schol drie 110-76; schol vier 85-46; wijting drie 124-82; schar 56-24; koolvis drie (blank) 80; ma kreel èèn 66-51; makreel twee 53-21,60; bot 32-23; rode poon én 92; rode poon twee 67- 28; horsmakreel 15-11. De besommingen waren: HD 24 45.200, HD 26 ƒ41.200; HD 126 ƒ5.300, KW 29 14.800, VS 6 6.500, VD 19 2.200; VD 20 1.300; WR 17 5.300; WR 25 1.900; IJM 18 3.400; IJM 25 900; UM 27 1.700; UK 25 ƒ1.300; UK 48 ƒ4.800; UK 78 ƒ4.900; UK 137 ƒ9.800. Verder waren er 8 kotters uit Texel met een totaal besomming van 104.000. irs. an ROMMELMARKT. Op de parallel weg langs de Wijkerstraatweg in Velsen- Noord wordt vandaag een rommelmarkt gehouden door de voetbalvereniging KIC. De opbrengst is voor de jeugdafdeling en de verbouwing van een kantinekeuken. Het evenement duurt tot vier uur. de hak op de tak springt over het schoolleven en zijn eigen rol daarin. Het een is voor hem nauwelijks los van het andere te zien. Hij vergelijkt de schooljeugd van toen met de kinderen die je vandaag de dag als onderwijzer tegenover je krijgt. De openheid en het spontaan en im pulsief reageren zijn voor de meisjes en jongens in de schoolleeftijd kenmer kend gebleven. „Maar de leefomstan digheden zijn de jaren door wel een tikkeltje veranderd. In de vijftiger ja ren was het gezin in de meeste gevallen nog een gesloten bastion. Wat niet rijp was voor kinderoortjes bleef aan de etenstafel eenvoudig ondenkbaar. De situatie is nu openheid naar alle kanten waarbij de tv”, zegt hij, „toch wel een rol speelt.” Door gunstig weer begunstigd hebben de ze mensen goed hun best kunnen doen. Het was voor velen een totale verrassing toen aan de woensdagmarkt de KW 137 ver scheen met een lading van de allerkleinste gulsoorten. Door het ontbreken van wij ting en kleine schelvis vielen deze kleine (torren) gullen recht in het pulletje, want nadat ingezet werd voor 88, werd de gehele partij in een klap weggekocht voor 84. Toen dit eenmaal op de vloot bekend werd, het schip KW 137, was direct na lossing naar zee vertrokken, kwamen aan de donderdagmarkt meerdere vaartuigen met hun vangst aan kleine gul naar bin nen. Dit had tot gevolg dat de prijs terug liep tot rond de 55. De kabeljauwaanvoer werd voor een groot gedeelte overgeno men door een stel Deense kotters aan de donderdagmarkt. Voor de handel was dit een welkome aanvulling van de totale te korten. Koolvis was er blijkbaar genoeg want deze kon men te kust en te keur bij de importeurs halen voor een prijs van rond de 1,35 per kg. Ook zag men de gehele week diverse auto’s alle soorten filets los sen. De verkoop in het binnenland is in zijn totaliteit beslist niet tegengevallen on danks de aanvoer van de „Hollandse nieuwe”, die echt niet goedkoop te noemen is. Want voor een emmer van 5 kg. inhoud nieuwe haring betaalt men altijd nog rond de 65,00, en wordt lachend bij de verse vis verkocht. Blijkbaar is men in den lande bang dat er de volgende maand geen ver gunningen meer verstrekt worden om ha ring in de Noordzee te vangen en wil men zo lang dit mogelijk is nog profiteren van de mogelijkheden die er nu nog zijn. Uit eindelijk maakt de consument de dienst uit wat de haring waard is. VELSEN-NOORD. De honkbal twee deklasser Rooswijk houdt ook dit jaar weer het bekende nederlaagtoernooi. Dinsdagavond 14 juni wordt de eerste wedstrijd gespeeld tegen hoofdklasser Marcon Kinheim. Twee weken later volgt een duel tegen eersteklasser Hoofddorp en in juli komen eersteklasser RCH en districtsklasser Alcmaria naar Velsen. s met itroën Iruyff, Vega type runen jerev. i luxe k, ,en auto- rikke- '74, te ra- '73 L lunus 250,-. 30 GT Ford Ford T wit, I GT, sel, 4 Opel etallic '62, •niraal 1220 irt ’75 itroën vanaf -. Daf jroen, -. Daf srgrijs Izaam 7P5P0°-rt rood, radio >le en -. VW it enz. 1301 e auto 950,-. it ’72, vanaf er '70 groen auto 900,-. mooie iatsun iatsun 750,- >estel- VELSEN. Burgemeester drs. J. Ree horst, de wethouder van Sociale zaken, de heer Th. C. Witte en de wethouder van Openbare werken de heer J. W. Meijer houden maandag geen spreekuur. Het gesprek is in de onderwijzerska- mer waar meester De Kool soepel van staat. Het gevolg was de verhuizing naar de Stationsstraat. In 1947 kwam tenslotte de huidige school aan de Ge rard Doustraat in gebruik. Een gebou wencomplex pal tegen de fraaie bebos sing van het Heerenduin. De heer De Kool kan nu al met enige nostalgie aan zijn start in IJmuiden terugdenken. Hij kwam van Nieuwer- kerk aan de LTssel waar hij - ook aan een christelijke school - hoofd was. Bij zijn komst naar IJmuiden liep het bos nog door tot aan het schoolgebouw. „De fazanten en konijntjes liepen je hier letterlijk voor de voeten”, herin nert hij zich nog. Er waren toen nog zeven lokalen in gebruik. Door een te ruglopend leerlingenaanbod kwam het kort na 1970 tot een fusie met de naast liggende Julianaschool. De naam Pieter Vermeulenschool ging daarmee op beide basisscholen over. Er zijn nu elf leerkrachten inclusief de extra leer kracht die beschikbaar komt door de aanwijzings als stimuleringsschool. De Pieter Vermeulenschool krijgt dat stempeltje omgedrukt door de ligging in een wijk met veel maatschappelijke problematiek. Meester De Kool spreekt van gebroken gezinssituaties die in een aantal gevallen een negatieve invloed hebben op het meedraaien van de kin deren op de school. VELSEN. Zaterdag zal de beiaardier H. de Ligt tussen 16.00 en 17.00 uur de volgende melodieën op het stadhuiscaril lon ten gehore brengen. Preludium in C van Staf Nees, 3 Franse Volksliedjes: a. Sur le pont d’Avignon; b. Au clair de la lune; c. Les folies d’ Espagne. Rondino van W. H. Brachthuyzen, ’t Patertje, ’t Haasken, ’t Mulleken: 3 Neder landse volksliedjes. A. Bouree pièce pour carillon van Géo Clément, b. Campanella pour carillon idem, c. Midi! pour carillon idem; a. Cieli- to lindo Mexico, b. Carmela Spanje, c. Brazilia van P. van Beels. Fantasie over verschillende operamelodieën H. de Ligt. De voorbijgegane week heeft de handel het moeten doen met hetgeen er door de importeurs geboden werd. De aan voer liet alles te wensen over. Alleen aan de maan- dagmarkt werd er door de normale kotter- vloot enige aanvoer van importantie ten tonele gevoerd. Maar aangezien deze schepen hun zwaartepunt nog immer op de platvis ge legd hebben was er een chronisch tekort aan rondvis. Niet dat er door deze vloot in de totale behoefte kon worden voorzien. Dit was wel merkbaar aan de prijs die er de gehele week voor de schol werd be taald. Na de maandagmarkt was men aan gewezen op de aanvoer van de kustvaart. Meester De Kool is met ingang van die datum een Velsenaar als ieder an der. Vanuit de schoolse situatie doet hij een stap terug in een privérol die bijna helemaal buiten het beeld bleef voor degenen die hem als hoofdonder wijzer kennen. Hij kwam in 1953 als hoofd naar de christelijke school aan de Gerard Doustraat in IJmuiden-Oost. Aan een zilveren on- derwijsjubileum komt hij niet toe. Na een lange periode als centrale figuur lijkt een terugblik desondanks een zin nige zaak. De afzinkprocedure op de plaats van bestemming had een vlot verloop. Rond zeven uur waren de zes slepers met hun kostbare last bij het Dunlin-veld aangeko men na een goede en vooral snel verlopen reis vanaf de Noorse fjorden. Nadat de Wijsmuller-sleper Tempest had losge gooid en weer op een van de hoekpunten van het kunstmatige eiland had vastge maakt, volgden de Typhoon en de twee United Towing-slepers Guardsman en Winchman. Rond het machtige platform kwamen de slepers in een ster te liggen om het op zijn juiste positie te brengen. Dunlin-A is een complete oliefabriek op zee. Met de boortoren die nog op het platform geplaatst wordt kunnen 48 bronnen onder het platform aangeboord worden. Uit deze bronnen zal uiteindelijk ongeveer tien miljoen ton olie aan dek worden gebracht. De olie die onder hoge druk omhoog komt, wordt op normale druk gebracht, gefilterd en gekoeld en tijdelijk in het enorme caisson op de zee bodem worden opgeslagen. Na enkele da gen wordt de olie weer aan dek gepompt en via een pijpleiding, die dit en andere booreilanden verbindt met de nieuwe oliehaven op de Shetland-eilanden, naar deze haven geperst. Andoc, een combinatie, waarin de Ne derlandse bedrijven Bos Kalis Westmin ster groep, de Hollandse betongroep, de Stevingroep en de Koninklijke Adriaan Volkergroep deelnemen met drie Engelse aannemingsbedrijven, begon in mei 1974 met de bouw op de Maasvlakte. Op 7 juli vorig jaar werd de betonconstructie door Smit Internationale naar de Noorse fjor den gesleept, waar in diep water de stalen poten en het dek, eveneens in Nederland gemaakt, op de betonconstructie werden geplaatst. Een jaar later is het zover, dat het gigantische bouwwerk zijn plaats op de Noordzee heeft gekregen. Dan komt hij op zijn plaats als hoofd. De eis was nog in zijn tijd met de eigen klas model staan voor goed onderwijs. Voor het schoolhoofd is de taak van ploegleider tegenwoordig hoofdzaak. De leerkrachten moeten sa men een goed team vormen. stuk bij het bedrijf in dienst. De werkne- mers G. J. Gorree, G. A. Neve en J. Pawu- la staan vijfentwintig jaar bij Stork op del loonlijst. Bedrijfsdirecteur L. P. van der Steen overhandigde de jubilarissen met veertig dienstjaren de verguld zilve- ren legpenning met diploma van de Maat schappij van Nijverheid en Handel. De 1W, zilveren jubilarissen kregen dezelfde pen--' r ning in zilveren uitvoering. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de bedrijfskantine kregen de groep jubilaris sen verder een geschenk onder couvert - overhandigd. Directeur Van der Steen herinnerde in zijn felicitatiespeech aan de moeilijke eco-" nomische situatie waarin het bedrijf is komen te verkeren. Van elk van de toege- sprokenen werd vervolgens de loopbaan bij het bedrijf vanaf het begin ontrafeld. „Door uw inzet en inventiviteit hebt u allen aan een goede gang van zaken uw bijdrage geleverd”, aldus Ir. Van der Steen. Directeur H. Kamp van Stork Duke richtte zich in zijn speech speciaal tot de heer G. A. Neve, specialist op het gebied van de orderverwerving wat talloze bui tenlandse contacten met zich meebrengt. Voor de ondernemingsraad sprak de heer vb Otte. Ook hij haalde persoonlijke herinne- ringen op. Namens het bedrijfsfonds overhandigde de heer A. Starreveld vervolgens een enve loppe met inhoud. Een geestige toespraak van de heer G. Kok namens de personeel- vereniging Plaatwellerij, werd eveneens door een geldelijk cadeau gevolgd. Na de druk bezochte jubileumreceptie kregen de jubilarissen met hun familie ’s avonds een diner aangeboden. Jubilaris G. J. Th. Mooy ontvangt de feest geschenken uit handen van Ir. L. P. van der Steen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9